„Wij doen toch ook aan topsport?! J fhte Joke van Gerven: „Het aftrainen is wat uit de hand gelopen..." LEIDEN Onopgemerkt voor bijna iedereen werd kort geleden in Amsterdam, behalve het nationaal kampioenschap marathon voor he ren, ook de titelstrijd voor dames verwerkt. Met een knappe vierde en vijfde plaats zou den Joke van Gerven (NSL) en Karin van den Berg (Bataven-Leiden) normaal ruim in de aandacht komen, in dit geval echter niet. Een gang van zaken die door Joke van Ger ven als merkwaardig wordt gezien. „Wij doen toch ook aan top sport? Net zo goed als Gerard Nijboer. Daarbij zijn er genoeg mannen die we er uitlopen, dus echt begrijpen doe ik die mindere belangstelling beslist niet". Van Gerven was ooit een gerenommeerd midde- nafstands loopster. In 1972 haalde zij zelfs de Olympische limiet, maar door een te late inschrijving werd München toch niet „gehaald". Later (1977) pakte ze het nationale record op de 3000 meter met 9.07.5 minuten, een tijd die een jaar later ook door Tineke Kluft werd gelopen. Pas in '82 raakte ze dat record kwijt aan Elly van Hulst, maar toen was Van Gerven al lang en breed op de echt lange afstanden be zig. Eerst om af te trainen en „omdat je het toch niet laten kan", maar door het gezellig fanatisme van de trainings partners (NSL) langzaam maar zeker weer fanatieker. „Echt fanatiek ben ik niet me^f, eigenlijk nooit geweest, hoor. Ik heb ook nooit de am bitie gehad om me voor Los Angeles te kwalificeren op de marathon, ondanks de over dreven verhalen in de krant." Om zich vervolgens toch weer even druk te maken over het opblazen van haar deelname aan een marathon in Japan, terwijl in de marathon van Amsterdam, nota bene het na tionaal kampioenschap, geen enkele aandacht voor de pres taties van de deelnemende vrouwen was weggelegd. Grenzen De in „de Veen" geboren Ka rin van den Berg heeft nog lang niet zo'n staat van dienst. Haar hoogtepunt had haar eer ste optreden in de nationale ploeg moeten worden, maar zij moest als een van de vele slachtoffers van de hitte toen al snel uitvallen. Voor haar tellen de marathons van Am sterdam en het deelnemen aan de nationale kampioenschap pen 5000 meter zwaar. Daarbij geniet ze van iedere verbete ring van de eigen prestatie: „Daarvoor beginnen we er toch allemaal aan? Je wil je ei gen grenzen leren kennen." Van den Berg vervolgt: „Om dat mijn vader en broers aan prestatielopen meededen en ik vaak meeging, kwam van het Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter Foutje (1) Zondagavond al, moesten we er even over denken. Kon het nou wel, of kon hét nu niet? Na een kleine discussie wer den we het eens. Zoals bij een afscheidsduel een passende plaat past, pas sen niet passende platen in Hutspo(r)t. Vandaar dus dat dat het verhaaltje over de na zo'n tien seizoenen van UDO één afscheid nemende doel- verdediger Kees van Rijn die maandag werd opgefleurd met een plaatje waar de Rijn se concentratie van afdroop. En vandaar ook dat bij deze aflevering van Hutspo(r)t een andersoortig prentje gaat. Het laatste fotografisch vast gelegde foutje in UDO-één verband, om precies te zijn... Opgelucht (1) Toch maar even wezen kijken afgelopen maandag. Bij die vergadering van de Belangen vereniging Amateur Voetbal Leiden (BAVL). Weet u het nog? De heren BA VL be stuurders stuurden ons enige tijd geleden de agenda van die bijeenkomst. Onder de punten 5 en 6 de volgende onderwer pen: „Uitwisseling club- scheidsrechters" en Molesta tie scheidsrechters". We vreesden een verband tussen beide onderwerpen. Waren bang dat de BAVL op het bi zarre idee was