99Gemeente een menselijk gezicht hebben 99 stijging tarieven Weer te sterke van gemeenten dnuppel if ■fï* n Expositie natuurbeheer door mensen zonder werk Grote hoeveelheid sieraden achterhaald ag)EN/REGICT Catdac (Sou/temt DINSDAG 26IUNI1984 PAGINA 5 Jen simpele verkeers- ole al niet boven wa- can brengen. In de van een jongeman en op de Veurseweg porschoten een lucht- ehistool. een gummi- bel en een honkbal- pel aangetroffen, dat laatste voorwerp in het procesverbaal ield, dat het niet was md voor het uitoefe van de honkbalsport. voel me bedreigd", de jongeman (klein gestalte en schriel van lur) destijds tegen de ie gezegd. Tijdens de acl)g, gisteren, bleek, dat liet zo gelukkig '4" aanwezigheid èen gummiknuppel en T luchtdrukpistool wei- betTuimte voor discussie nhfiet, had hij eigenlijk poot om op te staan. pen poging de straf ^zins verlaagd te krij- rha gooide hij zijn verde lg op de honkbal- bpel. Zo'n attribuut r'S't immers diverse ge- ksmogelijkheden. Je er een bal mee slaan iemand de hersens 1 intimmeren. „Ik ben eni lid van een honkbal- Staging, maar in mijn J i tijd doe ik er wel wat begon de verdachte 'betoog. Morshuis keek 'M niet begrijpend aan 'JVroeg: „Waar doet u l®. aan?". Deze vraag 1 'Ji onbeantwoord. In ercts daarvan wierp de )e*lachte nieuw licht op enzaak. „Het was geen kbal- maar een soft- nnuppel", zei hij. „Kun 'aar hard mee slaan", nf>rmeerde Morshuis or>g. „Dat valt wel mee", reie de jongeman hem ast. officier van justitie, rouw Renckens, con- ;erde dat steeds meer tsen zich bedreigd voe- en daarom wapens bij i hebben. Zij eiste 250 den boete en verbeurd- klaring van de wapens, had ze alleen maar om Ireigen, niet om te ge- iken", probeerde de dachte nog. Morshuis !n' het eens met de eis laa de officier. Voor het ;en,leem honkbalknuppel 'orwas het softbalknup- aa had de rechter een )Utpele oplossing. „Dat ;eikbal strepen we weg &edan houden we knup- s°over. Ik ben van me- aï dat die knuppel niet w] bestemd voor sportief sclr voor onsportief ge ler" jee rep n had geen geld om een tietje te kopen", zei de Tdfterdamse jongen tegen poJshuis. Hij had de con- tuéeur in de trein Lei- Vj-Amsterdam geen gel- j plaatsbewijs kunnen n jn zien. De verdachte ^elde eerlijk, dat hij it een kaartje koopt, ga wel een dagje zit- zei hij bereidwillig. dat wel eens gelukt?", eg Morshuis belangstel- i. „Eén keer", luidde antwoord. „Maar niet mij", zei Morshuis. „En ^mj ook niet", deed me- Imiw Renckens met het ■intekort in het achter- fd met Morshuis mee. 'entig gulden luidde de en die boete werd in- daad opgelegd. „Ik zal kr niet vragen hoe u uit ;terdam hier bent ge merkte de rech- nog op. i andere jongen was in Iwelijks twee maanden i drie keer betrapt op zonder kaartje per reizen. Hij had ook UI1n geld, vertelde de ver- bte. „Waarom reist u wilde de rechter ten. Stilte. „Misschien _jdt u het leuk", veron- jstelde Morshuis. Ook rop kwam geen reactie. Vrouw Renckens wilde e keer 75 gulden boete i de zwartrijder hebben. an een kale kip kun je plukken", luidde de onieke opmerking van j jongen. „Die kale kip _jet dan maar in zijn hok jven als hij het zich niet "Ti permitteren om met _J trein te reizen", rea- ïrde Morshuis ad rem. ir.'1 gevraagde boete werd gelegd. Daarmee kon de Ie kip (in dit geval ei- kale haan) het ALKEMADESE BURGERVADER WAGENAAR HALVERWEGE AMBTSPERIODE: ,,Eén Braassemgemeente? Wij zijn tegen". CONSUMENTENBOND: de hoogte te raken van de lo pende zaken". „In Zevenhoven liep eigenlijk alles als een trein. In Alkema de waren de zaken toch wel wat ingewikkelder geworden en de verhoudingen wat min der gemoedelijk. Ik vind dat het gemeentelijk gebeuren een