.abinet beslist voor muari over abortus ji ziekenfondspakket Ex-ministers ontkennen misleiding iover kosten Oosterscheldedam Duitse agenten lokten drugssmokkelaar in val Patiënt met ruilhart binnenkort uit bed Leidse prof vindt geschrift van Hugo de Groot Drukte op wegen in weekend Alle goede dingen bestaan in drieën. ENLAND. CeidóeSomcmt WOENSDAG 27 JUNI 1984 PAGINA 7 tlrste krijgt e voor billekoek if d il o ut£M De krijgsraad in Arn- andeft gisteren de 50-jarige lui- ,Ookolonel J.S. uit Heelsum s djeeld tot 1.500 gulden en :n >ken voorwaardelijke gevan- ouraf wegens het toedienen ikslagen aan twee onderge- p. s de krijgsraad heeft de in- ?n geschorste commandant htl KMA in Breda zijn gezag |f trste misbruikt door twee ileits er met een stok op het Nachterwerk van langs te ge- enjjjdens de zitting voerde de sub aan dat hij het pak rammel idat de militairen wat meer flen krijgen". Onderonsje De boodschap die prinses Juliana aan oud-premier Biesheuvel overbrengt is duidelijk niet voor brede kring bestemd. De prinses en Biesheuvel vonden el kaar gistermiddag op de afscheidsreceptie van de secretaris-generaal van Defensie, H. Peijnenburg in Den Haaa. Peijnenburg was sedert 1 januari 1969 secretaris-ge neraal van het ministerie. Hij kreeg in mei dit jaar de prins Maurits-medaille we gens zijn verdiensten voor de Nederlandse defensie. De secretaris-generaal wordt opgevolgd door ir P. de Man. Tandheelkundige hulp voor alle jongeren AMSTELVEEN De Zieken- fondsraad spreekt zich morgen uit over een voorstel alle verzekerden tot 19 jaar per 1 januari 1985 recht te geven op integrale tandheelkun dige hulp, dus ook op behandelin gen die niet in het gewone zieken fondspakket zitten. Tot nu toe ko men alleen „geselecteerde" jonge ren van hun 13e tot hun 21e jaar in aanmerking voor die hulp. Met de invoering van het nieuwe pakket is 265 miljoen gulden gemoeid, even veel als nu met de tandheelkundige hulp aan jongeren tot 21 jaar. On- gesaneerde verzekerden van 13 jaar en ouder zullen, om een geldi ge tandartskaart te krijgen, moeten bijbetalen. Studenten teleurgesteld over nieuwe plan Deetman DEN HAAG De Landelijke Studentenvak bond (LSVB) is „hevig teleurgesteld" over het nieuwe plan voor studiefinanciering dat mi nister Deetman (Onderwijs en Wetenschap pen) gisteren bij de Tweede Kamer heeft in gediend. „De minister had er wat moois van kunnen maken, maar hij heeft geen creativi teit gebruikt", aldus LSVB-voorzitter Harm Hartsman. De vakbond spreekt in zijn com mentaar van een „gedrocht", dat de student afhankelijk van zijn ouders houdt, rentedra gende leningen en afhankelijkheid van leef tijd en partner introduceert, maar niet voor ziet in opneming van alle studenten in het zie kenfonds. Wel wordt er volgens de LSVB voor gezorgd, dat het budget van de student onder het bijstandsminimum blijft en een beursstudent die nu de maximale rijksstudie toelage ontvangt, er ruim 1.100 gulden op ach teruit gaat. Onderwijsbonden in actie tegen grotere klassen DEN HAAG Met de visie die aan de opzet van nieuwe basis scholen ten grondslag ligt zijn de onderwijsbonden het eens, maar van alle idealen komt weinig te recht als de overheid de porte monnee niet trekt. Dit hebben de katholieke, christelijke en alge mene onderwijsbonden gisteren verklaard. De bonden (KOV, PCO en ABOP) willen in de week van 27 augustus actie voeren voor kleinere klas sen, opdat de bredere scholing van leerlingen ook in de praktijk gebracht kan worden. if i >nze parlementaire re- e dactie) JlAAG Het kabi- av bereid, binnen een ai^ar een besluit te ne- 'Hver de opneming in ziekenfondspakket hortussen, die in kli- n worden verricht, ter Brinkman j) heeft dit de Twee- imer gisteren toege- tijdens de afronding het abortusdebat, wi de uitvoerings- <»gel van de abortus- (met voorschriften ziekenhuizen, klinie- elfen artsen) centraal ;Vd en de progressieve „Ji hebben al vele malen geheten