Streekmuziekschool moet plannen wijzigen 5 Krediet reconstructie Hoofdstraat omhoog Blauwe zone op Voorhout? Herenstraat Oosthout groeit gestat Overvallers horen lange1 gevangenisstraf eisen Eerst duidelijkheid financiële gevolgen monumentenverordening" lEIDEN CcicLe Qowia/nt WOENSDAG 27 JUNI 1984 PA( Dr. J.v.d.Grient overleden OEGSTGEEST Dr. J. van der Grient, voormalig plaatsvervangend hoofd van de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie, is vorige week overleden. Hij is gisteren in stilte in zijn woonplaats Oegstgeest begraven. Dr. Van der Grient nam in 1974 bij het behalen van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van het ministerie, waar mr. A. van Agt toen de scepter zwaaide. De oud-journalist en voorma lig reclasseringsambtenaar Van der Grient heeft er in zijn functie veel toe ■bijgedragen dat democratischer regels in het gevangeniswezen werden door gevoerd. Poging tot verkrachten was noodkreet om hulp DEN HAAG/LISSE Zijn poging tot zelf moord en daarna de poging tot verkrachting was een noodkreet om hulp. Zo stelde de advo caat van de 23-jarige verdachte uit Lisse giste ren bij de Haagse rechtbank. De verdachte had in oktober vorig jaar in Lisse een vrouw gegre pen en haar willen verkrachten. Bij zijn pogin gen snoerde de jongen de vrouw de keel, zodat de vrouw bijna stikte. Hem werd daarom be halve de poging tot verkrachting ook een po ging tot doodslag ten laste gelegd. Tegen de politie zou de jongen hebben ver klaard dat hij de vrouw ook wilde vermoorden. Later herriep hij dit weer en ook tijdens de zit ting gistermiddag zei hij alleen de vrouw te hebben willen verkrachten. Hij zou in zijn ver klaring tegen de politie alles sterk hebben over dreven omdat hij graag de gevangenis in wilde. Hij wilde per se niet meer naar huis. Thuis zou hij geen contact hebben met zijn ouders, die hem nog nooit hadden begrepen. Op aandrin gen van de jongen zelf, werd hij zeven maan den geleden opgenomen in een psychiatrische inrichting. Daar krijgt hij nu een behandeling. Uit recente psychologische rapporten zou blij ken dat de verdachte meer inzicht krijgt in be paalde ontwikkelingen in zijn leven. Een ge vangenisstraf zou de voortzetting van de be handeling in de inrichting ernstig storen en zijn verbetering alleen maar tegenwerken, zo stel len zijn psychiaters. De officier eiste een voorwaardelijke hechtenis van 180 dagen, met aftrek van het voorarrest. De rechtbank doet 10 juli uitspraak. Nieuwe tweede man Noordwijkse politie NOORDWIJK De heer G. Schilperoord (36) is per 1 juli benoemd tot plaatsvervangend korpschef van de Noordwijkse politie. De heer Schilperoord volgt feitelijk hoofdinspecteur E.F. Wegman op, de huidige waarnemend korpschef, zij het niet direct. De heer Wegman wordt per 1 november korps chef omdat de huidige korps chef, hoofdinspecteur H.A. van de Bout dan het Noord wijkse politiekorps zal verla ten in verband met functio neel leeftijdsontslag. Brigadier Schilperoord is nu nog werk zaam bij de gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn. Inbraak bij opticien in Noordwijkerhout NOORDWIJKER- HOUT Inbrekers hebben bij een opti cien aan de Noordwij- kerhoutse Viaductweg 23 voornamelijk dure zonnebrillen en 5 ver rekijkers gestolen. Tussen maandagavond zes uur en gistermor gen tien uur zijn de in brekers de zaak bin nengedrongen door de voordeurruit er uit te lichten. De schade aan ontvreemde zonnebril len bedraagt alleen al 4600 gulden. Fietspad aan Elsgeesterlaanp VOORHOUT Het aanleggen van een fietspad vanaf ei chillaan via de Elsgeesterlaan naar de Leidsevaart zal q in een behoefte voorzien is de mening van Voorhoutfll van burgemeester en