Engelsen onvermurwbaar Nederland taxeerde situatie rond Nieuw-Guinea verkeerd 1 Sovjet-Unie wil krachtige aanpak van zure regen OOSTENRIJK - TIROL iS"SIITHOFF PERS Koeweit wil afweer- raketten van Moskou BUITENLAND Ceidóc(3omcwt DINSDAG 26IUNI1984 PAGlï 10 dagen met Uw krant naar vertrek maandag C AC 9 juli a s. WSFwi" In het noordwesten van Tirol ligt het prachtige zestig kilometer lange LECHTAL. Hier vindt de rivier de Lech in sierlijke bochten een weg door de bijna ongerepte natuur. Vanuit de gast vrije dorpen in het dal kan men heerlijke wandelingen ondernemen door bergweiden en dennenbossen langs watervallen en bergbeekjes. U verblijft dichtbij het karakteristieke plaatsje HOLZGAU waar de beschilderde gevels van de huizen en het kunstige houtsnijwerk u zullen boeien. Er zijn schilderingen bij uit de 18e en 19e eeuw, een periode waarin de welgestelde handelaren uit dit plaatsje hun huizen uitbundig verfraaiden. Tijdens uw verblijf in het Lechtal zullen middag- en dagtochten worden ondernomen. Zoals o.m. naar Lech, de hoofdplaats van het Tannenberggebied waar onze koninklijke familie de wintervakanties door brengt. Eveneens dagtochten naar de Bodensee en naar het vorstendom Liechtenstein en een indruk wekkende passentocht. Ons verblijfshotel is TANNENHOF een geheel nieuw herbouwd vriendelijk familiehotel met vele mogelijk heden. Voor de gasten is er een leeszaal, een zaal voor geweerschieten. biljart, tafeltennis, t.v. en een lig- weide. In de eetzaal wordt 's ochtends het ontbijtbuffet geserveerd en 's avonds het diner. De heen- en terugreis worden in twee dagen met overnachting gemaakt. De prijs voor deze zeer fraaie vakantietrip bedraagt slechts per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. Inclusief de e*- cursies en het afscheidsdiner op de terugreis. Toeslag eenpersoonskamer 60 - per persoon. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. 595.- Jackson bezoekt Cuba HAVANNA De Cubaanse presi dent, Fidel Castro, heeft maandag avond de kandidaat voor de De mocratische nominatie voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen dominee Jesse Jackson op Cuba verwelkomd. De Cubaanse president stond op het platform van het vliegveld Jose Marti toen Jackson arriveerde. Diplomaten spraken van een zeldzaam gebaar voor een gast die geen staatshoofd is. Jackson heeft ook president Duarte van El Salvador bezocht tijdens zijn reis door Midden-Ame- rika. Volgens Jackson kan Cuba een sleutelrol vervullen om de vrede in het gebied te herstellen. Amnesty: Meer staten schaffen doodstraf af DEN HAAG Amnesty International heeft een nieuwe oproep gedaan de dood straf overal in de wereld af te schaffen. Anmesty noemt de doodstraf een uiterst wrede, onmenselijke en vernederende straf, die indruist tegen het „recht op le- Ondanks de vele doodstraffen, die vorig jaar met name in China en Iran zijn uitge voerd, ziet Amnesty ook een positieve ontwikkeling. Volgens Amnesty was eind vorig jaar het aantal staten, dat de dood straf niet meer toepaste, gestegen tot 26. Onlangs nog hebben nogeens 18 staten be sloten de doodstraf alleen toe te staan in buitengewone omstandigheden. Brusselse burgemeester spoorloos BRUSSEL De Belgische een grote zoekactie begonm Guy Cudell, de 67-jarige burg ter van Saint-Josse, een van gentien gemeenten van Grool sel. Cudell, een van de bekent gische socialistische leiders, dag voor het laatst gezien ti zijn huis verliet om, naar eig< gen, naar het gemeentehuis tt Gisteren is in Brussel wel de van Cudell gevonden. De t van de auto stonden open f. sleuteltjes lagen op het das. Maar