menselijk gezicht moet hebben. Hier op het gemeen tehuis trof ik eerst een be klemmende sfeer aan. Dat is nu gelukkig wat weggevallen. Afscheid nemen, over twee jaar, als burgemeester, daar maak ik me niet ongerust over. Afscheid nemen Alke made zou ik niet meer op kunnen brengen". Wat hij gaat doen na zijn 65e verjaar dag, wil hij liever niet kwijt. „Een bescheiden dagvulling, iets wat de geest bezig houdt, bestuurlijk of journalistiek". Momenteel kan hij terugkij ken op belangrijke zaken die de afgelopen twee jaar in Al kemade tot stand zijn geko men. Zo is de Alkemadelaan grondig opgeknapt, de nieuwe Meerbrug kan er weer vijftig jaar tegen, in de Kaag is een recreatiepark van de grond gekomen waar niemand van had durven dromen, het fiets pad langs de Ripselaan wordt eindelijk aangelegd en het In dustrieterrein wordt uitge breid. Zijn interesse gaat vooral uit naar goede verhoudingen en het economisch gebeuren. „Door zijn ligging aan de rijksweg is Alkemade voor bedrijven een aantrekkelijke gemeente om zich te vesti gen". Zijn speciale zorg gaat uit naar de werkloosheid in Alkemade. Er zijn nu onge veer 350 mensen zonder werk in die plaats. Hij wil er alles aan doen om de werkgelegen heid in tuinbouw en industrie op te voeren. A- sociaal Wat hem momenteel hoog zit, is dat Alkemade diverse ma len negatief belicht werd. De uitlatingen in het openbaar van het Woubrugse raadslid Markx, die Alkemade een „a- sociale gemeente" vindt, be grijpt hij niet. Volgens Markx zou Alkemade de aanstichter zijn van het faillissement van het Recreatieschap en van Casper en de torpedeerder van regionaal overleg binnen ,De miljoenenstrop van Caspar drukt het zwaarst op ons". IGOR. Ook zou Alkemade zich op niet fraaie wijze bui ten de Schoolbegeleidings dienst houden en aansturen op de vorming van een Braas semgemeente. „Ik weet niet wat die Wou- bruggenaar, overigens een be minnelijk man, bezielt. Wij willen zelf ook geen Braas semgemeente. Ik zou het zie lig vinden voor Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrug- ge als ze met Alkemade in één Braassemgemeente on dergebracht zouden worden. Dat 'a-sociale' begrijp ik niet. ALKEMADE Joop Wagenaar is een van de weinige burgemeesters in den lande, die zich erop kan beroemen een au tochtoon inwoner van zijn gemeente te zijn. Gebo ren en getogen in het hartje van de Oude Veen, wonend op het mooiste eilandje van Nieuwe We tering, voelt hij zich één met de inwoners van de zes verspreid liggende kernen, die zijn gemeente Alkemade rijk is. Er is geen dorp of gehucht in Alkemade dat zich achter ge steld hoeft te voelen in de kennelijk onvermoeibare be langstelling van de burgerva der die in vroeger tijden nog wethouder en raadslid is ge weest in die plaats en de be woners dus door en door kent. Binnenkort staat Wagenaar op de helft van zijn ambtspe riode. Over twee jaar neemt hij afscheid wegens het berei ken van de pensioengerech tigde leeftijd. Zijn de afgelopen twee jaar als burgemeester van Alke made hem zwaarder gevallen dan de jaren ervoor in Zeven hoven? Wagenaar: „Toen ik negen jaar geleden afscheid nam als wethouder van Alke made, had ik, zelfs in mijn stoutste dromen, niet gedacht mijn carrière als burgemees ter van deze gemeente te mo gen beëindigen. Bij terug komst uit Zevenhoven twee jaar geleden, heb ik hier een sterk veranderd klimaat aan getroffen. Eigenlijk heb ik toen driekwart jaar nodig ge had om de nieuwe verhoudin gen weer aan te voelen en op Het gemeentelijk gebeuren moet een menselijk gezicht heb ben". voor kanovaarders en surf plankzeilers langs de oevers van de Braassem. De kosten van die gemeenschappelijke regeling