arde Belgen ontgoocheld tichel Platini |rengt Frankrijk n vervoering Voetbalhippie Chalana brengt de kunstzinnigheid terug ■oetbal op tv Hartaanval treft Joegoslavische arts LNEMARKEN OP KARAKTER NAAR HALVE FINALES PORT CeidaeSoma/ni WOENSDAG 20 JUNI 1984 PAGINA 15 IDAAG friand 2, 20.20 uur: West Duitsland je. triand 2, 23.10 uur: samenvatting Por- l-Roemenië. 'hpë Nederlands 2, 20.10 uur: West ill land-Spanje. o Nederlands 2, 22.15 uur: Portugal- e; ïenië. ctyand 2, 20.15 uur: West Duitsland- ie. Poland 2, 22.25 uur: samenvatting Por- S -Roemenië. 2 1, 20.10 uur: EK voetbal. aajGEN a land 1 en 2, 10.03 uur: West Duits- I Spanje (herhaling). e land 1 en 2, 11.35 uur: samenvatting gal-Roemenië (herhaling). Elkjaer-Larsen naar Verona STRAASBURG De Deense voetballer Preben Elkjaer- -Larsen speelt de komende drie jaar voor het Italiaanse Verona. De aanvaller van het Deense elftal en de Belgische vereniging Lokeren, maakte dat gisteren enkele uren voor het duel tegen België bekend. „Er hoeven nog slechts een paar kleinigheden te worden opgelost tussen Verona en Lo keren," aldus de Deen, „maar ik denk niet dat die nog pro blemen zullen geven". Elk jaer-Larsen had nog een con tract voor een jaar bij Loke- West-Duitsland ongewijzigd tegen Spanje PARIJS Ondanks blessures van vijf spelers heeft bondscoach Jupp Derwall zijn elftal ongewijzigd gelaten voor de laatste wedstrijd in groep 2, vanavond te gen Spanje. De Westduitsers hebben aan een gelijkspel voldoende voor het berei ken van een halve finaleplaats. Spanje is bij een overwinning zeker van een plaats bij de laatste vier. In het elftal van Spanje is Moreno, uitgevallen tegen Portugal, vervangen door Alberto. Voorstopper Ior- gulescu maakt deel uit van het Roemeen se voetbalelftal, dat vanavond in Nantes tegen Portugal speelt. Door een gele kaart in het eerste duel tegen Spanje, miste de boomlange voorstopper de wedstrijd tegen West-Duitsland. Het Portugese elftal werd niet gewijzigd. Grote paniek in de 54e minuut van het duel Frankrijk- Joegoslavlë. St. ETIENNE Bij de wedstrijd Frankrijk- - Joegoslavië is de arts van het Joegoslavische elftal, Borsidan Milenovic, in de 54e minuut op de spelersbank door een hartaanval ge troffen. De arts werd nadat de Fransen hadden gelijk gemaakt (1-1) negen minuten na de rust in de dug-out onwel. De Joegoslavische verzorgers pasten meteen mond op mond beademing en hartmassage toe. Milenovic werd in bewuste loze toestand van het veld gedragen. In eerste instantie dacht men dat het de Joegoslavische trainer Todor Veselinovic betrof, omdat deze tijdens de vorige wedstrijd ook onwel was ge worden. Platini laat de hulde van zijn ploeggenoten na het voltooien van zijn hattrick over zich heen eli >rj bfNE Michel eft gisteren in i van St. Etien- 7.211 50.000 Franse toe tot groot en- asme gebracht. De p aanvoerder scoor- )J>r de tweede keer in 4ernooi driemaal en nrijk bereikte door van 3-2 ongeslagen ,[lve finales van de Eindstand groep 1: Frankrijk Denemarken België Joegoeslavië Frankrijk en Denemarken plaatsten zich voor de halve fi nales, waarvan het programma is: Zaterdag 23 juni Marseille: Frankrijk-nummer twee groep 2 Zondag 24 juni Lyon: Denemarken-winnaar groep 2. om het Europees ecJlkampioenschap. -tide zaterdag speelt in de halve fi- Doiin Marseille tegen primer twee uit groep R i (chouwers in het uitver- Het ene doelpunt was nog fraaier dan het andere. De voor het Italiaanse Juventus uitkomende Fransman, die ook tegen België een hattrick verzorgde, schoot in de 59e mi nuut met het linkerbeen een voorzet van Ferreri in, waar door Frankrijk langszij kwam. v Vervolgens kopte hij vallend 25'maar niet geheel bezet- een voorzet van Battiston in. moesten overigens Het mooiste doelpunt verzorg de, tweede helft wachten de Platini echter in de 77e mi- de Franse formatie op nuut toen hij op zijn beproefde In de 32e minuut manier een vrije trap van edïgoslavië voor de eerste achttien meter afstand over de l het toernooi gescoord Joegoslavische muur achter de t (Stic doelman Bats pas- Joegoslavische doelman Simo- tijcMet drie doelpunten op vic schoot: 3-1. Een strafschop -t-ht Platini, de Europees genomen door Stojkovic be ller van het jaar 1983, paalde de eindstand op 3-2. 