de gelukkigste JA. ANJE GEEFT VERRASSEND STERKE VOORSTELLING TI Munoz: Wereld niet ineengestort Een cadeau^ CcttLcSoumnt Ruud Krol naar Cannes Van Duimen blijft aandringen op start £eid<ic Qowumt DONDERDAG 28IUNI1984 PAGINA 13 C|ni op dime hoogte 4 gïj -hj Michel Platini is l<^Lme hoogte topcorer 1 van de eindronde ikftoernooi om de Euro- ^jetbaltitel. De Frans- befakte negen doelpun- z'Deen Frank Arnesen, s»wedstrijd minder af- "1 dan Platini werd teWt drie treffers. De n(foorde drie keer. De is: 1. Platini tvÜoelpunten; 2. Arne- 3; 3. Domergue Larsen (Den), (Por), Maceda (Spa), Wdl) 2. Toernooi ook financieel succes PARIJS Jacques Georges, de nieuwe voor zitter van de Europese voetbalunie (UEFA), heeft becijferd dat het toernooi om het Euro pees kampioenschap een netto bedrag van vijf tien miljoen Zwitserse francs (twintig miljoen gulden) heeft opgeleverd. De verkoop van toe gangskaarten, televisie- en reclamerechten, brachten ieder vijf miljoen francs in het laatje. Dat geeft de voetbalunie het vertrouwen om over vier jaar de achtste titelstrijd op dezelfde wijze te organiseren. Vier jaar geleden, toen de eindronde voor het eerst door acht landen werd betwist, leverde de boekhouding een verlies van enige miljoenen op. „Italië heeft pioniers werk verricht", aldus Georges. „De ervaringen van toen hebben we nu gebruikt. Daarom is Euro '84 een succes geworden". HIDALGO HOUDT BEEN STUF PARIJS Michel Hidalgo blijft bij zijn besluit zich na het toer nooi om het Europees voetbalkampioenschap terug te trekken als bondscoach. Hidalgo wordt opgevolgd door zijn assistent Henri Michel. Het ligt in de bedoeling van de 51-jarige Hidalgo de functie van technisch-directeur van de Franse voetbalbond te gaan vervullen. Frankrijk zet de succesvolle oefenmeester mo menteel onder sterke druk. Deze houdt echter voet bij stuk. „De beslissing is definitief. Dit toernooi heeft gediend om mijn op volger in te werken". Hidalgo heeft zich in 1978 en 1982 in soortgelijke bewoordingen uitgelaten. Het behalen van de Europese titel in de 75e wedstrijd in Hidalgo's ambtsperiode was prachtig, zo menen de supporters, maar over twee jaar is hij hard nodig in het eindtoernooi om het wereldkampioenschap in Mexico. In een vraaggesprek voor de Franse radio bevestigde Henri Michel de plannen van Hidalgo. In Frankrijk wordt echter gemeend dat de 37-jarige Michel jong genoeg is om nog twee jaar te wachten. Ook binnen de voetbal bond leven zulke gedachten. Tot een duidelijke uitspraak van deze zijde is het echter nog niet gekomen. Belasting milder voor vrijwilligers DEN HAAG De kans is groot dat vrijwil ligers in de sport in de toekomst tot 600 gul den per jaar belastingvrij mogen verdienen. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) gaat er van uit dat zijn collega De Graaf van Sociale Zaken daarmee akkoord gaat. Dit liet Van der Reijden gisteren tijdens de ver gadering van de vaste Kamercommissie van WVC weten. Het gaat met name om vrijwil ligers die in sportkantines een stuiver bij verdienen. De Nederlandse Sport Federatie en de ministeries van WVC en Financiën waren ruim twee jaar geleden al tot over eenstemming gekomen. Een negatief advies van de sociale verzekeringsraad stond uit voering van dat besluit echter in de weg. lljS Frankrijk "gisteravond ge- n wat het zo wilde: de Euro- 'tovoetbaltitel. In «finale in Parijs fel Spanje met 2-0 Igen, maar dat £%mper verdiend "5 de gehandicap- hpanjaarden een [aJsend sterke eitelling gaven. :zj?r Gordillo en ttda legden ze lange tijd hun 'zjan de favoriete «en op. 