HfïTïül TAFEL kerk wereld Willebrands: Bezoek paus aan wereldraad positief Geregeerden willen dat er geregeerd wore! Vrije richting theologie (zonder klassieke talen) impuls studie in Leiden Wim Bartels (IKV) peilt Moskou s reactie op kernwapenbesluit De politieman bepaalt uiteindelijk wat redelijk is ACHTERGROND CeidóeSoiucwit DINSDAG 19 JUNI 1984 PAC Weer huisarrest voor Bulgaar Sergej Antonov De Romeinse rechter-commi- saris Ilario Martella heeft gis teren besloten de, in verband met de aanslag op de paus verdachte, Bulgaar Sergej Antonov opnieuw onder huisarrest te stellen. Martella heeft daarmee een verzoek afgewezen van het openbaar ministerie, dat het voorarrest van Antonov wilde verlen gen. Aangezien de privé-woning van de Bulgaar in Rome vol gens de politie niet voldoen de veiligheidswaarborgen geeft, moet Antonov nog in de Rebibbia-gevangenis in Rome blijven, totdat een ver vangende woning is gevon den. Antonov was al in de cember vorig jaar wegens zijn gezondheidstoestand uit detentie ontslagen en onder huisarrest gesteld. Een recht bank vonniste daarop, dat hij in januari opnieuw gevangen moest worden gezet. Wie geen klassieke talen be heerst maar toch aan een theologische faculteit wil stu deren, zal vanaf het studie jaar '85/'86 terecht kunnen bij de Leidse universiteit. Al thans als de plannen door gaan die de Leidse theologen hebben ontwikkeld om aan hun faculteit een zogeheten vrije studierichting toe te voegen. Dat de betrokken in stanties aan het voor dit vak gebied unieke fenomeen hun zegen zullen geven, is vol gens prof. dr. L. Leertouwer, de nieuwe decaan van de fa culteit, vrijwel zeker. De vrije studierichting moet de vitaliteit van de theologie- beoefening in Leiden een nieuwe impuls geven. „Met een aanwas van zo'n dertig nieuwe studenten per jaar verkeert onze faculteit per manent in de gevarenzone". aldus prof. Leertouwer die geschiedenis van de gods diensten doceert. „Zakken we tot onder de vijfentwin tig, dan wil de overheid een eind maken aan onze zelf standigheid. Wij zouden dat vooral ook spijtig vinden, omdat er wel degelijk een grote, en zelfs toenemende, belangstelling is aan te wij zen voor de bestudering van de godsdienst. Het probleem is alleen, dat die belangstel ling helemaal los staat van de animo om predikant te wor den, terwijl de opleiding die wij bieden nog steeds in hoge mate is toegesneden op dat predikantschap. De vrije stu dierichting wil tegemoet ko men aan de veranderde oriëntatie van potentiële the- ologie-studenten". De gerichtheid van de huidi ge theologie-opleiding op het predikantschap komt niet al leen tot uiting in de voor waarde, dat studenten Grieks en Hebreeuws moeten kun nen lezen, maar ook in het vakkenpakket. Voor de vrije studierichting is beheersing van deze talen niet vereist terwijl bij de samenstelling van het vakkenpakket een veel grotere vrijheid wordt toegestaan. Als toelatingseis voor de nieuwe opleiding zal, naar het zich nu laat aanzien, een propaedeutisch examen gelden in een van de volgen de studierichtingen: rechten, economie, letteren en sociale wetenschappen. De beroepsperspectieven voor iemand, die straks als theoloog in de vrije studie richting afstudeert, wil prof. Leertouwer niet al te roos kleurig voorstellen. Toch ziet hij wel mogelijkheden, bij voorbeeld in de media en de gezondheidszorg. „Er bestaat in deze sectoren een duidelijk behoefte aan mensen die ge schoold zijn op het gebied van de godsdienst maar toch niet optreden namens