TAFEL kerk wereld Zittenblijver kan tijd nuttiger besteden >weer ICTO vraagt om eerlijke behandeling door de kerken IKV roept Mient Jan Faber op het matje Kfl ÊeidóeSowo/i ACHTERGROND £gidóc Commit WOENSDAG 27 JUNI 1984 PAG! Diepgangcentrum organiseert bezinningscyclus Het Diepgangcentrum in Hazerswoude organiseert in het sei zoen 1984/1985 een bezinningscyclus onder het motto „Lijden aan de Kerk De cyclus bestaat uit vijf bijeenkomsten en wordt gehouden in zes verschillende plaatsen, waaronder Den Haag en Leiden. Voor elke samenkomst is een andere inleider aangetrokken. Vakbondsman Herman Bode, een van de initiatiefnemers van de Mariënburggroep, opent de rij met een uitzetting over de vraag „Waarom trekt de Mariënburggroep aan de bel en bij wie?". Alfons Kroese o.c.d. sluit af met qen beschouwing die de voorafgaande bijeenkomsten samenvat en als titel draagt „Lij den aan de kerk en toch zingen van een hemel op aarde". De eerste samenkomst is in oktober en de laatste in maart, in Leiden komt men bijeen in zaal Het Bruggehoofd, Steenschuur 11. In Den Haag in het Zalencentrum van het Restaurant Cen traal Station. Opgave bij: Diepgangcentrum, Rijndijk 108, 2394 AJ Hazerswoude. Actie voor behoud O.L.Vr.-kerk Amsterdam Kerkgangers en anderen die zich nauw verbonden voelen met de Onze Lieve Vrouwe-kerk aan de Keizersgracht in Amsterdam, hebben een stichting opge richt om te voorkomen, dat de kerk wordt gesloten. De Onze Lieve Vrouwe-kerk is geen pa rochiekerk, maar een kerk die behoort bij het klooster van de paters Redemptoris ten. Zij is in 1854 gebouwd en staat op de monumentenlijst. De Redemptoristen be sloten begin dit jaar uit Amsterdam te vertrekken en het klooster te verkopen. In mei 1985 zullen zij Amsterdam verlaten hebben. De O.L.Vr.-kerk wordt elk week end bezocht door 400 tot 500 mensen. Dr. A. Houtepen bijzonder hoogleraar in Rotterdam De theoloog dr. Anton Houtepen is met ingang van 1 juli aanstaande aan de Erasmus-universi- teit in Rotterdam benoemd tot bijzonder hoog leraar namens de Radboudstichting. Hij gaat zich bezig houden met de grondslagen en wijs gerige implicaties van de katholieke theologie. De 44-jarige Houtepen promoveerde in 1973 bij prof. dr. Edward Schillebeeckx op een proef schrift over onfeilbaarheid en hermeneutiek in relatie tot het Eerste Vaticaans Concilie. Houte pen is sinds 1979 verbonden aan het Interuni versitair Instituut voor Missiologie en Oecume- nica in Utrecht. Doelstelling van de Radboudstichting is de ka tholieke levensbeschouwing te betrekken bij de vorming van academici. „BIJ VREDESDIALOOG GEEN VOORWAARDEN VOORAF' OVERHEID DREIGT MET SUBSIDIESTOP RK Kerk New York in moeilijkheden door afwijzing homofilie Het Interkerkelijk Comité handelen op te heffen. Tweezijdige Ontwapening Aan de Algemene Doopsge- heeft een open brief gepubli- zinde Sociëteit wordt ge- ceerd waarin men de kerken vraagd om het ICTO alsnog in Nederland andermaal als vredesbeweging te erken- vraagt om een eerlijke dicus- nen en haar financiële steun sie over het vraagstuk van te verlenen. In april van dit oorlog en vrede. Dat wil zeg- jaar wees de Broederschaps gen een gedachtenwisseling waarin niet alleen aanhan gers van het IKV-standpunt aan het woord kunnen ko men, maar ook mensen die de ICTO-opvattingen zijn toegedaan. De brief is geadresseerd aan de Algemene Doopsgezinde Sociëteit maar richt zich, over de hoofden van de doopsgezinden heen, tot alle kerken die niet met het ICTO willen samenwerken. In het schrijven wordt de be stuurders van de kerken die samen het IKV vormen, het verwijt