•rinkman komt YD tegemoet in bortusconflict KKN blijft tegen kruisraketten in Nederland „Van den Broek gaat met Gromyko serieus praten" erlaging vennootschapsbelasting op de tocht Dienstverlening is goed alternatief voor celstraf KONINKLIJK HUIS Al voor f395,- 'nkroon-ofbrugdeel! Toorenaar begint detective-bureau GENLAND £eiddc@omont WOENSDAG 20 JUNI 1984 PAGINA 9 diner in aring gesteld IDRECHT De 41-jarige BVD-infor- i Vredeskamp-infiltrant John Gardi- s Wood, is gisteren in afwachting van its in het huis van bewaring overge- laar een cel in Etten-Leur. Dat ge- nadat hij was voorgeleid voor de Bre- Jicier van justitie mr. J. Wabeke in I met zijn vorige week door België ge- uitlevering. Op vordering van mr. is Gardiner door de rechter-commis- rvolgens in bewaring gesteld. Gardi- jt met betrekking tot zijn uitlevering Keur aan de normale procedure boven lorte procedure, die slechts korte tijd neemt. Het wachten is nu op de uit- j» van gegevens op diplomatiek ni- lat enkele maanden kan duren. Deetman wil vrouwen ontzien bij ontslag DEN HAAG Vrouwen in het wetenschappe lijk onderwijs moeten bij besparingen minder snel ontslagen worden dan mannen, omdat zij daar ondervertegenwoordigd zijn. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Groenman (D'66). Deetman heeft de instellingen van het weten schappelijk onderwijs aaanbevolen vrouwen in middelbare en hogere functies te ontzien bij af vloeiingsprocedures. Vrouwen krijgen in het wetenschappelijk onderwijs al een voorkeurs behandeling bij sollicitatieprocedures. Deetman weigert echter de algemene maatregel van be stuur, die de taakverdeling en concentratie in het wetenschapj punt aan te vuil Streekvervoer twijfelt aan nut magneetkaart UTRECHT De streekvervoerbedrijven be twijfelen of invoering van de magneetkaart zinvol is. Dat blijkt uit een brief die de ESO, het samenwerkingsorgaan van de streekver voerbedrijven, heeft gestuurd aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De magneetkaart zou in de plaats moeten komen van de omstreden strippenkaart en onder meer fraude en het zwart en grijs rijden moe ten tegen gaan. De ESO vraagt zich af of de magneetkaart wel tegen dat laatste zal hel pen. Bovendien komt de nieuwe kaart nau welijks tegemoet aan de problemen die de reizigers nog steeds met de strippenkaarten hebben. Het systeem van magneetkaarten be rust op het door een elektronische machine laten aflezen van een tevoren gekochte kaart. Capelse Molukkers gaan huur weer betalen CAPELLE AAN DEN IJSSEL Er zullen vrijwel zeker geen nieu we massale huisuitzettingen plaatsvinden in de Molukse wük Oostgaarde in Capelle aan den IJs- sel. De bewoners zijn in grote lij nen toch akkoord gegaan met de bemiddelingsvoorstellen van mi nister Rieterker (Binnenlandse Za ken). Met ingang van 1 juli zal de actie waarbij de huren niet werden betaald, worden gestaakt en zullen de bewoners de bijgestelde huur van driehonderd gulden per maand betalen aan de woning bouwvereniging SVW. 'Verpleger geweerd die tegen abortus is' DEN HAAG Het SGP-Ka- merlid Van der Vlies wil on derzocht zien waarom een verpleegkundige in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam belemmerd wordt in zijn op leiding omdat hij niet mee wil werken aan het verrich ten van abortus provocatus. In Dijkzigt is, volgens dit Ka merlid, de verpleegkundige die een cursus gynaecologie volgt, de toegang tot de afde ling gynaecologie ontzegd. MELK EN BROOD NIET GOEDKOPER blijft tot 1 mei 1985 bestaan en die voor voor brood wordt zeer waarschijnlijk tot 1 juli vol gend jaar. Er is nog beraad gaande over het op heffen van de minimumprijs voor suiker per 8 augustus van dit jaar. Dat heeft staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) de Kamer in een brief laten weten als antwoord op een pro testbrief van de Kamercommissie voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Daarin protesteerde de commissie tegen het feit dat de bewindsman in een rede voor de SR V-leden vergadering wijzi gingen in de minimumprijzen had aangekon digd zonder dat de Kamer daar iets vanaf wist. Van Zeil ontkent in zijn brief van plan te zijn de minimumprijzen voor suiker, brood en melk af te schaffen. I onze parlementaire redactie) \G