STRIJD OM DE EUROPES Finale Belgie maakt van nood een deugd Frankrijk wil nu eindelijk prijs Denen kennen slechts luxe problemen Joegoslavië onvoorspelbaar ZATERDAG 9 JUNI j Ih het toernooi om de Europese voetbaltitel, dat komende dinsdag be gint met het duel Frankrijk-Denemarken, wordt in twee poules ge speeld. Op deze pagina een inventarisatie van groep I met België, Joe goslavië, Denemarken en Frankrijk. Op de hiernaast liggende pagina de andere groep met West-Duitsland, Roemenië, Spanje en Portugal. BRUSSEL Het humeur van Guy Thijs lijkt niet kapot te krijgen. Van elke nood maakt de beminnelijke Belgische bondscoach een deugd. Zelfs uit het omkoopschandaal, dat als een schaduw het Belgische voetbalelftal achtervolgt, weet Thijs een positief puntje te halen. Een dwangbuis staat hem kennelijk wel: de vrijwel nieuwe verdedi ging, waarmee Thijs enige maan den geleden moest beginnen vol doet boven verwachting. Tot zijn eigen verbazing wonnen de Rode Duivels twee weken nadat de spe lers van Standard Luik waren ge schorst met 1-0 van Polen. De zege in Warschau op de num mer drie van de wereldtitelstrijd in Spanje maakte ook internationaal indruk. De mogelijke reserve ten aanzien van de nieuwbakken inter nationals is inmiddels geweken. Twijfel geldt slechts erkende krachten. Erwin Vandenbergh, de Europese topscorer van vier jaar geleden, is geblesseerd. Aanvoerder Frank Vercauteren tobt met een pijnlijke knie, waarvan de genezing waarschijnlijk meer van psychische dan lichamelijke aard is. Van het grootste belang is de aan wezigheid van Jean Marie Pfaff. Op Michel Renquin na, die voor Servette in Zwitserland speelt, kijkt de doelman tegen louter nieu we ruggen aan. Eric Gerets en Walter Meeuws moesten als gevolg van het omkoopschandaal met Wa terschei het veld ruimen en daar naast mist Thijs voorstopper Luc Millecamps wegens een blessure. Thijs heeft in vier maanden in feite een nieuw elftal moeten vormen. De affaire-Standard heeft het na tionale elftal ontegenzeglijk ver zwakt", zegt de 61-jarige coach. ..Maar België is aan de beterende hand". Maar België, waar de middenvel der van Anderlecht al zijn hele le ven woont, bevalt hem ook wel. De Italiaanse miljoenenclubs blijven lonken, maar inmiddels heeft Scifo voor vijf jaar bij Anderlecht gete kend. In recordtijd is ervoor ge zorgd dat de ontdekking van 1984 de Belgische nationaliteit heeft ge kregen. Tot het groepje nieuwelingen be hoort ook nationaal topscorer Nico Claesen, die juist achter Marco van Basten naast de zilveren schoen greep. De 21-jarige Claesen, die uit komt voor de bijna failliete buurt genoot van Standard, Seraing, de buteerde een half jaar geleden in de selectie van Thijs. Achterin lijkt Walter de Greef voorbestemd om een aantal taken van geschorste spelers over te nemen. Zonder Meeuws, Gerets, Gerard Plessers, ^os Daerden, Guy Van- dersmissen start België het eind- toernooi om de Europese titel met de last van de „zilveren" medaille in de ransel. In Rome verloor Bel gië vier jaar geleden in de finale van West-Duitsland met 2-1. Zes spelers van het team, dat wel be kendheid maar geen populariteit verwierf, zijn er in Frankrijk nog bij: naast Pfaff en Renquin, Jan Ceulemans, René Vandereycken, Raymond Mommens en Francois Vanderelst. De schoonheidsprijs zal hel Belgi sche voetbal wel nooit krijgen. Sterke punten zijn strijdlust, een enkele speler met ervaring, een bij na perfecte beheersing van de bui- tenspelval, evenwicht en kame raadschap. De gemoedelijke Thijs verwezenlijkte de droom van zijn Nederlandse collega Rijvers om vooral een vriendenploeg te forme ren in een