Toename kinkhoest niet verontrustend Boze kamerleden om de beurt bij Sovjet- ambassadeur op de stoep Najaar definitief besluit over opheffing toneelgezelschappe CDA WINT SLAG OM MIDDENSCHOOL Russiscl offensie verdeell Afghaai verzet Rietkerk houdt vast aan korting op vergoeding raads- en statenleden Signalering op A13 voorkomt ongelukken :KUNST BINNENLAND £eidócSouoant WOENSDAG 20IUNI1984 PAGU BILTHOVEN „Aan de ene kant kun je zeggen dat er sprake is van een reuze stijging van het aan tal gevallen van kink hoest: van 80 gevallen in 1982 naar 200 vorig jaar. Dat is procentueel gezien nogal wat. Maar aan de andere kant kun je ook stellen dat het nog best meevalt, althans in abso lute zin. Zeker in vergelij king met sommige andere landen is het hier in Ne derland een schijntje. Er is nog lang geen sprake van een verontrustende situa tie, van een epidemie. Want dan spreken we toch wel over enige dui zenden ziektegevallen van kinkhoest". Mevrouw dr. Ch. Hannik. ver bonden aan het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bilthoven en een over de hele wereld erkend specialiste op het gebied van kinkhoest, maakt zich niet al te veel zorgen over de opmars van deze ziekte. Naar aanlei ding van een publikatie in het blad „Jeugdgezondheidszorg" verschenen daarover eind vo rige week in de dagbladen al lerlei min of meer onheilspel lende berichten. Kinkhoest is een besmettelijke ziekte, die vooral jonge kinde ren treft: zo'n 50 procent van het totaal. De ziekte begint vaak zeer verraderlijk, als een gewone verkoudheid, maar gaat gepaard met veel niezen, een loopneus en tranende ogen. Aanvankelijk heeft men vooral 's nachts last van een droge prikkelhoest, later ook overdag. In een volgend sta dium neemt het hoesten sterk toe en gaat men, nog weer wat later, ook veel kleurloos slijm opgeven en moet de patiënt braken. Complicaties kunnen onder andere hersenbeschadi ging tot gevolg hebben. Injecties Tot 1953, toen in ons land op massale schaal werd begonnen met het inenten (DKTP-injec- tie) tegen deze ziekte, kwam kinkhoest veelvuldig voor. Als gevolg van de inentingen daal de het aantal ziektegevallen echter zeer sterk en door de goede medische zorg overleed vrijwel niemand meer. „Het is inderdaad een opmer kelijk feit dat er een jaar of tien geleden helemaal geen kinkhoest meer voorkwam in ons land en nu wel weer", zegt dr. Hannik, terwijl ze de cij fers van de afgelopen jaren op somt: in 1976 waren er vier ge vallen, in 1977 registreerde het RIV er 25, maar een jaar later slechts een. In 1979 werden 26 patiënten aangemeld, in 1980 in totaal 30, in 1981 waren het er 50, in 1982 80 patiënten en vorig jaar zelfs in totaal 200. Het overgrote deel van de pa tiënten bleek niet te zijn inge ënt: in 59 procent van het to taal ging het om kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar. „Ik denk", aldus dr. Hannik, „dat de werkelijke cijfers nog iets hoger zijn, want niet alles wordt bij ons instituut aange meld. In ons land hebben we wat kinkhoest betreft een vac cinatiepercentage van 95 pro cent. Dat is erg hoog. Maar la ten we wel bedenken dat een vaccinatie nooit voor 100 pro cent effectief is. En naarmate het langer is geleden dat men is ingeënt, neemt de bescher ming af. Voor een kind dat als zuigeling is ingeënt, is het ei genlijk ongevaarlijk als het op bijvoorbeeld negenjarige leef tijd als nog kinkhoest krijgt. De ziekte is dan veel minder ernstig en duurt minder lang". Uit buitenland Als mogelijke verklaring voor de toename van het aantal