Minister ^ïan (wvc) is ten gemoet gekomen bezwaren van de neerderheid tegen Itvoeringsbepalingen abortuswet. Deze hgen, vervat in een ene Maatregel Van ir (AMVB) werden Ie VVD en de linkse tiepartijen in enkele en als „te betutte- i ervaren. Brinkman gisteren enige ver ing van de AMVB ïsteld. De minister rde echter in te gaan wens van genoemde fom een abortus een kliniek wordt ht in het zieken- Dakket op te nemen, /iabinet wil een be- daarover uitstellen het eerst een aantal wijzigingen wil aanbren gen in het stelsel van ziektekostenverzekering. De VVD heeft gisteren tijd ge vraagd om nader fractieberaad over de toezeggingen van Brinkman en diens houding tegenover de ziekenfonds kwestie. Het abortusdebat wordt morgen of wellicht pas volgende week voortgezet. De bezwaren van VVD en linkse oppositie tegen de AMVB waren vooral gericht op de controle die de inspec teurs voor de volksgezondheid dienen uit te oefenen op ge pleegde abortussen. De libera len en progressieven vonden dat het kabinet een veel te zware controle wilde. Minister Brinkman kwam de Kamer op dat punt tegemoet met het voorstel, dat de inspectie enkel hoeft na te gaan of de arts die een abortus heeft verricht zich heeft gehouden aan de maat staven die in de Abortuswet worden genoemd. Die maatsta ven zijn onder meer: de noodsituatie van de vrouw moet zodanig zijn dat een abortus onontkoombaar is; met de vrouw moeten alter natieven worden besproken (bijvoorbeeld het kind afstaan voor adoptie); de vrouw moet haar beslis sing in vrijwilligheid hebben kunnen nemen; de arts is verplicht een ver slag te maken van de gesprek ken met de vrouw (en even tuele deskundigen) en over de gezondheidstoestand van de vrouw. Minister Brinkman heeft de Kamer ook een toezegging ge daan in verband met de ver plichte samenwerking tussen abortusklinieken en zieken huizen. Een kliniek hoeft niet per se samen te werken met het dichtstbijzijnde ziekenhuis, zo zei Brinkman. Hierdoor kunnen moeilijkheden worden voorkomen, die zouden kun nen ontstaan doordat sommige ziekenhuizen op grond van hun christelijke signatuur niets met een abortuskliniek te maken willen hebben. Ijkje op de Amsterdamse Geerbaan. Eén dag warmte kon de toegangsweg kennelijk niet igen. De weg moest voor alle verkeer worden afgesloten. nhouding Nederlander 'misverstand' -LE De 37-jarige een misverstand en heeft de ren in de ogen van de militai- Schlaepfer, die vrijdag Surinaamse legerleiding z'n ren, maar gelukkig is dat on- het militaire regime in excuses aangeboden._ „Hij is juist gebleken. Daarom hebben >rt Zee- op vrije voeten ime werd gearresteerd, prima behandeld in Fort Zee- ze hem ïrmiddag op vrije voeten landia. Men associeerde hem gesteld", aldus" zijn vrouw 1. Volgens zijn vrouw met mensen die verdacht wa- Francis Schlaepfer-Koning. sprake zijn geweest van Het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) heeft gisteren gepraat over de uitspraken van Mient Jan Faber (m). Links Maarten van Traa, se cretaris buitenland van de PvdA, rechts Sienie Strikwerda, voorzitter van het Komitee. AMSTERDAM Het Komi tee Kruisraketten Nee (KKN) heeft de uitspraak van IKV- secretaris Mient Jan Faber dat hij onder voorwaarden een tij delijke plaatsing van kruisra ketten accepteert, „voor ken nisgeving aangenomen". Het betekent niet dat het Ko mitee met de uitspraak in stemt. Integendeel, want, aldus een woordvoerder „Het KKN blijft bij z'n eerder ingenomen standpunt". Hij deelde niet veel meer mee dan dat er in het KKN „openhartig" is ge praat over de Faber's uitlatin gen. De activisten op het Vredesac- tiekamp bij de basis in Woens- drecht hebben gisteren ver baasd en verontwaardigd gere ageerd op de uitspraak van Faber. „Onvoorstelbaar, maar ja, Faber zegt de laatste tijd wel meer rare dingen". D'66 is verbaasd, maar ook te vreden met de uitspraken van Faber. Volgens D'66 kunnen de uitspraken ertoe leiden dat er wat beweging komt in de vastgeroeste standpunten van de politieke partijen. Eerder had de PvdA verklaard geen aanleiding te zien het stand punt geen plaatsing te veranderen. Twee CDA'ers in de gemeen teraad van Woensdrecht zijn uit de fractie gestapt omdat zij zich niet kunnen verenigen met de standpunten die het