5 £al in het toernooi om Het duel, waarin een opnieuw fopese titel op zeven totaal gewijzigd Joegoslavië 9 opmerkelijk beter presteerde dan de afgelopen dagen en waarin bij de Fransen Jean- Marie Ferreri zijn debuut mocht maken, was louter van statistische waarde. Op het veld van het Goeffroy-Gui- chard stadion zorgden drie ha nen, die vrij rond liepen, in feite voor de meeste opwin ding. Scheidsrechter Daina legde het spél een minuut stil om het pluimvee te vangen. Frankrijk-Joegoslavië 3-2 (0-1): 32. Sestic 0-1, 59. Platini 1-1, 62. Platini 2-1, 77. Platini 3-1, 82. Stojkovic 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Daina (Zwi). Toeschouwers: 50.000. Frankrijk: Bats; Bossis, Battiston, Domergue, Fernandez; Tigana, Gi- resse, Platini, Ferreri (Bravo); Roche- teau (Tusseau), Six. Joegoslavië: Somovic; Zajec, N. Stoj kovic, Radanovic. Miljus; Sestic. Baz- darevic, Gudelj, D. Stojkovic; Sucic, Z. Vujovic (Deveric). JICHT CqBWlCWT STRAATSBURG Het Deense elftal heeft gister avond de „slag van Straatsburg" ternauwer nood overleefd. Het Belgi sche beleg resulteerde aanvankelijk in een hope loos lijkende achterstand (0-2), maar op basis van een onverwoestbare men taliteit en ondersteund door 20.000 landgenoten op de tribunes, vochten de Denen verbeten terug. Arnesen bracht uit een strafschop nog voor de pauze de aansluiting tot stand en na de rust rond den invaller Brylle en Elkjaer-Larsen het aller minst zachtzinnige karwei af: 3-2. De droom was ver wezenlijkt. De plaats bij de laatste vier was be reikt. Ontgoocheld dropen de Belgen af. Net als twee jaar geleden tijdens het WK in Spanje, was een veelbelovende opening niet voldoende gebleken voor kwalificatie. De knappe over winning (2-0) in de openings wedstrijd op Joegoslavië bracht de spelers in hogere sferen. Van Frankrijk werd echter met 5-0 verloren. In de laatste wedstrijd tegen Dene marken moest de club van Thys winnen om tot het exclu sieve gezelschap van halve-fi- nalisten te behoren. Bij een ge lijkspel was Denemarken op basis van het betere doelsaldo zeker van die plaats. Die wetenschap heeft het duel grotendeels beïnvloed. De Bel gen beseften hun opdracht en togen vanaf het allereerste fluitsignaal zeer agressief te werk. René Vandereycken gaf het voorbeeld. Hij torpedeerde in de eerste vier minuten drie Deense clubgenoten op gena deloze wijze. Arbiter Prokop was attent, maar weigerde in de openingsfase de gele kaart te trekken. De intimidatie- -praktijken van de Belgen wa ren in eerste instantie gericht op Morten Olsen van Ander- lecht. De 34-jarige Deense aan voerder werd eerst door club genoot Vercauteren en kort daarop door Vandereycken (wie anders) vol in het gezicht geraakt. Wat aangeslagen door die ac ties reageerde hij bij het ope ningsdoelpunt van België wat lauw. De voorzet uit een vrije trap van Vandereycken schampte langs zijn hoofd, waardoor de bal voor de voe ten van de aanvallend inge stelde Grun belandde, die Ceulemans op maat bediende. Vanaf acht meter had de aan voerder geen moeite doelman Qvist met een laag schot via de binnenkant van de paal te passeren: 1-0. Twaalf minuten later kwam België op fluweel te zitten. Uit een ingooi werd Vercauteren op de hoek van het strafschop gebied in stelling gebracht. Zijn volley verraste de te ver voor zijn doel staande Qvist volledig en met 2-0 leek de kwalificatie voor België slechts een kwestie van tijd. De Deense toeschouwers wan hoopten en het kleinere legi oen Belgen roerde zich buiten issig. Twee minuten later brak Arnesen de striid weer open uit een strafschop. Elkjaer- -Larsen was daarvoor in het strafschopgebied gevloerd door De Greef. Met Coeck op het middenveld voor aanvaller Claesen, tracht te de Belgische coach Thys in de tweede helft de verwachte Deense aanvalsgolf op te van gen. Vandenbergh werd een eenzaam speerpunt. Juist hij had twee minuten na de her vatting de ontmoeting defini tief kunnen beslissen. Een fou tieve pass werd opgepikt door Ceulemans, die de spits van Anderlecht met een afgemeten tik de diepte instuurde. Van