Portugal legt West-Duitsland wil ean-Marie Pfaffgeniet van eerste zege Belgen LE ROUX VERWACHT SPOEDIG HERSTEL Spanje en Roemenië maken dubieuze reputatie waar Geen wijzigingen internationale scheidsrechterslijst JiESSSSBM UDO LATTEK AAN DOOD ONTSNAPT •FA straft Jgië na nüen Jirwerk [JS Behalve Ma- Amoros en de Fran- »nd heeft de tucht- pissie van de UEFA een waarschuwing egd aan de voetbal- van België. De achtte Belgische jrters verantwoor- voor het gooien ^uurwerk tijdens de fedag in Lens ge- de wedstrijd tegen islavië. r Simonsen niet onder het mes LYON Allan Simonsen zal niet worden geope reerd. Dit heeft de coach van het Deense voetbalelf tal, Sepp Piontek, gisteren verklaard. De Deense voetbalinterna tional, die in de openings wedstrijd van het eind- toernooi om het Europees kampioenschap tegen Frankrijk het linker scheenbeen brak, zal vol gens de verwachtingen over een half jaar weer ge heel fit zijn. Voorlopig is Simonsen volstrekte rust voorgeschreven. NANTES De Franse voorstopper Yvon Le Roux, die in de wedstrijd tegen Denemarken in botsing kwam met Allan Simonson, waarbij de Deen een scheenbeen brak, en die later zelf met een knieblessu re uitviel, heeft goede hoop, dat hij zaterdag tegen Bel gië zijn plaats in de verdediging weer kan innemen. Le Roux deed gistermiddag even mee aan een lichte trai ning, nadat de fysiotherapeut het gekwetste gewricht had ingepakt met magnetische pleisters. ,,Het gene zingsproces verloopt voorspoedig", vertelde Le Roux. „Ik schat de kans dat ik speel vijftig procent. Ik neem echter geen enkele risico". Mocht hij niet voldoende fit zijn, dan maakt Thierry Tusseau zijn opwachting in de Franse defensie, waarin Jean-Francois Domergue de geschorste Manuel Amoros vervangt. Luis Fernandez, die last heeft van een verrekte dijbeenspier, verwacht morgen blessurevrij te zijn. Incidenten in Straatsburg STRAATSBURG Voor de aanvang van de voetbalwedstrijd West-Duitsland - Portu gal is het in Straatsburg tot incidenten gekomen. Enige tientallen West- duitse supporters, voor zien van nazistische symbolen, gingen in het centrum van de stad te keer. Zij vernielden winkelruiten en staken vuurwerk af. De Franse politie pakte een aantal vandalen op. Zij wer den onmiddellijk over de grens gezet. Amoros drie wedstrijden buitenspel PARIJS De tuchtcommissie van de UEFA, de Europese voetbalunie, heeft de Franse international Manuel Amoros voor drie wedstrijden geschorst. Amoros werd in de openingswedstrijd van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Dene marken uit het veld gestuurd. De Westduit- se scheidsrechter Roth trok vlak voor tijd de rode kaart, nadat Amoros de Deense in valler Jesper Olsen een kopstoot had gege ven. De schorsing betekent voor Amoros, dat, wanneer Frankrijk zich plaatst voor de volgende ronde, hij het eerste duel van de halve finales moet missen. Voorts kreeg de Franse voetbalbond van de UEFA een waarschuwing, omdat de spelers na het doelpunt van Platini zonder toestemming van de scheidsrechter het veld verlieten. La Louvière gered van faillissement CHARLEROI De dit seizoen naar de derde divisie van het Belgische voetbal ge degradeerde La Louvière is gered van een faillissement. Een groep van industriëlen en handelaren heeft verklaard de club te willen steunen. Dinsdag kwam een verte genwoordiging van het bedrijfsleven een reddingsplan overeen met de curator van de vereniging. Eind april werd La Louvie- re failliet verklaard op verzoek van de grootste schuldeiser, de bank van Zuid-Bel- gië. De schuld van de vereniging bedroeg op dat moment bijna f. 400.000,00. La Lou- viere was de derde vereniging in de omge ving van het door grote werkloosheid ge teisterde Charlerois, die met opheffing werd bedreigd. Eerder al werden Sporting en Olympique Charlerois failliet verklaard. AATSBURG De ti- tuder zal het erg i lijk krijgen. West- island leverde gister- |ag in de openings- i itrijd van groep twee de eindronde van het [ooi om het Europees &alkampioenschap punt in. Portugal, het eerst sinds 1966 ten internationaal ti- ernooi present, ïg de Europese kam- i een gelijk spel van :i i Duitsland staat of valt 1 mteel met Karl-Heinz nenigge. De