Groenhazegracht had Voorkomen kunnen worden Sën ALLERLEI(DS) ^Kabel-bestuur" moet worden geschud EcktócSoinmti Haring voor burgemeester Mannen raken slaags na aanrijden hondje DNCLUSIE GEMEENTELIJK RAPPORT z o 40TITIE MOET ALS WEKKER DIENEN Natuurlijke Historie krijgt vaste tentoonstellingsruimte aan Hooglandse Kerkgracht VERNIETIGEND RAPPORT IMAG OVER CELLENTEELT BLIJFT GEHANDHAAFD Progressieve Partij wint een zetel VRIJDAG IS JUNI 1984 PAGINA 3 j4atrix opent ■istrum -Jinerva JDEN Konin- I Beatrix komt op- tuw naar Leiden, dat zij vorige loujand de nieuw- anjw van de Leidse opilversiteit officieel Ujtnde, zal zij zater- 30 juni aanwezig bij de opening het 34ste lus- jn van studenten- •eniging Minerva Ie Pieterskerk. Pet LEIDEN Burgemeester Goekoop en bestuurslid H. Meijer van de 3 October Vereeniging krijgen maandag middag kersverse Hollandse Nieuwe Haring aangeboden op het bordes van het stadhuis. De haring wordt aangeboden door het produktschap voor vis en visprodukten. Dit produktschap rijdt maan dag met een „haringbus" door Nederland om het zeeban ket aan te bieden aan alle commissarissen van de Konin gin in de provincies. Leiden wordt aangedaan omdat de haring in Leiden zo'n belangrijke plaats inneemt tijdens de viering van Lei- dens Ontzet. Dan worden in de Waag zo'n 40.000 haringen aan de bevolking uitgedeeld. Na een initiatief van de burgemeester werden vorig jaar ook 10.000 haringen Energie in de Kooi LEIDEN Club- en buurthuis Mirt- Honken houdt volgende week een ten toonstelling over energie in het buurt centrum De Kooi aan de Driftstraat 49. De expositie laat zien hoe energie op verschillende manieren gewonnen en gebruikt kan worden. Daarnaast is er aandacht voor het besparen van ener gie, met informatie over isoleren van huizen, tochtwering, voorzetramen en dergelijke. Woensdagmorgen wordt er een informatieochtend met dia's gehou den, vanaf kwart over negen. De tentoonstelling is te bezoeken van maandag tot donderdag van negen tot zes en van zeven tot elf uur. Vrijdag is de expositie alleen overdag te zien en zondag kan men er terecht van twee tot vier uur. LEIDEN Op de Lusthoflaan raakten gistermiddag drie mannen slaags nadat één van hen met zijn auto een hondje had aangereden. Zowel het hondje als één van de drie man nen raakte lichtgewond. Nadat zijn hondje was aangereden deelde de eigenaar van het dier een klap uit aan de verantwoordelijke automobilist Deze werd vervolgens belaagd door een derde man die in een wo ning aan de Lusthoflaan op bezoek was. Deze man stormde na het aanschouwen van de aanrijding naar buiten en gaf de bestuurder een paar fikse klappen. Deze viel hierbij door een ruit van één van de woningen waarop de andere man er van door ging. Het slachtoffer heeft bij de politie aangifte van mishandeling gedaan. De wijkdienst zal trachten het conflict op te lossen. ïl Uit een in op- lencht van de gemeente d^evoerd onderzoek de schade aan de wo- zoigen aan de Groenha- D gracht, blijkt dat de te zakkingen grotendeels hadden kun- i k worden. Uit het on- in^oek van het Laborato- in ïn voor Grondmechani- Delft is af te leiden, e 1 wanneer voor de ge- e Groenhazengracht werk was uitgevoerd Js dat nu slechts voor tweede gedeelte is ge kird, schade achterwege kunnen blijven. Uit is gebleken dat jjde nieuwe heimethode yjjde nieuwe wijze waar- ietde riolering werd ge- ^1, niet tot extreme ver dringen heeft geleid. n^ens het hoofd van de af- ieng bruggen en waterwer- la»van de gemeente, de heer oelofs, is de gemeente te er trouw aan het karwei nnen met in het achter- de ervaringen aan de lengracht. Uitgangspunt 'pij was dat het riool op een lid van twee meter van de Jigen op de aangebrachtte Bvvand zou worden gelegd. Bdig bleek dat er zich ver- Kingen begonnen voor te Roelofs: „Op grond van De Groenhazengracht in de stutten (archieffoto). onze ervaringen leek dit een ditie van de slechte fundering goede methode. We konden de van de huizen. Deze bleek gevolgen