ïtrop van negen ton oor gemeente Leiden ALLERLEI(DS) Veel muziek en toneel in Anjerweek ^handelingen en vernielingen CP zou nieuwkomer in Leidse raad zijn ïrekers in de kast ■reekschool Leiden tweede j straatmakerswedstri jd STOPLICHTEN OP DE KANAALWEG Bijen mar kt trekt zeer veel bezoekers CcidacSotvtfl/nt MAANDAG 18IUNI1984 PAGINA 3 IN Groepen jongeren heb- afgelopen weekeinde in de istad voorbijgangers lastig ge en ook werden vernielingen >icht. Volgens de politie gaat larschijnlijk in een aantal ge- om de dezelfde daders, nacht van vrijdag op zaterdag n twee vrouwen van 26 en 29 ad op de Kippenbrug bij de ktyensteeg lastiggevallen. Ze ;]i|i geschopt en geslagen door v(an, die de klompen van één vrouwen wilde ruilen tegen ihoenen. De inzittenden van leiboot in de Oude Rijn wer- ag» de nacht van zaterdag op ir vanaf de Kaasmarkt met bekogeld. Niemand raakte l J maar de boot werd bescha digd. Op de Oude Vest werd een" paar minuten later een 26-jarige Leidenaar van zijn fiets getrokken en hij kreeg een klap in het gelaat. De politie hield even later op de Langegracht een 17-jarige Leider dorper aan die van de mishandeling wordt verdacht. Op de brug bij de Waag werd dezelfde nacht een Lei denaar door een groep van zes jon gens van zijn fiets getrokken. Vier mannen gaven hem een paar klap pen en de andere twee gooiden de fiets in het water. Vijf jongens ga ven even later een Leidenaar op de zelfde brug een pak slaag. Op de Oude Vest kreeg een Leidenaar een trap in het gelaat en hij werd ver volgens in het water gegooid. Peuter gewond LEIDEN Een 4- jarig jongetje is za terdagavond met pijn in het onderli chaam naar het AZL overgebracht, nadat hij op de Wil lem de Zwijgerlaan door een auto was geschept. De jongen stak plotseling de weg over en de be stuurder van de auto, een 38-jarige Leidenaar, kon hem niet meer ont wijken. LEIDEN De Centrum Partij zou een zetel in de Leidse gemeenteraad innemen als de verkie zingen van de afgelopen week op de jgemeente- raad betrekking hadden gehad. Dat is een van de kanttekeningen die gemaakt kunnen wor den bij een projectie van de uitslagen op de lo kale situatie. De aanhang van de Centrum Partij is in Leiden in vergelijking met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in '82 sterk gegroeid van 0,9 naar 2,4 procent. Aan de verkiezingen voor de gemeenteraad in '82 nam de CP niet deel. In Leiden hebben in totaal 940 personen hun stem op deze rechtse groepering uitgebracht. De opkomst in Leiden was 47,9 procent; bij de gemeenteraadsverkiezingen in '82 was dit per centage 61,8. In totaal brachten afgelopen don derdag zo'n 40.000 mensen een stem uit. Als de uitslagen geheel naar de zetelverdeling in de Leidse gemeenteraad wordt toegerekend, dan zou de PvdA met drie zetels groeien van der tien naar zestien, de VVD één verliezen en in plaats van tien nog maar met negen liberalen terugkeren. Het CDA zou twee zetels verliezen en met zeven overblijven. D'66 wordt gehal veerd en behóudt 1 zetel. In Leiden had men onder het nummer 20 een stembureau „ingericht" voor inwoners van de regio die hier domicilie houden, maar tijdens de verkiezingen in het buitenland verbleven. Deze personen waren -onder bepaalde voorwaarden- in de gelegenheid schriftelijk hun stem uit te brengen. Op stembureau 20 werden in totaal 1100 stemmen geregistreerd. Het aantal VVD- stemmen hiervan was 588. K WIL STIJGING BIJSTANDSKOSTEN SLECHTS GEDEELTELIJK VERGOEDEN m Ie EN/DEN HAAG meenten krijgen we- d,! geen volledige ver- tspg voor de stijging bijstandskosten. De ,vsecretarissen Koning eticiën) en Van Amels- 0( (binnenlandse