ïulpverlening is óók een produkt lat efficiënt geleverd moet worden loofdrekenen en hoofdbrekens ls voorspel rakettendebat Korter werken via halve dagen vrij ieuwe Rode Kruis-voorzitter dr. Tiede Herrema: |tALES 650- 650.- 'SIJTHOFF PERS STmf NNENLAND Eeidae Commit ZATERDAG 9 JUNI 1984 PAGINA 9 HAAG Enigszins J ig zegt hij: „Ik word d gefotografeerd in i stoffige omgeving J Tiede Herrema, de 7 we voorzitter van het - erlandse Rode Kruis, 51 zich in de rijk gede- ■i erde en gemeubileer- r' :amers van het statige - i aan de Prinsesse- n ht in Den Haag, ken- k niet erg op zijn ge- Hij praat dan ook ?r vanaf een doodge- e (nou ja stoel dan J ichter het bureau dat aan Prins Hendrik t behoord en dat de etingen heeft van een uitgevallen tweeper- sbed. Achter het bu it prijkt een manshoog 3 ret van de vorige ei- •jiar. -leden waarom dr. Herre- iezelfde die negen jaar te- n Ierland een maand gij zelaar was van de Ira, zich in het riante grachtenpand niet thuisvoelt, wordt gaande het gesprek duidelijk. De nieuwe voorzitter van het Rode Kruis blijkt een uiterst beminnelijk, maar ook een uiterst zakelijk en efficient man. Ja, en zo ie mand past eigenlijk niet in een getierelantijnde omgeving. Herrema ontkent dat er grote verschillen bestaan tussen het leiden van een groot bedrijf en het besturen van een non-pro- fit-organisatie als het Rode Kruis: „Het gaat om het mana gen van een grote organisatie, met een kleine 30.000 vrijwilli gers. Wat dat betreft is er geen verschil met de Akzo waar ik vandaan kom. Je moet op de zelfde wijzen leiden en suren. Je moet een lange-termijn- planning maken, en een stra tegie uitzetten hoe je die plan ning kunt waarmaken, met déze organisatiestructuur, met déze mensen". Hulpverlening Hij voegt er aan toe dat het ook geen verschil uitmaakt of je nu een industrieel product aflevert of hulp verleent. „Het produkt van het Rode Kruis is hulpverlening. Ook dat pro duct moet je zakelijk benade ren: 'Hoe laat ie die hulp zo effciënt mogelijk tot stand ko men'. En daarvoor moet je naar de kosten kijken en steeds je doelstellingen (her formuleren". Het eerste grondbeginsel van het Rode Kruis luidt: „Het Rode Kruis, geboren uit het verlangen zonder onderscheid hulp te bieden aan de gewon den op het slagveld, tracht in zijn internationale en na tionale doelstelling mense lijk leed te voorkomen en te verzachten, waar dit ook wordt waargenomen. Zijn doel is leven en gezondheid van de mens te beschermen en eer bied jegens hen te waarborgen. Het bevordert en streeft naar wederzijds begrip, vriend schap, samenwerking en duur zame vrede tussen de volke ren". Ongetwijfeld een fraaie definitie van wat het Rode Kruis beoogt, maar voor het „grote publiek" is het Rode Kruis toch een wat stoffige or ganisatie, die zich bezighoudt met het versturen van dekens „naar het getroffen gebied". Dr. Herrema geeft toe dat het image van de organisatie die hij nu leidt, inderdaad wel wat mag worden opgepoetst. „Wij moeten als wat oudere instel ling ons image steeds waar blijven maken. Als je vraagt wat nu precies de Hartstich ting, de Nierstichting of het Kankerfonds doen, zul je meestal een min of meer juiste omschrijving te horen krijgen. Maar als je nu vraagt wat het Rode Kruis precies doet, blijft het antwoord meestal bij de dekens steken. Soms wil het woord bloedbank nog wel eens vallen, maar dan is de koek op". Dertigduizend vrijwilli gers Dr. Herrema somt op: „Buiten landse hulp. natuurlijk. Dan is er nog de Henri Dunant, de hulp bij verkeersongevallen, het wellfare-werk, het wel zijnswerk, de