'as dank zij een blunder 9?Luis Arconada, dat reijk tenslotte toch de ijs mocht grijpen. De doelman liet de bal in na een effect- trap van Michel ftussen de handen door Het was geen grootse n de gelukkigste won. nsen konden door de taaiheid de 47.368 toe in het uitverkochte ejs Princes geen flonke- exhibitie ten afscheid ;iotelen, eindigden door de kaart voor Yvon Le |(1 zelfs met tien spelers, "etten door een counter- flnt in het Spaanse alles- us slotoffensief via Bello- nog een stijlvol slotak- l" ijk kon Spanje niet in .ie helft niet in de greep De underdog wilde .tig aan doen en kreeg merkwaardigerwijs de toe. Kalm scho- elkaar de groeiden langzaam Bker in de wedstrijd en een behoorlij- ie techniek te bezitten, isen beten hun tanden de tegenstander, die ils simpel te verslaan •schilderd. I organiseerde de, door 'ezigheid van de ge- Maceda en de gebles- fcoicoechea geïmprovi- Jverdediging samen met yulio Alberto maakte tsachter goed gebruik ruimte en Camacho overal het spoor van yjdie naar de eerste helft •Ie steeds meer terug- >e fde eveneens verplicht Ofnde Gordillo en Mace- Spanje geen kans toe- maar toevallig kreeg beduidend .betere dan Frankrijk. Senor jppend dicht bij een it nadat Santillana op- de Le Roux in de lucht dopt. Die eerste waar- ig nam Frankrijk niet Michel Platini (rechts) snelt voorbij Santiago Urquiaga. Luis Arconada is na zijn blunder een geslagen man, de bal Is duidelijk achter de lijn. 99 PARIJS Glunderend kwamen zowel Michel Hidalgo als Miguel Mu noz de perskamer van het Pare des Princes bin nen. Beide trainers maakten een tevreden indruk. De Franse bondscoach, voor wie het de laatste keer was dat hij in de dug-out van de nationale ploeg plaats nam, vanzelfsprekend omdat hij als winnaar uit de strijd tevoorschijn was gekomen. Zijn Spaanse collega, omdat hij al blij was dat zijn ploeg zo ver was gekomen. Hidalgo sprak van trots en genoegdoening. „Dit is een groot succes. Niet alleen voor de dertien man die in het veld hebben gestaan of voor de twintig van mijn selectie. Nee, voor het hele Franse voetbal. Dit kampioenschap is natuurlijk een stap op weg naar Mexico, waar over twee jaar de wereldtitel op het spel staat. De Spanjaarden hebben het ons met hun sterke orga nisatie en beweeglijkheid knap lastig gemaakt. Ik be wonder hun strijdlust". Munoz was verrassend ge noeg goed te spreken over het peil waarop de finale zich afspeelde. „Onze wereld is niet ineengestort. Het berei ken van de eindstrijd was al prachtig. Daarvoor compli menteer ik mijn ploeg. Dat juist onze aanvoerder Arco nada die belangrijke fout maakte, is natuurlijk triest. Maar bij 1-0 hadden we nog niets verloren. We hadden duidelijk het fortuin niet aan onze kant". Carlos Santillana was woe dend op scheidsrechter Christov. De Tsjechoslowaak had in de eerste helft laten doorspelen nadat Battiston een kopbal van de Spaanse spits van de doellijn had ge kopt. „Het was een doel punt", riep Santillana na af loop, met de hand op het hart. „De bal werd achter de lijn vandaan gekopt, dat weet ik zeker. Op zo'n manier wordt de wedstrijd natuurlijk beïnvloed. De Fransen kre gen een fortuinlijk doelpunt en bovendien was het niet eens een vrije schop". Luis Arconada was niet te troos ten. Zijn blunder ruïneerde het Spaanse overwicht in de overigens zwakke finale. De doelman liep vanuit de kleedkamer direct naar bui ten, weg uit het stadion waarin hij één van de groot ste dieptepunten van zijn car rière beleefde. De legendarische voetballer Just Fontaine, in 1958 topsco rer tijdens het wereldkampi oenschap in Zweden, was daarentegen in het geheel niet opgetogen over de eind strijd. „Zeker, het is een gro te dag voor het Franse voet bal. Maar de schittering ont brak vandaag volledig. Span je was een geweldige tegen stander, we hebben het wel erg moeilijk gehad". De Spaanse minister-presi dent Felipe Gonzalez had zijn landgenoten