ie wonderlijke wereld van jet Amerikaanse rampenplan r 595.- Chaos in Londen door actie uit solidariteit voor mijnwerkers Kohl aanvaardt Bangemann als opvolger van Lambsdorff 2 James Bond-studio volledig uitgebrand >K ACHTER DE NUCLEAIRE WOLKEN SCHIJNT DE ZON 495.» 550.- Henrijk 395.- 295.- LYDA, WAAR IS DIE KRANT MET DAT FRANSE ECHTPAAR DAT HUN HUIS IN PARIJS VOEGENDE ZOMER EEN MAAND WILDE RUILEN. Al voor f.395,- 'n kroon-ofbrugdeel! BI Rehadent b.v. 'ENLAND CckLeSowuvnt DONDERDAG 28 JUNI 1984 PAGINA 11 Wyorkse agenten ontdoken êbi jbel in hand belasting ^DRK De politie van New York maakt een vrome in let minder dan 700 leden van het korps zijn voorganger. schijn bedriegt: de agenten hebben zich in drie sekten ganger laten maken om de belasting te ontduiken. Tegen >iders van een der sekten is maandag een aanklacht in- .wegens belastingontduiking en het voornemen daartoe «upedrag van miljoenen dollars. De sekte van de "Kerk levende Wetenschap" zoals alle kerkgenootschappen 2tika vrijgesteld van het betalen van belasting had geïnteresseerden tot voorganger gemaakt tegen een 17a/i 3.000 tot 4.500 dollar en hen meer onderricht in de Harop men door de mazen van het net van de belastingen men dan in de bijbelwetenschap. De „bedienaren des Tlegden een "gelofte van armoede"af, stortten hun sala- rekening van hun gemeente, d.w.z. zichzelf, en betaal- j cent inkomstenbelasting meer. Ook de sekte betaalde 25|r inkomen van ongeveer 10 miljoen dollar geen inkom- tfting. LONDEN De reusachtige studio waarin alle James Bond-films gemaakt werden is gistermiddag volledig uitgebrand. Deze stu dio, de Pinewood in het graafschap Buc kinghamshire, was groter dan een voetbal veld. Toen de brand begon, bevond zich nie mand in het gebouw. De vernielde studio da teerde van 1967 en had een miljoen pond ge kost. De eerste James Bond-film die er ge draaid werd, was The spy who loved me. Daarna werden ook alle andere Bond-films er gedraaid. Het was de grootste filmstudio ter wereld. Alle supermanfilms en verschil lende grote Disney-films werden er ge draaid. Gisteren waren elf brandweerwa gens nodig om het vuur te blussen. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. De Pinewoodstudio's nabij Londen staan in vuur en vlam. Asiel voor Iraanse kapers in Bagdad BAGDAD Twee kapers van een Iraans verkeersvliegtuig zijn gisteravond in de Iraakse hoofdstad Bagdad aangeko men. Volgens één van de ka pers zijn zij aanhangers van de Iraanse oud-premier Bakhtiar. De kapers waren vanuit Kairo naar Bagdad gekomen. In Egypte hadden zij een nood landing met het gekaapte Iraanse toestel gemaakt. In Bagdad zeiden de kapers voor het regime in Teheran te zijn gevlucht. Congres stemt in met bezuinigingsprogramma WASHINGTON Het Congres heeft gisteren besloten tot een belastingverho ging, die de schatkist ruim 150 miljard gulden moet opbrengen. Tegelijkertijd zullen de uitgaven op de sociale voorzie ningen met bijna 40 miljard gulden wor den teruggedraaid. President Reagan had om deze bezuinigingsmaatregelen verzocht, die gezien moeten worden als een „eerste aanbetaling" om het enorme begrotingstekort te verkleinen. De Democratische senator Metzenbaum verklaarde, dat veel van de ruim 200 maatregelen in de belastingwet alleen ten goede komen aan specifieke indus trieën, terwijl „de belasting wordt ver hoogd voor de werkende Jan-met-de-pet". °.s O eINGTON Bruce lill, adjunct-direc- 3|n Amerika's Alge- 2iTelefoon en Elek- Hs Maatschappij, Precies te vertellen je prioriteiten van loiaatschappij zullen tijdens de nasleep <?n Derde Wereld- 22, „Als de wereld ^Bstaat, zouden we 3 zien dat mensen ^efoonrekening bin- 1ii redelijke tijdsbe- «ïtaalden". 