telefooncirkels, noem maar op. En al dat stille werk wordt gedaan door onze 30.000 vrijwilligers. Dertigdui zend mensen, een getal om even stil van te worden. Jam mer dat dat beeld bij het grote publiek te weinig overkomt". Weer een stukje van de taak van dr. Herrema: dit beeld wél te laten overkomen Op een vraag wat nu eigenlijk een telefooncirkel is: „Een groep van acht tot tien men sen, meestal ouderen en al leenstaanden, die elkaar op bellen. Nummer één neemt het initiatief en belt nummer twee op enzovoorts. De laatste belt nummer één weer. Dan is de telefooncirkel rond. Zo'n telefoontje is heel nuttig voor de controle: Is er niemand ziek geworden of zo, en het bevor dert het sociaal contact. In het hele land zijn er nu zo'n vijf honderd van die cirkels, dat betekent dat een kleine vijf duizend mensen regelmatig met elkaar bellen. Toch een aardig aantal, dacht ik zo". Niet stilzitten Hoe komt iemand er toe in plaats van in de VUT op zijn lauweren te gaan rusten, zich in een baan als deze stort Dr. Herrema: „Laat ik zeggen dat ik niet kan stilzitten. We zijn pas verhuisd naar Schevenin- gen, maar toen ik vanmorgen was opgestaan heb ik, vóór het ontbijt, eerst nog drie kwartier met verhuisdozen van boven naar de berging en terug lopen sjouwen. M'n vrouw zei: Ik ge loof dat jij de enige in Neder land bent, die voor hij gaat werken, eerst gaat wérken". Maar dat zat er bij hem al vroeg in: hij studeerde werk tuigbouwkunde aan de HTS, behaalde het doctoraal examen in de bedrijfs- en sociale psy chologie, en promoveerde in de letteren en wijsbegeerte. Dan heeft hij ook nog hobby's. „Ik aquarelleer niet mooi, maar ik vind het leuk om te doen dan speel ik golf, waar ook nogal wat tijd in gaat zitten, ik schaak. Ik heb al mijn kinderen schaken ge leerd, en bind nu thuis wel eens de strijd aan met m'n schaakcomputer. En het merk waardige bij het laatste is dat je tegen zo'n ding gaat zitten praten, als jij hem te slim af bent, of, wat veel meer voor komt, hij jóu te slim af is". Twee of drie jaar Hoe lang denkt dr. Herrema dit werk te gaan doen 9 „Geen eindeloos aantal jaren in iede Dr. Herrema: „Helpt uw Rode Kruis helpen". re geval. Bij de besprekingen rond mijn aantreden heb ik een termijn van twee, hooguit drie jaar gesteld. Je kunt je nu nog wel honderd procent voe len, maar de kans dat het ver ouderingsproces intreedt, is nu, op m'n 63-ste, toch vrij groot. En ik wil voorkomen dat ze gaan zeggen: Hij moest toch maar eens weg. Terwijl die 'hij' van mening is dat-ie het allemaal nog uitstekend doet. Op personeelszaken bij de Akzo heb ik met oudere medewerkers met deze kwes tie te maken gehad. En dat soort gesprekken waren niet de gemakkelijkste". Op de vraag hoe het nu gaat met de landelijke collecte, zegt hij daar geen notie van te heb ben. „Ik heb wel het idee dat we dicht bij de beoogde veer tien miljoen zullen komen, maar dat is meer een privé- mening dan dat die gebaseerd is op cijfers. En dat is ook een deel van de taak die ik mij ge steld heb: zorgen dat er genoeg geld binnenkomt om geen „nee" te hoeven zeggen als er om hulp wordt gevraagd. „Eigenlijk", zegt dr Herrema. „past mijn werk bij het Rode Kruis uitstekend bij het motto: Helpt uw Rode Kruis helpen". LEO VAN DER MEEL fet Uw krant naar Llandudno: DAAGSE LUXE OURINGCARREIS NAAR trek zaterdag 30 juni 1984 ndudno. de bekendste badplaats van Wales is het sdoel van onze 6-daagse luxe touringcarreis naar dit elijke land van zaterdag 30 juni t/m 5 juli 1984 a.a. v s verblijfshotel aldaar is het Ormesclitfe Hotel, gele- i aan de boulevard met