voor miljoe- narken aan Inter Milaan chte aanvaller van Bay- München fungeerde ook 1 en weer noodgedwongen iddenvelder, maar bleek s weer eens gevaarlijk, j de spitspositie opzocht. te 0-0 is de andere niet. )leek ook in Straatburg, de helft van de tribunek- t uit aanhangers van de jischaft" bestond. De jluitsers kwamen ver ende keren dicht bij een r. Op aangeven van Brie- ïakte Voller, via Eurico de paal en in de tweede kregen Allofs en op- t Vöfier aardige gelegen- I, die echter niet werden jond. de andere kant dwongen Portugezen Pacheco en jribbelaar Chalana de in krijk nog steeds niet erg 1de doelman Schumacher ■lillende keren tot ingrij- lEen afstandsschot van fco en een poging van o werden door de West- ir knap onschadelijk ge lter ust koos coach Cabrita de counter. Jordao kwam *naar vond de robuuste Heinz Förster op zijn [Pressie tegen counter, %an beide ploegen bleek »at de knock-out toe te n. Ook niet toen Derwall iaeus en Bommer opriep frvangers voor Rolff en vald. Uit Cabrita's reac tie bleek, dat Portugal genoe gen nam met de puntendeling. Frasco ruimde het veld voor verdediger Veloso en de laat ste zes minuten mocht zowaar Gomes voor de uitgebluste, eenzame spits Jordao opdra ven. Gomes, met 36 treffers Europees topscorer van het seizoen 1982/83 en winnaar van de Gouden Schoen, kon de gereputeerde tegenstander echter evenmin de genadeslag toebrengen. Jupp Derwall had de moeiza me overture van het Westduit- se voetbalelftal wel verwacht. „Wij hebben ons ritme nog niet te pakken, mijn team speelde verkrampt. Ik moet overigens Portugal compli menteren met de gave tech niek, die is gedemonstreerd". De Portugese trainer Cabrita stelde tevreden: „Wij wilden die 0-0 en dat is gelukt. Uit strategische overwegingen heb ik Gomes buiten de basis ge houden. Ik vond het duel niet zo fraai, maar ben ingenomen met het resultaat". West-Duitsland - Portugal 0-0. Scheidsrechter: Joetsika (Sov). Toe schouwers: 50.000. Gele kaart: Alavra (Por). West-Duitsland: Schumacher; Stie- leke, Bernd Förster, Karl-Heinz För ster, Briegel; Buchwald (Bommer), Rummenigge, Rolff, Brehme (Matt- haus); Völler, Allofs. Portugal: Bento; Pinto, Pareira, Eu rico, Alvaro; Carlos Manuel, Frasco (Veloso), Pacheco, Chalana; De Sou- sa, Jordao (Gomes). Karl-Heinz Rummenigge slaagt er een keer, zij het met veel moeite, in zich via het middenveld een weg te banen naar het Portugese doelgebied. Carrasco brengt Spanje via een strafschop aan de leiding. SAINT-ETIENNE Geen minuut hebben Spanje en Roemenië de 20.000 kijkers in Sain- t-Etienne en miljoenen tv-kijkers in Europa we ten te amuseren. Beide ploegen maakten hun reputatie de minst at tractieve ploegen te zijn van het eindtoernooi van de strijd om het Eu ropees kampioenschap in hun eerste de „beste" ontmoeting voor groep twee, die in 1-1 eindigde volledig waar. De tweede negatieve kantte kening ten aanzien van de Roemenen was, dat zij zon dag tegen West-Duitslan niet kunnen beschikken over Iorgulescu. De boomlange Roemeense voorstopper staat dan langs de kant, omdat hij gisteravond van de Belgi sche arbiter Ponnet een gele kaart kreeg. Daar hij tijdens het kwalificatietreffen met Tsjechoslowakije ook al geel had ontvangen, staat hij zon dag buitenspel. Slachtoffer Tegen Spanje werd Roeme nië na ruim twintig minuten het slachtoffer van de eigen negatieve instelling. Nadat Gallego aan de Roemeense buitenspelval was ontsnapt, wist doelman Lung niets an ders te doen dan de Span jaard naar de benen te grij pen, waarna Carasco via een strafschop Spanie aan een voorsprong kon helpen. Roemenië kroop hierna toch nog uiterst langzaam uit zijn schulp en kwam zo waar nog vrij spoedig aan de ge lijkmaker ook. Bölöni maak te het uitstekende, voorbe reidende werk van Coras al even fraai af. De Roemeense coach Luces- cu, die vooraf niet onder stoelen of banken had gesto ken, dat hij per se niet wilde verliezen: ,,We beheersten het duel. Het ontbreekt ons echter aan ervaring op het juiste moment toe te slaan". Spanje-Roemenië 1-1 (1-1): 22. Car rasco (strafschop) 1-0, 35. Bölöni 1-1. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Jorgulescu (Roe). Spanje: Arconada; Maceda, Urqui- aga, Goicoechea, Camacho; Seftor, Victor, Gallego (Alberto), Gordillo; Santillana, Carrasco. Roemenië: Lung; Stefanencu; Rednic, Jorgulescu, Ungureanu; Coras. Boloni, Klein, Dragnea (Ti- cleanu); Camataru, Gabor (Hagi). QRTCfiidóc Souaant VRIJDAG 15 JUNI 1984PAGINA17 ZEIST De KNVB heeft voor het komende voetbalsei zoen geen wijzigingen aange bracht op de internationale lijst van scheidsrechters. De zelfde zeven scheidsrechters komen in aanmerking voor het leiden van Europese be kerwedstrijden en interlands. Bouke Draaisma is door het bereiken van de voor arbiters pensioengerechtigde leeftijd (47 jaar) afgevoerd van de na tionale A-lijst. De scheidsrechtershjsten voor het ko mende seizoen zien er als volgt uit: internationale lijst: Cees Bakker (Dordrecht), Henk van Ettekoven (Ede), Gerard Geurds (Eindhoven), Jan Keizer (Volendam), Egbert Mul der (Slochteren), Ignace van Swieten (Eindhoven) en Bep Thomas (Am sterdam). A-lijst: Bannet, Blankenstein, Hobé, Van der Laar. Manuel. De Munnik, Van de Niet, Verhoef, De Vrieze. B-lijst: Dolstra. Hartland, Van der Leek. Luinge. Oetelmans, De Schep per. Smeenk, Van Vliet en De Wit. rTES Ook kort eens nog ongeslagen de tweede wedstrijd Frankrijk, geeft de Belgi- België in het toernooi sche doelman Jean-Marie het Europees landen- Pfaff blijk de belangstel- pioenschap, morgen ling van fans en pers te antes tegen het even- koesteren. snet zijn oirter.de ^rd. die hij ogsin 2» kocht iarvoorhij aining bij Pfaff (28), die twee jaar gele den van het bescheiden Be ve ren de overstap waagde naar Bayern München, heeft daar bij een niet geringe steun door de toch wel verrassende zege die de Belgen afgelopen woensdag behaalden op Joego slavië. Een overwinning, die werd geboekt met vooral in de eerste helft opmerkelijk at tractief en offensief spel. In München heeft Jean-Marie de naar Inter Milaan vertrek kende vedette Karl-Heinz Rummenigge in populariteit overtroffen. En dat wil wat zeggen voor een buitenlander in Duitsland, zeker als je be denkt hoe dramatisch de en tree van Pfaff in München verliep. Pfaff wordt er niet graag aan herinnerd, aan die eerste wedstrijd voor zijn nieu we werkgever tegen Werder Bremen, toen hij na een verre in worp van Uwe Reinders grof blunderde, waardoor Bre men met 1-0 won. „Als keeper moet je nu eenmaal altijd vechten. Doe je een fout, dan is dat catastrofaal. Je staat er dan echt helemaal alleen voor. Maar ach, je moet alleen maar aan het schone denken. Als doelman kun je je heerlijk uit leven, ben je een attractie. En het is nu eenmaal zo dat een voorspeler, die de beslissende treffer plaatst, de toets raakt, ook al heeft hij de hele wed strijd niets uitgestoken Enkele weken na de afknap per tegen Werder drukte München Jean-Marie Pfaff echter wel aan de borst. Het topduel tussen Bayern Mün chen en Hamburger SV was al vijf minuten in blessuretijd, toen de bezoekers bij de stand van 2-2 een strafschop moch ten nemen. Pfaff behoedde zijn ploeg voor een thuisneder laag door de inzet van Man fred Kaltz buiten de palen te houden en was prompt de ge vierde held. Er werd die avond en nog lang daarna heel wat af gelachen om de reactie van Pfaff voor de Duitse tele visie, waarbij hij in een ongeë venaard mengelmoesje van Vlaams en een heel klein beet je Duits zijn verhaal deed. Pfaff nu: „Het heeft me pijn gedaan dat ik daarom blijk baar door sommigen belache lijk gemaakt moest worden. Ik was pas zes weken in Mün chen, was de taal nog niet machtig en heb zo gauw de woorden niet kunnen vinden. Maar ik heb wel vanuit mijn gevoel geantwoord op de vra gen van de verslaggever, om dat ik vond dat de mensen daar recht op hadden. Maar net als door dat verschrikkelij ke begin bij Bayern heb ik me ook daar doorheen geslagen. Ik heb trouwens nooit aan me zelf getwijfeld. Bovendien ben ik een vechterik, op het spor tieve vlak tenminste, verstaat ge?" Waardering Pfaff heeft, vindt hijzelf, altijd moeten knokken om (h)erken- ning. Pas nu ondervindt hij naar zijn zeggen de waarde ring in zijn geboorteland, die hij tien jaar lang bij Be veren ontbeerde. „Nu heb ik meer supporters in België dan toen ik er zelf nog speelde", grijnst hij, als