wethouders. Zeker ook in verhandel nieuwe bevolkingsaanwas in het bestemmingsplan ,,0<k' Wethouder drs. B. Joon stelde zich gisteravond tijdens die dering van de raadscommissie onderwijs, verkeer en ik c.a. echter wel voor dat zo'n pad dan ook meteen zoura verlicht. »k Eerder was sprake van wel een pad maar daarbij geen i ting. Dat zou veel te kostbaar worden. „Een onverlicht t vind ik geen fietspad.." aldus de wethouder. „Ik blijf *r ning dat het pad, dat zal worden geasfalteerd een idealeiU ding zal worden waardoor het huidige knelpunt, de Napl kan worden vermeden. We moeten echter eerst met eeniji klaar plan op tafel komen om de noodzakelijk rijkssufé krijgen." |d SASSENHEIM/NOORD- WIJK Na Noordwijker hout en Noordwijk over weegt nu ook Sassenheim uit de Streekmuziekschool Bloembollenstreek te tre den. Gistermiddag bespra ken de raadscommissies financiën en welzijn de begroting van de school en concludeerden dat er aan de vorig jaar gestelde wens van verdergaande bezuinigingen niet is vol daan. De gemeenteraad van Noordwijk besloot gisteravond de muziek school nog een laatste kans te geven. Voorwaar de is dat cfe school het be leid zodanig wil omgooien dat het geld van Noord wijk (260.000 gulden) ge bruikt wordt om op de la gere scholen een jaar klas sikaal algemeen vormend muziekonderwijs te geven, bijvoorbeeld in de derde klas, en dat uit te breiden met de mogelijkheid voor de leerlingen om daarna instrumentlessen te vol gen. Gebeurt dat niet, dan treedt Noordwijk uit. Als zowel Sassenheim, Noord wijk als Noordwijkerhout be sluiten uit te treden Noord wijkerhout bespreekt dat voorstel volgende week dan blijven er nog maar'drie ge meenten over die de kosten van de school moeten dragen: Lisse, Warmond en Voorhout. Sassenheim is, zoals ook vorig jaar al werd gesteld, zeer onte vreden over het beleid van de streekmuziekschool. Gister middag was het oordeel van de commissies dat duidelijk niet is voldaan aan de vorig jaar ook al geuite wens van flinke be zuinigingen op de begroting. -Vanuit de gemeente is ook ge suggereerd dat bezuinigd zou kunnen worden op de huisves ting en dat het profijtbeginsel sterker zou kunnen worden doorgevoerd in de lesgelden voor de leerlingen. De ge meenten betalen grofweg een tientje per inwoner aan de muziekschool. Voor Sassen heim komt dat neer op 135.000 gulden. Uit Sassenheim volgen 175 kinderen les en daardoor komt het neer op een gemeen telijke bijdrage per leerling per jaar van 800 gulden. „Dat staat in geen verhouding tot het feit dat bijvoorbeeld een toneelvereniging die vroeger 600 gulden kreeg en dat be drag nu moet inleveren in het kader van de 15.000 gulden bezuiniging die op het sociaal- cultureel werk moet worden doorgevoerd. Dat staat een schril contrast met de muziek school die nauwelijks heeft be zuinigd. Ons aandeel zou vol gens de begroting slechts 3.500 gulden lager uitvallen. Dat is er door de school zelf bezui nigd", aldus Sassenheims wet houder mevrouw W. Maris. Uittreden uit de school bete kent echter dat er een forse boete moet worden betaald; het kan overigens pas per april 1985 gebeuren en daarom zal de gemeenteraad op 3 juli wor den voorgesteld de school nog een kans te geven. Tot 1 no vember krijgt men de tijd met een bijgestelde begroting te komen. Lukt dat niet, dan zal Sassenheim er toch een punt achter zetten. De Noordwijkse gemeenteraad schaarde zich gisteravond ach ter het voorstel van mevrouw J.J. Voorham (PvdA) om de muziekschool voor te stellen het algemeen vormend mu ziekonderwijs en de instru- ment-oriiëntatielessen dp de lagere scholen te geven voor hetzelfde bedrag dat nu aan de muziekschool wordt gegeven. „Ik heb er moeite mee dat maar 200 leerlingen profiteren van de 260.000 gulden die wij eraan spenderen. Uittreden kost een boete van 730.000 gul den. Dat is weggegooid geld. De school zou het beleid zoals voorgesteld om moeten vor men zodat de kennis en banen behouden blijven en we ook de boete niet kwijt zijn. Dit is een allerlaatste herkansing voor de streekmuziekschool".