TAFEL Om moderne kunst te waarderen moet je irritatie BTTiïil Voor Pietje Preciei la Overeenkomst tussen Rome en Syrisch-Orthodoxen „Johannes Paulus I gestorven aan overdosis kalmeringsmiddelen" 1 DPR Rotterdam op nieuwe leest geschoeid kerk wereld Prins Bernhard reikt prijzen uit CeidócSoUACLl k ACHTERGROND CaidóeSoiwcwit DINSDAG 26 JUNI 1984 PAG_ Wereldraad hekelt onverschilligheid jegens hongerenden Meer mensen dan ooit hebben onvoldoende te eten, maar degenen in wier vermogen het ligt iets aan deze situatie te veranderen, worden steeds onver schilliger. Dit constateert de secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. Philip Potter, in een brief aan de Wereldvoedselraad van de Verenigde Naties, naar aanleiding van het tienjarig bestaan van deze organi satie. Potter wijst er in zijn brief op, dat de mensheid al lang over de technische midellen beschikt om vol doende voedsel voor iedereen te produceren. Vele landen hebben echter niet de politieke wil om aan de veranderingen die daarvoor nodig zijn, mee te wer ken, aldus Potter. De secretaris-generaal ziet het als een taak van de Kerken de mensen bewuster te ma ken van het voedselvraagstuk. Zilveren priesterfeest bisschop Bar Het bisdom Rotterdam viert zondag 1 juli het 25-jarig pries terjubileum van zijn bisschop, mgr. R.Ph. Bar. Ter gelegen heid hiervan zal hij 's morgens voorgaan in een pontificale eucharistieviering in de kathedrale kerk aan de Mathenesser- laan. Vanwege het beperkte aantal zitplaatsen is deze viering al leen voor genodigden toegankelijk. Uitgenodigd zijn onder anderen vertegenwoordigers van de 205 parochies en de 14 dekenaten die het bisdom Rotterdam omvat, 's Middags om half drie begint er een openbare receptie in de foyer van de Doelen, Schouwburgplein 50 in Rotterdam. Giften zal de ju- bliaris besteden aan de opleiding van priesters in zijn bisdom. Bisschop Bar is thans tien jaar in het bisdom werkzaam. Tot 1983 was hij vicaris-generaal. Hij volgde vorig jaar bisschop Simonis op na diens benoeming tot aartsbisschop van Utrecht. Voordien was hij hoofdluchtmachtaalmoezenier. Bisschop Bar werd op 26 juli 1959 tot priester gewijd in de Benedictijnerab dij te Chevetogne in België. De Rooms-Katholieke Kerk en de Syrisch-Orthodoxe Kerk hebben zaterdag tot wederzijdse pastorale bij stand besloten. Priesters mo gen de gelovigen van de an dere Kerk enkele sacramen ten toedienen, indien er geen eigen priester beschik baar is. Hieronder vallen het horen van de biecht en het toedienen van de communie en het sacrament van de zie ken. Wederzijdse erkenning van de eucharistie moet wachten op een volledige overeenstemming over de inhoud van het geloof. ITALIAANS THEOLOOG GIANNI GENNARI: Paus Johannes Paulus I, die 28 september 1978 na een pontificaat van 33 dagen plotseling overleed, is gestel- ven aan een overdosis kalme ringsmiddelen. Dit stelt de Italiaanse theoloog Gianni Gennari, die hierover giste ren mededelingen heeft ge daan tegenover de pers. De uitlatingen van Gennari geven een nieuwe impuls aan de geruchtenstroom over een onnatuurlijke dood van Jo hannes Paulus I. Gissingen hieromtrent verschenen di rect na zijn overlijden al in de Italiaanse pers, raakten vervolgens in het vergeet boek, maar wakkerden begin deze maand weer aan toen het boek „In God's Name" verscheen, waarin de Brit David Yallop schrijft dat de vorige paus is vergiftigd. Volgend de in Italië zeer be kende Gennari had Johannes Paulus I op de dag van zijn dood tot