CDA heeft ingenomen tijdens het Kamerdebat over de plaat sing van kruisraketten in ons land. De twee vinden plaatsing onverantwoord. CDA HEEFT VERTROUWEN IN MINISTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- fractie heeft er alle ver trouwen in dat minister Van den Broek (buiten landse zaken) serieus gaat praten met zijn Russische ambtgenoot Gromyko. Dit vertrouwen wordt ver sterkt door de constate ring van de fractie, dat de Sovjet-Unie „kennelijk" waardering heeft voor de houding van Nederland. In het rakettenbesluit van het kabinet wordt de plaatsing van kruisvlucht- wapens in Woensdrecht mede afhankelijk gesteld van een bevriezing van het aantal SS-20's in de Sovjet-Unie. Voor de christen-democraten, die vinden dat het kabinet „de boer op" moet met zijn besluit, is het niet zo belangrijk op welke manier het contact met de Sovjet-regering tot stand komt. „Het hoeft niet per se in Moskou. Het mag ook in New York, bij de opening van de VN. Het mag ook eerst goed via diplomatieke kanalen wor den voorbereid," aldus een CDA'er gisteren na afloop van de dinsdagse fractievergade ring, waar het rakettendebat van vorige week werd bespro ken. Vooral van VVD-zijde werd getwijfeld aan de bereidheid van Van den Broek om met Gromyko te praten, omdat hij niet de schijn zou willen wek ken dat Nederland buiten het kader van de NAVO onder handelt met de Sovjet-Unie over wapenbeheersing. Doodlopend Van CD A-zijde wordt erkend dat de animo van de „eigen" minister aanvankelijk niet groot was. „Hij had uiteraard geen zin een doodlopende straat in te gaan". Maar nu zou ook Van den Broek wel dege lijk hoop hebben op een vruchtbaar gesprek. Maandag in een vergadering met de Ka mercommissie voor Defensie wees de bewindsman zelf op de positieve ervaringen, die zijn collega's Braks (landbouw en visserij) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heb ben opgedaan bij hun recente bezoeken aan Moskou. De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken verklaarde gisteren dat er gezocht wordt naar de „meest practische mogelijkheid" om „zo gauw mogelijk" een ont moeting te arrangeren tussen Van den Broek en ziin ambt genoot Gromyko. Volgens de woordvoerder zijn er drie mo gelijkheden: in Den Haag, in Moskou of in New York, waar in september de algemene ver gadering van de verenigde na ties begint. Een ontmoeting in Nederland zou tot de mogelijk heden behoren, als Gromyko ingaat op de invitatie van Van den Broek in januari tijdens de ontwapeningsconferentie in Stockholm. onze parlementaire re dactie) AAG De kans is troot dat de verwachte iing van de vennoot- jbelasting (van 43 naar fcent) niet doorgaat. De Bk in het Kabinet, be- le uit de premier en de Iers van financiën, eco- che zaken, sociale zaken en binnenlandse zaken, meent dat het beter is de sociale pre mies voor de werkgevers extra te verlagen. Deze maatregel zou dan ko men bovenop de premieverla ging, waarmee het Kabinet zijn belofte over lastenverlich ting voor het bedrijfsleven ge stalte wil geven. Overigens meent de vijfhoek dat deze lastenverlichting volgend jaar geen twee doch slechts l'/2 mil jard gulden hoeft te bedragen. Een klein deel van dit bedrag wil men aanwenden voor het aftrekbaar maken voor de be lasting van het kopen van be paalde aandelen. De beslissing hierover valt bij de opstelling van de begroting voor 1985. De vijfhoek in het Kabinet laat zich leiden door de ge dachte dat in deze tijd van grote werkloosheid bedrijven, die veel werknemers nodig hebben, de meeste steun ver dienen. Deze firma's zijn meer gebaat bij een verlaging van de socia le premies, waardoor hun ar beidskosten lager worden dan bij een verlaging van de ven- clusief premier Lubbers, zou- nootschapsbelasting, waar ka- den ook de investeringspre- pitaalintensieve bedrijven het mies (krachtens de WIR) wel meest van profiteren. willen beperken in ruil voor een verlaging van de arbeids- Het CDA heeft meerdere ke- kosten. Maar de VVD, en ren geëist dat het Kabinet de vooral minister Van Aarden lastenverlichting in dienst zou ne, is daar fel tegen. Besloten stellen van het bevorderen is nu dat het investeringsbe- van de werkgelegenheid. leid in deze kabinetsperiode De christen-democraten, in- niet gewijzigd zal worden. IEMELS De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 21 Juni Prinses Juliana verricht in Arnhem de officiële ope ning van het gerenoveerde westelijk deel van het hoofdgebouw van „Bron beek", het Tehuis voor Oud-Militairen. (ADVERTENTIE) llw natuurlllk gebit behouden: f Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden. Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- ot brugdeel voor slechts 1.395,-. Ook In uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling. aan of bej voor inlichtingen: Informatief «n Administratie» Centrum. Postbus 45. 2665 ZG BleiswiJkTel 01892-7280 Werkgroepen: scheelt schatkist 24 miljoen per jaar (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Dienstver lening als alternatief voor celstraf is een goede zaak en moet daarom als hoofdstraf worden opge nomen in het het wetboek van strafrecht. Dit advise ren twee werkgroepen in rapporten, die vanochtend zijn aangeboden aan mi nister Korthals Altes (Jus titie) en diens staatssecre taris Korte-Van Hemel. Naar verluidt staan de be windslieden positief te genover de adviezen in het rapport. Een van de voordelen van dienstverlening als alternatie ve straf is een „aanzienlijke" bezuiniging op de overheids uitgaven, zegt de werkgroep. Zij heeft uitgerekend dat bij 3000 dienstverleningen per jaar 24 miljoen gulden kan worden bespaard. Het gaat dan om alternatieven voor gevan genisstraffen van gemiddeld zestig dagen. Eén dag cel kost de staat 166 gulden. Dienstverlening houdt in dat een verdachte of een veroor deelde werkzaamheden ver richt, die nuttig zijn voor de hele samenleving, bijvoorbeeld op het terrein van volksge zondheid, het milieu en het so ciaal-cultureel werk. Ook bij particuliere organisa ties kan dienstverlening wor den verricht, mits zij een pu blieke taak hebben en dus niet puur gericht zijn op het maken van winst. Anders zou er spra ke zijn van valse concurrentie. Volgens de werkgroep moeten er wel voorwaarden worden gesteld aan het toestaan van dienstverlening: - alleen als vervanging van onvoorwaardelijke gevange nisstraf, die niet langer mag zijn dan zes maanden (zonder aftrek voorarrest); - de persoon in kwestie moet ermee instemmen; - de werkzaamheden mogen 10 15 uur duren per week, met in totaal een maximum van 240 uur. In drie gevallen zou dienstver lening mogelijk moeten zijn: - als „afkoop" van een dag vaarding; - als straf na een veroordeling; - als „prijs" voor een gratie verlening. De adviezen van de werkgroe pen zijn gebaseerd op experi menten in acht arrondisse menten. Het was minister De Ruiter (Justitie), die daar de opdracht toe gaf in 1980. De onderzoekers concluderen dat dienstverlening zowel door de genen, die hun werk aanbo den, als door de mensen in kwestie positief wordt erva ren. Dienstverlening is ook gunstig om gevangenen, die vaak niet meer aan de slag ko men, weer in de maatschappij terug te brengen. In elke proefgebied werden veel projecten aangeboden en die zijn van velerlei aard. Veej dienstverleners maakten er geen geheim van waarom zij ergens kwamen werken. Ook hielden zij vaak na afloop con tact met de betrokken instel lingen. De dienstverlening be- stond meestal uit onderhouds-, reparatie- en schilderwerk. AMSTERDAM Commissaris G. Toorenaar verlaat de Amster damse politie en begint „voor zichzelf". Hij gaat een soort detec tive-bureau runnen. De omstreden commissaris, die hoofd van de narcoticabrigade in Amsterdam is geweest, kwam een paar jaar terug in opspraak, toen zijn naam was gevallen rond corrup tieschandalen. Hij werd daarna overgeplaatst naar een admini stratieve functie, een functie die hem niet erg kon bekoren. „Het is mooi geweest", zo stelt hij nu. De voormalige narcotica- jager zou eerst pas in 1985 weg gaan, in verband met zijn pensi oen. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. I van de Leidse Courant Naam. Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische alschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een koker met tennisballen naar. Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Ind,en dAsrtoetnMmg tan «mm* om een abonnement worden gewegerd EeidaeSouöont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9