Noordwijk heeft jaarlijks zestig woningen meer nodig Bezuinigingen in sociale sector nader onder Yoorschotense loep Bezwaren tegen „tent ■tan Parallelboulevard Wik's Bar moet toch eerder dicht BEZWAAR TEGEN BOUWPLAN BLOEMBOLLENBEDRUF JOUWPLAN VOOR GAT: UIT ONDERZOEK BLIJKT: College te passief bij invoering deeltijdbanen Valkenburg krijgt speeltuin SaidMOowuvnt WOENSDAG 6IUNI1984 PAGINA 7 nmelmarkt Boven ta brengt tien mille op iDWIJK De extra rommel- ten bate van Boven Volta blijkt {gelopen weekeinde ruim 10.000 i te hebben opgebracht. De extra dh»was dus succesvol. Vele bezoekers ■iesn dat het al de grote Evenemen- ?urrkt betrof. Die wordt echter pas op ig tember gehouden. ial| s lfeeft de Werkgroep Ontwikkelings- ^werking Noordwijk-Boven Volta ^.^at gevonden voorwerpen op het "Oiriaat (Jan Cramerhof 2): een sleu- n^n vest en enkele elpees. Het Boven "Huis aan de Wilhelminastraat is inélke zaterdagochtend van tien tot 'un uur open voor de inzameling van j'Vhands spullen, dal 1 h Meisje breekt LEIDERDORP Een 9-jarig meisje uit Lei derdorp heeft gister avond omstreeks zeven uur haar arm gebroken tijdens de gymnastiek les. Het meisje viel tij dens de les in de chris telijke school aan de Muzenlaan van de bok. Zij is naar het Diaco- nessenziekenhuis in Leiden vervoerd. Oegstgeest worstelt met reinigings- en rioolrechten OEGSTGEEST De raadscommissie financiën te Oegstgeest boog zich gisteravond over een „praat papier" waarin de gemeente een differentiatie van reinigings- en rioolrechten voorstelt. Bewoners van eengezinswoningen zouden dan meer reinigings rechten gaan betalen dan bijvoorbeeld flatbewoners omdat zij meer vuil zouden produceren. De raadscommissieleden trokken dit in twijfel. Gis teravond bleken de gemeentelijke rekensommetjes niet erg aan te slaan. Met betrekking tot het heffen van rioolrechten denkt men aan een bedrag per m3 water, zoals dit in Leiderdorp het geval is. Of dit echter een zuiver beeld geeft bleek ook discutabel. Derhalve ziet het er nog niet naar uit dat men spoe dig een nieuwe grondslag voor het heffen van rech ten kan verwachten. Vrienden van Oud-Poelgeest OEGSTGEEST Wordt er ,ja" of „nee" een „Stichting Vrienden van Oud-Poelgeest" opgericht? Een vraag die door een voorbereidings commissie beantwoord dient te wor den, aldus B en W van Oegstgeest. Morgenmiddag vanaf vier uur gaat men erover van gedachten wisselen in het Oegstgeestse raadhuis. De voorbereidingscommissie zal bestaan uit: mevrouw J. M. van Vloten-Wa- reman (oud raadslid), een lid van de gemeenteraad/commissie financiën en de heer L. K. Pusch, vertegen woordiger (administrateur) van het vormingscentrum oud-Poelgeest. SASSENHEIM De ont sluiting van het gebied gaat gevaar lopen als de uitbreiding van het be drijf wordt gerealiseerd. Dat is een van de bezwa ren die een omwonende gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie ruimtelijke or dening toelichtte. De man is tegen de uitbreiding van het bloembollen-ex portbedrijf Van Zijverden Bros b.v. aan de Rijks straatweg in Sassenheim. Het bedrijf heeft een tijdje te rug een vergunning gekregen voor een uitbreiding aan de achterzijde van het bedrijf. Een deel daarvan is gereali seerd, maar een ander deel van het bouwplan is herzien en moet opnieuw worden goedgekeurd door de gemeen te. Volgens de bezwaarmaker loopt nu de ontsluiting van het achterliggende gebied gevaar, omdat éen van de maximaal drie aan te leggen wegen zou komen te vervallen. Volgens de gemeente is daar geen spra ke van omdat er voldoende ruimte voor een weg over blijft. Verder vreest de bezwaarde dat het oppervlaktewater zwaarder zal worden belast, omdat ook het hoofdgebouw geen riolering heeft. Het te genargument van de gemeente luidde gisteravond dat het be drijf beschikt over een door het Hoogheemraadschap van Rijnland goedgekeurde septic tank en dat in de uitbreiding geen extra sanitair wordt aan gelegd. Ook het laatste argu ment, geluidshinder, is van ta fel geveegd en wel door het bedrijf zelf. De geluiden van de koeling die 's nachts op die sel draaide, verdwijnen omdat 's