een kerk", aldus Leertouwer, die hierbij ook wijst op de wel zijnszorg rond de minderhe den in ons land. Dit laatste lijkt wat vreemd voor wie bij een theologische faculteit uit sluitend denkt aan de bestu dering van christendom en jodendom. „Dat beeld bestaat nog steeds", zegt Leertouwer, „maar het is niet in overeen stemming met de realiteit. De aandacht die we besteden aan bestudering van de niet- christelijke godsdiensten is sinds de Tweede Wereldoor log steeds groter geworden en het is voor onze studenten dan ook heel goed mogelijk om af te studeren in bijvoor beeld de islam". De door critici al wel geop perde veronderstelling, dat de vrije studierichting min der wetenschappelijk zou zijn, wijst de hoogleraar per tinent van de hand. „Dat we een ander studiepakket bie den dan gebruikelijk is, heeft niets te maken met het ge halte ervan. De gebruikelijke academische kwaliteitseisen zijn ook voor deze studierich ting van toepassing". Voorwaarde voor de invoe ring van de nieuwe opleiding is dat de Leidse universiteits raad er zijn fiat aangeeft. Ook al, omdat het plan geen extra kosten met zich mee brengt (er worden geen nieu we medewerkers aangetrok ken), gaat Leertouwer ervan uit, dat dit geen problemen zal opleveren. Kardinaal Willebrands, hoofd van het Vaticaanse se- cretariaat voor de eenheid der christenen, heeft gisteren het bezoek van de paus aan de Wereldraad van Kerken als „zeer positief voor de oe cumenische dialoog" geken schetst. Met dit bezoek heeft de paus zijn goedkeuring wil len geven aan de vijftienjari ge samenwerking tussen Rome en de Wereldraad als mede aan de „belangrijke ontwikkelingen" die daarbij zijn bereikt, aldus Wille- 'brands. Johannes Paulus II, zo zei de kardinaal, moest als bisschop van Rome ook de positie van de paus volgens rooms-ka- tholieke opvattingen als op volger van Petrus benadruk- ken. „Hij bewaart de traditie van het geloof van de aposte len Petrus en Paulus en staat garant voor de waarheid en orthodoxie van deze leer." De paus heeft dit verschil tussen de rooms-katholieke en de andere kerken welis waar terughoudend, maar toch zeer duidelijk aangege ven, zo zei Willebrands. Het was volgens hem onmogelijk en ook niet zinvol geweest als er over de bijzondere po sitie van de rooms-katholieke kerk zou zijn gezwegen. Van de zijde van de wereld raad werd het „fair" ge noemd, dat Johannes Paulus II meteen aan het begin van zijn toespraak gezegd had, dat alleen de bisschop van Rome de opvolger van Petrus hoofd van de afdeling geloof en kerkorde van de wereld raad. Het heeft volgens hem geen zin wanneer de wereldraad het vraagstuk van het paus schap, „het belangrijkste struikelblok op weg naar de oecumenische eenheid", di rect ter discussie stelt. Het leidt" misschien tot meer re sultaten wanneer dit langs een omweg gebeurt, bijvoor beeld via het gesprek over de zogenaamde Lima-teksten. „Op de lange duur zal dit vraagstuk dan wel weer aan de orde komen." De bond van protestantse kerken in Zwitserland heeft tegenover paus Johannes Paulus II het tegenhouden van gemeenschappelijke avondmaalsvieringen „onge hoorzaamheid tegenover de opdracht van Christus" ge noemd. Bij zijn bezoek aan Zwitserland vorige week had de paus „volledige overeen stemming over geloofsvra gen" voorwaarde voor een gemeenschappelijke eucha ristieviering genoemd. Dit heeft het bestuur van de bond gisteren meegedeeld op de jaarvergadering te Wild- haus bij Zurich. Verder hebben de protestan ten voorgesteld, dat