Ê£elcl6C0ommitH Vleesfraude van 6 min opgespoord Tegenzet VVD:spaar wao'ers Radicale leider sikhs gedood Nagemaakt BON Nieuwe hoop voor „dwaze moeder" -pënheid op 'klormandische ïtrand )vermand door hitte en emoties Uitgave Westerpers. behorende tot Si(thoH Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bunteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes I 0 4per mm. Abonnementen, (incl.5% BTW) per maand t 21 02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63.07, |aar f 240.46. or córcdc r. 9Sr 5e jaargang no. 22906 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur circa 17 graden. Matige noordelijke wind. Pinksterweekeinde zon nig en droog. Zon op: 5.21, onder: 21.57. Schev hoogwater: 9.59 en 22.47. laagwater: 5.35 en 18.18. eerjarige inima N HAAG nsen die lou- van een mini- in moeten idkomen en op ind daarvan al tele jaren aan- aak kunnen ken op de zo- taamde eenma- uitkering, jinen de ko- nde jaren een ra toeslag te- noet zien. Een tsvoorstel irtoe is bijna eed. Volgens atssecretaris Graaf, die de ra toeslag gis- en in de Twee- Kamer aan- ïdigde, zullen ist de meerja- e echte mini- zelf ook de ideren van nsen in deze iep een ex- atje in de •m van een toe- g op de kin bijslag krij- I. Het is overi- is de bedoeling t deze toesla- voortaan elk ir gegeven wor- tatssecreatrs Graaf be- eed gisteren de iclusies van i rapport over positie van de ite minima dat opgesteld door sociale dien- in in tien ge- ienten. Volgens m zijn de mini- i er sinds 1973 steeds stel- matig op voor gegaan. lm Lage prijzen op komst melk, brood en suiker DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) wil de wettelijke minimumprijs voor melk, brood en suiker laten vervallen. Als eerste stap daartoe zal een deze maand aflopende beschikking over de minimumprijs van suiker niet worden verlengd. De bewindsman wil de' regeling van de prijzen overlaten aan het bedrijfsleven zelf, waarbij ook meer mo gelijkheden ontstaan voor het doorreke nen van kosten en het verhogen van winstmarges. De overheid zal alleen een regeling achter de hand houden om in te grijpen als de prijsvrijheid leidt tot onge wenste effecten. Dit heeft van Zeil giste ren bekend gemaakt in een rede voor SRV-winkeliers in Den Haag. Hervormd besluit kruisraketten vernietigd DEN HAAG De generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen van de hervormde kerk heeft op grond van een gemaakte procedure fout het besluit vernietigd van de her vormde synode, waarin de plaatsing van kruisraketten in Nederland werd afge wezen. De synode had voor het besluit te nemen na moeten gaan of er redenen waren om ook de classicale vergaderin gen te raadplegen. Ds. C. B. Roos, voor zitter van de synode, legde er de nadruk op, dat de commissie zich niet heeft uit gesproken over de inhoud van het syno debesluit. Hij zei zich niet voor te kun nen stellen, dat er opnieuw een inhoude lijke discussie over het besluit wordt ge houden. WATERPOKKEN DOOR VACCIN BEDWONGEN UTRECHT Het ziet naar uit dat ook de laatste van de „gewone" kinderziekten binnenkort doo een vaccin kan worden bedwongen. In de Vere nigde Staten is in de laboratoria van Merck Sharp en Dohme een vaccin tegen waterpokken ontwik keld, dat waarschijnlijk over ongeveer twee jaa in produktie kan worden genomen. Na een kli nisch onderzoek waarbij 914 kinderen waren be trokken, meldt dr. Robert E. Weibel van het kin derziekenhuis in Philadelphia en van de universi teit van Pennsylvania in The New England