grote veranderingen in de Curie, het centrale be stuur van de RK Kerk, beslo ten. Verder was hij van plan in een aantal belangrijke Ita liaanse bisdommen nieuwe bisschoppen te benoemen. Toen hij over zijn voornemen sprak met de toenmalige staatssecretaris, kardinaal Jean Villot, zou deze scherpe kritiek hebben uitgeoefend. Volgens Gennari, die de paus goed gekend heeft, was Jo hannes Paulus I daarover nogal ontsteld. Op advies van zijn arts besloot hij kalme ringsmiddelen in te nemen. Volgens Gennari zou hij per vergissing teveel medicijnen hebben geslikt. Gennari, die zijn bron niet noëmt, deelde verder mee, dat Johannes Paulus I in de nacht van zijn dood een noti tie met de door hem beoogde veranderingen in de Curie bij zich had. Hij wijst er verder op, dat de gezondheidstoe stand van de paus nret opti maal was. Hij leed onder meer aan storingen in de bloedsomloop, die hij pro beerde op te heffen door veel te wandelen. Op de mededelingen van Gennari is door het Vaticaan nog niet gereageerd. De ver- Paus Johannes Paulus I. giftigingstheorie van de Brit David Yallop werd eerder als absurd van de hand gewezen. Yallop voert in zijn boek als verantwoordelijken onder anderen op kardinaal Villot, de Amerikaanse Curiebis schop Paul Marcinkus en le den van de vrijmetselaarslo ge P2. Volgens Yallop wilden allen voorkomen, dat de paus zijn plannen voor een grondi ge herstructurering van de Curie zou verwezenlijken. Een structuurcommissie, be staande uit dagelijks be stuursleden, vicaris-generaal J. Zuidgeest en kerkrecht- deskundige R. Huijsmans, zal in de zomermaanden een voorstel formuleren tot her structurering van de Diocesa ne Pastorale Raad in het bis dom Rotterdam. Op1 oktober zal de DPR over dit voorstel beraadsla gen, zo is gisteravond door de raad besloten. De instelling van de structuurcommissie vloeit voort uit de gesprek ken, die het dagelijks bestuur van de DPR de afgelopen tijd gevoerd heeft met het dioce saan bestuurscollege over de taak, de plaats en het func tioneren van de raad binnen het bisdom. De structuurcommissie, die thans met algemene instem ming aan het werk gaat, zal bij haar arbeid ondermeer gebruik maken van de resul taten van de enquête die on langs is gehouden naar de opinies en wensen zoals die in het bisdom leven met be trekking tot het functioneren van de DPR. De enquête bracht aan het licht, dat de Diocesane Pasto rale Raad, in hoofdzaak een raad van leken, stellig een ei gen plaats verdient binnen het pastorale gebeuren van het bisdom. Een plaats, die ze evenwel om uiteenlopende redenen nog niet geheel blijkt te hebben veroverd. De raadsleden bisschop R.Ph. Bar en vicaris-generaal Zuid geest gingen daar gister avond uitvoerig op in. Veel andere raadsleden, sprekend voor zichzelf of namens hun regionale secties, lieten we ten, dat tot de basis veelal niet doordringt waarmee de DPR mee bezig is. Ook valt de kritiek te beluisteren dat de DPR een te vrijblijvende positie inneemt ten opzichte van het beleid van het bis dom. Voor bisschop Bar en vicaris Zuidgeest zit in deze laatste klacht ook de moeilijkheid. Zij pleitten voor een meer heldere doelstelling van de raad, waarbij in het DPR-ge- beuren duidelijk onderscheid gemaakt moet worden tussen een „vrijblijvende gedachten- wisseling", een „advies aan de bisschop" en een „sugges tie naar het veld". Dit staat in een verklaring, die is ondertekend door paus Johannes Paulus II en patri arch Ignatius Sakka i Ivas, hoofd van de Syrisch-Ortho