het Vati- caan en de Wereldraad van Kerken samen Oost en West oproepen om onmiddellijk de onderhandelingen in Genève voort te zetten. Ook hebben de protestanten in het ge sprek met de paus gepleit voor meer gemeenschappelij ke initiatieven op het gebied van de mensenrechten. Wim Bartels, internationaal secretaris van het IKV, gaat vrijdag voor enkele dagen naar Moskou. Hij zal deelne men aan een conferentie van de aan de regering gelieerde Russische Vredesraad en met autoriteiten (onder wie de Amerika-specialist Georgi Arbatov) gesprekken voeren over mogelijke aanzetten in Oost en West tot een bevrie zing van de kernwapenwed loop, in het bijzonder binnen Europa. Ook wil het IKV, al dus Bartels, de Russische re actie peilen op het Neder landse kernwapenbesluit. Op genoemde conferentie zal onder meer worden gespro ken over de situatie in Euro pa, nadat begonnen is met de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse kernwapens. Verder komen de conferentie over veiligheid en vertrouwen wekkende maatregelen, afge lopen februari in Stockholm, en de ontwikkeling van de ruimtewapens aan de orde. Bartels zou in mei 1982 op de vredesconferentie van de we reldgodsdiensten, die de Rus- sisch-orthodoxe kerk (in mei 1982) te Moskou had georga niseerd, spreken over ontwa pening en mensenrechten in Europa. Hij wilde pleiten voor de ontmanteling van alle middellange afstandsra ketten (de voorgenomen 572 aan NAVO-zijde en de ge plaatste 300 SS-20-raketten aan Sovjet-zijde) alsmede voor de Tsjechoslowaakse- mensenrechtenbeweging Charta '77 en de verboden Poolse vakbond Solidariteit. Ondanks toezeggingen van de organisatie kreeg hij geen toestemming zijn rede in het openbaar te houden. Uit pro test verliet hij daarop de con ferentie. In februari van dit jaar had Bartels nog een directe con frontatie met secretaris Zjoe- kov van de Russische Vre desraad. Op een bijeenkomst van vredesbewegingen in Athene konden de Oosteuro- pfcse deelnemers onder lei ding van Zjoekov en verte genwoordigers van de wes terse vredesbewegingen, on der wie Bartels, geen over eenstemming bereiken over een slotverklaring. Dezelfde maand kreeg IKV- -secretaris Mient Jan Faber geen visum voor de DDR, waar hij zou deelnemen aan een gesprek over vredes vraagstukken van de Neder landse en de DDR-kerken. Begin maart werd Faber Tsjecho-Slowakije uitgezet na contacten met Charta-leden. Joegosla vische macaroni met andijviesalade hangop met beschuit Voor twee personen hebt u nodig: 250 g macaroni, zout, 1 lepel olie, stukje ontbijtspek van 100 gr, 2 pien, 1 kleine paprika, 50 g geraspte pittige kaas, paar Jepels koffiemelk, peper, peterselie: 250 g andijvie, (wijn)azijn, zout, peper, rozemarijn, bieslook, 1 lepel olie, 1 hard gekookt ei; 1 liter karnemelk, 2 be schuiten. vruchtenpud- dingsaus of jam naar smaak. Kook de macaroni volgens de gebruiksaanwijzing. Als die ontbreekt, breng dan een ruime pan halfvol water met genoeg zout en de lepel olie aan de kook. Strooi er de macaroni in. roer even en laat het water tien tot vijf tien minuten zacht koken. Schenk de pan met gare ma caroni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat en schud er het water uit. Bak het in blokjes gesneden spek in een ruime pan wat uit. Fruit een van de kleingesne den uien mee en zodra die lichtbruin is ook de in kleine stukjes gesneden paprika. Schep de gare macaroni door het spek-groentenmengsel samen met de kaas. koffie melk en fijngeknipte peter selie. Maak de massa al