i CIRCUIT T entoonstelling in De Waag over jubilerende £e4dóe<3owant f Leidse Courant vervult liefste wensen van lezers De krant toen en nu LEIDSE T ennistoernooi 90K BEKROONDE INZENDINGEN STORLD PRESS PHOTO Jubileumjaar moet positie versterken i£IDEN ÜeidóaQowiarit ZATERDAG 9IUNI1984 PAGINA 3 Leidse Courant eft voor ieder kind geboren wordt op 1 ;tober 1984 (de dag larop de krant precies jaar bestaat) een zil- ren spaarlaars klaar an. Het sturen van geboortekaartje L ar de Leidse Courant ostbus 11, 2300 AA iiiiden) is voldoende h de fraaie laars zo oedig mogelijk thuis izorgd te krijgen. »i| omMasterstitel De Leidse Courant, die in zijn kolommen altijd veel aandacht besteedt aan de (plaatselijke) sport, houdt deze zomer in samenwer king met het district Lei den van de Koninklijke Lawn Tennis Bond op tal van tennisparken in Lei den en omgeving het LC- Tennis Circuit. De finale, de zogenaamde „Masters", wordt op 1 en 2 septem ber gespeeld op de banen van de Leidse vereniging Roomburg. De Leidse Courant heeft een zoete ver rassing in petto voor iedereen die tege lijk met de krant op 1 oktober 1984 vijf enzeventig jaar wordt: een pracht van een taart, vervaar digd in de banketbakkerij van Van Dam aan de Steenstraat Mm in Leiden. Graag tijdig een briefje naar de Leidse Cou- rant (Postbus 11, 2300 AA Leiden), opdat de taart op de verjaardag zelf bezorgd kan worden. Als het even kan ge beurt dat door de Leidse Cou rant-dubbeldeksbus. De jubileumactiviteiten van de Leidse Courant zijn al begin - dit jaar op gang gekomen, i Sinds die tijd prijkt namelijk W niet alleen dagelijks een jubi- - - leumvignet op de voorpagina, W®*? maar is er ook een affiche-ac tie gaande. Verenigingen en organisaties konden bij de krant kosteloos affiches laten maken om eigen activiteiten aan te kondigen. Het aantal ge gadigden voor deze affiches was overstelpend. In totaal wor den ruim 5000 biljetten verspreid onder talrijke verenigin gen en organisaties, die variëren van de geitenfokvereniging in Zoeterwoude tot het museum De Lakenhal in Leiden. e >n ie )r "tlDEN Een groots igezette tentoonstelling het Waaggebouw aan nt Aalmarkt in Leiden bërmt een hoogtepunt van ;rt activiteiten, waarmee k<t Leidse Courant haar eij-jarig bestaan luister wiat bijzetten. De expositie ,e|urt van 13 tot en met 27 December en is dagelijks topend (ook op koop- »ond), behalve op zon- de tentoonstelling wordt 3Pr middel van een doorlo- jaade dia-presentatie een twéld gegeven van de belang- j^ste gebeurtenissen in de af- Kunstzinnige surprise bij het Waaghoofd Tijdens de jubileumtentoonstelling van de Leidse Courant wordt tegenover het gebouw De Waag een kunstzinnige sur prise opgesteld. Tijdens een receptie voor de relaties van de Leidse Courant, waarmee de expositie op vrijdag 28 septem ber wordt afgesloten, wordt op een feestelijke wijze aan dacht aan het kunstwerk besteed. gelopen 75 jaar. Tevens wor- inzenden. Ook kan men er een den er de foto's getoond die kijkje nemen in de keuken onlangs werden bekroond in van Sijthoff Pers BV, het het kader van World Press Zuidhollandse uitgeverscon- Photo; een reizende expositie cern waartoe de Leidse Cou- waarvoor jaarlijks topfotogra- rant behoort. Zo geeft deze fen uit heel de wereld wérk tentoonstelling over „de krant in heden en verleden" onder meer een beeld van de manier waarop zij werd en wordt ge maakt, zowel redactioneel, technisch als commercieel. Bij de demonstraties wordt een uitgebreide toelichting gege ven op de moderne tekstver- werkende apparatuur, bijvoor beeld de aan computers gekop pelde beeldschermen waarop journalisten tegenwoordig hun artikelen „schrijven". Met een nostalgische knipoog naar het verleden zullen grafici van de oude stempel laten zien, hoe zij vroeger achter een loodzetma- chine