Sikhs, soldaten met rebelse trekjes autoverkoop ■>opt op laatste benen Miljoen mensen bij begrafenis Berlinguer Aftreden Lambsdorff lijkt vrijwel zeker Gandhi: muiterij sikhs helemaal onder controle DELHI Al vier- ^derd jaar lang maken "dkhs zelf uit aan wie 'o'at ze trouw verschul- H zijn. De sikhs hebben eeuwenoude militaire waarin het ver- tussen soldaat en re- soms ver te zoe- S is. De sikhs hebben flange historie van mi jore conflicten achter liggen. Ze verzetten >{j tegen de Britse heer- jobpij, net zoals ze zich Sn het Mongoolse Rijk ;°flen verzet en schaar- jo zich achter de Raj tij- de Indiase opstand in Tot aan het begin de Tweede Wereld- og bestond dertig pro- van het Brits-Indiase uit sikhs, maar daar- loten ze zich in groten le aan bij de nationa- :he beweging in In varen ook in meerderheid die overliepen naar het nationale leger om met tegen de Engelsen te i. Tijdens de strijd om fhankelijkheid van In- berden er door de Engel- ^neer sikhs terechtgesteld van welke andere bevolkingsgroep dan odsdienstovertuiging van khs vereist dat zij altijd traditionele dolken en dragen. Dat zorgt jl op vliegvelden nogal voor de nodige proble- Erger is echter dat deze iniële wapens ook ge- zijn om hindoes en an- ongelovigen" te doden de recente onlusten in ïlstaat Punjab. Sikhs die gaan met moder- rusten niet voor dat ze een geweer bezitten. Kunnen ze het niet kopen, dan maken ze er zelf een. Het vechten hebben de sikhs geleerd van hun zesde goeroe, Hargobind, wiens vader door de Mongoolse keizer Jehangir in 1606 werd doodgemarteld. Maar het was de tiende en laatste goeroe, Gobind Singh, die de ceremoniële wapens, de tulband en de baard introdu ceerde. Gobinds vader werd in 1676 in Delhi terechtgesteld omdat hij weigerde de islam te accepteren. „Ik zal er voor zorgen dat de spreeuw jacht maakt op de havik" verklaar de Gobind Singh plechtig na de dood van zijn vader, „Ik zal ervoor zorgen dat één man een heel leger durft te bevechten". Tijdens het verval van het Mongoolse rijk in de zeven tiende en achttiende eeuw kwamen de sikhs aan de macht in noord India. Een van hen, Ranjit Singh, werd uitge roepen tot koning van Punjab en slaagde erin de Britten op een afstand te houden tot aan zijn dood in 1839. In het onafhankelijke India zijn de sikhs altijd de rugge- graat geweest van het Indiase leger. Hun aantal in het leger is echter teruggelopen van twintig naar ongeveer twaalf procent van het totaal aan sol daten. De totale bevolking van India bestaat maar voor onge veer drie procont uit sikhs. India heeft twee regimenten die uitsluitend uit sikhs be staan, de Sikhse Lichte Infan terie en het Sikh-Regiment. Deze twee regimenten tellen 20.000 sikh-soldaten en hebben een uitstekende reputatie en een lange en indrukwekkende reeks van gevechten op hun naam staan. Tenminste vijf ba taljons uit het Sikhs-Regiment, dat deze week getroffen werd door muiterij en desertie, zijn opgericht in de tijd van konin gin Victoria. Nog eens 80.000 sikhs zijn ver spreid over andere regimenten en onderdelen van het Indiase NEW DELHI De Indische premier, Indira Gandhi, heeft de leiders van de parlementaire oppositie gisteren verzekerd dat „de sporadische ongeregeldheden" naar aanleiding van een mui terij van sikh-soldaten binnen het leger in de noordelijke deel staat Punjab „helemaal onder controle" zijn. De sikh-soldaten waren in verschillende deelstaten in India in opstand gekomen nadat vorige week de Gouden Tempel in de heilige stad Amritsar was bestormd. Zo'n 6000 soldaten van de in totaal 150.000 sikh-militairen zouden aan de muiterij hebben deelgenomen. Mevrouw Gandhi verklaarde tegenover zeven op positieleiders dat voornamelijk jonge soldaten in opstand waren gekomen en dat er geen officieren