handomdraai. Selectie Doel: Jean-Marie Pfaff (Bayern Mün- chen), Jacky Munaron (Anderlecht) en Wim de Coninck (Waregem). Verdediging: Michel Renquin (Servet- te), Paul Lambrichts en Mare Baeke (beiden Beveren), Leo Clijsters (Wa terschei). Michel de Wolf (Gent), Wal ter de Greef (Anderlecht). Middenveld: Frank Vercauteren, Renè Vandereycken en Vincenzo Scifo (al len Anderlecht), Ludo Coeck (Inter Milaan), René Verheyen (Club Brug ge), Raymond Mommens (Lokeren). Aanval: Nico Claesen (Seraing), Jan Ceulemans (Club Brugge), Erwin Van denbergh en Alex Czerniatynski (bei den Anderlecht), Eddy Voordeckers (Waterschei). Nieuwste aanwinst De allernieuwste aanwinst van de Belgische ploeg komt uit Sicilië. De 18-jarige Enzo Scifo droomde er nog niet zo lang geleden van ooit voor het Italiaanse elftal te spelen. Voorspoedig Voor België verliep de weg naar de eindronde voorspoedig. In de kwa lificatiereeks sloot België als enige de eerste vier duels winnend af. In de herfst van het vorig jaar - Ne derland miste toen definitief de eindronde - ging het de Belgen wat minder voor de wind: een gelijk spel tegen Schotland en een neder laag in Zwitserland. Op 29 februari moest de nationale formatie een trots record prijsgeven. Voor het eerst in vijf jaar leden de Rode Duivels een nederlaag in het Hei- zelstadion. De Europese kampioen West-Duitsland zegevierde met 1-0. Thijs voert sinds 22 mei 1976 het bewind over de nationale ploeg. Hij volgde Raymond Goethals op. In de eerste vier jaren testte hij liefst 46 spelers, onder wie 30 debutan ten. Thijs is met de loting voor „Frankrijk" in zijn nopjes. Zijn grootste wens, niet met West-Duits land in één groep te worden ge plaatst, is in vervulling gegaan. „We hebben nu een goede kans als tweede uit onze groep tevoorschijn te komen. West-Duitsland zal onge twijfeld als eerste in zijn poule ein digen en dan treffen wij elkaar in de halve finales", aldus Thijs' pro fetie. België speelt na het openingsduel met Joegoslavië tegen Frankrijk. Van de 63 wedstrijden tegen Frankrijk werden er 28 gewonnen, eindigden er zestien onbeslist en negentien keer werd een nederlaag geïncasseerd. De derde poule wed strijd is op 19 juni tegen Denemar ken. Van de zeven duels won Bel gië er drie, twee wedstrijden had den geen winnaar en twee duels werden verloren. Guy Thijs moest in vier maanden tijd een nieuw elftal vormen. Er is maar een groot probleem voor bondscoach Piontek. Hij heeft te veel spelers die in aanmerking komen vooreen plaats in het elftal. PARIJS Als de equipe van bondscoach Michel Hidalgo straks in Parijs het Europese kampioenschap behaalt - en de Fransen zijn zo chauvinis tisch daar niet aan de twijfe len - dan zou dat het eerste echte succes betekenen voor het Franse nationale elftal. Door oogstrelend voetbal hebben de „tricolores" de laatste jaren wel veel lof geoogst, maar telkens als het op de verdeling van de prijzen apnkwam, visten de Fransen jam merlijk achter het net. De hoogste klassering die men bij een belang rijk toernooi heeft bereikt dateert uit 1958. Door West-Duitsland met 6-3 aan de kant te zetten werden „Les Bleus" toen derde bij het WK in Zweden. Volgens sterspeler Michel Platini heeft zo'n bronzen medaille geen waarde, net zo min als de vierde plaats bij het laatste WK in Spanje. Alleen een kampioenschap geeft internationaal aanzien en de tijd is nu rijp voor een titel, vindt hij. De begaafde nummer 10: „Ik wil als Europees kampioen een ereronde maken in het Pare des Princes. Te gen wie we de finale spelen is niet belangrijk. Als Frankrijk maar voor eigen publiek wint". Een triomf van Frankrijk zou een passend