nachts wordt overgescha keld van dieselmotoren op het electriciteitsnet. n tekening van hoe het theater-disco-dancing-gebouw eruit moet komen te 50RDWIJK Een reus- htige theater- annex disco- lit, weliswaar in steen moet ook worden gedacht zijn nog het meest boos over aan circusvoorstellingen, het feit dat zij niet via een Buiten de dagen dat er geen brief van de ontwikkelingen ïats van tentdoek, gaat theatervoorstellingen zijn, zal op de hoogte zijn gesteld. Bo- aarschijnlijk het gat achter het achtkantige gebouw be- vendien vrezen zij dat ver- >tel Noordzee aan de Paral- nut worden als disco of dan- schijnselen als prostitutie en lboulevard in Noordwijk cing. Het bouwplan past in drugshandel, die nu al vol- eren. Voor het gevaarte dat het bestemmingsplan Noord- gens hun zeggen het portaal H theatervoorstellingen boulevards, waartegen nog en de omgeving 's avonds on 9ximaal 2000 bezoekers een kroonberoep loopt. 1 veilig maken, hand over hand zullen toenemen door de komst van een derde dis- Gisteravond lichtten zwaar gemaakt door twee co/dancing in dit gedeelte tijdens omwonenden, door de be- van Noordwijk. „Ze staan er woonster v^p het enige oude klaar met in herbergen, is een bouw- an bij de gemeente inge- Tegen het bouwplan is be 'ee omwonenden n hoorzitting van de raads- mmissie ruimtelijke orde- ng hun bezwaren tegen het de Parallelboulevard is over- an toe. Overigens kon gis- gebleven en door een echt- huisje dat aan de zeezijde van voorbehoedsmiddelen vind je op straat", aldus de heer J. Sizoo. Mevrouw E. van Rooij- ren nog geen advies aan B paar uit het appartementen- i W worden opgesteld, om- gebouw achter hotel Noord- it het bouwplan iets is ge- zee. Hun belangrijkste be- ijzigd en de bezwaarden zwaar is dat van de parkeer- »rst moeten bekijken of zij overlast die nu al bestaat en un bezwaren handhaven of door de nieuwe uitgaansmo- en, de bewoonster van het huisje, pleitte met name voor een duidelijke afscheiding met paaltjes van het trottoir voor het huis. „Het is toch al niet leuk dat we tussen al die rillen wijzigen. gelijkheid nog vergroot zal tenten in zitten, maar ons worden. De gemeente eist pandje wordt voortdurend Jpt plan is gemaakt door ar- meestal bij dit soort bouw- door geparkeerde auto's ont- n de par- sierd en buiten zit je midden dat voor in de benzinedampen. Als er brand uitbreekt, kunnen bo- _ovendien brandweer en ambu- ortel is het de bedoeling dat Volgens de architect is er in lance niet eens bij ons ko- het gebouw hoofdzakelijk dit plan geen sprake van par- •»«»- eatervoorstellingen worden keervoorzieningen. (itectenbureau Van Manen plannen, juist gezien de par- i opdracht van de project- keerproblematiek, dat voor Itwikkelaar Mortel b.v. een gedeelte in de eigen par- olgens de raadsman van keerbehoefte wordt voorzien men Mortel b.v. heeft mon deling al toegezegd de kosten van een paaltjes-afscheiding appartementenbewoners op zich te willen nemen. ky-channel" igelijk ^ïncnkort op eidse" kabel STGEEST Of „Sky- mei" ook in het kabeltele- •akket van Leiden en reken zal worden opgeno- is een vraag die waar- nlijk tijdens de bijeen- >t van het algemeen be- van de gemeenschappe- regeling antenne-energie- ziening beantwoord zal len. Het algemeen bestuur 21 juni in Katwijk bij aanleiding daarvan werd steravond tijdens de ver ing van de raadscommis- financiën in Oegstgeest „Sky-Channel" van ge- ten gewisseld. Nu voorziet abelnet in twaalf kanalen Hen bezet zijn. Om „Sky- inel" in te voeren zal het et dus gewijzigd dienen te en Daarvoor zou bij beeld een BBC-zender het moeten leggen. Of even een ander onaantrekke- station zoals bijv. Duits- tlll. De heer Kakebeeke merkte op dat Sky- nel minder uren per dag k lucht is dan de BBC. Dan niet gesproken worden Jeen „uitbreiding" als men [„ruilen" vafi een station. 