uitzicht op zee. e kamers hebben douche en toilet en het hotel be- hikt over een gezellige lounge en uitstekend restau- it. wel voor de heen- als de terugreis werd een geva- erde en interessante route gekozen, welke een goede lormatie geeft over de diverse touristische beziens- izrdigheden van dit mooie land. i eerste dag gaan we via Antwerpen en Gent scheep Zeebrugge en vervolgen onze reis via Dover, langs Irterburry. Chatham, het dal van de Medway via de mtlorttunnel onder de Theems naar St. Albans, p/ulnes van de oorspronkelijke Romeinse stad en de pfhedraal behoren tot de voornaamste bezienswaar- gheden. Alhier wordt overnacht in het Ambrey Park ">tel. De volgende dag gaan we via Buckinghamshire ar Stattford Upon Avon. de geboorteplaats van Sha- ispeare. fraai gelegen aan de rivier de Avon. Via de stad Chester met nog volledig ommuurde stads wallen (gelegenheid tot bezichtiging) rijden we Wales binnen naar ons hotel in Llandudno. Dinsdagmiddag een tocht naar de ommuurde Middeleeuwse stad Con wy met een bezoek aan het mooiste en grootste kasteel van Groot Brittannie. Woensdag vertrekken we weer uit onze standplaats naar Stoke on Trent waar we de be kende Wedgwood-fabriek kunnen bezichtigen en gaan naar Londen voor overnachting in het bekende Queen's Hotel. Donderdag vangt de thuisreis aan via Dover-Ca lais en besluiten we deze trip met een afscheidsdiner op Hollandse bodem. De prijs voor deze bijzonder interessante reis bedraagt chtingen en boekingen: telefonisch ir. 070-190882 (van maandag t/m van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in s ie vestigingen Spuistraat 71, Den op de hoek van het Spui. op basis van een tweepersoonkamer met douche en toi let en half pension. Echter met inbegrip van de lunch op maandag en de en- tree's voor het geboortehuis van Shakespeare en Caer- nar von Castle en uiteraard het afscheidsdiner De toe slag voor een eenpersoonskamer bedraagt 100.- per persoon (maximum 3 beschikbaar). Gecombineerde reisverzekering 12 - 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom. POSTBUS 18050 2500 AA -«-GRAVENHAGE TEl 070-190842 (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER In de groot-metaal en de elek trotechnische industrie is gisteren tussen werkge vers en vakbonden een akkoord bereikt over de arbeidsduur, die door deze cao-partijen „een stap over de drempel naar een nieuw tijdperk" wordt ge noemd. Werktijden en be drijfstijden worden in deze bedrijfstak na 1 janu ari 1985 volledig ontkop peld. Gerekend wordt met een ar beidstijd van 1744 uur per jaar, het bedrijf draait echter lan ger. Vrije tijd, met name ont staan door arbeidstijdverkor ting, wordt in blokken van halve dagen opgenomen zodat men er echt iets van merkt. Overuren worden verrekend met extra vrije tijd. Over het nieuwe werkstra- mien is langdurig en moei zaam onderhandeld omdat het niet eenvoudig was los te ko men van het gangbare patroon van veertig uur bedrijfstijd- /werken per week, acht uur per dag. Krachtens de gelden de cao hebben de werknemers recht op dertien vrije dagen in afwachting van een nadere werktijdregeling. Uitgangs punt voor die nadere regeling is geweest, dat de ondernemin- BAANBREKEND AKKOORD IN METAAL: gen niet korter dan veertig uur per week in bedrijf blij ven, liever nog langer want men werkt met kostbare appa ratuur die het meeste opbrengt als ze lang in bedrijf is. Ander uitgangspunt was dat er gewerkt moet worden als er werkaanbod is, zodat leegloop wordt voorkomen. Deze flexi biliteit mag ook weer niet zo ver gaan, dat op de „onmoge lijkste" tijden