dicht voor auto's 'a meer parkeergelegenheid Bollenstreek mag 1161 woningen meer bouwen eerder dicht fel! I I'M J' i n open: ng blank Schip klem onder Hillegommerbrug Subsidie voor databank midden- en kleinbedrijf TKEERSPLAN KERN NOORDWIJK AAN ZEE: IN VOORHOUT, SASSENHEIM, HILLEGOM, LISSE EN NOORDWIJKERHOUT: Zwartboek over praktijken woningverhuurder Boogmij oorschoten twijfelt over bezuinigingen Pater Buistoernooi in volle gang Valkenburg legt naakt zonnen aan banden Ceidóc WOENSDAG 20 JUNI 1984 PAGINA 7 'K Politie en r kwamen er giste- te pas om een kraan Iraaien in een woning 'aatedam in Katwijk, lie was gewaarschuwd mwonenden met de jfdat er water onder de doorkwam. De >r kon via het balkon x naar binnen klim- ontdekte de open kraan en de verstopte De gehele woning De bewoners wa rzi8- HILLEGOM Een Zwitsers binnenvaartschip is gisteravond op de Ringvaart bij Hillegom met zijn zijkanten onder de Hillegommerbrug vast komen te zitten, toen het onder de geopende brug wilde doorvaren. Het schip, de 850 ton metende „Teresia" was leeg op weg van Rotter dam naar IJmuiden. De schipper moet zich vol gens de brugwachter in de afmetingen van de brug hebben vergist. Het schip heeft zijdelings forse averij opgelo pen. Sleepboten proberen het los te trekken. Daarna kan pas worden bekeken hoe groot de schade aan de wanden onder de brug is. Het autoverkeer dat van de brug gebruik maakt wordt omgeleid. De beroeps- en plezier- vaart kan zolang het schip nog klem zit niet on der de brug doorvaren. ZOETERMEER Het ministerie van economische zaken heeft in het kader van de subsidieregeling databankuitge- ven 1983 ruim een half miljoen gulden subsidie toegezegd aan de Stichting Ge gevens Coördinatie Instantie (GCI) als bijdrage in de kosten van de ontwikke ling van een databank midden- en kleinbedrijf. Dit werd vanmorgen be kend gemaakt door mr. P.J.M. Lub bers, voorzitter van de GCI bij de offi ciële opening van het nieuwe kantoor in Zoetermeer. Deze databank voor het midden- en kleinbedrijf gaat onder meer gegevens bevatten over bijvoorbeeld literatuur en tijdschriftartikelen met betrekking tot het midden- en kleinbedrijf, statisti sche gegevens, onderzoekresultaten, commerciële samenwerkingsvormen, enz. De databank richt zich in eerste instan tie op alle organisaties en personen, die de ondernemer omringen met voorlich ting, begeleiding en advies. In de stich ting GCI participeren het Centraal In stituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (CIMK), het Economische Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), het Hoofdbedrijfschap Detail handel (HBD) en het Hoofdbedrijfschap Ambachten (HBA). Het databankproject bevindt zich mo menteel in een experimentele fase die begin 1985 afgerond wordt. In de loop van 1985 zullen de eerste onderdelen van de databank operationeel zijn. DWIJK De traat afsluiten voor r en in de straten 1len eenrichtingver- ™istellen. Dat is de verstrekkende op- voor de verkeers- natiek in Noord- ijin Zee. Deze oplos- met twee an- angedragen in het _Tsplan Kern rijk aan Zee. Die M behelsen beide de ng van de kop van afdstraat, het ver- iw maken van de m de Hoofdstraat l ïze in te richten als F erf en de instelling irichtingverkeer in iliggende straten, s het ambtelijk verdient een van ste oplossingen tij- Je voorkeur, maar totale afsluiting i Hoofdstraat het slijke doel moeten De Kop van de Hoofdstraat op een rustig uur. Nu is het wegdek nog te