Wat merken we in dagelijks leven van de Europese Gemeenschap? AIDS-virus ontdekt: wat nu? pathy Associated Virus, ofwel LAV. Op 21 april moest een hoog geplaatste Amerikaanse deskundi ge toegeven dat LAV de waar schijnlijke oorzaak van AIDS is. Een paar dagen dreef dr. Gallo de verwarring ten top: Toegegeven, HTLV 1 was de oorzaak niet, maar het net door hem ontdekte HTLV 3 was wel degelijk de verwekker van AIDS. Kenners wisten al gauw te melden dat Gallo's HTLV 3 spre kend lijkt op het LAV-virus van dr. Montagnier. Als die kenners ge lijk hebben dan gaat Gallo de race om de Nobelprijs verliezen of zal hij op zijn minst met Montagnier moeten delen. Gissen Ondanks alle verwarring zijn de dames en heren onderzoekers van de berichten aardig opgefleurd. Eindelijk een aanknopingspunt. Tot nu toe was het gissen naar de oorzaak. Aanvankelijk dacht men dat uitsluitend mannelijke en zeer swingende homofielen AIDS kon den krijgen. Herhaaldelijk opgelo pen Hepatitis B-infecties of anders wel het rijkelijk gebruik van drugs zou bij hen de weerstand hebben ondermijnd. Vanaf de kansel werd zelfs gemeld dat dit nu de straf was voor zedeloos gedrag. Toen niet-ho- mofiele Haïtianen AIDS kregen werd duidelijk dat ook „normale" mensen het kunnen oplopen. Enig vermoeden over de verwekker van AIDS kreeg men toen enkele he- mofilie-patiënten ook AIDS kre gen. Bloederziekte-patiënten ge bruiken wekelijks stollingsfactoren die bereid zijn uit donorbloed. „Iets" in het donorbloed moest Jien besmet hebben. Dat „iets" blijkt nu waarschijnlijk een virus te zijn, al is niet duidelijk welk. Anti-stoffen Laten we eens aannemen dat het HTLV 3 en LAV een en hetzelfde AIDS-virus is. Wat heb je aan die wetenschap? Je kunt dan op tame lijk korte termijn (Gallo denkt dat binnen enkele maanden voor el kaar te krijgen) een AIDS-test ont wikkelen. Zoals elk virus wordt ook het AIDS-virus door het li chaam bestreden met speciaal ge maakte antistoffen. Ken je het vi rus dan kun je met enig hocus po- cus in het laboratorium ook de an tistoffen ertegen aantonen. De AIDS-test berust dan ook op het aantonen van die AIDS-antistoffen. Op tamelijk eenvoudige wijze kun je dan nagaan of iemand ooit met het AIDS-virus in aanraking is ge weest. Of iemand ook echt AIDS krijgt is met deze test NIET aan te tonen. Het zou goed kunnen zijn dat iemand tegen het AIDS-virus aanloopt, het met zijn anti-AIDS- antistoffen bestrijdt en daarna beter wordt. Als HTLV 3 of LAV inderdaad AIDS veroorzaken, dan is de hoofdprijs natuurlijk de ontwikke ling van een AIDS-vaccin. Hoe gaat dat? Je hebt er op de eerste plaats een flinke hoeveelheid van het virus voor nodig. Dat lijkt geen probleem, het spul schijnt ge kweekt te kunnen worden. Volgen de stap. Vervolgens trek je met wat chemische truken het virus de tan den uit. Wat je dan overhoudt is een virus die het lichaam wel tot aanmaak van antistoffen aanzet, maar verder niets meer kan klaar maken. Zo'n tandeloos virus heet een vaccin. Spuit je dat in dan maakt het lichaam antistoffen zon der ziek te worden. Komt later het echte wilde virus op bezoek, dan worden zijn slechte bedoelingen ge smoord in een overmaat aan anti stoffen. Dan ben je immuum. Onbekende verwekker Tot zover het als-dit-als-dat ver haal. Op het moment is nog steeds niet beslissend bewezen dat HTLV 3 of LAV inderdaad AIDS veroorzaken. Beide virussen zijn aangetoond bij AIDS-patiënten maar dat zegt niets. Er is ook een mogelijkheid dat een onbekende AIDS-verwekker een ideale voe dingsbodem voor beide virussen schept. Volgens de postulaten van Koch (de ontdekker van de TBC-bacil) is voor een beslissend bewijs meer nodig. Je moet de boosdoener uit de patiënten kun nen isoleren (dat is gebeurd), bo vendien moet de geïsoleerde ver dachte bij een proefdier dezelfde ziekte veroorzaken. Dat laatste is nog steeds niet gelukt. Nog een keer: als. Als het HTLV 3 of LAV inderdaad de verwekkers van AIDS blijken te zijn, dan nog