7ijf procent rente )ver waarborgsom ALLERLEI(DS) GEEN EXPLOSIEVEN BIJ p SLOOP BUNKER MORSWEG fet tweeverdieners brengt ie jaarden in problemen KLOOSTERLEVEN INMARIËNPOEL Busbaan in de maak «3 -[DEN £eidóc Sou/uxnt DINSDAG 26 JUNI 1984 PAGINA 3 A-eedschap tolen EN lb JN Een Leids aan- sbedrijf is dit weekend *d van gereedschap ter |e van 10.000 gulden, er, ereedschap, electrische cirkelzagen en zagen, Ipgeslagen in een afge- ,1 kamer van de studen- )C*>iëteit SSR aan de Ho- an*rd. Maandagmorgen n de werknemers van pdrijf weer in de socië- ,ig an de slag gaan en toen het gereedschap ver ben te zijn. Schrik door gluurder LEIDEN Een onbe kende man heeft een bewoonster van de Co- rantijnstraat gister nacht de stuipen op het lijf gejaagd. Rond middernacht schoof hij vanaf het balkon langzaam het gordijn tje van een bovenraam open. De vrouw was net in die kamer en verstijfde van schrik, maar zag kans een buurvrouw te waar schuwen. Toen men buiten ging kijken, bleek de gluurder te zijn verdwenen. Brommer geslipt LEIDEN Een 18-jarige Lei- denaar is gistermorgen met een gebroken sleutelbeen en diverse kneuzingen naar het Aacdemisch Ziekenhuis Lei den overgebracht. De man reed met zijn brommer op de Haagweg richting Noordeinde en wilde linksaf de Rijnzicht- brug op. Iets te voren, op de houten brug in de Haagweg, remde hij al af voor de bocht. Door de regen was het brug dek echter glad geworden, waardoor de man slipte en over de kop sloeg. Crossers aangehouden LEIDEN Vier crossers zijn gisteravond rond half tien door de mand gevallen. Nadat bij de Leidse politie klachten binnen kwamen over geluidso verlast, werd er ingegrepen voordat de vogels gevlogen waren. De vier jongens, 16 en 17 jaar oud, werden aangehou den in de Stevenshof waar zij zich uitleefden. Drie jongens komen uit Wassenaar en één uit Leiden. De brommers zijn in beslag genomen voor nader onderzoek, de jongens zijn na verhoor met een proces-ver baal naar huis gestuurd. Koe in sloot LEIDEN Een koe uit het weiland grenzend aan de noordkant van de Meren- wijk, heeft gisteren een wan delingetje duur moeten beko pen. Of het dier nu een koel bad wilde nemen of iets wil de gaan drinken, is niet dui delijk, maar uiteindelijk be landde het in de sloot bij de Fuchsiadal. De brandweer moest er met een takelinstal latie aan te pas komen om de koe weer op het droge te brengen. Portemonnee van toerist gerold LEIDEN Een 52-jarige man uit Is raël is gisteren tijdens een bijzondere vorm van zakkenrollerij bij het Leidse NS-station beroofd yan zijn portemon nee. Daarin zaten 500 Amerikaanse dollars, een credit-card en voor 150 gul den Nederlands geld. De man stond in het Leidse station te wachten op de trein naar Schiphol. Toen hij met zijn twee koffers in wilde stappen, sloten zo bleek later twee mannen hem nadrukkelijk in en raak ten hem ook van achteren aan. De man weet het aanvankelijk aan het normale Nederlandse gedrang bij het instappen van bussen en treinen, maar in de trein kwam hij tot de ontdekking dat zijn portemonnee verdwenen was. SlDSE WONINGBOUWVERENIGINGEN: litu :ste e*EN De Leidse Pefigbouwverenigingen aal rente vergoeden "JSde waarborgsom, die m^t betrekken van een "hg betaald dient te en. Het percentage hoogstwaarschijnlijk ?ls de vijf procent lig- Eifen dus niet op het heUijk percentage van tei negen procent) de :ici wordt jaarlijks bijge- sptven en bij het opzeg- eztvan de huur uitbe- Wanneer een en an- i van kracht wordt, nog niet vast. Tijde- ^wethouder van volks- /esting R. Eikerbout gisteren tijdens de be deling van de Woon st, nnota door een aantal tefceommissies weten, 8 de woningbouwvere- "vigen het hierover in la^ipe eens zijn gewor- ;ei Hi ,g/ergoeden van de rente is atlijk aangekaart door de Jeïistische Partij (SP). De fees erop dat huiseigena- ntvel rente kunnen innen ei waarborgsommen, maar etfente