zien, maar op drukke uren niet. ne oplossing zou de van Royenstraat tus- laarten Kruytstraat en Duinstraat eenrich- eer naar De Grent toe terwijl voor de raat tussen de De .raat en de Piet Hein de verkeersrichting Nieuwe Zeeweg gaat. andere mogelijkheid die rijrichtingen om- pstelling van het ver- n is ook het aantal on betrokken. Uit de n van de politie over >de 1980 tot en met ikt dat vier wegaan- n gevaarlijk zijn om meer dan twaalf ver- evallen werden gere- Volgens richtlijnen Erectie verkeersveilig- i het ministerie van ~*?n waterstaat moet er kort gevallen binnen Jiets worden gedaan ering. lanoeuvres te ongevallen komen He Huis ter Duinstraat, lig zou moeten wor- De aansluitin gen op de Schoolstraat, Hoofd straat en Abraham van Royen straat en de middenbermen veroorzaken veel ongevallen. Bovendien noodt de brede weg uit tot te snel rijden en zorgen de bermen ervoor dat er veel keermanoeuvres worden uit gevoerd met alle gevolgen vandien. Voorgesteld wordt de rijbaan te versmallen en de middenbermen weg te halen en aan weerszijden fietssugge- stiestroken aan te brengen. Daardoor ontstaat de mogelijk heid een parallelweg aan te leggen waarop aan twee zijden geparkeerd kan worden. Door de rijbaan iets naar het zuiden te verleggen, kunnen ook de aansluitingen bij de School straat, Hoofdstraat en Abra ham van Royenstraat worden verbeterd. De kruising van de Huis ter Duinstraat met de Nieuwe Zeeweg en de Duinweg blijkt uit het verkeersplan het meest gevaarlijke van dit deel van het dorp te zijn. Er passeren zo'n 6500 motorvoertuigen per etmaal. De oorzaken van de onveiligheid zijn de grote rij baan-breedten van de eerst ge noemde straten en het geringe uitzicht als men vanaf de Duinweg komt. Een deel van de ongevallen worden veroor zaakt doordat men de bochten te krap neemt. Een verkeer- druppel zou hiervoor de oplos sing zijn. Bovendien zouden bij een versmalling van de rijbaan van de Huis ter Duinstraat schuin op de rijrichting bij de kerk parkeerhavens kunnen worden gerealiseerd. De Schoolstraat tot slot noodt door zijn rechte uiterlijk uit tot hard rijden. Dit zou opgelost kunnen worden door om en om aan weerszijden van de weg parkeerhavens aan te leg gen waardoor een slingereffect ontstaat. sers per uur. De voetganger sintensiteit op de Hoofdstraat is uitzonderlijk hoog te noe men. Op een normale zater dagmiddag passeren er 1400 per uur. Ook de Maarten gens nog geheime gegevens van plan zijn zich te vestigen aan de Van Berckelweg. Pas als de volledige parkeermoge- lijkheden zijn gerealiseerd, zou de Hoofdstraat totaal voor au- Kruytstraat en de Bomstraat toverkeer kunnen worden af zijn redelijk druk bezocht met gesloten, aldus het verkeers- 420 tot 450 voetgangers per uur. Uit een onderzoek onder; autokentekens is verder geble ken dat 65 procent van de au to's die de Hoofdstraat aan doen doorgaand verkeer zijn. Daarbij kan echter worden aangetekend dat de bestuur ders ervan misschien wel plan. Als het terrein van de firma Beuk wordt aangekocht kun nen daarop 120 parkeerplaat sen worden gerealiseerd. Door aankoop en sloop van enkele panden aan de Nicolaas Barn- hoornweg kan de parkeerca- paciteit daar nog worden uit- Tellingen Voor het verkeersplan zijn di verse tellingen gehouden. Daaruit blijkt dat de verkeer sintensiteit in de Hoofdstraat zeer hoog is, er gaan 300 mo torvoertuigen per uur door de straat heen. De drukte op en rond de Schoolstraat, Maarten