wil hij maar zeggen dat een profeet per definitie niet in eigen land wordt geëerd. „Maar dat zal ook wel komen omdat ik nu niet meer hoef te spelen tegen ploegen als Ant werp en Lokeren. Clubs uit de buurt en dus rivalen van Be- veren. „En dat is natuurlijk een schone zaak, want een supporter moet alleen voor zijn eigen ploeg zijnbegrijpt hij ook. „Ik heb altijd gezegd dat ik na tien jaar uit België zou vertrekken. En mijn woord is mijn handtekening. De mensen moeten weten dat je doet wat je belooft. Met een miljoen Duitse marken en nog een 150.000 als opbrengst van een afscheidswedstrijd heeft Beveren aardig zaken gedaan door mij te verkopen. En dat voor een speler van eigen kweek, waarvoor Beveren zelf maar f 500,- betaald heeft. Zelf heb ik in België eigenlijk geen geld verdiend, dat wordt nu gecompenseerd bij Bayern. Daar ben ik terecht gekomen door mijn prestaties bij Beve ren en voor België èn door mijn instelling". Geen geheim Pfaff maakt er geen geheim van een perfectionist pur sang te zijn. „Bij Jean-Marie is alles georganiseerd, dat begint al met op tijd eten. Het zijn alle maal kleine puntjes, details, maar raap je die allemaal bij elkaar en laatje ze vallen, dan kun je hooguit nog op het hoogste amateurniveau mee. Je moet er veel voor over heb ben, als je wat wilt bereiken, velen hebben daar echt geen idee van. Maar als je, zoals ik, mensen in de rug hebt die je steunen, dan kun je ver ko men Pfaff zegt er mee te hebben le ren leven, dat opmerkingen uit zijn mond zo nu en dan worden uitgelegd als een uit vloeisel van de „dikke nek", waarmee hij volgens zijn criti casters zou rondlopen. „Ach, veel toptrainers en topvoetbal- Iers worden gewoon niet be grepen, omdat men niet mee gaat met hun professionele in stelling. Ze worden niet begre pen, omdat ze vooruitziend zijn. Met die gave zijn ze op de wereld gekomen. Neem Johan Cruijff, hoeveel kritiek heeft hij niet gehad als hij zei wat hij er van vond. Maar ge kunt toch alleen maar ongelooflijk veel respect hebben voor alles wat hij meegemaakt en ge presteerd heeft"? Zonder sterren zou de voetbal lerij ook maar een armetierige bedoening zijn, vindt Pfaff. „Het voetbal heeft voorbeel den nodig. Zijn die er niet meer, dan komt er niets meer van terecht. De voetballerij moet het van ideeën hebben. Keizer met zijn schaar, Mou- lijn met zijn dribbels, Nees- kens, Krol, dat waren toch le gendarische spelers"? Echte toppers Zelf hoopt hij tijdens het EK nogmaals te bewijzen, ook tot het gilde van echte toppers te behoren. Hij krijgt er alle kans voor en bewees dat reeds in het eerste duel Joegoslavië. En over de wedstrijd van morgen: „Het is een beetje in ons na deel dat de Fransen het eigen publiek achter zich hebben staan. Maar dat gold woensdag voor ons. Toen was het pu bliek in Lens voornamelijk Belgisch. We zijn na die eerste zege al een eind op de goede weg. Nu Frankrijk nog. Waar om zouden we niet weer voor een verrassing zorgen En ver gis u niet hè, de Belgen zijn in middels wat die Ollanders vroeger waren: heel zelfverze kerd. We hadden altijd angst voor grote namen, voor man nen met een baard en voor dikke billen. We konden bij voorbeeld nooit tegen Schot land op. Maar ook dat soort te genstanders hebben we inmid dels regelmatig van het plein gesmeten, van de muur ge speeld". WILLEM PFEIFFER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiu De zwaar beschadigde auto van Udo Lattek na het ongeluk. AUXERRE Udo Lattek is woensdagavond bij een auto-onge luk op de weg Auxerre-Aube aan de dood ontsnapt. Lattek was op weg van Parijs naar Lyon om daar de wedstrijd Roemenië-S- panje van commentaar te voorzien toen een voor hem rijdende auto begon te slingeren. De oefenmeester van Bayern München raakte bij een poging de wagen te ontwijken, de controle over de auto kwijt. Zijn auto sloeg tweemaal over de kop en kwam der tig meter van de weg in een weiland terecht. Lattek kwam er, evenals de met hem meerijdende verslaggever Hans Nusser, met enkele lichte kneuzingen en een kleine hoofdwond vanaf. Het tweetal kon na behandeling van de verwondingen de reis naar Lyon voortzetten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17