lïïïTTl Economische top in Londen is belangrijk „onderonsje" TAFEL Bisschoppen putten uit rapport van Lima hoop op overeenstemming ficidócSomcwi Willibrordvereniging: Lima-rapport vraagt om oecumenische beslissingen PROF. J. NELIS OVERLEDEN kerk uuèreld Smit-Kroes weigert proef met knielbus HOGE RENTE VS CENTRAAL PROBLEEM zeepost ACHTERGROND CeidócSomant WOENSDAG 6 JUNI 1984 PAGINj De Nederlandse bis schoppen hebben waar dering voor de verkla ring van Lima, die vol gens hen „tot op heden enig in haar soort is". De verklaring verheelt de pijn van het gescheiden zijn van de kerken niet, maar biedt de blijdschap van hoop op overeen stemming, aldus de bis schoppen. Dit blijkt uit de reactie van de Nederlandse bisschoppen op de verklaring. Het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen had aan alle bisschoppenconfe renties gevraagd om een re actie. In 1982 bereikte de commissie voor „Geloof en Kerkorde" van de Wereld raad van Kerken in de Peru aanse hoofdstad Lima over eenstemming over een ver klaring over doop, eucharis tie en ambt. der meer. dat in het Lima- -rapport „al de wezenlijke as pecten van het doopsacra- ment naar voren komen". Met betrekking tot de eucha ristie stellen de bisschoppen dankbaar vast, dat „de bena deringswijze en presentatie van het eucharistisch sacra ment in hun geheel voor ons herkenbaar bij de traditie in deze aansluiten". De in het rapport gegeven uiteenzet ting is „naar wat zij positief biedt en, verstaan in de zin die door onze katholieke ge loofsbeleving bepaald wordt. voor ons geloofsverstaan ze ker aanvaardbaar", aldus de bisschoppen. Zij stellen echter bezorgd vast, dat in het rapport niet met zoveel woorden het of ferkarakter in de viering der eucharistie wordt uitgewerkt en dat niet expliciet wordt gesproken over de „wezenlij ke" verandering van brood en wijn. Uit de verklaring is wel op te maken, dat wordt uitgegaan van de „sacramen tele tegenwoordigheid" van Christus in de Eucharistie, maar dit gegeven zou ook ontkend kunnen worden. De formulering zou „scherper gesneden dienen te worden en wel met uitdrukkingen van de kerk door de eeu- De bisschoppen menen, dat het Lima-rapport naar het ei gen katholieke inzicht „alle wezenlijke elementen bevat voor een gesprek over het gewijde ambt". Zij menen echter, dat de vragen over de betekenis en inhoud van het ambt verhelderd moeten worden. Wereldraad van Kerken bezorgd over Saeharov De Wereldraad van Kerken heeft zijn bezorgdheid over het lot van de Russische dissident Saeharov en diens echtgenote Jelena Bonner tot uitdrukking gebracht in een brief aan de Russi- sch-orthodoxe kerk. De af gelopen tijd is er herhaalde lijk een beroep op de We reldraad gedaan voor de Sacharovs. Dit schrijft Ninan Koshy, directeur internationale za ken van de Wereldraad, aan metropoliet Filaret van Minsk en Wit-Rusland, hoofd van het bureau bui tenland van de Russisch-or- thodoxe kerk. De wereld raad, aldus Koshy, ver trouwt erop, dat de autori teiten op de kortst mogelij ke termijn het echtpaar toe stemming zullen geven om voor medische behandeling naar het buitenland te rei zen. Saeharov is in honger staking om de autoriteiten ertoe te dwingen zijn vrouw voor het ondergaan van medische behandeling naar het buitenland te laten gaan. De laatste dagen de den er geruchten de ronde als zou hij zijn overleden. De Sovjet-Unie heeft dit te gengesproken. Nu er zoveel overeen stemming over doop, eu charistie en ambt is ge groeid, wordt het tijd, dat de bisschoppen uit de hele wereld in een alge mene synode bijeenko men om oecumenische besluiten te nemen. Daarbij zijn de rapporten van de Wereldraad van Kerken een goede basis voor de verdere eenwor ding tussen de kerken en richtingwijzer voor ver nieuwingen binnen de rooms-katholieke kerk. Dat stelt het bestuur van de Sint-Willibrordvereniging (SWV), het officiële beleids orgaan van de Nederlandse bisschoppen voor oecumene, in een reactie op het rapport van Lima