hun vak beoefenden. Een telex, waarop doorlopend nieuws uit heel de wereld bin nenkomt, ontbreekt uiteraard niet op deze tentoonstelling. Ook wordt plaats ingeruimd voor xle presentatie van twee internationaal operende doch terondernemingen van Sijt hoff Pers BV: Transpotel en SVP, die beide zijn gespeciali seerd in informatieverstrek king aan het bedrijfsleven in de meest brede zin van het woord. Voor wie is de tentoonstelling bedoeld9 Natuurlijk voor ie dereen die belangstelling heeft voor het produkt krant. En wie heeft dat niet, die met bei de benen in deze maatschappij staat? Alle leerlingen van de zesde klassen van de basisscholen alsmede die van het voortgezet onderwijs krijgen binnenkort via de schoolleiding een aparte uitnodiging voor een klassi kaal bezoek. De toegang is voor iedereen gratis. LEIDEN De Sleutelstad neemt in krantenland een uitzonderlijke positie in. Hoeveel Nederlandse steden van vergelijkbare grootte kunnen nog bogen op de ver schijning van meer dan één dagblad? Vrijwel overal "is de regionale nieuwsvoorziening sterk verschraald. Wat spijtig is voor de kranten die het loodje hebben gelegd, maar ook voor de lezers. Waar het nieuws wordt gemo nopoliseerd, gaan nuances onvermijdelijk verloren. Leiden kent nog wel twee kwaliteitskranten en dat willen beide graag zo houden. Daarbij onderscheidt de Leidse Courant zich van haar gewaardeerde concurrent door een open christelijke levensoriëntatie. In 1909 opgericht als katholiek dagblad, wil de krant nu nieuwsbron zijn voor allen die zich in hun levensbe schouwing verwant weten met zowel het christelijk geloofs- en cultuurgoed als met de democratische traditie. Het merendeel van de abonnees is verbonden aan een van de drie grote kerkgenootschappen, maar ook buitenkerkelijken blij ken zich bij de Leidse Courant heel goed thuis te kunnen voe len. j Want wat betekent een open christelijke levensvisie voor de da gelijkse praktijk van ons type journalistiek? Dat we een krant proberen te maken die niet alleen actueel, veelzijdig en boeiend is, maar ook en vooral: verdraagzaam. Doordrongen van de gelijkwaardigheid van alle mensen, bejege nen we in onze berichtgeving individuen en organisaties met respect. Tegenstellingen willen we signaleren zonder ze aan te scherpen. We trachten begrip te kweken in plaats van te polari seren, waarbij we een kritisch, soms zeer kritisch oordeel niét schuwen, maar dan wel zonder de ander te krenken. Zoals mag blijken uit onze commentaarrubriek. Onafhankelijk van welke maatschappelijke organisatie dan ook, vaart de Leid se Courant ook in deze rubriek een eigen koers. Waar we onze c ltuur-historische wortels gemeenschappelijk hebben met die van het CDA, zal het echter niet verbazen dat onze opvattingen in de praktijk dikwijls in de buurt komen van de standpunten van deze partij. Vanuit deze visie op mens en samenleving maken we een regio naal dagblad met grote betrokkenheid bij kerk en levensbe schouwing en met bijzondere aandacht voor de rooms-katholië- ke kerk, de gereformeerde kerken en de hervormde kerk. Een visie die aanspreekt? Na vijfenzeventig jaar hoogte- en dieptepunten zeggen thans rond de 12.000 abonnees ,ja" op deze vraag. Commercieel bete kent dat een draagvlak waarop we ons staande houden. Maar het kan beter. Daarom willen we in dit jubileumjaar grotere be kendheid geven aan de Leidse Courant en de visie waaruit zij gemaakt wordt. Een tijd die zo verdeeld is als de onze, behoeft een krant die dis mensen bij elkaar brengt. „P-kruiser verspreidt watersportkranten tijdens het jubileumjaar vaart de Leidse Courant gedurende de zomermaanden met een krui- m rond over de Zuidhollandse plassen, met name de Braassem, de Kaag en de Westeinder, om errecreanten speciale watersportkranten aan te