sluitstuk zijn van dit voor Platini zo glorieuze seizoen. Eerder behaalde hij immers een landskam pioenschap met Juventus, won de Europa Cup voor bekerwinnaars en werd gehuldigd als topscorer in de Italiaanse competitie. Voeg daarbij nog de op handen zijnde uitverkiezing tot Europees voetbal ler van het jaar en duidelijk wordt dat de held van voetbalminnend Frankrijk op een unieke Grand Slam uit is. Begrijpelijk dat trainer Hidalgo on langs wit weg trok toen in een Frans sensatieblad bekend werd gemaakt dat Platini van plan zou zijn zich tot Italiaan te laten natu raliseren. Het bleek een grapje, waarmee men de zenuwsterkte van de bondscoach wilde testen. Platini zelf verklaarde daarop dat hij zijn nationaliteit nooit voor lires zou verkopen. Hij stelde onvoorwaar delijk te geloven in het Franse voetbal en in de ideeën te over van trainer Hidalgo. De aanvoerder van de „tricolores" beloofde tot aan het einde van zijn carrière (over drie jaar denkt hij te stoppen) beschik baar te blijven voor de nationale ploeg. Uitzonderlijk Al is Michel Platini natuurlijk een uitzonderlijke speler, coach Hidalgo hoeft geenszins te wanhopen als de briljante strateeg zich om de een of andere reden zou wegvallen. Want ook zonder de man uit Turijn heeft Frankrijk laten zien goed uit de voeten te kunnen. Toen Juventus zijn vedette in maart niet wilde vrijgeven voor een oefenwedstrijd van de Fransen tegen West-Duits land en Hidalgo bovendien niet kon beschikken over een aantal andere oudgedienden greep een nieuwe lichting Frans talent de kans zich voor het spel op het hoogste niveau kandidaat te stellen. De zege met 1-0 van „Les Bleus" was maar een zwakke afspiegeling van de verhouding in het veld. Het agressieve spel van Daniel Bra vo (21), Yvon le Roux (24), een voorstopper die vanwege zijn pos tuur de bijnaam „Obelix" heeft, en vooral van Bruno Bellon (22), een aanvaller die wat betreft zijn speel stijl doet denken aan Boniek van Juventus, moet Hidalgo (opvolger van de ooit bij Ajax werkzame Roe meen Stefan Kovacs) het nodige vertrouwen in de toekomst hebben gegeven. Een goede toekomst ligt waar schijnlijk ook nog in het verschiet voor de matchwinnaar tegen de Duitsers, de wat verlegen Bernard Genghini (26) van Monaco. Tot nu toe heeft hij altijd in de schaduw moeten opereren van de grote Pla tini en werd soms buiten de ploeg gelaten omdat hij niet in het sy steem paste. Met de ervaren Gires- se en Jean Tigana (respectievelijk 31 en 28 jaar) beschikt Hidalgo nog steeds over één van de technisch sterkste middenvelders van de we reld. KOPENHAGEN Bonds coach Sepp Piontek van Dene marken heeft Denemarken voor de tweede keer in de eindronde van de strijd om de Europese titel gebracht. Twin tig jaar geleden waren de De nen er ook bij in Spanje, toen de eindronde nog was beperkt tot twee halve finales, een wedstrijd om de derde plaats en de halve finales. Denemar ken werd in Spanje vierde. Piontek, op 5 maart 1940 geboren in het toen Duitse Breslau, dat na de tweede oorlog als Wroclaw in Polen kwam te liggen, werd in ja nuari 1979 benoemd tot bondscoach van Dénemarken. Zes maanden la ter trad hij in dienst als de opvolger van Kurt Nielsen. In de op dat mo ment lopende kwalificatieronde voor het Europese kampioenschap was Denemarken al kansloos. Pion tek vond echter een ploeg met toe komst, een selectiegroep die door zijn jeugd nog een aantal jaren vooruit kon. Met vier punten uit zes wedstrijden telde Denemarken al niet meer mee voor de eindron de van het Europese kampioen schap van 1980. De Duitser had tijd nodig voor zijn ombuigingsoperatie, ook de twee laatste