Kruytsstraat, en Abraham van Royenstraat is betrekkelijk laag. De Schoolstraat blijkt uit de tellingen een specifieke functie voor (brom)fietsers te vervullen. De drukte is er erg groot: 180 tot 280 (brom)fiet- die straat moesten zijn, maar PaFuei.1 aaa' nog woraen uit- er eeen „arkeerruitj konden De WeYs zoïden 72 parkeerplaatsen kunnen wor den aangelegd. Ook is het mo gelijk langs de rijbaan van de Abraham van Royenstraat en kele parkeerplaatsen te ma ken. Tot slot zijn enkele stro ken grond langs de Parallel- boulevard eigendom van de gemeente. Voorgesteld wordt hier parkeerterreintjes te rea liseren zoals dat ook al is ge beurd tussen de Jan van He-" negouwenweg en de School straat. Langs de Huis ter Duin straat zouden tot slot volgens dit plan 67 parkeerplaatsen kunnen komen. Parkeren Overigens leveren de voorge stelde maatregelen de gemeen te maar liefst 250 extra par keerplaatsen op. Daaraan is wel de voorwaarde verbonden dat de gemeente het terrein van de firma Beuk aan de Bin nenweg opkoopt en dat achter café De Wels aan de Abraham van Royenstraat een parkeer terrein wordt aangelegd. Voor de firma bestaat een verplaat singsplan. Het bedrijf zou vol- BOLLENSTREEK De acht gemeenten in de Bol lenstreek mogen bijna al lemaal meer woningen bouwen dan in het streek planprogramma 1980-1989 was bepaald. Dat blijkt uit de nota Woningbouwpro gramma Bollenstreek die Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hebben gepubliceerd. Overigens blijft het waarschijnlijk niet bij deze bijstelling want met de gemeenten Noordwijkerhout en Hil legom wordt nog onder handeld over een verdere aanpassing van het bouw programma en ook de ge meente Noord wijk zal aan de bel gaan hangen. De raadscommissie ruimtelij ke ordening en volkshuis vesting behandelde twee weken geleden het wo ningbehoefte-onderzoek van de gemeente waaruit blijkt dat er tot 1990 668 woningen extra nodig zijn. De gemeenteraad be spreekt dit rapport op 26 juni en gaat er dan mee naar de provincie om te pleiten voor meer wo ningbouw. De cijfers verschillen per ge meente. Volgens de bijstel lingsnota van GS, die voor het eerst besproken wordt tijdens een vergadering van de com missie komt het totaal aantal „extra" woningen voor de streek uit op 1661. Daarbij is echter nog geen rekening ge houden met de vermindering van de bouwprogramma's van Katwijk en Noordwijk, die sa men 510 woningen hebben af gestaan voor de bebouwing van Oosthout in Voorhout. Niet alleen Voorhoutse wo ningzoekenden, maar ook die van Noordwijk, Katwijk en Warmond komen voor die wo ningen in aanmerking. Het programma van Voorhout is wel al met de donatie van Noordwijk en Katwijk ver hoogd. Winnaar De gemeente Voorhout komt dan ook als grote „winnaar" uit de evaluatie tevoorschijn. Omdat het bouwprogramma in verband met Oosthout is ver hoogd van 675 naar 1600, bete kent dat dat Voorhout tot 1990 925 woningen meer mag bou wen. Direct daarop volgt de gemeente Sassenheim die met succes onder leiding van ex- wethouder E. Keijser druk heeft uitgeoefend op het pro vinciaal bestuur met de bevol kingsprognoses en de bouw plannen voor Postwijk in de hand. Sassenheim mag 333 wo ningen extra bouwen en komt daardoor op een totaal te bou wen aantal van 1323. Hillegom mag tot 1990 245 woningen meer neerzetten waardoor het totaal komt op 1445 en voor Lisse geldt een stijging van 1595 naar 1725 te bouwen wo ningen. Noordwijkerhout tot slot mag 28 woningen extra