Akkoord nadelig voor Nederlandse boeren Kabinet beraadt zich opnieuw over splitsing Zuid-Holland Lftreden Lambsdorff brengt |egering-Kohl in problemen Colportage BON: EUROTOP EENS OVER BRITSE BIJDRAGE [assale vechtpartij bij feestje André Hazes r TOUR DE FRANCE „Koplopers" al binnen Bezoek aan Oosterschelde Schade aan pijlerdam «-•"Ccid^Couxo/Tit Ccidóc 0omatit Woensdag 27 juni 1984,75e jaargang no. 22922 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exdl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementèn: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse HET IAIEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de middag en kele opklaringen. Vannacht omstreeks 11 graden. Morgen middag ongeveer 17 graden. Matige wind. Zon op: 05.23; onder 22.03. Schev. hoog water 2.56 en 15.33; laag water. 11.12 en 23.36 uur. Itimisme over akkoord Zitse metaalstaking ^TGART Bemiddelaar Georg Leber strijd om de 35-urige werkweek in de —Juitse metaalindustrie is „optimistisch" het verloop van de onderhandelingen, 'n eind moeten maken aan de al zeven durende arbeidsonrust. Vanmorgen ie partijen opnieuw rond de tafél gaan lom te praten over het compromisvoor- n Leber, dat voorziet in een werkweek ;8,5 uur vanaf april 1985. Zoals bekend de vakbond een werkweek van 35 uur Iden de werkgevers vasthouden aan de jge werkweek. Door de staking is vrij- p hele Westduitse auto-industrie stil ko- te liggen en zitten 450.000 mensen zon- -erk. Stalen prothese beter dan plaatje NIJMEGEN De zogenoemde sta len frameprothese, waarop één of meer kunsttanden zijn gemonteerd, moet in het ziekenfondspakket worden opgenomen. De stalen pro these gaat namelijk veel langer mee dan het gebruikelijke kunst hars „plaatje". Dit stelt dé Nijmeeg se onderzoeker A. Vermeulen in zijn proefschrift over tien jaar ge bitsprothese, waarop hij vrijdag promoveert aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Volgens Vermeulen blijven bij gebruikers van frameprotheses meer tanden en kiezen gespaard. RSV MISLEIDDE METAALWERKGEVERS DEN HAAG RSV heeft in 1981 aan de werknemers van De Schelde drie kwart miljoen gulden aan salaris voor gestaakte dagen uitbetaald. Dat geschiedde via een overboeking aan de FNV. Op die wijze werd de werkgeversorganisatie in de me taal, de FME, misleid en kon RSV aan spraak maken op een uitkering uit het sta kingsfonds van deze organisatie. Dit werd gisteren duidelijk in het verhoor van D. Rijkse, jarenlang onderhandelaar van de FNV bij de Metaal en betrokken bij het RSV-concern tot 1982. FNV en RSV wer den van deze transactie wijzer. De FNV be taalde de stakingsdagen door, maar kreeg daarvoor de vergoeding van RSV, dat het op de werkgeversorganisatie verhaalde. Pag.10: „Molkenboer liet met zich stoei- Strand BB open voor badgasten PARIJS Badgasten in Saint-Tropez mogen voortaan op het strand van Brigitte Bar dot verpozen. Echter alleen wanneer zij niet thuis is. Na 'een conflict van jaren zijn BB en de autoriteiten het eens ge worden over een compromis tussen de wet die bepaalt dat alle stranden vrij toegankelijk moeten zijn en de aanspraken van de voormalige filmactrice op het strand bij haar huis. In de meer dan twee meter hoge muren rond het strand van BB's villa „La Madrague" wor den deuren aangebracht. Premier Thatcher na afloop van de Eurotop. Voor zij de Britse tv op het gazon van Fontai- I nebleau te woord staat, wordt haastig de make-up bijgewerkt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Ne derlandse boeren willen van het kabinet 225 miljoen gulden lasten verlichting per jaar hebben. Dit bedrag zou nodig zijn om de con- currentie-positie, met name ten opzichte van West-Duitsland, veilig te stellen. De Neder landse boeren voelen zich financieel be dreigd, nu de regering in Bonn gisteren op de EG-top in Fontaine- bleau toestemming heeft gekregen om de Westduitse boeren van af 1 juli drie miljard mark compensatie te geven. Deze toestemming vormt een onderdeel van het com promis, dat gisteren op het laatste nippertje in Fontai- nebleau werd bereikt over het probleem van de Britse bijdrage aan de EG. De in stemming van West-Duits land als grootste