van Cudell zelf heeft d* tie geen enkel spoor. (Vervolg van de voorpagina) FONTAINEBLEAU Engeland hanteert als uit gangspunt een compensa tie die, aldus minister Van den Broek, „aanzienlijk boven de zeventig procent van het verschil tussen wat het aan de gemeen schap betaalt en wat het eruit terugontvangt, moet liggen. De negen andere lidstaten zijn niet bereid verder te gaan dan een compensatie van 55 pro cent. De negen, aldus de Nederlandse minister, lig gen straatlengten van de Britse eis af en vormen nog steeds een gesloten front. Engeland wil uit gaan van een bedrag van 2,5 tot 3,125 miljard gul den per jaar, dat later moet kunnen stijgen als ook het verschil van in komsten uit en uitgaven aan de europese gemeen schap toeneemt. De negen, aldus de minister, gaan geenszins akkoord met 2,5 miljard, laat staan met 3,125 miljard. De scheidslijn tussen de negen en het vere nigd Koninkrijk is nog duide lijker dan hij al was", aldus de minister, kennelijk doelend op de topconferenties van decem ber in Athene en maart in Brussel, die over precies het zelfde meningsverschil zijn mislukt. Volgens van den Broek is er eigenlijk maar een oplossing mogelijk: „Je wordt het eens over een bedrag en daar bouw je een systeem omheen. Dat geldt nog steeds" geld bedraagt dit jaar 4,1 mil jard gulden. „De eisen van mevrouw Thatcher", aldus een bittere minister Van den Broek, „kwam echter steeds uit op een gemiddelde com pensatie van ongeveer 70 pro cent. De anderen zitten daar een straatlengte vanaf". Hoe wel men vandaag nog zal trachten tot een vergelijk te komen, zat dat er nauwelijks in. „Wat moet je als negen lid staten vinden dat één partij met onredelijke en onrealisti sche eisen komt?", riep Van den Broek vertwijfeld uit. Een hoofdrol speelde ook bondskanselier Kohl. Omdat de monetaire compenserende bedragen (mcb's), die het koersverschil tussen de lidsta ten wegpoetsen, volgens het Landbouwakkoord van 29 maart geleidelijk zullen wor den afgebroken, was men ak koord gegaan met een com pensatie voor de Duitse boe ren, die door de sterke Mark het ergst getroffen dreigen te worden. Per 1 januari zouden de boeren een btw-korting krijgen van 3 procent, aldus het akkoord. Kohl wilde giste ren dat percentage echter op schroeven tot 5 procent en in gaande op 1 juli a.s. Hij kreeg het daardoor aan de stok met premier Ruud Lubbers, die vond dat de Nederlandse boe ren daarvan het slachtoffer zouden worden. Lubbers sprak van concurrentieverstoring en wenste niet dat de Nederland se boeren, die toch al ernstige klappen kregen door het Landbouwakkoord, nog zwaarder getroffen zouden worden. Dit punt zal ook niet tot een oplossing leiden tijdens deze raad, maar zo goed als ze ker de top niet verder over schaduwen, omdat men de kwestie zal doorschuiven naar de ministers van Landbouw. Vandaag stond op de agenda van de Europese Raad in Fon tainebleau nog punten zoals de uitbouw van de Europese Unie en de daarmee samenhangen de institutionele zaken. Verder moet er nog worden gepraat over de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie de huidige treedt aan het eind van het jaar af en over wie de nieuwe voorzitter van de Commissie moet worden. De Belgen hebben hun huidige Eg-commissielid, Etienne Da- vignon, officieel kandidaat ge steld voor het voorzitterschap als opvolger van de Luxem burger Gaston Thorn. Niet in de conferentiezaal zelf wel daarbuiten, door Mit- terrands woordvoerder tegen over journalisten is gespro ken over een Europa van twee snelheden als de tegenstellin gen tussen de negen en het Verenigd Koninkrijk onoplos