za- volgend jaar ,ejneer dan tweederde hjeze gestegen kosten lrenseren, zoals dat lit jaar het geval is. acht wordt dat deze regel een gat van ne- ton in de begroting ""de gemeente Leiden ijiaan. De bewindslie- zohouden verder vast eihun voornemen het kaamde profijtbegin- 2j te voeren. Dit houdt t gemeenten hun ta rieven moeten verhogen om meer inkomsten te krijgen. Het rijk op zijn beurt zou dan minder geld aan die gemeenten hoeven te verstrekken via het Gemeentefonds. Wat de bijstandskosten betreft denken Koning en Van Amelsvoort er wel aan de gel den uit het Gemeentefonds anders te verdelen, zodanig dat de steden met hoge bij standsuitgaven een extra ver goeding krijgen. Koning en Van Amelsvoort willen nog deze zomer een besluit hier over nemen. De plannen zijn niet goed ge vallen bij CDA en VVD. Zo wel het CDA-kamerlid Hen- nekam als zijn VVD-collega Hermans vinden dat het rijk de gemeenten volledig schade loos moet stellen voor de stij ging van de bijstandskosten, inclusief de kosten die de ge meenten hebben voor extra ambtenaren. Zoals bekend betekenen de tien procent, die de gemeenten bij elke bijstandsuitkering moeten bijpassen, een steeds zwaardere last. Zodanig zelfs dat de vier grote steden niet meer in staat zijn ze te dragen. In de begroting van de ge meente Leiden is rekening ge houden met een stijging van de bijstandskosten van bijna 2,7 miljoen gulden voor 1985. Bovendien is het gemeentebe stuur er van uitgegaan dat het rijk dit bedrag voor 100 pro cent zal compenseren. Wan neer de gemeente een derde van dit bedrag op tafel moet leggen, betekent dit een strop van negen ton in de begroting. Negen ton is overigens een globaal bedrag daar het rijk de vergoeding voor de bijstands kosten niet per gemeente vast stelt, maar omslaat over het totaal van de Nederlandse ge meenten. Voor alle Nederland se gemeenten gezamenlijk gaat het om 700 miljoen. Koning en Van Amelsvoort zijn van mening dat de ge meenten zelf moeten blijven meebetalen aan de bijstand en zijn ook niet van plan de voor nemens van Hennekam en Hermans over te nemen. Zij zijn evenmin bereid de ge meenten te laten meedelen in eventuele financiële meeval lers. Die willen de bewindslie den aanwenden om het finan cieringstekort van het rijk te verkleinen. Als gevolg van het invoeren van de profijtgedachte zijn de staatssecretarissen van plan dit jaar 534 miljoen minder in het Gemeentefonds te storten zo als reeds in '82 was aangekon digd. Dit bedrag zal over twee jaar opgelopen zijn tot 1.285 miljoen. Voor Leiden betekent de uitvoering van dit voorge nomen beleid voor volgend jaar een strop van bijna 4 mil joen gulden waar overigens in de begroting reeds rekening mee was gehouden. Zoals be kend hebben de gemeentebe sturen tegen het invoeren van de profijtgedachte ernstige be zwaren. Aan de ene kant wor den ze daardoor gedwongen óf hun burgers op hogere kosten te jagen óf (als ze dat niet doen) in de stad extra te bezui nigen. Als zij wel mogelijkhe den zien om tarieven te verho gen, weten zij genoeg manie ren om het uit te geven; het spekken van de rijkskas hoort daar niet bij. Zij zouden met dat geld bijvoorbeeld de pijn van de door het rijk opgelegde bezuinigingen kunnen ver zachten. Burcht bezet van de Leidse jongerenbeweging hebben zaterdagmorgen jcht bezet uit protest tegen het regeringsbeleid. De groep ,j.eerde er tot zondagavond acht uur. Nadat zaterdagmor- e'ïrst de poorten hermetisch waren gesloten, werd de toe- het monument enkele uren later al weer geopend, zodat ideren -toeristen- het bolwerk binnenkonden. jetting was gericht tegen het bezuinigen