gemaakt dat zij een „verhullende en discrimine rende" aanpak volgen bij het op gang brengen van de vre- desdialoog. Hierbij worden, aldus het ICTO, bepaalde ethische en politieke keuzen (bijvoorbeeld het dóen van eenzijdige stappen in de ont wapening) als vaststaande ge gevens beschouwd nog vóór dat de discussie begonnen is. Het Comité voor Tweezijdige Ontwapening benadrukt dat een eerlijke dialoog alleen mogelijk is als er geen voor waarden vooraf worden ge steld. Verder is het volgens de schrijvers van de brief ook verkeerd om reeds geda ne kerkelijke uitspraken als dogma's te beschouwen waaraan niet meer kan wor den getornd. Zij pleiten er voor de monopolie-positie van het IKV-denken en - vergadering van de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit een dergelijk verzoek van de hand. In zijn brief stelt het ICTO dat de Broederschapsverga dering in april voorbij is ge gaan aan de argumenten die het ICTO voor zijn verzoek om erkenning heeft ge noemd. Het wijst er bijvoor beeld op, dat het IKV door de Kerken is opgericht als beraad, maar dat het sinds 1977 als politieke actiegroep opereert. Volgens het ICTO staan vele Doopsgezinden vanuit de doperse traditie af wijzend tegenover het aan bieden en vla politieke actie afdwingen van de IKV-alter- natieven voor het vredesbe leid van de overheid. Het aartsbisdom New York onderhandelt met officiële vertegenwoordigers van de stad New York om de subsi dies voor het sociale werk van de Kerk ter waarde van meer dan 60 miljoen dollar (ongeveer 180 miljoen gul den) te behouden. De RK Kerk dreigt deze subsidies kwijt te raken, omdat zij niet wil voldoen aan de verorde ning van burgemeester Ed ward Koch, dat homoseksue len in het personeelsbeleid niet gediscrimineerd mogen worden. De verordening stamt uit 1981. Zij is nu ook opgeno men in de contracten die de gemeente afsluit met organi saties waaraan subsidie wordt verleend. Aartsbisschop John O' Connor van New York heeft verklaard, dat hij hoe dan ook wil vasthouden aan de leer van de Kerk, die ho moseksueel gedrag verbiedt. Hij maakte een onderscheid tussen homoseksueel gedrag en homoseksuele geaardheid. De Kerk veroordeelt homo- seksueeel gedrag, maar pro beert wel alle mogelijke bij stand te geven aan mensen met een homoseksuele ge aardheid, zo benadrukte O'Connor. O' Connor deed zijn uitspraken, nadat hij de mis had gevierd met leden van de organisatie „Courage" (Moed), die steun geeft aan die homoseksuelen die zich ertoe hebben verplicht af te zien van homoseksueel ge drag. Behalve de RK Kerk heeft ook het Leger des Heils pro blemen met de verordening van burgemeester Koch. In maart verwierp Koch een verzoek van dit kerkgenoot schap om op religieuze gron den niet aan de verordening te hoeven voldoen. Het Leger de^ Heils loopt nu gevaar 4,4 Aartsbisschop John O'Connor: vasthouden aan de leer van de kerk. miljoen dollar (ruim 13 mil joen gulden) aan gemeentelij ke subsidies te verliezen. Burgemeester Koch zei er geen bezwaar tegen te heb ben, dat in het contract tus sen de gemeente en de Kerk wordt vastgelegd, dat het aanvaarden van de over- heidsbepalingen geenszins betekent, dat de RK Kerk homoseksueel gedrag vergoe lijkt of accepteert. Pistolen in biechtstoel verborgen In een biechtstoel in de kerk van Onze Lieve Vrouw van de Genade in de Noorditali- aanse stad Brescia zijn maan dag vijf pistolen gevonden. Toen een van de paters Obla ten die in de kerk actief zijn, de biechtstoel binnenging, ontdekte hij onder de stoel een plastic zak met vijf pisto len. De politie vermoedt, dat het om een misdadiger