Noodoperatie stadsvernieuwing telt raad voor verrassingen Conflict om aanleg park Cronesteijn Houtskeletbouw thema roor eindexamenproject r ?E ZULLEN MERKEN DAT ÜID-HOLLAND ER IS" TOfËS juf Bouwplannen in Maredorp ALLERLEI(DS) Gemeente stuurt rijksoverheid rekening voor bewezen diensten CiidacCotiocwi kker houdt urt wakker Studenten geven niet thuis z£TERS: „CATASTROFALE SITUATIE VOOR LEIDEN' IDEN DONDERDAG 14 JUNI 1984 PAGINA 3 bbpEN Bewoners van flats aan de peggravenlaan zijn vannacht lange uit hun slaap gehouden door een luide bromtoon die uit een van de jjingen kwam. Omdat men dacht dat een inbraakalarm ging, werd de [ie rond twee uur 's nachts gewaar- jwd. genten konden echter niet ontdek- hoe de inbrekers de woning waren aptengedrongen en uiteindelijk werd bten om een raam te forceren. In [erlaten woning trof de politie een kerradio aan die luidkeels stond te [n. De agenten hebben de stekker (iet stopcontact gehaald. De buren igen de bewoners op de hoogte. ka Lotgevallen Hollandse adel in zestiende eeuw beschreven LEIDEN De heer H.F.K. van Nie- rop is gisteren aan de Leidse univer siteit gepromoveerd tot doctor in de Letteren op het proefschrift „Van ridders tot regenten". Zijn studie gaat over de lotgevallen van de Hol landse adel tussen het einde van de Hoekse en Kabeljauwse Twisten (1492) en het einde van de Tachtigja rige Oorlog (1648). In zijn proefschrift komt Van Nie- rop tot de conclusie dat de Holland se adel zich verrassend goed staande wist te houden tussen de nieuwe ver houdingen, die in de burgelijke re gentenrepubliek heersten. De Hol landse adel paste zich aan deze nieu we omstandigheden met opmerke lijk succes aan. In het begin van deze periode overlapten adel en be stuurlijke elite elkaar grotendeels. Veel edellieden waren betrokken bij het bestuur en niet-adelijke gezags dragers werden geleidelijk in de adel opgenomen. De adel vormde door zijn rijkdom een economische elite en door zijn bestuurlijke taken eveneens een sociale elite. Vanaf 1565 verloor de adel terrein doordat het aantal niet-Hollandse adellijke ambachtslieden toenam. Met de op komst van huurlegers verloor de adel ook zijn betekenis als militaire klasse. Tevens werden de edelen steeds minder vrijgesteld van belas ting. Door al deze zaken vervaagde het onderscheid tussen adel en de rest van de bevolking. Bromfietser gewond LEIDEN Een 17-ja- rige Leidenaar is giste ren naar het AZL ge bracht nadat hij op de kruising Lage Mors- weg/Jan Luijkenlaan met zijn bromfiets in botsing was gekomen met een auto. De jon gen reed over de Lage Morsweg en gaf de op de Jan Luijkenlaan rijdende auto, be stuurd door een 41-ja- rige Alphenaar, geen voorrang. De jongen liep enkele schaaf wonden op. LEIDEN De politie meldde zich vanoch tend in alle vroegte (om zes uur) bij een stu dentenhuis aan het Rapenburg. De zes agen ten hadden maar liefst tien arrestatiebeve len bij zich voor bewoners die hun bekeurin gen nooit hadden betaald. De „inval" had weinig resultaat. Eén van de tien gezochte studenten was thuis, hij mocht na het betalen van een boete van vijftig gul den weer gaan slapen. De andere negen wer den niet gevonden. Dit ondanks het feit dat de agenten alle bedden langsgingen, de sla pers wekten en hen naar hun naam vroegen. En passant nam de politie nog enkele gesto len goederen (een leienaartje en twee ver keersborden) mee. Een woordvoerder van de politie meldde dat de moed niet wordt opgegeven. DEN De noodope- n b die het college heeft estippeld om de Leid- met Xiijder geld van de rijkso- naieid tóch door te laten p, is zwaar gevallen bij van de gemeen tel. Vooral de fracties ek CDA, VVD en PSP d^den zich gisteravond de raadscommissie ordening ver- infd over de keuzes die nepollege heeft gemaakt, er minder geld te be en is, heeft het college lelijk een aantal stads- aieuwingsprojecten zich uitgeschoven. criteria die daaraan ongrondslag liggen, wer den gisteravond door de drie fracties verwarrend en onvoldoende bevon den. Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) verdedigde zijn 'ad-hoc' beleid door te stellen dat „in deze catastrofale situa tie nog niet duidelijk is hoe groot de strop zal zijn voor Leiden". Peters meende niet langer te kunnen wachten met het nemen van noodmaatre gelen maar zegde de frac ties toe dat hij tijdens de begrotingsbehandeling dit najaar nader op de zaak terug zou komen. Per 1 januari 1985 wil de rege ring de huidige Interim Saldo Morspoortbrug voor verkeer afgesloten Eén van de eerste projecten die het slachtoffer dreigt te worden van de noodzakelijke bezuiniging op de stadsvernieuwing is de Morspoortbrug. Deze kan dit jaar niet meer aangepakt worden hoewel de technische staat waarin de brug verkeert, dat noodzakelijk zou maken. Gevolg is volgens Peters dat de Morspoortbrug binnen afzienbare tijd voor het verkeer gesloten zal moeten worden. Overigens verkeren ook de Ververs-, de Herenpoort en de Zijlpoortbrug in slechte staat. Ook voor een opknapbeurt voor deze bruggen ont breekt voorlopig het geld. Regeling vervangen door de Wet op de Stads- en Dorpsver nieuwing. Het verschil tussen beide regelingen bestaat hierin dat niet langer geld per project wordt gegeven, maar dat de gemeente het met een jaarlijk se subsidie moet zien te red den. Voor een in de stadsver nieuwing voortvarende ge meente als Leiden betekent de nieuwe regeling een forse fi nanciële aderlating: waar in voorgaande jaren circa 28.5 miljoen gulden per jaar aan de stadsvernieuwing werd be steed, valt de komende jaren nog slechts 14 miljoen gulden jaarlijks te verwachten. Dit be drag is niet toereikend om de stadsvernieuwing te betalen die Leiden voor '85 reeds in de planning heeft opgenomen. „De stadsvernieuwingstrein zal van een intercity verande ren in een boemeltje en dat bovendien na een rampzalig oponthoud bij onbewaakte overweg 1985", aldus de direc teur stadsvernieuwing L. Meij er. Wanneer niet ingegrepen wordt, ontstaat in '85 een gat van bijna 18 miljoen gulden. Het college heeft nu voorge steld een aantal voorgenomen werken uit te stellen of op an dere wijze te financieren. Uit gesteld worden onder meer de opknapbeurt van de Kraaier- brug, de Morspoortbrug en de Hooglandse Kerkgracht. Deze keuze is gemaakt op grond van twee criteria: de reeds toe gewezen woningcontingenten en de staat waarin de onder handelingen verkeren (bij de adnkoop van gebouwen). De kritiek van het CDA gold vooral het feit dat het college niet heeft gekeken naar in hoeverre een opknapbeurt technisch noodzakelijk is. In de noodoperatie zitten nog tal van onduidelijkheden. Zo rest na diverse verschuivingen nog een gat van 8 miljoen gul den. De gemeente hoopt dat het rijk dit in het kader van een overgangsregeling zal dichten. Bovendien is nog on duidelijk op welke wijze ande re financiering voor verschil lende projecten kan worden gevonden. Wethouder Peters voorspelde dat er bij de begro tingsbehandeling nog aanzien lijk in de stadsvernieuwing ge sneden zou moeten worden om harde klappen in de toekomst te vermijden. f Ë2& !r - Iff ffl 1 da beeld van de tentoonstelling in de christelijke MTS aan het Lammenschanspark. n o.ïDEN Leerlingen van Pjjeindexamenklas afdeling owkunde van de Christe- 0| Middelbare Technische o.ipol in Leiden sloten gis- 0 jjiiddag het schooljaaraf c een kleine tentoonstel- Op deze tentoonstelling, ïevens een onderdeel uit- okt van het eindexamen- Sect, lieten zij hun ontwer- zien voor houtskelet- <r dit eindexamenproject (sten de leerlingen zelf woning ontwerpen, die jalle bestaande regels en (nen voldeed. Bij de ont ken mocht niet de na- l druk op de architectuur wor den gelegd, maar toch bleken verschillende ontwerpen ook wat dat betreft erg aantrek kelijk. De leerlingen maak ten het schetsontwerp en de bestektekeningen en moesten daarbij rekening houden met isolatie en materiaalkeuze enz. Tevens voerden zij hun ontwerpen uit op een ma quette, schaal 1:50. Op deze wijze werden in dit project alle zes de examenvakken verenigd. Bij het ontwerpen van de woningen moest uitgegaan worden van het thema van dit jaar: „houtskeletbouw". Een bouwmethode die de laatste tijd vrij actueel is. Een woning uitgevoerd in houts keletbouw bestaat voor