vervolgens in eigen vjhouden. De SP pleit ook Is weer voor het vergoe- van de zogenaamde wette- 0J rente en wijst een lager rentage zoals de Leidse wo- ■"bouwverenigingen nu van uzijn van de hand. In som- 10 gemeenten hebben wo- 1pouwverenigingen ook 9rentepercentage van vijf procent vastgesteld in een gemeente als Leidschendam bijvoorbeeld in andere ge meenten heeft men daarente gen besloten het systeem van waarborgsommen af te schaf fen om geen rente te hoeven betalen en daarmee ook de ad ministratieve rompslomp te verkleinen. Het gaan vergoe den van rente heeft voor de woningbouwverenigingen ove rigens de prettige bijkomstig heid, dat de waarborgsom in de loop der jaren groeit. In het geval dat een woningbouwver eniging kosten moet maken, omdat een huurder bij zijn vertrek weigert de desbetref fende woning in de oorspron kelijke staat terug te brengen, beschikt de vereniging ook over een groter bedrag om die kosten te dekken. OGB Al tijdens een eerdere verga dering van de raadscommissies had wethouder P. Bordewijk van financiën laten weten dat het tarief van de Onroerend Goed Belasting (OGB) wat verlaagd zou worden wegens een paar meevallers. Inmid dels heeft het college van B en W een definitief besluit geno men over de mate van verla ging van de OGB voor dit jaar. Het tarief voor de huiseige naar wordt verlaagd van 7,36 per 3.000 gulden naar 6,96 en voor de huurder van 2,45 naar ƒ2,29 per 3,000 gulden. „Voor een huis van 150.000 gulden scheelt dat de eigenaar f 28,-", aldus wethouder Bor dewijk. Bij de verlaging is ook een meevaller in de OGB uit 1983 inbegrepen. M. van der Nat (VVD) greep de discussie over de woonlas ten gisteravond, aan om een verandering in de OGB te be pleiten en hij nam daarmee een voorschotje op de behan deling van de begroting voor 1985, die eind dit jaar in de ge meenteraad plaats zal hebben. Tot dusver ligt de verhouding in de OGB voor eigenaren en huurders vast. „Eigenaren be talen in Leiden 3,3 maal zo veel als huurders", aldus de VVD'er „en landelijk is dat maar twee maal zoveel". Ook in Leiden zou het volgens de liberalen die kant opmoeten. De gemeenteraad moet eind dit jaar besluiten over de ma nier waarop in 1985 een gat van 1,1 miljoen gulden in de opbrengst van de OGB betaald moet worden. Twistpunt tussen PvdA en VVD is daarbij de mate waarin huur ders en eigenaren voor dat gat moeten opdraaien. Daarbij speelt ook het lozingsrecht nog een rol, dat alleen voor eigena ren van woningen geldt. VVD en PvdA kwamen vorig jaar overeen dat de vaste verhou ding tussen de OGB voor huurders en eigenaren ook in het collegeprogramma vast gelegd niet voor dat gat van 1.1 miljoen geldt en dat in 1984 bepaald zou worden hoe dat conflict opgelost moet worden. Wethouder Bordewijk liet gis teravond al duidelijk blijken dat hij ook wat betreft het gat van 1,1 miljoen gulden de ver houding van de OGB tussen huurders en eigenaren wil handhaven. „Huurders zijn over het algemeen de mensen met de lagere inkomens", merkte Bordewijk op. Verontreinigings heffing J. van Zijp (CDA) merkte over de verontreinigingsheffing, die door het Hoogheemraadschap Rijnland wordt opgelegd, op dat er meer differentiatie in de tarieven zou moeten zijn. Nu betalen alleenstaanden ruim vijftig gulden per jaar en elk huishouden dat uit meer dan één persoon bestaat, krijgt een aanslag die drie maal zo hoog is. Huishoudens die uit twee personen bestaan, zouden vol gens Van Zijp voortaan een aanslag van twee maal het ba sistarief moeten krijgen. jlZENDEN KLACHTEN BIJ RADEN VAN ARBEID 1 5 !e3EN Duizenden jren hebben grote i6 lemen met de wet op [7 veeverdieners. De Ra- ]°Van Arbeid in Neder- 15 worden overstroomd !o telefoontjes van oude- die menen dat hun -- ïring niet terecht ge- I is. De Raad van Ar- in Leiden heeft in de 0 lopen paar weken honderden klachten id. Volgens een