TAFEL Paus vaag in antwoord op kritische vragen van Zwitserse jongeren Ccldóc Somoni fïTïïTl S „Als ik gelovig was, zou ik Sacharov een heilige noemen di0ENE Vrouwelijke religieuzen willen meer invloed kerk wereld DE TIJD zeepost ACHTERGROND CeidóeSouiant DONDERDAG 14 JUNI 1984 PAGINA W Op de derde dag van zijn be zoek aan Zwitserland is paus Johannes Paulus II kritisch ondervraagd door een daar toe geselecteerde groep Zwit serse jongeren. Dat gebeurde gisteravond in het hockeysta- dion van Fribourg tijdens een ontmoeting van enkele dui zenden Franstalige jongeren. Zij stelden vragen over de rol van de vrouw binnen de kerk, over de mogelijkheid van celibataire priesters om zich uit te spreken over hu welijkskwesties en over het nut van de vele pauselijke reizen. Ook schetsten zij een somber beeld van de wereld met werkloosheid, oorlog, honger en christelijke dicta turen. Volgens de AP-verslaggever beperkte de paus zich in zijn antwoorden tot algemeenhe den en ging hij niet in op de vraagstukken, die aan de orde werden gesteld „Alle problemen die jullie hebben aangeroerd zijn ernstig en to nen aan, dat jullie je bezig houden met de wereld en de kerk van vandaag en van de tóekomst", zei de paus. „In deze korte ogenblikken kan ;ik niet op al die zaken ant woord geven." Gisterochtend had hij leden van orden en congregaties uit geheel westelijk Zwitserland erop gewezen, dat het gerin ge aantal roepingen niet mag worden beschouwd als een noodlot. De zorgen daarover mogen nimmer leiden tot het 'bij de pakken neerzitten. Naar het oordeel van de paus sluit de moderne jeugd zich niet af voor de oproep van het evangelie. Ook de oude orden hebben nog wel werf kracht, als zij maar tonen midden in het leven te staan en op de juiste manier her vormingen invoeren, aldus <le paus. Met nadruk wees hij op de noodzaak van een geregelde eucharistieviering, waarin de vernieuwing van het leven in de orden en congregaties haar bron en spankracht moet vinden. Dit „sacrament van liefdevol erbarmen, te ken van eenheid en liefde band, is de veiligste weg naar gemeenschap, dat wil zeggen naar eenheid en vereniging met God in Christus", zei de paus. Hij deed dan ook een beroep op de religieuzen de dagelijkse eucharistie als eer ste prioriteit te zien. De roe ping van de ordeleden moet er volgens de paus toe bijdra gen, af te zien van consu mentengedrag en valse waar den, zich te richten op het ce libaat om zo geheel ten diens te van Christus te staan. Leergezag In een ontmoeting met de hoogleraren die doceren aan de drie theologische facultei ten van Zwitserland, riep de paus op tot gehoorzaamheid aan het leergezag van de kerk. De eerste opdracht van de bisschoppen is het geloof te verkondigen en de authen ticiteit van zijn uitdrukkings vormen te bepalen. Op grond van hun bisschoppelijk ambt versterken zij de opdracht van de theologen en hebben zij tegenover hen een „rege lende functie", zei hij en hij vroeg de theologen om de eenvoudige gelovigen niet in verwarring te brengen door hen te overvallen met offi cieel niet erkende en tot dus ver niet gerijpte geloofsuit spraken of thesen, die dan ook nog ongenuanceerd wor den gebracht. Naar het oor deel van de paus is een we derzijdse, solidariteit van bis schoppen en hoogleraren in de theologie dringend nood zakelijk. ke taak vol risico's op zich heeft genomen, kan niet naar eigen goeddunken tewerk gaan en zich ook niet dienst baar maken aan een bepaalde groepering, verklaarde de paus. „Hij is niet geroepen In een houding, die zowel als meditatief of als vermoeid kan worden uitgelegd het was een drukke dag voor hem giste ren pauseert paus Johannes Paulus II tijdens