"lareella Mesker en lichiel Schapers Roemloos onderuit Na titel niet op lauweren rusten" TOURPRIJSVRAAG vAAG kz>.16 Negentien zwemmers naar Los Angeles AIN GIRESSE: r-1 Jacques Georges voorzitter UEFA T0UR DE FRANCE QeidwQowiant WOENSDAG 27 JUNI 1984 PAGINA 13 förtoptv land 2, 19.50 inale EK voet- eiijrankrijk-Span- styl, 14. •lajennis >ec| 16. e%nnis ltd /er T* ennis 45-17.20 Wimble- 00-20.45 Wimble- .40-17.20 Wimble- 00-20.55 Wimble- Wereldrecord vlinderslag INDIANAPOLIS Pablo Morales heeft gisteren bij de Ameri kaanse selectiewed strijden voor de Olym pische Spelen in Indi anapolis het wereldre cord op de 100 meter vlinderslag verbeterd en gebracht op 53,38 seconden. Het oude record stond sinds 6 augustus 1983 op naam van zijn land genoot Matt Gribble met 53,44 seconden. PPR wil snel vaste plaats voor Spelen DEN HAAG De Nederlandse regering moet zich inzetten voor een permanente plaats voor de Olympische Spelen, bij voorbeeld in de bakermat Griekenland. Het kamerlid Lankhorst (PPR) stelt dit. in schriftelijke vragen aan staats secretaris Van der Reijden (WVC) en minister Van den Broek (bui tenlandse zaken). Lankhorst ver wijst de bewindslieden onder meer naar de resolutie van het Europees Parlement waarin wordt voorge steld in Griekenland een exterrito riale plaats voor de Spelen aan te wijzen. De Griekse president Ka- ramanlis heeft daartoe een aanbod gedaan. Speler Karlsruhe in Oostduitse gevangenis KARLSRUHE De Westduitse prof voetballer Dietmar Roth is door de autoriteiten van Oost-Duitsland gear resteerd. De 21-jarige verdediger van Karlsruher SC verblijft sinds zaterdag in de gevangenis. Roth was die dag betrokken bij een auto-ongeval, waar bij een tweejarig jongetje werd ge dood. De Westduitser was op weg naar een muziekfestival in Oost-Ber- lijn. Karslruher SC heeft de hulp in geroepen van de conservatieve politi cus dr. Rudolf Ruf. Roth was als dienstplichtig soldaat in Oost-Duits land op verboden terrein. De Bonds republiek staat zijn militairen niet toe de grens tussen de beide Duitslanden te passeren. DÉN HAAG Het Ne derlands Olympisch Comi té vaardigt naar de Zomer spelen van Los Angeles een zwemploeg van negen tien leden af. Naast drie kunstzwemsters bestaat het Oranje-team uit tien dames en zes heren. Na de selectiewedstrijden van afgelopen weekeinde in Amersfoort waren veertien le den „zeker" van Los Angeles. Van de zes sportlieden in de wachtkamer, nep het NOC er slechts twee op: Brigitte van der Lans en Petra Hillenius als reserves voor de wisselslag-es tafette. De keuzecommissie wees de kandidaatstelling van vier heren af. Het kwartet Cor- beau-Vijver-Maasdijk-Stalman was beschikbaar voor de vor ming van ploeg voor de 4x100 meter wisselslag. Het NOC zag eveneens af van de inschrij ving van een viermansteam voor de 4x100 vrije slag. Wel staat het team voor de 4x200 vrije slag op de rol van het NOC. De zwemploeg bestaat uit: Con- ny van Bentum, Annemarie Verstappen, Jolande van der Meer, Petra van Staveren, Jo- landa de Rover, Desi Reyers, Elles Voskes, Wilma van Vel- sen, Brigitte van der Lans, Pe tra Hillenius, Hans Kroes, Frank Drost, Gérard de Kort, Edsard Schlingemann, Peter Drost en Kees Vervoorn. Kunstzwemsters: Marijke En gelen. Catrien Eyken, Marjo lein Philipsen. Ook Marjon Wijnsma is door het NOC aangewezen voor de Olympische Spelen. De atlete van Lionitas, die in Los Ange les zal uitkomen op de zeven kamp, voldeed begin deze maand in Mannheim aan de eis door 5981 punten te verzame len. Het NOC had 5950 punten als voorwaarde gesteld. Het