burgemeester onzorgvuldig ij proef met sluitingstijden ALLERLEI(DS) Vakmanschap herken je zo. Provincie stelt prijs in voor stadsvernieuwing CeidaeSowa/nt VANWEGE GEBREK AAN CREA TIVITEIT Linkse steun aan collegebeleid A-RA ADSLEDEN Acht maanden geëist tegen verslaafde UITGEKOOKTE VORMGEVING ©QIMPkeukens „Inrijden op agent was beste oplossing" 3ËN WOENSDAG 27 JUNI 1984 PAGINA 3 nze ervaring berust op anderden Poggenpohl- ;ukens Voor u betekent DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland heeft een prijsvraag in het le ven geroepen die frisse ideeën moet opleveren voor de stads- en dorps vernieuwing in de Zuid hollandse gemeenten. De prijs, bestaande uit een eerste prijs van 15.000 gulden en vier aanmoedi gingsprijzen van ieder 5000 gulden, is volgens de provincie noodzakelijk omdat er „in het alge meen weinig creativiteit wordt getoond bij het zoeken naar oplossingen voor stads- en dorpsver nieuwingsproblemen". Dit jaar heeft de provincie 1,8 miljoen gulden uitgetrokken voor de oplossing van de vooral in oude kernen leven de huisvestingsproblemen. Een deel van dat bedrag, 55.000 gulden, wordt nu ge bruikt voor de stadsvernieu- wingsprijs. Maar liefst twin tigduizend gulden is begroot voor de reis- en verblijfkosten van de jury, advertenties, voorlichting en administratie ve werkzaamheden. Bij de beoordeling van de in gezonden projecten gaat het erom dat ze een „vernieu wend element" in de stads vernieuwing moeten bevat ten. Het kan gaan om al gere aliseerde projecten, die als creatief voorbeeld kunnen dienen voor andere gemeen ten, om een bepaalde nieuwe organisatorische aanpak van bepaalde stadsvernieuwings problemen of om plannen die in de naaste toekomst uitge voerd kunnen worden en heel sterk vernieuwend zijn. Het is niet de bedoeling dat alleen in Zuid-Holland uitgevoerde of uit te voeren stadsvernieu wingsplannen in aanmerking komen voor de prijs. Gemeen ten, architectenbureaus en projectorganisaties uit het hele land kunnen aan de prijsvraag meedoen. Volgens de provincie wordt er in Zuid-Holland meer aan stadsvernieuwing gedaan dan in enig andere provincie. In haar begroting voor 1984 stelt de provincie onder meer dat „de ernst van de problemen waarmee vooral de grotere gemeenten in binnenstadsge- bieden worden geconfron teerd, handhaving van hoge prioriteit voor de stadsver nieuwing rechtvaardigt". In de nota over de stadsvernieu- wingsprijs, die in september door provinciale staten zal worden ingesteld, staat dat de provincie vanaf 1 januari 1985 een actiever beleid moet voe ren, omdat dan de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing van kracht wordt. Uit die wet vloeit voort dat de provincie een grotere taak krijgt en dat kleinere gemeenten vaker een beroep moeten doen op de provincie. De prijs moet de consulenten die de provincie voor de stadsvernieuwing in dienst heeft een idee geven welke mogelijkheden er zijn. Zij kunnen gemeenten die met stadsvernieuwingsproblemen zitten wijzen op creatieve op lossingen elders. Tot nu toe werden de consulenten alleen geconfronteerd met wat de gemeenten zelf aandroegen. Van vele goede ideeen die an deren hebben ontwikkeld hebben de consulenten echter geen weet. De prijs moet daar verandering in brengen. De werkstukken zullen wor den beoordeeld door een jury van vijf deskundigen, waar onder een gedeputeerde. De prijzen zullen vermoedelijk worden uitgereikt door de Commissaris der Koningin, mr. S. Patijn. EN Een rbedrijf uit k Ido Am- heeft bij de politie aangif- aan van dief in een bouw- 'olgens het be- aoet de keet, bij vier meter iatltussen 28 mei juni zijn weg- De keet de Stevens- schade be- enkele dui- guldens. Zuidhollanders in commissie PTT-spreiding DEN HAAG In de amb telijke commissie die bij de berekening van de kosten van spreiding van de cen