Etnocommunicatie: meer begrip kweken voor andere culturen BR merkt nog weinig van kortingsactie tuinders Voor tonnen verduisterd bij Sikkens Provincie behandelt bezwaren Conradstraat Enthousiast Duits onthaal voor Toonkunst Orkest iaJ EIDEN/REGIO £cktóc6ou/umt DONDERDAG 14 JUNI 1984 PAGINA 5 PROF GERBRANDS STAPT OP LEIDEN Slechts weinigen j maken het mee dat een straat naar hen wordt genoemd ter- iwijl zij zich nog in de wereld [der levenden bevinden. Prof. [dr. A.A. Gerbrands moet zelfs [elke dag zijn straatnaambord- Jje passeren. Op de gang die [naar zijn werkkamer leidt, prijkt een realistisch ogend helblauw bord met als op schrift „prof. dr. A.A. Ger- Ibrands Boulevard, hoogleraar ■in de Etnocommunicatie". Dit ologie aan de Stationsweg 12, [tien hoog, zal hij na deze week moeten missen. Hij gaat net emeritaat nu hij 67 is ge worden. Symposium „Eigenlijk al te laat", zo vindt hij. Bij wijze van afscheid jwordt hem een drie dagen du rend symposium aangeboden. jHet thema is hem vertrouwd: cle etnocommunicatie, evenals raden. Bijna twintig jaar heeft daar gewerkt, waarvan zes onderdirecteur. Het ge- met de scheidende 'hoogleraar heeft plaats in zijn werkkamer. Nog volledig in gericht, ondanks het feit dat hij al een jaar niet officieel in ifunctie meer is. Aan de muur hangen enkele zwart-wit foto's van uit Nieuw Gui het huidige Irian Jaya. zijn getuigen van zijn ^speurtocht, in het begin van 'ide jaren zestig, naar het snij- 'Aden van maskers, een toen ïjjbijna verdwenen kunsttraditie Van de Asmat-papoea's daar. (Vele maskers waren tijdens de Japanse bezettingstijd ver stopt geweest of door de Ja panners ontdekt en vernie tigd. Na lang zoeken vond ,^?rof. Gerbrands enkele houts- nijders bereid om maskers 4 voor hem te maken. „Het leu- ke was dat de papoea's toen tot het besef kwamen, dat het ligenlijk heel goed was om je e ligen tradities te bewaren e foor het nageslacht. Dat ia noem ik nu een gunstige in vloed van de wetenschap cul- urele antropologie", aldus Gerbrands. Hij wijst erop dat men in Irian Jaya nu ook zelf wetenschappelijke interesse gaat krijgen in het behoud ■yan de eigen cultuur-tradities. "„Maar het zal nog wel enkele duren voordat men Prof.dr.A.A.Gerbrands onder de fotoserie die hij In de jaren zestig maakte van papoea-houtsnijders. de koloniale antropologische visie en aanpak kwijt zal zijn en een eigen benadering van de cultuur heeft ontwikkeld". In 1966 werd de heer Ger brands professor, met als spe cialiteit het beschrijven van de volkeren, de zogeheten et nografie. Zo'n beschrijving had hij al gemaakt van de ge noemde Asmat-papoea's. Hij woonde acht maanden in een dorp en nam eerst de houts nijder Matjemosh tot onder werp van studie. Hoe diens kunstwerken tot stand kwa men werd stap voor stap op foto en film vastgelegd. Later betrok hij zeven andere kuns tenaars bij zijn onderzoek. „Ik heb daarmee geprobeerd ar tiesten, die sommigen in het westen als „primitief" bestem pelen, uit de anonimiteit te halen. Iedereen weet zo lang zamerhand veel over Picasso, maar welke koper van bij voorbeeld papoea-houtsnij- werk in een kunsthandel weet* er nu iets over de maker ervan?" Binnen de etnografie is de laatste tien jaar weer een spe cialisatie naar voren geko men. Dat is de etno-communi- catie die als ondertitel prijkt op het straatnaambordje van de hoogleraar. Die weten schap bestudeert het mense lijk gedrag in buiten Europese samenlevingen. Hieronder