kinkhoestgevallen in ons land, geeft zij de lage inentingsgraad in Groot-Brittannië en vooral ook West-Duitsland. „In Duitsland ritselt het van de kinkhoest; daar wordt hoege naamd niet ingeënt. En het be smettingsgevaar houdt echt niet op bij de grens, het wordt naar ons land overgebracht. Ik heb ook wel enkele patiënten gehad, die de ziekte hadden opgelopen in Engeland; dat is niet te voorkomen". Het ziet er overigens in de verste verte niet naar uit dat zich in ons land een situatie zal ontwikkelen, zoals Groot- Brittannië die tot voo kende. In 1974-1975, to geveer 80 procent van deren was gevaccineen zich een epidemie voor sterfgevallen. Maar nad volgens prof. Gordon wart van de universite Glasgow sterk en bijna send had gewaarschuwc de gevaren, die naar zi ning verbonden zijn ai vaccinatie (een kleine k mogelijke hersenbescha daalde het inentingspe ge dramatisch. Bij vo epidemieën in 1978-197J 1982 was er dan ook eei toename te zien van het ziektegevallen. Leber aanvaardbaar voor Duitse werkgevers FRANKFURT Vandaag is de bemiddeling begonnen tus sen werkgevers en werkne mers in het conflict in de Westduitse metaalindustrie. Bemiddelaar is de ex-minister van vervoer, Georg Leber, die stemrecht krijgt. Leber genoot al het vertrouwen van de vak beweging en blijkt nu ook aanvaardbaar voor de werkge vers. De leiding van de me taalvakbond IG Metall ging maandag na lang vergaderen akkoord met een voorstel tot de vorming van een bemidde lingscommissie. De stakingen in West-Duitsland, met als in zet een 35-urige werkweek met behoud van loon, duren nu ongeveer een maand. Ortega kreeg nul op rekest in Moskou MOSKOU Volgens westerse diplomaten in Moskou heeft het Kremlin de leider van de Sandinistische junta in Nicara gua, Daniel Ortega, mogelijk nul op rekest gegeven toen hij verzocht om meer Russische militaire hulp. Tsjernenko en Ortega, die een bezoek aan Moskou en andere Oosteuropese hoofdsteden brengt, veroordelen de Ameri kaanse politiek in Midden-A- merika ten scherpste. Maar uit berichten van Tass werd niet duidelijk of Ortega meer hulp is toegezegd, terwijl westerse diplomaten menen Moskou hem heeft moeten teleurstel len. DEN HAAG Tien fak kels verlichten rond mid dernacht het trottoir voor "een van de witte villa's aan de Haagse Andries Bickerweg, waarin de vertegenwoordiging van de Unie van Socialistische' Sovjet Republieken zetelt. De Russische hamer en sikkel hangt half stok aan een lantarenpaal. Hij wordt extra verlicht door een van de schijnwerpers, vlak boven een camera, aan de ambassademuur. Een tiental mensen hou den op stretchers en vouwstoelen de wacht. Onder hen een aantal ka merleden. In gezelschap van leden van de Boekovskistichting, die zich het lot van de Russische dissidenten aantrekt, voeren zij een unieke actie. Voor het eerst hebben kamerleden zich zo kwaad gemaakt op de Rus sen, dat zij eensgezind beslo ten te gaan posten voor de deur van ambassadeur Belets ki. Alle fracties met uitzonde ring van CPN en Centrum partij, hebben bij toerbeurt vertegenwoordigers gestuurd. De kamerleden zijn boos om dat Beletski tot twee maal toe weigerde door hen aangebo den handttekeningen ten be hoeve van de dissidenten Sa- charov en Grivina in ont vangst te nemen. Sommigen spreken van grove minach ting voor de parlementaire democratie in het land waar hij te gast is. Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) heeft hem voor de eerste weigering (5.000 handtekenin gen pro Sacharov) intussen al op het matje geroepen. De fractieleiders Den Uyl, De Vries en Nijpels hadden daar om gevraagd. Beletski staat nog een „gedwongen" bezoek aan het ministerie te wachten, want ook over zijn stelselma tige tegenwerking in de zaak van mevrouw Irina Grivina heerst van links tot rechts grote verontwaardiging. Ongenade Deze Russische dissidente, in ongenade gevallen omdat zij het misbruik van de psychia trie in de Sovjet-Unie aan de kaak wilde stellen, wil graag met haar gezin het land uit. Ze is onder meer in Neder land van harte welkom, maar de Russen laten haar niet gaan. In tegendeel: de ambas sade weigert de vereiste handttekening onder de Ne derlandse uitnodiging te zet ten en mevrouw Grivina wacht wellicht arrestatie en een proces na 17 juli, als haar dochtertje een jaar oud is. In dat geval kan de moeder wor den gearresteerd (en 15 jaar krijgen) en het kind in een opvoedingsgesticht worden geplaatst. De actie van de Nederlandse kamerleden is er op gericht dat te voorkomen. Ook in de Scandinavische landen, Duits land, Engeland, Zwitserland, Oostenrijk, de VS en Japan wordt voor haar actie ge voerd, maar nergens zo uniek als in Nederland: met posten de boze kamerleden voor de Fanatiek Ze staan er een week lang, dag en nacht. Ed Nijpels, de enige fractieleider in het ge zelschap, is het fanatiekst. Hij staat er niet alleen 's middags in de brandende zon, maar heeft er ook een deel van zijn nachtrust voor over. Maar hij is het aan Irina Grivina ver plicht: hij heeft haar immers „politiek geadopteerd" en voert sinds hij haar vorig jaar in Moskou opzocht stelselma tig actie om naar en haar ge zin te laten vertrekken. Bij haar bezoek aan Moskou, vorige week, heeft ook VVD- minister Neelie Smit-Kroes de zaak Grivina aangekaart. Tot woede van haar Russische gastheren. En als er straks een reeks parlementaire dele gaties naar Moskou afreist zullen ook zij niet nalaten voor het lot van de dissiden ten te pleiten en hen zo moge lijk zelf te bezoeken. Dat gebeurt dan als het even kan in gezelschap van journa listen. „Publiciteit is in deze zaak ontzettend belangrijk. Niet voor ons, maar voor dis sidenten, die daar veelal ook zelf sterk op aandringen. Zij weten als geen ander dat pu bliciteit in het westen voor hen in feite lijfsbehoud bete kent", aldus Nijpels. In de wetenschap dat een Ka merlid meer publiciteit krijgt dan een „gewone" burger en dat dit voor de aanvoerder van een regeringsfractie nog sterker geldt voert Nijpels zo fanatiek actie. Om de zaak zuiver te houden, wordt er pas deze week voor de ambas sade gepost, dat wil zeggen na de datum van de Europese verkiezingen. Ogenschijnlijk laat deze actie de Russen koud. De meeste diplomaten negeren de actie voerders volkomen. De Rus die 's avonds een scheldregen over de actievoerders uitstort, omdat hij meent met „crazy people" en „CIA-agents" te doen te hebben, vormt een uitzondering. Zo lijkt het althans. De prak tijk is echter anders. De came ra van de ambassade houdt de actievoerders constant in de gaten en signaleert ook hoe veel voorbijgangers de eisen van de kamerleden met hun handttekening ondersteunen. Zelfs de Haagse politieagen ten, die elke tien minuten in een langzaam rijdende auto surveilleren, zijn niet te be roerd om even uit te stappen en van hun steun blijk te ge- ven. Ook in Moskou is de actie duidelijk doorgedrongen. „We hebben vaak telefonisch con- takt met mevrouw Grivina en vanaf het moment dat we vo rige week deze actie aankon digden wordt de flat waarin zij woont door zes KGB-agen- ten permanent bewaakt", al dus een van