de eucharis tieviering in de openlucht te Fribourg. rechter te zijn, maar wel tot loyale medewerking gehou den aan degenen, die uit hoofde van hun ambt de op dracht hebben de eenheid onder allen te bewaren. De hoogleraar moet er zich bij neerleggen, dat hij op zijn ni veau ook niet alle problemen kan oplossen, aldus de paus. In een toespraak tot ruim tweeduizend wetenschappe lijke medewerkers en studen ten van de katholieke uni versiteit van Fribourg pleitte de paus voor een wetenschap die vrij is van ideologie, door de waarheid wordt bepaald en zich baseert op echt hu manisme. Hij wees op de vrees van vele wetenschap pelijke onderzoekers, dat de ondoordachte verandering van de wereld het „moeilijke en gevoelige evenwicht" in de natuur dreigt te verstoren. Onderzoekers zijn bang voor „de ernstige bedreigingen, manipulatie en verslaving van de mens", nu afschrik wekkende instrumenten van de verwoesting en de dood technisch realiseerbaar zijn, aldus de paus. Hij meende, dat velen daarom tegenwoor dig geneigd zijn „het grote avontuur van de weten schap" te wantrouwen en aan de verantwoordelijkheid van de mens een steeds groter ge wicht toe te kennen. De overtuiging groeit, dat er geen wetenschap zonder ge weten mogelijk is, aldus de paus, die zei het te waarde ren, dat „steeds meer geleer den en wetenschappelijke on derzoekers van hoog niveau zich bewust worden van hun ethische verantwoordelijk heid voor het politiek en menselijk samenleven en voor de kerkelijke gemeen schap." Tijdens een misviering in een park te Fribourg wees de paus de Zwitsers op de nood zaak ten opzichte van de vreemdelingen de eigen le vensstijl te veranderen. Deze zal een nieuwe vorm moeten aannemen, „zodat wij de vreemdeling in ons midden als broeder in Christus ont vangen". Dat betekent vol gens de paus, dat niet kan worden volstaan met het naast elkaar leven als ingeze tene en als vreemdeling. De dienst aan de naaste, in het bijzonder de vreemdeling en de arme, sluit in, dat wij die ander ontmoeten als broeder in Christus met al zijn le venshonger en in zijn eigen waardigheid, met eerbiedi ging van zijn eigen aard, al dus de paus. Achtenveertig rooms-katho- lieke, orthodoxe en protes tantse religieuzen uit de vijf werelddelen hebben deelge nomen aan een studieconfe rentie, die in samenwerking met de Wereldraad van Ker ken en de Lutherse Wereld federatie door het Oecume nisch Instituut Bossey bij Ge- nève is gehouden voor vrou welijke leden van religieuze orden en gemeenschappen. In het middelpunt van de be langstelling stond de onder waardering van het werk van de vrouw in de kerk. In een gemeenschappelijke ver klaring dringen de vrouwe lijke religieuzen aan op een grotere deelneming van vrouwen aan beslissingspro cessen in de kerk en eisen te gelijk meer ontmoetingsmo gelijkheden voor vrouwelijke religieuzen uit de hele we reld. Dat zou betere moge lijkheden scheppen tot een intensievere ervaringsuitwis seling en vooral een beter,e behandeling bevorderen van problemen betreffende de Derde Wereld en de verhou ding Noord-Zuid in kerkelij ke en wereldlijke organen. Tot de inleidsters behoorden de plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Wereld raad van Kerken, Maria As- saad van de Koptische Kerk van Egypte, Moeder Euphra sia Poiana van de Orthodoxe Kerk van Roemenië en de Filipijnse zuster Teresa Dag dag van de Amerikaanse congregatie van Mary Knoll. Paus logeert volgend jaar in Amersfoort Paus Johannes Paulus II zal tijdens zijn bezoek aan Nederland volgend jaar van 12 tot 15 mei, lo geren in het klooster van de zusters van Onze Lie ve Vrouw ter Eem te Amersfoort. Dit al eerder door ons gemelde