vallen ondermeer de taal, li chaamshoudingen, kleding en hoe mensen huwelijken en begrafenissen organiseren. Maar ook de dingen die men sen maken zijn hierbij inbe grepen. Ons zegt bijvoorbeeld een voorouderbeeldje van de papoea niet veel, maar voor de papoea heeft het een heel geladen betekenis. Het beeldje is dus een uiting van hun cul tuur. Gerbrands vindt het de taak van de culturele antropo logie om zoveel mogelijk ken nis over onbekende culturen te verzamelen en die kennis vervolgens over te brengen op de mensen hier. „Die voor lichting is nu hard nodig om dat er begrip moet worden ge kweekt voor andere cultu ren", benadrukt hij en laat daarop fluisterend en met een veelbetekende blik volgen: „Centrum Partij". Steeds meer antropologen komen (voor zover ze aan een baan kunnen komen) in zo'n voor lichtende functie terecht, bij het ministerie van Ontwikke- lings-samenwerking, bij mul tinationals of geven bijvoor beeld cursussen aan politie korpsen over de cultuur van Marokkanen en andere etni sche minderheden. De antro pologen proberen dan duide lijk te maken welke gewoon ten zij hebbben en dus bij voorbeeld wel eens dieren slachten. Het afscheidssymposium voor prof.Gerbrands was een idee van collega-hoogleraar Josse- lin de Jong. Gerbrands was er al snel voor te vinden. Hij vindt het een goed alternatief voor het gebruikelijke af- scheidscollege-met-receptie- na. Op het symposium is hij overigens zelf twee keer spre ker. Gerbrands wil niet ver hullen dat de bijbedoeling van het symposium is dat de bui tenwereld, met name de poli tiek, ziet hoe levend zijn vak gebied in de wereld is. „Een beetje stand-werken" zoals Gerbrands het uitdrukt. Er komen enkele internationale collega's. Deze reclame is ook wel noodzakelijk gezien het feit dat Gerbrands in Leiden geen opvolger krijgt. Het vak gebied der etnocommunicatie zal dus niet op dezelfde wijze in Nederland kunnen worden voortgezet. Overigens gaat Gerbrands voorlopig verder met een gedeelte van ziin werk. „Er liggen nog zo n 10.000 dia's op rubricering en vele meters film op montage te wachten voor ze overgedra gen zullen worden aan het museum voor land- en vol kenkunde. Verder hoop ik nog een koffer vol aanteke ningen uit te werken tot boe ken en artikelen. Ik ga dus niet vissen na m'n pensione ring". MARILOU DEN OUTER JERGIEBEDRUF DREIGT MET BEREKENEN RENTEVERLIES SIDEN/RIJSWIJK tijk, met die tuindersbe- jijven die binnen niet al 'lange tijd failliet gaan, iets mis. Die bedrij en zijn niet te helpen u£t een verlaging van de teprijs. Maar dat neemt *«t weg dat we toch tien 4>cent van de gasreke- weigeren te betalen 1 zodoende aandacht te agen voor de huidige rechtvaardigheden. Wij irden onheus behandeld dor de rijksoverheid", ett zegt de voorzitter van drie Hollandse Land- Organisaties XO's), de heer S.A. de Vos reageert hiermee op de nerking van de secretaris i de HLO's, de heer A. van Lee, in een uitzending van Die zei: „Vijf tien procent van de tuin- Js gaat binnen niet al te lan- rjL tijd failliet door de hoge T>rijzen". Van der Lee on- streepte dat een verdubbe- g van de gasprijs in vier r de nekslag betekent voor il tuinders. Juist die ver deling heeft geleid tot een |oep aan de tuinders om u procent van de gasreke- flg niet te betalen. Een kor- j| om de rijksoverheid en de iunie wakker te schudden onder druk te zetten. Dokolie eigens voorzitter De Vos kan Afsluiten 3 de huidige 45 cent zo al fl tot 5 cent