over doop, eucha ristie en ambt van de com missie voor Geloof en Ker korde van de Wereldraad van Kerken. Als bijdrage aan de bezinningsronde binnen de rooms-katholieke kerk, waaraan ook de Nederlandse bisschoppen hebben deelge nomen (zie hiernaast) heeft de Willibrordvereniging ook een commentaar naar Rome gestuurd. Het bestuur van de vereni ging zegt veel waardering te hebben voor het hoofdstuk over de doop, dat als het evenwichtigste gedeelte wordt beschouwd. Het Lima- -rapport bevat goede aanzet ten voor een gezamenlijke theologie, katechese en litur gie die kunnen leiden tot we derzijdse dooperkenningen en tot verzoening van de ver schillende dooppraktijken, aldus de vereniging. De Wil librordvereniging meent, dat onderlinge overeenstemming over de doop ook consequen ties heeft voor de toelating van andere gedoopte christe nen tot een katholieke eu charistieviering en noemt het verheugend, dat ook het hoofdstuk over de eucharistie een verrassende overeen stemming laat zien. Als voor beeld wordt gewezen op de kwestie van het offerkarak ter van de eucharistie, waar over tussen Rome en de Re formatie in het verleden gro te onenigheid is ontstaan. Door aan zowel de katholie ke als protestantse opvatting van het offer recht te doen, draagt het Lima-rapport bij aan de overwinning van de oude meningsverschillen, zo meent de Willibrordvereni ging. Deze uitgestoken hand van verzoening, zou aanleiding moeten zijn voor een herbe zinning op de reden, die van r.-k. zijde tot een langdurige strijd heeft geleid. Hetzelfde geldt voor de eeuwenlange tegenstellingen aver de wer kelijke tegenwoordigheid van de Heer in de eucharis tie. „Zo rekent het Lima-rap port af met de valse voorstel ling, dat alleen katholieken en orthodoxen zouden gelo ven in de werkelijke tegen woordigheid en andere chris tenen niet." Met betrekking tot het hoofdstuk over het ambt meent de Willibrordvereni ging, dat de vele aanzetten voor een gemeenschappelijke opvatting en praxis binnen de r.-k. kerk een grote mate van herkenning zullen vin den. Zij meent, dat het rap port de katholieke kerk voor de oecumenische vraag stelt, of zij op grond van de bereik te overeenstemming bereid is over te gaan tot erkenning van het ambt in andere ker ken. Een bijzonder probleem doet zich daarbij voor ten aanzien van die kerken die geen op volging van bisschoppen kennen, maar wel willen le ven in gelovige continuïteit met de traditie van de apos telen. Het antwoord op deze vragen acht de Willibrord vereniging van groot belang voor de voortgang van het oecumenische gesprek met de kerken van de oud-katho lieke en calvinistische tradi tie. Mede daarom dringt de vereniging erop aan dit the ma aan de orde te stellen tij dens een daartoe te houden algemene bisschoppensynode. Naar eerst gisteren bekend is geworden, is dr. J.T. Nelis, hoogleraar in de exegese van het Oude Testament aan de katholieke Universiteit van Nijmegen, zaterdag ih Nijme gen overleden. Hij is 65 jaar geworden. Prof. Nelis, lid van de congregatie van de bied van de vertaling van de Priesters van het Allerhel- bijbel. Van 1966 tot 1980 was ligst Sacrament, was sinds prof. Nelis voorzitter van de 1965 aan de theologische fa- Katholieke Bijbelstichting, culteit van de Nijmeegse uni versiteit verbonden. Hij ge- Voorts was hij van 1963 tot noot vooral bekendheid om 1975 provinciaal overste van zijn deskundigheid op het ge- zijn congregatie. Hervormde synode bespreekt schets „gemeente-zijn" De eerste schets van een ge schrift over gemeente-zijn in een mondiale samenleving, alsmede het jaarverslag van de SMRA en het jaarverslag van de Generale Financiële Raad zijn de belangrijkste onderwerpen voor de verga dering van de hervormde sy node op donderdag 14 en vrijdag 15 juni. Donderdagavond bespreekt de synode de eerste schets van het geschrift over ge meente-zijn. De synode heeft daarom in maart 1982 ge vraagd bij de behandeling van de beleidsnota van