gaat die berouw heeft gekregen en het voorbeeld heeft willen volgen van leden van een ex- treem-linkse beweging, die in de week van Pinksteren hun wapens hebben ingele verd bij kardinaal Martini van Milaan. IKV-secretaris Mient Jan Faber moet zich vandaag bij het IKV-beraad (de vertegenwoordigers van de negen aangeslo ten kerken) verantwoorden voor zijn geruchtmakende uit spraken vorige week. Hij verklaarde toen in een IKON-inter- view dat in het kader van een ontwapeningsvoorstel met als einddoel een kernwapenvrij Europa de vredesbeweging en de PvdA de tijdelijke plaatsing van kruisraketten in Nederland moeten aanvaarden. De uitspraken zijn vorige week woensdag reeds in een be- raadsvergadering aan de orde gesteld. Wegens tijdgebrek is toen besloten een extra vergadering te houden. Het beraad heeft vorige week scherpe kritiek op Faber geleverd, aldus prof. A. van Leeuwen, een van de Rooms-Katholieke leden van het beraad. De kritiek, onder meer van IKV-voorzitter B. ter Veer, richtte zich vooral op het eigenmachtig optreden van Faber. Zonder dat het beraad en de IKV-campagneraad van iets wisten, bracht Faber een „onmogelijke theoretische hypothese" naar voren. Een politieke blunder, aldus Van Leeuwen. Hij spreekt voorts van een falen van zowel het se cretariaat als het dagelijks bestuur van het IKV. Van Leeuwen verwacht dat het beraad vandaag zal besluiten, dat Faber geen verstrekkende uitspraken kan doen zonder de Kerken en de Campagneraad te raadplegen. De IKV-secreta- ris moet niet op eigen houtje het beleid bepalen. Het is zijn taak om het beleid, dat de Kerken en de IKV-kernen hebben uitgezet, uit te voeren, aldus Van Leeuwen. Menu voor morgen Hamlapje met spitskool en aardappelen yoghurtvla met aardbeien Wie met zijn tweeën is, heeft het volgende nodig: 30 g margarine, 150 g ham lap, zout, peper, tijm, mar jolein; ui, 1 lepel olie, kerrie, 500 g spitskool, 3 lepels water, zout, ketjap, selderij of la vas; 0,5 1 kg aardappelen; circa 100 g aardbeien, sui ker naar smaak 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), 2,5 dl yoghurt. Laat de margarine lichtbruin worden in de braadpan, leg het vlees er in en keer het als het wit-grijs geworden is. Schroei de tweede kant ook dicht en temper het vuur. Strooi zout en peper over het vlees en leg er (verse) tijm en marjolein naast. Bak het lapje vlees bruin in vijftien tot twintig minuten, keer het in die tijd een paar keer en houd het deksel zoveel mo gelijk schuin op de pan. Houd het vlees op een bord warm. Voeg weinig water toe aan de jus, laat die even koken en schenk hem door een zeef in de juskom. Fruit de kleingesneden ui in de olie lichtbruin met wat kerrie, bak vervolgens de in smalle repen gesneden kool even mee, doe er het water en wat zout bij en sluit de pan. Laat de groente gaar smoren in ongeveer een kwartier en schep ze tijdens het smoren een paar keer om. Maak de spitskool op smaak af mét zout en ketjap en strooi er fijngeknipte sel derij of lavas over. Was de aardbeien, laat ze uitlekken, ontdoe ze van de kroontjes en prak ze met sui ker fijn. Zet de aardbeien zo een uurtje weg. Meng de gele' vla met yoghurt, doe het mengsel in schaaltjes en leg er 'de aardbeien op. JEANNE DOUBLEREN IS GEEN OPLOSSING, GEWOON OVERGAAN OOK NIET Zitten blijven is uit de tijd. Het is slechts een middel om leerlingen met achterstanden te helpen. Gewoon over gaan is echter ook geen oplossing. Het probleem zit in de onderwijsstruc tuur. Scholen zouden moeten overstappen op meer individueel onder wijs. De traditionele klassikale werkwijze en de