om scheppend warm en doe er naar smaak zout en peper bij. Strooi de heel fijn gesneden tweede ui over de macaroni. Spoel de andijvie schoon, laat haar uitlekken en snijd haar fijn. Meng azijn. zout. peper. j iets fijngeknipte rozemarijn en veel bieslook en klop er druppelsgewijs de olie door. Schep de andijvie luchtig door dit sausje. Garneer de salade met plakjes ei. Zet de karnemelk een halve dag weg op een zeef. waarin eerst een natgemaakt doekje is gelegd. Schep de hangop uit het doekje op (voor ieder een beschuit opm een bordje en leg daar de puddingsaus of jam midden op. JEANNE VERKEERSCONTROLE „NIEUWE STIJL" ROEPT VRAGEN OP BLEISWIJK Het is vrij dagnacht, een uur of één. De heer J. ter H. spoedt zich in zijn Peugeot 504 over de snel weg Utrecht-Den Haag, waar zijn werkgever hem drin gend nodig heeft. Dan wordt Ter H. aangehouden. „Wilt u ons volgen naar het veiling gebouw in Bleiswijk voor een algemene controle vraagt de motoragent vriendelijk doch dringend. „Verdorie", denkt de haastige automobi list. „En als ik nou es nee zeg In het verkeer ligt het ge vaar om de hoek. In café's en andere centra van vermaak wordt daar rond sluitingstijd meestal niet een onvoorziene verkeerssituatie mee bedoeld, maar veeleer de dreigende (alcohol)controles. Niet zei-- den waarschuwen kroegba zen elkaar als het bericht dat de cliëntèle op het aantal in genomen borreltjes wordt ge- contoleerd, tot in het caféru- moer is doorgedrongen. Klantenservice, nietwaar Die vrijdagavond was het bij Bleiswijk weer raak. Maar ditmaal was de politie de doorgaans goed geïnformeer de middenstanders te slim af. Motoragenten koersten over 's Heren wegen, hier en daar automobilisten aanhoudend die dan onder begeleiding naar een leegstaand veiling gebouw werden gebracht. Daar wachtte de opgebrachte weggebruikers een verras sing. Niet alleen alcoholtests werden gedaan, maar ook de technische staat van de auto's werd zorgvuldig gecontro leerd. Er werd verder nage gaan of er nog achterstallige boetes betaald moesten wor den en de dienst invoerrech ten en accijnzen speurde naar illegaal meegevoerde goede- Succes „De verkeerscontrole nieuwe stijl is een groot succes ge worden". meende de rijkspo litie nadien. „Totaal werden van de 149 aangehouden weggebruikers er 53 bekeurd. De samenwerking tussen ma rechaussee, ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen, rijkspolitie en de dienst motorrijtuigenbelas ting verliep uitstekend". De vraag rijst echter, of de politie met zijn grondige aan pak niet wat over-ijverig is geweest. Mag een douane ambtenaar ook in een vei linggebouw te Bleiswijk het openen van een kofferbak gelasten Gaat de „sterke arm" niet te ver als hij van weggebruikers eist een eind om te rijden De bevoegdheden van de po litie zijn geregeld in de We gen en Verkeerswet die al in de jaren twintig door het par lement werd aangenomen, maar pas na de Tweede We reldoorlog officieel wet werd en het veel oudere Wetboek van strafrecht. Een man die aangaande beide stoffige boekwerken het naadje van de kous weet is prof. T.H. van Veen, hoogleraar straf recht aan de universiteit van Groningen. Van Veen weegt zijn woor den zorgvuldig en komt dan tot de slotsom: „De bevoegd heden van de politie waar het het aanhouden en contro leren van weggebruikers be treft liggen eigenlijk heel ruim. Uiteindelijk bepaalt de politie zelf wat redelijk is en wat niet. Een automobilist vragen van Den Haag naar Groningen te rijden om daar zijn voertuig binnenste