Drie alternatieven voor oplossing veldennood ASC Woor Pietje Precies. ia Rommelige Kaasmarkt wordt toegankelijker Universiteitsraad tegen compensatie beperking onderzoek Buikhuisen Paniek rond veteranenziekte is ongegrond ^EN/REGIO Buitengebied Voorhout krijgt riolering Het Gezinsbelang gezond naar 50ste verjaardag Ccid^cSomaivt DINSDAG 19 JUNI 1984 PAGINA'5 ?f i I al ?el el directeur van een wlatiebedrijf had jwfjksweg 4 137 ki- fier per uur gere- ^Jn dat was 37 ki nder te snel naar de duin justitie. „Ik rijd ri)0 kilometer per verklaarde de „Ik heb het ook •uk, ik word ge- beklaagde hij n ?lf. Rechter Oo- keek hem even Detend aan en zei: n ik zo naar u kijk, 'djgeloof ik dat u £%ok nog wel wat t te zeggen". „Nou, H het aan mijn 'ew vraagt, dan zal t wel wat anders llen", repliceerde lometervreter op- kt. Hij had geen te met de 200 gul- 5^rote boete. de verkoopleider een autobedrijf liet er Oomen zijn jaar- kilometeraantal l. Deze verdachte n( er „maar" 70.000 a/jaar. Hij had op •ijveg 44 160 kilome ter uur gereden en guoor wilde officier «justitie Van Ek het er sommetje van 500 fein hebben. Bij de eis omrekening gehouden ebet feit dat de man elheid met enige re- ïat overschrijdt en over een strafblad ikt. De verkooplei- Ziond het een onrede- boete waarop de Onrechter even zijn y humeur verloor en snelheidsovertreder *1de dat hij de eis l^vond. „Als u risico's ^lopen dan moet u ^lf maar weten". •uldig verschijnt er een achte die zich in het •ek met de kanton er niet verdedigt, - er geen twijfel over |»estaan dat hij schul- Zo ook deze man. ad in Katwijk rechts daald en een aanrij- e veroorzaakt en lat gisteren ook vol- Mig toe. „Waarom eu het dan voorko ks', vroeg Oomen, gezicht onbegrip ^bkte. „Het kost u *>n het kost ons tijd uitslag staat al bij Haat vast". De man, 3en schikking van {ulden had kunnen in, moest het ant- "d schuldig blijven. nompelde nog wat 'Czijn vrouw die de jiistratie voerde, 3 dat kon Van Ek rermurwen. De offi- 3/roeg om een boete ulden en Oomen ho- irde deze eis. U •j de volgende zaak de heer Johannes tiaan Bach naar vo- komen. Toen deze e, werd afgeroepen is hier en daar wat t<ovig gelachen. Dat t; een grap zijn, alsof J.ote componist him- ).n de zaal aanwezig Toch stond een jon- ïn op, liep naar vo- ïn antwoordde be kend op de vraag {echter Oomen of hij Hnes Sebastiaan -was. In de dagvaar- stond dat Bach zon- jelm op zijn hoofd jTiets had gereden in schoten. De jonge- tIvertelde dat hij zijn rjd naar huis wilde jen. Hij had echter één helm. Het j«al stapte toch op de umer en reed heel raam door Voorscho- De vriend droeg helm, de verdachte Cijn helm onder de |,De fietsers haalden lelfs in", beweerde „Dan hadden jullie goed kunnen gaan I", vond kanton er. Hij legde de jon den boete van 35 gul- x>p. „Voortaan wel nelm dragen want sioofd van een Bach fl te kostbaar", raad- i rechter hem aan. £ES VAN HERPEN OEGSTGEEST De Oegstgeestse Sportraad bespreekt vanavond drie alternatieven waarvan er één een einde moeten ma ken aan de veldennood van voetbal- en cricket- vereniging Ajax Sportman Combinatie (ASC). In feite is er ook nog een vierde alternatief, de aanleg van een compleet nieuwe sportaccommodatie ten noorden van Haaswijk op de lange termijn, maar dat zou rond de vier miljoen gulden gaan kosten en dat kan de gemeente op dit moment nooit bekostigen. De alternatieven zijn op genomen in de „Concept- Veldennota" van de ge meente. De Sportraad ad viseert de raadscommissie ruimtelijke ordening, die de nota later zal bespre ken. ASC beschikt