op de uitkeringen. <ers en belangstellenden werden getrakteerd op een sta- nformatiemateriaal, die overigens ook op de weekmarkt over de actie. Met Leidse politici werden dis- eS gevoerd. Zaterdagavond kon iedereen in het monumen- terecht voor pannekoeken- en nasi-maaltijden, dse politie heeft de jongeren hun gang laten gaan, omdat _n overlast bezorgden. Volgens de politie is een muur van rcht beklad door een groep die niets te maken heeft met srs van de Burch.t. iSN De politie heeft vanmorgen omstreeks vijf uur mannen van 23 en 24 jaar aangehouden in een vestiging |H aan de Kooilaan. De politie werd gewaarschuwd Ie alarminstallatie die in het pand is aangebracht. In doorzochten het pand en troffen de twee mannen i sigaretten die het tweetal wilde stelen aan in een [ein kastje. Eerste officiële handeling Patijn: nieuwe haring eten DEN HAAG De eerste offi ciële handeling van de vrijdag officieel door koningin Beatrix beëdigde Commissaris der Ko ningin, mr. S. Patijn, was van morgen het in ontvangst ne men van nieuwe haring. De haring werd hem aangeboden door enkele charmante verte genwoordigsters van het pro- duktschap voor vis en vispro- dukten. De heer Patijn was vandaag de eerste in het rijtje van commissarissen die de nieuwe haring in ontvangst mocht nemen. Daarmee werd tevens het startsein gegeven voor een uitgebreide haring campagne in Nederland en Duitsland. Tijdens de haring- presentatie werd de traditione le Bols Korenwijn geschonken en kreeg Commissaris Patijn tevens de pas in ons land gear riveerde N'ieuwzeelandse ki wi's aangeboden. e Streekschool voor makers in Leiden volgend jaar wei voor een primeur -lie eerste vrouwelijke jemer aan de Straat- r-aan-zee-show in 1wijk te leveren. Dit •s namelijk voor het in Nederland een t begonnen met de makersopleiding en jn Leiden. Dit jaar e de school een (e plaats, net na de ar de streekschool Hertogenbosch. Der de werd die van Roer mond. De winnaars kwamen uit de acht op Nederlandse streek scholen geselecteerde deelne mers. Deze scholen vaardigden alle een straatmaker, die in het laatste jaar van de 4- tot 5- jarige opleiding zit, af en een opperman die in het tweede of derde jaar zit. Voor Leiden waren dat respectievelijk F. Theijn en J. Hoogstraten. De Leidse school behoorde ook twee jaar geleden, bij de eerste editie van de straatmaker-aan- zee-show, tot de prijswinnaars. De straatmakers moesten vrij dag en zaterdag een sierstraat- werk leggen met beton-straat- stenen, die elk vier kilo wegen en waarvan een straatmaker er normaliter zo'n 15.000 per dag legt. Dit jaar was gekozen voor het embleem van de Es- tec, die dit jaar 20 jaar bestaat. Aan de voet van de zeereep werd een bronzen plaquette die dit duidelijk maakt ont huld door mevrouw H. Graf van de Estec. Een van de vele begeleidende activiteiten van de straatma- kerwedstrijd was naast de stoomwalsenshow een straatte kenwedstrijd. In de categorie tot 6 jaar won Carla Heems kerk (3), tweede werd Mirjam van Ast (4) en derde Erwin van der Aard (5). In de oudste groep ging Carlo de Jong (10) met de hoogste eer strijken, gevolgd door Maikel Marijt (11) en Carla Smit (13). LEIDEN Het kruispunt Kanaalweg-Hoge Rijndijk zal binnen afzienbare tijd van stoplichten worden voorzien. Dit in het ka der van het busbanenproject dat momenteel wordt uitgevoerd. Dit blijkt uit een nota van het provinciaal bestuur. De provincie is voorts van plan maatregelen te nemen op de se cundaire weg 7 nabij het kruispunt Leimuiden. Hier vinden re gelmatig kleine kettingbotsingen plaats. De maatregelen behel- sen voornamelijk het vertragen van de