niet voorzien". Een toen het werk eenmaal in steekproef had de gemeente ëanë was gezet, echter nog tevoren ingelicht over de con- slechter te zijn dan de steek- daarvan optraden. De bewo ners stellen de gemeente aan sprakelijk en noemen de fun deringen uitstekend voor de tot voor kort geldende situatie. Roelofs meent overigens dat het debacle Groenhazengracht te wijten is aan een ongelukki ge samenloop van omstandig heden. Toen de eerste verzakkingen jf optraden, werd de werkwijze i H gewijzigd en werden de huizen ;:S gestut (overigens na tussen komst van de rechter). In het tweede gedeelte van de gracht werd het riool verder van de huizen gelegd en werd het werk gefaseerd uitgevoerd. Metingen hebben uitgewezen dat hierdoor in vergelijking met het eerste gedeelte aan zienlijk minder schade is ont- staan. Volgens het onderzoeks lij bureau zijn grondverplaatsin gen bij dit soort werkzaamhe den nooit te voorkomen. „Het hangt echter van de wijze van uitvoering en/of de toestand van de aangrenzende bebou wing af of er schade optreedt en of er een gevaarlijke toe stand ontstaat", aldus het rap port: „Door de gewijzigde ma nier van uitvoering zal dit laatste niet optreden, geringe schade is hier met name als gevolg van de slechte funde ringen nooit geheel uit te sluiten". De preciese omvang proef had uitgewezen. Volgens van de schade is volgens de Roelofs zijn de bewoners ver- gemeente nog niet bekend, antwoordelijk voor de slechte Wel is duidelijk dat het op- fundering van hun huizen en knappen van de verzakte bak- de verzakkingen die als gevolg kerij zo'n halve ton gaat kos ten en de aannemer twee ton heeft geclaimd voor het feit dat het werk verschillende malen moest worden stil ge legd. Hoewel de gemeente zich nog niet aan schattingen waagt, worden door bewoners en hun adviseurs bedragen ge noemd van boven de tien mil joen gulden. In het rapport wordt ook nog ingegaan op de vraag van de bewoners wat er met de hui zen gaat gebeuren wanneer de stutten worden verwijderd. Het rapport geeft een tegen strijdig antwoord op deze vraag. Enerzijds wordt be weerd dat „het verwijderen van de frames naar verwach ting niet zal leiden tot toename van de vervorming" terwijl toch wordt geadviseerd' de stutten één voor één te verwij deren onder gelijktijdige me ting van de stand van de voor gevel. „Het verwijderen zou dan moeten worden gestopt als de gevel zo ver gaat wijken dat er bouwkundig gezien een gevaarlijke toestand optreedt". Ook over het tijdstip van het verwijderen van de stutten, is het rapport onduidelijk. Af hankelijk van de meetresulta ten wordt het niet onmogelijk geacht dat hiermee gewacht moet worden tot een half jaar na voltooiing van de werk zaamheden. Ten aanzien van het hoekpand 7b wordt gesteld dat verwijdering van de stut ten vrijwel zeker tot grotere schade zal leiden. Bazar De buurtvereniging van de Vrouwenweg houdt morgen een bazar in clubhuis 't Weipoortje aan de Kruisheren- weg. Er zijn een rommelmarkt en diverse activiteiten voor kinderen. Vanaf tien uur 's morgens kan men op de bazar terecht. Ruilbeurs De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag 18 juni in de kantine van de HCW (ingang Vijf Meilaan) de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond. De zaal gaat om zeven uur open, de kavels kunnen vanaf half acht worden bekeken. Schapen scheren De kinderboerderij in de Mereowijk vormt bet decor van het scheren van alle „gemeenteschapen" op woens dag 20 juni. Er wordt geschoren van 's ochtends halt tien tot twaalf uur en 's middags van twee tot drie uur. 