af, wanneer de rheid een aantal bepalin- I (milieu- en opslagheffin- schrapt, dat is verbonden I de prijs van stookolie, Iraan de gasprijs is gekop- p De prijs wordt daarmee, lens het Landbouwschap, Istmatig hoog gehouden. „Maar", zo stelt De Vos, „het schap had veel meer argumen ten moeten aanvoeren bij de overheid om die bepalingen eruit te krijgen". De Vos noemt nog een punt waardoor de tuinders zich zo onheus bejegend voelen, na melijk de concurrentie met tuinders in andere landen. „Er zijn in Nederland industrieën, met name de aluminium en de kunstmest, die'kortingen van minstens tien tot vijftien cent per kuub krijgen om zodoende hun concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland sterk te houden. Een korting die wordt betaald uit het zoge heten potje van Lubbers, inge steld toen hij nog minister was van economische zaken". Bovendien betalen diverse in dustrieën het gas tegen een kolenprijs, die aanmerkelijk lager ligt (zo'n veertig procent) dan de stookoliekosten. Wan neer per 1 oktober het gascon- tract met de Gasunie en het Landbouwschap afloopt, be hoort de afname van gas tegen kolenprijs tot de mogelijkhe den. Overigens wel een moge lijkheid die door de EG in 1987 niet meer wordt toegestaan, maar de tuinders zouden tot die tijd weer even uit de brand zijn. De Vos: „Het komt erop neer dat industrieële grootverbrui kers allerlei kortingen krijgen en de tuinders het volle pond moeten betalen. Wij moeten op eigen houtje het hoofd boven water zien te houden in de concurrentiestrijd". De Kring zitten zo'n vijfdui zend tuinders, van wie vier duizend tussen de tien- en twintigduizend gulden per maand verstookt en in Rijn land zitten er ongeveer 1.100. Reken maar uit hoe hoog dat oploopt, wanneer daar tien procent niet van wordt be taald. Dat moet toch de aan dacht in Den Haag trekken". De HLO's rekenen erop dat de energiebedrijven de tuinders niet laat afsluiten wanneer zij tien procent op de rekening inhouden. Het Haagse energie bedrijf heeft laten weten voor lopig niet tot afsluiten over te gaan, maar wel zal het de tuin ders twaalf procent aan rente verlies berekenen. Tot nu toe zijn er bij het Haagse bedrijf twintig „gekorte" rekeningen binnengekomen. Bij het EBR (Energiebedrijf Rijnland) moet de eerste tuin der die aan de actie meedoet, zich nog melden. „Maar, zegt een woordvoerder, „het is nog te vroeg voor een duidelijk beeld". Ook het EBR zal rente verlies doorberekenen aan de tuinders die aan de actie mee doen. „Tot afsluiten zullen we voorlopig niet overgaan. Zeker als de meeste tuinders mee doen zal afsluiten niet gebeu ren, want je kan niet zomaar een paar honderd tuinders af sluiten. Al het er maar een paar zijn en het gaat maanden duren dan ligt het wat anders. We zullen dan de gebruikelij ke incassopolitiek volgen". Hii wijst erop dat de tuinders ook om een andere reden be ter wel massaal aan de actie mee kunnen doen: „Als ze één lijn trekken, staan ze sterker tegenover Den Haag en de Gasunie. Dat zijn toch de in stanties die de besluiten ne men". Volgens de woordvoer der zijn vooral in 1982 tuinders failliet gegaan door de sterk stijgende gasprijs. „De gasprijs stijgt nu niet zo erg meer, maar zeker kleine tuinders hebben het erg moeilijk. Die zijn de sigaar... Het is vooralsnog moeilijk te peilen in hoeverre de tuinders bereid zijn mee te doen aan de tien procents-actie. Pas over twee of drie weken zal dat duidelijk kunnen worden. De