België overtreft verwachtingen pUIET, PLEASE Karl-HeinzRummenigge: Laatste vier moeten wij toch minstens kunnen halen CcicbcSouxcmt Spaans talent begint op bank Cruijff voor rechter NIEUWE „DUIVELS" SIMPEL LANGS JOEGOSLAVIË anger te fn voor k bij het grote tennisevenement in mbledon ontbreken onze verslaggevers niet. \q geen abonnee? Reserveer dan nu vast ji gratis proefabonnement. Bel 070-190673. De Belgen vieren feest nadat debutant Georges Grun (2) de stand op 2-0 heeft gebracht. Links Erwin Vandenbergh, die de score opende. fyjd-W QoWUWt DONDERDAG 14IUNI1984 PAGINA 1S VOETBAL OP TV VANDAAG 20.15 uur (BRT 2): EK voetbal (Roemenië- inje) 10 uur (Ned 2): EK voetbal (Roemenië- Spanje) )0 uur (Dui 2): EK voetbal (Roemenië- Spanje) 15 uur (BBC 1): EK voetbal MORGEN 10.23 uur (Dui 1 en 2): herhaling West-Duits land - Portugal en Roe- menië-Spanje. SAINT-ETIENNE Emilio Butragueno, het nieuwe Spaanse aanvalstalent, zit van avond bij aanvang van Spanje-Roemenië (groep 2) op de bank. De Spaanse aanvals- linie wordt gevormd door Santillana en Carrasco. Het duel wordt geleid door de Belgische arbiter Ponnet. De opstellingen van beide teams, die elkaar in het Stadion Geoffroy - Guichard te Saint-Etienne ont moeten, zijn: Spanje: Arconada; Urqiaga, Maceda, Goi- coetchea, Camacho; Gordillo, Senor, Vic tor, Gallego; Santillana, Cassarco. Roemenië: Lung; Rednic, Iorgeluscu, Ste- fancu, Ungureanu; Ticleanu, Boloni, Klein, Hage; Coras, Camaturu. MADRID Johan Cruijff heeft zich gisteren voor een rechtbank in Madrid moeten verantwoor den. Tegen de Nederlandse voet baller was een arrestatiebevel uitgevaardigd wegens schulden bij een bouwproject. Op de eis voor de rechtbank in Barcelona te verschijnen, had Cruijff niet gereageerd. Cruijff zou in Spanje nog ruim vijf miljoen pesetas's (100.000 gulden) aan schulden hebben. Begeleid door zijn Spaanse advocaat legde Cruijff voor de rechtbank een verkla ring af. Vervolgens verliet de ex- -voetballer Spanje onmiddellijk. Johan Cruijff. Spelers West-Duitsland boos op bondsvoorzitter PARIJS In het West- duitse trainingskamp is opwinding ontstaan over uitlatingen van bonds voorzitter Hermann Neu- berger in een vraagge sprek met het weekblad „Der Spiegel". In het in terview zegt Neuberger, dat het contract met bondscoach Jupp Derwall na afloop in 1986 niet zal worden verlengd. Formeel staat de voorzitter met zijn uitspraak in zijn recht. De verbintenis met Der wall loopt nog inderdaad tot na het wereldkampioenschap in 1986. Beiden kwamen ook al in een eerder stadium over een de arbeidsovereenkomst daarna niet te verlengen. De beroering onder de spelers geldt dan ook vooral het tijd stip, waarop Neuberger zijn in drukken weergeeft. Aanvoerder Rummenigge: ,.Wij hebben nu de indruk dat de positie van Derwall min of meer afhankelijk wordt ge steld van de resultaten in Frankrijk. Als we vroeg wor den uitgeschakeld, wordt hij ontslagen. Halen we de finale. dan mag hij doorgaan tot het WK in 1986". Ook Jupp Der wall zelf heeft moeite met het tijdstip van het interview. „Twee dagen voor een belang rijke wedstrijd mag een voor zitter toch niet op deze wijze de rust verstoren? Zeker Neu berger had beter moeten we ten". De ondervraagde zelf laat zich weinig gelegen aan de opwinding. "Laten de spe lers hun opwinding botvieren in de wedstrijden. In het inter view staat niets nieuws. Dat het twee dagen voor de EK verschijnt, ligt aan Der Spie gel". )enemarken jeelt tegen toegoslavië 1 Denemarken 1 zaterdag in Lyon ge- )on tegen Joegolsavië ntreden voor de twee- wedstrijd in groep 1 de eindronde van Europees voetbal- npioenschap. De De- overwogen woens- aanvankelijk, op affe van een forse boe- niet te spelen uit