's Morgens zullen zo'n 800 schoolkinderen het schapen scheren bijwonen, maar 's middags is er alle ruimte be schikbaar om de schapen en het scheren van nabij te bekijken. Theeceremonie De Japanse theemeesteres Mihoko Tsutsumi-Allilaire van de Urasenke-school geeft donderdag 21 juni in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 twee de monstraties van de Japanse theeceremonie. De voorstellin gen beginnen 's middags om drie uur en 's avonds om acht uur. Wie plaatsen wil reserveren kan bellen naar 132641. Filmhuis LVC In het filmhuis LVC draait donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni de film „Light years away" van de Zwitserse regisseur Alain Tanner. De film handelt over Yoshka die in het grauwe heuvellandschap van Ierland in een vervallen garage woont Hij bestudeert vogels om eens zelf weg te vliegen. Een jongen uit de stad komt bij hem wonen en wordt zijn leerling. Als hij hem alles geleerd heeft vliegt Yoshka weg. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Cricket „Trobian Cricket: een vernuftige kijk op het kolonialisme" is de film die zondagmiddag 24 juni te zien is in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De film is opgenomen op de vlak bij de zuidoostpunt van Nieuw- Guinea gelegen Trobiand Eilanden. Missionarissen intro duceerden er in het begin van deze eeuw het cricketspel. De bewoners hebben het omgevormd tot een eigen vorm van sportbeoefening en kleurrijk ritueel. Het spel geeft niet alleen een uitdrukking aan eigen waarden, maar wordt ook gebruikt om de visie op de blanken te demon streren. De voorstelling begint om drie uur en wordt inge leid door drs. Dik Smidt, conservator van de afdeling Oce- anië. Leidse Hout In het Leidse Hout wordt zondag 24 juni het jaarlijkse openlucht festival gehouden. Op bet programma staan optredens van bet Roemeens orkest „Mioritza", het poppentheater „Wellus-Nietus" en een gezelschap doe delzakspelers. Het festival begint om halt drie en de toegang is gratis. Zr d SIDEN Het dagelijks "Stuur van de Gemeen- "happelijke Regeling v<jitenne- Lei- iii?i e.o. („de kabel") n bet wakker worden ge- ^iud, vinden de heren van Leeuwen (wet- in Voorschoten) ei J. Walenkamp (CDA- in de Leidse meenteraad). Om dat bereiken is een notitie maakt waarin een mo- %jk toekomstig beleid Dor de „kabel" wordt -gestippeld. „Het is ;er dan alleen maar vieren van de kabel, nils nu wordt gedaan", 4us Van Leeuwen. De titie wordt 21 juni in vergadering van het [emeen bestuur behan- d. kers van de notitie zijn ,,jlenkamp, Van Leeuwen, van Gelder en P. Klein op eigen initiatief han- ujden. Alle vier zijn ze lid i het algemeen bestuur 1 de Gemeenschappelijke geling. Deze instantie re- at via de mast in Oegst- a*st de ontvangst en distri- van kabel-signalen vfcr ruim 100.000 abonnees, e Regeling bestaat in- ddels vijf jaar en de men gaan nu terecht kriti- opmerkingen maken", |t Van Leeuwen. „Het stijgt •t en omdat bij nieuw- riiw'alle huizen op de ka- J worden aangesloten, je concluderen dat er zijn die hun abon- ment opzeggen. Dat bete- Jit dat de abonnees die prblijven meer moeten betalen". jft viertal vindt dat de Ge- Regeling van een technische club moet veranderen in een op de consument gerichte or ganisatie. Zo bestaat er een informatiekanaal dat echter niet wordt benut. Via de kabel kunnen 31 radio-pro gramma's worden ver spreid, er worden er mo menteel maar 16 aangebo den. De Gemeenschappelij ke Regeling moet meer be kendheid krijgen, menen de opstellers van de notitie. „De abonnee kan nu alleen maar tegen het beleid van de Gemeenschappelijke Re geling protesteren door zijn abonnement op te zeggen", merkt Van Leeuwen op. Ook zal de bestuursstruc tuur moeten worden veran derd. Momenteel wordt de „kabel" geleid door een da gelijks en algemeen be stuur. De vier stéllen voor om een programmaraad in het leven te roepen. In deze raad moeten deskundigen en vertegenwoordigers van de zestien aangesloten ge meentes zitting hebben. Deze raad zou zich moeten bezighouden met de invul ling van de programma's. Oftewel, de raad bepaalt welke zenders worden doorgegeven en welke niet. Deze bevoegdheid ligt nu bij het bestuur. In de notitie wordt gesteld dat het raadzaam is om met de komst van de satelliette levisie te onderzoeken of de ontvangst van deze signalen mogelijk is. Het viertal vindt dat de Gemeenschap