gekomen om een roulatie systeem op te zet ten dat er op gericht was de heren voetballers iedere week een verse scheidsrechter in el kaar te laten meppen. Afgelo pen maandag leek het er even op dat onze vermoedens juist waren. Met een vreemdsoorti ge grijns om de lippen stelde voorzitter Jan Werter voor de punten 5 en 6 maar gezamen lijk te behandelen... Opgelucht (2) Angstig zochten onze ogen naar de dichtst bijzijnde ont snappingsmogelijkheid. Maar net voordat we met onze bij- eengeveegde paperassen 'een sprint richting deur wilden nemen, kwam de gerustellen- de wens van de vergadering: „Apart behandelen. Wij zien het verband niet". Nog weife lend, de spullen voor de ze kerheid nog maar even in de hand houdend, ploften wij weer óp onze zetels. Na het fekrakeel een poosje te heb- en aangehoord durfden wij zelfs pen en papier weer op tafel te leggen. Onze vermoe dens bleken gelukkig onjuist. De BAVL had het niet zo kwaad bedoeld. Het gaat die club er juist om molestatie te gen te gaan. En wat dat uit wisselen van clubscheidsrech- ters betreft; men wilde die spelleiders gewoon eens de kans geven ergens anders te fluiten. Opgelucht verlieten wij het van VNL Liji nen Je hebt lijnen trekkers en lijn trekkers. Over die begrippen willen we het even hebben. Aanleiding daarvoor vormt het bezoek dat we afgèlopen woensdag aan FC Lisse brachten. Kort voor aanvang van de wedstrijd tegen GSV keerde scheidsrechter Van der Togt enigszins roodaange- lopen terug in de bestuurska mer. Hij had zojuist het veld aan een inspectie onderwor pen en was niet tevreden over hetgeen hij daar aangetroffen had. Niet alleen waren de netten kapot, veel erger was dat de lijnen scheef liepen. En dan vooral de doellijn. Daar klopte geen barst van volgens Van der Togt. „Het lijkt net ot degene die dat gedaan heeft dronken was, hij is met een boogje om de paal heenge gaan", grapte hij er nog eens achteraan. En iedereen lachte. Want als je in degradatiege vaar verkeert, lach je zelfs om slechte moppen. Vooral als ze verteld worden door een scheidsrechter. Wij van Hut spol r)t zagen de lol er echter niet van in. Zwijgend voor ons uitstarend waren we even in gedachten bij al die krijt- wagen bestuurders, die er steeds maar weer voor zorgen dat er gevoetbald kan wor den. Een ondankbare taak, want alleen als het verkeerd is, krijgen ze wat te horen. Maar gelukkig komt die kri tiek doorgaans uit de monden van hen die nooit iets doen. De zogenaamde lijntrekkers. Aan zulke figuren hebben lij- nentrekkers een broertje dood. Vandaar dat ze ook ko mend seizoen weer gewoon achter de krijtwagen lopen. Ook die man in Lisse. UN/CiiM l SS UNCUM 2 Foutje (2)... Herenleed „Het is triest om vast te stel len, maar uiteindelijk leidde boerenbedrog toch nog tot he renleed voor ons eerste elftal. Het positieve uit deze affaire is dat we het met z'n allen hebben proberen op te van gen. Geen wanklank, bij wel ke trieste ervaring dan ook, werd gehoord. Met 2 punten meer op de bovenste plaats eindigen en dan geen kam pioen zijn, het is werkelijk niet te geloven en waarschijn lijk uniek in Nederland. Tot slot zij vermeld dat ik het de vereniging Voorschoten van harte gun dat ze gepromo veerd is naar de 4de klas van de KNVB. Ik wens ze in die klasse zeer veel succes". Leiden-voorzitter Nico Jansen laat er in „Goal", het weke lijkse mededelingenblad van de voetbalvereniging Leiden, geen twijfel over bestaan. Zijn club is afgelopen seizoen kampioen geworden van de zaterdagse eerste klasse van de KNVB Afdeling Leiden. Of KNVB en afdeling er nu anders over denken of niet... Foutje (2) Twee spelers en twee speel sters op de (kampioens)foto en maar drie namen. Daar klopt iets niet. Daar zit iets fout. En inderdaad, het was niet Anne Marijke Guyt, zoals dat foto- onderschrift maandag wilde doen geloven; het waren Anne Jan van der Meer en Marijke Guyt. Het is maar dat u het weet. De Laatste Goed, dat was het dan. Het is mooi geweest. De redactie van deze rubriek houdt er mee op. De zonnige zomer wenkt, het moment om winterse ru brieken een tijdje op te ber gen. U allen, een goede „overzo- mering" gewenst en: tot eind augustus. een het ander. Ik heb nog wel vijf jaar geschaatst, maar hard lopen kan je nu eenmaal vaker doen. En je kan het altijd doen als je er zelf zin in hebt. Met schaatsen ligt dat heel anders. Ben je afhankelijk van de mo gelijkheden die je op vaak ver weg gelegen ijsbanen hebt. Neen hoor, gewoon in de pol der een eind weg hollen, heer lijk toch." Offers Van Gerven, moeder van een zoon en werkzaam in de sport zaak die zij samen met haar man Wim voert, is van me ning dat vrouwen die mara thons (willen) lopen, een gezin hebben en daarnaast ook nog werken, dit alleen kunnen volbrengen als man, familie, vriendenkring en de persoon in kwestie bereid zijn grote of fers te brengen. Karin van den Berg beaamt dit volmondig door te verwijzen naar een bruiloft, voorafgaande aan de Zilveren Molenloop dit jaar. Zij wilde daar goed lopen en heeft toen de bruiloft bewust laten schieten en, voegt ze er aan toe: „Dat was niet de eer ste keer en zal ook niet de laatste keer zijn dat ik een uit je moest laten schieten voor het lopen". De meeste vrien den begrijpen dit wel, ook al omdat de meeste zelf ook in de atletieksport actief zijn. Beiden ondervinden daarnaast enorm veel steun van de echtgenoten, die zelf ook helemaal atletiek- gek zijn en dus weten waar voor de vrouwen het doen. Ton van den Berg is een mid denafstandsloper bij Bataven en kan een van de betere mi- crofonisten genoemd worden, terwijl Wim van Gerven zich nu wat meer met het jogging gebeuren bezig houdt, maar vroeger een goed middenaf standsloper was (hij is nog in het bezit van een „Spartaans" clubrecord). jfi* de frêle Ripse dit jaar nog èn li tweede marathon zal dfraai weet ze nog niet, dat gaathei. overleg met trainer Lamlpd van der Berg. Mogelijk rtoe haar programma voor de pgd van het seizoen alleen \vp. strijden over maximaal twiq kilometer behelzen. Haar treden in de competitie (aije lopen zondag) was daar al I voorteken van. Van Gerven zal dit jaar orj twijfeld nog wel op de ma» thon actief zijn. Eerder dan september zal dat evenwel ij. gebeuren. „Voor Amstercf^ heb ik me echt wekenlang' 1 les moeten ontzeggen, maar goed voorbereid aanj start te kunnen komen en I vraagt toch heel wat", v het zover is zal de voormj recordhoudster nog wel tijd de in augustus in Engeland houden Europese Kampia schappen voor veteranen m de 5000 meter) aantreden. W Ontzeggen Kf"l I Karin van den Berg: „Steeds weer op zoek naar eigen grenzen". Gelijk Feministen zijn het beiden niet, hoewel zij zich wel sterk maken voor de vrouwenatle- tiek: „Dat moet eigenlijk ge woon zijn, wij willen niets lie ver dan gelijk behandeld wor den, niets meer en niets min der, in beide betekenissen". De sponsoring door een Ameri kaans cosmeticabedrijf (Avon) van veel wedstrijden én de na tionale dames marathonselec tie vinden ze toch wel een goe de zaak. „Hierdoor zijn vrou wen veel makkelijker gaan lo pen. Vroeger was het nog iets geks als een vrouw ging hard lopen, nu gelukkig niet meer, maar het is* nog steeds niet zo dat er gezegd kan worden dat er genoeg