onge veer 75 procent uit hout. Vo rige jaren waren thema's on der meer: aangepaste wonin gen voor gehandicapten en energiezuinige woningen. De ontworpen huizen zouden volgens de opdracht in te passen moeten zijn in de nieuwbouwwijk Stevenshof. Bij eerdere examens werden andere Leidse bouwlokaties uitgekozen. De ontwerpen werden tevens door de ge meentelijke Welstandscom missie beoordeeld. \jn bij afscheid Tweede Kamer: ÏftAAG Politiek Den heeft gisteren afscheid en van het PvdA-Twee- nerlid Schelto Patijn, iorgen wordt geïnstal- inals Commissaris der Ko- dê in Zuid-Holland. Patijn uijuim elf jaar lid van de in de kamer, jjs een drukbezochte af- ajsbijeenkomst in het perscentrum Nieuws- 19 noemde PvdA-fractie- ,$tter Den Uyl het ver- inde lid van zijn fractie irt,unieke parlementariër, 2jkwijls al een standpunt ••bordat een onderwerp in igictie aan de orde kwam !U»rdat hij de stukken had Volgens Den Uyl wist Patijn zich in de elf jaren van zijn kamerlidmaatschap te profile ren zonder op te vallen. Met stille wrok staat de PvdA-frac- tie Patijn aan Zuid-Holland af, aldus Den Uyl. parlementaire arbeid te heb ben verricht, vooral omdat dat in Den Haag in een sfeer van vriendschap mogelijk is. Over zijn nieuwe functie zei hij: „Het zal niet zo lang meer du ren dat alleen Groningen en Friesland een lobby in Den Haag onderhouden. Ze zullen merken dat Zuid-Holland er is. De tijd is voorbij dat Wiegel en Vonhoff (de commissaris sen van Friesland en Gronin gen) maar hebben te kikken", aldus Patijn. Tijdens zijn af scheid bood kamervoorzitter dr. D. Dolman hem namens de Kamer de beste wensen aan, daarbij de hoop uitsprekend dat Patijn in de gehele provin cie intensief bezig zal mogen zijn. Patijn zal voor het eerst een vergadering van provinci ale staten voorzitten op 20 {'uni, tijdens een buitengewone >ijeenkomst van de Staten. Hij zal daar worden toegesproken door de VVD-fractieleider Verbeek, namens de Statenle den en door de griffier, de heer Hopman, namens het personeel van de provincie. GEMEENTE PASSEERT GOEDKOOPSTE AANNEMER LEIDEN/HILVERSUM De handels- en aanne mingsmaatschappij J.F. van Vliet B.V. uit Hilver sum dreigt de gemeente Leiden met juridische stappen. Van Vliet is woe dend omdat het college van B en W de aanleg van een gedeelte van het park Cronesteijn aan een ande re aannemer heeft ge gund, terwijl de Hilver- sumse aannemer het laagst voor het karwei had ingeschreven. In de bouwwereld is het tame lijk ongebruikelijk dat een werk dat openbaar is aan besteed niet aan de laag ste inschrijver wordt ge gund. Van Vliet schreef eind maart in voor 1.196.000 gulden en dat was zo'n 45.000 gulden lager dan nummer twee, aannemer Signette. Gemeen te en aannemer wisselden vervolgens zoals gebrui kelijk de nodige informa tie uit over de kwaliteiten van Van Vliet. Twee maan den na de aanbesteding kreeg Van Vliet een brief van het college, waarin hem kort en bondig werd meege deeld dat het werk aan een ander was gegund. J.F. van Vliet spreekt van „een onbe grijpelijke zaak". „Ik snap niet dat de gemeente ons moet hebben. We worden maandenlang op sleeptouw gehouden en vervolgens schepen ze je af". Bij het besluit van B en W om Van Vliet te passeren speelde volgens Van Vliet onder meer een rol dat Van Vliet een niet-georganiseerde aannemer is „Maar wel twin tig of dertig aannemers in Nederland zijn niet georgani seerd. Ik kan toch niet van de ene op de andere dag on deraannemers te voorschijn halen". Georganiseerde aan nemers proberen afspraken te maken over wie het laagst zal inschrijven om elkaar niet kapot te concurreren en een niet-georganiseerde kan dat proces doorkruisen. Eén en ander leidt soms tot het boycotten van niet-geor ganiseerde aannemers door aannemers die wel zijn geor ganiseerd. In het geval van Van Vliet zou dat kunnen blijken uit het feit dat Van Vliet weken nodig had om onderaannemers te vinden voor asfaltering en het bou wen van bruggen in Crones teijn. Wethouders J. Peters van ruimtelijke ordening lichtte de raadscommissie ruimtelij ke ordening gisteravond tij dens een besloten vergade ring in over