pelijke Regeling in staat moet zijn satellietsignalen te ontvangen. Deze signalen worden opgevangen door zogenaamde schotelanten nes die 40.000 gulden per stuk kosten plus 10.000 gul den per door te geven pro gramma. Dit is te preferen boven een verbinding tus sen Rijswijk en Oegstgeest, waarbij Rijswijk de satel lietsignalen opvangt en ze doorstraalt naar de mast in Oegstgeest. Zo'n straalver binding is duurder dan ei gen antennes. Het station Oegstgeest en het PTT-koppelnet kunnen volgens het viertal met re latief lage kosten geschikt worden gemaakt voor de doorgifte van extra tv-pro- gramma's. Zenders die bin nen afzienbare tijd aan het pakket van de „kabel" kun nen worden toegevoegd zijn: Channel Four (vierde nationale programma van Engeland), RTBF Tele 2 (Luik), TDF (eerste net Franse tv), Antenne 2 (tweede Franse net), FR3 (derde Franse net), RTL (Luxemburg), RTL-plus (Luxemburg) en SWF 3 (derde Duitse net). Omdat deze programma's uit het zuiden komen, kunnen' ze het beste via Rijswijk wor den opgevangen. NDR 3 uit Duitsland en BFBS (BBC/ITV uit Duitsland) kunnen door Oegstgeest zelf uit de lucht worden ge plukt. Voorts worden pro gramma's genoemd als een Kabelkrant, een kanaal voor omroep Rijnland, Abonneetelevisie, Filmnet van Rob Houwer, Canal Plus (Franse abonneetelevi sie) en satellietprogram- De vier pleiten voor een net van reserve-ontvangst stations die kunnen worden ingeschakeld als er wat met de mast in Oegstgeest mocht gebeuren. Het is niet juist om van één mast af hankelijk te zijn, menen de notitiemakers. Zou deze mast omwaaien, dan zijn de 300.000 kijkers uit de Leidse regio een hele poos (totdat de mast weer overeind staat) verstoken van kabel televisie. MINISTER BRINKMAN OPENT EXPOSITIE Minister Brinkman na afloop van de officiële opening van de ten toonstelling in de Oranjerie in gesprek met de samenstellers van de expositie. LEIDEN Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie krijgt binnenkort een vaste tentoon stellingsruimte in het gebouw van het Rijksmuseum van Ge ologie en Mineralogie, aan de Hooglandse Kerkgracht. Dit stelde gistermiddag Minister L.C. Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur bij de opening van de tentoon stelling „Aap? Mens", die tot 23 september in de Oranjerie van de Hortus Botanicus wordt gehouden. De tentoonstelling is samengesteld door het Rijks museum van Natuurlijke His torie. „Het museumbeleid maakt de laatste jaren een drastische heroriëntatie door. Het is de bedoeling dat die leidt tot een zo goed mogelijk functioneren van de rijksmusea als onder de gegeven omstandigheden maar mogelijk is. Met inzet van ge zamenlijke krachten moet dat lukken. Als er één verwijt is, dat het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie herhaarde- lijk wordt gemaakt, is het wel dat het zijn zo waardevolle collecties voor het publiek na genoeg verborgen houdt. (Het museum heeft zélf geen ten toonstellingsruimte en expo seert slechts incidenteel elders, zoals nu in de Oranjerie, red.) Ik betreur dat net zozeer als anderen dat doen en ik streef ernaar aan die ongelukkige si tuatie een einde te maken", al dus de minister. Het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie was tot voor kort het enige museum dat onder het ministerie van WVC res sorteerde. Onlangs kwam ook het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie erbij. De minister stelde in zijn toe spraak dat een samengaan van beide musea niet alleen een geldkwestie is, maar dat de twee ook bij elkaar horen. De vakgebieden overlappen el kaar en vullen elkaar aan. „Als er één voorbeeld is van overlappen van taken dan is het deze tentoonstelling wel. De collectie van Dubois, waar deze tentoonstelling over gaat, wordt beheerd door het mu seum van Natuurlijke Historie. Het zijn fossielen en fossielen zijn gewoonlijk onderdeel van musea op het gebied van de aardwetenschappen. De wor ding en ontwikkeling van de aardkorst en van het