reiken. De bijlage verschijnt elke woensdag. De innees krijgen hem uiteraard thuisbezorgd. De jubilerende Leidse Cou rant gaat de laatste drie maanden van dit jaar elke week een hartewens van een ingezetene of een orga nisatie uit haar versprei dingsgebied vervullen. Wie heeft ze niet, die harte- wensen? Die soms lang ge koesterde, onvervulde wen sen. Iets dat je zou willen doen, zou willen zien, zou willen meemaken. Waarover je al zo lang hebt zitten dag dromen. Waar je 's nachts plotseling wakker van wordt. Om dan later tot de ontnuchterende vaststelling te komen, dat de droom toch nooit zal worden verwezen lijkt. Maar nu komt dan toch die onverwachte kans. De Leid se Courant zal vanaf 1 okto ber wekelijks een wens in vervulling doen gaan. Daarom: stuur de krant uw liefste wens. Maak van uw hart geen moordkuil. Ga er eens even voor zitten en schrijf die brief. Hoe eerder hoe beter. Daarbij moet uiteraard wel worden beseft, dat de Leidse Courant niet in staat is het onmogelijke te verrichten en zeker niet beschikt over on beperkte geldmiddelen om uitgesproken kostbare ver langens te doen realiseren. Alleen de origineelste, de aansprekendste wensen zul len worden verwerkelijkt. Jury Om tot een zo verantwoord mogelijke keus te komen heeft de krant een aantal prominente ingezetenen van deze regio uitgenodigd in de jury zitting te nemen. Dat zijn mr. E. H. Toxopeus en mevrouw T. Gardeniers (beiden lid van de Raad van State), de heer R. G. H. El frink (de woordvoerder van het Heinekenconcern), top- tafeltennisster Bettine Vrie- sekoop, de heer A. G. Sij thoff (commissaris van het krantenconcern waartoe de Leidse Courant behoort) en drie redacteuren van de Leidse Courant. De hartewensen kunnen tot uiterlijk 1 oktober worden ingestuurd, maar gezien de tijd die het verwerkelijken van de wensen ongetwijfeld van de LC-organisatie gaat vergen, wordt medio juli al de eerste selectie gemaakt. Hoe eerder men dus zijn of haar wens instuurt des te meer kans men maakt. Een briefje naar de Leidse Cou rant (Postbus 11, 2300 AA Leiden) met als vermelding „Liefste Wens Actie" en een zo precies mogelijke om schrijving is voldoende. Ie dereen die binnen het ver spreidingsgebied van de Leidse Courant woont, groot en klein, jong en oud, kan er aan meedoen. Correspondentie over deze actie is niet mogelijk. En als uw wens niet in vervulling mocht gaan, dan is dat jam mer, maar is er niets aan te doen. Uw droom gaat dan letterlijk in rook op, want alle niet vervulde wensen worden verbrand. HUIS-AAN-HUIS Jubileumnummer om te bewaren De Leidse Courant brengt ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan een extra nummer uit. Dit jubileumnummer wordt donderdag 13 september, vlak voor de opening van de jubi leumtentoonstelling in De Waag, huis-aan-huis verspreid in een groot deel van Leiden en omgeving. De voorpagina van deze uitga ve wordt getekend door Milou Hermus, een illustratrice die met eigentijdse tekeningen in onder meer The New York Ti mes internationaal naam maakte. In dit extra nummer staat het onderwerp „krant" uiteraard centraal, maar er wordt ook ruime aandacht be steed aan de belangrijkste soci ale, culturele en maatschappe lijke ontwikkelingen in Lei den en omgeving gedurende de afgelopen drie kwart eeuw In deze uitgave komt voorts een pagina met louter actuele foto s uit Leiden en omgeving, die deel uitmaken van een puzzelwedstrijd onder het motto „Ken uw stad en streek". Kortom, een bijlage die beslist het bewaren waard !3:EIDEN De titel Leidse ourant bestaat al sinds 1638. ^gelmatig verscheen en in fvë loop van de eeuwen door •i£erschillende drukkerijen 8 .erd samengesteld. Be- jieiemdste krant uit Leiden in teiroeger jaren (rond 1750) was Gazette de Leyde, die als ihitft meest gezaghebbende 5. euwsblad