gaan er minstens drie jaar over heen voordat er een vaccin be schikbaar komt. Drie jaar is nog de meest gunstige schatting. Volgens deskundigen is dan de AIDS-golf in Nederland op zijn hoogtepunt en komt het AIDS-vaccin voor al. die gevallen rijkelijk te laat. Na drie jaar is AIDS nog steeds een medisch raadsel, al is er ietwat licht in de duisternis gekomen. Eerst maar het slechte nieuws. AIDS is nagenoeg niet te behande len en loopt hoogstwaarschijnlijk altijd fataal af. Erger nog. De ziekte grijpt versneld om zich heen. In Amerika (laatste stand: 4.087 gere gistreerde gevallen waarvan 1.758 dood) verdubbelt het aantal patiën ten zich elk half jaar. De ziekte is verlaat naar Nederland overge waaid (16 gevallen, 10 dood) maar men vreest Amerikaanse toestan den. Nu het goede nieuws. Men denkt dat men op het spoor is gekomen van de verwekker van AIDS. Vo rig jaar mei liet dr.Robert Gallo van het Amerikaanse Kanker In stituut weten dat het Human T-cell leucemia Lymphoma Virus Type 1, kortweg HTLV 1, de boosdoener was. Hij had het mis. Toen duide lijk werd dat HTLV 1 in Japan veel voorkomt zonder AIDS te ver oorzaken, trok Gallo zijn aanspra ken als ontdekker van het AIDS- -virus in. Ondertussen isoleerde dr. Luc Montagnier van het Franse Institut Pasteur bij een aantal patiënten een ander virus, het Lymphadeno- In de zomer van 1981 sloegen Ameri kaanse ziekte-peilstations groot alarm. Homofiele mannen, zo bleek toen, worden in toenemende mate doodziek van doorgaans handtamme ziektekiemen. Bovendien slaat bij hen een zeldzame huidkanker, het Kapo- si-sarcoom bovenmatig vaak toe. De wereldpers stortte zich gretig op dit lekkere verhaal vol Sex, Spanning en Sensatie en liet homofielen aan beide kanten van de oceaan huiveren. De medische wetenschap stond voor een raadsel en noemde de nieuwe ziekte AIDS. ZATERDAG 9 JUNI 1984 ontvangt meer geld uit de Gemeen schap dan zij eraan uitgeeft en bo vendien profiteren wij dagelijks van tal van gunstige gemeenschap pelijke afspraken en maatregelerf. Desondanks blijven er redenen tót het uitoefenen van kritiek op "de EG. Bepaalde maatregelen komen veel te langzaam tot stand, sommi ge idealen (een Europese munteen heid bijvoorbeeld) lijken totaal on haalbaar te zijn, het Europees par lement heeft helaas nog te weinig invloed op de regeringen van de afzonderlijke lidstaten, er wordt In Straatsburg soms inderdaad in hét wilde weg met geld gesmeten,- er zijn gigantische overschotten aan zuivelprodukten ontstaan (vandaar dat nu een boete is ingevoerd een „superheffing", voor boeren die meer melk afleveren dan ze vol gens de vastgestelde regels mogen) en intussen zijn de regeringsleiders het nog altijd over tal van zaken oneens, hetgeen soms een verlam mende invloed heeft op het werk van het Europees parlement en de Europese Commissie. Niettemin blijft er ook reden tot hoop op een verdere vermindering van de verdeeldheid. Er is al veel tot stand gebracht, maar er kan en moet nog véél meer gebeuren. De regeringen van „De Tien" erken nen dat ook volmondig. Toen That cher, Kohl. Mitterrand, Lubbers, Martens en al die andere regerings leiders van de lidstaten vorig jaar kibbelend in Stuttgart vergader den, bleven ze ondanks hun ver schillen van mening vasthouden aan de Europese gedachte. En met z'n allen verklaarden ze: „We zijn vastbesloten de aangevangen werk zaamheden voort te zetten en een verenigd Europa in het leven te J. Paalman 'EN HAAG Als u na 1 ja: Jiuari volgend jaar een nieuw j>aspoort aanvraagt, zult u niet jneer het bekende slappe fwarte boekje uitgereikt krij gen. Het nieuwe nationali- teitsbewijs dat u ontvangt heeft dan een degelijker kaft- jedan tot nu toe en de kleur bs ook anders dan u gewend Ivas: bordeauxrood. Vanwaar leze vernieuwing? Wil de Ne derlandse regering hiermee ereiken dat haar onderdanen ij officiële instanties in het uitenland een betere indruk ïaken? Mis! De ambtenaar ie u het nieuwe boekje aan- eikt