.Samenwerking is oor veemarkten aoodzaak" Vakmanschap herken je zo. ALLERLEI(DS) Nieuw circus Mullens zet traditie voort Waterwinning tast duinen aan bevolkingsonderzoek ^ordt uitgebreid jgDÊN CeidócSouawit WOENSDAG 6 JUNI 1984 PAGINA 3 WERKLOZEN VRAGEN ACTIE rpGEN 1 JULI-PAKKET "^DEN Het Werklozen Comité heeft het gemeentebe- jr gevraagd actie te ondernemen tegen het 1 juli-pakket de regering heeft voorgesteld. Het comité heeft vooral waren tegen de zogenaamde „voordeursregeling" waar- ir de uitkering van alleenstaanden die met andere per en een woning bewonen wordt verminderd. Volgens els Werklozen Comité is de nieuwe regeling in strijd met |£J streven naar emancipatie en individuele ontplooing. r rendien zou de regeling de vraag naar zelfstandige Jinruimte doen toenemen en daardoor de woningnood 5egroten. Het Leids Werklozen Comité vraagt de gemeen- unjad de nieuwe regeling te bespreken en de staatssecreta- e leen protestbrief te schrijven. Bovendien vraagt het co- de Leidse partijen hun partijgenoten in de Tweede rner onder druk te zetten om tegen te gaan dat het 1 -pakket wordt aangenomen. •n<J or" .INTERNATIONAAL CONGRES IN ADSGEHOORZAAL Auto's gestolen LEIDEN Een 44-jarige Leide- naar heeft aangifte gedaan van de diefstal van zijn BMW. Het voer tuig, dat een waarde heeft van 40.000 gulden, stond geparkeerd op de Meijerskade en werd in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. Diezelfde nacht verdween uit de Van Baerlestraat een Mazda ter waarde van 11.000 gulden en gis teravond werd een op de Zweiland- laan geparkeerde Volkswagen (Ke ver) ontvreemd. LEIDEN De planten en kruidenvegetatie wordt in de duingebieden waar drinkwater wordt gewonnen, steeds meer aangetast. De methode van drinkwaterbereiding door rivierwater te filte ren in het duinzand heeft tot gevolg dat er een ver arming optreedt in de ver scheidenheid van planten soorten. Tevens is er een verruiging in de planten soorten te constateren. Om te komen tot een her stel van de vegetatie in deze duinen zou het alter natief van diepte-infiltra tie noodzakelijk zijn. Dit stelt de Leidse drs. H.W.J. van Diik, die vandaag op het proefschift „Invloeden van op- pervlakte-infiltratie ten be hoeve van duinwaterwinning op kruidachtige vegetaties" promoveert tot doctor in de landbouwwetenschappen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Voor het proef schrift werden onderzoeken uitgevoerd tussen 1976 en 1983 aan de Vakgroep Milieubiolo gie van de Rijksuniversiteit van Leiden. Vanaf 1983 wer den de onderzoekingen voort gezet bij de afdeling Milieubio logie van de Vakgroep Popula- tiebiologie. Promotoren waren dr. W.H. van Dobben, oud- hoogleraar in de vegetatiekun- de en plantenoecologie en dr. ir. W.H. van der Molen, hoog leraar in de agrohydrologie. Enkele onderzoeken zijn n- nancieel mogelijk gemaakt door subsidies van het toenma lige ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne en van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. inIDEN „Voor de leek °*Wt misschien onvoor- p ibaar, maar er zijn boe- ,ei die zelfs drachtige nSien naar de markt JSben gebracht en heb- laten slachten. Het ^luit, dat de EG een ir weken geleden nam I een superheffing op ilk in te stellen, is daar yj oorzaak van. Toen dat er;luit viel, nam de aan- ?r op de veemarkten in mderland onmiddellijk e orm toe. Eind april had- a we in Leiden een ?s)ek met 43 procent meer anivoer dan in dezelfde ivek van 1983. Nu ben ik fsfir blij mee het lever- v een flinke financiële ievaller voor de Leidse spmarkt op maar de ap komt natuurlijk