- In navolging van haar gaf de gemeenteraad wethouder P.G.T. Warmerdam de op dracht dit in de vergadering van het algemeen bestuur van de school op 10 september te bespreken. Sportraad Lisse wil meer aandacht voor sport overdag LISSE Als het aan de Sportraad van Lisse ligt, gaat er in de nabije toe komst meer aandacht be steed worden aan moge lijkheden om mensen overdag te laten sporten. In dat kader wordt door de Sportraad niet alleen gedacht aan het openstel len van de mogelijkheden voor de jeugd, maar juist ook aan die groeiende groep jongeren en oude ren die om allerlei rede nen in staat zijn om over dag tijd aan het beoefenen van sport te besteden. Met deze stellingname maakte de voorzitter van de Sport raad, de heer G. H. van Baar- len gisteren tijdens de gecom bineerde vergadering met de raadscommissie sport en recre atie van Lisse een van de as pecten bekend die op het acti viteitenprogramma van de Sportraad voor het nieuwe jaar staan. Het ligt in de bedoeling dat over deze materie met de di verse sportverenigingen van gedachten zal worden gewis seld en het is lang niet on denkbaar dat uit dat overleg positieve resultaten naar vo ren komen. Overigens is het animeren van het beoefenen van sport overdag niet echt nieuw, want ook op landelijk niveau wordt zulks al meer en meer gepropageerd. In Lisse zal men nu onderzoeken in hoeverre een en ander hier te realiseren is en op welke wijze en ander gestructureerd kan worden toegepast. Vragen op formulier discriminerend voor vrouwen DEN HAAG Op het for mulier dat aspirant-werkne mers van de provincie Zuid- Holland moeten invullen bij hun medische keuring staan vragen die door vrouwen als kwetsend kunnen worden ervaren. De vragen, in een apart rubriekje onderge bracht, doen niet ter zake en zouden zonder problemen weggelaten kunnen worden. Dat is althans de mening van het statenlid H. Pasman (Klein Links), die Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land vraagt tof de invoering van een „niet-discrimine- rend formulier" over te gaan. In het aparte rubriekje wordt vrouwelijke werkne mers onder meer gevraagd of ze de pil gebruiken, wel ^ens werk verzuimen in ver band met hun ongesteldheid en hoeveel kinderen ze heb ben. Ook wordt gevraagd of de bevallingen goed zijn ver lopen en of er kinderen zijn overleden. Een beeld van de reconstructiewerkzaamheden. VALKENBURG De ge meenteraad heeft gister avond zijn fiat gegeven aan het verhogen van het beschikbaar gestelde kre diet voor de reconstructie van de Hoofdstraat, het geen nodig is doordat de laagste inschrijver de aan besteding had gekregen voor 1.372.000.- (Zwam- merdam B.V.). De Heide- mij. had de weg begroot op 1.240.000.-. Het kre diet werd verhoogd met 172.000.-, waarvan 132.000.- voor de verho ging van de aanneemsom en 40.000.- voor verho ging van BTW. Alle frac ties vonden de verhoging teleurstellend maar stel den dat als men A zegt, men ook B moet zeggen. Overigens deelde wethou der M. J. Vos nog mede dat het verschil nog wel opgevangen kan worden. De raad kon instemmen met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot automatise ring van de administratie van de gemeente Valkenburg. Wel wees mevrouw Van der Broek op de jaarlijks terugkerende uitgaven ter bijstelling van de computer. De aanschaf gaat voorlopig 120.000 gulden kos ten. De muziektent aan de Broek- weg heeft zijn langste tijd ge had. Na langdurig wikken en wegen tijdens diverse commis sievergaderingen hakte de raad de knoop door en gaf voorkeur aan de sloop boven het telkens terugkerende op knappen van 'de tent die slecnts twee keer per jaar ge bruikt wordt. De kosten van de sloop zijn met opknappen en beplanting van het terrein 7.350.