foor werkloze jongeren geen ;eld erger dan geen werk Tweede Kamer eist soepeler uitvoering van abortuswet Schulden staan sociale minima tot aan de lippen rih lezetters imen |denlijst |)VD mee Kamer besluit tot debat over raketten volgende week Kritiek werkgevers en werknemers op pleidooi winstdeling Nieuw middel kan morning-after-pil overbodig maken Sexueel geweld tegen vrouwen meestal door bekenden Proef met computeronderwijs op basisscholen groot succes rNENLAND Jjitie spuit steen- rojriek vol traangas ^JjSDRECHT Om te verhinderen e politie de oude steenfabriek De an r in Woensdrecht steeds weer moet imen, heeft zij de voormalige be al gisteren vol traangas gespoten werd eerder al door de ontruimd, toen bleek dat activis- het al elf maanden in Woens- t gevestigde vredesactiekamp weer gebouw een nederzetting wilden Ook zondag vond een ontrui- plaats, toen een 25-tal activisten na van de blokkades bij de )f >asis op het terrein rond de oude Jabriek achterbleven. De politie er een groep activisten opereert, is doel heeft gewelddadig op te tre- EeidócSouoant WOENSDAG 6 JUNI 1984 PAGINA 9 Voor miljoen aan cocaïne onderschept ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft bij de aanhouding op het Centraal Station van een 40-jarige Tilburger drie kilo cocaïne (handelswaarde één miljoen gulden) in beslag genomen. De man wilde vijf valse biljetten van 100 Amerikaanse dollar inwisselen bij het grenswisselkan toor. Hij had in totaal 163 valse dollarbiljet ten (waarde 50.000 gulden) bij zich. De poli tie hield later bij het grenswisselkantoor een 31-jarige Rotterdamer aan. Ook deze man wilde enkele valse honderddollarbil jetten inwisselen. In Krimpen aan de IJssel heeft de politie gisteren vier personen aan gehouden. Daarbij werd 3 tot 4 kilo heroine in beslag genomen. De politie vermoedt met de arrestaties een belangrijke handels post te hebben opgerold. Op Cyprus veroordeelde kapitein vrij ROTTERDAM De Nederlandse coas ter-kapitein B. Slagter (51) uit Delfzijl, die eind mei op Cyprus werd veroor deeld tot twee manden gevangenisstraf, is inmiddels vrijgelaten. Hij wordt van daag op Schiphol verwacht. De kapitein werd op 26 mei gearresteerd in de haven van Larnaka, op het Griekse deel van het eiland Cyprus. Enkele dagen later werd hij door een rechtbank daar ver oordeeld omdat hij in strijd met de wet Larnaka binnen was gevaren, terwijl hij in september vorig jaar met zijn schip de Turks-Cypriotische haven Famagusta had aangedaan. De Grieken willen niet dat een schip een Griekse haven aan doet, als het daarvoor in een Turkse ha venplaats is geweest. Kamer: snelle invoering van loodvrije benzine DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie-De Boois (PvdA) aange nomen, waarin het kabinet wordt gevraagd samen met „gelijkgezinde landen" snel lood vrije benzine op de markt te brengen. Voor nieuwe auto's moet een katalysator ver- fdicht worden gesteld voor een nabehande- ing van uitlaatgassen die de luchtverontrei niging met stikstofoxyden en koolwaterstof fen zal terugdringen. Tegen de motie stem den VVD, SGP en RPF. Met uitsluitend de VVD tegen nam de Kamer een motie Oo- men-Ruijten (CDA) aan om uiterlijk per 1 januari 1990 de luchtverontreiniging met zwaveldioxyde door met kolen gestookte elektrische centrales, terug te schroeven tot de normen -voor met olie of gas gestookte eenheden. Drie jaar cel voor wurging LEEUWARDEN De rechtbank te Leeuwarden heeft de 38-jarige J.D. uit Drachten gisteren conform de eis van de officier van justitie wegens moord ver oordeeld tot drie jaar celstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De man had op 22 december in een huis in het Friese Ou- debildtzijl zijn 29-jarige ex- -vriendin Saapke Sikkema met zijn stropdas gewurgd. De man kwam tot zijn daad nadat zii de relatie met hem had verbroken. Zaak Vleeschmeesters uitgesteld tot juli DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren besloten het derde en laatste deel van de strafzaak tegen de top van