bericht is gisteren bevestigd door de burgemeester van Amersfoort, A. Schreu- der. Het klooster van de zusters van Onze Lieve Vrouw ter Eem bestaat dit jaar vijftig jaar. Het is gelegen buiten de bebouwde kom van Amers foort, waar de uitvalsweg naar Soesterberg en de snel weg naar kruispunt Hoevela ken samenkomen. Door de geïsoleerde ligging vormt het klooster een goed te beveili gen object. Het bezoek van de paus, eveneens in mei, aan België, zal volgens onze correspon dent zo sober mogelijk wor den gehouden. Kardinaal Danneels, die gisteren het (officieuze) programma be kend maakte, gelooft, dat door het inzetten van zoveel mogelijk vrijwilligers de kos ten van het bezoek aan Bel gië aanzienlijk gedrukt kun nen worden. De paus zal een mis celebre ren in het Heyzel-stadion te Brussel. Vervolgens zal hij een bezoek brengen aan de katholieke universiteit van Leuven en de steden Meche- len, Gent, leper, Antwerpen, Beauraing, Banneux, Luik, Namen en Louvain-le-Neuve om daar ontmoetingen te hebben met kerkelijke verte genwoordigers, leken, stu denten en andere jongeren. UI Gemengde gevoelens MET gemengde gevoelens moet minister-president LubbpEl vanmorgen vroeg de felicitaties in ontvangst hebben geitë1^ men, nadat was gebleken dat de meerderheid van de TweJfL Kamer het kabinetsbesluit gedoogt om pas eind volgend j|ing, definitief te beslissen over de plaatsing van kruisvlucht\bm pens in ons land. lie i De premier zal enerzijds blij zijn, dat het Kabinet nu kans krijgt zijn intentie waar te maken althans een poginghoe doen enige invloed uit te oefenen op het gebied van wapjenj; beheersing. Anderzijds zal hij weinig gelukkig zijn met bter feit, dat zeven leden van de CDA-fractie het Kabinet wilden volgen en dat alleen dank zij de steun van de klerer christelijke partijen en de Centrumpartij ons land een crL"'t bespaard is gebleven. ,ger De Kamer sprak zich overigens niet feitelijk over het kq netsbesluit uit. Dat werd haar ook niet gevraagd. Ze steuD in meerderheid echter ook niet een van de moties die wezff''l lijk iets afdeden of toevoegden aan het kabinetsstandpu Even dreigde de pacifist Van der Spek de Kamer via motie een uitspraak te laten doen over het zo moeizaam reikte akkoord in het Kabinet. Om uiteenlopende redeij had de meerderheid van de Kamer dan waarschijnlijk motie verworpen en dat had dan vrijwel zeker ook het eir betekend van het kabinet-Lubbers. Gelukkig bracht de pi fist het fatsoen op van een dergelijke motie af te zien. Hij 1 immers anders tegen zijn eigen motie hebben gestemd. De premier heeft de afgelopen dagen het standpunt van I Kabinet met bewonderensswaardig geduld bij herhaling H der en duidelijk uiteengezet en toegelicht. In tegenstellingj I hetgeen we gisteren in deze kolom vreesden deed hij in f slotdebat alsnog enkele toezeggingen aan met name het ad van de CDA-fractie. Gelukkig maar, want die concess doen recht aan de opvatting van zeer velen in ons land, Dl er eindelijk eens éen begin moet worden gemaakt aan c metterdaad terugdraaien van de bewapeningsspiraal. esl De minister-president zei tijdens het debat bij herhalj^3 respect te hebben voor het standpunt van zijn „afvallig partijgenoten. Ook CD A-fractievoorzitter De Vries zei nale' stemmingen blij te zijn, „dat zoiets in het CDA kan". P> 1 klonk niet zo overtuigd. Dat is ook wel begrijpelijk. Vandie° is er in ons land gestemd voor een nieuw Europees pa?d ment. Uit opinie-onderzoeken van de laatste tijd is geblek C dat mede de rakettenkwestie waarschijnlijk afbreuk zal d(l"( aan het uiteindelijke verkiezingsresultaat van het CDA. 1 c zou te ver gaan dat de dissidenten in de schoenen te scH1^ ven. Dat echter een verdeeld CDA het kiezersvolk minfd aanspreekt dan in het verleden het geval was, is kenneP0 een feit, waarmee het CDA zal moeten leren leven. er i Beeldverslag iel VOOR onze samenleving is de rakettenkwestie een uitf belangrijke zaak. Niemand zal dat willen ontkennen. C1 NOS kreeg gisteravond desondanks tal van boze telefoonÊ1" over het feit dat ze het beeldverslag van een voetbalw.