'ir de vraag of men „pulp" Jt binnenhalen werd niet lscussieerd, het gaat om de lliteit van het beeld. Een Twe meerderheid van de (missieleden sprak zich f het opnemen van „Sky- Innel" in het pakket uit. NOORDWIJK Het Noordwijks gemeentebe stuur gaat bij de provincie pleiten voor meer wo ningbouw. Volgens bijge stelde cijfers heeft Noord wijk, om de groei van de eigen bevolking te kun nen opvangen, per 1 janu ari 1990 9.088 woningen nodig. Volgens het streek plan heeft de gemeente er echter op die datum maar 8.420 nodig, 668 minder dus. De raadscommissie ruimtelijke ordening schaarde zich gisteravond geheel achter de nieuwe becijfering nadat men er een maand geleden niet uitkwam. De gemeente raad moet officieel nog in juni een oordeel vellen over het voorstel om de provincie te gaan overtui gen van het feit dat de ge meente meer woningen nodig heeft en dus per jaar meer moet kunnen gaan bouwen, gemiddeld 231 in plaats van 172 wo ningen. Uit een onderzoek naar de be volkingsontwikkelingen en woningbehoefte voor de perio de 1983-1998 is gebleken dat de andere uitkomsten worden veroorzaakt doordat Noord wijk een vestigingsoverschot heeft: meer mensen vestigen zich in de gemeente dan er weg trekken. De afgelopen tien jaar was dat overschot ge middeld 100 personen per jaar, terwijl in het streekplan wordt uitgegaan van 0. De oorzaken van het overschot zijn niet duidelijk. Men moet aan be paalde eisen (inwonend of eco nomisch gebonden zijn) vol doen om een huis te kunnen betrekken. Vermoed wordt dat mensen die elders gaan wer ken, toch in Noordwijk blijven wonen. Als de provincie bij de toewijzing van te bouwen wo ningen van de oude cijfers blijft uitgaan, wordt het wo ningtekort in Noordwijk ver houdingsgewijs steeds groter. Daarom gaat de gemeente nu, op basis van de cijfers, buiten de normale bevolkingsaanwas, uit van een een vestigingso verschot van 100 personen per jaar. Op basis van die cijfers zal ook, voor als het Vinke- veld is voltooid, eerder moeten worden omgekeken naar een nieuwe bouwlocatie. In 1991 zijn namelijk alle plaatsen zo als het hele Vinkeveld, het Middengebied-Noord en -Zuid, de Florahof, de Van Panhuys- straat, Duinpark, 't Stille Zuie, diverse „gaten" in het dorp en het Noordwijkse deel van Oosthout in Voorhout, benut. In 1986 zal men dus al moeten gaan beraadslagen over een lo catie voor na 1990. Met name de VVD ging bij Kunstwerk In plaats van een paar werken aan te kopen en die bij gebrek aan ruimte op zolder op te slaan, heeft de gemeente Noordwijk een kunstenaar de kans geboden iets groots, voor iedereen altijd zichtbaars te maken. De Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoorden, die vooral bekendheid kreeg door zijn fijne, surrealistisch aandoende pentekeningen, heeft een prachtig relief in blauw en wit gemaakt op de zijgevel van de voormalige St. Jeroenschool, aan de Zeestraat. Hij heeft het werk gemaakt in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling. Het kunstwerk siert een gebouw dat gevuld zal worden met kunst, creativiteit en cultuur, want de stichting JOIN is druk bezig op eigen kracht het schoolgebouw om te vormen tot een jongeren en creativiteitscentrum. Het streven is het gebouw eind augustus, begin september in gebruik te nemen. VOORSCHOTEN Hoe wel het een acht kantjes lange notitie is geworden over een onderwerp dat de handel en wandel van iedere gemeente tegen woordig lijkt te domine ren bezuinigingen waren de leden van de raadscommissie welzijn van Voorschoten er gister avond niet zo tevreden over. Er komt nu een spe ciale vergadering over be zuinigingen op het sociaal- cultureel werk en de sport. Op het CDA na, was men van mening te weinig inzicht te hebben in het door de sekties cultuur, sociaal-cultureel werk en volksgezondheid gevoerde beleid. Het meest positief was het CDA, dat het een knap re sultaat vond om rond de f 200.000,te bezuinigen. Erg negatief daarentegen was de VVD, die twijfelde aan de haalbaarheid. De liberalen wensten een duidelijk over zicht waarin tot uitdrukking zou komen waarom de ene vereniging wel een contribu tieverhoging moet doorvoeren en de andere niet. De PvdA/PPR-fractie vond het gehele stuk moeilijk te be oordelen en meende dat zeker op het terrein van de sport meer bezuinigingen mogelijk zouden kunnen zijn. Wethou der L. Marselis (CDA) zette uiteen dat hij de