na de eerste helft de beste kansen gege ven. „Dat was, gezien de ver vangingen waartoe Munoz werd genoodzaakt, een ver rassing. Wie eerlijk is, gunt de Fransen dit succes echter van harte. Over het gehele toernooi waren zij de beste ploeg'. Kritische woorden werden gesproken door de voormali ge Braziliaanse vedette Pele. Alleen Frankrijk, Denemar ken en Portugal konden de toets der kritiek doorstaan. Vooral West Duitsland heeft het lelijk laten liggen. Spanje verraste mij door de energie waarmee het middelmatige talent zich tegen de betere Fransen wist te handhaven. Overigens vond ik de finale zonder meer te hard". ter harte, want Le Roux, wel lang maar niet gezegend met veel sprongkracht, bleef San tillana, de kopspecialist bij uit stek, bewaken. Battiston behoedde zijn ploeg voor een achterstand, die op dat moment, na een half uur spelen, niet eens verrassend meer genoemd had kunnen worden. Carrasco nam een hoekschop en Santillana plaat ste vrijwel ongehinderd zijn voorhoofd tegen de bal. Bats was geslagen, maar Battiston kopte het leer uit de boven hoek. Al of niet van achter de doellijn, waaromtrent na af loop vinnige Spaanse protesten te horen waren. Veel werk Vervolgens was er een korte periode waarin voor scheids rechter Christov erg veel werk aan de winkel was. Gallego vergreep zich aan Bellone, kreeg daarvoor geel, hetgeen ook Fernandez in dezelfde si tuatie overkwam omdat hij meende commentaar te moe ten leveren. Even sloeg de vlam in de pan en incasseerde ook Carrasco geel. De rust werd echter gehaald in een al weer wat gemoedelijker sfeer, al was de onvrede op de tribu nes zeker te proeven. De Fransen moesten na de hervatting iets bedenken om in de buurt van het Spaanse doel te komen, maar slaagden daar vooralsnog niet in. Gires- se en Platini trokken vol on begrip tegen elkaar met de schouders en slechts Tigana haalde een acceptabel niveau. Er kwam wel een kans, na een gelukkige kluts, voor Bellone. Zijn schot belandde echter in de handen van Arconada. Een „hoogtepunt" was ook de gele kaart voor Le Roux, die Ur quiaga op een schandalige ma nier neersabelde. En toch kwam Frankrijk op voorsprong. Met meer geluk dan wijsheid overigens. Chris tov honoreerde het toneelstuk je van Lacombe met een vrije trap op dezelfde plek als in no vember 1981 tijdens Frank rijk-Nederland, toen beslissend voor deelname aan het WK in Spanje. Platini scoorde nu weer, maar daar kwam veel geluk bij kijken. De Spanjaar den in de muur gingen op hun tenen staan om de hoge weg te versperren, maar Platini zocht de door Arconada afgedekte hoek. De Baskische doelverde- diger, anders zo'n betrouwbaar sluitstuk, liet tot Spaans afgrij zen de bal glippen, terwijl hij hem al vast leek te hebben. De reactie van het volgepakte, hete Pare des Princes getuigde meer van opluchting dan van vreugde, terwijl Arconada de bal woedend in de tribunes schoot. Nu moest Spanje een oplossing bedenken en dat was uiteraard een lastig vraagstuk. Tigana groeide en groeide en zette een aantal soepele aanvallen op. De Spanjaarden moesten wat meer ruimte bieden en een schuiver van Giresse ging maar net naast. Geen geluk De Spaanse ploeg bleef weinig tijd over het tij nog te keren en de kans terug te pakken het succes van hun voorgan gers uit 1964 te herhalen. Bij het ontbreken van Maceda, die zich in dit toernooi had onder scheiden als pinch-hitter, la gen de zaken neel lastig, voor al ook omdat Santillana geen greintje geluk kende. Frank- rijk's scheidende coach Hidal go zette met Genghini nog een extra middenvelder in voor Lacombe, de kostbare voor sprong moest in de slotfase zorgvuldig verdedigd worden. Dat werd nog penibel toen Christov terecht de anti-voet baller Le Roux vijf