gebruikelijke diplo ma's moeten overboord worden gezet. Dat stelt onderzoeker dr. D.J. Bos in het pas verschenen rapport Blijven zitten met zittenblijvers? Zijn rapport is gebaseerd op de praktijk. Bos volgde ruim een jaar lang een zestal scholen voor het voortgezet onderwijs die in opstand zijn gekomen tegen het zitten blijven en het eu vel daadwerkelijk de kop in willen drukken. Het probleem van zitten blij ven komt vaak voor. In Eu ropa blijft zo'n twee procent van de leerlingen in het ba sisonderwijs zitten. Bij het voortgezet onderwijs is dat vier procent. Maar dit zijn gemiddelden. In Denemar ken, Engeland, Noorwegen en Zweden bij voorbeeld is het zitten blijven praktisch geheel afgeschaft. Onze zui derburen hebben daarente gen juist veel zittenblijvers. Daar liggen de percentages voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs tus sen 20 en 25. Ongunstig Nederland steekt behoorlijk ongunstig af. In de brugklas van mavo en vwo gaan ruw weg tussen de 12 en 18 pro cent niet „normaal" over. Voor het gehele mavo en havo ligt het percentages rond de 20. In het lager be roepsonderwijs zijn de per centages lager: ongeveer 8 in de brugklas, 14 tot 18 in de volgende leerjaren. Zitten blijven blijkt ook vaak een voorportaal voor school uitval, is de conclusie van Bos. „Leerlingen die voortij dig van school gaan, zijn Terugkerend probleem Zitten blijven is een alom bekend onderwijsver- schijnsel. Vooral tegen het einde van het school jaar is het iedere keer weer een terugkerend probleem. Wat zijn de voor- en na delen van „een jaartje overdoen"? De Amster damse onderzoeker dr. D.J. Bos van de Stichting Centrum voor Onder wijsonderzoek (SCO) verrichtte een studie naar dit verschijnsel. Zijn conclusie is dat het zon der zitten blijven ook kan. Kort geleden ver scheen het rapport „Blij ven zitten met zittenblij vers?" dat Bos schreef in opdracht van het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen. meestal een of meer keer blijven zitten. Doubleren is in feite de treinaansluiting mis sen en een station teruggezet worden. Deze maatregel past niet meer bij de huidige on derwijsvernieuwing. Scholen moeten leerlingen niet selec teren maar juist motiveren, zodat ze langer onderwijs blijven volgen en meer le- Normen De redenering achter zitten blijven klinkt heel simpel. Een leerling moet aan het einde van het schooljaar vol doen aan bepaalde normen. Doet hij dat niet, dan moet hij doubleren of het onder- wijstype verlaten. Zitten blij ven is dus het gevolg van het bestaande onderwijssysteem met leerstofjaarklassen, stelt Bos. Onderwijswetenschappers onderscheiden drie groepen uiteenlopende factoren die ertoe kunnen bijdragen dat sommige leerlingen niet overgaan naar de volgende klas. De eerste groep factoren heeft te maken met het kind. Een voorbeeld hiervan: een leerling die de lessen op school niet kan bijbenen om dat hij niet intelligent genoeg is, ongeïnteresseerd of snel afgeleid is. Om het (gezins- )milieu draait de tweede groep: een omgeving die niet stimuleert maar juist afleidt. De school herbergt de overi ge factoren zoals: onjuiste manier van beoordelen, ver keerde onderwijsmethode, onvoldoende studiebegelei ding, te weinig kindgericht onderwijs enzovoorts. Combinatie In de meeste gevallen wordt het zitten blijven veroorzaakt door een combinatie van fac toren. En Bos ontkent ook helemaal niet dat voor som mige leerlingen zitten blijven (meer leertijd) gunstig is. Maar omdat er zoveel ver schillende oorzaken zijn is er van zitten blijven als dou- bleertherapie weinig nuttig effect te