netto-beta ler aan de EG-kas heeft het probleem van de Britse bij drage mede tot een oplos sing gebracht. 'Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, dat de belangen van de Neder landse boeren behartigt, zal zijn standpunt aan minister Braks (Landbouw en Visse rij) overbrengen. Premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) beloofden gisteren in Fontainebleau al dat zij in het kabinet zouden bekij ken of er nog iets extra s voor de eigen boeren ge daan kan worden. Bij het Landbouwschap wees men erop al eerder verzet te hebben aangete kend tegen een compensa tie-regeling aan de West duitse boeren, waarbij het toen nog om een bedrag van twee miljard mark zou gaan. Vooral nu de compen satie aan de Westduitse boe ren hoger uitvalt dan was verwacht, eist het Land bouwschap veel meer dan de 120 miljoen gulden, die door het kabinet over een periode van drie jaar be schikbaar is gesteld. Pagina 12: Mitterrand haalt EG uit het slop. ARN Vijftien politiea- ^ten uit Baarn, Soest en ^versum zijn in de afgelo- L> nacht langdurig in touw ^eest om een eind te ma- Wi aan een tuinfeest van de W iger André Hazes in Baarn. feestgangers uit Hilver- sum en Amsterdam en twee jongelui uit Baarn werden ge arresteerd. Twee politieman nen werden toegetakeld; ze liepen een hersenschudding en losgeslagen tanden op. Ook André Hazes zelf liep klappen op. Het regende vannacht klach ten bij de politie van omwo nenden die uit hun slaap wer den gehouden. Pogingen om de muziek te laten temperen hadden geen succes. Later belden de feestgangers zelf de r politie, omdat zij twee jongens vechtpartij. van 17 en 18 jaar hadden aan gehouden, die auto's van de feestgangers zouden hebben bekrast. De jongens werden behoorlijk toegetakeld. Uit het gesprek hierover met de politie ontstond een massale ^idariteits- ►king voor )jnwerkers T^JEN Spoorlieden, ty- fen en metro-arbeiders Vjigeland hebben vandaag )ferk voor 24 uur neerge- lit solidariteit met de zich naanden voortslépende verkersstaking. .onden zijn vanmorgen g van de tien landelijke aden niet verschenen. C Worrell, directeur perso- ervoer van de Britse i wegen, meldde „grote emen" op enkele belang- forensenlijnen naar Lon- Volgens de vakbonden ^>n totaal 20.000 leden het neergelegd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net zal proberen, nog vóór aanstaande vrijdag een standpunt te bepalen over de vraag of het wetsont werp tot splitsing van Zuid-Holland al dan niet moet worden ingetrok ken. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft dit gisteren gezegd nadat de Tweede Kamer met ruime meerderheid een motie had aangeno men tegen het intrekken van het wetsontwerp. Alleen VVD, SGP en Cen trumpartij steunen de opvat ting van Rietkerk, dat Zuid- Holland bij nader inzien be ter niet in tweeën kan wor den gedeeld. De overige frac ties vinden dat de behande ling van het splitsingswet sontwerp gewoon moet wor den voortgezet en dat Riet kerk moet afzien van zijn voornemen het gehele wets ontwerp in te trekken. De Kamer nam (eveneens met grote meerderheid) een motie aan van de GPV'er Schutte, waarin werd gepleit voor het handhaven van het Openbaar Lichaam Rijn mond als Zuid-Holland on verhoopt toch niet zou wor den gesplitst. Rietkerk wilde aanvankelijk niet toezeggen dat het kabi net nog vóór morgenavond (als de Kamer met zomerre ces gaat) een besluit zou ne men naar aanleiding van de aangenomen moties. Op uit drukkelijk verzoek van PvdA-fractieleider Den Uyl beloofde hij even later echter dat het kabinet zijn uiterste best zal doen de Kamer zo snel mogelijk uitsluitsel te verschaffen. De vaste deelnemers aan de jaarlijkse Tour prijsvraag hebben de paperassen weer voor zich uitgestald en sa men met, naar wij ho pen, talloze „nieuwelin gen" buigen ze zich over de moeilijke ope ningsvraag: „Hoeveel tijd heeft de winnaar van de proloog nodig over de 5400 meter, in minuten en seconden?". Tot morgen kunt u dit antwoord inzenden. Overigens hebben de „koplopers" zich al ge meld met een vlotte in zending. Nu maar af wachten of zij ook de koplopers zullen worden in onze prijsvraag. De gene die de juiste tijd weet te