bouwen en komt op 928. De gemeente Noordwijk heeft nog geen bijstelling van het aantal (1670) te bouwen wo ningen gekregen, maar bij die gemeente is wat betreft de wo ningvoorraad een streep ge haald door de 335 appartemen ten omdat de provincie nu be paald heeft dat die er ten be hoeve van het toerisme en niet voor de volkshuisvesting zijn. De gemeente Warmond mag tot 1990 niet meer dan 80 wo ningen bouwen. Katwijk, ei genlijk behorend tot de duin streek, is in de statistieken ook betrokken vanwege de donatie aan Voorhout. Deze gemeente mag tot en met 1989 2140 wo ningen bouwen. Oosthout Wat betreft Voorhout gaan GS uit van de bouw van 1773 wo ningen tot 1990 waarvan 1600 (gedeeltelijk al gerealiseerd) in Oosthout. Voor de eigen bevol kingsgroei zijn er 773 wonin gen nodig. In Oosthout wor den voor Katwijk 300 en voor Noordwijk 210 woningen ge bouwd. Voor Warmond zijn dat er 323 en voor Voorhout zelf 600. Overigens zijn er in Voorhout 173 woningen in het plan Spoorlaan gerealiseerd en niet in Oosthout Dat andere plan was niet in de program mering opgenomen en daarom schuiven GS de uitvoering van Oosthout een jaar op. Iets anders is dat in de pro grammering uitgegaan wordt van een voltooiing van Oost hout in zes jaar. GS vragen zich af of zoveel woningen in zo korte tijd een evenwichtige spreiding teniet doen. Daaraan wordt toegevoegd dat War mond en Noordwijk hun bij dragen niet zomaar ineens kunnen afstaan aan Voorhout omdat anders bij hen of de bouw stil komt te liggen (War mond) of de continuïteit van de bouw (Vinkeveld Noord wijk) wordt doorbroken. Kat wijk heeft toegezegd maximaal 300 woningen in Oosthout te bouwen, maar daarover is wat onzekerheid omdat ook een aantal van 200 is genoemd en B en W van Voorhout in een brief aan Katwijk uitgaan van 500 woningen. HUURDERS BUNDELEN VERZET ALPHEN AAN DEN RIJN De particuliere woning-ver- hu urmaatschappij Boogmij bv verrijkt zich door huurders te benadelen. Dat is de mening van de gezamenlijke huurders van Boogmij-flats in een zwartboek over de huurpro- blemen. Dit zwartboek wordt vrijdag aan de directie van Boogmij overhandigd. De huurders noemen dit de eerste poging van gezamenlijke huurdersverenigingen om met medewerking van het Neder lands Verbond van Huurders (NVH) verbetering aan te brengen in de barre verhuur- praktijken van Boogmij. Voor afgaande aan deze gezamenlij ke inspanning zijn er al tal van individuele pogingen door huurders gedaan, maar altijd tevergeefs. Vandaar dat men thans, op advies van de NVH, de handen ineen heeft gesla gen. De bewonersvereniging De Boogschutters uit Alphen aan den Rijn heeft met medewer king van bewonersverenigin- fen uit Zoetermeer, Uithoorn, choonhoven, Gorinchem, Soest en Soesterberg het Zwartboek samengesteld. Boogmij beheert behalve in bovenstaande gemeenten on der meer ook woningen in Katwijk, Leiderdorp, Sant poort, Leiden, Boskoop en Ha- zerswoude. Dehuurders noe men Boogmij een bedrijf met een nogal ondoorzichtige orga nisatiestructuur, waarbij de duidelijkheid over wie dan wel eigenaar van de woningen is ontbreekt. Andere namen die met Boogmij in verband gebracht kunnen worden zijn Huis en Haard en beheer maatschappij Koersvast. Ken merkend citaat van Boogmij is: „De duidelijkheid van een huurovereenkomst is afhanke lijk van de algemene ontwik keling van de huurder". De huurders stellen vast dat de verhuurder zich niet houdt aan de (huur)wet, profiteert van mazen in de wet, regels introduceert waardoor haar profijt wordt vergroot, huur ders intimideert, huurders ho gere bedragen in rekening brengt dan de werkelijke kos ten, kosten voortkomend uit de risico's van een verhuurbe drijf doorschuift naar de huur ders, etc. Aan de hand van voorbeelden in het zwartboek worden deze stellingen onder bouwd. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld hoge waarborg sommen, zogenaamde aan- vangs- en administratiekosten van enkele honderden guldens waar woningbouwverenigin gen slechts een paar tientjes vragen, incasso-machtigingen, te hoge service- en stookkos ten. Met het Zwartboek willen de gezamenlijke huurders niet alleen de praktijken van Boog mij aan de kaak stellen, maar tevens wil men regering en parlement prikkelen tot voort varendheid ten aanzien van het verbeteren van wettelijke bepalingen over huurovereen komsten. |NTEBESTUUR LEIDERDORP LEGT UITSPRAAK BEROEPSCOMMISSIE NAAST ZICH NEER JjlDORP Wik uur 's nachts moet sluiten. Ben de gevraagde vergunning volgi Wijnga.ard eige- Wik's Bar aan de aat is boos op het rpse gemeente in het bijzon- JJW I.J. Gehner. Tij- vakantie van bür- er M.A. van der (eft zij als bevoegd definitieve be- ïomen dat Van de rd zijn nachtcafé reeks om één uur Ie vrijdagavond en om twee Een tegenvaller voor Van de Wijngaard die na een voor hem gunstig uitgevallen advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften er op had ge rekend dat de burgemeester op zijn voornemen de sluitingstijd met twee uur te vervroegen zou terugkomen. De commissie vond dat het met de overlast wel' mee viel. „De commissie is van oordeel dat mede gelet op het feit, dat aan klager telken jare de gevraagde vergunning is verleend het de burgemees ter niet vrij stond thans op grond van een afweging van de in het geding zijnde belan- te weigeren", aldus de precieze formulering van het advies. Wik van de Wijngaard is de wanhoop nabij. Volgens zijn zeggen heeft hij de afgelopen veertien dagen al 6000,- op zijn zaak moeten toeleggen. „Het is schandalig dat ze mij na II jaar het brood uit de mond stoten", aldus een ver ontwaardigde Van de Wijn gaard, die nog eens verhalen over mishandelingen resoluut van de hand wijst. Loco-bürgemeester Gehner motiveert de beslissing dat zij het advies van de oommissie beroep- en bezwaarschriften naast zich heeft neergelegd als „De Raad van State het schorsingsverzoek van Van de Wijngaard afge wezen en ons daarmee gelijk gegeven. Bovendien acht ik de argumenten van de commissie beroep- en bezwaarschriften niet sterk. Van de Wijngaard is niet van plan het er bij te laten zitten. Hij zal beroep tegen de beslis sing van de loco-burgemeester aantekenen bij de AROB-rech- ter de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Het zal echter enige tijd duren voor deze zaak in behandeling komt. Intussen is Van de Wijngaard verplicht zijn zaak eerder te sluiten. Cl AAL-CULTURELE SECTOR EN SPORT :lfcHOTEN De wethouder L. Marselis dfheid van de (CDA) te volgen. Ook dit welzijn in keer betoogde de wethouder "oten blijft twijfels dat de gevonden bezuinigin- wgen te weten 224.418,- in overleg met de betrokken irn j ten aanzien van &en ,te wete" 224.418,- uinigingsbeleid in overleg met debetrokken wal.enlt.Tr»lo eeotor stellingen en de secties cul- "al-culturele sector ^tSTrt sport. Lr poet en volksgezondheid tot stand gulden bezuinigd gekomen zijn. De Stichting P: zo bepaalde de „De Lindehoeve" hoeft pas