afgelopen weekeinde toon de Wijnsma tijdens de nationa le titelstrijd in Sittard haar goe de vorm. Zij werd kampioene hoogspringen (1,84), tweede op de 100 meter horden (13,84) en derde bij het verspringen (6,15). Eerder werd Tineke Hidding aangewezen voor de zeven kamp. Rob Ehrens zal als enige Ne derlandse springruiter worden afgevaardigd naar de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Het NOC wees gisteren de 26-jarige nationaal kampioen uit Echt met het paard Oscar Drum voor het individuele toernooi aan. De keuzecommis sie achtte de Nederlandse équi pe te licht, na de tegenvallende prestaties in Parijs (tiende) en Aken (zevende), om uitzending te rechtvaardigen. Ehrens zal worden vergezeld door Anita de Vos, de vaste verzorgster van zijn paarden. ovbEN Waar de spe- rajambiance van Wim- cein bepaalde deelne- inspireert net iets en uit de mogelijkhe- e(te halen dan ver- Het, schijnt dat tegen- ïftdig voor Nederlan derzet meer op te gaan. ie1en in een vorig de- ^jum Tom Okker en jgi; Stöve, met wie de hige generatie overi- llegeenszins valt te ver- 1 ten gezien het le- ,e.^rote kwaliteitsver- rjf nog wel eens boven iTBlf uitstijgen - van de ïrfee toppers mag dat lelijk niet meer wor- 1 Verwacht. "J3 en, op de tweede zono ten dag van het toernooi rj/iden, ging zowel Michiel jers als Marcella Mesker ypos onderuit. En het ;tke was dat dit gebeurde I opponenten, die eigen den haar beter waren. Schapers kon nog wor- uiangevoerd dat hij één .ijn betere optredens be- i en waarschijnlijk zijn A op gras. Maar net dat ?Ia extra ontbrak bij de "gjrdammer om zich de |pkaan Leif Shiras in het ,jde deel van het daags te- 1 wegens invallende duis- 5 afgebroken duel van het houden. er toonde zich zelfs een ^atuur van zichzelf door de Tsjechoslo waakse Iva rova in de eerste set niet minder dan vier setpunten te verkwanselen en daar vervol gens zo van streek door te ra ken, dat ze in de tweede reeks geen bal'meer raakte: 7-6, 6-2. De Haagse realiseerde daar mee haar slechtste optreden op Wimbledon sinds ze op het Londense gras vijf jaar gele den debuteerde. Waarbij het opmerkelijke altijd was, dat ze dan steevast werd gestuit door een aanzienlijk gereputeerder tegenstandster. In 1979 in de derde ronde door Dianne Fromholtz en vervolgens steeds in de tweede ronde door Pam Teeguarden, Kathy Jor dan, Wendy Turnbull en vorig jaar tenslotte door Chris Lloyd Evert. Die niet onaardige reeks had dit jaar moeten worden aange vuld met een nederlaag in de derde ronde tegen Martina Navratilova, die haar in Parijs overigens onlangs ook al de voet dwars zette. Maar aan alle prognoses maakte Mesker gis teren zelf een hardhandig ein de. Aanvankelijk leek de 25-jarige Haagse op een moeiteloze zege af te stevenen tegen de char mant ogende, twee jaar jonge re Budarova. Met aanvallend spel manoeuvreerde Mesker zich frekwent naar het net en dat tempo leek haar opponente te machtig. Bij een voorsprong van 5-3 kreeg de Nederlandse twee keer de kans de set op haar naam te brengen en daar mee een solide basis te leggen voor verder succes, maar Mes ker greep die "kans niet. Er kwam een tiebreak aan te pas en daarin ontstonden opnieuw twee mogelijkheden om de set te pakken, maar de Tsjechoslo- waakse bleef koel en trok de reeks toch naar zich toe. Ontdaan Mesker was door deze gang van zaken zo ontdaan, dat ze er vervolgens nauwelijks meer iets van terecht bracht. Waar mee de kans tevens was ver keken om de klassering op de wereldranglijst weer iets te verbeteren. Mesker vertoeft nu alweer