bui ten te keren is natuurlijk on redelijk, maar niet in strijd met de wet". Verkeerscontrole „oude stijl"; bij klaarlichte dag lopen de automobilisten in een fuik langs de weg. Het nadeel: ook de weggebruikers die niet gecontroleerd worden hebben er door de op stoppingen last van. Aanwijzingen opvolgen In de Wegen en Verkeerswet staat dat een weggebruiker verplicht is de aanwijzingen van een politie-agent op te volgen. Dit betekent dat men keurig moet stoppen als een verkeersagent het correspon derende teken geeft. Maar ook, dat men de motoragent braaf moet volgen als die je vraagt naar een veilingge bouw te rijden. Van Veen: „De politie mag je altijd naar een bepaalde plaats begeleiden, ook als er geen redelijke verdenking is dat in overtreding bent. Slecht werkende remmen kun je immers niet een twee drie controleren. Vandaar dat de aanhouding en contro le van voertuigen apart in een wet is geregeld". Strikt juridisch houdt de po litie bij een verkeerscontrole het voertuig aan, niet de au tomobilist zelf. Dit betekent volgens Van Veen, dat de weggebruiker niets in de weg staat na een aanhouding uit de auto te stappen en doodge moedereerd wandelend zijn weg te vervolgen, 's Nachts mag dat dan op een autosnel weg een hachelijke onderne ming zijn: in juridische zin is er bij een verkeerscontrole ook als die urenlang duurt van wederrechtelijke vrij heidsberoving geen sprake. Beslag Van Veen: „De auto mag in beslag worden genomen, maar de bestuurder kan niet van zijn vrijheid worden be roofd. Tenzij er een verden king tegen de automobilist zélf bestaat. Dat is bijvoor beeld bij een alcoholcontrole het geval. Als je je daar niet aan wilt onderwerpen, dan ben jë strafbaar. Dat weet ie dereen. Maar ook een alco holcontrole mag nooit meer tijd vergen dan zes uur". In de wegen en verkeerswet is niet omschreven op welke manier en met welk doel een verkeerscontrole moet wor den uitgevoerd. Volgens Van Veen is er danook niets vreemds aan de hand, als de politie tegelijk met een voer tuig-inspectie ook wil kijken naar achterstallige boetes en al dan niet betaalde wegen belasting. De douane, zo stelt de hoogleraar, mag overal in het land kofferbakken ope nen. Opnieuw: zonder dat er een directe verdenking tot smokkel hoeft te bestaan. Toeval Het opsporen van strafbare feiten is in ons land aan een groot aantal regels gebonden. Komt de politie op een onei genlijke wijze aan bewijsma teriaal bijvoorbeeld door diefstal dan zijn de gevon den feiten voör de rechter ongeldig. Wat gebeurt er nu als een douane-ambtenaar toevallig een mitrailleur in een kofferbak aantreft Van Veen: „De Hoge Raad heeft daar in 1975 een uit spraak over gedaan. Een ambtenaar had bij het con troleren van de drankwet in een café een vuurwapen zien hangen en verbaal opge maakt. De eigenaar werd veroordeeld wegens verbo den wapenbezit en is daarte gen in hoger beroep gegaan. Die zaak heeft hij verloren. Want het zou toch van de gekken zijn als een ambte naar iets niet mag constate ren wat ieder ander mens wél kan constateren Staat de weggebruiker dan helemaal machteloos tegen over de nukken en grillen van de speurende Herman dad? Volgens Van Veen zeker niet. „Als de politie een onre delijk bevel geeft, dan kun je dat altijd weigeren. Stel: de politie vraagt je je broek uit te trekken. Zo'n bevel is on redelijk en dus ongeldig. Wat er dan kan gebeuren is dat je geverbaliseerd wordt op grond van artikel 184 van het wetboek van strafrecht, we gens het niet opvolgen