wedstrijden, onder zijn be wind gingen verloren, 0-1 op Wem bley tegen Engeland, 0-3 in Sofia tegen de Bulgaren, die nog nooit te gen Denemarken een nederlaag le den. Voor de volgende grote con frontatie, de voorronde voor het wereldkampioenschap in Spanje had Piontek zijn ploeg ook nog niet klaar. De eerste drie wedstrijden, tegen Joegoslavië, Griekenland en Italië gingen verloren, uit de vol gende vijf wedstrijden haalde het elftal echter acht punten. De De nen kwamen terug op het niveau van meer dan een halve eeuw gele den, de oertijd van het Europese voetbal waar de dienst door ama teurs werd uitgemaakt. Talent gerijpt Het prille talent was gerijpt, had wat bijgeleerd bovendien. De indi viduen uit de Deense selectie wa ren geschoold bij Europese topclubs en Piontek kon er naar believen gebruik van maken. De „groentjes" waren ervaren spelers geworden. Preben Elkjaer Larsen, werkzaam van Lokeren, vertelde: „Toen ik voor het eerst op Wembley speelde, in 1979, was ik overdonderd, over bluft. vol bewondering voor die ge weldige omgeving. Je stond er met de instelling geweldig, dat ik zo iets mee mag maken en je stond er fei telijk geen moment bij stil, dat je eigenlijk gekomen was om te win nen. Die handicap zijn wij in de loop van de jaren kwijt geraakt. Wij weten nu wat wij kunnen, wij zijn ervan overtuigd geraakt dat de tegenstander niet meer mogelijkhe den heeft dan wij. Wij hebben een last van ons afgeworpen". Denemarken kwalificeerde zich voor Frankrijk door Engeland, Hongarije en Griekenland uit te schakelen in een groep waar ook Luxemburg nog in figureerde. Be slissend waren de twee wedstrijden tegen Engeland, die de Denen drie fiunten opleverden. Thuis een ge- ijkspel van 2-2 dank zij de gelijk maker in de laatste minuut van Jesper Olsen, die daar de basis leg de voor zijn transfer naar Manches ter United. Uit door een overwin ning met 1-0 dank zij een straf schop van Allan Simonsen, die de 82.000 toeschouwers niet hoorde en Peter Shilton geen kans liet. Selectie Doel: Ole Kjaer (BK Esbjerg), l Quist (KB Kopenhagen) en Tr<j, Rasmussen (AGF Aarhus). 1 Verdediging: Sören Busk (AA Gejf Jan Mölby (Ajax), Ivan Nielsen (Fef, noord), Morten Olsen (Anderlecl' Ole Rasmussen (Hertha BSC), J« Sivebaek (Vejle BK). j Middenveld en aanval: Jens-Jönf Bertelsen (Seraing). John LaurldÉ (Espanol). Sóren Lerby (Bayern Mfe chen). Allan Simonssen (Vejle a Klaus Bergreen (Pisa). Kenneth Brj' (PSV), Preben Elkjaer-Larsen (Lo ren), Michael Laudrup (Lazio Roiu Tychosen (Vejle), Frank Arnesen derlecht) en Jesper Olsen (Manche ter United). Eén echte Piontek heeft de laatste jaren ei genlijk maar van één echt Deense voetballer gebruik gemaakt, doel man Ole Kjaer, aan wie vette con tracten voorbij zijn gegaan, net als bij zijn collega's uit de selectief Ole Qvist en Troels Rasmusse# ieder ook een keer in de kw; tieronde in het doel stondei anderen behoren tot de vijftij nen, die van het nationale een „Europese Gemeenschap tail" hebben gemaakt, die het grote supporterslegioen betei komt dan de vertegenwoordij ploegen van andere landen. Simonsen speelt ook weer in marken, maar de middenvj heeft ook de shirts van Boi Mönchen-Gladbach, Barcelonj Charlton Athletic gedragen. De coach heeft eigenlijk maai groot probleem. Hij heeft te spelers die in aanmerking ki voor een plaats in het elftal, hebben een groep van twintig Iers", beweert Jesper Olsen. „1 van hen is bereid voor de am te werken, kan het ook aanva; dat de elftalsamenstelling well1 anders uitvalt dan hij had f wacht. Denen hebben voetbal S als een plezierig spelletje I schouwd. Sinds wij echte profi nals zijn