rdvoerder heeft de van Arbeid de han- meer dan vol aan de iering van de wet: «Tweede Kamer stemde Jvorig jaar in met de wet de tweeverdieners. De •e regeling werd al per 1 iri van kracht, maar de Raden van Arbeid betrok ken bij de uitvoering van de AOW en AAW hadden de eerste maanden van dit jaar nodig om de maatregel voor te bereiden. Pas in juni werd de wet voor het eerst daadwerke lijk doorgevoerd en werden uitkeringsgerechtigden gecon fronteerd met een lagere uit kering. Volgens een woord voerder van de Raad van Ar beid in Leiden is niet precies te zeggen in hoeverre de hon derden klachtenterecht zijn. Vaak zou de zogenaamde werknemersverklaring foutief of helemaal niet zijn ingevuld en ligt de oorzaak dus bij de uitkeringsgerechtigde. „We zijn dan verplicht de mensen in groep I de groep met de laagste belastingvrije voet waardoor de uitkering in veel gevallen een paar tientjes la ger uitvalt in te delen. Als de werknemersverklaring niet was ingevuld, hebben we wel steeds een herinnering ge stuurd, maar kennelijk hebben velen daarop niet gereageerd. De klachten komen momen teel allemaal tegelijk omdat men pas nu wordt geconfron teerd met een lagere uitke ring". Volgens de woordvoerder is de in te vullen werknemersver klaring vooral voor ouderen vaak erg ingewikkeld. „We krijgen vaak de opmerking dat men geen werknemer meer is, maar zo heet zo'n formulier nu eenmaal, ook voor ouderen". Hij wijst erop dat fouten na een telefoontje naar de Raad van Arbeid altijd worden her steld. In het kader van de AAW en AOW worden per maand 1,5 miljoen uitkeringen verstrekt en per dag worden 150.000 betalingen verricht. Cijfers, die de omvang van de problemen moeten illustreren. LEIDEN In de Lakenhal aan de Oude Singel is van 30 juni tot 3 oktober een tentoonstelling te zien, die een beeld geeft van 150 jaar kloosterleven onder de titel „Marien- poel. een Leids klooster 1428-1573". Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van een tot vijf uur. Het klooster Mariënpoel werd in 1428 door Boudewijn van Swieten gesticht. In 1573 werd het verwoest. De resten van de kloostergebouwen werden -in de volksmond 'de ver brande kelder'genoemd. Deze resten, die nog lang nieuws gierigen lokten, zijn in de 18e eeuw verdwenen. Omdat de nonnen van het klooster de archiefstukken in 1583 bij de stad inleverden, is er toch veel bewaard gebleven. Deze ar chiefstukken. die zich grotendeels in het Leids Gemeente archief bevinden, zijn door de toenmalige stadssecretaris Jan van Hout beschreven. Ook kunstvoorwerpen uit het klooster hebben de tand des tijds doorstaan. Zo zijn er enkele schilderijen bewaard gebleven, zoals „De Memorietafel van de familie Van Swietenen twee drie luiken door Cornelis Engebrechtsz, „de bewening" en „de kruisiging". Deze schilderijen bevinden zich in De Laken hal. Voor de expositie is een maquette van de kloosterka pel gemaakt. Deze maquette krijgt na de tentoonstelling een vaste plaats in de Harteveltzaal. Begin juli worden de werkzaamheden aan de Voorschoterweg af gerond. Dan staan er verkeerslichten op de kruising van de Voorschoterweg en de Rooseveltstraat en is er een stukje vrije busbaan aangelegd op de Voorschoterweg voor het Lammen- schansplein. De busbaan, gecombineerd met de verkeerslichten, moet de bussen uit de richting Den Haag voorrang geven en de reistijden verlagen. Met de ingrijpende reconstructie van het Lammenschansplein zelf wordt in het najaar begonnen. Statentocht De Statentocht, de jaarlijkse toertocht voor automobi listen langs de twaalf voormalige statensteden, die op 19 juli 1572 vertegenwoordigd waren op de illegale Eer ste Vrije Statenvergadering in het Hof te Dordrecht, staat dit jaar in het teken van Willem van Oranje. De tocht wordt donderdag 19 juli verreden langs twaalf statensteden als Dordrecht, Oudewater, Leiden en Me- demblik. Deelname