leven daarop vormen het onder- zoeks- verzamel- en presenta tiedomein van geologische mu sea dus ook van het Rijksmu seum van Geologie en Minera logie in Leiden", aldus minis ter Brinkman. De tentoonstelling gaat voor namelijk over ontdekkingen van de Nederlander Eugène Dubois, de vinder van de Pi thecanthropus erectus (de rechtop gaande aapmens). Du bois vond aan het eind van de vorige eeuw op Java een sche deldak, botten en kiezen van een oermenstype van zeker een miljoen jaar oud. Van deze vondsten en talloze andere fossielen is de tentoonstelling samengesteld. Ook zijn er re constructies en modellen te zien van primitieve mensen en dieren en fantasietekeningen. Tevens zijn er computerspelle tjes om de opgedane kennis te testen. De tentoonstelling is op werkdagen open van tien uur tot half vijf en op zondag van half een tot half vijf. De toe gang tot de tentoonstelling is gratis, maar wel moet er toe gang tot de hortus betaald worden. De tentoonstelling duurt tot 23 september. DEN HAAG/SASSENHEIM Het rapport van het Insti tuut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen (IMAG) over de cellenteeltmethode van het Sassenheimse bedrijf Schulte en Lestraden wordt niet vernietigd. Dit is de uit spraak in het kort geding, dat Schulte en Lestraden hadden aangespannen tegen de Staat en het IMAG. Het Sassenheimse bedrijf spande het kort geding tegen de IMAG en de Staat aan, om dat het IMAG een rapport deed verschijnen waarin ver nietigend over de cellenteelt methode van Lestraden en Schulte werd geschreven. Schulte en Lestraden eisten in het kort geding dat dit rapport nietig werd verklaard en dat een ander, beter gefundeerd rapport wordt gemaakt, waar bij het bedrijf meer betrokken wordt. Volgens de cellenteelt- of etageteeltmethode van het Sassenheimse bedrijf zouden in etages gewassen geteeld kunnen worden onder kunst licht bij een constante tempe ratuur. De opbrengst zou daar door vergroot worden en niet afhankelijk zijn van weersin vloeden. Volgens het rapport van IMAG is er helemaal geen sprake van een grotere op brengst. Bovendien zijn, vol gens het rapport, de energie kosten drie tot vier maal zo hoog als normaal. Dit rapport werd bij het Ministerie van Landbouw en Visserij gebruikt als voorlichtingsmateriaal aan belangstellenden. Het Sassen heimse bedrijf meende daar door geschaad te worden om dat het rapport volgens hen onvolledig en foutief was. Op basis van een eerder rap port gemaakt door het CIVI (Centraal Instituut Voor In dustrie-onderzoek) besloot het Ministerie van Economische Zaken het Sassenheimse be drijf financieel te steunen met een subsidie van bijna 3 mil joen gulden. VERKIEZINGEN UNIVERSITEITSRAAD LEIDEN De verkiezingen voor de student-raadsleden in de universiteitsraad heeft een zetel winst opgeleverd voor de Pro gressieve Partij (PP). De progressieve studenten bezetten nu vier plaatsen in de vergaderzaal. De Leidse Studentenbond (LSb) moest er èèn afstaan en komt op twee zetels. De als meer behoudend bekend staande Centrum Groepering Leiden (CGL) behield haar vijf zetels. Twee partijen die voor het eerst meededen behaalden niet voldoende stemmen voor een zetel in de raad. Voor de Absolutely New Positivo's had dit trou wens absoluut niet gehoeven, want zij hadden al vóór de verkie zingen verkondigd dat zij niet in de raad zouden plaatsnemen. Zij hebben te weinig vertrouwen in de effectiviteit van de raad. De andere partij die de raad niet „haalde" is de Progressief-Li- verale Alliantie. De opkomst onder de ongeveer 15.000 Leidse studenten was 44 procent. Om de verkiezingen geldig te laten zijn is een opkomst van tenminste 35 procent nodig. De student leden bezetten ongeveer een kwart van de beschikbare zetels in de universiteitsraad. Ze worden elk jaar herkozen, dit in tegen stelling tot de andere leden, het wetenschappelijk- en niet we tenschappelijk personeel en de buitenuniversitaire leden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3