doxe Kerk. De Syrisch-Orthodoxe Kerk, die tot de oud-oriëntaalse Kerken behoort, brak op het Concilie van Chalcedon in 451 met de algemene Kerk. Van alle Orthodoxe Kerken staat deze Kerk het dichtste bij Rome. De Kerk telt onge veer vijf miljoen volgelingen, vooral in het Midden-Oosten en India. De ruim 15.000 Sy risch-Orthodoxen in West- -Europa zijn voornamelijk vluchtelingen uit Turkije. Zij staan onder leiding van bis schop Julius Jeshou Cicek in Hengelo. De overeenkomst is het eer ste resultaat van de uitnodi ging, die het Tweede Vati caanse Concilie aan de Ker ken vooral de Ortho doxe richtte, om te komen tot pastorale hulp in noodsi tuaties. De Orthodoxe Ker ken die uit het schisma van in 1054 zijn voortgekomen, hebben dit voorstel afgewe- De Syrisch-orthodoxe bisschop Julius Jeshou Cicek uit Hengelo. Menu voor morgen Saucijsje met worteltjes en aardappelen zachtzure gierstevla Voor twee personen hebt u nodig: 2 saucijsjes van sa men circa 150 g, 25 g mar garine, mespuntje bloem, pa prika poeder 500 g worteltjes, zout, sui ker, uitje, %5 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, peterselie; 0,5 1 kg aardappelen; 3 dl melk, 30 g gierst, 12 g maizena, 2 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Zet de saucijsjes op met een paar centimeter koud water, breng ze aan de kook en keer ze. Leg de worstjes na één minuut op het omge keerde deksel van de pan en schenk het kooknat in een kommetje. Laat de margari ne smelten, leg de saucijsjes er in en bak ze onder re gelmatig keren op een kleine pit gaar in twintig mi nuten. Houd de worstjes op een bord warm. Bak de bloem lichtbruin in het over gebleven vet, voeg het be waarde kooknat en wat pa prikapoeder toe en laat de jus nog even koken. Borstel de worteltjes schoon en z!et ze op met weinig ko kend water, zout en suiker. De kooktijd is ongeveer een kwartier. Fruit als de wortel tjes halfgaar zijn de klein ge sneden ui lichtbruin in de margarine, bak dan nog even het wat kleingesneden spek mee en roer er fijngeknipte peterselie door. Leg het ui mengsel op de gare wortel tjes in de schaal. Spoel de gierst (reformarti kel) in een zeef af met koud wter, laat haar uitlekken en strooi haar in de aan de kook gebrachte melk. Kook de gierst gaar in twintig minu ten. Meng de maizena met iets koud water en schenk dit mengsel bij de gierstepap. Laat de pap nog even koken en vervolgens lauw worden. Meng er de karnemelk door. Geef de geheel afgekoelde vla met apart de bruine bas terdsuiker. JEANNE PIETCLEVERINGA, GEËERDMETDEZIL VEREN ANJER: 99 ACQUOY Acquoy is een gehucht dat welis waar nog net op de kaart staat, maar in werkelijk heid verscholen ligt langs het riviertje de Linge. Daar ergens, langs de dijk, moet mr. Piet Cleveringa wonen, maar waar in vredesnaam? Een man die zijn zeis staat te slijpen brengt uitkomst. „Hier de dijk af tot de afgeplatte kerk toren en dan rechtsaf, daar ligt Acquoy. Maar bij wie moet u zijn, mis schien weet ik wel waar die woont. Cleveringa? Nee, die ken ik niet, dat is geen echte kooier". Tussen drassige weilan den en treurige bomen ligt weer een ander dijk je, waar naast een fraai huis een paar ragfijne, door elkaar gevlochten open blauwe kubussen staan. Moderne beelden de kunst, dat kan niet missen. Daar woont-ie dus, de winnaar van een Zilveren Anjer. Zijn visitekaartje wekt irrita tie. Zo'n mal blauw geval in een groene omgeving, die niets nodig heeft om te beko ren. „Het waarderen van mo derne kunst is een