verkeersstroom nabij en op de brug over de Drecht. De voorgenomen vervanging van de in 1978 geplaatste verkeerslichteninstallatie op de aansluiting van de Nieuwveenseweg op de S10 te Nieuwkoop gaat voorlopig niet door. Door onbekende oorzaak is het aantal verkeersonge vallen er de laatste jaren drastisch gedaald waarna de gemeente Nieuwkoop weigert'haar aandeel in de vervanging te betalen. Hierbij speelt bovendien mee dat het kruispunt binnenkort ge wijzigd gaat worden in verband met de ontwikkeling van een nieuwe woonwijk ten noord-westen van de secundaire weg. „Joepie de Poepie" Ome Willem, in het dage lijks leven Edwin Rutten genaamd, kreeg zaterdag massa's Leidse kinderen mee in zijn geijkte kreet „Joepie de Poepie". Ome Willem was in Leiden ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe club gebouw van de 20-jarige speeltuinvereniging Bea trix in Zuid-West. Vrij dagavond had wethouder P. Schoute het nieuwe onderkomen aan de Schubertlaan al officieel geopend en zaterdag na men de jeugdige buurt bewoners er in groten getale bezit van. Niet al leen de jongste jeugd kwam zaterdag aan zijn trekken, maar ook voor de groteren was er ver tier met de Veronica dri ve-in show en een optre den van de groep Babe. Instrumen tenparade De Streekmuziekschool Leiden en omstreken houdt vrijdagavond 22 juni een zogenaamde instrumentenpa rade. Deze parade, die om zeven uur begint, wordt ge houden in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Bij deze parade worden zoveel mogelijk instrumenten gedemonstreerd en wordt er informatie over gegeven. Gevorderde leerlingen zullen ze bespe len. De avond is bedoeld voor iedereen die een muziek instrument wil gaan bespelen. De toegang is gratis. Discriminatie Binnenkort is er weer een werkconferentie tegen racisme en discriminatie. Deze wordt woensdag 20 juni gehouden in het pand van de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117. Kijk hu is Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont de komende week vier Russische films. Van donderdag 21 tot en met zondag 24 juni staat „Nostalghia" van An- drej Tarkowski op het programma. Een Russische dichter gaat in Italië op zoek naar het verleden van een Russische componist. Maandag 25 juni wordt „Dame met het hondje" van Yosif Heifitz gedraaid. De film is gebaseerd op een verhaal van Tsjechov. „The nest in the wind" van Olav Neuland is dinsdag 26 juni te zien. Een vreedzame boer komt tussen twee vuren te zitten: De communisten en de Estlandse bevrijdingsbe weging. De serie wordt woensdag 27 juni besloten met „Corrida" van Neuland. Een schrijver trekt zich met zijn vrouw terug op een eiland om zijn boek te kunnen schrijven. Een kennis zorgt voor moeilijkheden. Alle voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Lezing De lezing van drs. Gert Nooter over Veranderingen in de poolgebieden is uitgesteld tot maandag 25 juni. De lezing wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat en begint om acht uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Tijdens de landelijke collecte voor het Anjerfonds, deze week, zal in Leiden mu ziek, show en theater cen traal staan. Het Anjer fonds collecteert om steun te kunnen verlenen aan activiteiten op het gebied van cultuur (met name de amateursector) en het na tuurbehoud. Zo krijgen harmonie, fanfare, koren enz. amateurtoneel-, bal- let- cabaret en operette- groepen, film- en fotogra fieclubs etc. steun van het Anjerfonds. Het Leids Anjercomité, waar van burgemeester C. Goekoop erevoorzitter is, houdt in sa menwerking met de werk groep amateuristische kunst beoefening en de