vrouwen in bewe ging komen", aldus van Ger ven, zelf leidster van een da mes trimgroep. „Laatst was er een wedstrijd op zaterdag en toen ik de meiden vroeg om mee te doen, moesten toch nog heel wat van hen boodschap pen doen. Dat gaat bij ons van zelf, als ik geen tijd heb doet Willem 't en omgekeerd. Ik denk dat dat normaal zou moeten zijn." Ook het tekort aan wedstrij den, wordt door de dames als „slecht" voor de doorstroming van de huismoeders naar de wegatietiek gezien. Meer wed strijden voor vrouwen bren gen vanzelf ook meer (nieuwe) vrouwen aan de start. „Natuurlijk' Van Gerven is eigenlijk lang zaam maar zeker in de mara thon gegroeid, via, wat men „de natuurlijke weg" noemt: na een behoorlijk succes op de middenafstand, via vijf en tien kilometer, naar de halve en de hele marathon. Voor Van den Berg geldt dat juist niet. Met haar 25 jaar is zij een van de jongste dames die ooit in de nationale selectie heeft geze-. ten. Dat ze uiteindelijk in de marathon zo kort achter el kaar eindigen (2.49.51 uur te gen 2.51.12 uur) is in wezen niet zo gek. Van Gerven is toch nog te veel de tien kilo meter loopster met te weinig duurconditie en Van den Berg Komt nog snelheid tekort, vindt ook de in Sassenheim wonende Van Gerven. Vooral in „korte" wedstrijden (10 tot 15 kilometer in dit geval) kan dat ondervangen worden. Of Ook de bij haar vader. Kerkvliet, werkende Van Berg moet zich veel ontzegg"| vooral bij het eten. Van ki af is er bij haar een chronis vorm van bloedarmoede constateerd, „waardoor de korte afstanden tot zeg rrjH 3000 meter ook nooit uitien verf konden komen". Doorrm zware marathontrainl h( wordt van het lichaam ten meer gevergd zodat het \pg< haar bijzonder goed opleisd geblazen is. „Voedsel dat mVe lijk of alleen met veel enepn verteerbaar is, is voor mij) h boe. Maar als je lange tijd gdii vlees eet ga je het niet rrft. missen ook." Voor Van Oen: ven ligt dat iets anders. Ht wel ze zich veel ontzegt, spl looft ze niet in een speden dieet. Uiteraard houdt ze vai degelijk rekening met d«ns verrichten trainingsarbrrr maar astronautenvoedsel, fhl wier en brandnetelthee koi)ve liet op tafel. „Als je gewit c goed oplet en je doet niets t( je niet gewend bént, kan weinig verkeerd gaan", de Noordwijkerhoutse denstandster. „Carlos bijvoorbeeld, de Europees! cordhouder sinds Rotterft vorig jaar, zat om elf uuf ochtends nog biefstuk met ft tat te eten, omdat hij wend was. 's Lands 's lands eer zeg ik aen maar..." g GERT VELTHUIioj Wie goedkoop reist, houdt nog eens wat geld over. Voor zichzelt Of om iemand anders eens een plezier te doen Ouder worden heeft zo zijn positieve kanten. Want er bestaat geen goedkopere reis mogelijkheid dan de 65+ kaart. Ga maar na: Een 65+ kaart (of 60+ Dameskaart) kost f86.50 voor een heel jaar Voor'n echtparenkaart is dit f 131,50. Voor dat geld kunt u in ieder geval, verspreid over het jaar, 7 dagen door heel Neder land reizen Daarnaast krijgt u alle overige trein kaartjes voor bijna half geld. (Op een retourtje 40% korting Op 'n enkeltje 45%.Alleen lopen is goedkoper - als ji schoenenslijtage niet meerekent Wilt u meer weten? Haal dan de f 65+ folder bij een NS-station Aan het loket kunt u trouwens inlichtingen krijgen Ook over goedkope treinreizen en in het buitenland Dl itr/óFKAAKT: VOOR F86,50 PER JAAR 7 DACtN DOOR HEEL NEDERIAHD REIZEN.VIRDIRAILE TREINKAARTJES VOOR BUNAHAIIC SPORT OeidóG Qowwnt zaterdag 9 iuni i984 paginaIN MARATHONLOOPSTERS JOKE VAN GERVEN EN KARIN VAN DEN BERG OVER GEBREK AAN BELANGSTELLING: fc

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12