emeente stopt zelf miljoenen xtra in de stadsvernieuwing ALLERLEI(DS) Vakmanschap herken je zo. hoolverlaters melden |h op de arbeidsmarkt i Apothekers in de clinch over vestiging in Leiden PEN CcidócSomatit nische en snelheidscontrole l/l Klussenbank kostendekkend KABINET GEEN ROET IN HET ETEN GOOIT CDA vraagt raad om steun voor bestrijding jeugdwerkloosheid JKLOOSHEID IN MEI WEER GESTEGEN WOENSDAG 20IUNI1984 PAGINA 3 De politie heeft gisteren zowel een technische nelheidscontrole gehouden. Van tien tot twaalf uur """"de Lammenschansweg een snelheidscontrole gehou- ;n 643 auto's gecontroleerd en tegen 37 bestuurders jces verbaal opgemaakt wegens het overschrijden naximum snelheid van 50 kilometer per uur. Een ceM 103 kilometer. Van half elf tot één uur werd ver- pnfe plaatsen in de stad een technische controle gehou- >'s werden uit het verkeer genomen, tegen 16 be- eeii werd proces verbaal opgemaakt wegens gebreken en één bestuurder kreeg een aantal dagen de laten zien dat een uit te voeren reparatie aan zijn >efé Vragenuurtje voor ondernemers LEIDEN De KNOV-afdeling Leiden houdt vanaf maandag 25 juni eenmaal in de veertien dagen een spreekuur voor ondernemers. Hier kunnen onder nemers, onder strenge geheimhouding, problemen voorleggen aan een team van deskundigen. Bovendien is de mo gelijkheid aanwezig hulp in te roepen van de deskundigen op het hoofdkan toor van het KNOV of van de districts consulent. Het spreekuur wordt gehou den in restaurant Wienerwald (Steen straat 2) vanaf acht uur. Het spreekuur is kosteloos en ook toegankelijk voor ondernemers die geen lid van het KNOV zijn. LEIDEN De Klussenbank verwacht 1984 kostendekkend af te sluiten. Dat schrijft de stichting Welzijn aan het gemeentebe stuur in een verzoek om het exploitatietekort van de periode '82-'83 te financieren. Dit tekort was in de betreffende periode bijna tien mille. De gemeente had bij aanvang van het project 15 mille gereserveerd voor tekorten in het eerste jaar. De Klussenbank is opgericht door de Vrijwilligerscentrale, het LVC, de stichting Welzijn Leiden en het Werklozen Advies Centrum. Doel is om met vrijwilligers, doorgaans werklozen, klussen zoals verven, behangen, tuinonderhoud etc te verrichten voor mensen met een minimum-uitkering. Het tekort was tot en met juni '83 bijna tien mille. Over de tweede helft van '83 had men een tekort van twee mille. De gemeente heeft men ge vraagd ook dit tekort bij te passen. Dit jaar hebben de vrijwilligers hun eigen dagvergoeding terug gebracht van vier naar drie gulden, waardoor men hoopt 1984 zonder tekorten af te sluiten. Vemeend nieuw PvdA-kamerlid LEIDEN/DEN HAAG De econoom Wil lem Vermeend (35) is gisteren beëdigd tot lid voor de Tweede ka mer voor de PvdA. Hij neemt de plaats in van Schelto Patijn die is benoemd tot commis saris van de koningin in Zuid-Holland. Ver meend was econoom en fiscaal-jurist bij de vakgroep belasting- rechtelijke vakken van de rijksuniversi teit Leiden. riui lef Het college is ;n W wil met in- 1986 elk jaar joen gulden extra stadsvernieuwing Dit moet de be- door het rijk ~J\dsvernieuwing en Leiden negatieve eldi van de nieuwe n de stadsvernieu- mi'per 1 januari 1985 tl^ht zo veel mo- Waar de Ijoen gulden pre- besteed zullen wil het college 7i\ dit jaar beslissen. hebben een voor- e i deze strekking 3Vh gemeenteraad riigd. vl £'er kunnen de ge- Nijeen beroep doen op jklbsidieregelingen, die rojrijk in het leven zijn de stadsvernieu- te maken. In de petekent dit, dat die die het meest actief meeste plannen maakt i subsidie krijgt. Ge- v die minder actief jen minder en in die Drdt dus ook minder werken ontstaan door gebrek aan