de gang van za ken, nadat door raadsleden om opheldering was ge vraagd. Hij kreeg van CDA en VVD te horen dat niet zorgvuldig genoeg is omge sprongen met de belangen van Van Vliet. De naam van de aannemer zou een enorme klap gehad hebben door de handelswijze van B en W. Vanuit de commissie werd erop gewezen dat een risico van openbaar aanbesteden is, dat een niet-georganiseerde aannemer als laagste uit de bus komt. De straf voor het niet snel kunnen noemen van onderaannemers zou te zwaar zijn geweest, betoog den CDA en VVD. Volgens de wethouder heb ben het ministerie en de pro vincie zij subsidiëren het werk voor negentig procent ingestemd met het besluit B en W. Het feit dat Van Vliet niet georganiseerd is, speelt volgens Peters geen rol. „De prestaties Van Vliet zijn wisselend, bleek ons uit informatie van onder meer de gemeente Houten. Boven dien ging het allemaal te lang duren en wij wilden het werk voor de bouwvakva kantie afhebben". m tro- Een tekening van het toekomstige vooraanzicht in de Clarensteeg. LEIDEN De gemeente heeft een herziening van het bestemmingsplan Ma redorp voorgesteld om een tweetal bouwplannen te verwezenlijken in het gebied van de Katten- poort en de Mirakelsteeg. In het laatste gebiedje zouden 15 woningen moe ten verrijzen, voor het ge bied Kattenpoort zijn 12 woningen ontworpen. Voor de bouw van deze woningen zal de huidige bebouwing gesloopt wor den. Tegen de bouwplannen zijn nogal wat bezwaren ingediend door bewoners van Maredorp. Zo hebben bewoners van de Mirakelsteeg en de buurtvere niging Meredorp verzocht om bij de woningen op de plaats van het gebouw Prediker voortuintjes aan te leggen om zo wat groenvoorzieningen in de kille steeg te creëren. Dit wordt door de gemeente uit stedebouwkundig oogpunt echter niet mogelijk geacht. De gemeente wilde wel tege moetkomen aan bezwaren als zou er te weinig parkeerruim te in de wijk zijn. Hieraan is tegemoet gekomen door de achtertuinen van de huizen aan de Mirakelsteeg in te kor ten zodat in het middengebied meer parkeerruimte ontstaat. Aan de bezwaren van diverse omwonenden die de nieuw bouw te hoog vonden, werd niet tegemoet gekomen. Wel wil het college een oplossing zoeken voor boekbinderij Zwart aan de Jan Vossesteeg. Dit pand zou gesloopt moeten worden om een doorgang te maken van de Clarensteeg naar de van der Werffstraat. De gemeente zal samen met de eigenaren naar een oplossing zoeken. JabJab De Engelse reggaegroep JabJab treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep, die al twee keer eerder in het LVC speelde, maakt zogenaamde socca-reggae, een mengeling van reggae, salsa, calypso, funk en soul. JabJab bestaat uit Charlie Darondo (leadzang, gitaar), Papa Abba lbo (bas, zang), Boom boom Cidsey (toetsen, zang), Bongo Jeremiah (drums, zang) en Thomas (conga's). De toe gangsprijs bedraagt 6,50, LVC-leden moeten vijf gul den betalen. Het concert begint om negen uur. Blauwe Tram De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor-en tramwegwezen (NVBS), afdeling Leiden houdt zaterdag 16 juni een excursie per bus langs de rozetten, baanlichamen, bruggen en andere overblijfselen van de blauwe tram op het voormalige traject van Leiden naar Scheveningen. In Voorburg en Scheveningen worden ge restaureerde NZH-tramrijtuigen bezichtigd. Jan de Wilde, voorzitter van de Leide NVBS, geeft uitleg. De bus ver trekt om kwart over tien vanaf de NZH-busgarage, achter het Leidse station. Er is nog een tiental plaatsen (a 21 gul den per stuk) beschikbaar. Men kan bellen naar 071- 215802. Swingen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdag 16 juni de tweewekelijkse swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open en de toe gangsprijs bedraagt een rijksdaalder. LVC-leden moe ten fl,50 betalen. Kinderfilms .Sneeuwwitje en Rozenrood" is de film die woensdagmid dag 20 juni in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. In deze Nederlands gesproken film worden de meeste rollen door kinderen gespeeld. Vooraf staat een film van Laurel en Hardy op het programma. De voorstel ling begint om half drie. Ten