Vos: „Als vijfig procent mee doet, noemen we de actie „ge slaagd". In het Westland en HOOFD VLOOTAALMOEZENIER J.M. JANSSEN OVERLEDEN VOORSCHOTEN Hoofdvlootaalmoezenier J.M. Janssen is in de nacht van maandag op dinsdag op 50-jarige leeftijd plotseling overleden. Aalmoezenier Janssen werd op 27 maart 1960 in Oir- schot bij de congregatie van de paters Monfortanen tot priester gewijd, waarna hij aan het Klein Seminarie te Schimmert werd verbonden. Zijn benoeming tot vlootaalmoezenier volgde op 31 juli 1969. Hij diende in deze functie op verschillende plaatsen te land en ter zee. Lang heeft hij in Den Helder gewerkt, maar ook twee jaar op Curasao. De heer Janssen werd 17 juni vorig jaar tot hoofdvlootaalmoezenier benoemd in Den Haag. Als laatste wens heeft hij te kennen gegeven bij de congregatie begraven te worden. In de Laurentiuskerk in Voorschoten vindt morgen om elf uur de uitvaartplechtigheid plaats, waarna de begrafenis volgt op het kloosterkerkhof van Huize „Beresteyn" in Voor schoten. Gelegenheid tot condoleren die dag in De Gouden Leeuw, Veurseweg 180 vanaf half twee. SASSENHEIM DEN HAAG Vijf Hagenaars, allen voormalige perso neelsleden van Sikkens, zijn door politierechter J.H. van Overbeek ver oordeeld tot gevangenis straffen van drie tot zes maanden wegens groot scheepse verduistering van schildersartikelen. Zes eigenaren van Haagse schildersbedrijven en au- tospuiterijen kregen we gens heling vrijheidsstraf fen van een tot vier maanden opgelegd. De verduisteringspraktijken bij de vestiging van Sik kens, een soort verfwin- kel voor schilders en au- tospuiters, blijken al veer tien jaar aan de gang te zijn. De schade die het Sassenheim- se verfbedrijf Sikkens in de loop der jaren door de verduis teringen heeft geleden, lrgt volgens het bedrijf tussen de anderhalf en twee miljoen gul den. Officier van justitie mr. J.C. Couzijn nam deze ramin gen echter met een flinke kor rel zout. „Het is bijzonder moeilijk na te gaan over welke bedragen we hier praten. De opgave van Sikkens zet ik tus sen aanhalingstekens". Een onverbloemd kritische noot had de officier in petto voor de bedrijfsvoering van de vesti ging van Sikkens aan de Haagse Televisiestraat: „Het controlesysteem vertoont grote lekken. Veel mensen wisten ervan, maar er is al die tijd niets aan gedaan. Er wordt bij Sikkens op een zeer gemakke lijke manier tegen de zaak aangekeken". Ook de advoca ten van de verdachten hekel- den het beleid van Sikkens. „Het is een publiek geheim, schade vergoeden. Eenzelfde aanbod van de voormalige schaal artikelen bij Sikkens ..De mensen zijn ontslagen en verduisterd worden. Het was uiterst gemakkelijk. Veel meer mensen zouden hier terecht moeten staan, het hogere per soneel niet uitgesloten", was een steeds terugkerend frag ment in de pleidooien. Na een anonieme brief, die de Haagse Sikkens-vestiging ont ving, kwam de zaak aan het rollen. Er werd een onderzoek ingesteld. Vijf personeelsleden (verfmengers, magazijnbedien den of chauffeurs) bekenden materialen te hebben verduis terd en werden op staande voet ontslagen. Een van de verdachten heeft in de afgelo pen vijf jaar voor ongeveer 65.000 gulden aan verfartike- len doorverkocht aan derden, maar anderen waren slechts enkele maanden in de weer en hadden voor enkele duizenden guldens omgezet. „Uit geld nood en in een moment van zwakte ben ik iets gaan doen, waarvan ik al jaren wist dat het gebeurde", aldus een van de