Volksrepubliek onder de rook van het kapitalisme £eidóe@ootti/nt Nederlands bedreigde taal in VS ZATERDAG 9 JUNI 1984 ngarije. sinds jaar en dag de zierigste barak in het Oost- vpese kamp, is nu een open 's geworden. Oosteuropese risten vergapen zich aan de Ivaart, bezoekers uit het sten merken er vrijwel ts van socialistische onge- kken en de Hongaren zelt men vrijelijk het land ver voor een vakantie in stenrijk of nog verder en (s als gastarbeider. •tijleider Janos Kadar, in buitenlands beleid trouw i Moskou, heeft met zijn \rzichtige doch consequente •vormingspolitiek op econo- ch gebied zijn tien miljoen bgaren een redelijke mate j welvaart en welzijn be- \gd. Onze redacteur Leo 3 Vlijmen nam dezer dagen i kijkje in deze Oosteurope- oase. Vandaag zijn eerste \slag. 1 dwerk-nering op het Vissersbastion in de bovenstad van Boeda. EDAPEST De KL-281 Amsterdam via Praag ir Boedapest is ogenschijn- op een verkeerde eindbe- ming terechtgekomen. De •ortcontrole in het lucht- gebouw is althans niet frisiever dan men van onze m marechaussee gewend De douaniers tonen niet de ruikelijke Oosteuropese angstelling voor staatson- mijnende literatuur of por de koffers kunnen dicht ven. Het wisselen van gul- ïs tegen socialistische pas- nt gaat zonder het invullen |1 formulieren in viervoud m, pasnummer, visum- Imer enz.) van een leien e. Pas wanneer de taxi- iffeur voor het ritje naar hotel achttien kilome- 150 forint 10,50) gt, besef je toch ergens in -Europa beland te zijn; zo koop kun je alleen op jet-benzine rijden. •ds paradijs de rest doet vrijwel niets in lapest en, zoals later zou de rest van Hongarije het alles regelende socialisme ?^en. Geen rode vlaggen, geen ^doeken of plakkaten waarmee ■ameraden worden aangespoord irvaard verder te gaan met het (seren van de ideeën van Marx ?nin. Zelfs geen portretten van r Janos (om onduidelijke re in zetten de Hongaren bij voor de voornaam achter de ach- iam) die, hoewel na het bloed- an 1956 door de Russen op de ;te stoel neergezet, toch veruit ruit populairste partijleider in )ostblok lijkt te zijn. En, wat Ineest opvalt, in het hotel ont- kt het typische socialistische tje gevolg van altijd dichte :n, te rijkelijk gebruikte ont- tingsmiddelen en gekookte dat voor vrijwel alle hotels gene zijde van de scheidslijn Europa zo typerend is. ian het belangrijkste onder- - d tussen Hongarije en de an- rd volksrepublieken: van schaar- jkt geen sprake en dienover- omstig ontbreken ook de lange van de tientallen of honder d/oor u bij de slager, - de groen- n, de winkel waar ze ijskasten open. Het grootste winkelcen- van Boedapest, in en rond de Utca, met uitpuilende etala- winkels waar je lekkere hapjes >akt kunt meenemen of ter )(<e kunt verorberen, moet op een die tussen Helmstedt en )(livostok woont de indruk van iards paradijs maken, ëtten uit de Bondsrepubliek, .,nse hifi-torens, grammofoon- n uit de Verenigde Staten, [Jse parfums en sprays arti- die in de DDR, Polen en de ;t Unie doorgaans niet eens in ta-winkels te koop zijn kan Hongaar met voldoende forin- >p zak zich veroorloven. Perc- Laszlo (voor ons dus: Laszlo zei), die me bereidwillig rond en die soms ook tolkt, houdt eerste enthousiaste indrukken de Hongaarse economische hervormingen binnen de perken. „Sommige dingen zijn voor ons ook erg duur. Het gemiddelde maand loon ligt tegen de 5000 forint aan. Daar doe je niet zo erg veel mee. Veertig procent van de Hongaren heeft dan ook twee baantjes. Die kunnen redelijk rondkomen, als ze tenminste een eigen huis hebben en geen hoge huur hoeven te beta len." Begonnen is het allemaal in 1968 toen de partij onder het motto „Nieuw Economisch Mechanisme" de eerste hervormingen afkondig de. Die waren vooral gericht op een decentralisatie van het econo mische beleid en op het aanmoedi gen van beperkt particulier initia tief. Sindsdien is de hervormings- golf niet meer te stuiten geweest, ook al ging het vaak volgens het ritme van de springprocessie van Echternach: twee stappen vooruit, één achteruit, want de dogmatici in en buiten Hongarije