zal u gauw uit de droom unnen helpen. Het paspoort at u in handen krijgt is een 'uropees paspoort, een idee an het Europees parlement. i alle tien landen van de Europese emeenschap worden vanaf vol- end jaar precies dezelfde bor- eauxrode paspoorten verstrekt, p den duur zai het dan net lijken f Nederlanders, Westduitsers, ritten, Italianen, Grieken, Fran- :n, Denen, Ieren, Belgen en Lu- emburgers allemaal dezelfde na- onahteit hebben. Flauwe kul na- lurlijk, want in taal, landsaard en dtuur zijn er nog hemelsbrede ?rschillen en die zullen er altijd ijven ook. Bovendien ligt het ide- >1 van de volledig „open" grenzen nnen de gehele Europese Ge- eenschap nog ver weg. Maar het uropese paspoort heeft in ieder ;val wél een symbolische waarde: e zijn allemaal Europeaan en we Stroef verloop Het nieuwe paspoort is één van de dingen in het dagelijks leven, waardoor de inwoners van de EG- landen kunnen merken dat er een Europese samenwerking bestaat. Maar, zoals al betoogd, dit paspoort is (nog) slechts een symbool. Als dat alles zou zijn, wat het Europees parlement en de regeringen van de tien landen de afgelopen jaren ge zamenlijk hebben bereikt, zou de Europese Gemeenschap onmiddel lijk moeten worden opgeheven. De samenwerking heeft echter veel méér opgeleverd: tal van dingen waar wij nauwelijks weet van heb ben en ook dingen die we wél we ten, maar waar we nooit bij stil staan omdat ze in het leven van al ledag inmiddels al als heel gewoon worden ervaren. Recente enquêtes in de tien landen hebben aangetoond dat zestig pro cent van de inwoners sterk twijfelt aan het nut van de Europese Ge meenschap. Een ander gegeven is, dat de kennis omtrent het Europese samenwerkingsverband bedroe vend laag is. Het één heeft onge twijfeld met het ander te maken. Bijna iedereen weet nu wel dat er zoiets als een Europees parlement bestaat, maar veel verder dan dat reikt de kennis niet. Onbekend maakt onbemind en roept een ge voel van wantrouwen op. „Wat, doen ze daar nou helemaal in Straatsburg? Geld verspillen toch? Veel eten, veel drinken en af en toe een poosje vergaderen zonder dat er iets noemenswaardigs uit Winkelen Maar nogmaals: er is toch al heel wat bereikt. Laten we aan de hand van een aantal voorbeelden eens nagaan, hoe we in het dagelijks le ven van 1984 met de gevolgen van de Europese samenwerking te ma ken hebben. U gaat winkelen en koopt brood, vlees, groente, appels, sinaasappels, aardappels, eieren, boter, kaas, melk, koffie en suiker. De prijs die u voor deze levensmiddelen betaalt zijn een stuk hoger dan een jaar of tien geleden, dat is waar. Maar als er geen Europese Gemeenschap was geweest, met gezamenlijke prijsafspraken en een gezamenlijk inkoopbeleid van produkten uit an dere delen van de wereld (zoals Kwaliteitseisen De laatste jaren vindt u op de ver pakking van tal van produkten in formatie omtrent de inhoud, de sa menstelling, de bewaartijd en de afkomst van het produkt. Deze consumentenvoorlichting is ook een idee dat uit de Europese Ge meenschap is voortgevloeid. De kwaliteit van levensmiddelen en andere produkten is trouwens ook dank zij de Europese samenwer king steeds hoger geworden. In ge zamenlijk overleg hebben de lidsta ten lange waslijsten met kwaliteits eisen opgesteld, die zowel voor voedsel als voor andere artikelen gelden, zoals cosmetica, zonne brandcrème, tandpasta, electroni- sche apparatuur, auto's en brom fietsen (veiligheidseisen!), kleur stoffen, spuitbussen enzovoorts. Produkten uit landen buiten Euro Verzekering Stel dat u met de auto op vakantie naar Frankrijk, Engeland of Italië gaat. Vroeger moest u aan de grens een groene (internationale) verze- keringskaart tonen, waarvoor u in Nederland een extra premie had moeten betalen. Sinds 1974 is die kaart voor landen van de Europese Gemeenschap afgeschaft. Uw auto verzekering wordt in alle tien EG- landen geaccepteerd. Dat geldt eveneens voor de ziekteverzeke ring. Als EG-onderdaan hoeft