de actievoerders. Mevrouw Grivina geldt als een bijzonder strijdbare vrouw en de Russen zijn ken nelijk bang dat ze gesteund door de publiciteit rond deze actie in Moskou ook zelf een in het oog springende daad wil stellen. Intussen is ze de afgelopen dagen ook enkele malen op een emigratiebureau ontboden. Een hoopvol teken? Ed Nijpels: „Ze wilden weten wat ze nu eigenlijk precies wil. Wel, de Russen weten dat drommels goed. Het zou kun nen dat ze haar alsnog laten gaan. Ze zitten altijd erg in hun maag met dit soort acties. We hebben in elk geval goede hoop dat mevrouw Grivina niet op 17 juli zal worden ge arresteerd. Zeker niet met de reeks bezoeken van duidelijk ontstemde Nederlandse parle mentariërs in het vooruit zicht". ARJEN BROEKHUIZEN Komend leerjaar al uitbreiding van aantal experimenten (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA en VVD hebben elkaar nog steeds niet kunnen vinden op het punt van de middenschool. Dat bleek gisteren opnieuw tijdens het debat in de Tweede Ka mer, waar het CDA bleef vast houden aan een snelle uitbrei- De christen-democraten kun nen rekenen op steun van de oppositie, zodat een motie van het CDA-kamerlid Hermes volgende week zal worden aangenomen. Het lijkt erop dat de VVD, die helemaal niets voelt voor uitbreiding, uitein delijk bakzeil moet halen. Minister Deetman (Onderwijs) voerde gisteren grote bezwa ren aan tegen de wens van het CDA om het aantal experi menten per 1 september van dit jaar met 15 tot 20 wil uit te breiden. In een eerder debat had het CDA bij motie een uit breiding van 20 tot 30 experi menten bepleit. In de nieuwe motie nemen de christen-de mocraten genoegen met wat minder. Ze opperen tevens de mogelijkheid dat tot 1 augustus volgend jaar eerst wordt be gonnen met een voorbereiden de periode op de betreffende scholen. CDA-woordvoerder Hermes hield de minister gis teren voor, dat met de uitbrei ding niet gewacht kan worden tot de ontwikkelingswet voor de middenschoolexperimenten van kracht wordt. Tot ongenoegen van CDA en PvdA daagde het VVD-ka- merlid Franssen de minister uit de CDA-motie naast zich neer te leggen. Hierop liet Deetman zich lichtelijk ont stemd ontvallen dat hij de mo tie wel degelijk zal uitvoeren, indiend het kabinet hem daar toe voldoende ruimte ver schaft. Het hoofdbestuur van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) reageerde „zeer geschokt" op de houding van de Tweede Kamer. Vol gens een woordvoerder loopt deze als een olifant door de porceleinkast van het overleg tussen minister Deetman en de onderwijsorganisaties, dat mo menteel gaande is. NEW DELHI/ISLAM Meningsverschillen islamitische guerrillasi in Afghanistan hebben tot schietpartijen waart scheidene van hen wen dood of gewond. De tactische meningsve len tussen commandant onder bevel staan van v leider Ahmad Shah M hebben geleid tot een ting van de moraal en et mindering van guerril vallen in de strategic langrijke Panjshir-vallei diplomaten. De interne vond plaats in de P waar Sovjet- en Afghaa geringstroepen in apr grootscheeps offensief nen. De islamitische n hedien (verzetsstrijders den de vallei gebruikt valsbasis voor aanvallen aanvoerroutes van de -troepen. „De commandanten ve den van mening of er gr genaanvallen zouden i worden ondernomen vallei of dat men doori gaan met aanvallen bu Panjshir in afwacktijj nieuwe orders van 1<^ aldus een van de diplo De commandanten die genaanvallen wilden len, kregen de overhai Tsjechoslowaakse pen CTK haalde maandag ghaanse regionale co dant