van een politiebevel. De politie rechter zal zo'n verbaal ech ter altijd nietig verklaren". Bij de uitvoering van de wet, benadrukt Van Veen, is „re delijkheid" het toverwoord. In voorkomende gevallen zal de rechter toetsen of aan die redelijkheid voldaan is. „Staat het doel in verhouding tot de middelen en anders om Daar draait het om", stelt de hoogleraar. Of bij de controle „nieuwe stijl" de verhouding tussen doel en middel een beetje zoek is geraakt, is volgens Van Veen nog maar de vraag. „Ach, dat zou ik niet weten. Ik denk dat dit een beetje een grensgeval is geweest". PAUL KOOPMAN r< DEN HAAG Ik heb de rol van de regerende re gering niet overtrokken uit zelfoverschatting, maar vanuit een diepge voelde overtuiging dat ge- regeerden willen dat er geregeerd wordt. En dan nog liefst met beslissingen die ook de gewone burger en de middelbaar begaaf de doctorandus snapt. Dit heeft minister Brinkman van welzijn, volksgzond- heid en cultuur gisteren in Den Haag opgemerkt in een lezing over het ma nagement in het openbaar bestuur en de politiek. Op het economisch vla^ zag de bewindsman eu tiek-ideologisch gelad^ cussie over de relatiee private en collectieve^, De overheid zal mee waarden moeten schej.{ stimuleren dan d^ meende hij. Zo wees 1_ dat de overheid het he" gedurfd bij monumer particuliere investeert interesseren voor een doel: de instandhoudi ons cultuurbezit. Maar liere musea durven niet zo te stimuleren <j cale tegemoetkominger Regelnetwerk Grote problemen onl overheid en maatschaf van het omvangrijke i van regels. Telkens als nister probeert tot vers gen te komen, piept er groep die voor zijn h» vreest. Veranderen b ook veranderingen af gen in onderlinge ver. gen en waarderingen. Bij de overheidszorg elementaire, maatschaj functioneren, moet he; flexibel zijn en past d'J behoudzucht. Op polit De lezing was de laatste in een reeks over „Vernieuwingen in het management bij de over heid", georganiseerd door het Rijks Opleidingsinstistuut en de Directie Overheidsorgani satie en -automatisering van het ministerie van binnen landse zaken. De bewindsman die voordien bestuurskundige en ambtenaar was, sprak over de relatie tussen politiek en uitvoering van beleid. Minister Brinkman had als veau wordt het steeds z ambtenaar ervaren dat de ker aan eisen en ver^( overheid heel goed is in nota's schrijven, analyseren en intel ligente beschrijvingen maken van maatschappelijke ontwik kelingen. Minder goed lijkt men in het ontwikkelen, voor bereiden en nemen van beslui ten die boven het niveau van alledaagse besognes uitstijgen. Alle grote operaties stranden, of verlopen traag, of blijken geld en/of energie te verslin den. Brinkman zei sterk de behoef te te hebben gevoeld aan poli tieke sturing, aan politieke be sluiten, aan duidelijke op drachten voor het ambtelijk apparaat en aan duidelijke be slissingen van ambtenaren aan bewindslieden en vervolgens aan de volksvertegenwoordi ging. Als bewindsman zei hij des te sterker de spanning te ervaren tussen de politieke wenselijkheid en de politieke werkelijkheid. gen te voldoen, of de verwachtingen tenmi: verzoenen met de mog den, aldus de minister. volg is dat de overheid* zwarte piet komt te z\] liever de zwarte piet moeilijker wordt het onverzoenlijke stanr toch met elkaar word€ zoend via politieke bt gen. We zien dit op heji van de zedelijkheidsw^ en met name bij de abt euthanasie, maar ook h* regelen op sociaal-ecoi terrein, aldus de bewiif Verantwoordelijkhe; Wat de