gewen- ningskuur", zegt hij. „Net als met alle kunst is het een voorwaarde dat je er eerst aan moet'wennen voordat je het kunt beleven. Moderne kunst wekt in het begin bijna altijd irritatie. Mensen gaan lachen, gek doen. Dat vind ik helemaal niet erg, maar het is wel jammer als ze daardoor voor altijd worden afge schrikt. Je moet zeker vijf, zes keer gaan kijken voordat je weet of het je iets doet. Net a-tonale muziek; de eerste keer sta je met je oren te klapperen. Het eenvoudigsts is dan om te zeggen: maar weer terug naar Bach. Ja, voor moderne kunst moet je iets overwinnen. Bij mij heeft het ook een aantal jaren ge duurd". De ongeveer 650 inwoners van het Betuwse dorpje we- Piet Cleveringa: „Het waarderen van moderne kunst is^ een gewenningskuur". ten als geen ^nder dat het bij Piet Cleveringa („bijna 67 jaar") toen ook goed raak was. „Cleveringa heeft weer wat" is er bijna een staande uitdrukking geworden. Het ene jaar komthij met een Midzomernachtsdroom van Shakespeare als een gigan tisch open-luchtspektakel, maar dan wel play-back, de keer daarop verzint hij een beeld- en geluidspel en voor dit jaar organiseerde hij de tentoonstelling „Beelden aan de Linge", waaraan 48 he dendaagse Nederlandse kunstenaars meewerkten. Omstreden „Je móet elk jaar met iets nieuws komen. Mensen wil len wel altijd hetzelfde, want dat geeft zekerheid, maar ik vind dat niet juist. Herhaling is de dood in de pot. Je moet zorgen dat er telkens nieuwe injecties zijn. Eén van de din gen die het voor mij ook zo leuk maken om deze ten toonstelling te organiseren is dat juist de moderne beelden de kunst zo omstreden is". Zeker zo leuk vind hij het, dat de toekenning van de Zil veren Anjer samenvalt met die tentoonstelling. Want dan kan hij ten minste iets laten zien. „Maar de prijs op zich? Ach, ik vind het erg plezierig natuurlijk, maar ik ben op een leeftijd gekomen waarop dat soort dingen je niet meer zo heel erg beroeren". Nee, dan de hedendaagse beelden de kunst. Ook al is zijn tijd zeker in deze dagen uiterst beperkt, het elan waarmee hij daarover praat, verraadt emotie. „Als je je inspant, wordt dat vaak beloond door geweldige ervaringen. Het gaat om de beleving; de tijd maakt ver der wel uit of iets van blij vende waarde is. Als er tien mensen kijken naar vijf schilderijen van bijvoorbeeld Lucebert en je vraagt ze om te zeggen wat ze het mooiste schilderij vinden en waarom, dan zullen ze hoogstwaar schijnlijk allemaal iets anders vertellen. Wij kijken alle maal op een andere manier, vanuit onze eigen persoon lijkheid en vanuit onze eigen ervaringen. En natuurlijk is niet alles moo», maar het is ook geen verplichting om iets mooi te vinden. Mijn voor keur is daarom ook niet inte ressant. Alleen vind ik het wel leuk om werk te verza melen van mensen die in deze tijd leven en die daar over iets zinnigs te vertellen hebben. Ik wil het ook niet echt afbakenen. Iets is goed als het kwaliteit heeft, dat al leen moet duidelijk zijn, wat het ook is. En daar kun je dan weer oneindig met el kaar over discussiëren en dat bevestigt alleen maar dat we met z'n allen anders zijn. Goddank". Amateurtoneel Voordat Piet Cleveringa in de ban raakte van de-moder ne kunst, ruim tien jaar gele den, had hij al naam gemaakt in de wereld van het ama teurtoneel. In bestuurlijke functies, maar zeker ook als regisseur. „Ik heb wel eens zelf gespeeld, maar regisse ren vond ik toch het leukst. Waarschijnlijk omdat daar de organisatorische kant zo be langrijk is. Dat