werk. Overgeheveld De acht miljoen gulden komen beschikbaar door afschrijvin gen op projecten, die in het kader van de stadsvernieu wing in de laatste jaren al zijn uitgevoerd. „De afgelopen ja ren hebben we dat geld ge bruikt om de bezuinigingen waar het rijk ons toe dwong, zoveel mogelijk op te vangen. Geld dat afkomstig was uit de stadsvernieuwing werd dus overgeheveld naar andere sec toren", aldus wethouder van financiën P. Bordewijk in een toelichting op het besluit van het college. Hij noemt het „po litiek belangrijk", dat nu be sloten is prioriteit te geven aan de stadsvernieuwing. zijn. Dat is dus weinig zinvol. Het wordt overigens wel de eerste zomer sinds 1981, waar in het ambtelijk apparaat niet op zijn kop wordt gezet door een bezuinigingsoperatie". Officieel Het college wijst er in de brief aan de gemeenteraad op dat in de meerjarenraming geen re kening is gehouden met nieu we bezuinigingen, die mogelijk door het kabinet zullen wor den doorgevoerd. „Officieel weten we niets", aldus Borde wijk, maar hij wijst er op dat minister O. Ruding van finan ciën via de media ook voor de komende jaren miljardenbe zuinigingen heeft aangekon digd. „We achten het weinig zinvol om nu al met nieuwe bezuinigingen rekening Het opknappen van de brug bij de Morspoort is één van de projecten, dat in het kader van de bezuinigingen op de stadsvernieuwing al is uitgesteld. Mogelijk dat de brug voor het autoverkeer moet worden afgesloten. gerekend op zo'n 28,5 miljoen gulden voor de stadsvernieu wing, krijgt Leiden volgens de nieuwe regeling maar 14 mil joen gulden. Als gevolg hier van is een aantal projecten, zo als de vernieuwing van de brug bij de Morspoort al uitge steld. De acht miljoen die het college houden, omdat de precieze - omvang nog volstrekt ondui delijk is. Als het noodzakelijk is, worden begin 1985 nieuwe aan de stadsvernieuwing ge daan. Om aan dat „recht van de sterkste" een eind te ma ken, is in de nieuwe wet op de stadsvernieuwing bepaald, dat de gemeenten voortaan een vast bedrag voor de stadsver nieuwing krijgen. Voor Leiden pakt deze regeling erg nadelig uit. Terwijl voor 1985 op basis van de oude regeling nog werd Door nu zelf 8 miljoen gulden op tafel te leggen, hoopt het college de gevolgen van een en ander zo veel mogelijk te beperken. Het college wijst erop, dat het proces van ver nieuwen van riolen, walmuren en bruggen door moet gaan om een verdere veroudering te voorkomen. Het college wil te vens voorkomen, dat grote te korten bij de directie civiele wil besteden aan de stadsver nieuwing maakt deel uit van een meerjarenraming voor de jaren 1985-1988. Volgens die bezuinigingsvoorstellen aan de meerjarenraming vertoont de gemeenteraad voorgelegd. Op gemeentelijke begroting voor welke posten we dan zullen 1985 een tekort van 150.000 bezuinigen, is nu nog niet te gulden, voor 1986 van 1,1 mil joen, voor 1987 van 1,4 miljoen en voor 1988 van 1,3 miljoen overzien Mocht het kabinet de gemeen ten nieuwe kortingen opleg gulden. Volgens de wethouder gen dan is het niet uitgesloten, geen bedragen om nieuwe be zuinigingsoperaties voor op te dat toch ook de stadsvernieu wing weer zal moeten inleve- zetten. „Over een half jaar kan ren- De acht miljoen extra is het allemaal al weer anders wa* dat betreft niet veilig. Schrijfavond Amnesty International houdt morgenavond om acht uur in de Ekklesia aan het Rapenburg 100 weer een schrijfavond. i\fon schrijft aan de hand van voorbeel den brieven naar autoriteiten in landen waar „anders denkenden" gevangen worden gehouden. Volgende week dinsdag kan ook geschreven worden. Dan heeft de Leidse werkgroep van de internationale organisatie onderdak