Electronic Mail: Uw post per telefoon Centrumpartij hoort in democratie niet thuis Popsterren en champagi bij start Virgin Airlines Rabobank ka- BINNENLAND/BUITENLAND CcjdócSouuint Wilgen goed tegen verkeerslawaai Advies: patiënt eerder naar huis BURGEMEESTER LAMMERS VAN ALMERE: Kamercommissie bezorgd over „knelpunten" bij Justitie Onbezorgd op vakantie? Dan eerst alles tijdig regelen bij de Rabobank. WOENSDAG 20 JUNI 1984 PAG1 SLIEDRECHT Een geluidsscherm van wilgen langs autowegen is een aanvaardbaar alternatief voor de traditionele schermen van beton, hout of kunststof. De geluidsoverlast kan flink worden te ruggebracht, aldus gisteren ir. C. Padmos. Hij is ver bonden aan Rijkswaterstaat en voorzitter van een werkgroep die de resultaten van een vorig jaar als experiment geplaatst wilgenscherm heeft bekeken. Het scherm is nu 400 meter lang. Het wilgenscherm bestaat uit een golfplaat waarbij aan weerszijden wil gen worden geplant. De wilgen schieten al snel wor tel en ook de bladvorming begint al snel. In het voorjaar en de zomer onttrekt het gebladerte de golf platen aan het oog. De voordelen van een wilgen scherm: Het is milieuvriendelijk, het geeft een rusti ger beeld voor de automobilist en het biedt een bete re aanblik. UTRECHT In een advies aan staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft het College voor Ziekenhuisvoorzieningen voorgesteld 2.000 „klinische" bedden in ziekenhuizen om te zetten in 1.200 plaatsen voor dagverpleging. Dagbehandeling houdt in dat een patiënt die 's ochtends wordt opgenomen 's avonds al weer thuis is. Volgens het College kunnen zo al snel 250.000 patiënten per jaar worden geholpen. Vooral in algemene ziekenhuizen zal dagverpleging moeten wor den gestimuleerd. Tot voor kort was de vergoedingsre geling hiervoor weinig aantrekkelijk voor de zieken huizen. Maar de laatste jaren hebben enkele ziekenhui zen er al ruime ervaring mee opgedaan. Om het aantal ziekenhuisopnamen terug te dringen en de doelmatig heid van de zorg te bevorderen, adviseert het College om per ziekenhuis twee procent van het aantal bedden als dagverplegingsplaats te bestemmen. Voor Nederlanders lijkt er vooralsnog weinig aanleiding om voortaan via Londen naar de Ver enigde Staten te vliegen. Virgin Atlantic vliegt naar Newark, buiten New York. De KLM bij voorbeeld vliegt naar een van de vliegvelden van New York, terwijl het prijsverschil niet erg groot is. Twee enkele reizen met Virgin (alleen enkele reizen te koop) kosten zo'n 1.000 gulden. Het ver voer naar en van Londen kost ongeveer 200 gul den, terwijl de kans groot is dat men daar zal moeten overnachten. De goedkoopste tarieven van de KLM liggen, afhankelijk van het seizoen, tussen de 1.300 en 1.500 gulden voor een retour. De KLM voert dagelijks zeker twee vluchten uit naar New York. Bovendien bestaat nog de moge lijkheid om via reisbureaus te boeken op de vlucht van bijvoorbeeld de Jordaanse luchtvaart maatschappij of China Airlines, die op weg naar New York bij een tussenlanding op Schiphol hun lege stoelen opvullen. De prijs van deze tickets ligt rond de 1.100 gulden. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Als er geen kink in de kabel komt be leeft een nieuwe (met name voor Britten spot goedkope) vliegverbin ding tussen Europa en de Verenigde Staten aan staande vrijdagmiddag op de Londense vlieghaven Gatwick haar première. Het gaat om vluchten van de nieuwe maatschappij Virgin Atlantic naar Newark in New Jersey, niet ver van New York City. Virgin Atlantic is opge richt door de 34-jarige hippie kapitalist Richard Branson, na ex-Beatle Paul McCartney de tweede rijkste man van de Britse popmuziek-industrie. BERKEL EN RODEN RIJS Communicatie goeroes roepen het met steeds grotere stelligheid van de daken: electronic mail komt eraanDruk op een paar toetsen en kijk in je „beeldscherm- brievenbus" of je lang verwachte boodschap er al is. Over de mogelijk heden van „post per tele foon" wordt donderdag in Amsterdam een con gres gehouden met als thema „Electronic Mail in Nederland". Electronic mail werkt zo: na aanschaf van een eenvoudig beeldscherm met een micro computer kan iedereen die daarop bij de PTT een abon nement heeft met een paar simpele toetsbewegingen en na tussenkomst van fiet tele foontoestel een lange of korte boodschap in andermans „brievenbus" deponeren. In- novatiedeskundige Ir. J. van den Burg is behalve organi sator donderdag ook spreker op het congres. Hij ziet een zonnige toekomst voor het in Nederland nog nieuwe snuf je: „Het is net alsof de tele foon wordt opgenomen ter wijl ik weg ben. De bood schap die iemand mij stuurt, wordt ongeacht of ik thuis ben of niet, opgeslagen in het geheugen van het electronic mail-apparaat, of liever ge zegd, in de brievenbus." Dat is volgens hem het grote voordeel van dit systeem bo ven het gebruik van de tele foon. Kennis verkopen Van den Burg is direkteur van de Adviesgroep voor Strategische Planning en In- novatieprojekten in Berkel en Rodenrijs. De activiteiten van de groep zijn veelomvat tend, maar in het kort komt het erop neer dat Van den Burg samen met zijn partner Hans Snoeck kennis op com municatiegebied verkoopt. De kennis over electronic mail komt vooral uit het bui tenland, waar men op dit ge bied al veel verder is. Wat in Nederland nog slechts op beperkte schaal mogelijk is, betekent in Groot-Brittan- nië en nog meer in de Vere nigde Staten een rage. Sinds de Britten in 1982 kennis maakten met electronic mail, zijn daar nu al 10.000 abon nees. Begin dit jaar hadden al 440.000 Amerikanen een ei gen elektronische brieven bus. Volgens marktonderzoe ken van het bureau Yankee Group zullen in 1985 naar schatting 600.000 mensen abonnee zijn. Kostenpost Het gaat hier om een dienst waar voor betaald moet wor den. Van den Burg schat dat een dagelijks gebruik van tien minuten inclusief beeld scherm en toetsenbord circa 200 gulden per maand kost. Voor veel mensen zal dat voorlopig nog een een on overkomelijke kostenpost zijn. Van de Burg erkent dat. „Dat komt doordat dit nieuwtje nog niet algemeen is inge voerd. Hoe meer mensen er gebruik van zullen maken, hoe goedkoper het op den duur zal worden. Met de tele foon ging het indertijd niet anders. Slechts enkele men sen hadden een aansluiting, maar het werd pas echt aan trekkelijk toen bijna iedereen zo'n ding in huis had. Een ander probleem: als er wei nig mensen zijn die ook op het electronic mailsysteem zijn geabonneerd, met wie moet je dan boodschappen uitwisselen Maar ook de te lefoon heeft dat probleem ge had én overwonnen". Er gloort al hoop voor men sen die al in het bezit zijn van een huiscomputer met een zogeheten „modem" voor de telefoonverbinding. Zij kunnen bij de PTT nog dit jaar een abonnement aanvra gen en zullen naar verwach ting voor honderd gulden per maand klaar zijn. Mecocom Nu de elektronische brieven bussen nog wat prijzig zijn, is het vooral het bedrijfsleven dat voorlopig van dit snoepje op communicatiegebied pro fiteert. In het biizonder voor die markt gaat de PTT elec tronic mail vanaf het einde van dit jaar op grote schaal aanbieden onder de naam Memocom. In de folders over de nieuw ste PPT-dienst (de inkt is nog nat) wordt de leuze met ver ve gebracht: „Memocom maakt zelfs druk bezette ma nagers altijd bereikbaar". Dat is Van den Burg uit het hart gegrepen: „Hoe vaak gebeurt het niet dat iemand minuten lang bezig is om iemand aan de telefoon te krijgen Ze ventig procent van alle zake lijke telefoongesprekken ein digen bij een telefoniste, se cretaresse en komen dus ge woon niet tot stand. Kortom, een gigantisch tijdverlies." Aangetekend Wie na een korte instructie het posten en