gewerkt moet worden. Afgesproken is dan ook, dat een onderneming van maandag tot en met vrijdag tussen 7 en 19 uur kan draai en. Elk bedrijf maakt zelf uit, overleggend met onderne mingsraad en vakbonden, ge durende welke perioden de werknemers moeten werken. Overuren worden in vrije tijd „uitbetaald". Bepalend is ech ter vooral of men de 1744 werkuren per jaar over schrijdt. Heeft men langer ge werkt dan ontstaat een recht op vrije tijd in het volgende kalenderjaar, maar het is ook mogelijk de helft daarvan in geld uit te keren. De dertien zogenaamde roos- tervrije dagen worden omgezet in 26 blokken (dagdelen), die in de werkroosters moeten worden ingepast. Zes van die blokken mag de werkgever collectief vaststellen, bijvoor beeld voor de periode tussen kerstmis en nieuwjaar. Door de vrije tijd in blokken toe te kennen gaan de werknemers echt iets merken van arbeids tijdverkorting, zegt de vakbe weging. meer dan met een uurtje korter werken Op die manier wordt het ook beter mogelijk om nieuw personeel voor herbezetting in te zetten. Overigens kan niemand aan geven hoeveel arbeidsplaatsen door het akkoord tot stand zul len komen. Werkgeversvoor zitter ir.W.ter Hart liet blijken, dat men zich daarvan niet te veel moet voorstellen. De laat ste jaren is er nog steeds spra ke geweest van inkrimping der personeelsbestanden en al is er thans een opleving, de werkgevers in de metalectro zijn nog niet zo geneigd om die bestanden uit te breiden zo lang het onzeker is of die ople ving zich voortzet. Dit temeer niet omdat het bij een terugval moeilijk is die nieuwe mensen weer kwijt te raken. Dan leent men liever in via uitzendbu reaus e.d. Dit is dan weer een doorn in het oog van de vak bonden. Een andere reden om nu en in de toekomst niet te veel te verwachten is volgens Ter Hart, dat het werk steeds meer verschuift van mens naar ma chine. „Er zijn nu al machines die onbemand kunnen draai en. Er is dan ook duidelijk sprake van een verschuiving van arbeidskosten naar kapi taalkosten. Ook in de nieuwe situatie mogen de arbeidskos ten niet stijgen anders zijn we niet concurrerend. Een eis als in de Duitse metaal van ver korting van de werktijd tot 35 uur met behoud van loon is hier dan ook een onmogelijk heid". De vakbonden willen echter ook in Nederland naar verdere verkorting van de ar beidstijd, zo lieten zij weten. Daarover zal in de herfst weer worden gesproken. Het nieu we flexibele werkstramien, dat nu overeengekomen is, vloeit nog voort uit de cao 1983/84. De vakbond Unie BLHP stelt het metaal-ak koord ten voorbeeld aan alle werkgevers, met name ook aan Philips, waar het overleg over arbeidstijden is vastgelo pen. Het grote struikelblok bij Philips was de vorm waarin de arbeidstijdverkorting ge stalte moet krijgen en de me dezeggenschap die de bonden daarbij willen hebben. ADVERTENTIE Specialist in Scheepselektronica. Schakelaars en schakelpanelen 12 en 24 Volt. Marifoons. Stuurautomaten. Diepte- meters. Loggen. Kompassen. Verlichting. V.D.O. Service. Bij de watersport- specialist. Vrolijk Watersport. Üd^L-t én y Wassenaarsestraat 67/69. 