De Zijloever is al aren een puinhoop" ALLERLEHDS) emeenteraad eensgezind ;gen 1 juli pakket EeidaeSoiiAtwt KOOI EIST MAATREGELEN TEGEN VERVUILING TREKKERSHUTTEN IN CRONESTEUN >llandse suwe Bouwleges omhoog Oogverblindend Nieuw onderzoek naar erfelijke ziekte VNG wil ander systeem werkloosheidsuitkeringen Uitmarkt biedt culturele kijk op Leiden Kwaliteit van grijze literatuur valt mee DINSDAG 19 JUNI 1984 PAGINA 3 nar Instituut NIMA-A diploma RWOUDE/LEIDEN Onlangs is in Zoeter- let Instituut voor Marketing Onderwijs Insti- gericht, dat cursussen geeft waarmee perso rden klaargestoomd voor het NIMA-A exa- dt twee keer per jaar wordt afgenomen door erlands Instituut voor Marketing, examen met goed gevolg aflegt, weet zich vd met de elementaire beginselen van be aring, hetgeen een baan in het bedrijfsleven houd geeft. Bij Instimar staat de persoonlijke vl^ing voorop. Er wordt gewerkt met een klei- vaste docenten: J.M.G. Janson, H.G.M. van aden H.P.J. Vink. De opleiding omvat 25 lesa- lt,een wordt in Leiden gegeven. Extra lesavon- v^een moeilijk onderwerp en speciale examen- 'e^ behoren tot de extra's. Voor informatie kan 15recht bij Instimar, antwoordnummer 20411, sd}H Zoeterwoude, tel. 071-891320. he~ Weer klachten over pseudo-arts LEIDEN Twee vrou wen uit Delft hebben de Leidse politie gemeld dat ze zijn opgebeld door de pseudo-arts Steenkamp. Deze telefoonmaniak belt vrouwen op, zegt dat hij voor het AZL werkt en met een on derzoek bezig is. Hij stelt de vrouwen dan intieme vragen. De Delftse vrouwen wer den gebeld op 8 en op 14 juni. Klachten over café Barrera LEIDEN De Vereniging Pieters- en Acade- miewijk heeft bij het college van B en W ge klaagd over de overlast die door cafe „Barrera" op de hoek van het Rapenburg en de Kloksteeg zou worden veroorzaakt. „Men gebruikt daar een groot deel van de rij weg en ook de Nonnenbrug als terras. De klan dizie voornamelijk studenten veroorzaken veel overlast door geluid, glas en vuil", heet het in een brief aan het college. Sommige buurtbe woners zouden niet meer langs het café durven. De vereniging wijst erop dat hierdoor rechtson gelijkheid ontstaat: andere terrasbezitters hou den zich wel aan de voorschriften. De vereni ging vraagt zich of af het café voor het gebruik van straat en brug wel precariorechten betaalt. Een copie van de brief is aan de afdeling ge meentelijke belastingen gestuurd. Pastor Happel stapt op LEIDEN Pastor Happel gaat de Antoniusparochie in Leiden Zuid-West verlaten. De Orde der Franciscanen waarvan pater Happel lid is, heeft een beroep op hem gedaan om elders een functie te aanvaarden. Pastor Happel heeft besloten deze func tie, coördinator van de 'Stoutenbeek' in Amersfoort, per 1 au gustus te aanvaarden. De Stoutenbeek is een bezinningscentrum waarvan de nieuwe bestemming onder meer is het scheppen van ruimte voor een tijdelijke opvang van groepen mensen, die in de samenleving uit de boot dreigen te vallen. Pastoor Happel heeft in Leiden een vruchtbare periode van vier jaar achter de rug. Mede door zijn inbreng zijn de werkgroepen in de parochie in een sluitende structuur geplaatst, waarbij eigen verantwoordelijkheid van de werkgroepen voorop staat: een structuur waarmee de Antonius nog jaren vooruit kan. Daarbij had hij een zeer grote inbreng in de Antoniusfeestweek. Morgenavond is er van acht tot tien uur gelegenheid afscheid te nemen van pastoor Happel in de Antoniuskerk. ha h§N „Jaren gele- >lii ons al beloofd dat Is zooi daar wordt op- rHd, maar er is nog M niets gebeurd. Ie- "1 doet maar waar hij T. heeft, de gemeente id* niets aan inte- 41, jullie dumpen ?t afval in onze wijk |n)>nze kinderen kun- rc]ergens spelen. Die btussen de troep en aej daar is het nog le svaar lijk ook. De 'vj nu zo aardig opge- ;0| overal is gebouwd ^nieuwd; we hebben in om nog langer te hen. Aan die Zijloe- l >et eindelijk