momenteel over één voetbalveld aan de Dui venvoordestraat. Dat wordt in tensief bespeeld, terwijl verder gebruik wordt gemaakt van velden van andere verenigin gen. Zo speelt de cricketafde ling bij de Leidse Mixed Hoc key Club. Verder wordt een bijveld van voetbalvereniging UDO gebruikt. Voor trainin gen wordt uitgeweken naar halfverharde korfbal- en hoc keyvelden. Deze gang van za ken brengt veel ongemakken met zich mee, en het belang rijkste nadeel is dat deze sprei ding ten koste gaat van de kantine-inkomsten, voor veel verenigingen de belangrijkste bron van inkomsten. Uitgangspunt van de alterna tieven is dat ASC onderge bracht wordt op bestaande ac commodaties en twee speelvel den krijgt, trainingsmogelijk heden en een goede accommo datie voor de bloeiende cric ketvereniging. Het bekendste en goedkoopste alternatief is dat van de „veldenruil" tussen ASC en de korfbalverenigin gen Fiks en KNS. ASC gaat dan over naar de korfbalvel- den van sportcomplex De Vos- cuyl aan de Van Houdringen- laan. Daar wordt dan een nieuw hoofdveld aangelegd, het jeugdvoetbalveld van voet balvereniging Oegstgeest wordt vergroot tot een bijveld voor ASC en tussen de velden komt een cricketpitch. Tussen de twee bijvelden van „Oegst geest" kan een tweede cricket pitch komen. Fiks en KNS zouden dan naar het terrein aan de Duivenvoordestraat verhuizen, waar drie korfbal- terreinen kunnen worden aan gelegd, een oef en veld, nieuwe kleedkamers en zo meer. Tota le kosten omstreeks 800.000 gulden. De twee andere alternatieven Deze twee kostbare voorzie ningen voeren de begroting op tot 1.700.000 gulden. Het derde alternatief is afkomstig van korfbalvereniging Fiks, die het meest gekant is tegen een verhuizing. Het bijzondere van dat plan is dat het in twee fa sen wordt uitgevoerd. De ge meente heeft het plan enigs zins aangepast. In de eerste fase zou op het korfbalterrein een hoofdveld worden aange legd voor ASC. Op het vierde veld van „Oegstgeest" zouden dan twee korfbal terreinen kunnen komen. De kantine van Fiks zou door ASC wor den overgenomen en Fiks zou dan een nieuwe kleed- en clubaccommodatie krijgen. In de tweede fase zou dan een Het tweede alternatief omvat bijveld kunnen worden aange omvatten eveneens een ver huizing van ASC naar de Vos- cuijl, maar de korfbalvereni gingen blijven daar dan ook en ASC wordt ingepast op het complex, gebruik makend van het terrein van de voormalige rioolwaterzuivering dat tussen de korfbalvelden en de voet balvelden van „Oegstgeest" in ligt. Het terrein aan de Dui venvoordestraat zou dan ver der ongebruikt achterblijven en door de gemeente van ASC worden overgenomen. Een an dere bestemming dan de hui dige „groenbestemming" be hoort dan tot de mogelijkhe den. onder meer de aanleg van een hoofdveld op het terrein van de voormalige rioolwaterzui vering en het halfverharde korfbalveld. Verder wordt speciale kleed- en clubaccom modatie voor ASC gebouwd. legd op op het terrein van de voormalige rioolwaterzuive ring. Kosten eveneens onge veer 1.700.000 gulden, met als voordeel dat het bedrag niet in één keer hoeft te worden op gehoest. LEIDEN Het parkeer terrein op de Kaasmarkt wordt momenteel duchtig onder handen genomen. Het plein (voormalig bo decentrum dat door veel vrachtwagens werd aan gedaan) wordt herbe- straat, verdeeld in vakken en voorzien van drie zoge naamde verzamelparkeer- meters. Na deze werk zaamheden telt de Kaas markt 140 parkeerplaat sen en dat betekent vol gens de heer D. Kuijper van de afdeling Verkeer dat het aantal plaatsen door