bij de muiterij betrokken wa ren, aldus een regeringswoordvoerder. De in Groot-Brittannië hebben gisteren in Londen een regerin- g-in-ballingschap uitgeroepen. Een radicale minderheid onder de sikhs streeft naar een zelfstandige republiek in de Indiase deelstaat Punjab. leger. In vergelijking tot de andere Indiase bevolkings groepen is het aantal sikhs dat een hoge rang heeft in het le ger onevenredig groot. Zo is de commandant van de lucht macht een sikh, net zoals de generaal die aan het begin van de maand de controle over de deelstaat Punjab kreeg. De twee sikh-regimenten wer den niet ingezet bij de onlus ten in Punjab. Uit principiële overwegingen is hun thuis- staat niet de plaats waar ze ge legerd zijn. Maar veel officie ren en soldaten die tegen Sant Bhindranwale en zijn fanatie ke aanhangers in de Gouden Tempel vochten, waren sikhs uit andere legereenheden. Voor zover bekend hebben deze sikhs alle bevelen van hogerhand zonder tegenspraak opgevolgd. Voor de onrust en opstand in het Sikh-Regiment bestaan er drie mogelijke oorzaken. Ten eerste heeft Bhindranwale ge probeerd de sikh-soldaten, wanneer ze met met verlof naar huis kwamen en een be zoek brachten aan de Gouden Tempel, te beïnvloeden. Ook is er na de bestorming van de heilige tempel een schromelijk overdreven propagandacam pagne voor de zaak van de sikhs op gang gekomen. Bo vendien is het waarschijnlijk dat veel deserteurs uit het Sikh-Regiment familieleden hebben verloren, die zich ach ter Bhindranwale geschaard hadden. Militaire bronnen beweren dat geen enkele muiter of deser teur uit het Sikh-Regiment een hogere rang had dan die van hogere onderofficier. De meesten van hen schijnen jon ge recruten te zijn, die nog in training waren. Volgens de ou dere garde „moeten ze nog veel leren wat discipline en korpsgeest betreft". COPYRIGHT THE GUARDIAN Ét-Kroes in Moskou »ofter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), die momenteel aan Moskou brengt, had vandaag een onderhoud Russische vice-premier Alijev (tweede van rechts). Tij- ;ohet gesprek zijn de relaties tussen beide landen op het van waterbeheersing besproken. Gisteren heeft zij de ^vloedkering bij Leningrad bezocht. Zij merkte op dat )0Russische Oosterschelde-dam met Nederlandse water- ijundige kennis is gebouwd. Enigszins geïrriteerd liet zij dat de Russen bij ons hebben afgekeken hoe zo'n moet worden, maar dat zij niet voor die kenni- hebben betaald. Mevrouw Smit-Kroes, die aan staat van een Nederlandse handelsdelegatie, is op „Jiiging van de Russische autoriteiten in de Sovjet-Unie. olg van de voorpagina) Bij Daimler Benz in !"jart, producent van Mer- iersonen- en vrachtwa- de Bondsrepubliek loopt mo menteel op zijn laatste benen. Ook bij BMW zijn'de voorra den bijna op. Een onderlinge ;?wordt als gevolg van de ruilbeurs van dealers heeft mistaking al twee weken 5t geheel niet meer ge- 1 Dat betekent een pro- iverlies van ongeveer heelt tót'nu toe "bijna 35.ÓÓÓ een omzetverlies van éeéen miljard mark. Bij Volkswagen is tot nu toe de produktie van 30.000 wagens met een waarde van ongeveer 540 miljoen uit- personenwagens vrachtwagens. In geld '^rukt; 1,7 miljard mark. het nauwelijks lijk is het produktiever- Hn noemenswaardige om weg te werken". De niet kunnen verhinderen dat' gevallen. Dat heeft grote ge volgen voor de levertijden van de modellen Golf en Jetta, die al voor het begin van de sta kingsactie praktisch uitver kocht waren. De gevolgen voor Nederland van de stakin gen en uitsluitingen in de Westduitse automobielindus trie vallen mee. De importeurs van de grote Westduitse mer ken hebben over het algemeen nog voldoende auto's in voor raad. auto's minder kunnen produ ceren dan gepland. De Beierse - automobieliabrikant is vooral woordvoerder beducht voor het verlies van is uit ervaring zjjn marktpositie in het bui- tenland. Opel heeft tot nu toe 60.000 auto's minder geproduceerd mvan Mercedes-wagens in dan gepland. Dat komt neer op Beeld van de begrafenisstoet die door Rome trekt. Op de voorgrond de lijkwagen met het stoffelijk overschot van communistenleider Enrico Berlinguer. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Meer dan een miljoen mensen hebben gistermiddag in Rome de begrafenis van de maan dag overleden Italiaanse communistenleider Ber linguer bijgewoond. De stad Rome was afgeladen vol, voller nog dan bij re cente demonstraties tegen kruisraketten of tegen de economische politiek van de regering. De deelnemers aan deze de monstratie voor Enrico Berlin guer kwamen uit alle streken t.ADVERTENTIE Nederland. Westerhoven/ Brabant. 5-Sterren bung, park in prachtig gebied by de Belg. grens. Per bung. 4 pers) A^J C p.w.v.a. Hs 865.-Ls H O Italië. Malosco/Dolomieten. Prettigfamiliehotel bij de bossen. Zwembad, excursies. Haf- pension. P.p.v.a. O f\ Hs 45.- Ls JU." BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. België. Jupille/Ardennen. 6-Pers. bungalows in interessante om geving. Ook voorkinderen. Per bungalow. Q p.n. Hs 107.- Ls Zy Spanje. Torroella/Costa Brava. 5-Pers. bungalows bij strand. Compleet vakantiedorp. Per bungalow A1 p.n.v.a. Hs 99.- Ls H"l.- Frankrijk. St. Georges/Vendèe. 4-Pers. huifjes in voor excursies ideaal gelegen park. Per huifje per nacht v.a. Hs 70.- Ls Lyr D uits land. Kirchzarten/Zwarte Woud. 4-Pers. bungalowtent. Volledig ingericht. 4Sterren- camping. P.w.v.a. OQfA Hs 770.- Ls zyyjr Zwitserland. Saas A Imagell/ Wallis. 4-Pers. app. op één van de meest romantische plekjes van Wallis. Per app. O Q p.n.v.a. Hs 63.- Ls Jy Noorwegen. Aseral/Zuidkust. 5-Pers. bungalows. Uniek wandel gebied. Georganiseerde activitei ten. Per bungalow C Q p.n. Hs 81.- Ls OOr Oostenrijk. Annaberg/Wiener- wald. Zeergeschikt hotel vor familie met kinderen. Vervelen uitgesloten! Haf pension OO p.p.v.a. Hs 44.- Ls OO Joegoslavië. Umag/Istrië. 4-Pers. appartementen. Dicht by zee en uitgaanscentrum. Per apparte ment. p.n.v.a. r Hs 88.- Ls ZO." ANWB-Lciden. Stationsweg 2, tel. 071-146241. ANWB UW GEZINSVAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (HS Hoogseizoen. Ls - Laagscizoen) 40759 en alle uithoeken van Italië, aangevoerd door honderden extra vliegtuigen, bussen, trei nen en schepen. De begrafenis van Berlinguer was geheel an ders dan in dit katholieke land gebruikelijk is. Berlinguer was in tegenstelling tot de meer derheid van zijn eigen partij genoten onkerkelijk en om zijn overtuiging te respecteren was zijn begrafenis van al het religieuze ontdaan. Dus geen kruisen, wijwater en andere katholieke symboliek. Zelfs geen hoogmis met een preek van de plaatselijke kardinaal, waarin de verdiensten van de overledene nog eens worden opgesomd. Voor de communist Berlinguer was er slechts een snelle rit in een gesloten begrafenisauto door het centrum van Rome, van het partijhoofdkwartier, waar hij de afgelopen dagen opgebaard had gelegen, naar het San Giovanni-plein, waar uiteindelijk de officiële her denking plaatsvond. De keuze van deze locatie kan worden uitgelegd als een con cessie aan de katholieke tradi tie, want het plein bevindt zich voor de basiliek St. Jan van Lateranen, de tweede kerk na de St. Pieter. Maar dit reusachtige plein (76.000 vier kante meter) wordt door de Romeinse communisten altijd al als plaats van samenkomst gebruikt. Berlinguer zou daar vrijdagavond juist de verkie zingscampagne van de com munistische partij hebben af gesloten. De basiliek was dit keer trouwens hermetisch af gesloten, ontoegankelijk voor de begrafenisgangers. Op dit San Giovanni-plein