baar zouden blijken. Desge vraagd merkte minister Van den Broek hierover op dat een Europa waarin slechts een deel van de lidstaten besluit tot verdergaande samenwer king „ongehoorde complicaties en schade" zou veroorzaken. Willem van Hanegem verzorgt commen in „Voetbal '80" HILVERSUM - VI „Voetbal '80" heeft zich het komende winters* verzekerd van de med king van Willem van 1 gem. Met hem is de afspraa maakt, dat hij de eomn ren zal verzorgen bij de balsamenvattingen en naast interviews zal n met voetballers en coach» gaat dit doen onder li van eindredacteur Dolf bloed. Felix Meurders bl presentatie houden. Mondale krijgt steun van Kennedy NORTH OAKS De Amerikaanse de mocratische kandidaat voor het presi dentschap Walter Mondale heeft giste ren officieel steun gekregen van sena tor Edward Kennedy. Tegelijkertijd kondigden Mondale's campagneleiders aan nog vandaag in New York een ont moeting te zullen hebben met zijn grote rivaal in de strijd voor de nominatie, Gary Hart. De ontmoeting tussen beide kandidaten komt op een moment dat Hart zijn aanvallen op zijn tegenstan der heeft gematigd. Het lijkt er boven dien op dat Hart een eventuele kandi datuur voor het vice-presidentschap niet helemaal uitsluit. Gouden Tempel weer open voor pelgrims NEW DELHI De Gouden Tempel in Amritsar, het hei ligdom van de sikhs dat drie weken geleden door Indiase militairen werd bestormd, is gisteren heropend voor pel grims. De onrust van de sikhs in de deelstaat Punjab houdt echter aan. Na een periode van betrekkelijke rust werden zondag twee hindoes door ex treme sikhs doodgeschoten. Ook elders in India doen zich opnieuw ongeregeldheden voor. Het leger trok voor de tweede maal binnen twee maanden Bombay binnen om botsingen te voorkomen tussen moslims en hindoes. De hin does waren in verzet gekomen, nadat onlangs een van hun lei ders was gearresteerd. In As sam werden gisteren wegen en spoorlijnen geblokkeerd. In Assam concentreert de strijd zich op de ongeveer vijf mil joen „illegale" immigranten uit de buurlanden Bangladesh en Nepal. EX-MINISTER DE GEUS IN PROEFSCHRIFT: Senaat VS tege hulp aan rebel] WASHINGTON De A kaanse senaat heeft gi: met overgrote meerde het verzoek van prei Reagan afgewezen om v< miljoen gulden aan gel hulp te verstrekken aan raguaanse rebellen. De j me hulp was onderdeel een bijzondere begroting. Franse wijsgeer Foucault overleden PARIJS De Franse wijsgeer en geschiedkundige Michel Foucault, een van de belangrijkste filosofen van Frankrijk, is gisteren op 57-jarige leeftijd in een ziekenhuis aan een neurologische ziekte overleden. Foucault, die met onder andere Lévi-Strauss en Jac ques Lacan, het structuralisme in de filosofie was toe gedaan, was militant strijder voor de onderdrukten in de samenleving en steunde onder meer in zijn geboor teland het verzet tegen het bestaande gevangenissys teem. Twee weken geleden verscheen het derde deel van zijn Geschiedenis van de sexualiteit waarin hij tot de conclusie kwam dat de vrouw in alle culturen door de man is onderdrukt. In bepaalde kringen was spra ke van een zekere cultusvorming rond de opvallende verschijning van Foucault. De afgelopen tien jaar gaf hij lezingen in de Verenigde Staten en zijn colleges in Parijs trokken altijd een volle zaal. Een aantal boeken waaronder Les Mots et Les Choses zijn ook in het Ne derlands vertaald. De aankomst van premier Lubbers bij het paleis van Fontainebleau, de Franse president Mitterrand. waar deze wordt begroet{ KOEWEIT De Koeweitse minister van defensie, sjeikh Salem al-Sabah, maakte gister avond bekend, dat bij begin