Greg Lemond heeft moeite met rol van favoriet Twee Nederlanders azen op eerste geel Vedetten gedijen in goed wee SPORTWERELD TOURPRIJSVRAAG SPORT CcidócSouoant DONDEKDAG 28 JUNI 1984 PAGF> Nederlandse solo-zeiler in Newport NEWPORT Wytze van der Zee uit Harlingen is gistermorgen om half ne gen als eerste Nederlandse solo-zeiler de haven van Newport binnengeva ren. Hij heeft de Trans-Atlantische race van het Engelse Plymouth naar de Verenigde Staten voltooid in 23 da gen en 18 uur. Van der Zee beschikte niet over een supersnelle catamaran, maar volbracht de tocht in een tradio- neel zeiljacht. Aan de solo-race namen 92 zeilers deel, onder wie tien Neder landers. Van der Zee kwam als 34e in Newport aan. Bertus Buys, de enige Haagse deelnemer, wordt één dezer dagen in Newport verwacht. SOFTBALDAMES WASSENAAR BU LAATSTE ACHT DEN HAAG De softbaldames van Storks hebben gisteravond in de eerste klasse B de uitwedstrijd tegen Birds met 5-1 gewon nen. Wassenaar plaatste zich bij de laatste acht van het toernooi om de KNBSB-beker door een overwinning van 4-3 op Jeka. Nadat Storks in de eerste inning een achterstand had opgelopen, bouwden de gasten in Zoetermeer vervolgens een regelmatige overwinning op. Sue de Bie (2e en 4e inning), Astrid Zoete, Glenda Boutisma en Ann Hat (5e inning) zorgden voor de Haag se punten. Werpster Jessica Camfferman kwam tot 4-1-5-3. In dezelfde eerste klasse B won Heiloo met 7-4 bij DSC '74 en ver loor Spaarnwoude op eigen terrein met 7-1 van De Meteoor. De thuiswedstrijd tegen Jeka leek voor Wassenaar aanvankelijk verloren te gaan. Na drie innings hadden de gasten evenzovele malen gescoord, maar in de slotfase kwam Wassenaar alsnog sterk terug door toedoen van Marian de Haan (tweemaal), Ma rion Prins en Monique Rietveld, die in de laatste slagbeurt dank zij een honkslag van juniore Patricia Ruygrok van de Werve het winnende punt liet aantekenen. Voetbal Michel van de Korput en Mario Been hebben met Feyenoord overeenstem ming bereikt over contractverlenging voor één jaar. Voetbal Klaus Fischer, bij FC Köln overbodig geworden, speelt komend seizoen bij VfL Bochum. Judo Eddy van de Pol (Helmond) wordt de assistent van de nieuwe bondscoach Chris de Korte, waarbij hij zich vooral zal bezighouden met Jong Oranje. Wielrennen De Nederlandse ploeg voor de olympische 100 kilometer tijdrit is in Ko penhagen derde geworden achter Zweden en Denemarken, maar voor het sterke Oost Duitsland. Zwemmen Een rechtbank in München heeft het olympisch comité van West-Duits- land op straffe van bijna 60.000 gulden op gedragen de zwemmer Wilfried Kahlem naar de Spelen te sturen. IJshockey George Peternousek (onder meer ex-HYS) zal de komende drie seizoe nen als trainer optreden van Geleen. Wielrennen Hennie Roovers won in Ou denbosch de eerste stayerswedstrijd in een reeks van twaalf voor beroepswielerrenners voor Fred Rompelberg en Heddy Nieuw- dorp. Prijsvragen De winnende cijfers in de Westduitse lotto van gisteravond waren: 9- 11-13-22-24-26-36. Reservegetal: 7. Spiel '77 luidde: 3074561. Basketbal De 70-jarige Fransman Ro bert Busnel is gekozen tot voorzitter van de FIBA, de internationale basketbalorganisa tie. Schaken Na de vierde zitting van de zes daagse tussen de Sovjet Unie en de „rest van de Wereld" in Londen hebben de Rus sen een voorsprong van twee punten: 14-12. Terugkeer Zus Noordam zonder suqni WASSENAAR Maria Poort en Zus Noordam waren tal jaren geleden de eerste vrouwelijke pikeurs in de drjcUJ Voor die tijd waren dames in de sulky taboe. Vooral d Gravenzande afkomstige Zus Noordam boekte weldra gr» cessen. Maar bij gebrek