wat ge- 1 r. et J4rtig bewoners van De Kooi waren gisteravond in het Dienstencentrum aan de Drif- straat bijeen om bij gemeente ambtenaren hun beklag te doen over het gedeelte var. de Zijloever dat aan De Kooi grenst. Het gaat om het stuk grond van de voormalige scheepswerf van Boot tot en met Gijzenij (verwerking van oude metalen). De bijeenkomst was door het wijkcomité geor ganiseerd om eventuele onno dige onrust bij de bewoners weg te nemen, allerlei geruch ten te ontzenuwen en de in de wijk levende klachten over het desbetreffende terrein te genover de gemeente naar vo ren te brengen. 6 Want dat tot dusver door de gemeente te weinig informatie wordt ver strekt over de problemen met de Zijloever en de manier waarop wordt geprobeerd er wat aan te doen, dat wilde ook de aanwezige gemeentelijke De onrust in de wijk spitst zich toe op de (bodem)vervuiling aan de Zijloever en de manier waarop de nog aanwezige be drijven het leefmilieu minder aangenaam maken. Milieu ambtenaar G. in 't Veld zette gisteravond uitvoerig uiteen wat de gemeente aan de moei lijkheden probeert te doen. Het terrein van Gijzenij is in 1981 door de provincie onder zocht op mogelijk bodemver vuiling. Conclusie: niets aan de hand. „Wij waren daar nog al verbaasd over", zei In 't Veld daar gisteravond over, maar dat was de buurt ook. Binnenkort wordt een nieuw bodemonderzoek gedaan, want de gemeente gaat er vanuit, dat de grond wel is vervuild. „Maar als het daar echt ver vuild is, kan het nog zeker drie jaar duren voordat het is opgeruimd. Dat is nu eenmaal de wet", aldus In 't Veld. Op het terrein van Boot ver vuild met zware metalen „maar geen gevaar voor de volksgezondheid" moet een bejaardenhuis komen met bij behorende woningen. Volgens de gemeente is hier geen spra ke van vertraging door de ver vuiling. in 1986 wordt met de bouw van de woningen begon nen en zo was het ook altijd gepland. Van het stuk grond tussen Boot en Gijzenij heeft de ge meente een gedeelte gebruikt om met olie vervuilde grond, dat afkomstig is van het voor malige bedrijf van Kempe- neers aan de Langestraat, te storten. Er zou geen andere oplossing zijn geweest, kregen De Kooi-bewoners gisteravond te horen. Binnenkort wordt die grond verwijderd, werd beloofd. Het terrein van aannemer Zit man dat daar ook ligt, is de buurt een doorn in het oog. De gemeente onderhandelt met Zitman over aankoop en als dat lukt, zal Zitman wel ver dwijnen. Volgens In 't Veld worden die onderhandelingen waarschijnljjk binnenkort af gesloten en ook hier speelt het f»robleem van bodemvervui- ing. De rest van het terrein zal voorlopig met hekken wor den afgezet, er wordt gras ge zaaid en er komen wat geiten en paarden te staan. „Dan wordt dat tenminste niet meer gebruikt om afval te storten", luidde de verklaring. Vanuit de buurt werd met nadruk ge vraagd om er ook een speelter rein voor kinderen te maken. i|t>EN De drie gro- èitrtijen in de gemeen- Md hebben laten we lzegen het door de re- ^g voorgestelde 1 pakket te zijn. In de u'^com missie maat- ippelijke aangelegen- >pn en volksgezond- s praten de fracties lerdag over een door "FNV opgestelde mo- v'egen het regerings- |d- sr werd in de gemeente- een motie van het FNV behandeld die zich uitsprak tegen de kortingen op de uit keringen die de regering voorstelde. De motie haalde het uiteindelijk niet omdat VVD en CDA te kennen ga ven tegen te zullen stemmen. Ditmaal wensen beide 'rege- rings'partijen zich echter wel tegen het beleid van hun Haagse partijgenoten uit te spreken. Wethouder P. Schoute (VVD) liet in een in terview in een vakbondsblad al eerder weten dat „voor de minima de ondergrens is be reikt". De PvdA heeft zelf voorgesteld de FN V-motie op de agenda van de gemeente raad te plaatsen, terwijl het CDA te kennen heeft gege ven de FNV-motie te amen deren in die zin dat „het 1 juli pakket moet