in M en 1986". superheffing op melk is h van de voorbeelden die (joenoordhallendirecteur A. _Jong gebruikt om zijn stel- _R. dat de handel in vee en Bies zeer gevoelig is, te illus- Bren. Is het niet de EG met Bitieke maatregelen, die di- Bt gevolgen hebben voor de iitie van de boer en de vee- irkten, dan breekt er wel i of andere ziekte uit, waar- or vervoer van bijvoorbeeld ^.Vkens wordt verboden. De nvoer naar de markten stokt dan en de inkomsten dus ook. „Of de grenzen van Italië gaan dicht of ergens wordt weer eens munt duurder of goedko per. Er is altijd wel wat". Juist om wat invloed op de veehan del en op de Europese politiek te krijgen, hebben de directeu ren van veemarkten in acht EG-landen zich gebundeld. Op nationaal niveau, maar ook in ternationaal, in de zogenoem de Europese Unie van Vee markten. „Om een vuist te kunnen maken tegen de EG moet je wel samenwerken", zegt De Jong daarover. Vorig jaar werd De Jóng („De Engelsen en de Ieren steunden mij tegen de kandidaat van de Fransen, die willen altijd over al de baas zijn, en toen werd ik het dus") door zijn collegae tot president van die unie geko zen. Vrijdag 15 juni houdt de unie haar eerste congres en dat zal plaats hebben in de Leidse Stadsgehoorzaal. „Ik dacht, als ik dan president van die unie moet zijn, dan moet dat eerste congres ook maar in Nederland en dan leek me Leiden wel geschikt. Een beet je promotie kan nooit kwaad". Alleen, een echt internationaal congres in Leiden huisvesten kan alleen maar met wat im provisatie. Allerlei geluidsap paratuur en cabines moeten worden gehuurd om de nood zakelijke simultaanvértalingen mogelijk te maken en ze ook nog ongestoord'te laten verlo pen. Bakermat De bakermat van de Europese Groenoordhallendirecteur A. de Jong: „Als we ons de komende jaren niet uit de markt prijzen, zal de Leidse veemarkt goed meedraaien in de vlees- handel^ Unie van Veemarkten ligt in Frankrijk. Franse veemarktdi recteuren spraken hun Neder landse collegae in 1981 aan met de vraag, of er wat meer samengewerkt zou kunnen worden. De Jong: „Na dat verzoek van de Fransen, zijn we in Frank rijk bij een paar veemarkten gaan kijken en de Fransen zijn ook hier geweest. In 1982 kwa men we in Brussel bijeen en tot miin verbazing bleken on middellijk acht Europese lan den bereid zich bij de Unie aan te sluiten". De Unie be staat nu uit Frankrijk, België, Engeland, Ierland, Denemar ken, West-Duitsland, Italië en Nederland. Sinds 1974 bestond er in Ne derland al een informele over leggroep tussen de directies, van de vijf grootste veemark ten in Nederland (Den Bosch, Leiden, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle). Ze wisselden erva ringen uit en profiteerden van eikaars kennis op het gebied van de prijzen en de marktom standigheden. Die vijf zouden de basis vormen van de Groep Nederlandse Veemarkten, een organisatie die inmiddels alle Nederlandse veemarkten op die van Barneveld na in zich verenigt en die is toegetreden tot de internationale unie. Prijzen Tijdens het Leidse congres zal vooral de prijsnotering op de veemarkten aan de orde ko men. „Het nut van veemark ten is, dat er een actuele prijs vorming is waar de gehele handel op af kan gaan. Daar om zou het voor de functie voor de veemarkten desastreus zijn als die prijsnotering niet meer door de EG als enige er kend zou worden, maar ze ook de prijzen bij het slachthuis als uitgangspunt gaan nemen. Daar zullen we dan ook tegen blijven vechten". Als één van de sprekers zal staatssecretaris A. Ploeg aan het congres deelnemen en hij zal ingaan