voorspellen, krijgt twee punten voor het algemeen klasse ment voor de hoofdprij zen en dingt tevens mee naar een bustocht (niet zoals aanvankelijk werd gemeld voor één dag, maar voor twee dagen) voor twee personen naar Parijs, op 21 en 22 juli. Vandaag op de sportpa gina de vragen 2, 3 en 4. Pptsl De Westduitse anselier Kohl heeft tslag van zijn minis- ran economische za- Otto Graf Lambs- aanvaard. Lambs- diende gisteravond ^>ntslag in, nadat een ■bank in Bonn hem Baangeklaagd voor het kernen van steekpen- Lambsdorff (57), die voor de liberale FDP bijna zeven jaar minister is geweest, wordt er van beschuldigd tussen 1975 en 1980 ongeveer 600.000 gul den te hebben aangenomen van de voormalige directeur van het Flick-concern, Eber- hard von Brauchitsch. Het ging daarbij om „schenkin gen", die het concern deed aan politieke partijen, met als doel de regering in Bonn te beïn vloeden. Zo zou Flick belas tingvoordelen hebben gehad bij de verkoop van aandelen in de autofabrieken Daimler- -Benz. Lambsdorff zelf zou voor ruim 150.000 gulden in ontvangst hebben genomen. Door het aftreden van Lambs dorff is de positie van de FDP in de regeringscoalitie ernstig verzwakt, waardoor bonds kanselier Kohl in ernstige pro blemen verkeert. De leider van de rechtse CSU, Franz-Jo- sef Strauss, ziet nu mogelijk heden om zijn partij een grote re invloed te geven binnen de regering-Kohl. Volgens Strauss vertegenwoordigt de FDP momenteel zo weinig kiezers, dat deze partij geen opvolger voor Lambsdorff mag leveren. Graaf Lambsdorff (voorgrond), sinds ^gisteren ex-minister van economische zaken. Achter hem partijgenoot Genscher. Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een privê- bezoek gebracht aan de pijlerdam-in-aanbouw in de Ooster schelde. Met een helikopter arriveerden zij op het iiefschip Ostrea, waarmee de pijlers op hun plaats gebracht worden. DEN HAAG De aanleg van de pijlerdam in de Oosterschelde heeft opnieuw een financiële tegenvaller opgeleverd. Vier pij lers in de stroomgeul De Hammen zijn ernstig beschadigd. De reparatiekosten worden geschat op twee a drie miljoen gulden. Deze tegenvaller is niet opgenomen in de vijftiende voortgangs rapportage, die minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) in maart aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De schade is veroorzaakt door betonnen balken, die in combina tie met netten waren aangebracht als bescherming voor de gelei dingen, waar straks de stalen schuiven in geplaatst worden. Rond de pijlers zullen zware stenen worden gestort. Door de he vige stroming sloegen de balken echter tegen de pijlers, waar door deze scheuren gingen vertonen. Inmiddels zou al besloten zijn deze constructie niet verder te gebruiken. Pag. 7: „Negen miljard niet te veel voor achtste wereldwon der" Consumentenbond wil prijslijst in wachtkamer arts DEN HAAG De Consumen tenbond is na onderzoek naar medische tarieven tot de con clusie gekomen dat in de wachtkamers van artsen en andere (para)medische be roepsbeoefenaren prijslijsten voor verrichtingen zouden moeten hangen en folders met tarieven moeten liggen. „De patiënt zou dan inzicht krijgen in de tarieven in de gezond heidszorg, die nu een chaotisch beeld vertonen". Op grond van het onderzoek naar de prijzen die door huisartsen, specialisten, tandartsen, apo thekers en ziekenhuizen wor den berekend stelt de bond vast dat vaak verschillen voorkomen voor gelijke be handelingen. Colporteurs van het een oi ander hebben het tegenwoordig niet gemakkelijk. Met lood in hun schoenen staan ze soms voor de deur, want erg happig zijn de mensen in deze tijd niet meer om aan de deur te kopen. En dan komt de televisie daaroverheen nog eens met een spotje, waarin om de colportage ook nog eens een „dreigende sleer wordt „getekend". Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken zegt er niets aan te kunnen doen, behalve dan betreuren dat Konsumenten Kontakt doorgaat met de spot uit te zenden. De Leidse Courant verkoopt gelukkig zichzelf De Leidse Courant wil ik bed 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineen Leidse1 ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1