minuten voor tijd wegstuurde. Prompt kreeg Santillana een levens grote kans, maar wachtte te lang met afwerken. Het werd spitsuur in het strafschopge bied voor de neus van Bats en Frankrijk sleepte zich zuch tend en kreunend richting einde. Maar Spanje bezweek toen het alles-of-niks spelletje eindigde in een treffen van de counterende Bellone. Frank rijk had het doel bereikt, met minder hadden de Fransen immers geen genoegen geno men. HENK MULDER i 1-0; Scheidsrechter Christov (Tsi). Toeschouwers: 47.368. Gele kaarten. Gallego. Carrasco (Spanje): Fernandez (Frankrijk). Rode kaart Le Roux (Frank- Frankrijk: Bats; Battiston (Amoros), Bossis. Bellone zorgt in de slotfase voor opluchting door de tweede Franse treffer te Spanje: Arconada: Urquiaga, Galleg (Roberto), Senor; Francisco, CamacF Alberto (Sarabia); Santillana. Carra Een luxe handdoek van' 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de(kleine) moeitedoet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam. Adres. Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een luxe handdoek naar: Naam Adres Plaats/Postcode. I Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. CANNES Ruud Krol heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract, dat hem voor twee jaar bindt aan AS Can nes, dat uitkomt in de Franse tweede divisie. De 35-jarige oud- international, die na jaren Ajax ook speelde bij Vancouver, was de afgelopen vier jaar in dienst van AC Napoli. Zitvolleybalteam bereikt finale NEW YORK Het Nederlands zitvolleybalteam heeft de finale bereikt van de Olympische Spelen in New York. De Oranje-he ren wonnen met 3-0 van Finland via de setstanden 15-6, 15-9, 15-1. In de eindstrijd is vandaag West-Duitsland de tegenstan der. Bij de dames is het Nederlands goalballteam als vijfde ge ëindigd na een gelijkspel (4-4) tegen Italië. De heren verloren zowel van Italië als de Verenigde Staten met 3-1 en staan op de negende plaats. Boet van Duimen (midden) kijkt toe bij de trainingen. ASSEN Boet van Duimen blijft zijn pogingen voortzetten om toch aan de start te verschijnen van de 500 cc-race tijdens de komende TT van Assen. Dinsdag kreeg de aan zijn hand gebles seerde Van Duimen van de KNMV op medische gronden een startverbod opgelegd. Gisteren verscheen de beste motorcoureur van Nederland in de solo-klassen evenwel toch op het Drentse circuit. Van Duimen had zijn motoren en monteurs meegebracht, vast besloten als hij is toch een poging te wagen tot de training te worden toegelaten. Gisteren bestond daartoe niet de mogelijk heid, omdat het met een pen verstevigde middenhandsbeentje in zijn rechterhand nog te veel hinderde. Bovendien was in Assen geen arts bereid de eerder getrokken conclusie van drie collega's middels een herkeuring te heroverwegen. Vandaag test Van Duimen zijn snel herstellende hand weer. Voorzien van een spe ciaal manchet wil de 35-jarige routinier dan de baan op. Daar voor zal echter wel de goedkeuring van de verantwoordelijke artsen nodig zijn. De TT-commissie, niet bepaald gelukkig met de uitsluiting van publiekstrekker Van Duimen, wil in die kwestie de bemiddelende rol spelen. Zuidafrikaan Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken heeft gisteren na overleg met collega Van der Reijden van WVC besloten de Zuidafrikaanse motorcoureur Mario Rademeyer een visum te verstrekken, waardoor deze zaterdag in Assen kan meedoen aan de TT-races in de 250 cc-klasse. Rademeyer trad woensdag al aan voor de eerste training op het Asser circuit. Vorig jaar werd Alan North in staat gesteld mee te doen, omdat weigering one venredig grote gevolgen zou kunnen hebben voor Nederlands belangrijkste motorsportevenement.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13