de reconstructie niet is verminderd. „Vroeger was het een bende, maar door deze herinrichting wordt het parkeerterrein geordend en wordt het een stuk toegankelijker", zegt Kuijper. De Onderne mersvereniging Promo tion Haarlemmerstraat en omgeving is het daarmee niet eens. Volgens secreta ris G. Jilleba gaan er door de herinrichting 38 par keerplaatsen verloren. De vakken aan de waterkant waren voorzien van parkeer- meters, maar deze zijn inmid dels verwijderd. Volgens Kuii- per werden deze meters regel matig vernield en zelfs in de Rijn gegooid. Op het grote ter rein was het gebruik van een parkeerschijf verplicht. Nu De Kaasmarkt. krijgen alle parkeervakken een nummer en worden min der molestgevoelige verzamel- parkeermeters geplaatst, zodat de automobilist die zijn voer tuig op de Kaasmarkt zet, voor zijn vak bij deze nieuwe me ters kan betalen. Op de Kaas markt mag maximaal twee uur worden geparkeerd, de kosten bedragen 1,50 per uur. De herinrichting van de Kaas markt kost twee ton, de prijs van de verzamelparkeerme- ters (11.000 gulden per stuk) is hierbij inbegrepen. Kuijper gaat er vanuit dat deze twee ton binnen één a anderhalf jaar zijn terugbetaald door de parkeerders. Dit betekent dat ieder parkeervak jaarlijks dui zend gulden moet opbrengen. Het rendement van het ter rein, waar veel langparkeer- derders stonden, gaat volgens Kuijper door de verzamelpar- keermeters sterk omhoog. De nieuwe apparatuur wordt naar verwachting over zes weken het parkeerterrein wordt over drie weken in ge bruik genomen. In de tijd dat het terrein „meterloos" is, is het gebruik van de parkeer schijf verplicht. Bii de reconstructie wordt niet alleen aan het gemak van de automobilisten gedacht, maar komen ook de fietsers aan bod. In de Koppenhinksteeg wor den fietsklemmen geplaatst die vooral op zaterdag (markt dag) dienst zullen doen. VOORHOUT Het buitengebied van Voorhout kan binnen kort worden aangesloten op de riolering. Na goedkeurend advies van de raadscommissies financiën en ruimtelijke ordening krijgt de gemeenteraad donderdag de knoop door te hakken. Ander half jaar geleden al, in december 1982, besloot de raad geld be schikbaar te stellen voor het bestek-klaarmaken van het riole ringsplan rond de 's Gravendamseweg en gedeelten van de Tey- lingerlaan en de Jacoba van Beieren weg. De gemeenteraad benadrukte destijds al het milieubelang van de aanleg van riolering onder deze wegen in verband met de grote bebouwingsconcentraties daar in de buurt. Ook de Bergamo- straat wordt op de riolering aangesloten en bovendien heeft het stelsel voldoende capaciteit om ook nog in de toekomst andere panden erop aan te sluiten. Er zijn nu minimaal 128 aansluitin gen mogelijk. Die kunnen overigens pas worden gerealiseerd na overleg met de betreffende grondeigenaren en bewoners. De aanleg van de riolering van de Teylingerlaan en Engelselaan is bijna gereed. De bewoners worden zo speodig mogelijk geïn formeerd over het feit dat zij moeten aansluiten. Daarna zullen de wegdekken worden vernieuwd. De riolering van de 's Gra vendamseweg komt overigens in de achtertuinen te liggen en de woningen aan de overzijde van deze straat kunnen in de toe-' komst, als het financieel haalbaar is, ook worden aangesloten. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres I Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres I l Plaats/Postcode» Telefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den HaaqIndien "wleidmg beslaat. kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd I LEIDEN De Leidse universiteitsraad heeft in gestemd met een compro mis-voorstel van de juridi sche faculteit en het colle ge van bestuur dat een eind maakt aan het sle pende conflict tussen de criminoloog Buikhuisen en drie leden van diens afdeling. Prof.dr.W.Buik- huisen krijgt weer de ver antwoordelijkheid over al het onderwijs in de crimi nologie. De drie blijven onderwijs geven in de cri minologie, maar onder verantwoordelijkheid van de heer Buikhuisen. Onderzoek zullen zij elders moeten verrichten, namelijk op het gebied van het jeug drecht, onder leiding van Prof dr. W. Buikhuisen. drie medewerkers weer in goede banen te leiden. Twee jaar geleden hadden de drie te kennen gegeven geen heil meer te zien in samenwerking met de criminoloog. Een spe- prof.mr.J.A.Nota. Daar zullen ciaal ingestelde commissie on- zij zich niet bewegen op het der leiding van prof. terrein van Buikhuisen, het bio-sociale onderzoek van cri mineel gedrag. Een in te stel len vertrouwenspersoon moet proberen de verstoorde rela ties tussen Buikhuisen en de .M.Feldbrugge kwam met het voorstel om de twee strijdende partijen uit elkaar te halen en in afzonderlijke vakgroepen onder te brengen. Buikhuisen ging echter door met de strijd en had succes. De commissie voor de bestuurshervorming vond het onaanvaardbaar dat Buikhuisen als hoogleraar geen invloed op onderwijs en onderzoek van de drie kon uit oefenen. In het nu bereikte compromis heeft hij die ver antwoordelijkheid weer terug. Het onderzoek van Buikhuisen zal in de toekomst kleiner van omvang zijn dan in het verle den. Collegelid Van der Meer zei gisteravond in de universi teitsraad er niets voor te voe len het verlies aan onderzoek te compenseren. Een motie van de raadsleden Van der Meer en Glastra van Loon, die daarin om een compensatie vroegen, kreeg geen meerder heid. Mevrouw Glastra van Loon had felle kritiek op de nieuwe structuur. Zij kreeg echter de garantie van het col lege dat, als er een vacature ontstaat wanneer een van de drie medewerkers zou op stap pen, deze opgevuld wordt door een bio-sociale onderzoeker. In het universitaire weekblad Mare werd eerder al gemeld dat zowel Buikhuisen als zijn drie opponenten instemmen met het bereikte compromis. BOILERWATER VOOR DE ZEKERHEID OP ZESTIG GRADEN LEIDEN Er is geen reden om in paniek te raken over de berichten omtrent ongewenste ziektekiemen in boilerwater. De temperatuur van het water is slechts één van de vele factoren die de uitgroei van de zogeheten „Legionella-bacteriën" kunnen bevor deren. Dat zegt dr. P.L. Meenhorst, die bij het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden al sinds 1978 onder zoek doet naar deze bacteriën. Het zijn deze bacillen die de zogeheten „veteranenziekte" veroorzaken. Meenhorst denkt dat niemand gebaat is bij overdre ven reacties op de hernieuwde publiciteit rond deze ziekte. Degenen die bang zijn besmet te raken bij het nemen van een douche waarbij ze heel heet water met koud water vermengen tot een matige tempera tuur kunnen gerust zijn, want de bacterie heeft het alleen naar de zin in water dat gedurende langere tijd in de boiler niet warmer dan zestig graden is ge weest. Vorige week riepen de gezamenlijke waterleidingbedrijven, verenigd in de VEWIN, de bevolking op de temperatuur van het boilerwater niet beneden de zestig graden te laten zak ken. „Of we er in de strijd tegen de veteranenziekte reëel veel mee opschieten weet ik niet", vraagt Meenhorst zich af, „maar zolang we nog zo weinig weten over deze bacterie lijkt me het advies van