Jour nal of Medicine, dat de resultaten hoopgevend zijn. Bloedonderzoek bij de kinderen die met het vaccin waren ingeënt toonde aan, dat 94% van hen beschermende antistoffen tegen het varicellavirus had ontwikkeld. De zeer besmettelijke varicella is een onschuldige kinderziekte, maar ze kan bij en kele kinderen ernstig en zelfs dodelijk verlopen. DEN HAAG De Haagse politie heeft vandaag het onderzoek voorlopig afge rond naar een omvangrij ke internationale fraude met partijen vlees. De schade van de frauduleuze in- en uitvoer wordt ge raamd op tenminste vijf tot zes miljoen gulden. In Nederland zijn acht men sen die bij deze zaak be trokken zouden zijn, gear resteerd en in België twee. In totaal is ruim ne gentig ton vlees in beslag genomen. Twee BV's staan centraal bij deze fraude, die gebaseerd was op het ontduiken van EG-heffingen. Dat zijn de „Delta Meat Trading" (DMT) en de „International Frisian Commercial. Company" (IFCC). De beide directeuren van deze BV's, de 38-jarige C.W.L. uit Rotterdam en de 33-jarige R.J.J, van L. uit Den Haag, behoren tot de aangehoudenen. Behalve fraude door ontdui ken van in- en uitvoerhef- fingen hebben beide BV's ook gefraudeerd door het omzeilen van de vleeskeu ring. De eerste activiteiten die de Haagse politie in samenwer king met de FIOD en de ve terinaire hoofdinspectie on derzocht stammen al uit de periode december 1982 tot ja nuari 1983. Delta Meat kocht toen bij een Engels bedrijf tien partijen (van elk onge veer twintig ton) vlees, zoge naamd bestemd voor de Joe goslavische markt. Het vlees werd echter via het Belgi sche Zeebrugge op de Neder landse markt gebracht. In Helmond werd het, door een inmiddels gearresteerde keurmeester, voorzien van Nederlandse geleidebiljetten. De emoties worden deze vrouw teveel, tijdens een bij eenkomst van moeders van „verdwenen" kinderen voor het presidentieel paleis in El Salvador, gisteren. Ze heeft nieuwe hoop gekregen nu president Duarte heeft be loofd een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van duizenden Salvadoranen. De moeders hadden in een petitie tevens om gerechtig heid gevraagd voor de poli tieke gevangenen. Ae acht staatshoofden, die giste- 1 jen aanwezig waren bij de plech- _jge herdenking van de invasie in "'Jormandië, staan eensgezind jppaast elkaar en symboliseerden Jaarmee de eenheid waarmee de JDheallieerden de nazi's in West-Eu ropa versloegen. Ver op de ach tergrond liggen oorlogschepen, rrfie in verband met de herdenking paren opgestoomd naar de Nor- nandische kust. Van links naar echts: de Canadese president Vudeau, koningin Beatrix, koning )laf van Noorwegen, koning Bou- lewijn van België, de Franse pre sident Mitterrand, koningin Eliza- »eth van Groot-Brittannië, groot- lertog Jan van Luxemburg en de imerikaanse president Reagan, 'ag. 11: D-Day op grootse wijze - lerdacht. tf- p -V? lx Kennedy, zoon van de op 6 juni 1968 vermoorde senator Robert Kennedy, kon zich niet iger staande houden op het graf van zijn vader. Tijdens het jaarlijkse bezoek van de familie Bteren, werd hij overmand door de hitte en emoties. Chris en Michael Kennedy (midden) obeerden hun broer weer overeind te helpen. Links op de foto staat senator Edward Kenne- f, geheel rechts: Jean Kennedy-Smith. Motorrijder gewond IDEN Een 35-jarige En- ilse motorrijder is gister fond op de rijksweg 4 ge- tnd geraakt. De man reed in richting Leiderdorp en wam ten val omdat hij met ■n achterwiel over een blokje ■ut reed dat op de weg lag. man