verwachten. „Want", stelt Bos, „weten schappelijk onderzoek toont niet aan dat zwakke leerlin gen die een jaartje overdoen beter af zijn dan kinderen die wel overgaan ondanks hun problemen. Er is ook niet gebleken dat zitten blij ven een betere leerstofbe- heersing garandeert of dat deze maatregel zin heeft bij kinderen die emotioneel of sociaal onrijp zijn. Integen deel; de leerling krijgt te ma ken met verveling en het doorsnijden van vriend schapsbanden. Daarnaast betekent zitten blijven economisch gezien een enorme verspilling. Een zittenblijver moet immers ook de vakken overdoen die hij voldoende behêerst. De leerling zou die tijd nuttiger kunnen besteden door iets nieuws te leren. Het nog een jaar lang volgen van dezelfde vakken werkt het „balen" in de hand, zpdat de inzet van de zittenblijver niet optimaal Aanbevelingen in zijn rapport draagt Bos een werkwijze aan om het dou bleren terug te dringen. Hij waarschuwt wel voor over haaste veranderingen, want daar worden zwakke leerlin gen alleen maar de dupe van. De aanbevelingen van Bos zijn gebaseerd op de metho des die de praktijkscholen in Nijverdal, Tilburg, Gorredijk, Wychen en Bergen op Zoom toepassen. In de eerste plaats moeten we volgens de onderzoeker af van het nu gangbare sys- teeem waarin leerstof inge deeld wordt in jaren en klas sikaal wordt aangeboden. „Zitten blijven kan namelijk niet als geïsoleerd verschijn sel worden bestreden. Het onderwijs moet veel meer op individuele capaciteiten van de leerlingen worden afge stemd. Het vakkenpakket van de leerling zou uit vak ken moeten bestaan met een verschillend niveau. Bij voor beeld Engels en Nederlands op vwo-niveau en natuur- en wiskunde op havo-niveau. Als de leerling voor een vak niet voldoende vorderingen maakt, moet hij een eenvou diger programma kiezen. Een leerling die nu nog zijn havo-diploma moet halen omdat hij twee vakken op vwo-niveau niet voldoende beheerst, kan bij dit systeem de vakken waarin hij goed is op vwo-niveau volgen. Deze differentiatie naar vakniveau maakt zitten blijven overbo dig". Diploma's Verder moeten de huidige schooldiploma's vervangen worden door „maatschappe lijk erkende diploma's op maat". Bos: „In de praktijk blijkt dat de onderzochte scholen de druk van de gang bare diploma-eisen als een belemmering zien voor een doorstroming zonder zitten blijvers. Uit vrees dat de leerlingen niet op tijd de stof beheersen voor het examen, durven de scholen de ontwikkelingen van de onderbouw niet door te trekken. En de scholen willen het streven naar cate goriale diploma's niet losla ten omdat de maatschappij (vervolgonderwijs en werk gevers) zulke diploma's ver wacht". Daarnaast zal ook het lesma teriaal moeten worden aan gepast, stelt Bos. „Dat zal grotendeels door de leer krachten zelf moeten gebeu ren. Daarom moeten zij zich kunnen voorbereiden op dit karwei ondermeer door cur sussen en conferenties. De le raar zal zich moeten aanleren op een andere manier les te geven. Hij moet zich kunnen 'instellen op het individu en kunnen werken met groepjes in de klas. Voor de doceren de autoritaire vakman die doet of hij alles weet is geen plaats meer. Hij wordt ver vangen door een leerlingbe geleider die stimuleert, hulp biedt en een prettig werkkli maat ontwikkelt. Een rol die veel leraren nooit hebben ge leerd. Onduidelijk Ondanks het vele speurwerk dat hij heeft verricht consta teert Bos dat er nog veel on duidelijkheid bestaat over zitten blijven. Er is nog maar weinig onderzoek verricht naar de Nederlandse situatie. Bos adviseert daarom ook na der onderzoek. Met name naar