het Vleesch meeste rs- concern aan te houden tot dinsdag 24 juli. De offi cier van justitie, mr. H. J. den Os, kreeg hierdoor gelegenheid nog een aantal wijzigingen aan te brengen in de dagvaardingen van de hoofdver dachten, onder wie de vroegere directeuren van de slagerijen Teekens en Van der Kroes. De directeu ren worden verweten op grote schaal importhef fingen op Zuidamerikaans rundvlees te hebben ontdoken. Hierdoor werd de EG voor een bedrag van ruim tien miljoen gulden benadeeld. Vorige maand werden drie leden uit de raad van bestuur van de Vleeschmeesters Holding veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen en geldboetes. Ook hooggeplaatst personeel uit het slagerijcon- cern kreeg toen dergelijke straffen opgelegd. ECHT Werkloze ?ren vinden het ge- aan inkomen het elendste aspect van werkloos zijn. Bij jlverlaters heerst al angst voor verve als ze geen baan iten vinden. Werken- jongeren vrezen bij tuele werkloosheid ;1 een gemis aan soci- -contacten als gebrek inkomen. Dit zijn en- uitkomsten van een onderzoek naar de opvat ting van jongeren over werk, werkloosheid en vakbeweging, dat de afde ling onderzoek van de christelijke vakcentrale CNV heeft uitgevoerd. Meer dan een derde van de schoolverlaters verwacht niet binnen een jaar aan het werk te komen, 35 procent acht de kans op werkloosheid even groot als de kans op wel een betrekking en van de werken de jongeren denkt ongeveer 70 pet niet op korte termiin werkloos te worden, zo blijkt uit het onderzoek. Een groot aantal jongeren heeft er veel voor over aan de slag te ko men, men is bereid elke baan te accepteren die maar te krij gen is. Een ruime meerderheid van alle drie de groepen vindt ove rigens arbeidstijdverkorting met inlevering van loon wen selijk als hierdoor werkloze jongeren aan werk kunnen worden geholpen. Ook de wer kende jongeren zijn daarvoor best te vinden. In het onderzoek is de jonge ren ook gevraagd waar de vakbeweging zien naar hun mening mee bezig zou moeten houden. „Schoenmaker blijf bij je leest" is de tendens van de meeste reacties. Bestrijden van de jeugdwerkloosheid, verbetering van arbeidsvoor waarden en arbeidsomstandig heden, individuele hulpverle ning, steun bij het opzetten van een bedrijfje, bredere voorlichting over werk en uit keringen en stimuleren van werken met behoud van uit kering scoren het hoogst. Aanbevelingen De onderzoekers hebben op grond van hun bevindingen een aantal aanbevelingen ge daan. Omdat jongeren nog steeds onevenredig zwaar wor den getroffen door de werk loosheid is een aanvullend be leid nodig ter bestrijding van die jeugdwerkloosheid, zo wordt gesteld. Daarbij moet men zich richten op vergro ting van het aantal arbeids plaatsen (o.m. met behulp van arbeidstijdverkorting) en op verbetering van de arbeidspo- sitie van de jongeren, die het zwaarst zijn getroffen door de recessie: vrouwen, drop-outs, buitenlanders en gehandicap ten. De onderzoekers willen een meer afzonderlijke aan dacht binnen de vakbeweging voor de werkloosheid onder jongeren. Zo zou er een spe ciaal secretariaat moeten ko men, dat zich met name richt op (werkloze) schoolverlaters. STERDAM Bij de be- J'ng van het Stikkerhuis Amsterdam afgelopen is de ledenlijst van liberale jongerenvereni- JOVD ontvreemd. Ver is voor duizenden gul- kasgeld verdwenen, al- |een woordvoerder giste- De aangerichte schade raagt zeker enkele tien denden guldens. De VVD (jOVD in Amsterdam ver- *hten enkele dagen nodig hebben voor het opruimen de „chaos". De politie esteerde maandagavond totaal 40 actievoerders, 38 Ihet Stikkerhuis wegens aalvredebreuk en twee ten het gebouw wegens nlijke geweldpleging. De fstanten werden gisteren rgeleid aan de officier i justitie, aldus een woord- rder van de politie. Een de arrestanten werd gelaten. Justitie beslist ,daag of en wanneer de leren worden vrijgelaten. een eftijdsgrens tor ëstemming 'edische greep N HAAG Er komt n specifieke leeftijdsgrens irbij de toestemming van 'eren vereist is voor een üische