23tspraak is te vinden in 'merkelijk rapport dat 11 in Amerika is uitge- en waarin de overle- innen van regering en jsinstellingen in het van een kernoorlog ïrmeld. Journalist Ed- 21iuckerman heeft drie isr het samenstellen van "port gedaan en in die nraat met ambtenaren, ishappers, strategische |en al die mensen, die 2 moeten zorgen dat in 4^n een nieuwe wereld oorlog de VS zullen kunnen voortbestaan of, als het aan het ministerie van defensie ligt, door zal kunnen vechten. Het officiële uitgangspunt van de regering, zoals vastgelegd in het geheime 1984-'88 rap port van het departement van defensie, houdt in dat Ameri ka „van plan is om, onder wat voor omstandigheden dan ook, een zodanige reserve aan nu cleaire aansvalmogelijkheden achter de hand te houden, dat Amerika nooit zonder kern wapens uit een kernoorlog te voorschijn zal komen". Lastig parket Zuckerman wijst er in zijn rapport op, dat na-oorlogse plannenmakers in een lastig parket zitten. Wanneer ze pro beren richtlijnen voor de over levenden vast te stellen, zullen ze ongetwijfeld van een onrea listische kijk op de situatie be schuldigd worden. Aan de an dere kant zou het niet naden ken over dergelijke maatrege len beschouwd kunnen wor den als een ernstige vorm van plichtsverzuim. Voorstanders van een „weerbaar" Amerika wijzen al jaren op het feit dat de Sovjet-Unie op dit gebied een duidelijke voorsprong heeft. Het Kremlin heeft uit gebreide plannen voor een snelle evacuatie van de bevol king naar andere delen van het land als de situatie dat zou vereisen. Maar ook het Amerikaanse rampenplan bevindt zich al lang niet meer in een beginsta dium. Zo wordt dag en nacht bijgehouden waar president Reagan en zijn zestien mogelij ke opvolgers zich bevinden. Volgens de Amerikaanse grondwet raakten bij de inau guratie van Ronald Reagan op twintig januari 1981 om pre cies een minuut over twaalf alle kabinetsmedewerkers van president Carter op één na hun baantje kwijt. Harold Brown bleef nog even in dienst als minister van defen sie (en mogelijke president) voor het geval dat de Sovjet- Unie tijdens de installatie plechtigheid op het Capitool alle daar aanwezigen zouden uitschakelen. Hij werd pas van zijn functie ontheven toen de Reagans veilig en wel hun in trek hadden genomen in het Witte Huis. Het schema voor de opvolging van de president van de Vere nigde Staten kan voor pijnlijke momenten zorgen tijdens de chaos die een kernoorlog met zich meebrengt. Mocht name lijk vice-president Bush le vend en wel onder het puin van zijn huis vandaan kruipen en zou blijken dat er op een eerder tijdstip al een andere opvolger van de president beë digd is, dan gaat het president schap aan Bush voorbij. Zuc kerman ontdekte namelijk dat er geen wettelijke voorziening is getroffen die in een derge lijk geval de beëdiging van de president ongedaan kan ma ken. In de wonderlijke wereld van het Amerikaanse rampenplan is niets aan het toeval overge laten. Ergens diep weggestopt in de een of andere regerings- kluis ligt Rampenplan D, dat de teksten van alle besluiten bevat die de regering zal uit vaardigen als de bom eenmaal gebarsten is. Verdere details zijn vastgelegd in een apart plan, dat bekend staat als het „Niet-D" plan. Hierin staat bij voorbeeld dat de belasting dienst strafmaatregelen tegen late betalers die een „gegronde reden" hebben, mag uitstellen. Amerika's voornaamste bank heeft ook de nodige voorzie ningen getroffen. Onder het motto dat „het land wat zich het snelst weet te herstellen, het land zal zijn dat als over winnaar uit de kernoorlog te voorschijn komt" heeft de bank ettelijke miljarden dol lars weggestopt op een veilig plekje in Culpeper in Virginia. De posterijen in de VS hebben op hun beurt een tekst voorbe reid, die zo spoedig mogelijk na een aanval bekend moet worden gemaakt. „Postkanto ren en bijstandsdiensten die nog werken, zullen mensen die geen vast adres meer heb ben van twee kaarten voor zien, met uitgebreide instruc ties voor het invullen. De ene kaart moet dienen als een overlevingsbewijs, de andere is bedoeld als een soort nood adreswijziging". Niet zo goed In de privé-sector heeft men de zaken nog niet zo goed ge organiseerd, maar er wordt hard aan gewerkt. Veel van de officiële na-oorlogse communi catie zal via commerciële