de motivatie van de leerlingen op gewone scholen en op scholen zonder zitten blijvers. In zijn rapport prijs Bos met name het system van de scholengemeenschap in Wy chen (lbo, mavo en havo). Daar is het individuele on derwijs het verst doorge voerd. Het bijzondere aan deze school is dat ze een ei gen examenregeling heeft voor lbo-mavo-vakken. In principe kunnen de leerlin gen die zich op het Wychense diploma voorbereiden kiezen uit vier niveaus per vak. Het zitten blijven wordt hier door vermeden. De leerlin gen kunnen echter wel zak ken, wat doubleren in de eindexamenklas betekent. Opvallend detail uit de erva ring die Bos heeft opgedaan met de praktijkscholen is dat er weer grote verschillen ontstaan in de keuze van jon gens en meisjes. De jongens trekken meer naar de exacte vakken als wis- en natuur kunde, terwijl de meisjes zich daar juist minder aan wagen. JAN VLÖET Britten binden in A.AN het eindeloze soebatten over de compensatie I Britten, onder leiding van mevrouw Thatcher, vooj dure lidmaatschap van de Europese Gemeenschap hebben, is gisteren in Fontainebleau toch nog een j wacht einde gekomen. Van meet af aan stond vast datl sen van de Britten overdreven waren in het licht y voorwaarden, die zij bij de aanvaarding van hun E) maatschap in 1973 waren aangegaan. Na alle gepraat V| tijdens drie Europese topbijeenkomsten over dit prol waarin het geduld van de tot een compromis bereide oj negen lidstaten tot het uiterste is beproefd, moet het d gelsen duidelijk zijn geworden dat er niet meer uit te j was dan zij nu hebben gekregen. Mevrouw Thatcher; het kennelijk niet aangedurfd de gevolgen van een n mislukking voor haar rekening te nemen. Na opnieuw te hebben ingezet, verzachtte, zij vlak voor het einde y bijeenkomst haar standpunt. Een van de voornaamste redenen waarom de Britt hebben ingebonden moet wel het eerder geuite dreigl zijn geweest van president Mitterrand en Bondskarj Kohl, anders een „Europa van twee snelheden" te 1 ontwikkelen. Engeland zou daarbij in een „lagere snel zijn beland, wat op termijn mogelijk tot gevolg zou hl gehad dat het land buiten de Europese, technologisch menwerking zou komen te staan en daarmee zou ven tot een tweederangs natie. Het belang van Europa heeft nelijk zwaarder gewogen dan het korte-termijnbelanj Thatcher de afgelopen tijd zo hardnekkig heeft nagesti NATUURLIJK wil dit niet zeggen dat de Britten nu i\ zulke goede Europeanen zijn geworden. Toch lijkt hun t; toe zo negatief optreden ook bij hen een soort schokeffi hebben veroorzaakt, hetgeen blijkt uit hun voorsteller] de vooravond van Fontainebleau tot het afbreken van gi barrières en tarieven, waarmee zij zich van hun beste pese kant hebben laten zien. In het algemeen mag mei pen dat de uiterst teleurstellende gang van zaken roii Europese verkiezingen, die in menig opzicht een perfectl monstratie was van opnieuw opkomend nationalism, kleine groepsbelangen, louterend heeft gewerkt op som politici, die door hun eigen onvermogen in ruime matei ben bijgedragen aan de apathie in de EG-landen teged Europa. De gevolgen van het nu bereikte akkoord over de bijdrage zullen uiteindelijk voor een deel ook worden wenteld op een klein land als Nederland en dat vornfc schaduwzijde van Fontainebleau. De Nederlandse boerer\ voorbeeld dreigen ten opzichte van hun Duitse collegj een scheve positie te worden geplaatst door de extra coi satie die de Duitse boeren met goedkeuring van de EG krijgen. Dat Bonn zo genereus tegemoet wordt getr^ heeft uiteraard alles te maken met de Duitse bereidhei Britten financieel genoegdoening