waren in verhouding tot het nut onevenredig hoog, terwijl de voorzieningen voor al bestemd waren voor recre anten uit gemeenten, die eer der besloten hadden uit het schap te treden. Overigens zijn we nu wel de mogelijkhe den tot het aangaan van een lichte gemeenschappelijke re geling met de andere piassen- gemeenten aan het onderzoe ken". Gesmeekt Ter Aar, Amsterdam. Leiden, Leiderdorp en nog een paar gemeenten zijn ons voorge gaan bij uittreding uit het Re creatieschap. Voor Alkemade bleef er binnen de oude vorm van het Recreatieschap niet meer over dan het aanbren gen van een kleine startplaats De beschuldiging als zou Al kemade het faillissement van Casper op zijn geweten heb ben, wijst hij van de hand. „De bestuurders van sommige in Casper deelnemende ge meenten, vooral Nieuwveen en Nieuwkoop, hebben hier destijds gesmeekt of Alkema de aan de oprichting van re gionale kabeltelevisie mee wilde werken. Het was be kend dat er de eerste jaren wat verlies geleden zou wor den, maar dat zou ingehaald worden in latere voordelige jaren. Ter Aar werd als eerste op het kabelnet aangesloten. Alkemade het laatst. Tegen die tijd was de economische recessie begonnen en werd het een en ander bekend over de minder goede ontvangst Het is onrechtvaardig om Al kemade de schuld van het de bacle te geven. De miljoenen- strop is voor ons nota bene het grootst. Wij moeten drie kwart miljoen gulden ineens betalen en zijn daarnaast ver plicht langlopende leningen met een enorm hoge rente over te nemen. De totale strop bedraagt daardoor 1,6 miljoen gulden". Volgens Wagenaar is het geen goede zaak geweest dat gemeenten zich zo indrin gend met particuliere zaken bezig hebben houden als het geval was met kabeltelevisie. Alkemade een a-sociale ge meente? Wagenaar: „Ik ver moed dat degenen die dat zeg gen zich vergissen met een andere gemeente, maar ik zou niet weten welke. Als iemand in Woubrugge graag interes sant wil doen, moet hij dat zelf weten, maar hij moet wel beseffen wat hij in het open baar zegt". ELLEN VERHAAR Een rechercheur demonstreert de smeltoven waarin gouden en zilveren sieraden verdwenen. zand-Sappemeer (467), Gel drop (477), Weert (479), Kat wijk (480), Brunssum (488) en Hengelo (493), aldus het on derzoek. Bij de afzonderlijke tarieven behoorden de gemeentelijke grafrechten tot de sterkste stijgers. Zij lopen dit jaar ge middeld met ruim 10 procent op. Daarnaast werden voor gemeentelijke leges voor pas poort en toeristen kaart ge middeld met 8 procent ver hoogd. Exorbitant noemt de Consumentenbond een prijs stijging voor het achteraf aansluiten op de kabel-tv met 47 procent, voor heraan sluiting op de kabel na af sluiting (28 procent) en voor nasporingen in het gemeen tearchief (16 procent). Bij 20 van de 122 gemeenten waarvan het volledige pak ket kon worden vastgesteld, stijgen de tarieven dit jaar met 10 procent of meer. Uit schieters hierbij waren vol gens de bond Edam-Volen- dam en Veldhoven met stij gingen rond 75 procent. Alk maar, Wageningen, Kampen, Renkum en Brummen ver toonden stijgingen van 20 procent of meer, aldus het onderzoek. LEIDEN De tarieven die gemeenten hun bur gers in rekening brengen voor allerlei diensten zijn dit jaar in veel gevallen te sterk gestegen. Meestal was de stijging meer dan de algemene prijsstijging (drie procent). Die conclu sie heeft de Consumenten bond getrokken uit een onderzoek van vijftig ver schillende tarieven in bij na 170 grotere gemeenten. In een brief aan de be trokken gemeenten zegt de bond te verwachten dat zij er alles aan zullen doen de tariefstijging voor volgend jaar zo laag mo gelijk te houden. Een pakket van dertien ge