liet zich in de slip bliksemsnel vallen en gleed veertig meter door op de vluchtstrook. Zijn motor gleed ook door en raakte rondom beschadigd. De Engelsman is met diverse schaafwonden en en gekneusde rechter enkel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. parlementaire re- gegaan. Dat evenwicht DEN HAAG Uit wrevel over het voorstel van de CDA om de wwv'ers op 1 juli niet te worden verstoord als de wwv'ers buiten schot zouden worden gelaten. Het feit, dat daardoor dit jaar een bespa ringsverlies van 75 miljoen betrekken bij de algemene gulden zou ontstaan, kwam korting op de sociale uitkerin gen met drie procent, heeft de VVD gisteren de Tweede Ka mer gevraagd uit te spreken, dat op 1 januari a.s. bij de stel selwijziging de wao'ers moeten worden ontzien. Staatssecreta ris De Graaf van Sociale Za ken heeft het aannemen van beide voorstellen met nadruk ontraden. Vanmiddag werd er in de Kamer over gestemd. De Graaf vond, dat hij bij de kortingen van het 1 juli-pak- ket evenwichtig te werk was voor de bewindsman pas op de tweede plaats. Dat er geen enkele korting no dig zou zijn motiveerde PvdA- woordvoerder mevr. Ter Veld met een verwijzing naar de meevallers, die de sociale fondsen hebben. Maar minis ter De Koning en ook zijn staatssecretaris De Graaf stel den, dat daarmee de tegenval lers van eerdere jaren nog lang niet zijn gecompenseerd. Gisteren bleek verder dat mi nister De Koning ervan uit gaat, dat komend jaar de netto lonen met 1,7 procent zullen stijgen: 0,4 procent dankzij de reeds aangekondigde belas tingmaatregelen en 1,3 procent door verlaging van de sociale premies. Dit feit, zo verwacht te De Koning, zal de bereid heid van de werknemers om af te zien van bruto-loonsver- hogingen te behoeve van ar beidstijdverkorting doen toe nemen. De suggestie om werk nemers in bedrijven waar de winsten flink toenemen mee te laten delen in de winst, noemde hij „zeer sympathiek". Op die manier zouden loons verhogingen voorkomen kun nen worden. Pag.9 Kamermeerderheid wil wwv'ers ontzien. Kamerdebat kruisrakketen direct op tv HILVERSUM De NOS wil volgende week woensdag een rechtstreeks verslag brengen van het kamerdebat over het kabinetsbesluit over de kruis raketten. Voor dit debat, dat 's-middags om een uur begint en tot maximaal elf uur 's-a- vonds kan doorlopen, zullen de andere NOS-programma's op Nederland 2 wijken. De EK-voetbalwedstrijd België- -Joegoslavië zal afhankelijk van de duur van het kamerde bat geheel worden uitgezon den of later op de avond wor den samengevat. Het is overi gens nog niet geheel zeker of de Kamer behoefte heeft aan een plenair debat. Dat zal blij ken tijdens de commissiever gadering die de Kamer dins dag over de kruisraketten houdt (ADVERTENTIE) Donderdag 14juni: tegen onrechtvaardig korten van lage inkomens en uitkeringen, vóór bescherming van de koopkracht i Stem PvdA, lijst 2 óók voor Europa Pinksteren zorgt voor veel files DEN HAAG Met de Pink sterdagen voor de deur zal het morgen al drukker worden dan normaal op de Nederland se wegen. De verkeerscentrale in Driebergen verwacht dat de fileveorming zal toenemen vanaf een uur of drie in de middag en zal duren tot 's avonds rond negen uur. Zater dag worden vooral veel auto's verwacht tussen 9.00 en 15.00 uur. Op de A12, Den Haag- Utrecht-Arnhem. zal het ver keer op die tijdstippen het meeste hinder ondervinden tussen Woerden en Maarsber- gen, voor de aansluiting met de N-50 (Arnhem-Apeldoorn) en voor het knooppunt