bewel dat bedrag in 1986 in te leveren, omdat jfthaald wordt, zijn van het subsidiebedrag ad rlmissieleden onte- 245.000,- een loonpost is in- bef Dmdat uit de stuk- blijkt welke fhanteerd is. et CDA is bereid tegrepen van 129.000. VVD en PvdA/PPR kregen van de wethouder de toezeg ging dat bij het sociaal-cultu reel plan voor 1985 in voet noten wordt aangegeven waarom de ene vereniging wel contributieverhoging moet toepassen en de ander niet. Er is namelijk gekeken naar een samenhang van contributie en subsidie. In zijn totaliteit levert de sport sector volgend jaar 90.000.- in. Dit bedrag is hoofdzake lijk gevonden in bezuinigin gen bij het zwembad „Het wedde". Zo is de vacature bedrijfsleider niet opgevuld. De Streekmuziekschool en de Vrije Academie moeten ruim 25.000.- bezuinigen. Dit kan gevonden worden in samenvoeging van bepaalde lessen. Omdat de wethouder „verder" moet, ging de com missie ermee akkoord dat alle verenigingen een brief krijgen waarin gewezen wordt op de noodzakelijke bezuinigingen en da bezuini ging waaraan volgens het huidige voorstel de vereni ging voorlopig gebonden is. Daarna komt er een hoorzit ting voor het totale vereni gingsleven waarop eventuele bezwaren kunnen worden geuit. Het tweede Pater Buis Volleybaltoernooi nadert zijn climax. Na een groot aantal sleutelwedstrijden beginnen de kandidaten voor de finales zich te melden. Gister avond zat de publieke tribune vol trouwe supporters van onder meer Jeugdsocië- teit „De Peuk" (op de foto op de voorgrond In actie tegen de Valkeniers). Er is een geoefende en een ongeoefende poule. Deze zijn ook weer onderverdeeld in dames en heren en gemengd. Het team van het Autocentrum maakt goede kans in de finale terecht te komen. De finales worden vrijdagavond gespeeld van zeven tot tien uur. De uitreiking van de fraaie Pater Buis-cup vindt plaats op zaterdag 23 juni tijdens een Moonlight-Swimmlngfeest in het Waterbos. De prijsuitreiking wordt verricht door de directeur van het Waterbos, de heer W. Janssen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd VALKENBURG De ge- meente Valkenburg wil op korte termijn maatregelen ne men tegen het naakt zonnen nabij het Gat van Lagendijk. Op voorstel van het CDA- raadslid H. Dijkhuizen werd gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie bestuurszaken besloten de al gemene plaatselijke verorde ning aan te passen. Er zal een bepaling worden opgenomen dat het verboden is zich onge kleed op de weg of op het wa ter of op een vanaf de weg zichtbare plaats te bevinden. A. de Vries (GPV) bepleitte een vervroegde sluitingstijd in openbare gelegenheden voor jongeren onder de 18 jaar, om misbruik van sterke drank te gen te gaan. Dijkhuizen onder streepte dat alcoholgebruik onder de jeugd schrikbarend toeneemt maar wilde het voor stel van het GPV niet overne men. Hij stelde dat gebleken is dat veel ouders geen bezwaar hebben tegen alcoholgebruik van hun kinderen. De Volkswagenbus van de ge meentelijke vrijwillige brand weer is na 14 jaar aan vernieu wing toe. In het investerings schema was de gemeente uit gegaan van een bedrag van 24.000 gulden. De kosten blij ken echter rond de 35.000 gul den te liggen hetgeen jaarlijk se last inhoudt van 6.650 gul den voor het eerste jaar. Be groot was 4.000 gulden. De commissie besloot na ampele overweging een gunstig advies uit te brengen aan het college van B. en W.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7