Aantal banen in onderwijs uitgebreid Bonte reeks meningen over raketenbesluit Vrije Wereld" benadrukt eenheid Heel Italië gekluisterd aan ziekbed Berlinguer jtfieuw omgangsrecht la scheiding Bezetters Stikker huis vrijgelaten legen koeien oor Peterman Eventueel „nee tegen plaatsing is niet defintief LEIDER ITALIAANSE COMMUNISTEN IN COMA DUS BIJ DIE STORM SCHOOT EEN VUURPIJL OME KEES AF? INNENLAND CeidaeSou/icmi ZATERDAG 9 JUNI 1984 PAGINA 7 IN HAAG Het kabinet heeft op voorstel van nister Korthals Altes (Justitie) besloten dat bei- ouders van een kind na een scheiding met het id kunnen blijven omgaan. Alleen in uitzonder- ;e situaties kan de rechter één der ouders het :ht van omgang met het kind ontzeggen. Dit kan dermeer als het kind zelf, mits dit ouder dan 12 ir is, bezwaar tegen de omgang met één der ou rs maakt. Een en ander zal worden neergelegd een nieuwe wet. Met de wet wordt een wetsont- ifp van gelijke strekking dat bij de Eerste Ka- ?r in behandeling is. ingetrokken. De nieuwe tt geldt alleen voor de omgang met kinderen na "tieiding. Er komt nog een aparte regeling voor de ngang met kinderen in andere gevallen dan neiding of scheiding van tafel en bed. Onderwijs voor vroegtijdige schoolverlaters DEN HAAG Minister Deel man (Onderwijs) heeft acht miljoen gulden uitgetrokken voor 18 projecten om rand groepjongeren van 15 en 16 jaar die de leerplicht ontdui ken, terug te laten keren naar de schoolbanken. De projecten worden in de periode 1985- 1987 uitgevoerd. Er zal een speciaal onderwijspakket voor de bedoelde groepen jongeren worden opgezet. Het plan is door de minister aan de onder wijsorganisaties en de Kamer voorgelegd. Politie ontruimt kraakpand opnieuw AMSTERDAM De politie in Am sterdam heeft gisteren voor de tweede keer binnen 48 uur het gekraakte pand op de hoek Ferdinand Bolstraat- /Eerste Jan van der Heijdenstraat (Het Bolwerk) in bezit genomen. De politie was voorbereid op tegenstand, maar het pand bleek toen de mo biele eenheid binnenging verlaten. Buiten werd een enkele steen gegooid en hier en daar een brandje gesticht, aldus de politie. De politie ging don derdagmorgen voor het eerst over tot ontruiming van Het Bolwerk. In de nacht van donderdag op vrijdag werd het opnieuw kraakt door ongeveer 30 jongelui. Drs. Feij (WD) wordt burgemeester van Breda DEN HAAG Drs. F. Feij (58), momenteel burgemeester van Venlo en lid van de Eerste Kamer voor de VVD, wordt de nieuwe bur gemeester van Breda. Hij volgt de huidige burgemeester van Breda op. de CDA'er ir. W- Merkx. Met de benoeming van Feij komt een eind aan de ruzie tussen CDA en VVD over de benoeming in Breda. Het CDA wilde dat Breda een CDA-gemeente bleef. De VVD claimde Breda op basis van haar achterstand in het aantal burgemeesters. Bovendien zou den onder het eerste kabinet Van Agt afspra ken zijn gemaakt over de benoeming van een VVD'er in Breda. Feij, die op 1 juli naar Bre da komt, is katholiek. Aangezien Breda een bisschopsstad is, wilde de commissaris van de koningin in Brabant. Van Agt, alleen een ka tholieke VVD'er accepteren. AMSTERDAM De 38 actievoerders die maan dagavond werden aangehouden bij de bezetting van het Stikkerhuis (VVD en JOVD) in Amsterdam, zijn gisteren vrijgelaten. Voordat zij op vrije voeten werden gesteld, zijn de 38 door middel van foto's, vingerafdrukken en persoonsbeschrijvingen gedag vaard wegens huisvredebreuk en vernieling. De politie moest hiertoe overgaan, omdat alle arrestan ten weigerden hun namen te noemen. Het is de be doeling van het openbaar ministerie de bezetters in augustus in groepjes voor de rechter te brengen. Maar het is de vraag of de niet bij naam bekende arrestanten dan zullen verschijnen. Berisping voor slordige chirurg UTRECHT Het Me- disch Tuchtcollege in Den Haag heeft een chirurg, die bij een vrouw het ver keerde been heeft afgzet. berispt. Bij het bepalen van de tuchtmaatregel heeft het college er reke ning mee gehouden dat ook anderen in het zieken huis fouten hebben ge maakt en dat amputatie van het been later toch onvermijdelijk zou zijn ge weest. Tegen de chirurg was een klacht ingediend door de inspecteur van de volksgezondheid. tCERSELO De Weerselose er