be vonden zich staatspresident Pertini, de gehele Italiaanse regering, 50 buitenlandse dele gaties en de massa van naar schatting meer dan 1 miljoen sympathisanten en partijgeno ten. Arafat was er, omgeven door tien Palestijnse bodygu ards, Piet Dankert, secretaris sen van communistische par tijen uit oost en west, de Chi nese premier, die toevallig in Rome was, de Joegoslavische president en Tjernenko's kroonprins Gorbatsjov. Ook de Italiaanse filmer Fellini was present die het hele spektakel op de film heeft vastgelegd. SOVJETDIPLOMAAT: Sacharov moet terechtstaan BRUSSEL De Russische dissident Andrei Sacharov verkeert in goede gezondheid en maakt wandelingen buiten. Maar hij zal zich voor een Sov jetrechtbank moeten verant woorden omdat hij „buiten landse mogendheden ertoe heeft opgeroepen zich te wa penen tegen zijn eigen land". Dat kreeg de Belgische milieu activist Alain Thijs te horen in een gesprek met de tweede man van de Sovjetambassade in Brussel, Boezykin. Thijs had eerder de raad van de Brussel se gemeente Uk kei voorge steld de De Frélaan, waaraan de Russische ambassade is ge legen, om te dopen in Sacharo- vlaan. Hij was daarop uitgeno digd door de Russen die vin den dat de zaak Sacharov een louter interne aangelegenheid is. Omdat Sacharov als atoom geleerde op de hoogte is van militaire geheimen, kan de Sovjet-Unie hem niet laten gaan, aldus Boezykin. De Rus sische ambassade noemde in een commentaar op de uitla tingen van Thys deze „volle dig vals". Winstgevende skelettenhandel in Calcutta CALCUTTA Midden in de wijk van de Indiase stad Calcutta waar in het groot in kleding wordt ge handeld, ligt een winkel die heet "Fashiono", een naam die bij de omgeving past. Maar achter de naam gaat een macaberder han del schuil, die in schedels en geraamten van mensen. De eigenaar van Fashiono is Mohammed Saeed, die er welgedaan uitziet in zijn welgesneden zijden jasje en die zijn handel met vuur verdedigt „Wij doen niets dat in strijd is met de wet Volgens Saeed gaan de zaken goed voor India, 's werelds grootste skelettenexporteur. Vorig jaar werden meer dan 30.000 geraamten, schedels en afzonderlijke beende ren uitgevoerd. „Elk jaar vragen dokters in Ameri ka, biologen in West- -Duitsland en studenten in de medicijnen in Japan om meer skeletten voor hun omvangrijker wordende studies", aldus Saeed. „We betalen 60 a 180 gulden per geraamte, afhankelijk van de staat waarin het verkeert. Skeletten van oude mensen hebben we liever niet, omdat zij door gaans broos zijn", zegt de moslim Saeed. De geraam ten worden veelal gele verd door arme hindoes. „Zij geloven in wederge boorte in een andere vorm en in de eeuwigheid van de ziel. Het lichaam is niet belangrijk meer als de ziel eenmaal is vertrokken". Hij hoeft slechts aan te to nen dat hij het lijk legaal in zijn bezit gekregen heeft en dat het is afge staan met toestemming van de familie. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De dagen van Otto Graf Lambsdorff als minister van economische zaken lijken geteld. Er zijn aanwijzingen dat de rechtbank in Bonn nog deze maand zal besluiten het proces tegen de minis ter te openen. Lambsdorff wordt verdacht van om koping in de Flick-affaire. Lambsdorff heeft herhaalde lijk aangekondigd dat hij zal aftreden, als hij inderdaad te recht moet staan. Volgens de oppositie is het al een schan daal dat de minister is blijven zitten, nadat de justitie eind vorig jaar een zware beschul diging tegen hem had uitge bracht. Lambsdorff had echter goede hoop dat het nooit tot een proces zou komen. Volgens het dagblad „Bild" en de beide Westduitse televisies tations zouden twee van de drie rechters in Bonn tot de conclusie zijn gekomen, dat de verwijten aan het adres van Lambsdorff alleen