opdracht had om ongeveer 250.000,te bezuinigen. Die bezuinigingen zijn gekomen na intens beraad met de betrokken verenigin gen in samenwerking met de sekties. Om de hele zaak niet te veel op de spits te drijven, deed hij het voorstel tot een extra vergadering, die uitslui tend de bezuinigingen als agendapunt zal hebben. JAC De VVD bij monde van me vrouw Ten Hoope toonde zich gisteravond ook niet bereid om het Jongeren Advies Cen trum (JAC) een subsidie te LEIDERDORP De Raad van State heeft bar- eigenaar Wik van den Wijngaard voorlopig in het ongelijk gesteld. Van den Wijngaard, die Wik's Bar aan de Leiderdorpse Hoofdstraat exploiteert, had de Raad van State verzocht het besluit van de burgemeester, dat in houdt dat hij 's nachts eerder dicht moet, te schorsen. Staatsraad mr. A. Mulder wees vandaag het verzoek om een voor lopige voorziening te tref fen van de hand. „Tussen tien en twaalf uur s'a- vonds bedraagt de omzet enige honderden guldens. Na twaalf uur worden dat duizenden guldens". De advocaat mr. Spijker maakte gisteren voor de Raad van State nog eens duidelijk dat zijn cliënt. Wik van den Wijngaard, veel fi nanciële schade zal lijden als zijn bar-dancing eerder dicht moet. Naar aanleiding van klachten van omwonenden besloot het college de sluitingstijd van de dancing door de week te ver vroegen tot een uur en in het weekeinde tot twee uur 's nachts. Over de aard van die klachten hadden gemeente en barexploitant ook gisteren vanzelfsprekend weer uiteen lopende meningen. Volgens wethouder mevrouw I.J. Ge- hner, die uit het politierapport citeerde ging het om vechtpar tijen en mishandelingen, ge voegd bij regelmatig geluids- en andere overlast door luid ruchtige barbezoekers. Volgens mr. Spijker ging het hierbij hoofdzakelijk om mel dingen van dergelijke gebeur tenissen. die bij controle door de politie niet gegrond bleken te zijn maar toch in het rap port waren opgenomen. Vol gens Van den Wijngaard was het daarbij een aantal malen voorgekomen dat „grappen makers" de politie belden met de verzonnen mededeling dat er iets aan de hand was in zijn bar. „En dan stonden er ineens weer politieauto's en ambulan ces overrichterzake voor de deur", zo stelde hij. Het ge rucht dat veel omwonenden niet durven te klagen uit vrees voor represailles werd met klem tegengesproken. „Al die jaren is een vergun ning verleend, en er waren ei genlijk nooit overmatig veel klachten. En nu zijn er ineens veel klachten. De burgemees ter moet rekening houden met de situatie in de regio. Juist nu op veel plaatsen nachtvergun ningen worden afgegeven wordt de zaak, nadat Leider dorp elf jaar voorop heeft ge lopen, teruggedraaid", aldus advocaat Spijker. verlenen. Er is te weinig in zicht in de werkzaamheden en de vrijwilligers maken wel eens fouten. Aikens (D'66) was de mening toegedaan dat sub sidie aan het JAC terecht is omdat de Voorschotense jeugd daar aanklopt. Drs. Offringa (CDA) steunde het voorstel tot een subsidie van ruim f 2000,omdat hij evenals Both (PvdA/PPR) deze regio nale voorziening noodzakelijk vindt, vooral ook omdat de jeugd daar geen drempel heeft om binnen te komen. Burgemeester en wethouders willen 25.000 gulden beschik baar stellen waarmee de ver plaatsingskosten en kleine verbouwingen aan nieuwe ac commodaties direkt betaald kunnen worden. Dat bedrag is nodig om verenigingen uit oude onderkomens te ver plaatsen naar betere voorzie ningen. Glasboer succes OEGSTGEEST De proef met het ophalen van glas in bepaalde wijken van Oegst geest is succesvol verlopen. Gedurende de korte tijd dat er een glasboer werkzaam is in de gemeente, heeft hij al bijna tien ton glas verzameld. Op het ogenblik is men bezig een opslagplaats te vinden in Lei derdorp waardoor de contai ner op het terrein van ge meentewerken in Oegstgeest zal kunnen verdwijnen. monde van J. Smit diep op de nota in, nadat er vorige maand al uitvoerig vragen waren ge steld. Volgens Smit moet bij het bouwprogramma en het kiezen van nieuwe bouwloca ties opgepast worden met de cijfers. Hij stelde dat de keus moet worden gemaakt tussen óf tegemoet