gevonden in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruunstraat (aanvang 19.30 uur) en de Vredeskerk aan de Burggravenlaan (aanvang 20.00 uur). Psychiatrie In het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 wordt morgen aandacht besteed aan de relatie psychiatrische pa tiënt en familie. De bijeenkomst begint met de film 'Wan tij'. De bedoeling van de bijeenkomst is mensen te bereiken die niet direct opgenomen zijn geweest maar die via fami lie of vrienden in contact met psychiatrie zijn gekomen. Vanaf acht uur kan men in het Inloophuis terecht. PSP De Leidse afdeling van de PSP verhuist. Per komende zaterdag wordt een ruimte aan de Lange Mare 37a be trokken. De opening van dit nieuwe pand wordt aan gegrepen om een feestweek te houden. Het openings feest heeft zaterdag plaats vanaf vier uur. Opgetreden wordt door de Brobbelband. Maandagavond is er een bijeenkomst over pacifisme. Kamerlid F. van der Spek wenst ook geen wapentuig te leveren aan bevrijdings bewegingen en stelt zijn standpunt ter discussie. Dins dagavond wordt er gesproken over de Centrum Partij en hoe daar tegen moet worden opgetreden. Woensdag staat de abortuswet centraal en donderdag wordt ge sproken over kraken, rechtsregels en leegstand. Vrij dag is er een anti-tv-avond met aandacht voor spelle tjes. Elke avond-bijeenkomst begint om acht uur. Ge durende de gehele week is er een mini-tentoonstelling te zien van fotowerk van Fred Rohde en het Leids Fo- tokoUektief. LEIDEN De CDA-fractie heeft bij de gemeenteraad een plan ingediend ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Het CDA wil dat de gemeente het initiatief neemt om zogenaam de praktijkervaringsplaatsen te realiseren. Jongeren zouden met behoud van uitkering werkzaamheden moeten gaan verrichten, zowel bij particu liere bedrijven als bij de ge meente. De werkgever dient voor iedere maand dat een jongere tijdelijk in dienst is, een nog nader te bepalen be drag te storten in een fonds O! De werkloosheid is in de met 265 gestegen. Vooral Zi schoolverlaters hadden in de n< een belangrijk aandeel. School st meldden zich ook weer vroeger "g jaar. Hierdoor steeg het aantal ^ende mannen met 76 naar 7247 ,ejaantal werkzoekende vrouwen 189 toe tot 3310. De totale ëheid omvatte aan het eind van id mei dus 10.584 personen. 1 al vacatures nam echter ook weer apzichte van de maand april van dit iifnen er 46 vacatures bij, maar ten /an vorig jaar mei kwamen er maar vacatures bij. Volgens het arbeids- een toename van het aantal vacatu- een deel te danken aan seizoensin- maar ook moet toch rekening wor- iinden met een verbeterde economi- entie. Verder zou het aantal ontslag- kfo teruglopen en zou een deel van de 1 wijzen op uitbreiding van de ar- kt. In sommige sectoren in „bouw" al" zou zelfs de vraag naar deskun- „bekwame werklieden het aanbod '^n. Nu staan er veel werklozen in- »n in deze sector, maar zij zouden de j^akbekwaamheid missen. Het ar- elau stelt daarom, dat veel werkzoe- deze sector, door middel van een aide cursus om de vakbekwaamheid .en, meer kans zouden maken op de ïrkt. Het zou daarbij gaan om men- handvaardige kwaliteiten. adviseur daarbij aanwezig zijn. Ook is er in formatie over allerlei zaken als ontslag, mi nimumloon, arbeidsomstandigheden, het aanvragen van een uitkering enz. Een video film geeft verder informatie over verschil lende landelijke en plaatselijke bedrijven. Een ieder die zich bij het arbeidsbureau meldt, krijgt een 'Werkwijzer voor jongeren'. Verder geeft het arbeidsbureau jongeren zonder werk (16 t/m 22 jaar) de gelegenheid mee te doen aan beroepsgerichte dagcursus sen, die hoogstens één jaar duren. Voor hen