openmaken van brieven onder de knie heeft, kan ook van wat aardi ge extra's gebruik maken. Expresse-verzenden (het be richt wordt extra snel, met voorrang bij de geadresseer de afgeleverd), aangetekend verzenden (zodat automatisch bericht van ontvangst volgt als de boodschap uit de brie venbus gehaald is), uitgestel de aflevering (waarbij het be richt op een gekozen toekom stig tijdstip wordt verzon den), er is zoveel mogelijk. Berichten bewaren of kopië ren kan uiteraard ook. Het door de PTT geleverde appa- „Druk op een paar toetsen en kijk in je beeldscherm-brievenbus of de post er al is" raat kan desgewenst zelfs au tomatisch spellingfouten cor rigeren. Speelgoed Voor Van den Burg en Snoeck is de elektronische brievenbus aardig speelgoed, maar zeggen ze: „Dit is nog maar het begin. Dit is een schakel in het proces naar eén algemeen allesomvattend communicatiesysteem, waar bij iedereen met zijn eigen beeldschermpje en toetsen bord de hele wereld in huis haalt. Iemand komt thuis van zijn werk, haalt zijn mailbox leeg, beantwoordt via zijn beeldscherm even een paar boodschappen waaronder die van zijn vrienden om die avond te gaan biljarten. Als dat klaar is, gaat hij met het zelfde apparaat zijn boekhou ding na. Kortom, al die apar te ontwikkelingen als tele bankieren, boodschappen doen, televisie kijken, spelle tjes doen met de kinderen en studeren en informatie raad plegen bij de databanken ko men over tien, vijftien jaar bij elkaar. Dan kan iedereen alles met zo'n schermpje". ARJEN VAN DER SAR ALMERE De uitslag van de verkiezingen waaruit deze week bleek dat de aanhang van de Centrumpartij in Almere bijna gehalveerd is, heeft burgemeester Lammers ertoe gebracht een plei dooi te houden voor het verbieden van de Cen trumpartij. Daarmee is zijn mening binnen een jaar tijd drastisch veran derd. Een ommezwaai, Lammers erkent het. „Ze ker, maar er zijn in dit jaar zoveel dingen ge beurd, dat ik me uiteinde lijk toch heb geschaard bij degenen die op een ver bod van die partij aan dringen." In september vorig jaar was Lammers getuige talrijke berichten in de media nog voorstander van een „openlij ke politieke confrontatie" met de twee leden van de Cen trumpartij die in de gemeente raad waren gekozen. Het plei dooi van Lammers voor een verbod van de partij van Jan maat, staat haaks op die eerde re uitspraken. Daarmee om de oren geslagen reageert hij: „Ik ben gewoon van mening veranderd, dat kan toch Ik ben heel anders over deze zaak gaan denken sinds ik met mensen uit de minderheidsgroepen in Alme re heb gepraat. Mensen die in feite het slachtoffer zijn van de politiek van de Centrum partij. Zo'n partij hoort niet thuis in de democratie. Het is een partij die stelselmatig de tolerantie onder de bevolking probeert te ondermijnen. Bij de gesprekken ben ik onder de indruk geraakt van de gepij nigde gevoelens die onder veel minderheidsgroeperingen le ven. Ik heb ook gemerkt dat bij die groepen grote behoefte is aan duidelijke stellingname van de politieke partijen, ze ker die in Almere." Lammers' koerswijziging bete kent niet dat hij vindt dat de tot nu toe gevoerde confronta tiepolitiek gefaald heeft. „Inte gendeel. De laatste verkiezin gen hebben het nut van die politiek bewezen. De aanhang van de Centrumpartij in Al mere is bijna gehalveerd. Dat lijkt me een aardig succes." Burgemeester Han Lammers van Almere: „Ik ben van me ning veranderd, dat kan toch Naar Den Haag Aan de behoefte aan stelling- name die Lammers in zijn ge sprekken met de bevolking proefde, werd op tien mei te gemoet gekomen, toen de raad van Almere zich uitsprak voor een verbod van de Centrum partij. Voor het eerst schaarde ook de burgemeester zich ach ter deze opvatting van de raad. Vier weken geleden besloot de raad een delegatie naar Den Haag te sturen om in een ge sprek met de vaste kamercom