hielden niet op met stoken. Vorig jaar juli haalde Kadar Janos echter persoonlijk in Moskou het fiat voor zijn omstre den economische hervormingen op. Hij kreeg Andropovs zegen. De particuliere bedrijfjes waren intus sen. al als paddestoelen uit de grond geschoten, zij het binnen overigens zeer ruime grenzen. Een onderne mer in de produktiesector mag zes arbeiders in dienst hebben, in de dienstverlenende sector vier. Doch dit aantal kan ongelimiteerd met familieleden worden aangevuld. En zelfs de aangetrouwde man van een verre achternicht wordt tot de familie gerekend. Rollende forint Mahr Attila, eigenaar van het in het twintig kilometer van Boeda pest liggende Szentendre geopende restaurant Aranysarkany (De Gou den Draak) is zo'n ondernemer die dagelijks negen uur lang geen stoeltje onbezet heeft, tegen gepe perde prijzen vorstelijke schotels opdient en volgens Perczel Laszlo al lang en breed miljonair moet Dr. Laszlo Csaba: wel verschil tussen rijk en arm, maar geen klassenmaatschappij. zijn. Zijn initiatief heeft in elk ge val aanstekelijk gewerkt, want aanpalend ligt eveneens in parti culier bezit het koffiehuis Nosz- talgia, ook al tegen forse prijzen. In het binnenhofje van het café heb ben privé-boutique-houders hun waren uitgestald: folklore-artike- len, modieuze jurken en hesjes, bij- eengescharreld antiek. Perczel Laszlo brengt me in Boeda pest naar een „Drink Bar" die door de uitbaatster als „Galéria" is inge richt. De wanden hangen vol mo derne kunst, in de etalages staat al lerlei porselein te pronken. Wie tij dens het drinken van een glas To- kayer of een kopje koffie voor een ets, schilderij of een porseleinen fruitschaal belangstelling heeft ge kregen, kan het ding door de buf fetjuffrouw laten inpakken. „Er worden soms ook heel merk waardige privé-initiatieven ont plooid", vertelt Perczel Laszlo. „Zo hebben twee jongelui bij voorbeeld een klein dierentuintje geopend, waar onder meer allerlei soorten hagedissen te zien zijn". Mijn zegs man, die overigens onverholen trots is op wat er in Hongarije alle maal kan, vindt dat wel wat over dreven. Doch het staat onomstotelijk vast dat de forint in ruime mate rolt en wie zijn kansen in de Hongaarse Volksrepubliek grijpt kan het een heel eind schoppen. Want particu lier initiatief is niet alleen toege staan voor de vrouwtjes die op het Vissersbastion in de bovenstad van Boeda hun zelf gehaakte of gebor duurde blouses en tafellakens aan de toerist brengen of die op de markt de uitjes uit hun eigen tuin verkopen, maar ook voor degene Particulier folklore-winkeltje in Szentendre. die het groot aanpakt, bij voorbeeld de man die enkele maanden gele den bij het gemeentebestuur van Boedapest aanklopte met het ver zoek een hotel te mogen bouwen. Hij kon het geld er voor praktisch zo op tafel leggen. De vroede vade ren krabden eens achter hun oren en zouden wel van zich laten ho ren. Tot op dit moment is er nog geen antwoord gekomen. Niet on begrijpelijk, want als dat niet naar kapitalisme riekt? Kapitalisme? Dr Laszlo Csaba (ei genlijk dus Csaba Laszlo), onder zoeker aan het Instituut voor We reldeconomie van de Hongaarse Academie van Wetenschappen en sinds lang criticus van het samen werkingsverband van de socialisti sche landen, de Comecon, ziet er geen kapitalistisch been in. „Noch bij Marx noch bij Lenin vind je een duidelijk uitgewerkt socialistisch economisch model. En de praktijk van de socialistische landen, inclu sief de Sovjet-Unie, wijst uit, dat er in de loop van de afgelopen zestig jaar tal van verschillende economi sche modellen onder de paraplu van het marxisme-leninisme heb ben bestaan. In Hongarije hebben we lang geëxperimenteerd en we hebben tenslotte deze weg gekozen: decentralisatie, meer particulier initiatief, een stukje marktecono mie. Dat heeft ons geen windeieren gelegd, maar wij beweren niet, dat ons systeem hét socialistische mo del is; het is één model, naast vele andere". Een socialistisch modeP Marx en Lenin wilden toch de klassen af schaffen en het Hongaarse system lijkt juist weer een