— strijd in het kader van het Europees Kampioenschap liet v- ken voor het verslag van het Kamerdebat. Voor de boze Iers kunnen we best begrip opbrengen. De meesten on hen hadden ongetwijfeld hun standpunt inzake de raketl kwestie al lang bepaald en achtten het niet nodig dat sta punt vele uren lang te toetsen aan dat van een wijfele Kamer. Dat neemt niet weg, dat de NOS er goed aan h gedaan het debat integraal uit te zenden. Op cruciale menten in onze parlementaire geschiedenis moet iedereen reet getuige kunnen zijn van de besluitvorming. De telev biedt daartoe de beste mogelijkheid. Scholfiletschoteltje met bietjes en aardappelen griesmeelvla met rozijnen Voor twee personen hebt u nodig: 250 g scholfilet, zout, 1 le pel citroensap, 75 g ont bijtspek in dunne plakjes, 1 ui, peterselie, peper, pa prikapoeder, 2 tomaten; 500 g bietjes, ui, zout, pe per, suiker, kruidnagel, laurierblad; l/t tot 1 kg aardappelen, melk zout, peper, nootmus- caat, 10 g boter; halve liter melk, 30 g griesmeel, 30 g suiker, 1 le pel rozijnen. Spoel de filets af met koud water, laat ze uitlekken, strooi er zout over en drup pel er het citroensap op. Vet de rand van een ovenschaal in, beleg de bodem met de helft van het spek, leg er dunne ui-ringen op, strooi daarover fijngeknipte peter selie, peper en paprikapoe der. Daarop komt een laagje dunne plakken ontvelde to maat. Leg de vis op de to maatplakjes en bedek hem met de rest van het spek. Zet de schaal een kwartier met deksel in de oven, die op 4 of 175 staat. Haal na dat kwar tier het deksel van de schaal en laat de vis nog ongeveer tien minuten in de oven staan, tot hij gaar is. I Draai het loof van de bietjes, I was ze en kook ze gaar in 20 a 30 minuten, pel de afge koelde bietjes, rasp ze en stoof ze nog vijf minuten met klein gesneden ui, zout, pe per, suiker, gemalen kruid nagelen, laurierblad en heel weinig water. Bietjes kunnen ook eerst geschild, dan ge raspt en vervolgens gaar ge kookt worden met de ver schillende toevoegsels en weinig water. Het bezwaar van deze methode is dat het raspen tamelijk zwaar gaat. Strooi griesmeel met suiker in de kokende melk en laat de vla vijf minuten zacht ko ken. Kook de rozijnen in. weinig water tot ze opge zwollen zijn, laat ze uitlek ken en meng ze als ze koud geworden zijn door de even eens afgekoelde vla. JEANNE In DE TIJD praat de Russi sche banneling Boris Weil over zijn dissidente geestver want Sacharov. „Ze zijn schofterig genoeg om hem te vermoorden. Ik ben er niet gerust op dat hij nog in leven is. Als ik gelovig was, zou ik hem een heilige noemen. Deze a-religieuze man lijkt de personificatie van christe lijke hoop, naastenliefde en geweldloosheid". Elders een interview met de veelbesproken feministische schrijfster Anja Meulenbelt. „Ik heb de indruk dat man nen meer de pest hebben aan elkaar dan wij aan hen. Maar aan mannen is het toegestaan elkaar niet te mogen. Bij ons vrouwen noemt men kritiek meteen mannenhaat. Maar mannen horen van elkaar niet eens hoe man-vijandig ze praten". Ook wordt gesproken met pater E. Gemmeke, secretaris van het Centrum voor Mo derne Devotie. „Sommigen zoeken hun heil bij Oosterse meesters en mystieke sekten. Maar bij ons gaat het om een stroming met van oudsher typisch laaglandse