meentetarieven is in Rotter dam het duurst (1402 gul den), gevolgd door Amster dam (1350), Wassenaar (1349), Deurne (1337), Arn hem (1317), Zoetermeer (1316), Veldhoven (1308) en Woerden (1305). Daar staat tegenover dat hetzelfde pak ket in Bergen op Zoom slechts 425 gulden kost. An dere goedkope gemeenten zijn Valkenswaard (451), Hellendoorn (456), Hooge- WASSENAAR De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer heeft met ingang van 1982 een project opgezet waarbij mensen zonder baan ac tief zijn bij het onderhoud van landgoederen in Was senaar en omgeving. Naar aanleiding van dit project wordt een expositie ge houden in het gebouw van de Stichting Niet Be roepsmatig Actieven aan de Havenstraat 12 in Was senaar. De expositie wordt komende zaterdag geopend door wet houder mevrouw W.A. van der Wiel-van der Flier om 11.00 uur. Tevens zal dan het jaarverslag 1982/1983 van het project worden gepresenteerd. Op de verschillende landgoe deren, vooral Santhorst, Zuid- wijck en De Horsten waren tussen de 10 en de 15 werkelo zen de afgelopen tijd aan het werk gedurende drie dagen per week. Ze hakken essen- hakhoutpercelen, bestrijden prunus of bospest door bomen af te zetten, verwijderen es doorns en onderhouden de slo ten. Het gaat om activiteiten waar de beheerders van de landgoederen door geldgebrek niet aan toekomen. De kosten van het project wor den gedragen door de eigena ren van de landgoederen en de gemeenten Leiden, Katwijk, Den Haag en Rijswijk. Ook de begeleiders van het werk, mensen met een agrarische opleiding, zijn werkeloos. Zij doen op deze manier ervaring op. De tentoonstelling geeft een beeld van de werkzaam heden die door de vrijwilligers zijn verricht. Verder worden andere activiteiten getoond van de Stichting NLB op het gebied van natuur- en land schapsbeheer. De expositie is geopend op de zaterdagen 30 juni en 7 juli van 11.00 tot 17.00 uur, en op dinsdag 3 juli er. vrijdag 6 juli van 10.00 tot 1?00 uur. POLITIE HOUDT HELERS AAN LEIDERDORP De rijkspolitie van Leider dorp en de recherche- groep van de rijkspolitie van het district Den Haag hebben zes Leiderdorpers aangehouden die zich schuldig hebben gemaakt aan heling. Bij huiszoekin gen werd bij de verdach ten een grote hoeveelheid sieraden aangetroffen waarvan de waarde voor lopig wordt geschat op vele honderdduizenden guldens. De huiszoekingen werden ver richt op dinsdag 19 en woens dag 20 juni. Er bestond al eni ge tijd het vermoeden dat in ieder geval één inwoner van Leiderdorp zich schuldig Een deel van de gestolen sieraden. maakte aan het opkopen van gestolen goederen. Bij de huis zoekingen werden gouden en zilveren sieraden en nog ande re waardevolle voorwerpen laangetroffen. Onder de siera den bevinden zich exemplaren waarvan de waarde 25.000 gul den bedraagt. Tevens werd een smeltoven in beslag geno men waarmee de sieraden werden omgesmolten tot on herkenbare stukken goud en zilver. De politie sluit niet uit dat er binnenkort nog meer aanhoudingen zullen volgen. De hoofdverdachte is een 3b- jarige man. Voorts zijn aange houden een 27-jarige inwoner van Valkenburg, twee vrou wen van 48 en 17 jaar uit Lei derdorp en twee mannen van 47 en 21 jaar uit dezelfde ge meente. Het 17-jarige meisje en de 47-jarige man zijn in middels op vrije voetebn ge steld. Een groot aantal van de gesto len voorwerpen wordt van daag, morgen en donderdag van 13.00 tot 21.00 uur ten toongesteld aan het bureau Van Leijenburglaan in Am sterdam. Voor nadere infor matie kan men contact opne men met de rijkspolitie op het districtsbureau in Leiderdorp, tel. 071-899270.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5