geruime tijd in het tweede gelid, tussen de dertig ste en veertigste plaats. Het bereiken van de derde ronde op Wimbledon had haar een stuk in de buurt van een twin tigste plek kunnen brengen. „Budarova ligt mij niet zo", sprak de teleurgestelde Mar cella Mesker later. „Ik had tot dusver twee keer tegen haar gespeeld en twee keer verlo ren. Dus het lag een beetje in de lijn der verwachtingen". Mogelijk dat bij Mesker heeft meegespeeld dat Budarova, een afgestudeerd econome, vo rig jaar op Wimbledon voor een stuntje zorgde door Pam Shriver uit te schakelen. Missers Michiel Schapers had gisteren ook voor een verrassinkje kunnen zorgen als hij Leif Shiras de baas was gebleven. Deze bijzonder sterk op voet baller Sören Lerby lijkende Amerikaan, die er geen been in ziet regelmatig het publiek bij zijn fratsen te betrekken, had zich immers in korte tijd een redelijke faam opge bouwd. De Lendl-bedwinger van twee weken geleden, bleek echter allesbehalve een geweldenaar en produceerde in het eerste deel van de ont- i, ÉJk Marcella Mesker verloor in de eerste ronde van Wimbledon in twee sets van de Tsjechoslowaakse Iva Budarova. moeting met Schapers hele tritsen missers. Gisteren bleef Shiras echter wat beter bij de les en ondanks de beste pogin gen van Schapers kwam de Nederlander niet verder dan een tiebreak in de vierde set. die hij met 7-4 moest afstaan, waardoor de totaalscore 6-2, 6- 7, 7-6, 7-6 werd. „Shiras maakte nu minder fouten dan een dag eerder", sprak Schapers, die deson danks - terecht - niet ontevre den was over zijn spel. „Ik heb er nu meer voldoening van dan vorig jaar toen ik verloor van Elter. Maar ik denk dat ik voor deze banen toch wat te weinig wendbaar ben door mijn lengte. Ik had weliswaar speciale schoenen aangetrok kén, een soort spikes, maar on danks het feit dat ik niet echt voor een bepaalde baansoort een voorkeur heb, beweeg ik me op gras niet optimaal. Bo vendien heb ik waarschijnlijk nu tegen Shiras de fout ge maakt, te veel naar voren te gaan. Maar ja, dat is achteraf praten". Overigens kreeg Schapers, gis teren zonder opgaaf van rede nen te horen, dat hij niet in het gemengd dubbelspel was geaccepteerd en moest hij ook afhaken in het dubbelspel, waardoor zijn optreden in Wimbledon dit jaar binnen 24 uur was afgelopen. Dat gold niet voor de bijna 39- jarige Virgina Wade, die uit de speciale ambiance van Wim bledon- voor de zoveelste keer in haar carrière inspiratie put te om een schijnbaar hopeloze opgave tot een goed eind te brengen. Zij versloeg de Ame rikaanse Amy Henrickson on der het goedkeurend oog van de legendarische Brit Fred Perry, die een halve eeuw ge leden zijn eerste van drie Wimbledon-titels in de wacht sleepte en daarvoor is geëerd met een heus standbeeldje, vlakbij de ingang van het complex. FRANK WERKMAN LAMBERT DES Veertig kilome- n"juiten Parijs ligt het snje Saint Lambert des rot De weggetjes er naar '^erdragen ten hoogste J^uto, tegenliggers vor- )e'al snel een probleem, alie rustige omgeving aa>eft het Franse voet stal aan de voora- lbl van wat het grootste ?s in de historie van Franse voetbal moet len. ite Michel Platini blaast. |or de zoveelste keer dit 3oi te zijn overvallen met ,E srden vragen, in een stil e buiten het hotel stoom nijn hoofd tolt en draait. \n in het Italiaans, vra- n het Engels, vragen in rans, vragen in weet-ik- Hij is zelfverzekerd T de finale. „We zijn moe, Pl|tnentaal nog in orde. Ze- l lu we in het Pare des ^s de finale spelen. Ik ^r dan ook nog eentje in foppen. We hebben een ijke tijd