ANDERSON: „Colombianen rijden als duivels" li PHIL %B0MK0E@ Tour 1984 wordt een open strijd PARIJS Phil Anderson is de duurste coureur uit de équipe van Peter Post. Geruchten willen dat hij goed is voor een jaarsalaris van 125.000 gul den. Over de Tour de France zegt hij: „Het zal echter niet gemakkelijk worden. De concurrentie is dit jaar groot". En vervolgens somt hij de na men op van zijn rivalen. Laurent Fignon, Greg Lemond, Sean Kelly en Bernard Hinault ziet hij hoog eindigen. Maar ook Stephen Roche wordt door hem tot de uiterst gevaarlijke klanten gerekend. Merkwaardig ge noeg is Anderson minder beducht voor Pascal Simon. De martelaar van Frankrijk, die vorig jaar met de gele trui om de schouders door een schou derblessure gedwongen moest uitvallen. „Simon is niet regelmatig ge noeg", bromt Anderson. „Bovendien denk ik dat zijn ploeg te zwak is". Wanneer over de naderende Tour wordt gesproken, is het logisch dat ook de Colombianen ter sprake komen. De ogen van Anderson lichten op. „Dat zijn nog eens ke rels. Ze rijden als duivels. Trekken zich nergens iets van aan. Ergens is het onbegrijpelijk waar zij de kracht vandaan halen. Het zal wel te maken hebben met het feit, dat hun land zo hoog is gelegen en zij altijd in de bergen rijden. Toch denk ik niet dat zij de stunt uit de Dauphiné Libéré kunnen herha len De Tour zal een stuk harder worden gemaakt. Denk maar niet fat wij die jongens in een gemak kelijke stoel aan de voet van de bergen brengen. We zullen ze goed uitputten. Het zijn overigens best aardige kerels Echt geen bandie ten. Ik denk dat met hun komst de wielersport een nieuwe periode te gemoet gaat". Eigen kansen Positieve woorden dus. Heel wat vager stelt Anderson zich op wan neer zijn eigen kansen ter sprake komen De Australiër, die gedu- ADVERTENTIE CYCLES sinds 1922 voor race en tourisme Loosduinseweg 673c 070-456951. rende de wintermaanden met zijn echtgenote een wereldreis heeft gemaakt, vreest diep in zijn hart de Alpen. Zeker, tijdens de grote generale repetitie die de Dauphiné Libéré heet, is het hem gelukt een opmerkelijke zege te behalen. Op de meest venijnige hellingen heeft hij iedereen met nijdige demarra ges van zich afgeschud. Zelfs Hi nault kreeg een verpletterende ne derlaag aan zijn broek. Toch zegt Anderson: „Die vijf dagen in de Alpen worden moeilijk. Ik ben geen echte klimmer Het gaat wel elk jaar beter, maar in juli zal pas blijken of die progressie voldoende Wel erkent hij dat zijn kansen om hoog te eindigen groter zijn dan ooit tevoren. Hij wijt dat aan de kracht van de ploeg Post. „Ik ben blij voor Post te hebben gekozen. Ik' ben zeker van mijn geld, maar wat belangrijker is: alles gebeurt hier in goed overleg. Ik heb on langs een kleine rustperiode inge last. Post is daar geen voorstander van geweest, maar hij heeft me toch mijn gang laten gaan. Zoiets legt natuurlijk wel een grote ver antwoordelijkheid op mijn schou ders. Ik moet presteren in andere koersen, maar dat is me aardig ge lukt". Het is geen grootspraak. Wie de erelijst van Anderson dit jaar be kijkt. moet erkennen dat het in hem geïnvesteerde geld wordt waargemaakt. Niet alleen omdat hij onder meer tal van ereplaatsen in klassiekers met als hoogtepun ten de triomfen in de Grote Prijs van Zürich en Rund um den Hen- ninger Turm heeft gewonnen, maar vooral omdat hij zich heeft aangepast Anderson stond altijd bekend als een coureur die alleen hl maar uit is op eigen belang. In de ploeg Post blijkt hij ineens ook mee te willen werken als anderen een kans hebben. „Dat kan nu ook. Er is een goede sfeer in het team. Een goede moraal. Niemand voelt zich de beste. Neem Planc- kaert en Vanderaerden. Er is steeds gezegd dat het tussen die twee niet klikt Onzin, ze gaan bij na als broers met elkaar om. Voor mij is voorts belangrijk dat ieder een me accepteert. Bovendien res pecteert iedereen Peter Post. Dat alles leidt tot goede resultaten". Zorgen De woorden komen zelfverzekerd over zijn lippen. Anderson weet wat hij wil. Dat wordt anders wan neer zaken aan de orde komen, die betrekking hebben op investerin gen en voedsel Ook Anderson heeft ondanks