de waterleidingbedrijven er eentie van „safety first". Wat we namelijk wel zeker weten is dat ae bac terie die de veteranenziekte veroorzaakt, niet meer uitgroeit bij een watertemperatuur die hoger is dan zestig graden'Het onderzoek dat Meenhorst in opdracht van het ministerie van VROM uitvoert, richt zich vooral op de besmettingswijze bij de veteranenziekte, die ook wel bekend staat onder de naam legionairsziekte of Legionellose. Dodelijke afloop De in sommige gevallen dodelijke ziekte uit zich in longont steking. In ons land zijn sinds 1978 140 gevallen geregistreerd. Gemiddeld hebben vijftien tot twintig procent van de geval len een dodelijke afloop. Resultaten van onderzoeken zoals dat van Meenhorst wezen uit dat besmetting optreedt via waterdruppeltjes die men ina demt onder bijvoorbeeld de douche en de airconditioning. De Legionella-bacterie doet het uitzonderlijk goed in warmwa tersystemen met water van relatief lage temperatuur. Vooral personen met een lage afweer - waaronder veel zieken en be jaarden - zijn gevoelig voor besmetting en lopen de kans de ziekte te krijgen. „Ook voor kettingrokers en alcoholisten is de veteranenziekte een gevaar", zegt Meenhorst. „Het is een bekend verhaal dat die groepen een grotere kans hebben op het krijgen van luchtweginfecties. De risicofactor om besmet te raken met de Legionella-bacterie is daar duidelijk groter. Maar ook personen die ziek zijn hebben minder weerstand en lopen daardoor meer risico", aldus Meenhorst. In ziekenhuizen, verpleeg- en verzorgingstehuizen maakt men veel gebruik van grote centrale warmwatersystemen waar het water niet te warm wordt gebruikt. Kinderen, hoog bejaarden en gehandicapten die gewassen moeten worden kunnen door een ongecoördineerde beweging aan de kraan plotseling te heet water over zich heen krijgen. De Stichting Consumenten en Veiligheid pleitte daarom onlangs voor een standaardafstelling van de warmwaterkranen van huishoude lijke apparaten op maximaal vijftig graden. Daarmee wordt tevens ongewild een klimaat gecreëerd waarin de Legionella- bacterie goed gedijt. Zo kan het streven van de eén naar uit bannen van ziektekiemen in botsing komen met het streven van een ander naar meer veiligheid in tehuizen. Wasbakken In ons land werd in augustus 1978 in het Academisch Zieken huis in Leiden voor het eerst de veteranenziekte als diagnose gesteld bij een patiënt met verminderde afweer. Sindsdien hebben zich in hetzelfde ziekenhuis veertien van dergelijke gevallen voorgedaan. Lang heeft men gedacht dat besmetting plaatsvond via wasbakken, maar een onderzoek in die rich ting leverde niets op. Het zoeken ging echter onverminderd voort. Bij de speurtocht naar de ziekte stuitten onderzoekers in juli 1980 op twee longontstekingpatiënten die waren besmet met de inmiddels gevreesde bacterie. Sporen daarvan werden ook aangetroffen in de douche van de niertransplantatieafdeling van het Leidse ziekenhuis waar de patiënten gebruik van hadden gemaakt. Na enig speurwerk bleek dat het warme water van de boiler, met een temperatuur van tussen de 42 en 54 graden, tot en met het kraanwater van het gebouw van de inwendige geneeskunde, Legionella-bacteriën bevatte. Opval lend was dat in geen enkel monster van koud water (van vier tot vijftien graden) dergelijke bacteriën werden gevonden. Oudstrijders De naam veteranenziekte ontstond in de zomer van 1976. In de pers verschenen toen verontruste berichten over de plotse linge dood van een groot aantal Amerikaanse oud-strijders die het 56ste congres van het