directie soci aal cultureel werk van de ge meente een feestweek, waar aan vele verenigingen deelne men. De opbrengst van entree gelden die tussen de 2,50 gul den en 5 gulden liggen, komen ten goede aan het Anjerfonds. Tijdens optredens buiten wordt met de collectebus rond gegaan. Vandaag wordt begonnen met een muzikale rondgang. Mu ziekvereniging De Burcht maakt dan een tocht door het Morskwartier. Vanavond geeft toneelgroep Tot Ieders Genoe gen (TIG) een voorstelling in de Leidse Schouwburg. Het to neelstuk „De hele stad is er vol van" wordt gespeeld. Een klucht in drie bedrijven. De voorstelling begint om kwart over acht en de entreeprijs be draagt vijf gulden. Woensdag 20 juni is er de hele middag show op het Stadhuisplein van de Little Girls, de Angels, de Kopergirls en Pauline jr. In de Zeeheldenbuurt houdt Matilo een rondgang. Door de Profes soren wijk zal Allegro Vivace trekken en in Zuid-West houdt Werkmans Wilskracht een rondgang, 's Avonds tre den in de Pieterskerk het Toonkunstkoor, het Leids Ka merkoor, William Byrd, het Kamerkoor van het Collegium Musicum en het Toonkunstor kest op. In de Waag is 'sa- vonds het Leids Theater te zien met een stuk van E. Al- bee: „Het verhaal van de Die rentuin". De voorstelling be gint om acht uur. Vanaf kwart over negen speelt PLOT „Geen gehoor" in de Waag. Donderdag 21 juni worden er op het Stadhuisplein tijdens het straatvoetbaltoernooi van af zeven uur shows gegeven door de Keytown Stars, de Little Degrees en Pauline sr. Ook bij winkelcentra als Ko permolen, Bevrijdingsplein, het Langegrachtkoopcentrum, de Oosterstraat in de Kooi en de Haarlemmerstraat zullen shows en muziek zich afwisse len. In de Haarlemmerstraat geeft volksdansgroep Achalay een demonstratie. Vrijdag 22 juni treedt om acht uur in de Waag de toneelgroep „Tom boy" op. Deze groep speelt „Interview". Dit stuk voor klavecimbel en schrijfmachine heeft als thema de vervreem ding en vereenzaming in de moderne wereld en de ont menselijking van menselijke relaties. Zaterdag 23 juni tre den vanaf twaalf uur op het Stadhuisplein de Sleutels, de Lavontys, de Kopergirls, de Little Stars, Nieuw leven, de acrobatiekgroep Lazer us en Con Fuoco op. Op en rond de Sterrewacht- laan kon men zaterdag over de hoofden lopen, zoveel belangstellenden trok de traditioneel geworden mi- lieu-bijenmarkt. Bijzonder heid bij deze achtste editie was dat de Hortus Botani cus deze dag gratis voor publiek was geopend en dat men ook de veelal gesloten Clusiustuin kon bezoeken. Op die plaats startte Caro- lus Clusius ooit de Hortus. In de tuin bevindt zich de naar oude tekeningen op nieuw gemaakte bijenstal met het opschrift „Godt voet alle creaturen". De bijenmarkt zelf werd vooral door veel kinderen op prijs gesteld. De pop penkastspeler vormde de grote attractie voor hen. Leerlingen van basisscholen uit Leiden en omgeving stel den allerlei werkstukken tentoon op de markt. Voor zichtige maar niet te weer houden belangstelling trok ken echter ook de her en der opgestelde bijenkasten en de demonstratie van een imker hoe men een bijen volk moet vangen. Onder tussen kwamen imkers uit de wijde omgeving om bij envolken te kopen of verko pen en gereedschap en at tributen aan te schaffen die zij voor het beoefenen van hun hobby nodig hebben. Vele „gewone" bezoekers liepen echter ver buiten de Sterrewachtlaan nog met de kriebels over hun lijf na al die beestjes te hebben aan schouwd. Voor thuis bleef er de bij de demonstraties meegenomen pot honing, waskaars of met de hand gevlochten mand of bijen korf.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3