volgende maand naar Moskou zal gaan om daar de levering te regelen van luchtdoelraket ten, die vanaf de schouder kunnen worden afgevuurd. Hiermee reageert de regering van Koeweit op de aarzeling van de Verenigde Staten om luchtdoelraketten van het type Stinger te leveren. Koeweit heeft zulke rakettën nodig om eventuele Iraanse luchtaanval len af te kunnen slaan. Enkele weken geleden heeft de rege- ring-Reagan wel ingestemd met de levering van Stingerra- kedtten aan Saoedi-Arabië. Voormalige Argentijnse president gearresteerd BUENOS AIRES De voor- malige president van Argenti nië, Viola, is gisteren gearres teerd na een verklaring te hebben afgelegd over de ver dwijning van een overheid- stechnicus in 1978. Dit heeft een rechter in Buenos Aires bekendgemaakt. Viola, die in 1981 negen maan den president was, werd door de rechter Cordoba onder vraagd over de uitvaardiging in 1979 van een order tot „ar restatie en/of eliminatie" van subversieve elementen. Dat gebeurde drie maanden nadat de technicus, Alfredo Giorgi, voor het laatst was gezien in een geheim gevangenenkamp. Giorgi werd in november 1978 door gewapende mannen uit zijn kantoor ontvoerd. Edele sprong De Amerikaan Cole McFarland heeft, zo te zien, na de amputatie van zijn linkervoet nog reden tot lachen. Zijn voet moest worden afgezet, nadat hij in zijn stad San Diego voor een trein was ge sprongen, omdat zijn hond Noble dreigde overreden te worden. MUNCHEN De Sovje t-regering is bereid de luchtverontreiniging door zwaveldioxyde, de be langrijkste veroorzaker van zure regen, te ver minderen. Dat is gisteren gebleken op een interna tionale conferentie over zure regen in Mtlnchen. Een aantal landen heeft in middels toegezegd dat er maat regelen zullen worden geno men om de uitstoot door ener giecentrales, de industrie en het verkeer tot 1993 met dertig procent te verminderen. Des ondanks blijft de Nederlandse minister Winsemius sceptisch over de resulaten van de con ferentie, omdat bijvoorbeeld Groot-Brittannië, dat bijna al haar vuile lucht naar het vas teland exporteert, heeft gezegd niet mee te zullen doen. Debereidheid van de Sovjet- Unie en andere Oosteuropese landen de luchtverontreini ging aanzienlijk te verminde ren kwam voor de Nederland se bewindsman als een verras sing. Hij tekende daar echter bij aan dat de vervuilende uit stoot in de Sovjet-Unie ruim twee en een half keer zo groot is als in West-Europa. Boven dien zet de minister vraagte kens bij de plannen van de Sovjet-Unie het aantal kern centrales de komende jaren in versneld tempo te vergroten. Weliswaar leidt dit tot minder vervuilende stoffen in de lucht, maar het probleem van de berging van radio-actief af val wordt er alleen maar gro ter door, aldus Winsemius. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM DEN HAAG „Na der- tien maanden minister schap stond je opeens zon der werk. Dat was in 1981. Zo kreeg ik de kans dat gene af te maken, waar mee ik al in 1969 was be gonnen: een proefschrift over het Nederlandse bui tenlandse beleid ten tijde van de Nieuw-Guineak- westie". Aan het woord is Pieter de Geus (55), van augustus 1980 tot septem ber 1981 minister van de fensie in het eerste kabi net-Van Agt. Na zijn ver trek uit het ministerie van defensie aan het Haagse Plein worstelde De Geus zich door een grote stapel boeken en snuffelde hij in stoffige archieven. Het uiteindelijke resultaat is zijn proefschrift (De Nieuw-Guineakwe^tie, as pecten van buitenlands beleid en militaire macht), waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De Geus is opgelucht dat het werk er