de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving (ROS). In een motie werd de ROS verzocht, samen met de Raad voor de Zaken van Kerk en Theologie een nieuw herderlijk schrijven „Christen zijn in een mondia le samenleving" voor te be reiden. De ROS heeft nu een eerste schets gemaakt voor een nieuw synodaal geschrift, waarbij de Raad voor de Za ken van Kerk en Theologie nog niet betrokken is ge weest. Vrijdagochtend 15 juni wordt het jaarverslag van de Stich ting Mechanische Registratie en Administratie ten dienste van de Nederlandse Her vormde Kerk (SMRA) be sproken. Vervolgens is er de aanbieding van het eerste exemplaar van de bundel „Kan het anders?" aan de praeses van de synode, ds. C.B. Roos. Deze bundel vormt de afsluiting van de werkzaamheden van de mo daliteiten-gespreksgroep in Driebergen. Vrijdagmiddag bespreekt de synode het jaar verslag van de Generale Fi nanciële Raad en de informa tienota (het verslag van de werkzaamheden van mode- ramen en synodesecretariaat sinds de laatste synodeverga dering in maart), op vrijdaga vond tenslotte volgen nog de behandeling van een aantal kerkordelijke zaken en wordt informatie gegeven over de stand van zaken bij „Samen op Weg". r Niet al te soepel HET Kabinet wil een versoepeling van de ontslagregeH heeft daarover advies gevraagd. Voor de redenen daaii die het Kabinet als argument aanvoert, valt op zichzelf I te zeggen. Ondernemers durven nauwelijks nieuwe arbe^ krachten aan te nemen, omdat zij bang zijn niet meer van* arbeidskrachten af te komen op het moment dat ze die k meer kunnen gebruiken of niet meer kunnen betalen. |t DiE terughoudendheid heeft tot gevolg dat er door ond nemers vaak veel minder (althans legaal) wordt ondernoiï" dan men onder meer op basis van marktverwachtingen kunnen doen. Kortom de veelheid aan regels op het gelf van het aannemen en ontslaan van personeel bemoeilijkt^ ondernemen en belemmert ook enigszins het in dienst men van meer personeel. En dat komt allemaal de econo) niet ten goede. De vraag is echter of je dan maar gewoon die regels nil versoepelen. Het is immers wel duidelijk wie het kind de rekening wordt: de werknemers en met name de zwak re broeders en zusters onder hen. Dat is wel een heel gi offer dat zou moeten worden gebracht om wat belemmel gen van het ondernemerschap weg te nemen. HET zou daarom goed zijn als de overheid met wat m spoed allerlei andere belemmeringen, die de ondernemer^ hun weg vinden, zou opruimen. Daarbij denken wij aan^ lerlei ingewikkelde wegen om vergunningen in de wach! slepen en dat soort dingen meer. Als dat eenmaal is gebei zal blijken, dat het bedrijfsleven aanmerkelijk meer ruil zal hebben gekregen om allerlei activiteiten te ontplooi Daardoor zal ongetwijfeld ook meer gelegenheid ontstaan, arbeidsplaatsen te scheppen. Pas als die grotere ruimte on arbeidsmarkt er is, zal het moment zijn gekomen om op verantwoorde manier ook wat te doen aan een versoepel van de ontslagprocedures. Zo'n versoepeling is in prin< een goede zaak, maar het zou nu te diep in het vlees sniji (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fracties van PvdA en VVD willen dat minister Smit-Kroes het expe riment met de knielbus voor gehandicapten, mogelijk maakt. Nu minister Smit- Kroes zich tegen het experi ment heeft gekeerd, zullen op korte termijn een kamer bat aanvragen. 5 Smit-Kroes stelde gisterent de vatse kamercommissie x met een experiment metr knielbus een hoop geves( wordt die onterecht is, I' „dode mus" voor de gehan" capten. Volgens haar is invü ring van de knielbus, zelfsg het experiment gunstig v loopt, onmogelijk. k De invoering van de bus' stads- en streekvervoer f tussen 89 en 190 miljoen g} den per jaar gaan kosten, alt Spitskool met kaassaus en spek, aardappelpuree zachtzure gerstevlokkenvla Nodig voor twee personen: 500 g spitskool, zout, 150 g ontbijtspek in stevige plakken, 10 g margarine; 12 g margarine, 12 g bloem, 1,5 dl melk, 25 g geraspte kaas; Vz tot 1 kg