generaal-majoor J din Omar aan die zei troepen de Panjshir „volledig controleren 20 bergpassen daar buurt". Hij zei dat me duizend „contra-revoh ren" (guerrillastrijders) gedood en circa duize vangen waren genomen het begin van het offent DEN HAAG/LEIDEN Mi nister Rietkerk heeft de Twee de Kamer gisteren gewaar schuwd zich niet te verzetten tegen de voorgenomen korting met 10 procent op de vergoe ding van raads- en statenle den. „Als die budgettaire mid delen mij uit handen worden geslagen kan de verbetering van de wethouderssalarissen niet doorgaan," aldus de mi nister van Binnenlandse Za ken. Een kamermeerderheid, be staande uit de fracties van CDA, VVD, D'66 en PPR en, zij het minder fel, de PvdA had Rietkerk, tijdens een ver gadering van de commissie van Binnenlandse Zaken, op het hart gedrukt deze korting, die per 1 juli zou moeten in gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari van. dit jaar, achterwege te laten. Rietkerk rekende de kamer voor dat de verbetering van de rechtspositie van wethouders op 20 miljoen gulden komt. Daarvan komt 10 miljoen gul den uit de verlaging van de vergoeding van raads- en sta tenleden. In het verleden is op deze vergoedingen de zoge naamde ongecorrigeerde index toegepast, hetgeen tot scheve verhoudingen leidde. Toepas sing van de geschoonde index zal de verhoudingen weer recht trekken. De meeste woordvoerders meenden dat de korting echter beter gefa seerd, en dan niet eerder te beginnen dan januari 1985, kan worden ingevoerd. Ook had een kamermeerder heid bezwaar tegen de door Rietkerk gekozen inwoners- grens waarbij een wethouder wordt geacht een volledige baan te hebben. De minister wil die grens verlagen van 30.000 naar 24.000 inwoners, maar de meeste fracties geven de voorkeur aan een grens van 18.000 inwoners, of ergens tussen de 18.000 en 24.000. Volgens Rietkerk zal onder scheid worden aangebracht in de categorie wethouders in ge meenten met een inwonertal van 14.000 tot 18.000 (60 pro cent van een volledige baan) en van 18.000 tot 24.000 (80 procent). MINISTER BRINKMAN: EERST OVERLEG MET GEMEENTEN i},;nkmon nr> dit DUnt 1 DELFT Dankzij het 90 miljoen gulden kostende signaleringssysteem op Rijksweg A13 tussen Delft en Rotterdam en bij ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht gebeuren daar aanzienlijk minder onge vallen. Vooral de botsin gen, die na een ongeval ontstaan, komen bedui dend minder voor. Een en ander blijkt uit een studie die prof. ir. J.L. de Kroes in opdracht van Rijkswa terstaat heeft verricht naar de effecten van het systeem. Samen met de wiskundigen drs. P. Donk en drs. S.J. de Klein heeft professor De Kroes twee jaar aan het onder zoek gewerkt. Hoewel het sy steem volgens de politie en de weggebruikers een succes wordt genoemd, zijn de aan vankelijke verwachtingen niet Uit onderzoek blijkt: uitgekomen. Men dacht name lijk dat het systeem voor een betere doorstroming van het verkeer zou zorgen, waardoor de capaciteit van de weg ver groot 2ou worden. Als dit zo was, zouden de bestaande we gen niet zo drastisch vergoot hoeven te worden. Dan zou den de wegen het met dit rela tief goedkopere signalerings systeem ook af kunnen. Een en ander wil niet zeggen dat de doorstroming niet beter zou kunnen. Prof. De Kroes meent dat vooral bij op- en afritten de doorstroming bevorderd kan worden door ook hier een signaleringssysteem aan te brengen. Over het functioneren van de signalering bij slechte weers omstandigheden zijn nog niet veel gegevens bekend, een voudigweg, omdat