pro- tegen de afwijzing i het verzoek een ver- k Europees voetballer in het jaar 1977 brak l'nsdag in de openings wedstrijd tegen Frankrijk JL(t linker scheenbeen een botsing met ver- liger Yvon le Roux. Si- insen is gisteren n irhus overgevlogen ten ide zich daar te laten ireren. its Ahlström, de pers- irlichter van de Deense tbalbond, had !FA eerder op de hoogte ld van de Deense ïen zich terug te trek- voor het duel tegen egoslavië. Later op de g werd het voornemen getrokken na samen- raak van de officials irl Nielsen en Erik fldstrup en bondscoach ip Piontek. Iblgens de toernooi regels I het niet toegestaan als evenement is begon- i nog wijzigingen aan te ngen in de lijst van tintig spelers. Ahlström namens de Deense jetbalbond verbaasd te over de strikte nale- jng van het reglement op jt punt. Terwijl er niets is Idernomen tegen [ertreding van de Franse ders, die in de 77e mi- lit ver buiten het speel- 1 Platini bejubelden na doelpunt, iets wat jens een nieuwe regel fieens verboden is. Jontek legde zich schoor- etend neer bij het feit ^t zijn selectie met een an minder verder moet. Lis zo'n belangrijke spe- door een ernstige bles- getroffen wordt en de £t van het toernooi niet meemaken, dan zou mogelijk moeten zijn te vervangen", aldus Westduitser, in wiens le reservedoelman i Rasmussen ook niet LENS België staat met één been in de halve fina le van het toernooi om de Europese voetbalbeker. Dat is meer dan trainer Guy Thijs had durven ho pen. Door met 2-0 Joego slavië terug te wijzen, heeft België zich zelfs een aardige uitgangspositie voor de eerste plaats in de groepswedstrijden ver worven. Het duel, dat de Belgen zaterdag in Nantes tegen het gastland Frank rijk afwerken, lijkt beslis send te worden voor de gang van zaken in groep 1. Denemarken en Joego slavië moeten de komen de dagen wel erg uit de slof schieten om nog voor een plaats bij de eerste vier in aanmerking te ko men. De zege van België kwam op merkelijk simpel tot stand. Halverwege waren de Joego- slaven al geslagen. Contraste rend met de Belgische traditie toonde de ploeg van Thijs een opvallend offensieve instel ling. De oefenmeester was daartoe overigens gedwongen, omdat hij liever niet het risico loopt, dat zijn kersverse verde diging onder echte druk komt te staan. De Oosteuropeanen kwamen daar nauwelijks aan toe. Katanec, die tegen het einde pas de Belgische doelman Jean-Marie Pfaff werkelijk op proef stelde, had een bijzonder aandeel in de openingstreffer. De Joegoslavische verdediger veranderde na krap een half uur een afstandsschot van Vandenbergh zodanig van richting, dat doelman Simovec kansloos was. Op slag van rust maakte de te elfder ure als vervanger van Renquin in de selectie opgenomen Grun er met een kopbal 2-0 van. Scifo Alles draaide bij Belgte om de middenvelder, die pas zes da gen Belg is. Enzo Scifo, acht tien jaar en de jongste speler van het toernooi, verraste door een volwassen optreden. De uit Italiaanse ouders geboren dynamische middenmvelder was de voornaamste schakel ;-5 Enzo Scifo, pas acht dagen Belg. maar gisteren al de smaakmaker van de nationale ploeg, die het Europees kampioenschap zo goed begon met een zege op Joegoslavië. tussen de linies en slaagde er ingestelde formatie, die vier met de amusementswaarde, in het Belgische spel de vaart jaar geleden in Italië als twee- die het team van „Lens" giste- en variatie te geven, die het ja- de ploeg van Europa finishte, ravibd behaalde, ren ontbeerde. De defensief vertoonde nimmer een duel Strijdlust, druk en discipline brachten de Joegoslaven op de knieën. Scifo, zowel verdedi gend als aanvallend nadruk kelijk aanwezig, kreeg uitne mende assistentie van zijn me de-middenvelders