Vel- perbroek. Zondag, Eerste Pinksterdag, wordt geen grote drukte verwacht. Afhankelijk van het weer wordt de thuis reis van de vakantiegangers verspreid, dan wel in de avonduren verwacht. In dat laatste geval zal het tussen 17.00 en 23.00 uur veruit het drukste zijn op de snelwegen. BLOEDBAD IN GOUDEN TEMPEL NEW DELHI De radicale leider van de sikhs. Jarnail Singh Bhindranwale, is gisteren tijdens de bestorming door Indiase mi litairen van de Gouden Tempel in Amritsar gedood. Volgens de Radio-India zijn bij de verovering van de Gouden Tempel, dat ruim twee jaar heeft gefungeerd als bolwerk voor voor de mili tante sikhs, zeker 250 sikhs omgekomen. Bijna vijftig Indiase militairen zouden zijn gedood. Het aantal gearresteerde sikhs be draagt ruim 450, aldus Radio-India. Generaal Dayal, een sikh die vorige week door de regering- Gandhi was benoemd tot speciaal veiligheidsadviseur voor Pun jab, verklaarde dat de tempel door tanks onder vuur was geno men. Volgens hem hebben de tanks zich niet op het terrein be geven. De Gouden Tempel is het belangrijkste heiligdom van de sikhs. Bhindranwale, de vurige prediker van de sikhs, is gestorven zo als hij leefde: gewelddadig. Zijn met kogels doorzeefde lichaam werd vanochtend aangetroffen in het souterrain van de Gouden Tempel. In zijn laatste interview zei de 37 jaar geworden Bhin dranwale afgelopen zondag, dat hij zich liever zou doodvechten dan dat hij zich zou overgeven. „Maar een sikh huilt nooit. Hij lacht of glimlacht onder alle omstandigheden", aldus Bhindran wale De militante sikhs streven naar een zelfstandige staat in Punjab, waar zij een meerderheid vormen. De in Punjab wonen de hindoes werden de afgelopen in toenemende mate het doel wit van de extreme sikhs. ONRUST BU PTT-PERSONEEL OVER GEWIJZIGDE SPREIDING DEN HAAG Het sprei dingsplan voor de centrale di rectie van de PTT van Den Haag naar Groningen is zoda nig gewijzigd, dat vijfhonderd functies die niet waren aange wezen om te worden gespreid alsnog voor verplaatsing in aanmerking komen. Eenzelfde aantal functies zal bij nader inzien in Den Haag gehandhaafd blijven, waar door het totale aantal over te plaatsen functies drieduizend blijft. Dit bleek gisteren op een spoedvergadering van de bij zondere commissie van de PTT, het overlegorgaan van de bedrijfsleiding met de bon- De bijzondere commissie PTT heeft van de mededelingen van de directieraad met ge mengde gevoelens kennis ge nomen, aldus woordvoerder Grootendorst van de CFO. Volgens de bonden heerst on der het personeel grote onrust De bonden hebben geëist dat binnen een week een extra vergadering aan de nieuwste ontwikkelingen wordt gewijd Dan zal duidelijk moeten wor den welke ruimte er is voor reëel overleg tussen bedrijfs leiding en bonden over de bij gestelde plannen. Pag.10: PTT niet bestuur baar met oud spreidingsplan strand in de Verenigde Staten is genoemd als een van de bewijzen, dal de Sovjet-Urne gebruik maakt van uit het Westen afkomstige, nauwkeurig gekopieerde microprocessors om daar spionagewerk mee te verrichten. Alles was zo prachtig nagemaakt, dat zelfs de fouten exact waren overgenomen. Andere kranten „pikken" ook wel eenstets uit de Leidse Courant. Maar daarbij bestaat dan altijd de kans, dat er juist fouten insluipen. U kunt daarom het beste maar gewoon de Leidse Courant zélf lezen. De Leidse Courant wil ik best 1 14 degen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mSrCeidóeQoiwamt i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1