op het centrale the ma van het congres: de prijs noteringen op de veemarkten. Het eerste wapenfeit heeft de unie inmiddels al achter de rug. Met succes werd een po ging van de EG om de prijsno tering op de veemarkten min der belang toe te kennen aan gevochten. Momenteel wordt fewerkt aan wat De Jong „een oekwerk" noemt, dat een wegwijzer moet zijn in Euro pees veemarktland. Adressen en tips voor de boer of hande laar die zijn dieren wil expor teren. De directeuren van de veemarkten zien in hun unie ook een mogelijkheid om EG- subsidies binnen te halen. De unie wil de komende jaren ook gebruiken om de manier vkn werken van de veemark ten in de acht aangesloten lan den in 1982 waren er 551 veemarkten met totaal een aanvoer van bijna 30 miljoen dieren te uniformeren. Om de export te stimuleren en om de handel meer service te bieden, wil de unie verder streven naar export direct vanaf de markten. „Dus inkla ring en alle andere formalitei ten op de markt zelf. Dat scheelt de handelaren een hoop ellende en tijd". Risico Volgens de directeur annex president is de veehandel al leen maar gebaat bij goedlo pende veemarkten met veel aanvoer: „Als er geen vee markten zouden zijn, zou de concurrentie veel minder zijn en dat doet de prijzen geen goed. Zeker op langere termijn zou dat alleen maar nadelige gevolgen hebben voor de boer". Niet alleen voor de boer, maar misschien zouden de gevolgen voor de veemark ten zelf nog veel negatiever zijn, geeft De Jong wat schoor voetend toe: „Uiteindelijk doe je het natuurlijk allemaal met de exploitatietekorten van de Groenoordhal in je achter hoofd. Als dit alles er toe leidt, dat de aanvoer in Leiden toe neemt en de gemeente de extra inkomsten die daar uit voortkomen niet inpikt, want dat risico loop je altijd dan ben ik meer dan tevreden. Maar voor de korte termijn verwacht ik, dat de internatio nale samenwerking in die unie alleen al noodzakelijk is om de positie van de Nederlandse veemarkten op het huidige peil te handhaven. Dat con gres moet die samenwerking verder gestalte geven". MARCEL GELAUFF Bestuurswisseling Het dagelijks bestuur van de Stichting Vrienden van de Pieterskerk heeft twee wijzigingen ondergaan. Voorzitter J.A. Hoving is opgevolgd door mr. F. Port heine en secretaris HP. van Oosterom is vervangen door drs. J.J.M. Hooghuis. Het secretariaat is gevestigd csteeg 11 en is telefonisch bereikbaar onder Groen akkoord In het kader van de campagne voor het Europees Parle ment houdt het Groen Progressief Akkoord (CPN, Groene Partij Nederland. PPR en PSP) vrijdagavond 8 juni een openbare vergadering in Leiden. Roel van Duijn houdt een inleiding over het onderwerp 'waarom het GPA in het Eu ropees Parlement' terwijl Simone Walvisch zich uit zal la ten over 'wat kan het Europees Parlement betekenen voor anti-racisme en voor vrouwen-bevrijding'. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden in het Antonius clubhuis, Lange Mare 43. Lustrum De Leidse Studenten Vereniging Minerva viert dit jaar het 170-jarig bestaan met een aantal activiteiten in het Van der Werffpark op zaterdag 30 juni en zondag 1 en maandag 2 juli. Dagkaarten, die respectievelijk 35. 