2S86 AL Scheveningen. Tel.070 - SS 10 38 HAAG In de ede Kamer is de afge- h dagen veelvuldig hoofdrekenen gedaan, te parlementariër je tegenkwam, van wei- politieke kleur dan iedereen was bezig hetzelfde sommetje: us 36 plus 6 min 9 is 'n daar bleef het niet ant rond dit reken- iige probleempje wer- 1 van varianten ver- igd, waarvan de uit- ;t nu eens boven de Ig en dan weer daar- st Bommel-oeuvre van Toonder komt nogal [et zinnetje voor: „De op- pe lezertjes begrijpen na- jk al wat er aan de hand ïze frase geldt ook hier, het zal de meeste lezers Idels duidelijk zijn dat die jarij aan het Binnenhof te maken had met het aantal stemmen dat het kabinet vol gende week woensdag in de Kamer zal weten te vergaren ter ondersteuning van het ra- kettenbesluit. De CDA-fractie telt sinds het uittreden van het duo Schol- ten en Dijkman 43 zetels en de VVD heeft er 36. Samen is cat dus 79. Op een totaal van 150 Kamerleden is dit op het eer ste oog ruim voldoende om het kabinet overeind te hoycen, maar zo gemakkelijk werkt dat niet, althans niet in het CDA. Enkele CDA-leden neb ben zodanig ernstige beden kingen tegen het kabinetsbe sluit, dat ze overwegen tegen te stemmen of zelfs nu il ze ker weten dat ze woensdag bij de stemming hun hand riet in de lucht zullen steken. Van den Toorn De zekere nee-zeggers zijn op dit moment zes in getal: La- ning-Boersema, Fabe-, De Kwaadsteniet, Buikemi, Cou- rrie en Van den Toorn. De laatstgenoemde is een nieuwe ster aan de dissidentenhemel. Tot verbazing en woede van vele zijner fractiegenoten kon digde hij dinsdag in een inter view met het weekblad HP doodleuk aan, dat „de verhul de en versierde instemming met plaatsing" waartoe het ka binet heeft besloten voor hem onaanvaardbaar is: hij zal dus tegen stemmen. Dan telt de CDA-fractie ook nog een vier tal twijfelaars, die neigen naar een „nee" tegen het kabinets besluit, maar nog niet zeker weten of ze daar daadwerke lijk toe over zullen gaan. Het zijn de leden Beinema, .Borg man, Kraaijeveld-Wouters en Evenhuis-van Essen. Voor de hoofdrekenaars zal het intussen zo klaar als een klontje zijn, dat het kabinet het niet redt met alleen de steun van CDA en VVD. Er moeten dus méér voorstanders van het rakettenbesluit wor den gevonden. CDA-fractielei- der De Vries deed daar na het ITENHEER fractieberaad van vorige week zaterdagmiddag tamelijk luch tig over. Hij ging er van uit dat de kleine rechtse partijen (SGP, RPF en GPV) die teza men zes kamerzetels bezetten, het kabinetsbesluit wel zullen onderschrijven. Geen vuiltje aan de lucht, stelde hij opge ruimd vast. Immers, als je de zetels van CDA, VVD èn „klein rechts" bij elkaar optelt, is de uitkomst 85. Dan zou er dus zelfs nog een (uiterst krap pe) meerderheid voor het ka binetsbesluit te vinden zijn als er maar liefst 9 CDA'ers uit de boot zouden vallen, want vol gens Bartjens is 85 min 9 nog altijd 76. Maar ach...9 afvalli gen! Zover zou het zeker nooit komen, dacht De Vries. Kort om: het kabinet kan bij de be handeling van de raketten- kwestie gemakkelijk overeind blijven. CDA-karretje Deze redenering van de CDA- leider schoot de fractievoorzit ters Van Rossum (SGP), Leer ling (RPF) en Schutte (GPV) in het verkeerde keelgat. Wat dacht De Vries wel! Dat zij zich automatisch voor het CDA-karretje zouden laten spannen om het kabinet te redden? Dan had hij het be hoorlijk mis, want zij zouden beslist niet zonder meer ak koord kunnen gaan met het kabinetsbesluit. Zij, fervente voorstanders van plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht, stonden echt niet te juichen bij het compromis dat Lubbers uit de hoge hoed had getoverd. De kleine drie wa ren bedroefd over het uitstel van de definitieve plaatsings beslissing en stelden voorts met angst en beven vast dat het kabinet de mogelijkheid open had gehouden, helemaal geen raketten ons land binnen te halen. De vertegenwoordiger van de GPV-éénmansfractie, Schutte, was het felst in zijn reactie. Hij maakte tegenover de media duidelijk dat men niet moest uitsluiten dat het