Vercaute- ren en Ceulemans. Ook in ver dedigend opzicht overtroffen de Belgen de verwachtingen. De als gevolg van het omkoop schandaal volledig vernieuwde defensie maakte - voor zover de geringe Joegslavische stoot kracht een oordeel terzake toestaat - een sterke indruk. In de achterste lijn werden de Belgen bovendien nog gehan dicapt door het vroege uitval len van laatste man Clijsters. Thijs, die op de bank geen echte libero meer had zitten, liet Lambrichts de plaats van de man van Waterschei inne men, hetgeen wonderwel gun stig uitpakte. België heerste op het midden veld en de Joegoslaven heb ben dat geweten. Gudelj, be wierookt door trainer Veseli- novic, faalde als spelbepaler. De beste man bij de Joegosla ven was nog aanvoerder Zajec, die als laatste man echter zijn handen zo vol had aan top schutter Claesen en Vanden bergh, dat hij er niet aan toe kwam zijn middenveld de noodzakelijke impulsen te ge ven. In de door 50.000 kijkers, onder wie 15.000 Belgen, bijge woonde ontmoeting waren de kansen op een derde treffer voor Thijs' Duivels dan ook groter dan een Joegoslavisch tegendoelpunt. Volwaardig Thijs toonde zich verrast over de verrichting van zijn ploeg. „Dit is een uitstekende basis om op voort te bouwen. Ik ben met name over mijn verdedi ging tevreden. Die vier nieu welingen hebben aangetoond volwaardige internationals te zijn. Op de grond van de oe fenwedstrijden had ik van Joeogoslavië meer verwacht". Thijs' collega Veselinovic laak te het individualisme van zijn spelers. „De verandering van speelwijze is klaarblijkelijk nog niet gelukt. Wij moeten als collectief spelen, niet ieder voor zich. Theoretisch hebben we nog een klein kansje op de halve finale, maar dan moeten we in onze derde wedstrijd Frankrijk verslaan en daar ge loof ik niet in." België-Joegoslavië 2-0 <1-01: 28. Van denbergh 1-0, 45. Grun 2-0. Schei- drechter: Fredriksson (Zwel Toe schouwers: 50.000. Gele kaart: Hadzi- begic (Joe). België: Pfaff; Grun, Clijstere (Lam brichts), Degreef, Dewolf; Scifo, Van- dereycken. Vercauteren, Ceulemans; Claesen, Vandenbergh. Joegoslavië: Simovic; Hadzibegie, Zajec, Katanec, Nenad Stqjkovic, Ses- tic. Susic, Bazdarevic (Dragan Stqjko vic), Gudelj; Vujovic (Cvetkovic) en Halilovic Stand groep 1 1 België 1 1 0 0 2 2-0 2. Frankrijk 1 1 0 0 2 1-0 3. Denemarken 1 0 0 1 0 0-1 4. Joegoslavië 1 0 0 1 0 0-2 MUNCHEN Met het prijskaartje van bijna veertien miljoen gulden om zijn nek verschijnt Karl-Heinz Rummenigge bij de eindronde van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap in Frankrijk, dat gisteravond zijn ouverture beleefde. Inter Milan legde dat be drag op tafel om de aan voerder van het Westduit- se elftal van Bayern Mün- chen te kunnen overne men. Rummenigge hoopt deze weken zijn waarde te kunnen bewijzen voor de „Mannschaft", die voor de zware taak staat de in 1980 in Rome veroverde titel te verdedigen. Met Frankrijk als belangrijk ste gegadigde voor de machts overname, zal de formatie van Jupp Derwall felle aanvallen te verduren krijgen. Het is de vraag of de oosterburen daar tegen bestand zijn, al zullen ze ongetwijfeld op basis van hun instelling voor elke opponent weer de moeilijk of nauwelijks te kloppen ploeg zijn. Maar het voetbal in de laatste interlands van de Westduitsers was niet bepaald om naar huis te schrij ven. Zelfs de zege op wereld kampioen Italië in Zürich heeft de kritiek op bondscoach Jupp Derwall niet kunnen doen verstommen. Na de ver loren finale in het WK van 1982 in Spanje, heeft de positie van de bondscoach slechts ge wankeld. En zelfs Karl-Heinz Rummenigge, enkele jaren ge leden nog verantwoordelijk voor een stemming onder de spelers, die toen unaniem van