verdachten. De ex-werknemers van Sik kens hadden ieder een vast circuit van afnemers. Van en kele helers heeft Sikkens ge accepteerd, dat ze de geleden worden ook door justitie ge straft. Wij voelen er niets voor om er nog een schepje boven op te doen. Ook in de toe komst zullen wij de mensen niet met een schadeclaim op zadelen", aldus een vertegen- wordiger van Sikkens na de rechtszitting. Voor de betrokken eigenaars van schilder- en autospuitbe drijven kunnen de opgelegde gevangenisstraffen verstrek kende gevolgen hebben. De verdachten vroegen zich af of hun bedrijf er niet door over de kop zou gaan. De officier van justitie eiste te gen twee 44-jarige Hagenaars gevangenisstraffen van zes maanden, de maximumstraf, die een politierechter kan op leggen. Beide Hagenaars wer den overeenkomstig de eis veroordeeld. De betrokkenen in de verduisteringsaffaire va- rieeren in leeftijd van 23 tot 50 jaar. Nagenoeg allen werden conform de eis veroordeeld. Een aantal verdachten kreeg naast de onvoorwaardelijkfe- ook een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Op 17 augustus verschijnen nog twee nelers voor de politierechter. WIM BUNSCHOTEN ADVOCAAT: „IK ZIT HIER VOOR AAP" ALPHEN AAN DEN RIJN Bewoners van de Alphense Conradstraat zijn gisteren bij de provincie in beroep gegaan tegen het besluit van de ge meente om deze weg opnieuw in te richten. De geluidsscher men en een uitdieping van de rijbaan die de weg een betere doorgaande route moeten ma ken, ontsieren de Conrad straat, zo betoogden de bewo ners. De advocaat van de stichting „Van Hef tot Havenbrug" die het beroep namens de bewo ners voert, zei „voor aap" te zitten op het provinciehuis. „De provincie heeft de behan deling van de zaak dusdanig vervroegd dat ik me niet goed kon voorbereiden op de verde diging", zei hij. De oorspron kelijke datum waarop het be roep zou worden behandeld. was gesteld op volgende week. Ook vond hij het vreemd dat de provincie tot zo'n snelle be handeling overging omdat de Raad van State zich nog maar pas over deze zaak heeft uitge- proken. Dit rechtscollege be sloot na een beroep van de be woners de reconstructie van de Conradstraat voorlopig der tig dagen op te schorten. Op wat voor gronden dat was, is nog niet bekend. De raadsman vond dat eerst gewacht moest worden op de details van de uitspraak voordat de provincie zich over het beroep kan bui gen. Volgens „Van Hef tot Ha venbrug" willen de provincie en de gemeente koste wat kost de reconstructie, waar al een begin mee gemaakt is, doorzet ten. De Conradstraatbewoners denken dat de verkeersdrukte over een paar jaar na de aan leg van een rondweg bij Kerk en Zanen en Rijksweg 11 de verkeersdruk in de Conrad straat afneemt tot 3000 auto's per dag. De gemeente schat dat aantal op 5- tot 6000. Ge noeg herrie om geluidsscher men te plaatsen en een verdie ping van de weg te maken. Volgens wethouder G.P. van As, die gisteren ook naar het provinciehuis was gekomen, staat het nog helemaal niet vast dat de omleidingsweg er binnen korte tijd komt. Recon structie van de Conradstraat is dus volgens hem noodzakelijk. Een „snehveg" zoals de omwo nenden suggereren, wordt hét volgens de wethouder niet. „Het wordt geen route voor massaal verkeer". LEIDEN Een uitdaging om in den vreemde ervaring op te doen, de inspanning om een zo overtuigend mogelijke presta tie te leveren, maar vooral ook het plezier van het uitstapje en het bevorderen van de onder