H. Peterman kan weer n het werk. Hij heeft deze lek negen melkkoeien ge- -cht met geld dat de stichting gterman Moet Blijven" bij- Ji heeft gebracht. De agra- ~Y en de stichting hebben ede hoop dat er binnen en- l'ie maanden vijftig koeien llen zijn. Dit aantal is nood- jcelijk om het boerenbedrijf Jer rendabel te maken. Pe- 'man kwam in financiële -j®d na massale veesterfte, die Jgens de betrokken boer en jstichting, die zich zijn lot 'eft aangetrokken, vooral _ird veroorzaakt door het m van met HCH verontrei- »d gras. Doordat de inkom- rp uit de melkverkopen ver lenen. kon Peterman zijn _potheek niet meer betalen Brossen, bi S, «eer oponthoud aan daliaanse grenzen l.fSWIJK/ROME Het Ila- jnse douanekader zal vanaf "jrmorgen (Tweede Pink- (dag) geen overwerk meer yoeren. Dat betekent dat de fere beambten alleen nog ken van 's ochtends acht 's middags twee uur. De derlandsche Internationale fgvervoer Organisatie MwO) verwacht, hoewel het "Vwone" douanepersoneel 1 zal overwerken, opnieuw jtragingen bij de afhande- g van goederenverkeer aan [grensposten, op de interna- jjiale vliegvelden en in de jf^ens. De hogere douaniers i. Italië voeren deze actie uit narede over het uitblijven 9ji door de regering in Rome ^gezegde verbeteringen van 'i arbeidsvoorwaarden. s franse kritiek JfVervolg van voorpagina) )NDEN De Amerikaanse -nister van financiën, Regan, eft in Londen laten weten Jt bijvoorbeeld Mexico een Speler behandeling verdient, jdat dat land zich zeer goed peft „aangepast". Dat land bft dan ook al een nieuwe ossingsregeling van de ban- -ii gelcregen. Volgens een It nader genoemde Ameri- _Jnse functionaris betekent Cl en ander geen wijziging in j'l Amerikaanse beleid. Maar e( is wel de eerste maal, dat »7. regering-Reagan omstan- Jheden heeft geschilderd aronder de banken een an- 'e houding kunnen aanne- -ji tegenover een land met ■ulden. j erigens zijn in Londen nog t alle hobbels uit de weg ge- md. Zo herhaalde de Franse ■"lister van financiën, Delors, leravond dat de VS een eco- piseh beleid voeren dat de reld meer problemen dan assingen biedt. De Fransen, het in Londen opnemen t de Derde Wereld, lieten i verder weinig vleiend uit r de Amerikaanse weige- g om meer geld beschik- r te stellen aan instanties, officiële ontwikkelings- p verlenen. ar volgens de Britse minis- Lawson is het allerbelang- ste van de conferentie, dat deelnemende landen het s zijn over het te voeren nomische beleid. „De infla- moet omlaag, het financie- gstekort moet omlaag en de ei van de hoeveelheid geld it omlaag", zo vatte Law- dit beleid samen. Hij be- tigde, dat deze doelstellin- offers vragen. Zo is er vol- s hem niet te ontkomen bezuinigingen op sociale erheid. Hij sloot zich vol- idig aan bij wat zijn pre- r, mevrouw Thatcher, in r openingstoespraak van de ferentie had gezegd: „Hoe wij veel waarde hechten het lenigen van humani- e nood, moeten we daarbij jrenzen in acht nemen, die aald worden door de tgkracht van de werkende Diking". WERK VOOR 8000 TOT 9000 WERKLOZE LEERKRACHTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen 1984 en 1986 kunnen 8000 tot 9000 tijdelijke arbeids plaatsen in het onderwijs geschapen worden. Het betreft hierbij banen voor een 32-urige werkweek. De banen ontstaan door een verlaging van de VUT-leeftijd voor leer krachten naar 59 jaar, een verdere taakvermindering voor leerkrachten ouder dan 55 jaar, een uitbrei ding van het natuurlijk verloop in het onderwijs door bezuinigingen en ge richte werkgelegenheids projecten. Dit heeft het kabinet op voor stel van minister Deetman (Onderwijs) besloten. De ar beidsplaatsen worden betaald uit twee bronnen: mindere uit gaven van het rijk voor werk loze leerkrachten en school verlaters en het inhouden van prijscompensatie bij leerkrach ten. De tijdelijke banen zullen opgevuld worden door werklo ze afgestudeerde leerkrachten en al werkloos zijnde leer krachten. Zij zullen worden ingezet bij knelpunten in het onderwijs. Reguliere arbeids plaatsen mogen er niet door vervallen. Alhoewel de arbeidsplaatsen tijdelijk zijn is het de bedoe ling dat de leerkrachten na 1986 niet opnieuw werkloos worden maar in dienst blijven. Zij kunnen dan ingezet