heb ik im mers bijna m'n hele leven ge daan en dat lag me wel. Je moet er bij amateurtoneel vanuit gaan dat je als regis seur en als speler beperkin gen hebt. Maar de organisato rische zaken moeten wel in orde zijn en op die basis kan dan een voorstelling draaien. Ik heb wel eens een (be- roeps)voorstelling van Cees Lasèur volledig zien misluk ken omdat ze het technisch niet in de hand hadden. En dat was volledig onnodig". Ook in die tijd was zijn mot to: als je iets doet moet je het zo goed mogelijk doen. Mede daardoor stond hij, zoals hij zelf zegt, bekend als een strenge regisseur voor wie al leen geboorte en dood rede nen waren om niet op repeti ties te komen. In die tijd ging hij zelf vijftig keer per jaar naar de Koninklijke Schouw burg in Den Haag en naar voorstellingen in Londen en New York, maar tegenwoor dig komt het er niet meer zo van. „Wel jammer, maar ik kan de energie toch niet meer opbrengen". Hij geeft toe er momenteel ook^iet zoveel meer van to neel te weten. Maar: „Wat ik wel heel fijn vind, is dat er een ontwikkeling is, dat het steeds moeilijker wordt. Daardoor wordt het namelijk ook prikkelender. Het doet me genoegen dat de jonge ge neratie daar graag naartoe gaat, net zoals ik het fijn vind dat je tegenwoordig zo veel jongeren in musea ziet. Het is daar altijd een leuke, blije bedoening. Het doet me ontzettend goed, dat jongeren zo in zijn voor allerlei nieu we dingen. Vroeger werd de toon aangegeven door de ou deren, liefst nog van boven de zestig. Maar de wereld is veranderd, jongeren staan er nu meer voor open dan oude ren". Bij het afscheid („Ik móet nu echt vergaderen") loopt hij naar achteren om de prachti ge catalogus van de tentoon stelling te halen. Mompelt: „Zoals Rembrandt hoeven DICK HOFLAND AMSTERDAM Prins Bernhard heeft vandaag in het Paleis op de Dam in Amsterdam de Zil veren Anjers uitgereikt aan mr. Piet Cleveringa en H. G. van Slooten. Cleveringa kreeg de prijs voor zijn grote verdien sten op het gebied van amateurtoneel en de he dendaagse kunst, Van Slooten voor zijn grote inzet tot het behoud van uitingen van de Friese cultuur. Cleveringa combineerde meer dan veertig jaar zijn werk op het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag, waar hij directeur poli tie was, met bezigheden op sociaal-cultureel gebied. Zo was hij onder meer bijna 25 jaar voorzitter van de Neder landse Amateur Toneelunie en daarna ongeveer acht jaar voorzitter van de Haagse Kunstkring. Tien jaar gele den verhuisde hij van Den - Haag naar Acquoy, waar hij zijn dorpsgenoten probeerde te interesseren voor moderne' kunst. Na zijn pensionering in 1979 opende hij daar de Kijkschuur, een werkplaats naast zijn dijkwoning. Leergeld voor de VVD F fd Ie -LJE fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, |el pels, is gekozen in het Europees Parlement. Het wap waar niet de bedoeling, want hij stond ergens onder'Pj VVD-lijst, maar met voorkeurstemmen werd hij tochl,^ wezen. Betekent dat nu dat Nijpels de Tweede Kan^r verlaten en naar Straatsburg gaat? Nee natuurlijk. 'n pc NiJPELS zelf reageert ondertussen wat lacherigar vraag; hij weet er zelf kennelijk nog niet zo goed' raé Als doorgewinterd politicus moet ook hij het gevoel 1 dat hij, nu hij eenmaal een mandaat van de kiezers h(^". kregen, dat eigenlijk zou moeten gaan waarmaken, h tegelijkertijd echter ook, dat hij zeker niet weg kan-'- Tweede Kamer, omdat hij daar nu eenmaal het politii zicht van zijn partij vormt. Een fractieleider hoort I fractie in Den Haag te zijn. ZlJN aarzeling een beslissing te nemen zal vooral zijV geven, om die kiezers die op hem een voorkeurstem f uitgebracht niet al te zeer voor het hoofd te stoten. 