middels een proces getoetst kunnen wor den. Dat betekent dat de rechtbank een aantal zittings dagen zal vaststellen. Lambsdorff wordt ervan be schuldigd grote sommen geld van het Flick-concern te heb ben aangenomen voor zijn li berale FDP, terwijl hij als mi nister moest oordelen over een gigantische belastingaftrek van 450 miljoen mark voor Flick. Uiteindelijk kreeg Flick het enorme belastingvoordeel inderdaad toegekend; een be slissing die inmiddels alweer ongedaan is gemaakt Zowel Lambsdorff als de lei ding van de FDP is ervan overtuigd dat het proces de onschuld van de minister zal aantonen. Daarom wordt nu naarstig gezocht naar iemand, die Lambsdorff voor de duur van het proces zou kunnen vervangen. Als belangrijkste gegadigde voor een tijdelijk ministerschap geldt de fractie voorzitter in de Bondsdag Wolfgang Mischnick. DONDERDAG 14 JUNI 1984 PAGINA 13 Geen Britse pantser wagens naar Chili Salvadoraanse politie-eenheid ontbonden SAN SALVADOR Een Salvado- raanse politie-eenheid, die door de VS is beschuldigd van schending van men senrechten, is ontbonden. Dat heeft de Salvadoraanse legercommandant, kolo nel Golcher, gisteren verklaard. De ontbonden politie-eenheid zou banden hebben onderhouden met de Doodses kaders. Volgens een militaire functionaris is het besluit tot ontbinden door kolonel Golcher alleen genomen. Golcher volg de onlangs kolonel Nicolas Caranza op als hoofd van de financiële politie. Ca ranza is vaak in verband gebracht met activiteiten van de Doodseskaders. LONDEN De Britse regering heeft geweigerd een vergunning te verlenen voor de export van supermoderne pantserwagens naar Chili. Een woord voerder van het Britse ministerie van handel zei gisteren, dat het besluit is genomen in verband met de „rampzali ge staat van dienst van Chili op het ge bied van de mensenrechten". De transactie betreft veertig AMAC- -1-pantserwagens ter waarde van 65 miljoen gulden. Volgens de fabrikant zijn deze wagens bij uitstek geschikt bij het bestrijden van straatrellen. De AMAC-1 beschikt over zestien granaat werpers, 18 mitrailleurs en een water kanon waarmee een auto omver kan worden gegooid. ^TENLAND Ïnesty bezorgd over :uties in Libië ■j HAAG De mensenrechtenor- katie Amnesty International heeft I bezorgdheid uitgesproken over ■■executeren van burgers in Libië, ^rvan worden verdacht tegenstan- te zijn van het regime kolonel jr-Haffy. Volgens Amnesty zijn eerder 1-61 maand zeven personen in het o baar opgehangen door plaatselijke o ksraden" en valt te vrezen dat bin- lort nog meer executies volgen. In boodschap dringt Amnesty er bij de che regering op aan haar beleid o aanzien van tegenstanders van o Haffy te herzien. Naar aanleiding 0 jde mislukte aanslag op Khadaffy, lie weken geleden, zijn vele Libiërs S bakt. 0 L fiektaeQou/iant Toen dit fregat van de Engelse marine rechtsomkeer wilde maken voor de London Bridge om uit te varen naar zee, werd het door een sterke stroming in de Theems plotseling tegen de brug opgezwiept. De brug werd flink beschadigd, maar het schip kon zijn tocht naar zee vervolgen. Israëlische helikopter in Libanon neergehaald BEIROET Guerrillastrijders hebben gisteren in Zuid-Libanon een helikopter van het Israëlische leger met een Sovjet- -luchtdoelraket neergehaald. Dit meldde Radio-Beiroet. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. Bij andere aanvallen op Israëlische mili tairen in Zuid-Libanon zijn vier soldaten gewond geraakt. Tegelijk laaide de strijd in en om Beiroet weer op. In Damascus is vernomen dat de Syrische vice-president, Khaddam, binnenkort in Beiroet wordt verwacht. Doel van het bezoek is de one nigheid binnen het nieuwe Libanese ka binet uit de weg te ruimen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13