denbergh verscheen als een vogeltje zo vrij voor Qvist, maar de politie-agent uit Ko penhagen bleek sterker in zijn schoenen te staan en voor kwam de catastrofe voor zijn elftal. Het Deense offensief stotterde, kwam niet echt op volle toe ren, omdat de spelers geen raad wisten met het vijfmans middenveld van de Belgen. Een wissel in de 57e minuut bracht de ommekeer. Kenneth Brylle maakte zijn entree in Europese kampioenschap voor verdediger Rasmussen. Twee minuten later was de gloed nieuwe PSV'er het middel- f>unt van feestende medespe- ers. Een schitterende actie op de linkervleugel werd door Frank Arnesen besloten met een hoge trekbal, die Brylle bij zijn eerste balcontact direct verzilverde: 2-2. De kwalifica tie was alleen nog een kwestie van tijd. De gelijkmaker werd door de Belgen slecht verwerkt. De ontgoochelingen werden afge reageerd op de kwetsbare le dematen van de Denen en De Greef en Vandereycken liepen snel achtereen tegen de gele kaart op, die zij al eerder in de wedstrijd hadden verdiend. De even opwindende als slech te wedstrijd ontaardde in een chaotisch geheel, waarin Pro- kop de grootste moeite als vre destichter overeind te blijven. Denemarken groef zich in, maar trainer Piontek zag het gevaar en verving zijn beste man, de uitgespeelde spelma ker Arnesen, door verdediger Sivebaek. België nam veel risi co en dat was naar de zin van Preben Elkjaer-Larsen. De speler van Lokeren ondernam zes minuten voor het einde vanaf de middellijn een solo, die tot mislukken gedoemd leek te zijn. Op fortuinlijke wijze kreeg hij de bal weer te rug van De Greef, passeerde daarna de centrale verdediger correct en schoof de bal be heerst onder de vallende Pfaff door: 3-2. Het Belgisch onder onsje was beslist. De Denen, van wie er vijf (met Brylle nog meegerekend zes) in België voetballen, hadden hun brood heren verslagen. In het jaar dat de Deense voetbalbond honderd jaar bestaat, behaalde het zijn grootste succes in de historie: een plaats bij de laat ste vier. Denemarken-België 3-2 (1-2): 27. Ceulemans 0-1, 39. Vercauteren 0-2, 41. Arnesen 1-2 (strafschop), 59. Bryl le 2-2. 84. Elkjaer-Larsen 3-2. Gele kaart: De Greef en Vandereycken (België). Scheidsrechter: Prokop (Odl). Toeschouwers: 45.000 (uitver kocht). Denemarken: Qvist: Rasmussen (Brylle), Morten Olsen, Nielsen, Busk; Berggreen, Arnesen (Sivebe- ak). Bertelsen Lerby; Laudrup, Elk jaer-Larsen. België: Pfaff; Grun, Clijsters. De Greef, De Wolf; Vercauteren (Voor- deckers), Scifo, Vandereycken. Ceu lemans; Claesen (Coeck), Vanden- Thys geeft Vandenbergh de schuld STRAATSBURG/ST. ETIEN NE De Belgische trainer Guy Thys zat er na de neder laag tegen Denemarken zwaar ontgoocheld bij. Hij schoof de schuld in de schoe nen van Vandenbergh, die zijn ploeg in veiligheid had kunnen brengen. „Ik ben na tuurlijk teleurgesteld, dat wij de halve finale niet hebben kunnen bereiken. Als Van denbergh kort na de rust 3-1 maakt, is de wedstrijd ge speeld. Nu gaf zijn misser De nemarken extra kracht Het winnende doelpunt van Lar- sen viel niet onverwacht Wij - moesten risico's nemen, om dat we moesten winnen. Dat het derde doelpunt voor ons niet viel, gaf de doorslag". Sepp Piontek maakte een ver moeide indruk. „Ook voor mij was het een zware wedstrijd. Er was in dit duel van alles mogelijk. Vooraf stond vast. dat we tegen een geladen Bel- gië zouden spelen. Die neder laag tegen Frankrijk wilde het revancheren. Bovendien kenden de spelers elkaar te goed en vochten ze te harde en verbeten onderlinge duels uit, die het spelritme telkens onderbraken. De Belgische doelpunten vielen door ge brek aan concentratie in onze verdediging. Toch moet ik mijn spelers complimenteren voor de wijze waarop ze te ruggekomen zijn. Het moreel was zo sterk, dat we zelfs bij 0-2 nog in de overwinning ge loofden In Saint-Etienne had Hidalgo niet veel woorden nodig om de Franse overwinning te analyseren. „Het ging moeilij ker dan we hadden verwacht. Vooral in de eerste helft dachten mijn spelers dat ze met zomervoetbal bezig wa ren. Na de pauze hebben we weer geconcentreerd ons werk gedaan. Het liep weer redelijk en toen vielen de