u zelf geen cent te betalen aan de kosten van doktershulp in West- Duitsland of van een ziekenhuisop name in Ierland. U komt thuis van een vakantie in één van de EG-landen en u wilt een kaart of brief schrijven aan een stel aardige mensen die u daar heeft ontmoet. Hoeveel aan postze gels moet er op een kaart naar Griekenland? Heel eenvoudig. Net zoveel als op een kaart die u naar een familielid in Zutphen zou stu ren. In de gehele Europese Ge meenschap zijn alle posttarieven gelijk. We staan er nauwelijks nog bij stil, dat we dit aan de Europese samenwerking te danken hebben. Vroeger scheelde het nogal wat of je een brief naar België stuurde of naar Italië of Ierland. Diploma's Het voorgaande bevat een wille Het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap heeft Nederland en zijn burgers tot nu toe geen windei eren gelegd. De Nederlandse Staat streven ernaar zoveel mogelijk sa men te doen. voortkomt". Wie zijn oor links en rechts te luisteren legt krijgt meest al dit soort teksten te horen, geheel in de stijl van wat wijlen Wim Kan ooit eens zei over politici: „Ze dron ken een glas, ze deden een plas en alles bleef zoals het was". Toch is dit bezijden de waarheid, want de Europese samenwerking heeft voor de bevolkingen van de EG-landen beslist niet alles gelaten wat het was. Het is wél juist, dat de gezamenlijke aanpak van Europese problemen stroef verloopt. Het Eu ropees parlement en de Europese Commissie (zeg maar: het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) wil len wel veel mooie dingen, maar het kost grote moeite daar ook alle regeringen van de EG warm voor te krijgen. Tal van plannen hebben dan ook vaak jaren nodig voordat ze in concrete maatregelen kunnen worden omgezet. suiker, koffie of rijst) dan zou u momenteel voor uw eerste levens behoeften vele guldens méér moe ten neertellen dan u nu doet. Nog iets op dit gebied: wie vroeger een Engelse auto kocht, of een Duitse platenspeler, of Italiaanse schoe nen, of Franse wijn, betaalde voor die produkten veel méér dan de prijs die daarvoor in het land van herkomst moest worden neerge teld. Dat kwam vanwege de doua nerechten die bij de invoer moes ten worden betaald. De Europese Gemeenschap heeft de douanerech ten voor de lidstaten echter afge schaft en zodoende betaalt u nu voor artikelen uit een ander EG- land vrijwel hetzelfde als de bevol king in het land waar die produk ten vandaan komen. pa, bijvoorbeeld een auto uit Japan of make-up uit Amerika, moeten ook aan die kwaliteits- en veilig heidseisen voldoen, anders mogen ze in de Gemeenschap niet inge voerd worden. keurig aantal antwoorden op de vraag: wat merk je in het dagelijks leven van de Europese Gemeen schap? Er is echter nog veel meer te noemen. Zo wordt er bijvoor beeld aan gewerkt, allerlei diplo ma's en universitaire graden in de tien lidstaten dezelfde waarde toe te kennen, er is een gezamenlijk programma opgesteld ter bestrij ding van water-, lucht- en bodem verontreiniging en er is een ge- meenschapelijke aanpak van de drugsverslaving en de handel in drugs in voorbereiding. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de rechten van de werkne mers die inmiddels in alle tien EG- landen gelijk zijn. Ook hebben we nog niets vermeld over de vele mil joenen die de Europese Gemeen schap jaarlijks uitkeert aan „zwak ke economische gebieden" en de grote hoeveelheden geld die wor den uitgegeven om de boeren in de tien landen een gegarandeerd inko men te bezorgen, zodat ze niet te lijden hebben onder plotselinge prijsdalingen op de wereldmarkt of een verminderde vraag naar hun produkten. Verder betalen de tien landen samen mee aan de aanleg of verbetering van belangrijke Euro pese wegverbindingen, spoorlijnen en verbindingen op het gebied van de telecommunicatie en tenslotte bekostigt de EG ook een groot aan tal ontwikkelings- en voedselpro- jecten in de Derde Wereld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19