geworden, is de inst< veranderd. Maar binnen de die geleidelijk in leeftijd en ring is gegroeid, leeft nog altij overtuiging dat het spel veel zier kan opleveren. Daar wij dus voor." De overwinning in Athene Denemarken minder op zijl dan het succes van Wembley maanden eerder. Op de ovel ning in Athene werd gereker Londen ontdekte men dat vreemdelingenelftal tot de stel acht van Europa kon horen, ontdekkingsreis naar Wen werd gemaakt door 15.000 su] ters, 83 procent van de vijf mi inwoners van Denemarken vi de uitzending op de televisie,! record, maar Piontek en tweel zijn voor het merendeel in het' tenland werkende spelers heil Denemarken dan ook weer pleet voetbalgek gemaakt. Selectie Doel: Joel Bats (Auxerre). Philippe Bergeroo (Toulouse), Albert Rust (So- chaux). Verdediging: Manuel Amoros (Mona co). Patrick Battiston (Bordeaux), Maxime Bossis (Nantes), Jean-Fran- cois Domergue (Toulouse), Yvon le Roux (Monaco). Thierry Tusseau (Bor deaux). Middenveld: Luis Fernandez (Paris Saint Germain), Jean-Marc Ferreri (Auxerre). Bernard Genghini (Mona co), Alain Giresse (Bordeaux). Michel Platini (Juventus). Jean Tigana (Bor- Aanval: Bruno Bellone (Monaco), Da niël Bravo (Monaco), Bernard Lacom- be (Bordeaux), Dominique Rocheteau (Paris Saint Germain) en Didier Six (Mulhouse). Achilleshiel De achilleshiel van de ploeg is de doelman. Nog altijd is Hidalgo op «zoek naar een koele doelveidedi- ger, die in staat is ballen vast te houden. Na het echec met Jean- -Luc Ettori, voor wie de Fransen tijdens de laatste WK banger wa ren dan voor de aanvallers van de tegenpartij, probeert hij het deze keer Joel Bats, de sluitpost van Auxerre. Aangezien Frankrijk als organise rend land was vrijgesteld van kwa lificatiewedstrijden heeft Hidalgo zich moeten behelpen met vriend schappelijke wedstrijden. De laatste dertien keer dat zijn ploeg in actie kwam had men achtmaal reden na afloop een fles champagne open te trekken. In twee jaar tijd werd slechts één wedstrijd verloren. In Kopenhagen verloor Frankrijk of „de bende van Hidalgo" zoals de Franse pers de ploeg aanduidt met 3-1 van Denemarken. Uitgerekend tegen die tegenstander spelen „Les Bleus" dinsdag de openingswed strijd van het EK. BOB VAN HUET Franse bondscoach Michel Hidalgo: „Ik wil als Europees kampioen een ereronde maken in het Pare des Princes". DEN HAAG Bij het Joego slavische voetbal weet je bijna nooit waar je aan toe bent. Het is alles of niets en meestal is het maar een klein beetje alles en een boel niets. Zoals in 1976, toen de eindronde van het Europees kampioen schap in Joegoslavië zelf werd gespeeld. Wie heeft toen niet genoten van de eerste helft tegen West-Duitsland, waarin vooral de oude meester Dzjajic en de razendsnelle Popivo- da het publiek in extase brachten. Er werd echter na verlenging (2-0, 2-2, 2-4) toch verloren en de Joego- slaven werden laatste, omdat ze in de wedstrijd om de derde en vierde plaats ook nog Nederland voor moesten laten gaan. Die ene helft, of liever gezegd dat ene half uur tegen de Westduitsers, bewijst op welke grandioze manier de Joegoslaven voetbal kunnen spelen. En dat hebben ze nadien niet verleerd. De situatie is er voor hen niet veel anders op geworden. Sedert jaar en dag zwermen ze uit over heel Europa, om, de één voor IvanGudelj moet opnieuw een belangrijke rol gaan vertolken in het Joegoslavische elftal. veel, de ander voor minder geld, in het buitenland te spelen. Honder den hebben inmiddels die stap ge waagd. Joegoslavië is de kampioen van de legionnairs. Toch heeft bondscoach Todor Vese- linovic slechts één in het buiten land vertoevende speler voor het