klassenmaat schappij in de hand te werken, niet als in de andere socialistische lan den, waar de rijke klasse uit de partij-elite bestaat en de arme klas se door het volk wordt gevormd, maar degenen die kunnen profite ren van de economische liberalise ring komen boven te liggen en de anderen blijven achter. Dr Csaba Laszlo ziet dat anders. „Ik geef toe dat er in Hongarije verschil is tus sen arm en rijk, maar dat betekent nog geen klasse verschil in de klas- siek-marxistische betekenis van het woord. De grote produktie-eenhe- Drink Bar", annex „Galéria" in het centrum van Boedapest een pri- vé-onderneming. den zijn niet in particulier bezit. Er is dus ook geen sprake van uitbui ting. Er zijn wel tegenstellingen, maar die kunnen overbrugd wor den. Nee, van een klassenmaat schappij zou ik niet willen spre ken". Toch klassen? „Geen klassenmaatschappij in Hon garije? M'n zolen!", zegt de vrouwe lijke taxichauffeur die me van dr Csaba Laszlo naar mijn hotel terug brengt. Ze spreekt perfect Duits. „Ik heb Duits en geschiedenis ge studeerd en was twee jaar geleden nog lerares voor een maandsalaris van minder dan zesduizend forint. In de taxi verdien ik het dubbele. Ik ben best tevreden met ons sy steem, maar ze moeten me niet wijsmaken dat we geen klassen maatschappij hebben. Kijk maar eens naar de luxueuze villa's, com pleet met zwembad, die de geslaag de managers, artiesten, de handels lui kunnen laten bouwen. En dat terwijl bijna een kwart van de be volking op of zelfs ver onder het sociale minimum moet leven: de gepensioneerden, de zigeuners." Dr Csaba Laszlo had dezelfde voor beelden gegeven en er zelfs nog aan toegevoegd, dat met name de boeren zo rijk zijn geworden dat ze niet weten wat ze met hun geld moeten doen. Waar in Hongarije de auto al lang niet meer als status symbool geldt (ook al rijden er naast Mercedessen nog heel wat wrakjes van het merk Trabant rond) hebben de boeren een nieuw object gevonden waarop zij hun rijkdom kunnen botvieren. Op de plattelands-kerkhoven verrijzen steeds meer kleine en soms zelfs grote mausolea en de nieuwste trend is dat baby's al bij hun ge boorte een pracht van een grafdo cument geschonken krijgen. Dr Csaba Laszlo spreekt ook in dit ge val over een „sociale stratificatie". Van de vrouwelijke taxichauffeur krijgt hij geen gelijk. Zij houdt het op klassenmaatschappij". Werkelijk het geld over de balk smijten doen de „nieuwe rijken" echter niet. 's Avonds in Maxim, dat zichzelf aanprijst als de toon aangevende „nachtclub-revue in Centraal-Europa" zijn de Hongaren onder het publiek verre in de min derheid. Het merendeel van de gas ten, dat voor entree en menu (een voorgerecht, ganzelever, ijsjes toe en een halve fles Hongaarse cham pagne) 700 forint de prijs voor een paar goede herenschoenen heeft neergeteld bestaat uit Duitse en Oostenrijkse „Kegelbrüder" die voor een prikje op wuft gaan. Want Maxim is in zoverre uniek in het Oostblok, dat de twaalf „Maxim Goerl" (inderdaad, ze bedoelen „girls") een paar maal. doch telkens decent, met de borsten bloot ko men. In Sovjetrussische, altijd wat preutse, ogen is Maxim een poel van decadent kapitalisme. Voor de Hongaren zelf, die op de lange rol trappen van de metro soms ongege neerd staan te vrijen en die, als ze nog meer willen over een ruime alweer particuliere pornomarkt kunnen beschikken, is Maxim ken nelijk te tam èn te duur. Niet alle vruchten van de economische her vormingen zijn even zoet. LEO VAN VLIJMEN WASHINGTON Dat in de Amerikaanse onderwijswereld een vreemde taal als het Neder lands er altijd bekaaid af komt, zal niemand verbazen. Maar dat onze taal als studie-object in de VS in acuut levensgevaar ver keert en dat sommige Amerika nen daar iets tegen willen doen, verdient toch vermelding. Op de Universiteit van Maryland aan de rand van Washington is professor Bill Fletcher (36) de enige die (behalve zijn hoofdtaal, Duits) een cursus Nederlands geeft. Maar na de komende zq- mer stapt Fletcher over naar de Amerikaanse Marine Akademie, waar hij alleen nog maar Duits gaat doceren. „Er