30 en 30 gulden per stuk kosten, zijn slechts in de voor verkoop verkrijgbaar. Op donderdag 7, vrijdag 8, dins dag 12, woensdag 13 en donderdag 14 juni kan men tus sen één en vijf uur 's middags in het gebouw aan de Breestraat 50 terecht voor deze voorverkoop. Film (1) „Anton Sudjarwo" is de titel van de film die zondag 10 juni in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vertoond. Het is het verhaal van een Indonesische ingenieur (Anto Sudjarwo) die de arme dessabevolking wil helpen. Als hij maandenlang in hun midden woont, wint hij hun vertrouwen. Pas dan slaagt hij erin met de bevol king een bamboe-pijpleiding aan te leggen die 26 dorpen van water voorziet. De voorstelling, die wordt ingeleid door Jan A vé. conservator van het cultuurgebied Zuidoost Azië, begint om drie uur. Film (2) De volgende dag, ook om drie uur, wordt in het mu seum de film „Het gewicht van hout" gedraaid. De film laat zien hoe in Kenya en Indonesië door houtkap en erosie hele bossen verdwijnen. Voor miljoenen men sen is hout de belangrijkste energiebron. In de komen de jaren wil Nederland in ontwikkelingslanden een aantal projecten op het gebied van herbebossing en al ternatieve energievormen opzetten. Ook deze fihp wordt ingeleid door Jan Avé. Workshop De kledingworkshop in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is alleen nog deze maand open. Iedere maan dag- en woensdagmiddag kunnen belangstellenden van één tot vijf uur terecht om kleren te maken of te herstellen of om op een naaimachine te leren werken. Men moet wel eigen stof en garen meenemen en de deelnamekosten be dragen één gulden per middag. Foto-apparatuur gestolen LEIDEN Uit de nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel is afgelopen vrijdag foto-apparatuur ter waarde van 12.000 gulden gestolen. De diefstal, waarvan gisteren aangifte werd gedaan, werd gepleegd op klaarlichte dag. ethouder P.H. Schoute tijdens de overhandiging van j beeldjes aan de dames van de UW. Ni ■li oCIDEN Het jaarlijkse '^volkingsonderzoek naar larmoederhalskanker, °t tot op heden werd ge- ®uden onder vrouwen -naf 35 jaar, wordt vol enti jaar uitgebreid. Dan Jllen ook vrouwen vanaf - jaar één maal in de drie oir worden opgeroepen deel te nemen aan dit derzoek. uitbreiding is opmerkelijk x het rijk juist dit jaar alle sidie voor het onderzoek ft ingetrokken. Het rijk jn tot op heden twee/derde tln de kosten voor zijn reke- INFORMATIEOVER FILMS, MUZIEK 1 THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ning met een subsidie van 22 gulden per onderzoek. Een en quête onder Leidse vrouwen heeft echter uitgewezen dat er grote behoefte is aan een der gelijk onderzoek ook al zou dat door de vrouwen zelf betaald moeten worden. Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt uitgevoerd door het Leids Cy- tologisch Laboratorium en be geleid door vrijwilligersorgani saties. Drie dames van zo'n or ganisatie de Unie van Vrij willigers werden gistermid dag door wethouder P.H.Schoute (gezondheidszorg) onderscheiden voor het vele werk dat zij voor dit onder zoek hebben verricht. De da mes Gründeman, Penseel en Van Wingerden ontvingen van de wethouder het Cornelis Joppensz. beeldje, een onder scheiding van de stad Leiden. Het drietal was jaarlijks drie maanden dag in, dag uit actief om het bevolkingsonderzoek zo goed mogelijk te laten ver lopen. Het onderzoek naar baarmoe derhalskanker werd in 1977 in Leiden voor het eerst uitge voerd. LEIDEN Het lijkt een on mogelijke opgave, een nieuw circus in het leven te roepen. Waar Boltini als eerste een tiental jaren geleden tegen stribbelend door de financië le knieën ging en later Circus Sjoukje Dijkstra, Circus Mik- kenie, Circus Bassie en Adri- aan, om maar een paar be langrijke te noemen, het niet konden bolwerken, is het op richten van een nieuw circus een angstig avontuur. Het circus rendeert immers niet of nauwelijks meer. Het hooggeëerd publiek is bijna niet meer naar de houten bankjes rond de