gehad. Logisch, we bleven winnen. We In de finale gehaald, nor- misschien. Je kunt er -jwisten of Spanje terecht finale zit. Dat is altijd ledoe, wie er in zit, zit er An weg is-ie. Btini's schaduw verkeren Tigana en Alain Giresse, i binnen als buiten het IMaar sinds het WK in Spanje hebben ook beide mid denvelders van Bordeaux een naam hoog te houden. Zo kort voor hét doel, de Europese ti tel. bekent Jean Tigana die eer nog niet hoog genoeg te vin den. De „Nacht van Sevilla'.', twee jaar geleden tegen de Westduitsers, kan hij niet uit zijn gedachten bannen. „Daar denk ik steeds aan. Ik vind het ergens ook jammer, dat we geen revanche krijgen. Het is nog steeds moeilijk, nog steeds niet te verkroppen dat we daar hebben verloren. Ik kon me daarom ook best voorstel len hoe het de Portugezen za terdag in Marseille te moede was". Tigana heeft binnen het huidi ge Franse elftal een specifieke rol te vervullen. „Ik voer op het middenveld defensieve ta- 'ken uit. Ballen spelen, de ruimte creëren voor Platini en Giresse. Mijn rol bij Bordeaux houdt meer offensief werk in, maar ik voel me op deze ma nier in het Franse elftal pri ma. Ik heb geen pretenties om meer te doen. Tegen Portugal was het anders. Alain was uit geblust en Platini was in de spits gaan spelen. Ik moest de ploeg opzwepen, er was bitter weinig tijd over. En voor mij hoeven strafschoppen niet Veel geroemd De Franse middenlinie is veel geroemd. Een sterk deel van de ploeg, maar de aanvallers hebben nog geen doelpunt kunnen maken in deze eind ronde. Tigana: „Ik hoop dat ze Giresse (derde van rechts) op de training in gesprek met Platini. Tussen hen in Domergue. voor vanavond door Hidalgo verkozen boven Amoros. tegen Spanje wel scoren. Maar het is natuurlijk een trend in de hele wereld met twee spit sen te spelen, die de ruimte moeten maken voor de mid denvelders. Die scoren dan bij verrassing". De Fransen baarden in 1982 opzien door een middenveld, gestoeld op pure techniek. Hi dalgo heeft water bij de wijn gedaan door de robuuste, zeg maar schopperige, Fernandez in te passen. Tigana: „We spe len doorgaans op techniek en inzicht. Dat is onze stijl en dat moeten we zo houden. Al vind ik bijvoorbeeld van mezelf, dat ik qua fysiek best wat in te brengen heb, ondanks mijn postuur. Kracht heeft niets met lengte te maken name lijk". En Giresse: „De techniek leer je als jongen. Dan moet je al leen aandacht besteden aan balbehandeling. Verbeteren, verbeteren, verbeteren. Daar profiteer je later zelf van en bovendien, als je prof wordt, heeft het publiek er iets aan. De mensen willen jongens zien, die leuke dingen doen, renners zien ze wel op de atle tiekbaan. Men neemt boven dien geen risico meer. Kijk maar naar de Europa-Cupfina les. Het is echt geen kwestie van nerveus worden over het vele geld dat er verdiend kan worden, dat AS Roma tegen Liverpool zo voorzichtig speelt. Dat heeft al te maken met de manier waarop die spe lers in het voetbal grootge bracht zijn. Het is mijn manier niet. Als je- in het veld staat denk je niet aan geld. ik ten- Amoros nog buitenspel PARIJS De Franse bondscoach Hidalgo heeft er van afgezien voor de fi nale van het Europees kampioenschap voetbal Amoros op te roepen. De verdediger van Monaco, die wegens een rode kaart in de openingswedstrijd tegen Denemarken het toernooi van de tribune moest bekijken, was voor de eindstrijd weer speelge rechtigd. Hidalgo gaf ech ter de voorkeur aan Do mergue, die in de halve fi nale tegen Portugal twee keer scoorde. Het is nog onzeker of Fernandez dan wel