aan goed materiaal bleef een ech\ braak achterwege. Ruim twee jaar hoorde drafminnend^mi land niets van Zus Noordam. Gisteren was ze plotseling tin Duindigt. Vader Leen had onlangs voor een schappelijk^ de vijfjarige hengst Veloce Nora aangekocht. Een goed^t, dat in de Harmelen-prijs al gelijk tot de favorieten bejakt Maar Veloce Nora kan ook een moeilijk heerschap zipe( Noordam kreeg de wispelturige hengst niet achter de stwe en kon vroegtijdig de stal opzoeken. De overwinning m worden gelaten aan Wayster Mendel. De teleurgestelde Noordam: „Ik had mij een beter heroptreden kunnen in<j00I Het draverijcomité wilde Veloce Nora een start verbod^] Maar dat mag je het dier toch niet aandoen. De eerstvyoe keren zal iemand anders hem rijden. Op de training kunL) goed met elkaar opschieten, nu maar hopen dat het straka^j de koers het geval is". (p( Wc PARIJS „Nee, ik voel me geen Belg, ik heb de mentaliteit van een echte Amerikaan en verfoei wel eens de wijze waarop men in België de vedetten naar grote hoogten schrijft". Aldus het antwoord van regerend wereldkampioen Greg Lemond op de vraag of het bezit van een wo ning bij onze zuiderburen meteen betekent dat hij zich daar thuis voelt. „De gemiddelde Belg kan niet tegen een overwinning, al thans niet tegen de naweeën daarvan. Men houdt hier van het leven en voor veel wiel renners begint het leven bij een zege. De kranten schrijven zo iemand omhoog, de suppor ters slepen hem mee en de renner kan geen nee zeggen. Daar begint het verval van een wielrenner. Ik ben wat anders van aard. Ik woon al leen maar in België omdat het centraal ligt en ook nog steeds het centrum van alle wielerac- tiviteiten is. Maar ik houd ook van het leven naast de sport, ik denk te weten waar en wanneer je daarvan moet ge nieten". „Wielrennen is een zwaar vak, waarbij het lichaam de groot ste rol speelt. Ik kan niet én feesten en wielrennen. Maar de keuze wordt mij steeds moeilijker gemaakt, zeker na dat ik wat meer succes heb ge kregen. En dan bedoel ik dat ik nadien zoveel aanbiedingen heb gekregen, wat weer ge paard gaat met het geld waar ik van leven moet, dat het moeilijk is keuzes te maken op welke uitnodigingen ik in moet gaan. Het is allemaal zo aantrekkelijk. Direct na de wereldtitel heb ik even een periode gehad dat het wielren nen op het tweede plan kwam, maar ik ben op tijd gaan in zien dat deze sport mij alleen verder kan brengen als er meer successen komen". Greg Lemond werd in het Amerikaanse Lakewood gebo ren en groeide daar op tot een pure „self-made" coureur. Toen hij merkte in de Vere nigde Staten niet genoeg aan zijn trekken te kunnen ko men, besloot hij de overtocht naar Europa te maken. Daar kreeg hij een contract aange boden bij een profploeg, niet echter nadat hij eerst een half jaar welhaast voor niets moest rijden om zichzelf te bewijzen. Hoewel de jongeling niet di rect tot aansprekende resulta ten kwam, overtuigde hij zijn t zlJn kracht en leefwijze. Een Am- nerikaan, die hoe dan ook wil de slagen, zichzelf daarbij niet ontziend en goed „viel" in het peloton. Greg Lemond be schaamde het vertrouwen niet, bleek in eerste instantie een nuttige knecht, maar had de allure van een winnaar. Continuïteit Vorig jaar loste hij, weliswaar wat vroeg, de belofte in. Hij won de Dauphiné Libéré, werd vierde in de Ronde van Zwitserland en greep de we reldtitel. Een aantal ereplaat sen in andere aansprekende koersen leverde hem ook nog de winst op in het klassement om de Super Prestige. Maar nu 1983 voorbij is, staat Greg Le mond voor de 'taak continuï teit te tonen. Daarbij hoort ook een redelijke klassering in