kabinet door zijn stem z'n biezen zou moe ten pakken. „Bij het herlezen van de tekst van het kabinets besluit worden de twiifels en de wrevel steeds groter zo zei hij. Ernstige bezwaren heeft Schutte vooral tegen het feit dat een definitieve plaatsings beslissing (vervat in een ver drag met de Verenigde Staten) pas begin 1986 genomen zou moeten worden. Dat moment li|t maar enkele maanden vóór de geplande kamerver kiezingen en daarom zou vol gens Schutte de kans kunnen bestaan dat het CDA met het oog op die naderende verkie zingen nog geen definitieve^ keuze vóór plaatsing zou dur ven maken. De GPV'er eist dan ook dat een plaatsingsbe- sluit ruim vóór de verkiezin gen van 1986 wordt genomen. Onzekere factor De CDA-top reageerde aan vankelijk geschrokken op de ...vuurproef kabinet Lubbers... reactie van de orthodox-chris telijke partijen, maar na enke le informele contacten werd wel duidelijk dat de raketten- soep niet zo heet zou worden gegeten als zij door het drietal was opgediend. SGP en RPF zullen, zo luidt nu de verwach ting, na enig gemor toch wel akkoord gaan met het kabi netsbesluit. Hun vrees dat het kabinet-Lubbers plaats vzou moeten maken voor een coali tie waarin de PvdA weer de boventoon voert, blijkt sterker te zijn dan hun weerzin tegen het rakettencompromis. Schutte blijft echter een onze kere factor in het politieke re kensommetje. Even onzeker is de stem van Janmaat van de Centrumpartij. In feite is hij vóór plaatsing van de raket ten, maar de kans is niet uitge sloten dat hij uit politiek qp- portunisme tegen de kabinets beslissing zal stemmen. Jan maat rekent er namelijk op dat zijn partij bij nieuwe ver kiezingen een flinke winst maakt. Een kabinetscrisis zou hem dus niet onwelkom zijn. Veiligheidshalve wordt de CP- vertegenwoordiger derhalve door de regeringspartijen maar in het kamp van de nee-zeg gers ingedeeld. Als hij vóór het besluit stemt, zal dat voor CDA en VVD een hele op luchting zijn, hoewel ze dat natuurlijk nooit zullen toege- Inspraak Uiteindelijk zal het leven van het kabinet toch afhangen van de stemmen van Schutte en het viertal nog altijd twijfelen de CDA'ers. Als zij allen tegen zouden stemmen, dan kan het kabinet zijn koffers pakken. Zeggen twee van hen alsnog ja (bijvoorbeeld Schutte en de twijfelende CDA-vertegen- woordigster Hanske Evenhuis- van Essen) dan mag de ploeg van Lubbers doorgaan. In dat geval gaat het hoofdrekensom metje uit de eerste alinea van dit verhaal op en wordt het kabinetsbesluit met 76 tegen 74 stemmen aanvaard. Dit alles overziende mogen we aannemen dat het kabinet het debat van volgende week woensdag zonder ernstige kleerscheuren doorkomt. Bin nen de CDA-fractie zal sterke druk worden uitgeoefend op de vier aarzelende fractiele den, het kabinetsbesluit niet het nadeel maar het voordeel van de twijfel te geven. En ook premier Lubbers zal tij dens het kamerdebat al zijn verbale registers, en dat zijn er niet weinig, opentrekken om de twijfelaars naar zich toe te halen. Gisteren is er in het ka mergebouw een hoorzitting geweest, waarbij allerlei groe peringen (het IKV en zijn te genhanger ICTO. vakbonden en kerken etc.) hun standpun ten pro en contra het kabinets besluit nog eens mochten ver woorden. Het is zo goed als uitgesloten dat daardoor nog CDA-kamerleden tot andere gedachten zijn gebracht, want de geventileerde meningen waren in wezen al lange tijd bekend. De inspraak vanuit de bevolking is de afgelopen ja ren ruim voldoende geweest. Het woord is nu aan het parle ment. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9