linge verstandhouding binnen het orkest: zo laat zich de bete kenis omschrijven van de toer- nee, die het Toonkunst Orkest Leiden onder leiding van René Verhoeff naar de Duitse stad Neurenberg heeft ge maakt. Na een toernee in 1978 naar Groot Brittannië en één naar Frankrijk in 1982 ondernam 'Toonkunst' onlangs haar der de buitenlandse reis. Deze had plaats op uitnodiging van het gemeentebestuur van Neuren berg die dit jaar de manifesta tie 'Begegnung mit den Nie- derlanden' organiseert, die tot doel heeft de Nederlandse cul tuur van vroeger en nu zo naars zijn in dit kader hiervan voor een optreden uitgeno digd. In het kielzog van onder meer het Scapino Ballet, Willem Breuker en anderen toog het Toonkunst Orkest, hiertoe in staat gesteld door een subsidie van het ministerie van WVC naar Duitsland. Het program ma was voor de gelegenheid aangepast en droeg met wer ken van Monnikendam, Die- penbrock, Glaser, Hellendaal en De Groot een overwegend Nederlands karakter, maar ademde bovendien een onmis kenbaar Nederlandse sfeer omdat de 'Symfonische Varia ties' van Marius Monninken- dam gebaseerd zijn op het oer- Hollandse lied 'In Holland staat een huis' en de variaties voor blazers van de Rotter damse componist Hugo de Groot op 'Merck toch hoe sterck' van Valerius. Bij wijze van couleur locale was het programma aangevuld met werken van Bach en één van diens zonen en van Haydn. Met uitzondering van de so praan Hanneke Kaasschieter betrok Toonkunst, zoals het wel meer doet, de solisten uit eigen gelederen. De violist Frans Vossen en hoboïst Hans Roskam traden als zodanig in het dubbelconcert van Bach op. Tijdens het verblijf van gaf het Toonkunst een tweetal concerten in Neurenberg en één daarbuiten. Het eerste had plaats in de Onze Lieve Vrou wenkerk in aanwezigheid van de Nederlandse cultureel-atta- ché in Bonn. De gemeente Leiden gaf blijk van haar be langstelling door vooraf een geschenk te laten overhandi gen, dat het accent legde op de Leiden promotion, dat met deze toernee eveneens wordt gediend. Aan de mannelijke leden van het orkest werd een das uitgereikt en aan de vrou welijke een halsdoek, waarop het embleem van Leiden, de twee stadssleutels, stond afge beeld. In deze out-fit gaf Toonkuns.t zijn eerste uitvoe ring, dat gezegend was met een onverwacht goede akoe stiek van de kerk en een be hoorlijke publieke belangstel ling trok. Een groot succes was het twee de optreden in Heidenfeld, een dofp buiten Neurenberg, waar het orkest op uitbundige wijze werd ingehaald. Begeleid door een spandoek en voorafgegaan door de fanfare trok Toon- kunst na haar uitvoering in de plaatselijke Dorpskerk naar een 'Kaffee mit Kuchen'-fes- tijn, waar het Hollandse liede ren ten gehore moest brengen en het de feestvreugde opluis terde door strijkjes te vormen, die veelal populaire melodieën uitvoerden. De derde uitvoering van het zelfde programma had weer in Neurenberg plaats, nu in de tweede grote kerk van de stad. de St. Sebalduskerk. Met drie uitvoeringen kort na elkaar raakte Toonkunst goed inge speeld en leverde het zijn bes te prestatie. Met name van Bachs dubbelconcert, op welke 'harde dobber' Toonkunst zich bij voorbaat al het meest had toegelegd, werd een sterke versie ten gehore gebracht. Direct na afloop aanvaardde het orkest per bus de terug tocht. Toonkunsts Duitse 'trip' werd in Leiden rond midder nacht afgesloten. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5