Genghini als vierde middenvelder zal optre den. De Spaanse oefen- meester Munoz heeft Sal- va en Francisco aangewe zen als vervangers voor de geschorsten Maceda en Gordillo. Salva staat in de achterste lijn, Francisco vormt met Santillana en Carrasco op papier een driemansvoorhoede. minste niet. Dat hoef ik niet en zij ook niet. We hebben al genoeg!" Giresse stopt na dit EK hoogst waarschijnlijk met het spelen in het Franse elftal. Dan zit zijn bijdrage in de voetbal-re- naissance er op. Wat gebeurt er daarna, wat is de toekomst? Giresse: „Frankrijk zal zich moeten kwalificeren voor Mexico. Dit is pas de eerste keer, dat we een finale hebben gehaald in een belangrijk in ternationaal toernooi. Je moet na die titel niet onmiddellijk gaan staan juichen en op je lauweren gaan rusten. Om de voetbaltoekomst van Frank rijk te waarborgen, zullen we de vinger aan de pols moeten houden. Frankrijk is weer een grote voetbalnatie, dat moeten we zo zien te houden". HENK MULDER lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"""""""""""""""""""""""""""""""" PARIJS Jacques Geor ges is gisteren officieel tot voorzitter van de Europe se Voetbal Unie benoemd. De 66-jarige Fransman was de enige kandidaat voor deze post en werd op het zeventiende congres van de UEFA bij acclama tie gekozen. Georges nam sedert het overlijden van de Italiaan Artemio Fran- chi, vorig jaar augustus, het voorzitterschap waar. Georges ziet het grootste ge vaar voor de voetbalsport in de supporters-uitwassen. „We hebben geen vredestroepen zo als de Verenigde Naties, maar alleen onze goede wil. We kunnen niet elk stadion in een vesting veranderen en voor elke wedstrijd 5000 man politie oproepen. Dat komt ook niet overeen met het imago van onze sport. Maar als we het ge weld niet in onze greep krij gen, wordt het de dood van onze sport", aldus de als con servatief bekend staande Fransman. Na interventie van het UEFA- -bestuur werd de voordracht van Zweden, Noorwegen en Denemarken om Israël als vol waardig lid op te nemen terug getrokken. Het initiatief stuit te in het Oostblok op politieke tegenstand. Er werd een com missie van vijf in het leven ge roepen, die gaat onderzoeken in hoeverre de opneming van Israel als lid van UEFA moge lijk is. Geen meerderheid vond het voorstel van Cyprus een hulp fonds op te richten, waarbij de financieel sterkere bonden de zwakkere ondersteunen. De UEFA geeft de voorkeur aan hel bestaande systeem, waarbij de financieel zwakkere inci denteel gesubsidieerd worden voor deelneming aan interna tionale toernooien. IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIimilllllllllll"l""'""""»"'l'l'llllllllllllllllll>ll>llllllllimilllllimilllllllllllllllllll>llll,llt Beckenbauer tijdelijk op stoel Derwall PARIJS Franz Bec kenbauer is voor ten minste één jaar de tech nisch verantwoordelijke man voor het Westduitse voetbalelftal. De 39-jari- ge record-international neemt daarmee plaats op de stoel van Jupp Der wall, die zich na de voor tijdige uitschakeling tij dens het EK in Frank rijk, op eigen initiatief heeft teruggetrokken. Beckenbauer wordt in de tijdelijke oplossing aange steld als technisch advi seur. In 1985 geeft hij het commando weer over aan Helmut Benthaus, die tot juli volgend jaar nog aan landskampioen VfB Stutt gart verbonden is. De post van bondscoach blijft na het vertrek van Derwall voorlopig onbezet. Bec kenbauer is immers niet in het bezit van de benodigde papiéren. De Westduitse voetbal bond heeft nog niet aange geven wie de veldtrainer wordt, die Beckenbauer