doelpunten als vanzelfspre kend". Assistent-trainer Wladenic van Joegoslavië was zeer te spreken over het spel van zijn pupillen. „In deze wedstrijd hebben wij eindelijk aan de verwachtingen beantwoord. Alleen door de wereldklasse van Platini hebben wij verlo ren É1& Invaller Kenneth Brylle brengt met deze kopbal Denemarken op gelijke hoogte met België: 2-2. NANTES De eerste helft van het toernooi om de Euro pese voetbaltitel mag dan niet veel uitblinkende spitsen heb ben opgeleverd, aan aanval lende middenvelders is geen gebrek. Naast het Franse kwartet, dat twee jaar geleden tijdens de Mundial al de schoonheidsprijs verwierf, verrast Portugal met een stu wend stel balgoochelaars. Hun werk werd in honderdtachtig minuten bekroond met niet meer dan één treffer. Van avond moet in Nantes tegen Roemenië de productie toch werkelijk eens op gang ko- Exponent van het viertal mid denvelders is Fernando Chala na. Acht jaar geleden al weer was hij als zeventienjarige de jongste debutant in het Portu gese elftal. Technische vaar digheid en een gave traptech- niek maken de speler van Benfica tot een opvallende verschijning in het Franse toernooi. Daartoe draagt zeker ook zijn kapsel bij; zijn lange haar, dat als artistiek-sjofel kan worden omschreven, is al- lermipst overeenkomstig de gladde mode van het compu tertijdperk. Chalana doet oude tijden te rugkeren. Sommigen moeten bij de linksbenige voetballer denken aan Coluna, die in de jaren zestig bij Benfica en Por- ChanTnT Va" he' Vie,la' Por,u9ese middenvelders is Fernando hem een kopie van Bruno Conti, de Italiaan, die met zijn uitge kookte passes een belangrijk aandeel had in de succesvol verlopen jacht op het wereld kampioenschap. Trainer-coach Fernando Ca- brita, die samen met José Au- gusto en Tony Oliveira bij de Portugese selectie de dienst uitmaakt, noemt zijn pupil uniek. De 61-jarige Cabrita gaat er prat op Chalana te hebben ontdekt. Het maakt Chalana weinig uit wie er aan het hoofd van de Portugese ploeg staat. De in middels 24-voudige internatio nal, die met zijn club al zes landstitels behaalde, doet on verstoorbaar zijn speelse werk, als een natuurlijke leider in het veld. Trainers waren er kennelijk niet in geslaagd hem helemaal uit de schaduw te halen; afgezien van enkele op tredens in het Europese beker toernooi voor Benfica was hij nog niet echt opgevallen. Erkenning De eindstrijd van het UEFA- -toernooi van vorig jaar tegen Anderlecht bracht hem enige erkenning. Feit is, dat hij pas sinds een week Europese faam geniet. Voetbalmakelaars kloppen de laatste dagen re gelmatig bij hem aan; speciale bescherming zou voor hem en in mindere mate voor Pacheco en verdediger Lima Pereira geen overbodige luxe zijn. Tijdens het kwalificatietoer nooi voor de eindronde liet Chalana zich in een andere rol op het internationale podium zien. Voor de ontmoeting met de Sovjet-Unie was hij weer eens opgeroepen. Hij gaf er toen blijk van ook stijlvol te kunnen vallen. Die actie, bin nen of buiten het strafschop gebied, maar in elk geval ge honoreerd met een penalty, besliste in feite het duel (1-0). Briljante technici zijn vaak werkschuw, maar voor Chala na gaat die regel niet op. Zo wel in het openingstreffen met West-Duitsland (0-0) als zon dag tegen Spanje (1-1) was hij opmerkelijk veel aan de bal. Halverwege de tweede wed strijd moest echter ook hij er varen, dat de conditie te kort schoot voor een show van ne gentig minuten. Amechtig haalden Chalana en zijn mak kers het einde; bijna nog werd het gelijkspel verspeeld. Chalana zegt zijn progressie te danken aan de wijziging van zijn burgerlijke staat Annabel- la, zijn echtgenote, houdt hem nauwlettend in de gaten. Uit liefde en als gevolg van haar beroepskeuze, want als sport journaliste registreert zij elke stap die Chalana zet. Het twee tal trouwde in november. „Zij motiveert mij", laat de dolver liefde voetbalhippie weten. „Een aardige combinatie voet bal en huwelijk. Op beide ter reinen kunnen wij uitstekend met elkaar overweg". Nadere confidenties geeft Chalana niet prijs, daar rusten exclusie ve rechten op.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15