wor den op normale arbeidsplaat sen in het onderwijs die zijn vrijgevallen door natuurlijk verloop. Door verlaging van de VUT- leeftiid ontstaan in het komen de schooljaar 600 banen, in het daarop volgende schooljaar nog eens 500. Het terugdrin gen van de taken voor leer krachten boven 55 jaar levert het komende schooljaar 100 banen op. het jaar daarna 200. Een verhoging van natuurlijke verloop levert het komende schooljaar 250 banen op. De rest wordt opgeleverd door ge richte werkgelegenheidspro jecten in het onderwijs. De bonden reageerden over het algemeen verheugd. Kant tekeningen werden geplaatst bij het tijdelijke karakter van de maatregel. Verder vindt men dat er gemikt moet wor den op een werkweek van 36 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net streeft met zijn raket- tenbesluit niet enkel naar bevriezing van het aantal Russische SS-20-raketten. Dat aantal moet, in onder handelingen met de Vere nigde Staten, ook worden verminderd. Daarom heeft een eventueel op 1 november 1985 te nemen besluit om geen kruisra ketten te plaatsen (name lijk als de Sovjet-Unie vanaf heden geen SS-20's meer opstelt) geen defini tief karakter. De mogelijkheid blijft dan be staan dat Nederland alsnog kruisraketten plaatst, bij wijze van aandeel in een Ameri kaans-Russisch wapenbeheer- singsakkoord. Dit heeft het kabinet de Tweede Kamer gis teren schriftelijk meegedeeld in antwoord op een groot aan tal vragen over het raketten- besluit. Het kabinet wijst erop, dat bij de beoordeling van het aantal SS-20-raketten op I november 1985 niet alleen gekeken zal worden naar de op West-Euro pa gerichte SS-20's. Ook de ra ketten die in het Aziatische deel van Rusland worden op gesteld tellen mee. „De reden daarvan is het feit dat deze sy stemen mobiel zijn en de ra ketten per trein of vliegtuig snel te transporteren zijn'al dus het kabinet. „Een toename van het aantal SS-20's in het Verre Oosten zal daarom lei den tot plaatsing van kruisra ketten in Nederland, tenzij deze toename door Verminde ringen elders in de Sovjet- Unie wordt gecompenseerd". Volgens het kabinet zijn er geen aanwijzingen, dat de Sov jet-Unie bereid zou zijn, de sta tionering van SS-20's stop te zetten in reactie op het Neder landse besluit. Het kabinet spreekt enkel de hoop uit dat de Sovjet-Unie zo spoedig mo gelijk tot andere gedachten komt. „Het besluit is een laat ste poging, langs deze weg de Sovjet-Unie tot een ommekeer bij de bouw van SS-20-raket- ten te brengen", aldus het ka binet. De ministers achten het weinig zinvol, te speculeren over het moment waarop de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie worden hervat. „De VS staan gereed om op elk moment het afgebroken over leg te hervatten teneinde tot een wapenbeheersingsove- reenkomst te komen. Daarbij is het mogelijk dat de thans geplaatste Amerikaanse wa pens geheel of gedeeltelijk uit West-Europa worden verwij derd". Het kabinet gaat ervan uit dat een verdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten over plaatsing van kruisraketten (48 of minder) in het voorjaar van 1986 binnen een maand door de Tweede en Eerste Ka mer kan worden goedgekeurd. Er kan echter geen garantie worden gegeven dat de parle mentaire behandeling nog voor de verkiezingen van me dio 1986 wordt afgerond. Een nieuw kabinet met een andere politieke samenstelling dan het huidige kan het verdrag alleen opzeggen als de VS daar ook mee akkoord gaan of als er een opzeggingsbepaling in het verdrag wordt opgenomen. Het kabinet zegt niet of dat laatste het geval zal zijn. De Westduitse minister van defensie. M. Wörner, heeft gis teren tijdens het parlements- debat gezegd dat Nederland „het verkeerde signaal" naar Moskou heeft gestuurd door het besluit over de plaatsing uit te stellen. Het Nederlandse besluit „moet twijfel doen rij zen over de eenheid van het Westers bondgenootschap", al dus Wörner. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Tindemans, verklaarde gisteren dat het Nederlandse besluit geen vre desinitiatief is, maar een po ging de coalitie van christen democraten en liberalen te redden, zonder afstand te ne men van Navo-verplichtingen. Het comité „CDA'ers tegen plaatsing" heeft gistermiddag op het Binnenhof aan CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries ruim 2500 adhesiebetuigingen overhandigd die het comité uit het hele land voor haar activiteiten had ontvangen. De adhesiebetuigingen werden aangeboden door drs. J. van Rijn uit Friesland, de heer Westhoff uit Zeeland en mevr. Van Beusekom uit Den Haag. TIJDENS HOORZITTING DEFENSIECOMMISSIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een reeks vertegenwoordigers van groeperingen pro of con tra de kruisraketten heeft gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een hoorzit ting lucht gegeven aan hun meningen over het rakettenbesluit van het kabinet. De hoorzitting was georganiseerd door de Defensiecommissie uit de Kamer ter voorbereiding op de debatten van ko mende dinsdag en woens- Achtereenvolgens hoorde de commissie woordvoerders van het IKV. Pax Christi, het Sa menwerkingsverband Stop de Neutronenbom-Stop de Kern wapenwedloop, Vrouwen te gen Kernwapens, Vrouwen voor Vrede, de Stichting Vre despolitiek, het Hervormd Vredesberaad, het Interkerke lijk Comité Tweezijdige Ont wapening (ICTO), de Federa tie van verenigingen van Ne derlandse Officieren, de vere niging Recht en Vrede, het Oud Strijderslegioen en het Komitee Kruisraketten Nee. Nieuwe gezichtspunten lever de de hoorzitting niet op. De tegenstanders van het kabi netsbesluit benadrukten voor al dat het kabinetsbesluit uit eindelijk altijd op plaatsing zal uitdraaien en de voorstanders drukten de Kamerleden op het hart akkoord te gaan met het kabinetsbesluit, waarbij veel vuldig werd gewezen op het gevaar van de Russische bewa pening. Mogelijk ook een minister naar Sovjet-Unie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet overweegt, minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken of zijn collega De Ruiter van Defensie naar de Sovjet- Unie te sturen om het Neder landse besluit over de kruisra ketten toe te lichten. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Verder is gisteren bekend geworden dat een de legatie van Eerste- en Tweede- Kamerleden in de eerste week van juli een bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. Deze reis vindt plaats op uitnodi ging van de Opperste Sovjet. Het bezoek zou aanvankelijk in april worden afgelegd. De Kamerleden zullen onder meer besprekingen voeren met de minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, met leden van het Politburo en met onderhandelaars bij het wapenbeheersingsoverleg in Genève. (Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) LONDEN De zeven lei ders van de „Vrije We reld", zoals zij wel worden genoemd, hebben op hun economische topconferen tie in Londen een „ver klaring over democrati sche waarden" uitgege- ven' Dit document bevat zeven artikelen, die bijna alle beginnen met: „Wij geloven dat. HEMELS g HWf. tK v/U. MJN i/erocroftMuuER heb. EERLIJk IW- 7jfc VIND ivrr nepieiroe ALS EEN IM- U£Lp£M JE EIGEN Spuue-J UBGTfe OAAGEN. De eerste vier artikelen bena drukken het grote goed van een democratisch stelsel, met vrije verkiezingen, vrijheid van meningsuiting en dergelij ke. In de volgende twee arti kelen wordt gewezen op de bereidheid samen te werken met alle landen, „ongeacht hun politieke, economische en sociale systeem", en op de noodzaak van vrede en veilig heid. „Elk van ons zal slechts zoveel militaire macht ont plooien als nodig is om agres sie af te schrikken en om onze verantwoordelijkheden voor een goede defensie waar te maken". De verklaring eindigt met het uitspreken van de verwachting dat op deze wijze „de toekomst met vertrouwen tegemoet wordt gezien". Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van buitenlandse za ken, mocht de verklaring gis teren presenteren. Het motief voor het opstellen van het do cument was volgens hem het tienjarig bestaan van de econo mische topconferentie en de herdenking van D-Day was. Dat had de regeringsleiders op het idee gebracht „uiteen te zetten wat hen bijeenbrengt". Howe noemde het frappant, dat nu landen met elkaar ver enigd zijn, die in de Tweede Wereldoorlog militaire tegen standers waren. De Britse mi nister zei voorts, dat het ka rakter van de verklaring niet zo gewoon is, als sommigen misschien denken. „Het gaat hier om waarden, die veel te veel mensen in veel te veel landen ter wereld moeten ont beren en die zij evenmin snel wel in vervulling zullen zien gaan". Howe zei niet te kunnen ver tellen wie het idee voor de verklaring had opgebracht. Hij onthulde wel, dat er al vele weken over gesproken was. Diplomaten op de topconfe rentie spraken het vermoeden uit. dat president Reagan de drijvende kracht was geweest. Hij zou daar niet voor willen uitkomen, uit vrees beschul digd te worden van het maken van propaganda in het kader van zijn herverkiezingscam pagne. Sir Geoffrey Howe noemde het desgevraagd „niet vreemd" dat de regeringslei ders op een economische con ferentie ook politieke bood schappen uitdragen. Volgens hem is het ook heel goed mo gelijk dat er in het slotcommu niqué aandacht wordt besteed aan „door staten gesponsord terrorisme". Daarbij doelde hij vermoedelijk op de affaire rond de Libische ambassade in Londen, die het leven kostte aan een vrouwelijke politie agent. Op deze foto is te zien hoe Enrico Berlinguer donderdag avond, toen hij door de hersenbloeding werd getroffen, door medewerkers van het podium werd geleid waar hij een kort tevoren een verkiezingsrede had gehouden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De leider van de Italiaanse communisti sche partij, Enrico Berlinguer. ligt nog steeds in coma in het ziekenhuis van Padua. Berlinguer (62) heeft een ernstige hersenbloeding gehad en is kli nisch dood. De ontsteltenis en ongerustheid over het lot van Berlinguer is in Italië zo groot, dat prak tisch het hele politieke leven tot stilstand is geko men. De campagnes voor de komende Europese verkiezingen zijh inmiddels gestaakt. Bijna alle Italiaanse politieke kopstukken hebben zich giste ren bij wijze van spreken rond het ziekbed van de commu nistische leider geschaard. De president van de republiek. Pertini, heeft zelfs een kamer voor zich in het ziekenhuis laten reserveren, om dicht bij de stervende te kunnen zijn. Arbeiders van industrieën in de buurt hebben post gevat rond het ziekenhuis, om hun leider in wat mogelijk zijn laat ste uren zijn, bij te staan. In Rome is de communistische par tijkrant met extra edities uitgekomen, en de radio en tv hou den de Italianen op de hoogte van alle medische bulletins. Het allerlaatste medische bulletin geeft weinig reden tot hoop. Maar paus Johannes Paulus II, hoofd van een kerk die tot voor kort nog allesbehalve vriendelijke relaties met de Italiaanse communistische partij onderhield, heeft be kend laten maken op dit moment voor Berlinguer te bidden. De paus wil constant van de toestand in Padua op de hoogte worden gehouden en heeft daarom zijn bisschop in Padua instructies gegeven zich naar het ziekenhuis te begeven. Materiele hulp is aangeboden door niemand minder dan Sovjet-ambassadeur in Rome Luncov. met wie Berlinguer de laatste tijd ook niet meer op zo goede voet stond. Luncov heeft een team van de beste Sovjet-specialisten ter beschik king gesteld. Zij zouden in Moskou klaar staan om naar Ita lië te vliegen. De onsteltenis die de ineenstorting van Berlinguer in het Italiaanse publieke leven heeft veroorzaakt, wordt ver klaard door de enorme sympathie die hij in het hele land genopt èn door zijn enorme politeiek betekenis. Berlinguer is al meer dan dertien jaar de onbetwiste leider van de grootste communistische partij in de vrije wereld. Hij is de man van het Eurocommunisme, van het historisch compro mis, van de scheuring met Moskou. Berlinguer heeft al die jaren lang bij vriend en vijand veel respect afgedwongen. Als hij sterft, zal zijn dood niet zonder gevolgen zijn voor de communistische partij en niet minder voor de gehele Ita liaanse politiek. ADVERTENTIE Nautilus heeft prima rook- en lichtsignalen. Ook voor open boten. Parachute-vuurpijlen 48,20. Handfakkels 13,30 Handrooksignalen 25,-. Komplete sets noodsignalen vanaf 55,80. Koop de beste. Bij Nautilus dus. Die zijn goed gekeurd. Dus veilig. Zelfs voor Ome Kees. NAUTILUS WATERSPORT B.V. Treilerweg65 I Ky 2583 DB Scheveningen TeL 070547171

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7