kost f32,50 en inschrijven tot 2 juli kan bij de VVV. Surinamestraat In opdracht van de gemeente is deze week begonnen met de herinrichting en de asfaltering van de Surinamestraat. Van de reconstructie maakt de aanleg van drie zogenaam de sluisjes deel uit. waar de snelheden in de Suriname straat mee gedrukt moeten worden. Met de werkzaamhe den zijn ongeveer vijf weken gemoeid. Karavaan Uitkeringstrekkers voeren de hele maand juni actie te gen het zogenaamde 1 julipakket van het kabinet. Het Landelijk Beraad Uitkeringstrekkers organiseert als vervolg hierop een 'Karavaan rond je zekerheid' die in juni door het land zal trekken. Vandaag doet deze ka ravaan Leiden aan. In haar kielzog trekken mee: fo rumtheater, muziek, video en fotoreportages terwijl door plaatselijke groeperingen voor bands, toneel en diskussie gezorgd zal worden. Het doel van de kara vaan is de discussie te stimuleren over alternatief en perspectief voor de toekomst van de sociale zekerheid. Schrijven De Leidse werkgroep van Amnesty houdt vanavond weer een schrijfavond in de Bevrijdingskerk in Zuid-West (half acht) en in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan (acht uur). Brieven wordt gestuurd naar autoriteiten jn betrok ken landen om te protesteren tegen het gevangen houden van „anders denkenden". Woongroepen Het woongroepencafé is morgenavond voor de laatste keer in dit seizoen open. In dit café, een initiatief van de Vereniging Centraal Wonen Leiden e.o., kan men te recht voor allerlei informatie over woongroepen. Zo is er een kaartenbak met beschrijvingen van mensen die in een woongroep willen wonen en van woongroepen die nieuwe leden zoeken. Het café is gevestigd aan het Rapenburg 100 en is van acht tot tien uur 's avonds open. Vanaf 5 september kan men er weer terecht Leidenaar benoemd tot secretaris Emancipatieraad LEIDEN/DEN HAAG Drs. F.T.E. van Hoorn (45) is met ingang van 1 juli benoemd tot secretaris van de Emancipatieraad. Zij is wetenschappelijk medewerker bij de dienst sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de facul teit der sociale weten schappen aan de Rijksuni versiteit in Leiden. Van Hoorn volgt M.J. Gro tenhuis op die eerder dit jaar hoofd is geworden van het secretariaat van de rege ringscommissaris voor de re organisatie van de rijks dienst. Van Hoorn studeerde in Lei den sociale- en organisatiep sychologie. Zij had als specia le taak bij de universiteit de coördinatie van de werk groep arbeidsvraagstukken en welzijn. Een aantal jaren is zij voorzitter geweest van de emancipatiecommissie van de Leidse Universiteit. SCHOLEN WILLEN JANMAAT NIET MEER ALS LERAAR DEN HAAG De twee scholen waar het Tweede Kamerlid Janmaat van de Centrumpartij vroeger les gaf, het St. Jans college in Den Haag en het Lodewijk Makeblijde College in Rijswijk, willen hem niet meer als leraar terug. De schoolbe sturen hebben bij de kantonrechter in Den Haag verzoek schriften ingediend om de arbeidsovereenkomsten met Jan maat te verbreken. Volgens de rector van het St. Janscollege C.J.A. van den Akker gaat het om „de eigen gedragingen en uitlatingen van Janmaat", waardoor hij het vertrouwen van de besturen heeft verloren. Met het verzoek tot vernietiging van het contract hebben de schoolbesturen kennelijk gerea geerd op een uitlating van staatssecretaris Ginjaar-Maas. in april. Zij zei, toen Janmaat zijn plannen bekend maakte om weer enkele uren aan de beide scholen les te willen geven, dat de schoolbesturen moesten proberen het Kamerlid bui ten de deur te houden. Janmaat had gezegd weer enkele uren les te willen gaan geven om „meer contacten te kun nen onderhouden met de Nederlandse jeugd". !N Geboren: Dennis Johan- J J A. M van Schie Hemerik; Rutger Robbert zv. Kemper en Z. W M. E. Trim- '.inda dv. C. Kromhout en J. Antonius Robertus Hendri- H L. C Jalhay en C. H. N. ama; Erik