te verschaffen. Tochl staat hier het beeld van een koehandel tussen de grotei derling, die ten koste gaat van de kleine landen. Terreur tegen middenstand Winkeldiefstallen zijn de laatste jaren sterk nomen en daarnaast heeft zich vooral in de grote stedeBj koste van de middenstand ook een vorm van geweldd beroving ontwikkeld, die op je reinste terreur neerkom alle mogelijke manieren trachten de bedrijven zich dal gen te beschermen en de komst van geüniformeerde b^i kingsdiensten is er het gevolg van. Niet alleen een gedujzo de, maar iedere burger heeft het recht iemand die van y, stal wordt verdacht vast te houden om aan de politie ovje dragen. Dat doen de leden van de bewakingsdiensten' ook, maar daarbij ontmoeten ze dikwijls gewelddadig veP Wie zich ook daaraan schuldig maakt, wordt in de amf damse Bijenkorf in een kamertje opgesloten, in afwacht van de komst van de politie. Het maakt natuurlijk w< verschil of een zich verzettende verdachte tussen de scl ders van twee geüniformeerde bewakers, dan wel tussei wanden van een daarvoor bestemd kamertje wordt vi houden. Een psp-raadslid in de hoofdstad eist echter] burgemeester Van Thijn iets tegen de „cellen" onderni Zou de man willen dat om zich heen slaande winkeldii worden overgebracht naar de afdeling klantenservice? Koeler DE BILT Met een westelij ke stroming is twee dagen lang wat warmere lucht over ons land uitgestroomd. De komen de dagen wordt volgens het KNMI lucht uit noordelijke streken aangevoerd en die is wat koeler. Een hogedrukge- bied ten westen van Ierland komt maar niet van zijn plaats en krijgt versterking van een nieuw hogedrukgebied bij IJs land. Morgen zullen er eerst veel wolkenvelden zijn, maar het blijft vrijwel overal droog. In de middag en avond kunnen weer wat opklaringen ver wacht worden. Veel meer dan zeventien gra den zal het niet worden. Ook in het weekeinde zijn geen ho gere temperaturen te ver wachten. Een bui is dan moge lijk, maar perioden met zon zullen er ook zijn. Een groot deel van Zuid- en Midden-Eu ropa houdt de komende dagen goed zomerweer. De koele lucht komt waarschijnlijk niet verder dan Noord-Frankrijk en Midden-Duitsland. Lissabon Luxemburg Amsterdam De Bilt jnbew. 20 12 0 n ïnbew. 18 10 0 rr Den Helder onbew. 16 12 On Lh. R'dam onbew. 19 12 0 n Twente onbew. 17 10 0 rr Vllssingen onbew. 20 14 0 n Aberdeen Barcelona Berli|n w.bew. 20 10 In onbew. 28 15 0 n bruck onbew. 17 Restauratie „Oud Poelgeest'' dringend nodig OEGSTGEEST De gem te probeert al geruime tijd sidie te krijgen van het m terie van WVC voor de res ratie van „Oud Poelgt maar tot nu toe is dit steed gewezen. Wethouder A. K beck van financiën die gil avond de raadscomm openbare werken mede zat verklaarde „een boos en heel erg verdri daarover te zijn". Het gaat goed met het kasteel en koetshuis waar lekkage aai orde van de dag zijn. „Er r iets gebeuren", aldus een port van algemene zaken de gemeente. En daarbij het voornamelijk om de b situatie waarin het Koetsl verkeert. De daklekkages die in het teel bij elke regenbui optre stemmen tot grote droefc „Het is gewoon beangstig om te zien hoe snel het van het kasteel, inclusief zolder, in kwaliteit achte gaat met de gedachte dat restauratieplan nog lang zich zal laten wachten gei de financiële situatie. OokL zinken roevendak van het Jagershuisje is zo lek als zeef, aldus het rappbrt. In taal wordt een voorlopig diet van de gemeente vraagd van rond 100.000 den. Dit bedrag heeft de meente nodig om enigszins^ meest urgente reparaties ui kunnen voeren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2