worden af gewezen". In de motie van het FNV wordt vastgesteld „dat de voorgenomen maat regelen een groot aantal in woners van de gemeente Lei den treft en daarmee zowel het levenspeil van de betrok kenen als het economisch draagvlak van de stad". De vakbond stelt daarom voor het 1 juli-pakket af te wijzen en te vervangen door alter natieve wijzigingen in de so ciale zekerheid. LEIDEN Op initiatief van het CDA-raadslid D. van Duyn gaat het college van B en W bekijken of het mogelijk is in Cro- nesteijn zogenaamde trekkershutten te bouwen. Middels deze uit de Alpen overgewaaide slaapgelegenheden wil het CDA goedko pe overnachtingsmogelijkheden scheppen. Het plaatsen van deze trekkershutten past in het toeristisch beleid zoals de gemeente dat wil gaan voeren. In dit kader is het college ook van plan een stadscamping in Leiden te realiseren. Van Duyn betoogde gisteravond in de ge meenteraad dat het college „te hooggespannen verwachtingen" hiervan heeft daar de economische recessie ook haar invloed doet gelden op het toerisme. Wethouder J. Fase was het in zo verre met hem eens, dat de exploitatie van de camping volgens haar niet door de gemeente zou dienen te gebeuren. Het VVD-raadslid G. Bakker hield het college voor terughou dend te zijn met het ontwikkelen van een beleid ten aanzien van het fenomeen rommelmarkten. De liberaal meende dat de ondernemers hierover onderling tot overeenstemming zouden moeten komen. Ondertussen is er wel een gemeentelijke nota over de rommelmarkten in de maak. Een motie van D'66 en PvdA waarin de wenselijkheid van een periodieke rommel markt werd uitgesproken, werd door het college overgenomen. Een motie van het CDA waarin werd verzocht 'Leiden Leeft' ongevraagd subsidie toe te kennen, werd door B en W afgewe- in neester C. Goekoop Meijer, de voorzitter Ie commissie voor "j- en Wittebrood van oPctober Vereeniging, 11 gistermiddag nieu- rollandse haring aan- aen op het Stadhuis- .oduktschap voor Vis nsprodukten presen- de haring in Leiden, haring met de vie- An Leidens Ontzet in ltutelstad een belang- laats inneemt. Op 3 !r worden in De 40.000 haringen uit- Id. Verder worden ir in samenwerking ,nder meer het pro- rihap 10.000 haringen iden aan Nederland- ibassades over de ie reld. idijfspand ■»akt !N Vijftien krakers si in het afgelopen week- - pet pand Breestraat 85 vt genomen. Het gaat om groot bedrijfspand dat 15 augustus 1983 leeg- Daarvoor was het ge it gebruik als dépenden- ji de universiteit. Het ^at eigendom is van de end Utrecht, staat te Oe politie zal niet optre- Ex-minister promoveert op kwestie Nieuw Guinea LEIDEN Drs. P.B.R. de Geus, ex-minister van De fensie, promoveert volgende week dinsdag tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift over de kwestie Nieuw Guinea. De heer De Geus (55) heeft het Neder landse buitenlands beleid rond Nieuw Guinea onder de loep genomen. Daarbij is spe ciale aandacht geschonken aan de invloed van militaire macht on Hp hpslis^ina^nro- cessen. De Geus was van au gustus '80 tot september '81 minister. Sinds juni '82 is hij in dienst bij de Europese Ge meenschappen als directeur- generaal van het Bureau voor de Statistiek in Luxem burg. De heer H. van den Berg is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Van den Berg. die werkt bij het Kli nisch Genetisch Centrum in Utrecht, verrichtte onder zoek naar de mogelijkheden tot verbetering van het gene tisch onderzoek. In zijn proefschrift beschrijft hij de ontwikkeling van een sy steem waarmee metafase cel len in een preparaat automa tisch kunnen worden opge spoord en naar opklimmende bruikbaarheid worden ge rangschikt. LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond besloten de leges voor het verstrekken van bouwvergunningen te verhogen. De verwachting is dat deze verhoging de ge meente jaarlijks 112.000 gulden opgeleverd. De verhoging