behandeling. De erderheid van de Tweede mer is gisteren akkoord aan met een motie van kamerlid Leerling (RPF) in het op handen zijnde tsvoorstel „Patiëntenrech- het onderscheid tussen lere en jongere mindeija- ?n omzichtig te hanteren, menteel is de toestem- ig van jongeren tot 18 jaar t nodig voor het uitvoeren een medische ingreep. Nationale Raad voor de Iksgezondheid heeft voor- jteld deze grens te leggen 114 jaar WD-fractieleider Nijpels, die naast zijn CDA-collega De Vries in het kamerbankje is neergestreken, heft als in een gebaar van overgave de handen omhoog bij opmerkingen die achter hem gemaakt worden. De Kamer besloot tegen de wens van CDA en VVD het debat over de kruisrakettenzaak pas volgende week te houden. DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag en woensdag debatte ren over het kabinetsbesluit inzake de kruisraketten. In een langdurig ordedebat heeft de Kamer hiertoe gisteren be sloten op voorstel van voorzit ter Dolman. Het kabinetsbe sluit zal dinsdag eerst worden besproken in een vergadering van de commissies voor De fensie en Buitenlandse Zaken Woensdag zal de Kamer als geheel een oordeel over het rakettenbesluit vellen. Het kabinetsbesluit dreigt in de Kamer toch op meer weer stand te stuiten dan in het af gelopen weekeinde het geval leek. Het aantal tegenstanders binnen het CDA is gegroeid doordat ook kamerlid Van den Toorn besloten heeft 'nee' te zeggen, zoals hij in het week blad Haagse Post verklaart. Ook de steun van de kleine christelijke partijen is geen vanzelfsprekendheid. Met name GPV-afgevaardigde Schutte is zeer kritisch ge stemd. ROTTERDAM Een groeiend deel van de soci ale minima in ons land verkeert in ernstige schul denproblemen. Het tref fen van regelingen tot schuldsanering is zonder kwijtschelding van een belangrijk deel van de schulden vrijwel onmoge lijk geworden. Dit zei gisteren de directeur van de Rotterdamse sociale dienst drs P. Laman in een toelichting op een wetenschap pelijk onderzoek naar de posi tie van de sociale minima Uit het onderzoek blijkt dat de koopkracht van de sociale mi nima vorig jaar onder het ni veau van 1976 lag. Het be steedbaar inkomen is nog acht procent minder, vanwege de sterk toegenomen woonlasten. Totaal werden 1100 huishou dens in 10 gemeenten „doorge licht". In Rotterdam wordt binnen kort het voorstel gedaan de ge meentelijke diensten de moge lijkheid te geven leningen kwijt te schelden als er geen uitzicht is op een geleidelijke schuldsanering. Maar Laman zei te vrezen dat de problemen alleen maar groter worden, als de koopkracht van de sociale minima nog verder wordt aan getast Circa de helft van de onder zochte huishoudens had één of meer schulden. De helft van deze groep had een schuld van minder dan 2000 gulden, een kwart stond voor meer dan 5000 gulden in het krijt. Van alle huishoudens beschikte slechts een kwart over spaar geld. Er bleken nauwelijks huishoudens te zijn waar spaargelden naast schulden voorkwamen. In het onderzoek wordt dan 'ook geconcludeerd dat er een einde moet komen aan de da ling van de koopkracht van de minima. Hiertoe doet het rap port een aantal aanbevelingen, zoals een verlaging van de aardgasprijs, volledige prijs compensatie en een inkomens afhankelijke kinderbijslag-re geling. Het rapport is opgesteld als een bijdrage aan de kamer debatten over de op handen zijnde 1 juli-kortingen op soci ale uitkeringen. Buschauffeurs willen geen magneetkaartjes UTRECHT De chauffeurs in het streekvervoer zijn sterk tegen de invoering van mag neetkaartjes voor de bus. Het liefst zagen zij eerherstel voor het oude „kaartdraai-sy- steem". Dit blijkt uit een enquête on der 7.000 leden van de Ver- voersbond FNV. Volgens de bond vrezen de chauffeurs dat er nog minder contact tussen hen en de passagiers overblijft, als de streekvervoerbedrijven overgaan tot een automatisch betaalsysteem. Hasjhond Leo verlaat Schiphol met VUT SCHIPHOL Na een schitterende staat van dienst, die zes jaar heeft geduurd, mag de