aardappeln, zout, peper, nootmuskaat, 10 g margarine, melk; 2,5 dl melk, 40 g gerste- vlokken, 1 lepel maizena, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Spoel de spitskool af. snijd haar een keer door en ver volgens in smalle reepjes. Was de groente dan alleen nog een keer als het nodig is. Kook de kool gaar met wei- big water en zout in 10 a 12 minuten. Zet direct na de kool het Spek op met de margarine en bak het op een matig vuur lichtbruin. Maak een kaassaus als de kool bijna gaar is: laat de margarine smelten, roer er de bloem door en voeg in ge deelten de melk toe. Laat de saus nog even heel zacht ko ken en voeg dan de toe tueel zout. Doe de uitgelekte kool in een schaal, verdeel er de kaassaus over en leg daar op het spek. Garneer de schaal met parten tomaat en fijngeknipte peterselie. Giet de gaargekookte aard appelen af. stamp ze zijn. meng er de margarine en zo veel melk door dat het een smeuïge puree wordt. Roer de puree luchtig in een paar minuten en doe er naar smaak peper en nootmuskaat bij. Breng de melk aan de kook, strooi er al roerende de ger- slevlokkenr in en laat ze twintig minuten zacht ko ken. Bind de pap bij met maizena, die met iets koud yvater is aangemengd, laat haar lauw worden en voeg de karnemelk toe. Geef er de bruine basterdsuiker apart bij. JEANNE LONDEN Omdat het nogal eenzaam is aan de top, hebben de politieke leiders in de Westerse wereld er behoefte aan van tijd tot tijd van ge dachten te wisselen. Het is tegen die achtergrond dat zo'n tien jaar geleden de zogeheten Economi sche Wereldtop ontstond. De uitvinder was de toenmalige Franse presi dent Giscard d'Estaing, die in Rambouillet zijn collega-regeringsleiders ontving uit de Verenigde Staten, Japan, Groot- Brittannië en West- Duitsland. In de loop der jaren is het il lustere gezelschap wat groter geworden. Ook Italië en Ca nada hebben zich om ondui delijke redenen een plaatsje aan de conferentietafel ver worven. En omdat de econo mie van deze landen niet zo veel groter is dan van bij voorbeeld Nederland, zijn nu ook de kleinere EG-landen vertegenwoordigd, zij het slechts indirect. De voorzitter van de Europese Commissie mag erbij zitten, maar hij wordt niet geacht veel te zeg gen. De „Kleine Landen" vinden dat uiteraard niet leuk, maar de „Grote Lan den" trekken zich daar wei nig van aan. Zij vinden de huidige club voldoende groot om de grote economische problemen effectief te kun nen bespreken. Ook op de tiende Economi sche Top, die deze week van donderdag tot en met zater dag in Londen wordt gehou den, is premier Lubbers dus niet van de partij. In tegen stelling tot zijn collega's Craxi van Italië en Trudeau van Canada, die wel in Lan caster House mogen aan schuiven, naast de presiden ten Reagan en Mitterrand en de premiers Thatcher, Kohl en Nakasone (Japan). En de Luxemburger Thorn van de Europese Commissie is er dus ook, al beweren boze tongen dat hij niet aan de hoofdtafel mag zitten. Misvatting Het elitaire karakter van de Economische Top alsmede het doorgaans nogal alge meen gestelde slotcommuni qué doen vaak twijfels rijzen over het nut van deze bijeen komst. Volgens deskundigen is dat echter een misvatting. Zij menen dat het van het grootste belang is dat de re geringsleiders regelmatig vertrouwelijk en geconcen treerd kunnen praten over de wereldeconomie, waar per slot de welvaart van zoveel mensen van afhankelijk is. „Door die gesprekken groei en ze naar elkaar toe en wor den ze het eens over de ma nier, waarop problemen moe ten worden opgelost," zeggen Zij wijzen erop dat alle in dustrielanden nu hetzelfde recept hanteren om hun eco nomie weer gezond te ma ken: het omlaag brengen van de begrotingstekorten, het voeren van een behoedzaam monetair beleid en het zo sterk mogelijk maken van het bedrijfsleven. Een aantal jaren geleden liepen de me ningen daarover nog zeer uiteen, ook in Nederland (Lubbers versus Den Uyl). Volgens de deskundigen is er dan ook maar één criterium