die nog geen keuze hebben gemaakt, zijn er ook oriëntatiecursussen, waarbij men kennis kan maken met verschillende beroepsrich tingen. Elke jongere tot 22 jaar, die minstens 3 maanden zonder werk staat ingeschreven, kan er terecht, alleen moet de genoten oplei ding niet hoger zijn dan havo. De cursus be gint in september, maar ook later kan ermee begonnen worden. Bollenstreek Bij het arbeidsbureau Lisse meldden zich in de maand mei 766 nieuwe werkzoekenden, waarvan 352 mannen en 414 vrouwen. Het aantal uitschrijvingen bedroeg beduidend minder zodat de werkloosheid in deze streek met 242 personen toenam tot 2008. Het aantal werkzoekende mannen steeg met 46 naar 1862. Ook hier valt deze ontwikkeling vrij wel volledig toe te schrijven aan de school verlaters. De werkzoekende vrouwen namen met 196 in aantal toe naar 1146.-Deze toena me is slechts voor 30 procent toe te schrijven aan de schoolverlaters. De toename van het aantal werkloze man- Awsector, vooral daar waar het ging nen .w"<3 v0°I'a'y^oorzaakt in de groep on- «•hilders. nam de werkloosheid enie- geschoolden (+81). Ookv.el bij de vrouwen 9hilders, nam de werkloosheid enig- 'e werkloosheid steeg voor mannen toren metaal, handel, kantoor, on- verzorging. Bij de vrouwen steeg loosheid weer in de traditionele I^nelijk handel, kantoor, verzorging gBne dienst. en tngeren tot 22 jaar deden in mei 53 11 meisjes een beroep op de ar- Het totale aantal werkzoekende Iwam daardoor op 1390 en het aan- Jen tot 22 jaar bedroeg 1247. Er wa- l'eel vrouwelijke schoolverlaters die e arbeidsmarkt meldden. Hun aan- ®eg 60 procent van de totale werk- Behalve natuurlijk banen "oor de schoolverlaters, is het ar- iau in Leiden een Arbeids Informa- J gestart. Er is een vacaturebank, "en zelf kan zoeken naar een baan, ^eroepenleeshoek, waarin informa tie beroepen en studiemogelijkhe- rtoe. Tevens zal een beroepskeuze- in deze categorie een flinke stijging te be speuren (+133). Verder nam de werkloosheid toe bij horeca, huishouding, handel en kan toor. De werkloosheid in de gemeenten die zijn aangesloten bij de GAB 's in Leiden en Lisse was in mei als volgt: Plaats Mannen Vrouwen Alkemade Hillegom Katwijk Leiden Leiderdorp Lisse Noordwijk Noordwijkerhout Oegstgeest Rijnsburg Sassenheim Valkenburg Voorschoten Voorhout Warmond Zoeterwoude 219 114 Auto's tellen „Nu begint 't pas leuk te worden. Na vier we ken volop regen merken we de plezierige kant van het werken in de buitenlucht". Karin, Me rel, Carmen en Irma (v.l.n.r.) hebben het best naar hun zin. Het viertal 18-jarige schoolverla ters heeft bezit geno men van de Kippenbrug in het Leidse centrum. Met wat tuinstoelen als meubilair is hier de cen trale post ingericht, van waar elk kwartier een wandeling langs een deel van de Markten- route en Apothekersdijk wordt gemaakt om de geparkeerde auto's te tellen. Dat tellen ge beurt dan in opdracht van de gemeente die een parkeernota aan het samenstellen is en de gegevens daarin zo actueel mogelijk wil hebben. Voor de meis jes is het een uitkomst, een lucratief vakantie baantje dat vooral nu het zonnetje zich van een zomerse kant laat LEIDEN/UTRECHT Een vestigingsplaats voor ding, de beslissing van "de KNMP echter niet afgewacht. Hij heeft alle voorbereidingen -ii "ccal tule vuui uciciuuiecii een apotheker in winkel- getroffen, heeft het vrijko- centrum De Luifelbaan aan de Vijf Meilaan in mende pand in Leiden ge huurd en het zelfs al ingericht. Leiden was gisteren het Huizers advocaat mr. R. Stok- onderwerp van een kort 2^n ,yoerde aa" dat die han- sedinü voor de president ?lw,jze ""rechtmatig 's -Le- vuur ue president den van een vereniging moe van de Utrechtse