komen aan de huisvestingswensen van de jongeren van 18 tot 24 jaar óf het behoud van hoogwaardige bollengrond, dit in het kader van het regionaal-Economisch Onderzoek Duin- en Bollen streek waarin gepleit wordt te gen een verder verlies van deze grond en dus verlies van de bollenteelt en het bijko mende toerisme. Op basis van de huidige cijfers is er van 1990 tot 1998 nog 15 tot 16 hec tare grond voor woningbouw nodig, terwijl op basis van de streekplancijfers, die uit 1978 stammen, er maar 6 hetare no dig is. Het CDA schaarde zich in de persoon van fractievoor zitter L. Alkemade achter het college met de woorden: „De bollengrond ligt ons na aan het hart, maar we hebben ook de verantwoordelijkheid van de huisvesting van de bevol king". Ook de PPR/PSP en D'66 schaarden zich achter het college en mevrouw J. Voor ham (PvdA) voegde daar nog aan toe dat de gemeente Sas senheim er ook in is geslaagd op basis van cijfers de provin cie te overtuigen van het feit dat er in die gemeente meer gesubsidieerde woningbouw nodig is. COMMISSIE ONDERWIJS IN LEIDERDORP: LEIDERDORP Het college van B en W neemt een te passie ve houding aan ten opzichte van de invoering van deeltijdarbeid op de openbare lagere scholen in Leiderdorp. Deze kritiek kreeg wethouder J. Bezemer (PvdA) gisteravond te horen op een ver gadering van de raadscommissie onderwijs. Het komende schooljaar wordt een bescheiden begin gemaakt met deeltijdba nen in het onderwijs. De openbare scholen De Hobbit (Binnen hof) en De Vogelweid (Voorhof) willen elk een leerkracht in deeltijd aanstellen. Dit voornemen heeft inmiddels de goedkeu ring van het college gekregen. Het burgercommissielid mevrouw R Preenen bleek teleurge steld over de notitie die door de afdeling onderwijs was uitge bracht. Zij verweet het college gebrek aan visie. Volgens haar zou het gemeentebestuur voorwaarden moeten scheppen om deeltijdarbeid in het onderwijs mogelijk te maken. Soortgelijke kritieK liet ook het commissielid Frans Terken (PPR) horen. Hij vond het jammer dat het verzoek van de scholen was uitgegaan en dat het gemeentebestuur niet zelf met voorstellen was geko men waardoor verschillende visies kunnen ontstaan. Wethouder Bezemer zag geen enkele reden een actief beleid te voeren. Hij verdedigde de afwachtende houding van het college door te stellen dat de materie te nieuw is om nu al een concreet standpunt in te nemen. Waar de grens van het aantal deeltijdba nen in het onderwijs lag wist Bezemer ook niet te vertellen. „Wij zullen het per geval beoordelen", zo lichtte hij het pragma tische beleid van het college toe. Wel beloofde hij de commissie onderwijs de vinger aan de pols te houden en de commissie op gezette tijden te informeren. KOSTEN: 116.000 GULDEN VALKENBURG De raadscommissie van financiën boog zich tijdens haar vergadering over een nieuwe begroting die het be stuur van de Valkenburgse speeltuinvereniging had ingediend om te komen tot het realiseren van een speeltuin. De inrichting van de tuin gaat 116.000 gulden kosten. Tevens wordt gerekend op een jaarlijks tekort van 8.750 gulden. Het be treft hier een alternatief plan. Een eerder ingediende begroting werd als te duur van de hand gewezen door het gemeentebe stuur. Ondanks dat de raadscommissie toch nog wat moeite had met het forse bedrag, was men van mening dat er in Valkenburg een speeltuin van de grond moet komen, en zal men het college hierover positief adviseren. Voorts gaf de financiële commissie haar fiat aan het toekennen van subsidie aan volksuniversiteit K en O (260 gulden), het Paardenmarktcomité (600 gulden) en de Verenigingenraad (500 gulden). Gezien de hoge kosten van het energiegebruik in de vier ge meentelijk gebouwen van Valkenburg, stellen B en W voor om een energie-onderzoek in deze gebouwen te laten uitvoeren. De financiële commissie had daar begrip voor. Het verrichten van dit onderzoek gaat 17.000 gulden kosten. Dit vond een meerder heid van de raadscommissie wel wat al te duur. De gemeente raad zal hierover een beslissing moeten nemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7