piste te krij gen, maar verkiest fauteuil en drie-zitsbank in de eigen huiskamer om onderuit naar de beeldbuis te turen. De op- per-stalmeester, de leeuwen, de halsbrekende acrobatische toeren in de nok, het is vrij wel voltooid verleden tijd. Voor slechts een enkeling is nog plek. Om de nostalgie le vend te houden. Toch is dezer dagen een nieuw Nederlands circus op gestaan. De broers Charles en Josef Mullens zetten hun fa milietraditie voort. En dat laatste is een van de sterkste punten van dit nieuwe cir cus: de beide eigenaren ken nen het métier van haver tot gort, hebben de circuslucht zowat letterlijk met de paple pel ingegoten gekregen. Oom Jos Mullens had een interna tionale reputatie, eerst met zijn eigen bedrijf en later als de legendarische figuur die talrijke vooraanstaande bui tenlandse gezelschappen naar ons land haalde. Vader C.L. Mullens reisde jarenlang de kermissen af met zijn variëté theater Pittoresque Mécani- que. Hij legde met dit kleine theater als het ware de grondslag voor de gigantische sprong in het diepe, die zijn twee zoons thans hebben ge waagd. Vuurdoop Rond Pasen beleefde Circus Mullens zijn vuurdoop. In Tilburg scandeerde Frits Mullens voor de eerste maal het „Hooggeëerd Publiek". Tien jaar lang voorbereidin gen op papier en enkele maanden keihard ploeteren om entree, tribunes, piste, licht en geluid piekfijn in orde te krijgen, waren wer kelijkheid geworden. De con currentieslag tegen vermaar de ondernemingen als Holi day en Renz en buitenlan ders als Sarrasani en Krone was begonnen. Leiden beleefde gisteren de première. Vandaag en mor gen kan men er tweemaal daags terecht (16.15 en 20.00 uur) voor entreeprijzen van ƒ10 tot ƒ20 voor volwassenen en halve prijzen voor kinde ren en 65-plussers. Vanuit Leiden trekt het circus naar Hoofddorp en Almére. De eerste weken van zijn be staan zijn voor circus Mullens redelijk voorspoedig geweest. De tent met ruimte voor zo'n 1400 bezoekers was telkens, met uitzondering van Rotter dam waar men op een „ach teraf plekje" was wegge duwd, redelijk tot goed ge vuld. De barre weersgesteld heid heeft daar natuurlijk een stevige bijdrage aan gele verd, want volop regen is goed voor de overdekte re creatie. Maar ook de kwali teit van het gebodene zal niet vreemd zijn aan de gunstige bezoekersaantallen. Amadeo Folco op zijn olifant. Niveau Het programma van de Mul lens-broers kan de toets der kritiek doorstaan. De Zwit serse Clown Pio Nock en zijn partner Mario zijn van inter nationaal niveau. De ver maarde clown verzorgt mef drie familieleden ook een hoogdraadnummer en doch ter Isabelle haalt halsbreken de capriolen uit aan de trape ze. De familie Streicher met hun chimpansees en zoon Bobby, balancerend op lad ders, komt eveneens prima over. Van hoog niveau is eveneens de olifantendres- suur van Amadeo Folco. De overige acts zijn van gemid delde kwaliteit met enkele zwakke uitschieters zoals fa kir Leonardo en de paarden- dressuur van Francesca Fol co. De gehele voorstelling maakt een uitstekend verzorgde in druk. Met veel vaart, waar door de enkele zwakke stee in het geheel niet als storend wordt ervaren. „Heeft u een leuke voorstelling gezien, heeft u zich geamuseerd? Vertelt het voort", aldus spreekstalmeester Mullena fistermiddag tegen de krappe onderdvijftig bezoekers. „Dan komt er bij de resteren de voorstellingen meer pu bliek". Een bezoek is dit kersverse, kleine, circus ze ker waard. Alleen de giganti sche entree al, is het aanzien immers meer dan waard. WIM BUIJTEWEG (ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3