-. Alles echter na de paardenmarkt in september. De wijziging van de Algemene Plaatselijke Politie Verorde ning kreeg instemming van de gemeenteraad. Slechts twee punten werden in het ontwerp veranderd. De inwoners van Valkenburg zullen moeten toezien om te voorkomen dat er paardevijgen op de weg achterblijven, evenals uit werpselen van hun honden. Tevens zal op voorstel van H. Dijkhuizen (CDA), het verbo den zijn om zich ongekleed op de weg of op een van de open bare weg of zichtbare plaats te bevinden. Een aanpassing van het voorstel door-A. de Vries (GPV), om in de verordening op te nemen dat oneerbaar of aanstootgevend gedrag verbo den moet worden en tevens dat het verboden moet worden middelen ter voorkoming van zwangerschap buiten besloten ruimten, enz. te koop aan te bieden, werd door de overige fracties van de hand gewezen, hoewel men wel sympathie had voor de mening van De Vries. Tijdens het spreekrecht vroeg dhr. Kortekaas aandacht voor de subsidieverstrekking van JIVAK (Jeugd in vakantie) die op het culturele- en crea tieve vlak zeer actief voor de jeugd bezig is. Hij vroeg inwil liging van een subsidieaan vraag van ƒ4.000.-. VOORHOUT In de vergadering van de Voor- houtse gemeenteraad in juli komt het creëren van een blauwe zóne aan de Herenstraat aan de orde. Plannen daarvoor zijn al een aantal jaren in voor bereiding. Nu heeft het overleg tussen gemeente bestuur en plaatselijke on dernemersvereniging ge resulteerd in „een pren tje" aldus wethouder drs. B. Joon gisteravond als voorzitter van de raads commissie onderwijs, ver keer en vervoer c.a. Nu kan met uitzondering van een klein aantal parkeerha vens aan de Zuid-Oost-zijde van de Herenstraat niet wor den geparkeerd. Met de aanleg van de geplande blauwe zóne zal aan beide zijden van Voor- houts belangrijkste verkeersa- der in het centrum van het dorp worden geparkeerd. De wethouder was echter wel van mening dat de winkeliers zelf dan, zeker op de dag, met hun auto's zullen moeten uit wijken naar Schoonoord en Beukenrode. „Daar wordt op de dag maar heel weinig van de daar beschikbare parkeer ruimte benut. Wanneer zij voor hun eigen zaak blijven parkeren, onttrekken zij ruim te voor hun potentiële cliën ten". Hoe vlot de plannen! kunnen worden gerer hangt voor een deel af aantal grondeigenaren 1 Herenstraat waarvan jr meente Voorhout nog e^ tal vierkante meters w pen. De benodigde kay riëren in grootte var^ meters in het vierkant L ge tientallen van di waarvan het grootste g, nodig is voor het uitr' van de plannen. h t€ START BOUW TWEEDE FASE ti VOORHOUT Oosthout gaat vooruit. Langzaam maar zeker begint de nieuwe wijk, waarin uit eindelijk 1600 woningenn moeten verrijzen, te groei en. Donderdagavond wordt de gemeentelijke commissies voor financiën en ruimtelijke ordening het fiat gevraagd om te starten met de bouw van 295 woningen in fase B en de realisering van een buurtcentrum. Overigens wordt, zoals bekend, een dag later de eerste paal geslagen voor de eerste 50 woningwetwoningen in Oosthout. Het eerste deel van fase B gaat 564 woningen bevatten; 185 woningwet, 279 permie-huur- en premie-koopwoningen en 100 vrije sectorwoningen. Die fase B wordt opgesplitst in twee delen, B-l en B-2 en voor B 1 wordt donderdag nu goed keuring gevraagd. In B 1 wor den 295 woningen gebouwd. Dat