trale directie van de PTT toezicht moet houden op het adviesbureau Berenschot, moeten ook vertegenwoor digers van de provide Zuid- Holland en de gemeente Den Haag zitten. Dit vinden de provinciale statenleden Heus (VVD), Stolker-Nan- ninga (PvdA) en W.P. van Leeuwen (CDA), die Gede puteerde Staten vragen hierop bij minister Smit- Kroes aan te dringen. Lantaarnpaal aan stukken gereden LEIDEN Een 24- jarige Utrechtenaar heeft gistermiddag met zijn bestelauto een lantaarnpaal in de Roemer Vis- scherstraat kapotge- reden. De man reed achteruit en ramde daarbij de paal. Vol gens de politie moet de auto een flinke snelheid hebben ge had, omdat de paal in een aantal stuk ken brak. Files op Willem de Zwijgerlaan LEIDEN Flinke files en aanzienlijke vertraging op en rond de Willem de Zwijgerlaan waren vanmorgen het ge volg van asfalte- ringswerkzaamhe- den. Het gaat om het aanbrengen van een zogenaamde slijtlaag. Leden van de motorbrigade van de politie wa ren ter plekke om het verkeer te rege len. LEIDEN De fracties van PSP en PPR heb ben laten weten het financiële beleid van het college te ondersteunen. Dat beleid komt er op neer, dat de gemeente eigen geld in de stads vernieuwing gaat steken en dat zolang het rijk geen nieuwe kortingen door zal voeren er geen nieuwe bezuinigingen zullen plaats hebben. Beide fracties hebben het college ervoor ge waarschuwd dat zij verwachten dat in de be groting voor 1985 die in het najaar zal wor den behandeld aan een aantal zaken aan dacht zal moeten worden besteed. De klein- linkse fracties noemen het emancipatie- en mi grantenbeleid, de kinderopvang en de rechts hulp. Zij wijzen er op dat er geld beschikbaar zal moeten komen voor het verbeteren van 'ge vaarlijke plaatsen' voor vrouwen in de stad en dat een migrantenbeleid een financiële bijdrage van de gemeente behoeft. PPR en PSP willen dat het instituut Burgerraadslieden wordt uit gebreid. De twee partijen menen dat het college ae rege ring ervan moet overtuigen, dat verdere bezui nigingen onaanvaardbaar zijn. Zij willen weten op welke wijze het college aktie gaat onderne men. Ten aanzien van de 8 miljoen gulden die de gemeente in de stadsvernieuwing wil steken, willen PSP en PPR vooralsnog de handen vrij houden. Per investering willen zij bekijken of dat geld in de stadsvernieuwing dan wel in an dere projecten gestoken moet worden. De twee partijen waarschuwen er tenslotte voor dat de verhouding in de onroerend goed belasting lozingsrecht) niet gewijzigd mag worden. Het is met name de VVD die een wijziging ten voor dele van de eigenaren nastreeft.. n eft •EN De PvdA- leden J. van Meij- Jen en W. van der i i*n vinden dat burge rt titer C. Goekoop on- 'fffuldig is opgetreden leiover de horeca-on- i gemers die niet mogen e hemen aan de proef ^verruiming van de oijngstijden. Hierbij ?ctj het anderhalve ni week geleden dertien ca fés toegestaan op zaterda gen een uurtje langer open te blijven. Het besluit van de burge meester kwam zeer onver wacht. De twee raadsleden stellen dat tussen het tijdstip van het besluit en de inwer kingtreding van de proef te weinig tijd zat. „Daarom was het voor de afgewezenen niet mogelijk schorsing van het besluit te vragen. Zij zijn daardoor onnodig in hun be langen geschaad", aldus de twee raadsleden. Ambtenaar P. de Raat is het niet eens met deze zienswijze: „Ik denk dat de procedure niet abnormaal is. De bezwaren die ingediend worden, zijn niet zozeer gericht tegen het verlenen van een vergun ning aan andere horeca-on- dernemers maar omdat ze zelf geen vergunning hebben gekregen". Van schade is volgens hem dan ook geen sprake. Inmiddels zijn er reeds twee bezwaarschriften tegen het besluit ingediend. De vragenstellers schrijven het zorgvuldiger te hebben gevonden wanneer tussen het besluit en de inwerking treding een