tele foonlijnen plaats moeten vin den. De Bell Telefoon Maat schappij wijst in grote adver tenties op de wonderen van het nieuwe soort aansluiting dat de maatschappij gebruikt. Dat systeem heeft namelijk de eigenschap dat het niet gevoe lig is voor de elektromagneti sche bij-effecten van een kernoorlog. Bij een speciale boekhandel in Hollywood zijn er al handlei dingen te koop over hoe te overleven na een kernoorlog. Daarbij bevindt zich ook de vijf-delige handleiding „hoe te doden". Het rampenplan van de Soco- ny Mobil oliemaatschappij is „gebaseerd op het gegeven dat onze manier vdn leven, de vrije ondernemingen, de olie industrie en Socony Mobil Oil de strijd zullen overleven. We zullen ons herstellen en uitein delijk als winnaar tevoorschijn komen". Er zijn blijkbaar al tijd mensen, die zelfs achter de nucleaire wolken de zon zien schijnen. HAROLD JACKSON The Guardian '^ADVERTENTIE) s'gen wenen, 2?ierwald gek2)ulia.s. excursies Kaïserappar- 33ten. Prater. Donau- ySchönbrunn, Grin- •jevent. operettebezoek gjgen gersau, ifserland 9ek 8 iuli a.s. excursies Bemer Ober- vLuzern en Gotthard- jjlgen lechtal, |sk9 juli a.s. Excursies 3-passen- $}Bodensee en Liech- &en winterberg, sïrland ®ik 16 juli a.s. eJxcuraes ertsmijn. frer.c volpension. sen londen fk 20 juli a.s. 1xcursies en musical iingen en boekingen Q0882maandag t/m Tp van 9 tot 16 uur of bnlijk in onze stadsves- (Spuistraat 71/hoek pen Haag. _J>IJTHOFF PERS (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse bonden hebben gisteren de hoofdstad van Groot- Brittannië gevoelig in de war gebracht uit solidari teit met de mijnwerkers, die al zestien weken in staking zijn. De Britse vakcentrale TUC had een actiedag afgekondigd om aan de mijnwerkers te to nen dat zij niet alleen staan. Aan de oproep van het TUC werd in de eerste plaats gevolg gegeven door een groot aantal spoorwegmannen, die weiger den te werken. Honderddui zenden Zuidengelse forensen waren hiervan het slachtoffer. Wegens gebrek aan personeel in de eindstations die Londen verbinden met noord en Oost- Engeland, werden ook in die regio's ernstige problemen ge schapen. In het centrum van Londen marcheerden 20.000 stakende mijnwerkers en hun supporters, onder wie naar verluidt ook enkele bedienden van het koninklijke warenhuis Harrods, door Fleet Street, de straat van de kranten. Scargill sprak de massa toe. Hij vertelde opnieuw wat hij Een grote menigte mijnwerkers luistert na een mars door Londen naar een aantal stakingsleiders. de dag tevoren gezegd had op het vakbondscongres in Wales, namelijk dat de conservatieve regering Thatcher in het ge heim plannen maakt om vanaf eind augustus tijdelijke onder brekingen van de electrici- teitsvoorziening af te kondi gen. Het Britse ministerie van energie ontkent echter met klem dat het in de bedoeling zou liggen al tijdens de zomer met onderbrekingen van stroom te beginnen. Syrië en Israël wisselen gevangenen uit DAMASCUS Syrië en Is- raël zullen vandaag krijgsge vangenen uitwisselen. Dit heeft het Syrische persbureau SANA gisteren bekendge maakt. De overdracht van ge vangenen zal plaatsvinden in de op de Golanhoogte gelegen Syrische stad Koeneitra. Alle Syrische gevangenen ongeveer 300 militairen en 21 burgers worden volgens SANA gerepatrieerd. Ook de stoffelijke resten van enkele „martelaren" worden naar Sy rië overgebracht. In Syrië be vinden zich negen Israëlische krijgsgevangenen, maar uit de verklaring van SANA kon niet worden opgemaakt of zij allen vrijkomen. Volgens SANA zijn de onder handelingen over de uitwisse ling van de gevangenen via het Internationale Rode Kruis gevoerd. Hans-Dietrich Genscher, voorzitter van de FDP, feliciteert zijn partijgenoot Bangemann met zijn benoeming tot minister van economische zaken. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren door snel handelen een dreigende kabi netscrisis voorkomen. Hij aanvaardde de door de libe rale FDP voorgedragen Martin Bangemann als opvol ger van de minister van economische zaken, Otto graf Lambsdorff, die dinsdag was afgetreden in verband met zijn betrokkenheid in het Flick-schandaal. De 49-jarige Bangemann is vanochtend al in de Bondsdag beë digd. Martin Bangemann (49), die bekend staat als een bekwaam jurist en advocaat, heeft geen echte economische achtergrond. Hij was voor de FDP lid van het Europese parlement. Hieruit moest hij zich terugtrekken, nadat de FDP tijdens de verkiezin gen voor het Euro-parlement van 17 juni niet de 5 procents kieesdrempel had behaald. Aangenomen wordt dat Bangemann het beleid van Lambsdorff in grote lijnen zal voortzetten, hoe wel hij een grotere nadruk zal leggen op initiatieven van Euro pese omvang. Met de benoeming van Bangemann is een confrontatie met de CSU, de Beierse zusterpartij van Kohls' CDU, voorkomen. De leider van de CSU, Franz-Josef Strauss, had de afgelopen tijd al herhaaldelijk laten weten geen nieuwe minister van FDP meer te accepteren. Strauss wil niets liever een belangrijke ministers post in Bonn. Hij meent dat de FDP een zo'n kleine partij is geworden, dat deze geen aanspraak meer kan maken op de drie ministersposten, die haar tijdens de formatieperiode waren toe gewezen. De CSU heeft dan ook grote moeite met de benoeming van Ban gemann. Volgens goedingelichte bronnen in Bonn heeft Kohl voor de benoeming van Bangemann intensief overleg gevoerd met Strauss. Kohl zou Strauss hebben toegezegd, dat hij op een later tijdstip een belangrijke ministerspost krijgt in Bonn. Woordvoerder Böhnisch wilde daarover alleen maar zeggen, dat hij een „come back" van de minister-president van Beieren niet uitsluit. (ADVERTENTIE) Llw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zi|n eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u m samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon of brugdeel voor slechts 395.- Ook m uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door een van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling is 45 2665 ZG Ble<sw<|k Tel 01692 7260 fENHEER Internationale conferentie over milieu levert weinig op MUNCHEN De milieuconferentie in München is gisteren be ëindigd met een oproep van de 31 deelnemende landen, waaron der de VS en de Sovjet-Unie, om op internationaal niveau sa men te werken bij de bestrijding van verontreinigde lucht. Het resultaat van de conferentie is uiterst gering, omdat geen afspra ken zijn gemaakt bij de bestrijding van de verontreingde lucht. De milieuorganisatie Greenpeace heeft de ministersconferentie „een bewijs van onvermogen" genoemd. Volgens een woord voerder van Greenpeace hebben de deelnemende landen zelfs geen overeenstemming bereikt over een voorstel om de zwavel- dioxyde in de lucht terug te dringen. Irak beschiet opnieuw olietankers bij Kharg MANAMA De Iraakse luchtmacht heeft gisteren op nieuw twee olietankers be schoten ten zuiden van het Iraanse olie-eiland Kharg. Het Iraakse persbureau INA heeft dit bekendgemaakt. Eén van de twee getroffen schepen is een Zwitserse olie tanker. In Zwitserse scheep vaartkringen werd vernomen dat de tanker een explosie had gemeld in de machinekamer. VS plaatsen kruisraketten op schepen WASHINGTON De Amerikaanse marine heeft gisteren, al dus het Pentagon, de eerste vanaf zee te lanceren kruisraketten met kernkoppen aan boord van schepen geplaatst. Een woord voerder van het Pentagon wilde niet zeggen of ze aan boord van oppervlakteschepen of van onderzeeërs geplaatst waren. Vol gens het Pentagon betekent de plaatsing geen nieuwe stap in de wapenwedloop omdat de Sovjet-Unie al in het begin van de ja ren '60 is begonnen met de plaatsing van vanaf zee te lanceren kruisraketten. Volgens de Amerikaanse Democraten'heeft Mos kou geen vanaf zee te lanceren raketten geplaatst die te vergelij ken zijn met de zogenaamde Tomahawk-raketten op Ameri kaanse schepen. Zij wilden daarom daar mee wachten, maar de Amerikaanse senaat was het daar niet mee eens

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11