worden 64 woningwet-, 136 premie-koop-, 36 premie- huur- en 59 vrije sectorwonin gen. Die laatste groep wordt onderverdeeld in 15 losse ka vels, 24 woningen van het type twee-onder-een-kap en 20 pa tio-woningen. Om daardwer- kelijk te kunnen gaan bouwen, zal via een zogeheten versnel de procedure moeten worden gewerkt. Daar is haast mee ge boden omdat binnenkort de verdeling bekend wordt ge maakt van rijkssubsidies voor woningwet-en premiewonin gen. Als het bouwplan klaar is, kan Voorhout op basis daar van aanvragen doen. Het buurtcentrum gaat een su permarkt, drie winkeltjes en drie ambachtelijke bedrijfjes bevatten. In totaal is er 2100 vierkante meter grond be schikbaar en is er ruimte voor de aanleg van 60 parkeerplaat sen. De supermarkt gaat daar van 900 vierkante meter inne men en de winkeltjes en be drijfjes ieder 200. Afgezien van de Dagmarkt is nog niet be kend wie er in het buurtcen trum komen. Er is een begelei dingscommissie gevormd die zich daarmee gaat bezig hou den. Voorop staat dat de Oost- hout-bewoners op redely stand, zeker gezien de rewerking van de spoor' dagelijke levensbeL moeten kunnen koper betreft de bedrijfjes wos dacht aan ambachtelij3 dienstverlenende type*» nauw aan detailhandee want zijn. Zij mogen ïP geval het woonklimaat j ren. U Noorlander Beheer Ned heeft een bouwplan ing voor het buurtcentruru komt op een iets andere* dan oorspronkelijk wi dacht. Dat heeft te mak 7 het tijdsaspect. Men Ve binnen afzienbare tijd ren. Dat pleit voor cc.#n dichtbij de Oosthoutlaa*e1 dat dan problemen met^! verkeer worden voorr Bij de nieuwe situering nen bovendien iets r woningen rondom hef trum worden gebouwde' door de omliggende al bd3' de bebouwing zo weinig? lijk overlast zal onder54 van het bevoorradingsvp4 Tot slot wordt aangevoe de nu gekozen ligging ter herkenningspunt wijk vormt. DEN HAAG/LEIDEN Drie jongens uit Noordwijkerhout, één van 20 jaar en twee van 22 jaar hebben gistermiddag bij de Haagse rechtbank, gevan genisstraffen van 12, 20 en 30 maanden tegen zich horen ei sen. Ook werd geëist dat de mercedes, die bij de overvallen werd gebruikt, wordt verkocht en dat de opbrengst ten goede komt aan dè Hema in Noord wijk. Het drietal had een over val op een bezinestation in Sassenheim, een overval op een Noordwijkse geldloopster van de Hema, een overval op een uitzendbureau in Leiden en een inbraak in een woning op het geweten. Sommige overvallen werden gedrieën uitgevoerd, aan andere deden er twee mee. Er was ook nog een vierde verdachte, maar omdat deze nog minderjarig was werd zijn aandeel in het geheel achter gesloten deuren behandeld. Het drietal dat verslaafd bleek aan cocaïne, slaapmiddelen en hash, zou uit geldnood tot de overvallen zijn gekomen. Eén van de drie zou steeds de over val daadwerkelijk hebben ge pleegd, terwijl de anderen voor vervoer zorgden of het plan uitdachten. Bij de overval op het Sassen- heimse benzinestation schoot de 22-jarige Noordwijkerhou- ter met een pistool, dat ande ren in Amsterdam hadden ge kocht, in het plafond en dwong de kanwezige perso neelsleden van het pompsta tion op de grond te gaan lig gen. Onder bedreiging van het vuurwapen leegde één van de werknemers de kassa, met 600 gulden in het plastic tasje van de overvaller. Een grotere buit werd gevangen door het drie tal, bij de overval op de geld loopster van de Hema in Noordwijk. Dit plan kwam van de minderjarige verdach te. De geldloopster werd op straat van achteren gegrepen en op de grond geduwd. De geldcassette met een inhoud van zeker 60.000 guldei haar afhandig gemaakt.] duinen werd het geli deeld. De Noordwijkerhouters 3 uiteindelijk tegen de la/1 een overval op het uitzeT