komende Europees kampioenschap in Frankrijk opgeroepen. Dat is Sa- fet Susie van Paris Saint-Germain. Het opvallende daarbij is dat Vese- linovic voorbij ging aan de bij FC Nantes spelende Halilhodzic, die de afgelopen twee seizoenen zeer sterk speelde. Kennelijk vindt Veselino- vic dat met Susic en Halilhodzic twee kapiteins op één schip staan. Naast Susic is nog een man erg be langrijk voor de Joegoslaven: Ivan Gudelj. De speler van Hajduk Split speelde tijdens het WK in 1982 te gen Spanje een formidabele wed strijd. Gudelj is een soort Lerby, onvermoeibaar en technisch sterk. Hem ontbreekt een typisch Joego- slavisch trekje: het bijltje er vlug bij neergooien als het niet lukt. Hij werd in 1979 bij het WK voor ju nioren in Japan achter Diego Ma- radona als tweede gekozen in de rij van beste spelers. Gudelj groeide daarna snel uit tot een steunpilaar van het Joegoslavische elftal. Een leeftijdgenoot van Gudelj, Mehmed Bazdarevic, heeft ook al een plaatsje gevonden in het basis team van Veselinovic. Bazdarevic, van Zeljeznicar Sarajevo, ontlast op het middenveld Susic en Gudelj. Selectie do). Verdediging: Nenad Stojkovic en li bomir Radamovic (Partizan Belgi do). Milsad Baljic (Zeljeznicar Sara vo), Branko Miljus en Josip Cop (H tiuk Split). middenveld: Marko Elzner en Velii Zajec (Rode Ster Belgrado), Velii Zajec (Dinamo Zagreb). Ivan Gud (Hajduk Split). Srecko Katanec (Oly pia Ljubljana) en Seruk Hadzibe (Zeljeznicar Sarajevo). Aanval: Zlatko Vujovic (Hajduk Sp Mehmed Bazdarevic (Zeljeznicar J rajevo). Salet Susic (FC Paris St. G main), Dragan Stojkovic (Radni Nisj), Sulejman Halilovic (Dinamo V kovci), Milos Sestic en Milko Djuro ki (Rode Ster Belgrado) en Step Deveric (Dinamo Zagreb). Tweeling De midden-twintigers maken het Joegoslavische elftal. Susic (29), Pe- ruzovic (32) en doelman Simovic (30) steken er wat bovenuit, de rest is rond de 25 jaar. Zo is er nog de tweeling van Hajduk Split, Zoran en Zlatko Vujovic. Zoran, de ver- 1 dediger, en Zlatko, de aanvaller. I Zlatko Vujovic is de man die bij aanvallen voor de afronding moet zorgen. De Joegoslaven zetten ech ter ook veel op vrije schoppen. Net als de Fransman Michel Platini is Susic een levensgevaarlijk wanneer er uit een stilstaande atie mag worden gemikt. Joegoslavië haalde de eindrond een ogenschijnlijk simpele g met Noorwegen, Bulgarijé en les. Noorwegen is echter niet r het kanonnenvoer van vroe terwijl Bulgarije en vooral VI taaie tegenstanders zijn. Joegi vië begon de kwalificatie nota I met een nederlaag van 3-1 in N wegen. Daarna volgde een zegi 0) in Bulgarije en vervolgens het een merkwaardige weds thuis tegen Wales. Die eind met een excentrieke score: 4-4. Joegoslavië profiteerde uiteind het meest van het feit dat de ploegen elkaar de punten afpil De ploeg moest aantreden in laatste twee groepswedstrij Eerst in Wales, waar de Britten een overwinning genoeg zoi hebben gehad. Joegoslavië sle er echter een gelijkspel uit f waardoor het alles weer in i hand had. Tegen Bulgarije werd met veel fortuin gewon 3-2. De kwalificatie was een fe Tot wat de Joegoslaven in de met Denemarken, België en Fri rijk in staat zijn, is heel moeilij zeggen, omdat dat vooral van start afhangt. Als het „loopt" i ploeg een gevaar. De opening i gen het verzwakte België, dat v deel hebben de Joegoslaven Achter favoriet Frankrijk als t' de eindigen in de groep is heel mogelijk. Als het op kracht? komt, liggen de kansen vooi Joegoslaven hoger dan die van gië en Denemarken. Maar vo< is even onvoorspelbaar als het van de Joegoslaven zelf. HENK MUL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 24