wordt bezui nigd op het taalonderwijs. Mijn cursus Nederlands was hier niet veilig meer", aldus de lector. Daarmee verdwijnt het Neder landse onderricht op wetenschap pelijk niveau uit Washington, want aan geen van de overige vier universiteiten die de Ameri kaanse hoofdstad rijk is, wordt Nederlands gedoceerd. De cursus van Fletcher, een twee-jarige op leiding, trok in het eerste jaar meestal tussen de 15 en 20 stu denten. Het tweede jaar kwamen er vaak nog maar zes of zeven opdagen. Nederlands is voor de studenten van Fletcher altijd een bijvak ge weest. „Sommigen hebben Duitsy als hoofdvak. Anderen studeren kunstgeschiedenis en willen oud- -Nederlandse teksten kunnen le zen. Weer anderen doen het, om- dat ze familiebanden hebben met Nederland. En ik heb iemand van de Amerikaanse nationale veiligheidsdienst, die om een mij onbekende reden Nederlands leert", zegt Fletcher, geheimzin nig lachend. Het Nederlands gaat Fletcher zeer aan het hart. Reden waarom hij twee jaar geleden een „Ameri kaanse Associatie voor Neerlan- distieke Studies" oprichtte. Hij organiseerde de „Interdisciplinai re Neerlandistieke Conferentie", die werd bezocht door een kleine 200 Amerikanen, die zich op aca demisch niveau met de Neder landse taal en cultuurhistorie be zighouden. Donderdag, gisteren en vandaag heeft Fletcher in Washington de tweede conferen tie gehouden, waarop de aanwe zigen hebben geluisterd naar le zingen van zowel Amerikaanse als Nederlandse gastsprekers. Verder heeft men bekeken hoe het Nederlands als studierichting In de Verenigde Staten kan wor den gered. Volgens Bill Fletcher worden in totaal op zo'n 40 Ame rikaanse universiteiten cursussen Nederlands gegeven. Maar slechts vijf universiteiten beschikken over een docent die niets anders dan Nederlands doet. Veel van die cursussen moeteri uit particuliere giften worden be taald. De bedoeling van Fletchers „Associatie" is om meer subsidie los te krijgen, mede om het tekort aan lesmateriaal weg te werken. „Er bestaan tamelijk wat goede leerboekjes voor beginnende stu denten Nederlands. Maar voor gevorderden is er eigenlijk niets. Er is ook dringend behoefte aan een soort leerboek Nederland- kunde, een cultureel overzicht. Aan Amerikaanse universiteiten bestaan dergelijke studies over alle landen en volkeren ter we reld, maar niet over Nederland", aldus Fletcher, die volbloed Ame rikaan is, maar vlekkeloos en vrijwel zonder accent Nederlands spreekt. Hij is getrouwd met een Nederlandse „van wie ik nog al- tijd leer". Fletcher is het niet eens met dé veelgehoorde opvatting, dat héf Nederlands een moeilijk te leren^ taal is. „Als je uitgaat van het En gels, is het niet zo lastig. Het pro bleem is vooral het gebrek aan - goede leraren. Want de meeste mensen die Nederlands geven zijn zelf Nederlander. Die weten niet goed hoe ze het aan een an der moeten leren". Een praktisch probleem voor Ne derlands lerende buitenlanders is; dat als ze eindelijk naar Neder land gaan om hun kennis te toet sen, niemand Nederlands met zé. wil praten. Iedereen gaat ui( hulpvaardigheid over op zijn bes te Engels. Fletcher en nog een paar Ameri-' kanen blijven ondanks alle moei-" lijkheden van mening, dat het. Nederlands in de Verenigde Sta-o ten het verkondigen waard blijfUX Als een kleine sekte waren ze deze week op hun conferentie in Washington bijeen. Uit Neder land en België kwamen grote na men als Jan Goossen, Marcel Janssens (beiden uit Leuven). A. Anbeek van der Meyden (Lei den), Ernst Kossmann (Gronin gen) en Henriette Schatz (Am sterdam). Alle sprekers hielden voordrachten met titels als „De velopment of the linguistic fron tier between Dutch and Ger man". Want op het Neerlandistie ke congres waren alle lezingen in..het Engels. „De vorige keer! hebben we een aantal redevoe-"' ringen in het Nederlands laten"* houden. Maar toen bleek toch dat een aantal Amerikanen geïso leerd werd, omdat ze er onvol doende van begrepen", zegt Bill Fletcher. Toch een heel lastige vreemde taal, dat Nederlands. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17