kliniek-abortus- jP het ziekenfonds te be kostigen. Abortussen die in een ziekenhuis worden ver richt, maken al onderdeel uit van het ziekenfondspakket. De minister weigerde aanvan kelijk aan de wens van de Ka mermeerderheid te voldoen omdat het kabinet eerst het huidige ziekenfondspakket wil doorlichten om te bezien wel ke verstrekkingen er wel of niet in dienen te zijn opgeno men. Gisteren beloofde Brink man de Kamer echter, dat het kabinet in ieder geval vóór 1 januari een beslissing zal ne men over de opneming van kliniek-abortussen in het zie kenfondspakket. Volgens Brinkman zal de abortuswet pas op 1 januari daadwerkelijk gaan functioneren, omdat er eerst nog enige tijd gemoeid zal zijn met het verlenen van vergunningen aan ziekenhui zen en klinieken om abortus sen te mogen verrichten. Een belangrijk deel van het debat was gewijd aan het toe zicht dat de inspectie voor de volksgezondheid moet uitoefe nen op de verrichte abortus sen. De VVD en de oppositie hadden ernstige bezwaren ge uit tegen de huns inziens te zware controlerende taak van de inspectie. Vorige week kwam Brinkman de Kamer een eindje tegemoet met een wat soepeler regeling voor het toezicht. De bezwaren van de VVD zijn daardoor iets ver minderd, maar niettemin dien de VVD-woordvoerder Dees gisteren een motie in met het verzoek, de toezicht-regeling nog eens ter advisering voor te leggen aan de Raad van State. Minister Brinkman wees die motie echter met klem van de hand. In antwoord op vragen van CDA, SGP, GPV en RPF zeg de Brinkman toe te zullen be vorderen dat er een algemene ontheffingsregeling komt voor medici en verpleegkundigen die gewetensbezwaren hebben tegen het meewerken aan abortussen. ^els bedankt i6 Straatsburg JJlAAG VVD-fractie. Nijpels zal zoals ver- jJ zijn benoeming tot lid „et Europees Parlement anvaarden. Hij heeft dit .en laten weten na over giet het hoofdbestuur en >tweede-Kamerfractie van r|VD. Nijpels haalde twee nn geleden bij de verkie- a voor het Europees Par- e|t ruim honderdduizend ^eurstemmen. De Verkie- j^ad van de VVD had s op advies van het pestuur op een nor- besproken onverkiesbare •tigste plaats op de kan- plijst gezet. De VVD is piotsom gekomen dat het voorzitterschap in de Ie Kamer niet te combi- is met een zetel in het ees Parlement. J en CDA tevreden experimenten middenschool HAAG De kamerfrac- |an de regeringspartijen ?1^Bn CDA zijn beide tevre- "t ver het compromisvoor- jiran minister Deetman Twijs) om het aantal mid- s jioolexperimenten met aluit te breiden. De be- zepian had gisteren de e|le Kamer op de hoogte j i van zijn voornemen, ban komt met zijn voor- f^deeltelijk tegemoet aan jeitie van het CDA-kamer- jjlrmes om het aantal mid- yioolexperimenten met 3tn tot twintig uit te brei- repeze motie werd door de ef aangenomen, alleen ieen de kleine christelijke 'o|n stemden tegen. 'Agenda voor de leden het Koninklijk Huis is ■CT ses Margriet en haar -genoot brengen op 5diging van de Stich- VOC-schip „Amster- f een bezoek aan Engelse Hastings. Daar n> in de brandingszone ei proefgraving plaats ni het VOC-schip „Am- Tjjdam" dat in 1749 tij een zware storm op igelse kust verging. ROTTERDAM Ger de Keijzer uit Gouda die afgelo pen zaterdag in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis een ruilhart kreeg ingeplant, is sinds gisteren van de afdeling Intensive Care af. Hij is verplaatst naar de af deling waar ook andere transplantatiepatiënten (vooral niertransplantaties) na enige tijd terecht komen. De verhuizing van de heer De Keijzer geeft aan dat hij goed herstelt. Een woordvoerster van het ziekenhuis noemde zijn toestand vandaag „voortreffelijk", temeer daar eerder was aangekondigd dat de patiënt pas eind deze week van de i.e.