mening waren dat Derwall moest aanblijven, heeft de bondscoach niet gespaard. Veroorloven Rummenigge zegt tegenwoor dig precies hoe hij over be paalde dingen denkt. Hij kan het zich veroorloven als de duurste Westduitse export- voetballer aller tijden geen blad voor de mond te nemen. Wat dat betreft is er in de tien jaar, dat hij voor Bayern Mün- chen uitkwam, erg veel veran derd. Aanvankelijk was de in 1974 voor nog geen 20.000 gul den uit het Westfaalse Lipp- stadt weggeplukte Rummenig ge, die inmiddels 75 interlands achter zijn naam heeft staan, een ronduit bleu manneke, dat huizenhoog opkeek tegen ve detten van weleer als Sepp Maier, Franz Beckenbauer en Gerd Müller. Wanneer één van die toppers het gewaagde de benjamin uit de spelers groep toe te spreken, bloosde de jonge Rummenigge tot ach ter zijn oor, hetgeen hem zelfs de bijnaam „Roodkapje" be zorgde. Het bescheiden knaap je van toen is echter een zelf verzekerde, door de wol ge verfde vedette geworden. Vertrouwen Rummenigge, zowel in 1980 als 1981 tot Europa's voetballer van het jaar gekozen, neemt het Derwall vooral kwalijk dat hij tot voor kort twijfelde of West-Duitsland in Frankrijk met twee of met drie spitsen zou moeten gaan optreden. De onlangs 29 jaar geworden Rummenigge is bovendien van mening, dat het Westduitse elftal, gezien de kwaliteiten die het volgens hem herbergt, aanzienlijk beter moet kunnen presteren dan recentelijk het geval was. Op grond daarvan zegt hij ook er het volste ver trouwen in te hebben, dat West-Duitsland in Frankrijk tenminste een derde plaats heeft veroverd. De man die op eigen verzoek door het bedan ken of vanwege blessures af haken van spelbepalers als Hansi Müller, Felix Magath en Bernd Schuster tijdens het EK naar alle waarschijnlijkheid de centrale rol op het middenveld voor zijn rekening zal nemen: „Voor mezelf heb ik een tijdje geleden alle namen eens op een rijtje gelegd. Ik kon alleen maar tot de conclusie komen, dat we de laatste tijd ver onder onze mogelijkheden hebben gespeeld. Toni Schumacher, Karl-Heinz Förster, Rudi Vol ler en mij kun je bij de Euro pese topklasse indelen. Gerd Strack, Hans-Peter Briegel, Lothar Matthaus en Uli Stieli- ke zitten er heel dicht bij. Met dat materiaal moet er meer worden gepresteerd dan wij in onze laatste interlands hebben gedaan. Op de vraag waarom dat niet gebeurd is, kan het enige antwoord zijn dat we te weinig als ploeg hebben ge speeld". Oorzaken Zoekend naar oorzaken voor het ontbreken van het juiste teamverband, komt Karl- Heinz Rummenigge, die met 26 treffers als topscorer af scheid nam van de Bundesliga, tot een drieledige conclusie. „Het elftal raakte niet inge speeld, doordat we steeds weer in een andere bezetting moes ten voetballen. Steeds waren er weer anderen afwezig. Daar komt bij, dat de ene helft van de internationals het bij de ei- drijfveer, al is het natuurlijk mooi meegenomen. Italië heeft me altijd getrokken. Nu de kans zich voordeed vond ik dat ik moest gaan, te meer om dat de grenzen in Italië voor buitenlanders dichtgaan en je nog maar moet afwachten of je er over twee jaar nog terecht kunt. Bij Inter ligt de nieuwe uitdaging op me te wachten. Bij een club die nog wat te winnen heeft. Dat is een be langrijke overweging geweest om bijvoorbeeld niet voor hef machtiger Juventus te kiezen; De fans hebben gelukkig be grip voor mijn besluit getoond, ik heb geen enkel verwijt ge hoord. De mensen accepteren het blijkbaar dat Bayern en ik tegen dit soort aanbiedingen gewoon geen nee kunnen zeg gen. Daar ben ik blij om, al maakt het meteen het afscheid nemen moeilijker als je in de beste verstandhouding ver trekt". Karl-Heinz Rummenigge, met Bayern München drievoudig