hasjhond Leo van de douane op Schiphol met „VUT". Vorige week is zijn opvolger Narco op de luchthaven ingezet. Na een inwerkperiode van enkele maanden zal Narco Leo's taak volledig gaan overnemen. Leo's neus heeft, sinds de hond in maart 1978 het douane- korps op Schiphol kwam versterken, douane en rijkspolitie in totaal 428 processen-verbaal bezorgd, die gepaard gingen met driehonderd arrestaties. Leo's conduite-staat vermeldt de opsporing van in totaal 3.200 kilogram hasjiesj, 900 kilo marihuana, 28 kilogram heroïne en achttien kilogram cocaï ne. Leo is een nu tien jaar oude kruising tussen een Belgische en een Duitse herder. Hij is hardhorend geworden als ge volg van het vliegtuiglawaai, terwijl de verlichting in de ba gagedepóts waar hij altijd heeft moeten werken zijn ge zichtsvermogen heeft aangetast. DEN HAAG De vakbonden FNV en CNV alsmede de werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn geen voorstander van de suggesties uit de Ka mer voor een een vorm van winstdeling voor 1985 in goed draaiende bedrijven, als moge lijkheid om loonexplosies te voorkomen. Vandaag hebben minister De Koning (Sociale Zaken) en zijn staatssecretaris De Graaf in de Kamer ver schenen hun reactie op de sug gesties gegeven. Volgens de FNV en het CNV moet het parlement zich niet bemoeien met loononderhan delingen. Beide vakcentrales menen best zelf in staat te zijn in overleg met de werkgevers de arbeidvoorwaarden voor 1985 vast te stellen. Bij de FNV werd er bovendien op gewezen dat het kabinet on langs heeft besloten de Ver- mogensaanwasdeling (VAD) te schrappen terwijl die maatre gel in feite een winstdelingsre- geling inhield. Een woordvoerder van het VNO noemde de suggesties een vorm van „neo-centralis- me" waarbij de overheid op nieuw het arbeidsvoorwaar denbeleid gaat bepalen. Het NCW stelde dat loonmatiging nodig blijft en dat grote wins ten nog niet betekenen dat het betrokken bedrijf gezond is. Ruime meerderheid wil kliniek-abortus in ziekenfondspakket (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat abortussen die in een kliniek worden verricht zo spoedig mogelijk in het zie kenfondspakket worden opge nomen. De fracties van VVD, PvdA en de kleine linkse par tijen drongen daar gisteren op aan tijdens een debat over de invoering van de Abortuswet, die viereneenhalf jaar geleden al door het parlement werd aanvaard. De wet moet op 1 september aanstaande van kracht worden. De Kamer de batteerde over de Algemene Maatregel van Bestuur (Amvb), waarin tal van regels staan voor de praktische uit voering van de Abortuswet. De genoemde fracties zetten minister Brinkman (WVC) on der druk. de Amvb op een aantal onderdelen te versoepe len. De meerderheid van de Kamer nam in 1980 al een mo tie aan waarin werd gevraagd om opneming in het zieken fondspakket van de in klinie ken verrichte zwangerschaps onderbrekingen. Abortussen die in een ziekenhuis worden uitgevoerd, worden al door het ziekenfonds vergoed. „Een kli niek-abortus is in medisch en ethisch opzicht niet anders dan een ziekenhuis-abortus", aldus VVD-woordvoerder Dees. Voorts wees hij erop, en de op positiepartijen met hem, dat abortussen in een kliniek de helft minder kosten dan in een ziekenhuis. Eendrachtig verzetten de VVD en de linkse oppositie zich ook tegen de verplichting voor abortusklinieken, een sa menwerkingsverband aan te gaan met een nabijgelegen zie kenhuis, voor het geval zich medische complicaties voor doen. De tegenstanders vrezen dat zo'n samenwerking niet al tijd mogelijk is, omdat sommi ge protestantse of rooms-ka- tholieke ziekenhuisbesturen samenwerking met een abor tuskliniek zullen weigeren. Tenslotte vroegen genoemde partijen minister Brinkman, minder strenge regels te stel len betreffende de registratie van medische en sociale gege vens over de vrouwen die een abortus laten verrichten. UTRECHT De nieuwe „abortuspil" die onder leiding van de gynaecoloog prof. dr. A.A. Haspels in het Academisch Zieken huis in Utrecht beproefd wordt, kan