eigen schappen: evenwichtigheid, realisme, nuchterheid. Juist die trefzekerheid ten opzich te van het gewone spreekt een groeiend aantal mensen aan, omdat het laat zien waar het in een mensenleven op aan komt". Aandacht tenslotte voor 5.000 vermiste Papoea-vluchtelin gen. „De politiek van Indo nesië heeft niets met ontwik keling te maken. Het is teke nend dat we in West-Papoea niets merken van de invloed van de islam of wat voor cul turele vooruitgang dan ook. Het is een politiek van puur winstbejag en uitbuiting". In ELSEVIER veel aandacht voor leven met kanker. „Pijnbestrijding zou een breed veld moeten bestrij ken, maar in Nederland zijn we nauwelijks begonnen met de behandeling van lichame lijke pijn. We lopen sterk achter op landen als Canada, Amerika en Engeland, waar de overheid pijnbestrijding ziet als een belangrijk onder deel van de gezondheidszorg. Je hoeft aan kanker niet te creperen". Het omslagartikel gaat over de Russische dissident Sacha- ,rov, die blijft vechten tot de dood erop volgt. In dit ver band de klacht: „De subsidie verlening in Nederland aan organisaties, die zich solidair verklaren met de onderdruk Het blad drukt de discussie over racisme af, die in Am sterdam gehouden is tussen Ed van Thijn en burgemees ter Livingstone van Groot- Londen. De laatste blijft pes simistisch. „Stel dat iedereen een baan en een mooi huis had, dan was er nog steeds racisme". ten in deze wereld, komen met name terecht bij organi saties die zich .keren tegen zogenaamde rechtse regimes. Maar de Boekovski-stichting, die zich bezighoudt met de mensenrechten in Rusland, krijgt helemaal niets". Een artikel ook over circus Mullens, dat weer door het land trekt. „De mensen wil len niet alleen een goed pro gramma zien, maar voelen zich ook meer thuis als ze op fatsoenlijke stoelen kunnen zitten en als de totale aankle ding iets feestelijks uitstraalt. Door collega's is daar in het verleden nogal eens een loopje mee genomen en dat is de naam van het circus niet ten goede gekomen". Een kritische reportage ten slotte over bezuinigen bij kindertehuizen. Plaatsing in pleeggezinnen biedt geen op lossing, want „veel kinderen ervaren zo'n plaatsing als verraad aan de eigen ouders. Ze beleven het pleeggezin als een definitieve breuk en dat is voor hen moeilijk te verte- De HAAGSE POST be schrijft mosterd na de maaltijd hoe de Ameri kaanse ambassade in Den Haag heeft geprobeerd de wankelmoedigen binnen het CDA te verleiden tot een po sitievere opstelling jegens de kruisraketten. Kamerlid Van den Toorn: „Nu bekend werd dat ik op z'n minst tot de twijfelaars behoorde, nam het aantal uitnodigingen voor etentjes fors toe. Tegenwoor dig ligt, als je nog maar drie minuten binnen bent, de kwestie al op tafel. Nee, niet verhuld, bent u gek, gewoon, hup, erop af". Voorts wordt gesproken met de Amsterdamse rechercheur die ervan verdacht is, zich tijdens de ontvoeringszaak Heineken door Panorama te hebben laten omkopen. „Ik ergerde me er aan dat alle registers werden opengetrok ken omdat het de Heineken- McNamara: „Ik denk dat het eerste gebruik van tactische kernwapens steeds minder geloofwaardig wordt... Er moet een alternatief ko men". zaak was. Ineens kreeg je al les. Een dienstauto mee naar huis. Honderd overuren. Als je iets met de Rijkspolitie te water wilde doen, kon dat. Als ik een kruisraket nodig had gehad om die zaak op te lossen, dan had ik die gekre gen. Maar na de vrijlating stortte de hele zaak in elkaar. Van de ene op de andere dag zie je dat de extraatjes weer worden teruggehaald, de dienstauto's mochten niet meer mee naar huis". In de serie over captains of industry zegt Mogendorff van Unilever: „Per saldo lei den automatisering en ratio nalisatie tot minder werkge legenheid. Volledige werkge legenheid zie ik niet zo gauw teruggekomen. We zouden er al een heel eind zijn, als we het aantal werklozen kunnen verminderen tot zo'n half miljoen". Een interview tenslotte met de eerste onafhankelijke Ne derlandse filmpromotor Har ry Klooster. „Een jong meisje dreigde: als ik het nummer van Danny de Munck niet krijg, snijd ik m'n polsen door. Je schrikt je wild. Denkt: wat brengen wij alle maal teweeg. Dat jonk is een natuurtalent. Maar je bouwt wel een ster. En denkt: wat moet zo'n jonk verder. Ik kan niet na de première zeg gen: mijn taak is volbracht. Want voor de familie begint dan pas de ellende". In VRIJ NEDERLAND een voorpublicatie uit het boek van de Britse schrijver Yal- lop, die beweert dat „de la chende paus" Johannes Pau lus I door de maffia vergif tigd is. Het blad brengt nieuwe ont hullingen over de affaire «van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De ontslagen hoofddirecteur Van der Dus- sen blijkt door de ministers Rietkerk en Ruding voorge dragen te zijn als de nieuwe directeur-generaal van het Europees Bureau voor de Statistiek (maandinkomen: 12.000 tot 14.000 gulden). „Polak, op dat moment juist afgetreden als burgemeester van Amsterdam, leek een ge schikte onafhankelijke bui tenstaander om het onder zoek te leiden, maar achteraf werd bekend, dat Polak en Van der Dussen zeer goede vrienden zijn. Opnieuw een bewijs dat Rietkerk geen en kel onderzoek in die kwestie in werkelijk onafhankelijke handen wil geven". Een groot interview voorts met de acteur Willem Nij- holt. „De laatste jaren begin ik pas te beseffen in wat voor een jungle we eigenlijk le ven, vooral de toneelwereld. Er is geen vak dat zo op het ego drijft. De echte toneel mensen zijn de technici. Ze reizen met hun grote trucks voor dag en dauw door heel het land, ze doen alles in stil te en ze krijgen nooit publici teit". Met Marcel van Dam wordt gesproken over de reacties op zijn plan voor een 5-urige werkdag. „Ik kan op geen stukken na alle uitnodigin gen inwilligen om er over te komen spreken. Allerlei groepen zijn bezig om voor stellen te maken voor afde lingsvergaderingen en con gressen. Het zou me verbazen als straks in ons verkiezings programma geen weerslag was te vinden van de discus sie, die nu wordt gevoerd". Een gesprek tenslotte met Weinreb van de beruchte ge lijknamige affaire. „Wanneer de film over collaboratie en verzet van Jan Vrijman en Ate de Jong over mij moet gaan, zou de angst centraal kunnen staan, het geduwd worden, het improviseren, de mens als toeschouwer. Ik hoef niet de hoofdrol te zijn. Pas na de oorlog ben ik in die hoofdrolpositie gema noeuvreerd. Tijdens '40-'45 was ik een van de vele man netjes". Een hoofdartikel in de GROENE AMSTERDAM MER beschrijft hoe minister Deetman de middenschool heeft begraven. „Domme machtsdenkers bouwen nu voort aan de reïncarnatie van naargeestige onderwijs fabrieken, waar in de eerste tientallen jaren van de 21e eeuw gedesillusioneerde ge neraties zullen worden ge produceerd". Elders een gesprek met di recteur Johnson van het be roemde Engelse centrum voor hedendaagse culturele studies. „We hebben op dit moment te maken met een soort reconstructie van het begrip jeugd. Een terugkeer tot het begrip jeugd in de middeleeuwen, toen je tot je 35e jong was. Ik denk dat de positie van de jeugd momen teel heel sterk aan het veran deren is. Het is misschien wel een van de belangrijkste soci ale veranderingen van het moment". Met de bekende strafrechtju riste Ties Brakken wordt ge sproken over optreden tegen sexueel geweld. „Ik heb de