reau Randstad aan hen' Rapenburg in Leiden, werd een geldkistje metf le duizenden guldens bi maakt. Wederom ond< dreiging van het pistool, de 22-jarige Noordwijkfl' ter er rennend met hetl kistje vandoor ging wer toevallig gezien door eeif serende politieman. Dief de achtervolging in. Tof' overvaller even verderf de gereedstaande auto vjf vriend stapte raakte de l het spoor bijster. De agenl echter nog wel het ken! op te nemen. De twee wji later in hun woning aana den. De uitspraak in deze zaait, 10 juli. s Noordwijks bouwcentrum morgen open NOORDWIJK Gedeputeerde T.F.J. Jansen opent morgen middag om half vier het Erica Bouwcentrum voor Woningver betering aan de Douzastraat 25. In het bouwcentrum worden de meest voorkomende voorzieningen gepresenteerd op het gebied van woningverbetering zoals een dakterras, deuren, open haar den, inbraakbeveiliging, binnenwanden en kozijnen. NOORDWIJK „Alle nieu we activiteiten kosten geld. Daar staat tegenover dat op andere fronten sterk bezuinigd moet worden. Je kan nu wel een monumentenverordening vaststellen, maar als je er geen geld voor hebt, is het een lege huls. Dan kun je beter eerst je criteria vaststellen voor plaat sing op een lokale monumen tenlijst en wat de financiële gevolgen ervan kunnen zijn". Deze kritische kanttekening maakte gisteravond het even tevoren beëdigde nieuwe PvdA-raadslid mevrouw E. Visser tijdens de vergadering van de gemeenteraad over de lokale monumentenverorde ning. Mevrouw Visser is Arno Bos opgevolgd in de gemeenteraad. Hij heeft op zijn .beurt haar plaats in de steunfractie van de PvdA ingenomen. Hij .is met het raadswerk gestopt om dat hij het niet langer kan combineren met zijn werk. Overigens krijgt de Noord wijkse raad er in september weer een nieuw gezicht bij. De heer W.J. Plug volgt dan voor de PPR/PSP de heer W.H. Schelvis op. Woordvoerder Wiersema van Kritisch Noordwijk, de instan tie die al vijf jaar om een loka le monumentenverordening vraagt, pleitte er tijdens het spreekrecht voor dat de Voor straat en het Lindenplein tot beschermd dorpsgezicht wor den verklaard. De gemeente is daarmee bezig, maar aan de kwestie zitten veel haken en ogen. De gemeenteraadsleden drongen, aangevoerd door CDA-fractievoorzitter L.G.J. Alkemade, aan op meer duide lijkheid over de gevolgen van het instellen van een eigen monumentenverordening. Hij kreeg de steun van VVD, D'66 en PvdA. Alleen C.M.J. Ver- weij (PPR/PSP) wilde de ver ordening toch alvast aanne men. Burgemeester mr. J.M. Bonnike won het pleit niet met zijn opmerking dat de verordening in het begin voor al bestemd is om te voorko men dat waardevolle panden gesloopt of verbouwd worden. „Met de verordening in de hand, kunnen we dan met de eigenaars gaan praten. De ge volgen van iets dergelijks ko men toch in de gemeenteraad, want die moet toestemming geven om geld voor eventuele schadevergoedingen of een deel van hogere kosten te be talen". Burgemeester Bonnike nam uiteindelijk het voorstel voor de verordening weer te rug voor nadere uitwerking. Zwemvierdaagse van start OEGSTGEEST Ronj zwemmers(sters) meiddel gisteravond in het openl bad „Poelmeer" te Oeg^ om deel te nemen a«j zwemvierdaagse. Het staf daartoe zou gegeven door Oegstgeestse wet» A. Kohlbeck doch hij b niet opdagen. De taak werd toen maari genomen door de vooi van de sportraad en oprE van het organiserende' VAX, de heer A.L. van Schenau. Het zwemmen opgeluisterd door draail muziek van het orgel „Du dik" van de heer Mini Leiden. Vanavond word een demonstratie break| cing gegeven en morgen v het zwemfestijn opgelui door een rad van avontui een grabbelton voor de ji

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6