missie voor Justitie aan te dringen op een dergelijk ver bod. Tot nu toe heeft dat gesprek nog niet plaatsgevonden. Wel heeft de kamercommissie de raad van Almere uitgeno digd zich te scharen in de rij van groeperingen die in au gustus op een hoorzitting over discriminatie hun stem laten horen. Men zag niets in de wens van de Almeerse raad met de commissie in besloten zitting te spreken over de mo gelijkheid de Centrumpartij te verbieden. „We hebben wat problemen met het in besloten sfeer horen van een delega tie", verwoordt voorzitter Kos- to (PvdA) het argument van de commissie. „Een kamer commissie moet zich niet in nevelen gaan hullen. Als men aan kamerleden vertrouwelij ke informatie over kwalijke praktijken van de Centrum partij wil geven, moet men dat maar in wat informeler sfeer doen, buiten commissiever band. In beslotenheid horen, dat kan niet", vindt Kosto. Andere gemeenten Volgens afdelingsvoorzitter Trieller van de PvdA in Al mere moeten andere gemeen ten die te maken hebben met de opkomst van de Centrum partij kunnen profiteren van de in Almere opgedane erva ringen. „Almere hééft hele direkte, niet onbelangrijke ervaringen met deze groep, die je als het even kan met anderen moet bespreken, zodat die daar ge bruik van kunnen maken als ze ook in een dergelijke positie komen. Die ervaringen zouden wij vanuit Almere best eens op andere plaatsen kunnen be spreken. Het recente succes bij de strijd tegen de Centrumpartij in Al mere betekent volgens Trielier niet dat het streven naar een verbod minder zin zou hebben. „Het is niet óf het eén of het ander. Alle partijen zijn tot de conclusie gekomen dat op grond van wat we nu gezien hebben van de politieke en maatschappelijke activiteiten van de Centrumpartij in Al mere, er zo snel mogelijk een verbod moet komen. Dat is niet zomaar uit de lucht ko men vallen, er is iets gebeurd. Op grond van de ervaringen heeft de raad van Almere ge zegd: die partij moet eruit, want die ontwricht aan alle kanten de machine van het maatschappelijk leven. Intussen gaan we door met de direkte, gerichte aanpak, want het negeren van dit probleem leidt alleen maar tot het isole ment van mensen en partijen. En daar heeft een democratie helemaal niets aan", denkt Trieller. DEN HAAG De vaste ka mercommissie voor Justitie maakt zich grote zorg over de knelpunten bij de rechterlijke macht in ons land. De zorgen betreffen de huisvesting van de rechtbanken in het bijzon der in Amsterdam en in Leeu warden, en het cellentekort en de werkbelasting. De commissie heeft de afgelo pen maanden enkele werkbe zoeken gebracht aan rechtban ken, gerechtshoven en parket ten in Haarlem, Amsterdam, Leeuwarden, Arnhem en Bre da. De commissie noemde de huis vesting van rechtbank en ge rechtshof in Amsterdam "schandalig en onhoudbaar". Het gebouw aan de Prinsen- f;racht zou, als het een particu- ier bedrijf was, gesloten moe ten worden, zo meent commis sie-lid Kosto. Zijn medelid Sa- lomons noemde een heel hoog ziekteverzuim als gevolg van de huisvesting onontkoom baar. In Arnhem werd de commissie geconfronteerd met vele duizenden onafgehandel- de bekeuringen. Voor vervan gende hechtenis zijn niet meer dan twee cellen beschikbaar. De commissie ontving verder klachten over „al te losse op leidingstechnieken" voor de advocatuur en over het ont breken van een wettelijke re geling voor de advocaten-o pleiding. De commissie wil af van de ad hoc-beslissingen en wil meerjaren-afspraken voor huisvesting, de technische voorzieningen en de opleidin gen bij de rechterlijke macht. Blijven die meerjaren-plannen uit, dan „draait 'het justitieap paraat dol", aldus de commis- RUITENHEER Boomchirurg valt dood EPE De 29-jarige boomchi rurg A. van Schaick uit Nieuw-Loosdrecht is dinsdag middag tijdens werkzaamhe den aan een boom in Epe om het leven gekomen. De