toonstelling In de Hooglandse Kerk gaat woensdag 20 juni een ten toonstelling over de ontstaansgeschiedenis en ontwik keling van deze kerk tot de reformatie van start Er zijn maquettes en voorwerpen als een kazuifel en ma nuscripten te zien. Tevens wordt aandacht geschonken aan de rol van de middeleeuwse jurist Filips van Lei den. De tentoonstelling, die tot en met donderdag 20 september duurt, is dagelijks van elf tot drie uur geo pend. Op zondagen is de expositie gesloten. De toe gangsprijs bedraagt één gulden. Filmhuis In het filmhuis LVC draait woensdag 20 juni de film 'Ullis- ses' van de Duitse regisseur Werner Nekes. De film toont een dag uit het leven van een fotograaf. Het verhaal van deze film is pas achteraf te reconstrueren door de veelheid aan scenes. De film blijkt uiteindelijk te handelen over waar Nekes al 20 jaar mee bezig is: de geschiedenis en mo gelijkheden van de film. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Rekeningen In het Olga bedrijfsverzamelgebouw wordt woensdag middag 20 juni een themabijeenkomst over rekeningen schrijven gehouden. Deze is bestemd voor mensen die regelmatig rekeningen moeten schrijven. Voor meer informatie kan men terecht bij de beheerder van het bedrijfsverzamelgebouw, telefoon 219811. Next Crisis De groep Next Crisis treedt morgenavond op in Catena aan de Kolfmakerssteeg 8. Het concert, dat gratis toegankelijk is, begint om tien uur. LEIDEN Wanneer de ge meente ten behoeve van het rijk werk moet verrichten, moet daar voortaan voor be taald worden. Dit in tegenstel ling tot zo'n jaar geleden, toen het gemeentebestuur nog gra tis meewerkte aan verzoeken van rijksinstellingen. Het pro fijtbeginsel dat het gemeente bestuur tegenwoordig toepast, is voortgekomen uit onvrede met het beleid van de rijkso verheid en de negatieve gevol gen daarvan op de gemeente begroting. Het profijtbeginsel treft niet die zaken waaraan het gemeentebestuur verplicht is mee te werken. Wanneer het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) wil weten welke omvang de leeg stand in Leiden het laatste jaar heeft aangenomen, krijgt het bureau tevoren een prijsopga ve toegestuurd van wat deze arbeid het CBS gaat kosten. Vraagt de Provinciaal Plano logische Dienst enkele stand statistieken van de afdeling Burgerzaken, dient daarvoor 4865 gulden zijnde de kos ten van een speciaal compu terprogrammaatje op de re kening van de gemeente Lei den overgemaakt te worden. Dit nieuwe beleid werd door wethouder P. Bordewijk al aangekondigd tijdens de be grotingsbehandeling in 1982, kort nadat CDA en VVD hun regeerakkoord sloten. Tot op heden werd vooral het CBS het slachtoffer van het ge meentelijk profijtbeginsel-be- leid. Ambtenaar H. Fase van de directie burgerzaken: „Het is nu verschillende malen voorgekomen dat het CBS iets van ons wilde weten waarvoor wij vonden dat betaald moest worden. In sommige gevallen besloot het CBS te betalen in andere gevallen haakten ze af want ook het CBS beschikt maar over een beperkt budget. Ze hebbep er overigens wel begrip voor en geven ons soms ook wel gelijk". Leiden is niet de enige ge meente in Nederland die dit profijtbeginsel toepast. Over dergelijke zaken heeft regel matig overleg plaats in de club van 100.000 (de gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners). Fase: „Soms haakt het CBS af omdat ze dergelijke in formatie bij andere gemeenten gratis kunnen krijgen. Maar naarmate meer gemeentebe sturen hun onkosten door gaan berekenen, zal het CBS niet onder betaling uit kun nen". Het profijtbeginsel wordt ove rigens ook ten aanzien van particuliere organisaties toege past „Al komt het maar zeer zelden voor dat zij informatie van ons krijgen", aldus Fase. Hij voegt er tenslotte aan toe dat bij elke aanvraag goed overwogen wordt of het on derzoek door het vragen van betaling niet in gevaar komt. Er blijven gevallen mogelijk dat de waarde van het statis tisch onderzoek zo groot wordt geacht, dat de gemeente haar medewerking niet wil weige ren. Al zou dat voor niets moe ten gebeuren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3