Amerikaanse Oudstrijderslegi- oen in Philadelphia bezochten. Van de ruim vierduizend aan wezigen op het congres werden 221 mensen ziek, waarvan er uiteindelijk 34 overleden. Er ontstond een panieksituatie die er mede toe heeft geleid dat snel een uitgebreid epidemiolo gisch onderzoek op gang werd gebracht. Bij 111 van de 123 in het ziekenhuis opgenomen patiënten werd longontsteking aangetoond. Eerst kon ondanks een uitgebreid microbiolo gisch onderzoek geen verwekker van dit ziektebeeld worden gevonden. Na vele maanden van onderzoek, waarbij onder meer gedacht werd aan een chemische besmetting van het drinkwater, kon met vrij grote zekerheid de conclusie wor den getrokken dat een nog niet eerder ontdekte kiem de ver oorzaker was van de geconstateerde ziekte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LISSE Woningbouw vereniging Het Gezinsbe- lang gaat het 50-jarige be staan tegemoet. Een ge beuren, dat volgend jaar zijn beslag zal krijgen en waaraan beslist aandacht zal worden besteed. Er is reeds een jubileumcom missie ingesteld, die de feestelijkheden gaat voor bereiden. In die commis sie hebben zitting de da mes J. v.d. Horst en A. van Slooten en de heren J. van Duin, P. van Dijk, A. in 't Veld, B. v.d. Meer, W. Goedemans en Th. Vermey. In het jaarverslag van de wo ningbouwvereniging gaf de se cretaris J. J. L. van der Meer onder meer aan, dat het afge- lopen jaar voornamelijk in het teken stond van de renovatie van een complex in De Engel, de nieuwbouw aan de Heere- weg en de Kanaalstraat, en de activiteiten rond de inmiddels berucht geworden 44 wonin gen in de Poelpolder, waar geen goed garen mee te spin nen is. Tevens zijn de eerste plannen ingediend voor de nieuwbouw in De Blinkerd, waar het Gezinsbelang 80 wo ningen voor haar rekening neemt en verder is men bezig geweest met de bouw en ople vering van de 52 woningen in Vreewijk. Van der Meer vertelde ook dat bij de renovatie de bewoners commissie zeer goede diensten heeft verleend en deze com missie is nog steeds in functie, want men is nog niet helemaal klaar. Dat is dan het opknap pen van een gedeelte van de woningen uit het totale bezit van Het Gezinsbelang, dat 453 woningen omvat en in goede onderhoudsstaat verkeert, met uitzondering van de hiervoor al genoemde 44 woningen in de Poelpolder die in 1966 wer den gebouwd en inmiddels al honderdduizenden guldens aan onderhoud en opknappen hebben gekost, zondat dat er echte oplossingen zijn bereikt. Een verdere verbetering zal ongeveer een miljoen gulden gaan kosten, maar de centen om dat voor elkaar te krijgen heeft men nog niet van het rijk los kunnen peuteren. Vol gens administrateur T. P. B. van der Lans heeft Het Ge zinsbelang al sinds een jaar of vijf het bedrag van rond een miljoen gulden tegoed van het rijk. De vereniging krijgt jaarlijks aan huren het bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden binnen en de totale inkomsten zijn ruim 2,5 miljoen gulden. De uitgaven liggen iets lager. Het onderhoudsfonds van de vereniging bevatte aan het eind van 1983 het bedrag van ruim een miljoen gulden, of wel bijna drieduizend gulden per woning. Het totale bezit is verzekerd voor bijna 47 mil joen gulden en de premie voor storm en brand bedraagt 27.000 gulden. De administra teur vermeldde tenslotte dat de huurachterstand dankzii een strak onvorderingsbeleid nog wel meevalt, al is dat be drag toch altijd nog zo'n dikke 20.000 gulden tegenover een maandelijks huurbedrag van 127.000 gulden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5