van Europa te 0 >ek stond. Dit blad ver heen in de Franse taal en WEerd over alle hoofdsteden ®nin ons werelddeel ver- iHj)reid. |C thans jubilerende Leidse purant kwam als dagblad )E^or het eerst op de markt op ■y joktober 1909, na een aan- tèiiopperiode van enkele jaren hebben doorgemaakt als :h%eemaal per week verschij- bnd nieuwsblad. De krant volksdeel van Leiden en wij de omgeving. Als neutrale krant bestond al het Leidsch Dagblad en enkele jaren later zou voor protestants-christe lijke Leidenaars de Nieuwe Leidse Courant volgen. Deze laatste krant is inmid dels verdwenen, evenals het destijds eveneens in Leiden verschijnende blad Het Va derland en de plaatselijke editie van Het Vrije Volk. De LC verloor haar zelfstan digheid halverwege de jaren zestig. Met het Haagse dag blad Het Binnenhof werd Westerpers bv gevormd, die later als dochteronderneming een commercieel onderdak vond bij het Sijthoff Pers concern. Dit concern is in Zuid-Holland de uitgever van onder meer ook de Haagsche Courant, de Goud- sche Courant, het Econo misch Dagblad en tal van huis-aan-huis-bladen. Het verspreidingsgebied van de Leidse Courant is tamelijk uitgestrekt. Het omvat Lei den en randgemeenten, de gehele Duin-en Bollenstreek, alsmede de Rijn- en Veen- streek. Een gebied van rond 400.000 inwoners. De kern-redactie van de Leidse Courant is gevestigd aan de Apothekersdijk 34 in Leiden. Daar werken 12 jour nalisten in vaste dienst. Voorts zijn er vier fotografen en enkele tientallen mede werkers op freelance basis aan de krant verbonden. Zij verzorgen gezamenlijk het regionale nieuws. Het nieuws uit binnen- en buitenland wordt verzameld en bewerkt door de centrale redactie in Rijswijk, waar verspreid over verschillende afdelingen ruim vijftig jour nalisten werken die deze ru brieken ook voor het Haagse dagblad Het Binnenhof ver zorgen. De Leidse Courant is uiter aard aangesloten op de telex- netten van alle vooraan staande binnen- en buiten landse persbureaus, zoals ANP, AP, UPI, AFP, DPA, Tass en Reuter. De Leidse Courant is ook aangesloten bij de Pers Unie, een combinatie van regionale dagbladen in Nederland en België, die redactioneel sa menwerken. Pers Unie heeft een parlementaire redactie in Den Haag en een staf van ei gen redacteuren in binnen- en buitenland. Bovendien wisselen de aangesloten bla den onderling kopij uit. De gezamenlijke oplage bedraagt dagelijks rond 575.000 exem plaren. Dank zij de Pers Unie be schikt de Leidse Courant ook over de kopij van The Guar dian, het toonaangevende Engelse ochtendblad, dat cor respondenten over de hele wereld heeft. Wat hebben een handdoek, een Parker balpen en een klokje gemeen? Het antwoord is simpel: de Leidse Courant. Want geheel in stijl van de viering van LC 75 zijn er voor de abonnees leuke herinneringen te verdienen. Hoe dat verdienen in z'n werk gaat? Welnu, heel eenvoudig: maak een nieuwe abonnee, moeilijk kan dat immers niet zijn. Ooms, tantes, buren, vrienden en kennissen. Allemaal komen ze in aanmerking. Elke nieuwe abonnee is goed voor een van de cadeau's. Met dien verstande, dat vijf abonnees goed zijn voor vijf handdoeken. Plus nog een sierlijke bonbonschaal als extraatje vanwege het vijftal. Stuur naam, adres en telefoonnummer van de nieuwe lezer(s) naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, Den Haag. Korte tijd later ploft dan zo'n roomwitte handdoek, stijlvol büreauklokje of schrijfgrage balpen op uw deurmat. Bent u (nog) geen abonnee van de Leidse Courant, maar wilt u het jubileum toch als vaste lezer meemaken, dan kan dat natuurlijk ook. Een briefje of telefoontje naar de Leidse Courant en u kan op een passend welkom rekenen. OPGEGEVEN DOOR: CJ O rssi m ra trm £iu rr~i rrri

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3