om het succes van een Eco nomische Top aan af te mé ten: Is men het eens en in welke mate? En dat geldt niet alleen voor de landen, die aan tafel zitten, maar ook voor de rest van de wereld. Voor elke regering is het goed. als de Groten samen tot een bepaalde aanpak besloten hebben. Het kabinet-Lubbers bijvoorbeeld kan ook daar mee zijn economisch beleid verdedigen. Amerikaanse rente Waren het destijds in het Franse Rambouillet de olie crisis en de inflatie, die hoog op de agenda stonden, nu in Londen zijn het niet zulke spectaculaire zaken. Maar naar de mening van de ex perts zijn ze niet minder be langrijk. Het centrale agen dapunt zal zijn de rentestand in de Verenigde Staten. Die is nu zo'n 12,5 procent (in Nederland, rond de 8) en dat heeft vérstrekkende gevol gen. De belangrijkste oorzaak van die hoge rente is dat de Ame rikaanse regering een groot tekort (zo'n 200 miljard dol lar) heeft op haar begroting. Voor een zo conservatieve „administration" is dat een vreemde zaak. De verklaring daarvan is dat Reagan ver schillende Republikeinse stokpaardjes tegelijk heeft bereden: de belastingen ver lagen en de defensieuitgaven verhogen. Dan moet het te kort wel oplopen. Dat geldge brek kan de regering op ver schillende manieren finan cieren. Via het scheppen van geld, maar dat is niet de lijn van Reagan en de zijnen, om dat daardoor de inflatie zou kunnen toenemen Ook een andere mogelijkheid, het ver hogen van de belastingen, is weinig aantrekkelijk. Blijft dus over: lenen op de kapi taalmarkt. Dat op zich is al voldoende om de rente op te jagen, maar het leidt er ook toe dat kapitaal uit andere landen naar de VS gaat stro men. Het geld in die landen wordt dan schaars en dus duur, wat tot uiting komt in het stijgen van de rente. De Westeuropese landen hebben Washington al in alle toonaarden gesmeekt en be doren nu eindelijk eens iets doen. Ook in Londen zal t weer gebeuren, omdat en die hoge rente ziet als een gevaar voor de eigen economische ontwikkeling. Zolang het geld „te" duur blijft, zal het Westeuropese bedrijfsleven geremd worden in zijn investeringen en ver loopt de opleving van de be drijvigheid trager dan nood zakelijk is, met alle kwalijke gevolgen voor de werkgele genheid. Schuldenproblematiek Maar inmiddels is die rente stand ook in een ander op zicht belangrijk geworden en daarmee komen we bij de tweede zaak, die in Londen vermoedelijk veel aandacht zal krijgen: de schuldenpro blematiek van een aantal landen in Zuid-Amerika. Ar gentinië, Mexico, Brazilië, Chili, Peru en Venezuela hebben, toen de bomen nog tot in de hemel leken te groeien, zoveel geld geleend van grote commerciële ban ken, dat zij, nu het slecht gaat, in betalingsproblemen verkeren. De situatie is zo nijpend dat Argentinië half maart al dreigde zijn rentebe talingen stop te zetten. Boli via heeft dat vorige week daadwerkelijk gedaan, maar aangezien dit land „slechts" een schuld van 1,5 miljard dollar heeft, baarde dat niet zóveel opzien. De leningen aan deze landen hebben meestal een revolver end karakter, dat wil zeggen dat ze steeds hernieuwd wor den, maar dan wel tegen de marktrente. Als maatstaf hanteren de banken daar voor de dollarrente. Als die rente één procentpunt stijgt, neemt de rentelast van Ar gentinië met 187 miljoen dol lar toe en die van Mexico en Brazilië met maar liefst 521 en 577 miljoen dollar. Het is dus van evident belang dat de dollarrente niet verder stijgt en liefst daalt. De Westerse wereld maakt zich hierover zo druk, omdat zij er zelf ook belang bij heeft. Het internationaal fi- «anciëel systeem één geheel. De grote banken lenen ook elkaar geld en vor men dus een soort ketting. Als een grote Amerikaanse bank in moeilijkheden komt, zoals onlangs gebeurde met de Continental Illinois, dan heeft dat ook effecten voor de AMRO-bank en ABN en dus voor de Nederlandse eco- Op dit moment lijkt de druk even van de ketel, vooral door de belofte van de Fede ral Reserve (stelsel