winnaar van de Europa Cup, viermaal nationaal kampioen en twee keer triomfator in het toernooi om de Westduitse be ker, wordt in zijn land aller wegen erkend als voetballer nummer één. Zijn vertrek uit de Bundesliga wordt dan ook danig betreurd. In de media werd het afscheid van de aan voerder van het Westduitse voetbal breed uitgemeten. Het blad „Sport-Kurier" liet een aantal kenners aan het woord over de vedette, die de ooster buren naar prolongatie van de Europese titel moet leiden. Hieronder daaruit een kleine greep. Lothar Matth3us (de inter national, die Borassia Mön- chengladbach verruilt voor Bayern München): „Ik heb gespeeld tegen Zico en Mara- dona en weet nu wie de beste voetballer ter wereld is: Kalle Rummenigge. Hij is sneller en vooral gevaarlijker dan die an dere twee". Franz-Josef Tenhagen (Bo rassia Dortmund): „Eenmaal tegen Rummenigge spelen en je twijfelt eraan of je wel het goede vak gekozen hebt". Bill Thompson (Liverpool): „Natuurlijk, onze Kevin Kee- gan is van wereldklasse. Maar tussen hem en Rummenigge zitten nog werelden van ver schil". Paul Breitner (voormalig Duits international en ploeggenoot): „Het verschil tussen Rummenigge en mij? Als ik vijf man uitspeel zijn het ook vijf man. Als Kalle er vijf omspeelt heb je best kans dat het nog steeds dezelfde is" Met deze triomfantelijke pose wil Karl-Heinz Rummenigge het seizoen afsluiten, alvorens naar Inter Milaan over te stappen. gen club gewend is mandek king te spelen, terwijl" de rest bij de eigen vereniging ruimte- dekking hanteert. Maar een heel belangrijke oorzaak is volgens mij ook, dat er teveel getwijfeld is over het taktisch concept dat we moeten hante ren. Persoonlijk zie ik hele maal geen problemen. Ik ben er altijd voor geweest om met maar twee spitsen te spelen. Mét een middenveld van vier man kun je een tegenstander veel beter opvangen. Ik ben trouwens ook van mening, dat je trouw moet blijven aan een bepaald systeem, ook als er een speler wegvalt en onge acht tegen welke ploeg je speelt. Je moet niet voortdu rend switchen van 4-2-4 naar 4-3-3 of andersom". Dat Jupp Derwall gaandeweg is gaan twijfelen, vindt Rum menigge overigens wel begrij pelijk. „Een trainer, die zo het mikpunt van kritiek is ge weest als hij de laatste jaren, wordt automatisch op de een of andere manier onzeker. Lo gisch, voetballers hebben dat ook. Daar kan ik uit ervaring over meepraten. Ik heb ook tijden gekend dat ik weken lang niet aan scoren toekwam. Hoe beter je dan je best doet, hoe meer je gaat forceren en dan bereik je vaak het tegeno vergestelde van wat je wilt". In het trainingskamp in het onder de rook van Parijs gele gen St. Germain-en-Laye moeten de Westduitsers elkaar echter de afgelopen dagen hebben gevonden, wil het EK niet in een enorme deceptie eindigen. Karl-Heinz Rumme nigge: „Trainer en spelers zul len het met elkaar eens moe ten zijn over de speelwijze. En de ploeg zal weer een team moeten zijn. In Spanje waren we dat in 1982 ook. En alleen als je bereid bent voor elkaar door het vuur te gaan. kun je er wat moois van maken". Nieuwe uitdaging Aldus Karl-Heinz Rummenig ge, die zijn supporters onlangs de beloofde „titel" schonk door met Bayern München in Frankfurt bekerwinnaar van West-Duitsland te worden. Twaalfduizend enthousiaste fans huldigden de ploeg, waar van „der Kalle" na tien jaar in uitstekende harmonie afscheid neemt, een dag later in Mün chen. Ook de supporters lijken hem de overstap naar Inter Milan, waar hij als clubgenoot van Hansi Müller in drie jaar per seizoen ruim 2,2 miljoen gulden gaat verdienen, nauwe lijks kwalijk te nemen. „Geld was niet mijn belangrijkste

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15