termijn van 30 dagen had gezeten. Dat is de termijn waarin men in het kader van de wet Arob be roep kan aantekenen. Het besluit van de burgemeester is met een voor de gemeente ongekende snelheid uitge voerd. Donderdag voor de bewuste zaterdagavond (16 juni) gingen de brievenman de horeca de deur uit. De ho- reca-ondernemers die een vergunning kregen, konden deze vrijdag ophalen. Vrij dagmiddag werd het besluit pas in de gemeentelijke ad vertentie gepubliceerd. Uit eindelijk ontvingen 13 on dernemers een vergunning, ruim 60 exploitanten een af wijzing. De twee socialisti sche raadsleden verzoeken de burgemeester in de toe komst bij soortgelijke beslui ten wel de termijn van dertig dagen in acht te nemen. Affiche van de tentoonstelling In het Waaggebouw. De Waag In de Waag heeft vanaf morgen tot en met 12 juli de tentoonstelling 'unieke vormgeving' plaats. Aan de hand van keukens en gebruiksvoorwerpen uit verschil lende perioden is te zien dat er in de afgelopen 100 jaar op het gebied van vormgeving heel wat veranderd is. De expositie is ingericht door 2e-jaars studenten van de Reinwardt-Academie. De openingstijden zijn: maan dag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur, donder dag ook van zeven tot negen uur en zondag van een tot vijf uur. De toegang is gratis. Slot Het dienstencentrum Binnenstad/Zeehelden wijk houdt morgen de laatste ..donderdagactiviteit". Het is een gezelli ge avond met de accordeonvereniging DVS uit Wassenaar, de volksdansgroep voor ouderen uit de Zeeheldenwijk en Mikoplez. de Leidse toneelgroep voor ouderen. Deze bij eenkomst, die wordt gehouden in clubgebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat, begint om half acht, is voor ieder een toegankelijk en de toegangsprijs bedraagt één gulden. Met de donderdagactiviteiten wordt op 6 september weer begonnen. Kijkhuis Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 draait vanaf morgen tot en met zondag 1 juli de film „Can she bake a cherry pie" van Henry Jaglom. De film laat Karen Black zien als de vlees geworden depressie. Op een cynische en komische manier wordt getoond boe zij zich in de steek gelaten voelt. Het Kijkhuis draait maandag 2 juli „Taxi Driver" van Martin Scorsese, waarin beschreven wordt hoe een taxichauffeur (Ro bert de Niro) besluit wat aan de onveiligheid in de New Yorkse straten te doen. Voor vrijdag 6 en zater dag 7 juli staat „Apocalypse Now" met Martin Sheen en Marlon Brando van Francis Ford Coppola op het programma. In deze aanklacht tegen de oorlog in Viet nam en de oorlog in het algemeen worden normale mensen tot beestachtige karikaturen. De films werden elke avond twee maal gedraaid: vanaf acht uur en van af kwart over tien. Alleen „Apocalypse Now" heeft af wijkende aanvangstijden: vanaf acht uur en vanaf elf uur. Filmhuis LVC In het filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt vrijdag 29 en zaterdag 30 juni de film 'Dans la ville blanche' van de Zwitserse regisseur Alain Tanner vertoond. Tegen de ach tergrond van de witte stad Lissabon speelt Bruno Ganz een zeeman die in de stad onderduikt en er verschillende din gen beleeft. De film gaat over het van-huis-zijn en over het eeuwige zoeken. DEN HAAG/LEIDEN Acht maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf zonder aftrek van voorarrest hoorde een 28-jarige Leidenaar gistermiddag tegen zich eisen bij de rechtbank in Den Haag. De man die al negen jaar verslaafd is aan de heroïne stond terecht omdat hij verschillende auto's in Leiden heeft opengebroken en er de radio's uit heeft gehaald. Ook had hij een Rembrandt-bijbel gestolen uit een Leidse boekenwinkel. Al eerder is hij voor het inbreken in auto's veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. De man was nog maar net vrij toen hij weer gepakt werd. De verdachte stelde dat hij inmiddels lichamelijk was afgekic- ked in de gevangenis en zijn advocaat zei dat een behandeling in de Jellinekkliniek het beste zou zijn. De officier van justitie meende juist dat tot nu toe veel te zacht voor de verdachte was opgetreden. Hij eiste daarna de onvoorwaardelijke gevangenis straf van acht maanden. De rechtbank doet 10 juli uitspraak. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. fakmanschap is VERDACHTE STELT BU RECHTBANK: DEN HAAG/LEIDEN Gewoon recht op die agent afrijden leek me de beste oplossing, om onge lukken te voorkomen. Er was te weinig ruimte om te remmen. Als ik naar één kant zou uitwijken zou die agent ook net die kant op kunnen gaan. Ik wilde die agent geen leed berokkenen. Het leek me gewoon de beste oplos sing. Nu kon die agent makkelijk opzij springen en raakte er niemand ge wond. Zo verklaarde de 23-jarige verdachte uit Zoetermeer zijn gedrag van 27 september vorig jaar. Hij reed toen met zijn motor fiets op de Lammenschans- weg in Leiden met een snel heid van 115 kilometer per uur, in op een agent, die midden op de weg het stopte ken gaf. Omdat de jongen recht op de agent af kwam zetten werd hem poging tot doodslag ten laste gelegd. De verdachte verklaarde dat hij eerst niet in de gaten had dat het een agent was, maar dacht dat er iemand gewoon de weg over stak. Pas verder zag hij dat het een agent was. De advocaat van de jongen stelde dat de beslissing die zijn cliënt had genomen wel iswaar verkeerd was, maar wel degelijk overwogen. Hij vergeleek het gedrag van de motorrijder met dat van per sonen, die elkaar op straat passeren en twijfelen aan welke kant zij dat zullen doen en daarom soms botsen. Als één van de twee stil blijft staan kan een ander er ge makkelijker omheen. Zoiets zou de verdachte ook hebben overwogen toen hij met grote snelheid op de agent af kwam zetten. "Als ik nu maar precies rechtdoor rijd dan geeft dat geen verwar ring en kan die agent opzij springen". De officier van justitie wilde deze gedachtengang niet vol gen en noemde het gedrag van de motorrijder pure wegpiraterij. Hij eiste een ge vangenisstraf van 12 weken, waarvan 6 voorwaardelijk. Tevens eiste hij verbeurd verklaring van de motor en ontzegging van de rijbe voegdheid voor drie maan den. De advocaat van de jon gen stelde dat die ontzegging van de rijbevoegdheid zou betekenen dat de jongen niet de opleiding tot chauffeur in dienst zal kunnen volgen. Ook met de verbeurdverkla ring van de motor had hij moeite. De motor zou een an tiek stuk zijn, waaraan de man veelvuldig sleutelde. Die motor was zijn grote hobby. De rechtbank doet op 10 juli uitspraak. ADVERTENTIE -Jtel Schuttersveld érjaar '86 open VEN Het ziet er naar 'Mdat het hotel aan het S ittersveld in het voorjaar 1986 zijn poorten opent. onderzoek heeft uitgewe- o dat het hotel op die plaats lansrecht heeft. De onder- lelingen tussen de ge ënte en het Nederlands Bu- voor Architectuur de rikkelaar van het plan nagenoeg rond. Gehoopt dt dat nog deze zomer de te paal de grond in kan. {rn is de indeling van het ('uw iets gewijzigd waar- er nu 119 in plaats van 86 ers in onder kunnen wor- gebracht. Onder welke het hotel gaat varen is niet bekend. Momenteel )en er gesprekken plaats de Golden Tulip-hotelke- Rond-je zekerheid De karavaan van uitkerings trekkers deed gisteren Leiden aan. De karavaan een be schilderde bus vertrok 24 mei uit Utrecht en hoopt aan het eind van deze maand in Amsterdam te arriveren. Ge tracht wordt in de steden die worden aangedaan de jonge ren te mobiliseren tegen het kortingsbeleid van de regering. Gistermiddag bivakeerden de jongeren in het Van der Werf- park waaj onder belangstelling van slecnts een handjevol Lei- denaars verschillende muziek- en cabaretgroepen optraden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3