de Tour de France, al houdt hij wat dat betreft de boot af. „Ik weet niet of ik nu al rijp ben om een dergelijke ronde te winnen", zegt hij wat bedeesd. „Vorig jaar heb ik mij vooral vooraan laten zien in kleine etappekoersen en de najaars- klassiekers. Een Tour is heel wat anders. Alles moet meezit ten en ik ben in andermans ogen een favoriet, dus er wordt extra op mij gelet. Daar heb ik over het algemeen al veel moeite mee, omdat ik me zelf helemaal niet zo'n comple te wielrenner vind. Ik ben er nog lang niet, smijt nog te veel met mijn krachten. Als ik goe de dagen heb, wil ik te veel doen en daar ondervind ik la ter de terugslag van. Ik zie Greg Lemond „Ik kan niet én feesten én wielrennen". mezelf de Tour nu dan ook nog niet winnen. Laurent Fig- non en Bernard Hinault, één van die twee, geef ik de mees te kans, met Phil Anderson als outsider", meent de Ameri kaan. „Hinault bouwt het helemaal op, tot aan Parijs toe en Fig- non was al in Italië in vorm. Anderson is vooral gevaarlijk omdat het een krachtmens is met een hele goede ploeg ach ter zich. Ik hoop me vlak ach ter die drie in het eindklasse ment te rijden en dan in het najaar wat klassiekers te win nen. Want dat is natuurlijk wel een voordeel als je jong bent. Je kunt het hele jaar. door presteren. Als ik wat ou der word, moet ik me op spe ciale koersen gaan richten, omdat het lichaam dan meer tijd nodig heeft om te herstel len. Nu ben ik wel in topcon ditie, maar niet speciaal voor de Tour". „Misschien is het wel veel leu ker om weer wereldkampioen te worden en dan volgend jaar een greep te doen naar de gele trui. Dat zou ik nü ook wel willen, maar ik voel dat ik de ervaring nog mis. Als de kans zich voordoet om als eerste in Parijs aan te komen, zal ik hem echter wél pakken. Want ik ben en blijf Amerikaan. Ik wil dus de beste zijn". GERHARD NIJBÖER Panasof'i Bert Oosterbosch wil zijn specialiteit (tijdrijden) nu ook wel eens met een etappezege in de Tour be kroond zien. PARIJS Twee Nederlan ders azen morgenmiddag op de 5.4 kilometer asfalt tussen Montreuil en Noisy-le-Sec op de eerste gele trui van de 71e Tour de France. Gerrie Knete- mann heeft wekenlang naar deze proloog toegeleefd en heeft Eddy Merckx zelfs een speciale fiets laten bouwen. Bert Oosterbosch heeft de laat ste tijd de meeste successen in korte tijdritten op zijn naam staan en gaat er vanuit dat het in de Tour ooit ook een keer moet lukken. De concurrentie voor de twee Nederlandse specialisten is dit jaar scherper dan ooit. Wereld uurrecordhouder en Giro- winnaar Francesco Moser is de enige ontbrekende. De eerste schermutselingen van deze 71e editie van de Franse ronde wordt met de debuterende we reldkampioen Greg Lemond, de teruggekeerde Bernard Hi nault, „klassiekerkoning" Sean Kelly, gele-truiverdedi- ger Laurent Fignon en specia listen als Eric Vanderaerden, Jean-Luc Vandenbroucke, Stephen Roche, Phil Anderson en Alan Peiper bijzonder inte ressant. Het grootste Colombi aanse wielertalent Luis Herre- ra zou trouwens, meer dan ge noeg kwaliteiten als tijdrijder bezitten om in de proloog eveneens tot de kanshebbers te behoren. Over de zware concurrentie maken beide Nederlanders zich totaal niet druk. Knete- mann: „Zo'n korte tijdrit is een lange sprint. Je harkt maar zo hard je kunt en op de streep hoor je de tijd. Dat is hetzelfde voor allemaal. Zo'n koers is niet op een ander af te stemmen". En Oosterbosch: „Ik heb genoeg bewezen als tijdrijder. Als het bij mij vanaf het begin goed draait, win ik. Vorig jaar werd ik door Van deraerden verslagen, omdat ik de eerste kilometer niet goed doorkwam. Ik ben een