-afdeling zou mo gen. Hij blijft overigens nog enige tijd in isolatie, om infecties te voorkomen. De verwachting is dat de patiënt binnenkort zijn eerste stap buiten het ziekenhuisbed mag zetten. De verzekeraars praten morgen over harttansplantaties. Zij doen dat in een bijeenkomst van de Werkgroep Ziektekostenverzeke raars Hartchirurgie van de Ziekenfondsraad. Het overleg, dat in feite over vergoedingen van harttransplantaties in het algemeen gaat, heeft volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad „hogere urgentie" gekregen omdat de eerste harttransplantatie in Nederland onverwacht heeft plaatsgevonden. „Het gaat om een standpuntbepaling van de verzekeraars voor komende transplantaties. We willen eén lijn trekken". Zolang de beslissing over de vraag wie de operatie van afgelo pen zaterdag moet gaan betalen nog niet is gevallen, zullen de ziekenhuizen zelf moeten opdraaien voor de kosten. Over het exacte bedrag dat vergoed zou moeten worden, bestaat nog grote onzekerheid. Volgens een uitvoerig artikel in het blad van de Nederlandse Hartstichting kost de operatie in het Dijkzigtzie kenhuis 154.800 gulden. Het operatieteam zelf heeft de kosten altijd op een ton geschat. LEIDEN De Leidse hoogleraar Posthumus Meyes heeft het uit ongeveer 1610 daterende manuscript Meletius (een Griekse patriarch) van Hugo de Groot gevonden. Hij deed deze vondst in de Bibliotheek van de Remonstrantsch-Gereformeerde kerk in Amsterdam. Het geschrift, dat verloren gewaand was, omvat 40 kantjes, inclusief een vredesboodschap, waarin De Groot stelt dat mensen meer moeten letten op wat ze gemeenschappelijk hebben. Hugo de Groot (1583-1645) is bekend als vermaard ju rist, dichter, historicus, classicus en diplomaat. Veel minder be kend is dat hij ook een theologisch oeuvre op zijn naam heeft staan, aldus Posthumus Meyes. Suiker nog jaar op minimumprijs DEN HAAG De minimumprijs voor suiker blijft nog een jaar van kracht. Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken heeft de Vaste Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbe drijf gistermiddag per brief meegedeeld dat hij in overleg met zijn collega Bolkestein hiertoe heeft besloten bij wijze van over gangsmaatregel. ËMELS ner vod ,orr sropppJ NEGEN MILJARD NIET TE VEEL VOOR ACHTSTE WERELDWONDER" Smit-Kroes DEN HAAG De oud ministers Westerterp, Tuijnman en Zeevalking, allen ooit belast met de portefeuille van verkeer en waterstaat, menen dat hun niets te verwijten is waar het de Oosterschel- dewerken betreft. In te genstelling tot de huidige minister Smit-Kroes en de Algemene Rekenkamer, die spreken van mislei ding, zeggen zij zelf de Tweede Kamer steeds een getrouw beeld te hebben gegeven van de kosten van de stormvloedkering, althans voorzover die op dat moment bekend wa- Drs. Tjerk Westerterp, onder wiens verantwoordelijkheid in 1974 de beslissing tot de aanleg van de pijlerdam genomen werd, erkende dat de kosten „onvoorstelbaar" hoog waren opgelopen. Zoals het er nu naar uitziet, zal de dam bij ge reedkoming in 1986 bijna ne gen miljard gulden hebebn ge kost, terwijl twaalf jaar daar voor werd uitgegaan van vijf miljard. ..Maar," stelde Wes terterp daar tegenover, „daar hebt u dan ook een achtste wereldwonder voor, waar in de toekomst velen in binnen- en buitenland profijt van zul len hebben. Ik wacht het oor deel van de geschiedenis met vertrouwen af." De drie oud-bewindslieden verschenen gisteren op een hoorzitting van de Kamercom missie voor de Rijksuitgaven, die een onderzoek instelt naar het uit de hand lopen van de kosten van de Oosterschelde dam. Het rapport van de Alge mene Rekenkamer was de eerste belangrijke stap daarin. Omdat er in het rapport een beschuldigende vinger wordt uitgestoken naar de veranl- Met in haar handen een geschenk (Suske en Wiske bij de Deltawerken) praten koningin Beatrix en prins Claus op het werkschip Ostrea met duikers die werken aan de pijlerdam in de Oosterschelde. Koningin en prins brachten gisteren een privè-bezoek aan de Oosterscheldewerken. woordelijke bewindslieden, waren dezen opgeroepen om hun visie te