1 komt het Nijpels, die ook binnen zijn partij de laatste weer aan de nodige kritiek bloot staat, ongetwijfeld moment goed uit met die voorkeurstemmen nog wat ketteren. m A.L met al is door deze gang van zaken ook het bedrj element van het plaatsen van een landelijk kopstuk Europese lijst aangetoond. Wie op een kieslijst voor eq? tegenwoordigend orgaan gaat staan, moet in principe^, reidheid hebben, als hij gekozen wordt, ook zijn plaai nemen. Nu is wel erg doorzichtig geworden, dat Nijy( leen maar op die lijst is geplaatst om wat extra stemm^t de VVD te trekken, zonder dat hij een eventueel mL ook zou waarmaken. De VVD had natuurlijk nooit verwacht, dat Nijpels c voorkeurstemmen zou krijgen dat hij ook in het Ei{e Parlement gekozen zou worden. Maar nu dat wel hetli blijkt te zijn is de verlegenheid, die Nijpels zelf tei i spreidt, hoopgevend voor de wijze waarop de VVD ziel a toekomst bij het samenstellen van kieslijsten zal op*v Aangenomen mag worden dat de liberalen met deztv voldoende leergeld zullen hebben betaald. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen: Zuid-Scandinavie: Wisselend bewolkt en vooral in zuid-Zweden en Denemar ken enkele buien. Middagtem- peratuur ongeveer zeventien graden. Britse eilanden: Veel bewolking en in Schot land mogelijk regen. Middag- temperatuur van veertien in Schotland tot twintig in de omgeving van Londen. Benelux landen: Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Middagtempera tuur ongeveer negentien gra den. Frankrijk: Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van acht tien graden in de kanaalzone tot dertig graden in zuid- Frankrijk. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur van zeventien graden in noord-Duitsland tot tweeën twintig graden in het zuiden. Alpenlanden: Aan de noordkant veel bewol king. af en toe regen en ipid- dagtemperatuur van rond twintig graden. Aan de zuid kant perioden met zon en mid dagtemperatuur ongeveer ze venentwintig graden. Portugal en Spanje: Zonnig en vooral morgen in Portugal en noordwest Spanje enkele buien. Middagtempera tuur van drieëntwintig graden in het noordwesten tot drieën dertig graden in het binnen land. Italië en Joegoslavische kust: Droog en zonnig. Middagtem peratuur ongeveer zevenen twintig graden. Wolkenvelden DE BILT De norma] dagtemperatuur, die deld 22 graden voor d^€ van het jaar bedraagt,ni ook morgen met een tegc tuur van ongeveer 18 y, niet bereikt. Met een i westenwind drijft be\9 van de Noordzee het lar1! nen, met als gevolg geei vloedige zonneschijn. Hi vrijwel overal droog.'ei nacht daalt de temperatl': ongeveer 12 graden. Delb lijke stroming wordt tei zaakt door een gebiod nwi barometerstanden bovei v dinavië en een hogecfet bied ter zuidwesten v,hc land. 's Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen l.bew. Eelde zw.bew. Eindhoven onbew. Lh. R'dam l.bew. Twente zw.bew. Vlissingen onbew. Klagenfurt Kopenhagen IZr' 13 y 12' 9 onbew. 28 onbew. 24 17 h.bew. 18 10 y wibew! 18 14 Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) in per kwartaal r Bank/gironummer: Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres_ Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar? Leidse Courant, Antwoordnummer 998, v 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2