beetje afhankelijk van de vorm van de dag". Knetemann werd bij de gene rale repetitie met zijn speciale „Moser-fiets" in de Ronde van Zwitserland met ééntiende van een seconde verslagen door Vanderaerden. Dat kwam volgens de Nederlan der, omdat hij bij de start te lang werd vastgehouden. Hij viel niet in het startschot, zoals dat heet. Knetemann verbeet die nederlaag met een grap. „Weg met de koekoeksklok ken", riep hij en vertelde daarbij dat hij ook wel eens met eéntiende seconde ver schil had gewonnen. „Wat ik zo gek vind is, dat bij de wie lersport de electronische tijd meting nog geen intrede heeft gedaan", aldus de dit seizoen in Belgische dienst pedaleren- de Kneet. Minder dan de vorig jaar zwaar gewonde Knetemann heeft Bert Oosterbosch twijfels over zijn capaciteiten. De spe cialist uit de ploeg van Peter Post lijkt precies op tijd zijn topvorm te hebben hervonden. Werd hij in de proloog van de Ronde van Zwitserland nog voorafgegaan door ploegge noot Vanderaerden en Knete mann, na de lange oefentoch ten in het Zwitserse hoogge bergte bleek zijn conditie aan merkelijk toegenomen. Het eerste bewijs leverde hij in de met allure gewonnen tijdrit tussen Brügg en Lyss. Het tweede met een zeer sterk ge reden kampioenschap van Ne derland. Oosterbosch eindigde weliswaar op de vierde plaats, maar was wel veruit de sterk ste renner in de koers. Eerdere pogingen van Bert Oosterbosch om de eerste gele trui te veroveren, mislukten. In 1980 moest hij als één der eersten over een nat parkoers in Frankfort rijden. Hinault en Knetemann, die uren later sneller bleken, troffen betere omstandigheden. In 1982, in Zwitserland, was Oosterbosch niet in vorm en werd achtste. Vorig jaar leek hij niet te kun nen verliezen. Op een speciale fiets met klein voorwiel reed de rossige Brabander sneller dan iedereen tot pal achter hem de Belgische debutant Vanderaerden op een doodge wone wegfiets toch sneller bleek. De drie tegenvallers hebben Oosterbosch geen an dere kijk op het Tour-gebeu ren gegeven. „Ik durf rtog best van de gele trui te dromen. Ik weet dat ik het kan, dus ik heb hoop. De wereld stort niet in, als het weer niet goed gaat, maar het zal toch eens luk ken?" iHHHffiW1! Bontempi geblesseerd BRESCIA De deelneming van Guido Bontempi aan de Tour de France staat op de tocht. De 24-jarige Italiaan, af gelopen voorjaar winnaar van de klassieker Gent-Wevelgem, kwam tijdens een trainingsrit in de omgeving van zijn woon plaats Brescia ten val. Daarbij liep hij verwondigen aan het linker jukbeen en wenkbrauw op. Bontempi werd naar een ziekenhuis vervoerd voor na der onderzoek. GEDAANTEVERWISSELING JOHN LLOYD LONDEN De vedetten ge dijen onder de goede weers omstandigheden, die Wimble don de eerste drie dagen heb ben gekoesterd. In tegenstel ling tot vele voorgaande jaren, waarin regen nogal wat roet in het eten gooide en het speel schema ook door verrassende resultaten stevig door elkaar werd gegooid, gaat het in deze editie allemaal van een leien dakje. Weliswaar zijn bij de heren al enige geplaatste spelers uit het toernooi gekegeld, maar daar bij waren namen betrokken waarbij niemand de wenk brauwen fronste. Zoals Anders Jarryd, de Zweed die eigenlijk alleen op gemalen baksteen tot respectabele daden komt. Of de Argentijn José-Luis Clerc, die kort voor het begin van zijn eerste partij liet weten maar liever niet aan een ex- certie op gras te beginnen on der het voorwendsel van een plotseling opgekomen griep. Voor het overige bleven alle met een stip genoteerde spe lers in de race. Hetgeen tradi tiegetrouw vooral gold voor het damestoernooi. waar de gelederen