geven op het ge beurde. Omfloerst De commissie had het niet no dig geoordeeld zichzelf enquê tebevoegdheden te geven en de oud-ministers mochten dus zelf uitmaken of ze een vraag zouden beantwoorden. Wester terp zei dit te betreuren. „An ders had ik u veel meer mogen vertellen". Nu moest hij waar het vertrouwelijke zaken be trof volstaan met het geven van „omfloerste" antwoorden. Desondanks slaagde Wester terp er heel goed in duidelijk te maken dat het kabinet-Den Uyl ten val gekomen zou zijn, als het niet de oplossing van de doorlaatbare pijlerdam had gevonden, waardoor de mi lieuactivisten in PvdA, D'66 en PPR tevreden gesteld wer den. Dat was in 1974; de Tweede Kamer ging akkoord, zij het dat zij een motie van de AR- P'er Schakel aannam, waarin een aantal ontbindende voor waarden werden opgesomd. Eén daarvan was dat de kos ten niet boven een bepaalde grens zouden mogen uitko men. Maar dat gelukte Wes terterp niet. De ramingen van Rijkswaterstaat lieten een be drag zien dat 153 miljoen bo ven die grens uitging. De ex- minister legde uit dat het hier ging om een post „onvoorzien van vijf procent en van „extra onvoorzien" van nog eens vijf procent. „Wij, het kabinet, vonden het wel verantwoord die tweede vijf procent op dat moment buiten beschouwing te laten. Maar dat hebben we wel aan de Kamer gemeld. Er is geen sprake van dat wij dat bedrag onder de tafel hebben ge werkt, zoals de Rekenkamer stelt". Toen de Tweede Kamer met die splitsing van de post „onvoorzien" akkoord ging, was het verhaal van de ont bindende voorwaarden voor bij, zo stelde Westerterp. Van af dat moment was er volgens hem dan ook geen sprake meer van dat het Oosterschel- deproject vanwege de kosten gestopt had moeten worden, zoals veel leden van de Ka mercommissie in hun vraag stelling suggereerden. Zure appel Zijn opvolger ir. Danny Tuijn man (VVD) was zelf een te genstander van een doorlaat bare dam, maar had deson danks geen poging gedaan de zaak stop te zetten. „Ach, dan zou heel Nederland op z'n kop gestaan hebben. Bovendien zou een deel van Zeeland dan nog langer onbeschermd ge bleven zijn en dat vond ik, zelf een Zeeuw, niet verantwoord. Achteraf kun je zeggen dat het milieu het gewonnen heeft van het geld". Dat de kosten fors uit de hand gingen lopen, had Tuijnman pas begin 1981 gemerkt, toen hij al bijna de missionair was. Hij had daar over wel een notitie geschre ven, die via premier Van Agt gegeven zou zijn aan de infor mateurs Lubbers en De Ko ning. De D'66'er Henk Zeevalking, die eind 1981 aantrad, als lid van het tweede en later het derde kabinet-Van Agt, had geen notitie gevonden. Het was hem uiteraard wel geble ken dat het financieel niet goed zat met de Oosterschelde werken. Het „gat" van 730 miljoen gulden, vond hij even wel niet voldoende reden om de zaak terug te draaien. „Mis schien dat een dichte Ooster schelde ook toen nog goedko per geweest was, maar dat vond ik onverantwoord. Net zo goed als Tuijnman tegen een open Oosterschelde was". Zeevalking eindigde zijn be toog met een advies aan zijn opvolger, mevrouw Smit- Kroes. „Er is maar één oplos sing. Zij moet zo snel mogelijk door de zure appel heen bijten. Elk jaar dat het langer duurt kost 150 miljoen". RIK IN T HOUT UITLEVERING GEEIST IN KORT GEDING DEN HAAG Volgens de Roermondse advocaat mr. C. Noordhuis hebben politie en justitie van de Bondsrepubliek Duitsland en Nederland eind 1982 met behulp van geheim agenten een val opgezet voor heroïnesmokkelaars uit Zuid-Limburg. De Limburgse raadsman eiste gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbankpre sident mr. M.R. Wijnholt dat de Nederlandse staat diploma tieke stappen onderneemt waardoor de hoofddader van de drugshandel, de 47-jarige Egbert B. uit Heerlen, zo spoe dig mogelijk aan zijn vader land wordt uitgeleverd. De man werd in maart van dit jaar door de Westduitse recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar en negen maanden. B. zou in '82 door de Duitse narcotica-agenten Dieter en Jerry zijn geprovoceerd een heroïnelijn van Duitsland naar Canada op te richten. Er werd afgesproken dat hij om te be ginnen één kilo heroïne zou leveren voor een bedrag van ruim 100.000 gulden. Het ver dovende middel werd in drie kleine porties over de grens gesmokkeld in de bh van zijn vrouw. Tijdens hun laatste reis werd het tweetal in Duitsland gearresteerd. In totaal werden er dertig personen aangehou den, onder wie twee zoons van het echtpaar. Alle verdachte gezinsleden zijn tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld. Mr. Noordhuis achtte de sa menwerking tussen Nederland en de Bondsrepubliek onrecht matig. Zijn cliënt werd opzet telijk tot heroïnehandel met Duitsland uitgelokt, terwijl hij dat niet van plan was, zei hij. Landsadvocaat mr. H.A. Groen stelde dat het hier een normaal onderdeel van de in ternationale drugsbestrijding betrof.Uitspraak vrijdag 29 juni. VERKEERSPROGN OSE: DEN HAAG Vakantiegan gers uit Groningen, Friesland, Drente, de Zuidelijke IJssel- meerpolders, Overijssel, Gel derland, Utrecht en het Duitse Nordrhein-Westfalen gaan vrijdag en zaterdag voor een „levendig beeld" op de Neder landse wegen zorgen, aldus de prognose van de politiever- keerscentrale en de ANWB. Van vertragingen zal sprake zijn op de wegen rond Breda Nieuw CDA-Kamerlid DEN HAAG Mr G. van Muiden (53) uit Leersum is gisteren beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor het CDA. Hij volgt drs D.F. van der Mei op, die voorzitter van de Raad voor het Vastgoed is gewor den. Van Muiden. afkomstig uit de voormalige CHU, werd op 6 januari 1931 geboren in Gouda. Na de HBS deed hij doctoraal examen Nederland s-Indisch recht. Van Muiden maakte al eerder deel uit van de CDA-fractie, van 1977 tot 1981. en Eindhoven, op de A12 tus sen de grensovergang en het knooppunt Velperbroek, tus sen Maarsbergen en Utrecht, op de N50 tussen Arnhem en Beekbergen en op de Zeeland- route. Automobilisten met be stemming Texel moeten reke ning houden met lange wacht tijden voor de veerdienst in Den Helder. De grootste druk te zal hier liggen op zaterdag morgen. Verder worden zater dag in Assen de TT-races ver reden, waardoor op de A28 Hoogeveen-Assen-Groningen en op de toevoerwegen van en naar het circuit in Assen veel verkeer wordt verwacht. Reizigers richting Duitsland moeten rekening houden met filevorming en vertraging op de volgende trajecten; A3 Oberhausen-Keulen-Frank- furt-Wurzburg-Neurenberg, de A5 Karlsruhe-Bazel, A7 Kassel-Fulda en de A8 Stutt- gart-München-Salzburg. Dit vanwege het begin van de va kanties in de aan Nederland grenzende deelstaat Nord rhein-Westfalen. Ook in België begint dit week einde het vakantieseizoen, waardoor het vrijdagmiddag en -avond en zaterdag- en zon dagmorgen druk kan worden op de e5 Brussel-Oostende, de N4 Namen-Arlon, de N5 Char- leroi-Franse grens, de N47 Di- nant-Franse grens en de N213 Nederlandse grens-Antwer pen. In Frankrijk komt de stroom vrijdag op gang en wordt het in heel Frankrijk druk. Bij Pa rijs moet zaterdag met grote drukte rekening worden ge houden. Druk wordt het dan ook op de autoroute du soleil (a6/a7 Parijs-Lyon-Orange), de A31 Nancy-Dijon en de N7 Nevers-Moulins, de N20 bij Orleans en de N23 Le Man- s-Angers. Voor zondag en maandag worden alleen in de omgeving van Parijs geen pro blemen verwacht. De spreiding van de zomerva kanties in ons land kan verbe terd worden door de vakanties van de lagere en middelbare scholen beter op elkaar af te stemmen. Dat stelt het Natio naal Bureau voor Toerisme. Nu is het zo dat ouders die kinderen op beide schoolsoor ten hebben pas op vakantie kunnen als het voortgezet on derwijs vakantie heeft. Drie prime tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer. Stuur een koker met tennisballen naar I Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7