van Ame rikaanse centrale banken) dat grote banken, die in de problemen komen, koste wat het kost geholpen zullen worden. Ook de Amerika nen, die doorgaans niet veel ophebben met overheidsing rijpen, zien kennelijk in dat het internationale financiële systeem in stand gehouden moet worden. Maar dat neemt niet weg dat president Reagan en zijn bij- na-naamgenoot Regan, de Amerikaanse minister van Financiën, ook om deze re den in Londen op de hoge rente in hun land zullen wor den aangesproken. Al was het alleen maar om te voor komen dat de schuldenlan den de koppen bij elkaar zul len steken en met ideeën ko men. die het Westen nu niet bepaald aanspreken. In de Latijns-Amerikaanse landen is bijvoorbeeld al geopperd dat er een vast internationaal niveau wordt afgesproken voor wat betreft de terugbe taling van schulden. Als de rente boven dat niveau komt, hoeft het meerdere niet be taald te worden. En als de rente eronder komt, betaalt men gewoon het oude per centage en dan wordt het surplus in een pot gestort, waarmee latere overschrij dingen worden gefinancierd. De Westerse financiële ex perts zien veel liever dat de problemen op een meer or thodoxe manier worden be naderd. Dat komt erop neer dat de schuldenlanden zelf allereerst de broekriem aan halen. Mexico en Brazilië hebben dat bijvoorbeeld al gedaan door hun importen drastisch omlaag te brengen. Mexico heeft zijn invoer zelfs gehalveerd. Maar die bereid heid zou weer ernstig in ge vaar komen, als de dollarren te weer omhoog gaat en alle moeite dus tevergeefs zou zijn. De Argentijnse presi dent Alfonsin heeft al eens gezegd dat hij de bevolking geen honger zal laten lijden, als gevolg van de hoge rente in Wall Street. Mogelijk? Wat voor mogelijkheden hebben de VS nu om hun rente te drukken? Zoals ge zegd zijn alle (niet-Ameri- kaanse) experts het erover eens dat het begrotingstekort de belangrijkste oorzaak is en dat derhalve dat tekort om laag moet. Dat heeft het di recte effect dat de druk op de kapitaalmarkt afneemt, ter wijl tevens de angst voor in flatie afneemt en de „nood zaak" van een hoge rente verdwijnt. Het mes snijdt dan aan twee kanten. De bereidheid van Reagan om het tekort snel omlaag te brengen zal overigens niet groot zijn, omdat hij bezig is met zijn herverkiezingscam pagne. Dat blijkt ook wel uit allerlei uitspraken van de president, waarin hij de ef fecten van de hoge rente mi nimaliseert en steeds hamert op het voordeel dat de we reld heeft van het econo misch herstel in de VS. Toch denkt men dat Reagan in zijn hart wel blij is met de druk die het buitenland op hem uitoefent. Na een succesvolle herverkiezing kan hij daar naar verwijzen, als hij het be grotingstekort wél met kracht omlaag zal willen brengen. Ook om die reden heeft men er wel vertrouwen in dat de top van Londen een succes wordt. RIK IN 'T HOUT Enige tijd regen'. DE BILT Nederland k<J morgen in een noordeli^ luchtstroming terecht. De w me lucht die wekenlang boV Scandinavië aanwezig was dan naar het zuiden gaan st men. In de onderste lucht gen zorgt de koude Noord echter voor een flinke afk ling. De Scandinavische lu wordt begrenst door een fr dat gisteren in Noord-Du land veel regen bracht. Bij kan morgen vooral in de na en ochtend af en toe rej! vallen. De minimumtempe tuur wordt ongeveer 10 gj den, de middagtemperate omstreeks 16. De wind dr4 van west naar noordwest; noord en is meest ma kracht 4. Na het voorbijtri ken van de regen stroomt di gere lucht binnen waarin j klaringen voorkomen. Die J klaringen kunnen het noord van het land donderdagmj dag al bereiken. Met de volgende schepen kan post worden verzonden. De dati! waarop de correspondentie uiter, ter post moet zijn bezorgd, staat a „Alhena" 12 juni. Canada wekelijkse afvaart. Israël ms „Nahost Kurier" 14 juni. Japan ms „Kasuga Maru" 11 juni. Kenya, Oeganda, Tanzanië ms „O nach" 14 juni. Ned. Antillen ms „Author" (Wille

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2