zv. G. Kuiper en M. Mirck; Stéphanie Laura dv. lijn en S. N Visser, Rajae dv. B. hid en F. Azzahid; Wendy Dia- —ska dv. P. G M. Fasel; Max Jo- A. van Duijn en E. Schuh; Annelies dv. C. W. van wenburg en A. Ouborg; Nico- aniel zv N. van Egmond en A. elft, Martijn Johannes Cornelis H Groenewoud en A. A. C. veld; Nadia dv. M. Wasef en Wagemans; Johannes Herman Bosma en G. C. Been; Michael M. Brugman. Francis dv. D. A. _Jhiijn en P. A Weelen; Eefje dv. Vermeulen en F. A. Steyn; Lij- Jornelis Johannes zv. L. C. de irnehs Johannes zv. L. C. .en M A. C. Berg; —fleden: J Steenbergen, geb. 21- f? man; R. C. D. Breng. geb. 8- arl27 vrl. echtg van J. J. Smit; P. j. geb. 24-2-1935 man; J J. van Voort, geb. 28-9-1897 man; M. «taal. geb. 7-3-1906 man; W. B. i geb. 23-11-1921 man; C. Moer- geb 3-6-1909 man; J. W. Wier- Gemeente houdt vast aan vergunning «De weerbarstige bunker aan de Morsweg. LEIDEN De gemeente zal geen toestemming ver lenen voor het gebruik van explosieven bij de sloop van de bunker aan de Morsweg. De gemeente houdt vast aan de ver leende vergunning waarin het gebruik van explosie ven is uitgesloten. De sloop van de voormalige Duitse bunker ligt al enige tijd stil. De Haagse aannemer Van Eek die de sloop zou klaren, legde het werk stil nadat bleek dat de uit gewapend beton op getrokken bunker alle sloop werkzaamheden doorstond. Diverse hydraulische metho den en het gebruik van zwei- cement zetten geen zoden aan de dijk. Daarop zijn gemeente, sloper en de eigenaar van de bunker (het ministerie van de fensie) rond de tafel gaan zit ten om te bezien of de sloop vergunning gewijzigd kan worden. Dat overleg is nog gaande. In dit overleg is ook gesproken over het gebruik van explosieven. Met name vanuit de buurt is de vrees uitgesproken dat het gebruik van explosieven ge vaar voor de omliggende wo ningen met zich mee zou bren gen PPR-raadslid R. van Lint heeft het college inmiddels op het hart gedrukt goede garan ties van de sloper te vragen dat de omliggende woningen geen schade oplopen. Een woordvoerder van de ge- nrteente liet gisterochtend ech ter weten dat het gemeentebe stuur het gebruik van explo sieven niet toe zal staan. „Het ministerie en de aannemer moeten maar uitzoeken hoe ze de zaak verder oplossen. Het is ons probleem niet", aldus deze woordvoerder. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Defensie wordt nu met de sloper onderzocht met welke methoden de bunker wél tegen de grond te krijgen valt. „Met explosieven gaat het natuurlijk sneller, maar ook zonder is de bunker plat te krijgen", aldus de voorlich tingsdienst van het ministerie. Het is de bedoeling dat op de plaats van de bunker een vleugel aan het bestaande ge bouw van de genie wordt ge bouwd. Maatregelen tegen afgekeurde gasleidingen LEIDEN W. van der Pluijm, lid van de algeme ne raad van Rijnland, heeft bij het energiebe drijf aangedrongen op een beter toezicht op particu- Jiere gasleidingen. Van der Pluijm wijst op de si tuatie in het Palviljoens- hof waar aan 33 woningen gas wordt geleverd terwijl de leidingen door bouw en woningtoezicht zijn af gekeurd. In het Paviljoenshof ge schiedt de levering door éér centrale meter op de naarr van de eigenaar van het hof je. De distributie heeft plaat* via het particuliere leidin gensysteem. Een buizenstel sel dat is afgekeurd. Bouw en woningtoezicht heef reeds aangekondigd de eige naar te zullen aanmanen dt leidingen te vernieuwen. Van der Pluijm vraagt he college van Beheer van Rijn land of deze het wel verant woord vindt dat gasdistribu tie plaats heeft via afgekeur de leidingen. Hij wil wetei of de situatie in het Pavil joenshof niet gevaarlijk is Tenslotte vraagt Van de Pluijm wat de sanctiemoge lijkheden van het EBR ziji wanneer de eigenaar weiger het leidingstelsel te vernieu

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3