het nog niet vaak slecht weer is geweest in de onderzoeksperiode. Wel is gebleken dat bij plotseling op tredende gladheid het systeem „niet optimaal" functioneert. Maar hierin wordt door een technische ingreep binnenkort verbetering aangebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Brinkman van WVC wil eerst overleg voeren met de gemeenten Den Haag en Amsterdam en vervol gens in het najaar defini tief beslissen over de op heffing van een aantal to neelgezelschappen in bei de steden. Het betreft de toneelgroepen Nieuwe Komedie, Sater, Poë zie Hardop, Theaterunie en Centrum. Dit heeft de be windsman in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Het voortbestaan van deze ge zelschappen is sinds enige maanden ter discussie omdat de Raad voor de Kunst ernsti ge kritiek heeft geuit op het werk en het functioneren van deze gezelschappen. Deze kri tiek is overgenomen door de commissie-De Boer, door Brinkman ingesteld om hem te adviseren over een nieuwe opzet van het toneelbestel. Uit de brief blijkt dat minister Nieuwe Komedie, tot dit najaar In onzekerheid. Brinkman op dit punt i aanbevelingen van de cc sie toch voorzichtiger t< wil gaan. Vooral de op! van Centrum beziet windsman „met zorg eventuele opheffing v gezelschap zal naar zi ning negatieve gevolge ben voor het Nederlai repertoire-toneel. Hij d daarom over om deze i functie van Centrum stellen. De overige voorstellen commissie-De Boer Brinkman nagenoeg over. Zo zal het subs teem drastisch worden zigd: de grote gezelsc zullen telkens voor t perkte periode van 3 stand worden gehoud< het overnemen van d stellen hoopt Brinkmai reiken dat slecht draaic zeischappen tijdig pla; ken voor nieuwe veelt de toneelgroepen. Ook tere spreiding van de voorstellingen over h en een efficiënter wc van de gezelschappen de verlanglijst van dc ter. Unieke collectie kinderboeken onder de hamer AMSTERDAM De unieke collectie kinder boeken van verzamelaar mr C. van Veen (1912-1982), die in het Noordhollandse Warder heeft geleefd, gaat volgende week maandag onder de hamer op een veiling van Sotheby Mak van Waay in Amsterdam. De ruim vijf honderd Nederlandse kinderboeken en pren ten die op deze dag naar een nieuwe eigènaar zullen gaan, vormen slechts een deel van de totale verzameling, die uit 1500 exemplaren bestond. Een deel, voornamelijk buitenlandse kinderboeken en prenten, werd in februari in Londen geveild en er staat nog een veiling in de herfst op het programma van Sotheby Am sterdam. Hoogtepunt van de veiling van maandag vormt een aantal vroege uitgaven van het Nederlandse kinderboek zoals „droe ve van Cleine Gedichten voor Kinderen" van Hieronymus van Alphen. Maar er zijn ook werkjes als de eerste Nederlandse uitgave van Robinson Crusoe, reisverhalen, boeken over geschiedenis en topografie (vooral van Am sterdam), prentenboeken, aftelrijmpjes, tijd schriften, voorleesboeken enzovoort. Daarbij komen wij namen tegen van auteurs als J. Ha- zeu, Pieter 't Hoen, J.F. Martinet, Petronella Moens en A.B. van Meerten. Behalve boeken gaat maandag ook een groot aantal (onder meer aquarellen en tekeninger de hamer. Daarbij is ook werk van j.H Vooral in de na-oorlogse jaren, toen derliteratuur nog niet zo in de belanj stond, liep Van Veen antiquariaat en af op zoek naar alle mogelijk drukwe kinderen ter completering van zijn c Zijn verzameling is tweemaal tentoor eenmaal onder de titel „Kinder lazen ren lezen" in 1958-1959 in het Stede! seurr in Am<?*»rdam.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12