indruk dat de vrouwenbewe ging een beetje naïef is in' haar verwachting. Er is wei nig nagedacht over wat je met recht kunt doen. Van het strafrecht wordt verwacht, dat het een praktisch instru ment is om tegen sexueel ge weld op te treden. Dat is een illusie. Zolang het strafrecht bestaat, is de criminaliteit er niet kleiner op geworden". HERVORMD NEDERLAND praat met de arts Krumper- man van het Centrum Ge zondheidszorg Vluchtelingen in Den Haag. Aanleiding is dat deze week de eerste hulp zoekende vluchtelingen te recht kunnen in het Acade misch Ziekenhuis van Lei den. „Ik hoorde laatst van een vluchteling uit Iran die moeilijkheden had gekregen met vrienden hier, omdat hij plotseling van een diner was weggelopen. Toen de kip werd binnengedragen, was hij misselijk geworden. Het deed hem denken aan men sen, die hij in Iran in een pot gekookt had zien wórden. Dat is typisch een verhaal van een vluchteling". Elders een gesprek met de Argentijnse schrijver Sabato, die voorzitter is geworden van de Commissie voor Ver dwenen Mensen. „Het onge looflijke is, dat dit soort za ken overal ter wereld, op elk ogenblik, kan gebeuren. Ik ben geschokt in mijn geloof, dat de vooruitgang van de beschaving verhindering van deze misdaden zou beteke- Ook valt een interview op met de voormalig Ameri kaanse minister van defensie McNamara. Hij verwerpt nu zijn eigen strategie inzake kernwapens en zegt: „Ik denk dat het eerste gebruik van tactische kernwapens steeds minder geloofwaardig wordt naarmate meer mili taire en politieke leiders van de NAVO zich afvragen of dat van enig voordeel zou zijn. Wat overblijft van de af schrikwekkende waarde van «de dreiging om als eerste die wapens te gebruiken, is wel heel erg gering. Er moet een alternatief komen". Aandacht tenslotte voor de Essenburgh, het enige insti tuut dat hulp verleent aan nabestaanden van zelfdoders. „Helaas komt in de opleidin gen van hulpverleners het hoofdstuk suicide niet voor. Voor de meesten is het on derwerp totaal onbekend tot dat ze er mee te maken krij gen". Af en toe zon DE BILT (KNMI) In de| mende dagen wordt het 1 bepaald door een hogedruÊ bied, waarvan het centÉ zich dicht bij de Britse eil den ophoudt. Een uitlopeif van zal zich over BelgiS Noord-Frankrijk naar MiJ n-Europa uitstrekken. In situatie komt de wind L noordwest tot west. Morgei de wind matig, kracht 4, do na iets zakker. Van de Noordzee komen kenvelden binnendrijf maar er mag ook op af en~ zon worden gerekend. morgen liiken de perioden zon wat langer te gaan v den. De kans op neerslaj vrij klein. 7 Weorrapporten van vanmorgen 07.00 u WNt Max Min Ni tamp lamp at Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Vlissingen Z.-Llmburg Barcelona 17 13 0V motregen 15 12 3, Luxemburg Madrid Malaga onbew. 28 13 ol onbew. 28 10 25 11 w.bew. 22 15 zw.bew. 21 12 onbew. 29 10 onbew. 25 14 onbew. 29 11 h.bew. 23 10 Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas zwbew. 23 13 onbew. 26 13 onbew. 24 11 zw.bew. 12 12 veranderl. 22 12 onbew. 20 10 0. onbew. 27 12 Met de volgende schepen kan' post worden verzonden. De dS waarop de correspondentie uit ter post moet zi)n bezorgd, staat ter de naam van het schip verm Australië ms. „Australian Venturj juni; Canada, wekelijkse afvaarf raël ms „Nahost Kurier" 18 junj pan ms „Frankfurt Express" 19 Ned. Antillen ms „Siërra Expj (Willemstad. Oranjestad) 18 juni „Mentor" (Phillpsburg) 21 juni; Zeeland ms. „Australian Ventun juni; Suriname ms „Mentor" 21 Ver. Staten van Amerika ms. J tic Star" 18 juni, ms. „Andes D verer" 19 juni; Zuid Afrika (Rei „Raimol" 18 juni, ms „Orteliuj juni.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2