recht- ten zich houden aan de daar bank, mr. C.L. baron Van geldende regels en zij moeten Harinxma thoe Slooten. zich redelijk en billijk tegen- Twee apothekers, uit Leiderdorp en A. Cornelis- sen uit Maarssen, hadden hun beroepsorganisatie KNMP in februari laten weten dat zij over elkaar gedragend De heer Huizer Cornelissen heeft dat niet ge daan. Hij is te kwader trouw", aldus de raadsman. Cornelissens advocaat, mr. E.H.J. van der Heijden, zich graag in Leiden wilden toogde dat het hele kort ge- vestigen. Om te voorkomen ding niet op zijn plaats was: „De heer Huizer kan zich rich ten tot de tuchtraad van de KNMP. Daar horen dit soort collegiale conflicten thuis". Hij stelde bovendien niet te gelo ven dat Huizer ziqh als eerste bij de KNMP had gemeld. „Huizer is er uitsluitend op uit de plannen van zijn collega te blokkeren. Het doet wel bij zonder wrang aan dat hij pas vorige maand tegen Cornelis sens vestiging ging proteste ren, toen alles al in kannen en kruiken was. Er staan voor mijn cliënt grote financiële be langen op het spel", aldus mr. Van der Heijden. Uitspraak op 26 juni. zich te dicht bij elkaar te vesti gen, treedt de KNMP regelend op: er mag niet meer dan één apotheek zijn per 8000 zielen. Als er een vestigingsplaats vrij komt, stelt de KNMP een claimlijst op en gaat de apo theek naar de kandidaat die zich het eerst heeft ingeschre ven. Cornelissen heeft, zo bleek dinsdag tijdens het kort ge- Weer mis LEIDEN be politie heeft vanmorgen omstreeks zes uur opnieuw en weer tevergeefs in een pand aan het Rapenburg een poging gedaan een aantal studenten aan te houden, die weigeren boetes te betalen. De boetes zijn opgelegd wegens verkeersovertredingen. Gewa pend met acht arrestatiebeve len doorzocht de politie van morgen het gehele pand, maar geen van de gezochten bleek aanwezig. Vorige week deed de politie ook een inval in het pand en toen kon één student worden aangehouden. „Ook al bezorgen ze ons handen vol werk en maken ze er een spel letje van, we zullen doorgaan totdat we ze allemaal hebben aldus een woordvoerder van de politie. dat zal worden gebruikt voor de bestrijding van de werk loosheid. Het CDA-initiatief maakt deel uit van de nota 'het CDA maakt er werk van' die in no vember vorig jaar werd gepre senteerd. In deze nota werden voorstellen gedaan ter bestrij ding van de werkloosheid in het algemeen. De suggesties ten aanzien van de jeugdwerk loosheid zijn nu nader uitge werkt omdat het CDA zich ten aanzien van de jongeren het meeste zorgen zegt te maken. In de Leidse regio zijn onge veer 2500 jongeren van bene den de 23 jaar werkloos. De praktijkervaringsplaatsen hebben vooral tot doel de jon geren de gelegenheid te geven ervaring op te doen. Hierdoor zou de sollicitatiepositie van deze jongeren verbeteren. Werknemers hoeven geen loon aan de jongeren uit te be talen zij werken immers met behoud van uitkering maar dienen wel de kosten van verzekering voor hun re kening te nemen. Uitgangs punt bij het voorstel is dat be staande werkgelegenheid niet door deze tijdelijke plaatsen wordt vervangen. Door alle bedrijven de mogelijkheid te geven jongeren tijdelijk in dienst te nemen, noopt het CDA te voorkomen dat er con currentievervalsing gaat op treden. Volgens CDA-initiatiefnemer D. van Duijn is er in verschil lende gemeenten reeds erva ring met dit soort praktijker varingsplaatsen opgedaan. Hieruit zou gebleken zijn dat er bij het bedrijfsleven veel in teresse voor bestaat. Ook is het volgens Van Duijn mogelijk subsidie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid voor dit soort pro jecten te krijgen. (ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3