alle successen zor- Boven: Bernard Hinault, dit jaar opnieuw kanshebber voor de Tour zege, wordt gevolgd door twee le den van de Colombiaanse ploeg. Links: Phil Anderson, de duurste renner van Peter Post, vreest de Alpen. gen. Hij heeft zowel in Australië als in de Verenigde Staten huizen gekocht. „Ik verhuur ze voor zes honderd dollar per maand. Over vijf jaar verkoop ik ze weer en dan hoop ik er iets meer voor te krij gen. Ik durf niet op de effecten- markt te gaan. Van aandelen weet ik niets en mensen die willen hel pen vragen meestal tien tot twintig procent bemiddelingsgeld. Maar als er mis wordt gegokt, zie je ze niet meer". Ook over de vraag welke voeding nu de beste is, heeft Phil Anderson zo zijn twijfels. Voor een wedstrijd eet hij nooit rood vlees. Bovendien overlegt hij af en toe met een dië tist. Daarbij blijft het. Hij volgt dan ook met veel aandacht de ontwik kelingen rond Moser. „Die weten schappelijke benadering spreekt me wel aan In Amerika is men ook al ver gevorderd. Ik let nauw gezet op, want door een verkeerde aanpak kan een carrière eerder zijn beëindigd dan wellicht nood zakelijk is" Amerika is voor Anderson het land van de toekomst. Hij hoopt de definitieve doorbraak van het wielrennen nog mee te maken. Los daarvan kijkt hij al verder dan zijn neus lang is Tussen de bedrijven door volgt hij een cursus om de Engelse taal perfect machtig te worden, want als het even kan wil hij dezelfde weg op als Heiden en Lemond. Zij treden met een ze kere regelmaat op als sportcom- mentator bij ABC. Als het aan An derson ligt, wordt zijn naam bin nenkort ook op het scherm gepro jecteerd En als hij zijn vrije tijd dan nog kan vullen door als piloot het luchtruim te kiezen, dan kan er voor hem niets meer stuk. „In december ga ik voor piloot leren", mompelt hij. „maar eerst moet ik natuurlijk in de Tour goed voor de dag komen. Dat staat nu voorop" SPECIALE BIJLAGE DINSDAG 26 JUNI 1984 PARIJS-ST.DENIS De Tour de France 1984, die 29 juni met een proloog in Seine- Saint-Denis van start gaat, be looft meer dan ooit geheel open te worden. Helaas voor de Nederlandse wielersport liefhebbers zijn de kansen voor de coureurs uit de forma tie van Kwantum en Panaso nic gering. Van Zoetemelk, Kuiper en Van der Poel mag niet te veel worden verwacht, terwijl Peter Post in Peter Winnen en Steven Rooks ook niet een absolute winnaar in handen heeft. Reden waarom het niet onmo- taktiek er dit jaar vermoedelijk noodge dwongen op gericht zal zijn etappes te winnen. Peter Post kan met Winnen en vooral Anderson wellicht wat verder reiken, maar eenvoudig zal het niet worden. Zonder de coureurs te kort te doen moet worden vastgesteld dat Zoetemelk en Kuiper lang zamerhand te oud zijn gewor den. Van der Velde ontbreekt door een Italiaans dienstver band en de nieuwe lichting staat niet klaar. Zeker Peter Winnen heeft zich de laatste jaren voortreffelijk geweerd en fraaie triomfen geboekt, maar hij mag zich nog niet uit roepen tot de opvolger van Zoetemelk. Bovendien moet worden gevreesd dat zijn ka rakter het bereiken van de po pulariteit zoals van Zoetemelk in de weg staat. Alsof dat allemaal voor de Ne derlandse toppers nog niet vervelend genoeg is kan nu al worden gesteld dat de concur rentie in de breedte sterker is geworden. Bernard Hinault zal zich nog doen gelden, maar de Breton weet dat hij in Simon, Kelly, Lemond en Fignon ui terst lastige rivalen krijgt. De .jeugd" staat op het punt de scepter over te nemen. Boven dien staat vast dat de Columbi- anen in de profploeg van Teka (Corredor en Jimenez) als las tige horzels de nodige prikken zullen uitdelen. En wat te den ken van Rodriguez, die in de Dauphiné Libéré heeft ge schitterd. In de Spaanse formaties be vinden zich ook nog enkele cracks. Wat te denken van Pe dro Munoz, die bij een doping- rel betrokken is geweest, maar zijn schorsing is keurig „ge matst" en hii heeft zich voor treffelijk op het Franse ronde circus kunnen voorbereiden. Voorts mag rustig worden aangenomen dat Arroyo, Del- gado, en Gorrospe zich ook wel in de strijd zullen mengen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20