bij zijn werkzaamheden gaat assisteren. De keus van de bond is tussen Horst Kop pel. de assistent van Der wall, en Erich Ribbeek, de coach van het Westduits olympisch elftal. Beckenbauer: „Het is de hoogste tijd, dat het West duitse elftal weer de stij gende lijn te pakken krijgt. Kibbelen helpt niets. We moeten in deze kritieke fase allen aan het zelfde touw trekken. Als Benthaus volgend jaar hoofdtrainer wordt, zal ik me weer terugtrekken. Ik kan me echter ook inden ken langer op het hoogste plan van de DFB werk zaam te zijn." Jupp Derwall blijft actief binnen de Westduitse voetbalbond. Volgens Neu- berger kan er geen sprake zijn van ontslag. „Voor de EK in Frankrijk waren we al akkoord over het te rugtreden van Derwall als coach van ons belangrijk ste elftal. Zijn contract loopt tot 1986. Alle finan ciële verplichtingen ne men we voor onze reke ning. Derwall zal voor ons werkzaam blijven in het internationale voetbal", al dus de voorzitter van de DFB. Het initiatief is van Der wall zelf uitgegaan. Begin april, toen de kritiek op zijn werkwijze aanhield, ook na de zege van 2-1 op de Sovjet Unie, bood hij Neuberger aan zich met onmiddellijke ingang te rug te trekken. Een trai nerswissel, vlak voor de eindronde van de Europe se titelstrijd, werd echter als weinig geslaagd be schouwd. De 57-jarige Derwall, zelf twee keer ac tief in het nationale elftal, volgde in 1978 Helmut Schön op als trainer van het A-elftal in de Bondsre publiek. In 67 duels was hij de technisch verant woordelijke man; 45 wed strijden leverden winst op, het aantal nederlagen en gelijke spelen was gelijk: 11. DerwalI's grootste suc cessen waren het behalen van de Europese titel in 1980 in Italië en de tweede plaats tijdens de eindronde om het wereldkampioen schap in 1982 in Spanje. Doe elke dag mee! In onze traditionele Tourprijsvraag zijn weer fraaie prijzen te winnen. Aan het einde van de rit drie luxe uit gevoerde race- en sportlietsen, ee twin tigtal dagreizei naar de finish op 22 ni op de Champs Elysèes en dagelijks als stimulans voor de beste deelne mers drie royaal uitge- voerde badhanddoe ken met het embleem van onze krant. VRAAG2 Op welke plaats staat Jan Raas in het puntenklasse ment na de tweede etappe Bobigny-Louvroil (Maubeuge) over 249 km. Bij een juist antwoord hebt u een punt verdiend voor het algemeen klassement. Uw antwoord moet uiterlijk vrijdag 29 juni in ons bezit zijn. Postcode/Woonplaats: VRAAG3 Op welke plaats eindigt de ploeg-Raas in de ploegentijd rit over 51 km Louvroil-Valen- ciennes? VRAAG4 Op welke plaats in het algemeen klassement staat Eric VanderAerden na de vierde etappe, Valenciennes-Bethume, 83 km. Uw antwoorden van de vragen 3 en 4 moeten uiterlijk za terdag 30 juni in ons bezit zijn. Heeft u beide vragen juist voorspeld dan levert u dit drie punten op, bij één goed antwoord een punt. - Antwoord: Naam: i Postcode/Woonplaats: ;ndingen moeten uiterlijk it zijn. To laat binnengekomen d ongeldig 'a goede tenaamstelling Dit Is belangrijk omdat dezelfde orden terzijde gelegd e ng 50 cent). prijsvraagklassemer n extra prijs te verdienen In de vorm van een dagtrip twee personen op 22 Juli. Jie oen fuisi amwoord geeft, krijgt daarvoor het aantal punten dat bij aal vermeld biigeschreven De winnaar van de dagprijs wordt indien loting vastgesteld. Winnaar van do hoofdprijs In de Tourprijsvraag is Adresseren: Leidse Courant Postbus 11, 2300 AA Leiden. Men mag de oplossingen ook in de bus doen, Apothekers- dijk 34 Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13