na vijftien jaar opzit. „Ik wilde voor de zomer klaar zijn. Sinds juni 1982 heb ik bij de EG in Luxemburg gewerkt. Maar in september begin ik als lid van de raad van bestuur van TNO, waar ik mij ga be- Pieter de Geus zighouden met de financieel- economische kant van het be drijf en, op wetenschappelijk gebied, met het defensie-on derzoek. Daar zal ik mijn tijd hard nodig hebben". De dissertatie van De Geus verschijnt op een moment, dat er nogal wat publicitaire aan dacht bestaat voor de Nieuw- Guineakwestie, inmiddels 22 jaar geleden. Alleen al dit jaar zijn er drie opvallende boeken over verschenen. De Geus be strijdt evenwel dat hij meedoet met een modegril. „Ik ben er, zoals gezegd, al in 1969 mee begonnen. Als onderdeel van mijn hogere marine-opleiding heb ik onder meer in Rotter dam geschiedenis gestudeerd. Direct daarna ben ik met mijn proefschrift begonnen. Waar om Nieuw-Guinea? Ik heb er twee termen gemaakt, zoals dat in marine-jargon heet. De eerste keer was in '51-'52, toen ik er in eenzaamheid mijn wit tebroodsweken heb doorge bracht. In '58-'6l zijn mijn vrouw en kinderen mee ge weest. En al vond iedereen het eigenlijk een strafkolonie, je houdt er toch een bepaalde in teresse voor zo'n land aan over.". Beperkte rol Het proefschrift van De Geus handelt over de Nederlandse buitenlandse politiek ten tijde van de Nieuw-Guineakwestie. Daarvoor maakte hij gebruik van de notulen van de minis terraad en van de archieven van Buitenlandse Zaken en van Defensie (marinestaf). Hij komt onder meer tot de con clusie dat het Nederlandse parlement in de Nieuw-Guine- akwestie een uitermate be perkte rol heeft gespeeld. Bo vendien hebben regering en politici zich niet laten leiden door de vraag wat haalbaar was, maar door eigen opvattin gen over wat goed en kwaad was. Men heeft, net als aan het eind van de jaren veertig met de Indonesische onafhanke lijkheid, een verkeerde taxatie gemaakt van de politieke ver houdingen in de wereld. Volgens sommigen zou die verkeerde taxatie onder meer een gevolg zijn geweest van manipulaties van de toenmali ge minister van buitenlandse zaken, Luns. De minister zou het kabinet onvoldoende heb ben geïnformeerd, wellicht be wust misleid. De Geus bestrijdt dit. Volgens hem heeft Luns zijn collega-ministers nauwge zet van zijn bespreking^ de hoogte gehouden. i: Het proefschrift van De handelt over een voor ff land zeer belangrijke ten is uit de na>-oorli)gsf schiedenis. Uit het Ne<k\< beleid van twintig jaar ge; distilleert hij een aantal' lingen en conclusies, die zijn mening ook op het h" Nederlandse beleid van-i passing zijn. Zo noemt hl geen geruststellende ged; dat Nederlandse politici, goed raad weten met hef ken in termen van macf met pressie voortvloeierf militaire kracht. En oo* houden de politici zich nf de eerste plaats bezig me haalbaar is. „Dat vloeit schijnlijk voort uit de mo tische ideeën over interi nale vragen, die in Nede opgeld doen". Tot slot neemt De Geus ii proefschrift de gelegenhe baat opnieuw kritiek te op de houding van de sj van de Nederlands Hervo Kerk inzake de kernwa In 1956, aldus De Geus ii van zijn stellingen, verkil de synode „terecht" dai „niet de taak is van de een oplossing voor deze tieke kwestie (Nieuw-Gui red.) aan te wijzen". Daa werd de scheiding tussen en staat „op de juiste v gehandhaafd. „Het valt t treuren dat daarvan is aff ken bij de pastorale brief ke de kernwapens van no ber 1980". JOS TIMR Etikele mm later iiJn de toestelletjes klaar eti mm vrienoen mmmn Ie eijii nob haar het ueo or

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12