samenleving >i zag de minister een van belangengroepet krampachtig vasthoud, verworven rechten en_ wentelen van verant" lijkheid op de overhei" mensachteruitgang, w| heid, belasting- en pret laten weinig ruimte vT groter beroep op eigen woordelijkheid voor d< meende hij. Grote druk ligt er. Brinkman op het ambü paraat, terwijl er ook vlees moet worden gi Dat zijn op zijn depa ook de vele uitvoereni sten die een onmiddell^. Volgens Brinkman staat het kabinet voor grote uitdagin gen. In financieel opzicht is de speelruimte nu en in de toe komst beperkt. Dat brengt vol gens hem mee dat doelmatiger wordt omgegaan met beschik bare middelen en dat van be lang is dat alternatieven voor de uitgaven worden afgewo gen. Zo is de vraag of de rege ring er in slaagt geld uit de jeugdinternaten zijn. Mi ziekenhuisbudgetten over te heden om uit dit dileij hevelen bijvoorbeeld naar de komen zag hij alleen a, gezinsverzorging en het kruis- werk, van de bejaardenoorden naar centrales voor vrijwilli gers in het bejaardenwerk of naar alarmeringssystemen of maaltijdverzorginen voor be jaarden aan huis. gen ook perspectief k* den geboden op nieu^ andersoortig beleid. IJ de nieuwe „grote op] die nodig zijn, aldus man. Weersvooruitzichten vi ropese landen, geldig voor woensdag I' derdag. t Nog warm DE BILT De periode met zomers weer, die gisteren be gon, duurt maar kort. Het laat zich aanzien dat het morgen nog warm is, maar dat er don derdag alweer een aanzienlijke afkoeling optreedt. Het bin nendringen van de koele lucht gaat vergezeld van regen- en onweersbuien. De buien kun nen morgenavond het zuiden van het land bereiken en brei den zich in" de nacht van woensdag op donderdag ver der over het land uit. Voor dat het zover is, krijgen we mor gen eerst nog een tamelijk zonnige dag, met temperatu ren die in de middag op veel plaatsen boven de 25 graden uitstijgen. De wind zal morgen in het algemeen zwak tot ma tig zijn en uit zuidelijke rich tingen waaien. De weersom- slag van woensdag op donder dag houdt verband met het langstrekken van een on weersstoring, die de afgelopen dagen boven Spanje tot ont wikkeling kwam. Na het voor bijtrekken van de storing voe ren westelijke winden koele oceaanlucht aan. Weerrapporlen van vanmorgen 07.00 uur. Zuid-Scandinavië: f Half tot zwaar bewolktj gelijk wat regen. Middagtemperatuur v graden langs de westf Britse eilanden: Toenemende bewolkij volgd door regen, dol van het noordwesten klaringen en buien. T< tuur dalend naar circai den. Benelux en Duitsland:^ Aanvankelijk droog enl later meer bewolking op een regen- of onw Middagtemperatuur graden langs de kustei graden meer naar het in het binnenland. 1 Frankrijk: Zonnige perioden en lijk onweer. Middagti tuur van 25 graden noorden tot 30 graden zuiden. Amsterdam onbew. De 6ilt onbew. Deelen l.bew Eelde onbew. Eindhoven onbew. Vlissingen onbew. Zd. Limburg onbew. Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Geneve temptemp «tag Alpengebied: regenb. 20 - 0.1 n Kopenhagen l.bew. Locarno h bew. Luxemburg onbew. Muencben onbew. 22 - 0.1 IT - 0 IT - 0 n - 0.2 n Flinke zonnige p Vooral aan de zuidzijc middaguren kans op gen- of onweersbui. Daltemperatuur circa den. Nulgraadcelsiusni 3500 meter. Spanje en Portugal: Veranderlijk bewolkt, lijk een regen- of onw Middagtemperatuur ti en 29 graden. Italië: Zonnig. In de Midd Zuiditaliaanse bergstre kleine buienkans in i dag. Temperatuur 's 23 tot 29 graden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2