nog volstrekt geslo ten zijn gebleven. Maar daar is de top zoveel sterker dan de rest van het veld, dat dit geen verbazing vermocht te wek ken. Toch waren er een paar spe lers, die gisteren de aandacht op zich vestigden. Zoals de bij na 30-jarige John Lloyd. Jaren geleden werd de Brit door in siders al volledig afgeschreven omdat hij na zijn huwelijk met Chris Evert geen deuk meer in een pakje boter scheen te kun nen slaan. Lloyd schijnt zelfs regelmatig met de gedachte te hebben gespeeld het bijltje er maar bij neer te gooien om vervolgens de racket van zijn wel succesvolle eega maar te dragen. Grijze haren Maar zie, er begonnen zich in het blonde kapsel van de ooit door menige vrouw geadoreer de Brit nog niet enige grijze haren te vertonen, of er trad een opmerkelijke gedaante verwisseling op. Weliswaar vertoonde zijn prestatiecurve nog niet de solide image van het gelijknamige Engelse ver zekeringsconcern, maar merk waardig genoeg begon Lloyd wel in de grote toernooien van zich te doen spreken. Vorig jaar bereikte hij op Flushing Meadow de laatste zestien en hij evenaarde die prestatie in Melbourne bij de open Austra lische titelstrijd. Gisteren boekte Lloyd op Wimbledon zijn tweede zege en hij bevindt zich daarmee bij de beste 32. Zijn vooruitzich ten zijn bovendien niet zo slecht, want hij treft nu de Amerikaan Scott Davis. „Ik heb het gevoel dat het moet kunnen opnieuw de laatste zestien te bereiken", verklaar^ de Lloyd na zijn triomf op de Amerikaan Greg Holmes. „In m'n eerste partij heb ik nog lo pen denken er maar mee te stoppen, zo slecht ging het aanvankelijk tegen Maurer. Maar na vandaag heb ik het gevoel dat ik zelfs dicht tegen mijn piek aan begin te komen. Als ik van Davis zou winnen, tref ik Lendl en het zou leuk zijn als ik hem in de proble men zou kunnen brengen". Waarop Lloyd, die dit jaar voor het eerst sinds 1979 op ei gen kracht in het hoofdtoer nooi belandde, dus zonder „wild card" van de organisatie, tot genoegen van de fans alle mogelijke lof toezwaaide aan de supporters. „Ik heb vroeger onder grote druk gespeeld als er zoveel enthousiasme werd Martina Navratilova kreeg haar overwinning op Amy Holton niet cadeau, maar zegevierde tenslotte toch in twee sets: 6-2, 7-5. getoond bij mijn partijen. Nu ben ik eindelijk in staat om daar voordeel uit te trekken. Een kwestie van mentaal en geestelijk groeien, denk ik". Mentale groei Mentale groei behoeft de jonge Stefan Edberg nauwelijks meer, maar de naar Zweedse maatstaven onorthodox aan vallend spelende Scandinaviër kon daar gisteren niet van profiteren. Hij dolf in vijf sets het onderspit tegen de genatu raliseerde Amerikaan Johan Kriek, die aanvankelijk op een snelle nederlaag leek te wor den getrakteerd. Edberg won dank zij een ongekend sterke opslag de eerste twee sets, maar Kriek vocht terug. De ex-Zuidafrikaan, die juist tij dens grote toernooien een bij zonder gemotiveerde indruk maakt, waar hij zich in kleine re evenementen nog wel eens laat verrassen door mindere goden, beet zich vast in zijn opponent en een combinatie van vasthoudendheid, routine en klasse stelden hem in staat zich alsnog te kwalificeren van de derde ronde, waarin hij nu de Amerikaan Steve Meis ter ontmoet. Twee andere opvallende figu ren op de derde dag van Wim bledon waren Jimmy Arias en .Tomas Smid. Arias, het voor malige wonderkind uit de Amerikaanse tennisschool, werkte pas zijn tweede partij op gras af tegen de Italiaan Gianni Ocleppo. En de pas 19- jarige Amerikaan, die tot dus ver slechts op gravel iets heeft kunnen presteren (vorig jaar won hij de titel in Rome, be reikte hij de