is vooral gezocht in het verstrek ken van bouwvergunningen voor de grote en dure gebou wen daar uit deze leges het merendeel van de inkomsten wordt verkregen. Bouwver gunningen voor werken tot 200.000 gulden zijn met tien procent verhoogd, de overige met achttien procent. Energiebedrijf Het Energiebedrijf Rijnland is niet van plan zich ten aanzien van de zogenaamde kortingsacties van tuin ders soepel op te stellen. De directie van het EBR stelt vast, dat uit het artikel in de LC van afgelopen don derdag een soepele opstelling zou kunnen worden afge leid. Daarvan is geen sprake, aldus het EBR. De nor maal gangbare incasso-procedures zullen ook bij de kortingsacties gevolgd worden. Tot deze procedures be horen onder meer ook het bijrekenen van rente en ten slotte het beëindigen van de levering van energie als aan de betalingsverplichting niet wordt voldaan. Pijpenkabinet Het Pijpenkabinet houdt zondag 24 juni een demonstratie pijpmaken. In het museum aan de Oude Vest 159a worden op traditionele ambachtelijke wijze pijpen geperst van wit te klei (Goudse pijpen). De demonstratie wordt zondag ge houden van een tot vijf uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Ons Doel De gemeente en woningbouwvereniging Ons Doel' or ganiseren morgen een informatiebijeenkomst over de herinrichting van de Iepenrode, Berkenrode, Eikenro de en Bosrode. Dit werk vangt na de bouwvakvakantie aan. De bijeenkomst heeft plaats in het buurtcentrum 'Op eigen wieken' aan het Valkenpad 2. Elzagazir De reggaeband Elzagazir treedt donderdag 21 juni op tij dens de laatste soosavond van dit seizoen van de Jongeren beweging aan de Koppenhinksteeg 2. De toegang is gratis. Het wegdek van de Steenstraat schitterde de toevallige passant gisteren tegemoet. Terwijl voorbij gangers zich wat vertwijfeld afvroegen waar dit nu weer goed voor was, werd oogverblindend wit poeder op een helft van het wegdek (ter hoogte van het restaurant Wienerwald) uitgestrooid. In opdracht van de gemeente werd een serie lijnen aangebracht. Volgens de plannen zou vandaag de andere helft van het wegdek een zelfde behandeling ondergaan en al die lijnen moeten samen de omtrek van de vroegere Rijnsburgerpoort voorstellen. Dan moet blijken of het lijnenspel net zo oogverblindend is als het poeder dat voor het aanbrengen ervan nodig was. LEIDEN Aan de Leidse dominante erfelijke ziekte die universiteit heeft komend vermoedelijk veroorzaakt weekeinde een workshop wordt door een afwijkend gen plaats over de ziekte Chorea op chromosoom 4. In de Leidse van Huntington, een erfelijke vakgroep die zich met deze afwijking die zich kenmerkt ziekte bezighoudt wordt ge- door neurologische en psychia trische afwijkingen. In Neder land lijden zo'n 1000 mensen aan deze ziekte terwijl vele duizenden de kans lopen de tracht deze hypothese te be wijzen. De ziekte manifesteert zich meestal pas na het dertig ste levensjaar. Dit betekent een jarenlange spanning voor ziekte na hun dertigste te krij- de mensen die de ziekte kun- gen. De workshop wordt georgani seerd door de 'research group on Huntington's chorea of the world federation of neurology' die in 1967 werd opgericht. Dit gezelschap bestaat uit neurolo gen, psychiaters, genetici, far- macologen en epidemiologen. Chorea van Huntington is een nen krijgen. De Leidse vak groep anthropogenetica heeft in de loop der jaren veel gege vens verzameld over families en personen in Nederland die aan deze ziekte lijden of gele den hebben. Dit materiaal wordt beheerd door een stich ting waarin zowel wetenschap pers als de patiëntenvereni ging zijn vertegenwoordigd. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vindt dat er een ander systeem van werkloosheidsuitkeringen moet komen. De VNG heeft staatssecretaris De Graaf van Socia le Zaken gisteren per brief een alternatief plan voorgelegd. Kern van het VNG-plan is dat de werkloze gedurende twee jaar een werkloosheidsuitkering ontvangt via de bedrijfsvereniging. Daarna is de werkloze aangewezen op een werknemersvoorzie ning via de sociale dienst van de gemeenten. Met deze voorstel len wil de VNG vooral tegenwicht bieden aan de plannen die het kabinet voorheeft met de werkloosheidsuitkeringen. Daarte gen hebben de gemeenten grote bezwaren, zo blijkt uit de brief. Mannen en vrouwen krijgen hetzelfde recht op de uitkering. Wel zou het mogelijk kunnen zijn dat de rechten zullen ver schillen naar gelang van de leeftijd. Jongeren onder 23 jaar zou den bijvoorbeeld moeilijker tot de regeling kunnen worden toe gelaten, terwijl mensen van 57,5 jaar en ouder tot hun pensioen gerechtigde leeftijd in de regeling mogen blijven. De kosten van deze vorm van WW moeten uit de premies worden betaald. LEIDEN Er is nog plaats op Uitmarkt is de Leidse bevol- de Uitmarkt'84 die zaterdag 15 king te laten zien wat er in september in en rond de Pie- deze stad te doen is op het ge- terskerk wordt gehouden. Op bied van vrijetijdsbesteding, deze markt kunnen alle vere- De nadruk ligt op kunst en nigingen die zich bezighouden cultuur. De organisatoren wil- met kunst en cultuur zich aan len de Pieterskerk en het Pie- het Leidse publiek presente- terskerkplein omtoveren in ren ^ot nu toe bebben ruim een „oëntrum van gezelligheid dertig instellingen en vereni- waar voor jong en oud van al- gingen zich aangemeld. les is te beleven". De deelne mende verenigingen kunnen De bedoeling van deze door de zich op twee manieren aan Stichting Vrienden van de den volke presenteren: door Pieterskerk georganiseerde optredens op de diverse podia en via een informatiestand. Tevens zijn er een „creacor- ner" voor kinderen, diverse tentoonstellingen en terrasjes. Verenigingen die optreden krijgen een gratis stand aange boden. Alle amateurclubs en instellingen die zich uitslui tend via een stand willen laten zien, moeten vijfentwintig gul den voor een halve kraam be talen. Belangstellenden kun nen schrijven naar de Werk groep Leidse Uitmarkt, Klok steeg 16. 2311 SL Leiden. LEIDEN De kwaliteit van de zogenaamde grijze litera tuur is redelijk tot goed. Door het grote aanbod bij de regu liere uitgeverswereld komt een aantal kwalitatief goede geschriften ten onrechte in het „grijze circuit" terecht. Dat concludeert H. Lagerwaard in „Een vloed van inkt. Beschou wingen over grijze literatuur", een uitgave van het Centrum voor Onderzoek van Maat schappelijke Tegenstellingen aan de Leidse Universiteit. Grijze literatuur wordt gedefi nieerd als wetenschappelijke geschriften, die niet via de ka nalen van erkende uitgevers en boekhandels worden gepro duceerd en verspreid. Het gaat meestal om doctoraalscripties, dissertaties, congres- en sym posiumverslagen en rapporten van semi-overheden. Volgens Lagerwaard vallen kwalitatief goede geschriften bij gevestigde uitgevers uit de boot, omdat ze commercieel niet aantrekkelijk zijn: te spe cialistisch of een onderwerp dat niet modieus genoeg is. Het ontbreken van voldoende financiële steun door de au teur zelf of in de vorm van subsidies speelt ook een rol bij het ontstaan van grijze lite ratuur. Volgens het rapport staat de kwaliteit van grijze literatuur laag aangeschreven. Het idee overheerst dat het om onlees bare. waardeloze rapporten gaat die met echte wetenschap niets te maken hebben. „Die lage dunk wordt benadrukt bij onderzoeken die zijn gericht op het tellen van publicaties en citaties. Bij dergelijk onder zoek is grijze literatuur bij voorbaat van tellingen uitge sloten", aldus Lagerwaard. Het idee dat grijze literatuur kwa litatief onder de maat is, zou zelden of nooit worden bear gumenteerd. Op grond van dit alles pleit de onderzoeker voor een opwaar dering van grijze literatuur.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3