man stond op een acttien meter hoge ladder, die plotseling door onbekende oorzaak in el kaar klapte. De boomchirurg viel en kwam op het wegdek terecht. Hij was op slag dood. (ADVERTENTIE) Voor ik op vakantie ga, regel ik bij de Rabobank een aantal zaken. M'n reis, het buitenlands - geld, de reischeques, de reis verzekering en 'n safeloket. Alles wordt altijd snel en tot mijn volle tevredenheid uitgevoerd. Eigenlijk is dat niet zo vreemd. De Rabobank heeft immers een jarenlange ervaring op het gebied van vakantiezaken. Doe daarom zoals ik en regel alles bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen De inhuldigingsvlucht! een waarachtig popfq worden. De champaj met emmers tegelijk Aan boord zullen zij George en vele ande, sterren bevinden. i Richard Branson is handige knaap. Hij drij ventien iaar handel aan het hoofd van de platenmaatschappij, dii meer Boy George en T] ture Club wereldberoe maakt heeft. Bransons bezit verder drie opnai dio's, een groot aantal' winkels, een firma die pellen maakt, een uil een film- en videoma; pij, een filmprodukt schappij, de dure na The Gardens en Hes Londen en een van dl Virgin-eilanden in ha bisch gebied. Bransoi cern bestaat uit dert schillende maatschappij een gezamenlijke waai] 150 miljoen pond en e| lijkse omzet van 100 pond. Afgelopen jaar de winst 10,4 miljoen Hipp ie gebleven Ricnard Branson is ho< veel geld verdient, in i een hippie gebleven: zi' toor is een eenvoudig dense woonschuit. Virgin Atlantic Airlin^ maar een vliegtuig, een 747 met 440 stoelen. D gaan goed, want Virg" koopt duizend tickets jl Ruim 25.000 tickets zijm kocht; een bepaald rek heeft er 50.000 tegelijk Tot 30 juni kost een Vii keltje van Gatwick- naar Newark 99 pond den). Van 1 juli tot 15 ber kost het ticket 11 (530 gulden), met eem endtoeslag van 10 pond na vraagt Virgin 110 pc gulden) voor een enkeik reis en dit zonder weelj slag. Is in die tijd elkt 70 procent bezet, dan v luchtverbinding rendaK Het is duidelijk dat Branson op de route I New York een nieuwe i oorlog zal ontketeneiw vlucht is immers vcx luchtvaartmaatschappij^ aantrekkelijkste van nen. Vele duizenden giers vliegen dagelijks ropa naar dat deel van1 r Privé-domein Tot in 1974 was markt het zorgvuldig waakte privédomein Q] grote luchtvaartmaats en. Dat jaar stak de Brls die Laker van wal mig kope „sky-trains". Ma* die Laker was geen voc' ge zakenman. Hij gin{*0 fles en schuift nu de sqe de grote luchtvaartmafy pijen (met name deg^ vanuit Londen vlogen), zworen hadden dat zij de grond zouden boren^ De grote maatschappijen ten dat de rust op de Ns lantische route zou tu ren. Maar Sir Freddie goede voorbeeld gegevi gelopen jaar startte de 1( kaanse luchtvaartmaat^ People Express met eei gelde verbinding Newai; wiek voor 99 pond. Nl( diezelfde People Expty nieuwe Britse maatse Virgin Atlantic tot con<jc Tegen het midden van^ mer zal het weer iedé mogelijk zijn om goi van Londen naar AmeT vliegen. People ExprP Virgin Atlantic hopen een vijfde van de pas* die van Londen naar I vliegen voor zich te lr winnen. Belevenis Het vliegtuig van Virg'O lantic zal als het geal: heeft praktisch dj j nacht in de lucht zijn. 1$, stel is een occassion, di" Branson voor 28 miljoen van Boeing werd ovP men. Nieuw kan zo'n" reus gemakkelijk 100 C dollar kosten. De concurrenten zeggj Virgin Atlantic een ri onderneming is. Zij vo len dat Branson snel ervaringen zal opdoeni Richard Branson geloof dat hij jaarlijks m'< 200.000 jonge mensenfc- koop naar Amerika ertl naar Londen zal kunné gen. „De vraag is P groot", zegt deze merkip ge zakenman vol vertrqf De Virgin Jumbo is ui met ultramoderne appP voor stereo-beluistering deo. „Iedere luchtreis een vriendelijke en vocp vrolijke belevenis", hippie-kapitalist Bransfc zijn klanten. i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10