waarschijnlijk ook doeltref fend worden gebruikt door vrouwen die vrezen zwanger te zijn, maar bij wie de zwangerschap niet vaststaat omdat ze nog niet „over tijd" zijn. Prof. Haspels heeft gisteren laten weten dat hij een apart onder zoek hiernaar over ongeveer een half jaar hoopt af te ronden Vrouwen die vermoeden zwanger te zijn kunnen het nieuwe middel, dat volgens Haspels volkomen onschadelijk is, mogelijk al direct innemen na de „onbeschermde" geslachtsgemeenschap, zodat de morning-after pil. die een hoge dosis hormonen bevat, niet meer nodig zou zijn. Bovendien overbrugt het nieuwe middel vermoedelijk de hele periode tussen de onbeschermde coïtus en de eerstkomende menstruatie, terwijl de morning-after kuur beslist binnen 24 uur na de mogelijke conceptie moet beginnen. De „abortuspil" gaat zwangerschap niet tegen door hormonen, maar door een stof die de werking van het hormoon progeste ron, dat zorgt voor de nesteling van de bevruchte eicel in de baarmoederwand, tegengaat. Het onderzoek naar het preparaat, dat zwangerschappen tot tien weken zonder complicaties zou kunnen afbreken, verloopt volgens Haspels voorspoedig. Een aantal vrouwen heeft de pil al met succes geprobeerd. AMSTERDAM In verre- andere familieleden Ook dam, die op 18 maart vorig of de dader een bekende of weg de meeste gevallen van sexuele mishandeling van jaar begonnen is met een een onbekende was bleek het sexueel misbruik van vrou- kinderen binnen het gezin 24-uurs telefonische hulp- volgens Tegen Haar Wil 360 wen is de dader een bekende komt vaak voor. dienst voor vrouwen die ver- keer (78 procent) te gaan om van het slachtoffer en vaak Dit blijkt uit het jaarverslag kracht, aangerand of lastig- verkrachting of aanranding gaat het daarbij om (ex)echt- 19831984 van de Stichting gevallen zijn. Van de 549 ge- door één of meerdere beken- genoten of (ex)vrienden en Tegen Haar Wil in Amster- vallen waarin duidelijk werd den RIEMELS WASSENAAR Over enkele jaren zal de computer niet meer zijn weg te denken uit het onderwijs. De eerste stap pen die de afgelopen maanden werden gezet om micro-infor- matica te introduceren op bij na honderd speciaal daarvoor geselecteerde basisscholen, is namelijk een doorslaand suc ces geworden. Liefst 98 van de deelnemende scholen hadden een zeer positief oordeel over de proef, waarbij de leerlingen uit de vijfde en zesde klas drie maanden met de computer leerden omgaan. Het gevolg van dat succes is dat de initiatiefnemers Philips en de Nederlandse Spaarbank- bond in het komend schooljaar het computeronderwijs lande lijk zullen introduceren. Naar verwachting zullen ongeveer duizend van de in totaal 9.000 basisscholen interesse tonen en in 1985 mogelijk zelfs 2.000. Zov/el Philips als de spaarban ken menen echter dat het pro ject op de basisscholen dat de naam Input meekreeg didactisch, educatief, organisa torisch én financieel beheers baar moet blijven. Mede daar om is een deel van de softwa- re-produktie ook uitbesteed aan andere bedrijven. Belang rijk is ook, dat scholen die aan het computeronderwijs willen beginnen, de grote kosten vol ledig zelf moeten betalen. Ten eers.e moeten ze een kleuren televisie hebben waarop de computer kan worden aange sloten. Daarnaast kost de com puter zelf nog eens tussen de 1500 en 2.000 gulden, waar voor hooguit speciale financie ringsmogelijkheden kunnen worden geschapen. Slechts het software pakket, dat per school nog geen tientje kost, wordt door de gezamenlijke spaarbanken bekostigd, even als het introductiepakket van de leerkrachten. Volgens woordvoerder mr. G. Fuhri Snethlage staan de spaarbanken met het compute ronderwijs ideële doelstellin gen voor ogen („wij willen ons absoluut niet met de inhoud van het onderwijs bemoeien"), maar heeft ook de toekomst verwachting een rol gespeeld „We zien nog niet in elke scholier een potentiële thuis bankier, maar het is een feit dat elektronisch bankieren steeds dichterbij komt".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9