halve finale van het Amerikaans Open en boekte hij zeges in Indianapo lis, Florence en Palermo), slaagde er zowaar in te zege vieren. Nog steeds nogal onwennig opererend en aanvankelijk voortdurend achterin blijvend, leek Arias zijn Waterloo al snel te vinden. Maar ook Arias moet ooit eens door iemand zijn verteld, dat er juist aan het net punten zijn te verdie nen. En dat bleek, want welis waar moest de Amerikaan de 32. Hetgeen ook gold voor Tomas Smid, die net zoveel moeite moest doen om zich de jonge Australiër Mark Kratzmann (18) van het lijf te houden. Daarmee slaagde zelfs een „gravel-duo" als Smid/Arias MESKER EN SCHAPERS VERDER IN DUBBELSPEL LONDEN Marcella Mesker en Michiel Schapers hebben beiden met een buitenlandse partner de tweede ronde be reikt van het dubbelspel. Mesker won met haar vaste „as sistente" Christiane Jolissant met 6-2, 6-4 van het Ameri kaanse duo Foltz/Gregory. Het als tiende geplaatste Neder lands/Zwitserse dubbel ontmoet in de volgende ronde de Amerikaanse speelsters Benjamin en Raschiatore. Schapers zette zijn goede optreden van een dag eerder in het dubbel spel met de Australiër Fancutt eveneens voort. Het twee tal, dat daags tevoren de ontmoeting met Amaya/Pfister na 3-6, 7-6, 7-6 afbrak, won de vierde set met 6-2. Schapers heeft daardoor aan zijn optreden op Wimbledon al het niet onaardige sommetje van 8100 gulden verdiend. Bij de dames kreeg lg< Navratilova gisteren haXj ste serieuze tegenstantf ren. De onverslaanbaar^ te Amerikaanse zag hpg middelde gewin per f danig slinken, want lai*5, te Amy Holton hieltel liefst 106 minuten bezij»r Shriver (als nummer VI plaatst) balanceerde teJ3 Portoricaanse Gigi Fer op baan 13 op de rand afgrond, maar hield zi«" net staande. Evenals <Jei sisn Tsjerneva, die een 1 je herinnering opriep ai coach Olga Morozova* bledon-finaliste in 197.^ui de derde ronde te berejjk FRANK WER^, SPORT OP ?h n VANDAAG ns BBC 1, 14.40-17.20 Tennis Wimbledon.Ers BBC 2, 16.00-20.55 Tennis Wimbledon ex >ot. MORGEN lc, Nederland 2, 17.00,e„ Tour de France. 'nt BBC 1. 14.4O-17.20"1 sI Tennis Wimbledon. t n BBC 2, 15.30-20.15 Tennis Wimbledon. LL Doe elke dag mee! In onze traditionele Tourprijsvraag zijn weer traaie prijzen te winnen. Aan het einde van de rit drie luxe uit gevoerde race- en sportlietsen, een twin tigtal reizen naar Parijs op zaterdag 21 en zon dag 22 juli naar de fi nish op de Champs royaal uitgevoe Elysées en dagelijks badhanddoeken re als stimulans voor de het embleem van olj beste deelnemers drie krant. VRAAG5 Uw antwoord moet uiterlijk maandag 2 juli in ons zijn. Bij een juist antwoord heeft u twee punt verdiend voo algemeen klassement. Antwoord: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Tel.: Slagzin: n ingezonden (frankering 50 3. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de dat ons bezit zijn. Te laat binnengekomen a uiteraard ongeldig. 4. Let op de goede tenaamstelling. Dit is belangrijk omdat dezelfde naam prijsvraagklassement terug te vinden is. 5. In een aantal gevallen is er een extra prijs te verdienen In de vorm van e« daagse trip naar de finish in Parijs voor twee personen op 2f en 22 juli. 6. Een ieder, die een juist antwoord geeft, krijgt daarvoor het aantal punter de vraag staat vermeld bijgeschreven op het prijsvraagklassement dat d< delljke winnaar aanwijst. De winnaar van de dagprijs wordt vastgesteld d oordeling van de slagzin die u dient mee te zendon. waarin het woord T Adresseren: Leidse Courant Postbus 11, 2300 AA Le Men mag de oplossingen ook in de bus doen. Apothe dijk 34 Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12