i Normandië beleeft ipnieuw 'langste dag' Iran zweert wraak na aanval Iraakse luchtmacht Smokkelaars probeerden atoombommen te verkopen t I Ruim zeven miljard voor Indonesië Botha koel in Bonn ontvangen Mondale wil „eenheid herstellen eteranen zetten klok veertig jaar terug TENLAND Ceidae Coulant WOENSDAG 6 JUNI 1984 PAGINA 11 WA A islag op lëlische lomaat in Egypte D/JERUZALEM Een functiona- i de Israëlische diplomatieke verte- ordiging in Kairo is gisteren tijdens nslag gewond geraakt. Vlakbij zijn l werd hij door onbekenden in het •geschoten. De aanslag viel samen »t bezoek aan Kairo van de Israëli- >ud-ambassadeur in Egypte, Ben- Na zijn ontmoeting met president ■•ak zei Ben-Elissar, dat de er geen "doorbraak is bereikt in de verkilde >ch-Egyptische relatie. De 62-jarige al Kamal Hassan Ali is gisteren be- tot premier van Egypte. Hij volgt •leden Mohieddin op. Rood-Groen verbond in Hessen WIESBADEN Sociaal-de- mocraten en Groenen hebben in de Westduitse deelstaat Hessen hun samenwerking be zegeld. Het is de eerste samen werking tussen beide partijen in de Bondsrepubliek, die in houdt dat een minderheidska binet van de SPD in Hessen door de milieupartij gedoogd zal worden. De politieke be sluitvorming in Hessen wordt al achttien maanden bemoe- lijkt, omdat in het deelstaat parlement geen fractie een werkbare meerderheid heeft. SPD en Groenen hebben sa-' men wel een meerderheid. Moskou:gezinnen met drie kinderen krijgen telefoon MOSKOU Het gemeentebestuur van Moskou belooft echtparen een snelle telefoon-aansluiting, zodra zij meer dan twee kinderen hebben. Vol gens het dagblad Izvestia is het aan bod een van de manieren om veran dering te brengen in het gestaag da lende geboortecijfer, dat een ongunsti ge weerslag heeft op de economie. In de Russische industrie en de land bouw kampt men momenteel al met een tekort aan arbeidskrachten. Vol gens de Izvestia heeft in steden als Moskou en Leningrad twee derde van alle gezinnen een of helemaal geen kind. TEHERAN/BAGDAD Iraakse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren de Iraanse grensstad Baneh gebombardeerd. Dit meld de Radio-Teheran. Bij de aanval zouden 600 mensen zijn gedood of gewond. Iran heeft gedreigd uit wraak elf Iraakse steden te zullen bombarderen. Op de bekendmaking uit Te heran, dat elf Iraakse steden als vergelding zullen worden aangevallen, zei de Iraakse militaire woordvoerder dat een dergelijke aanval beant woord zal worden met bom bardementen op „alle" Iraanse steden. De woordvoerder en het dagelijkse militaire com muniqué van Irak maakten geen melding van de luchtaan val op Baneh. De Iraakse rege ringskrant Al-Joemhoeriya schreef, dat „elk nieuw avon tuur van de Iraniërs is ge doemd te mislukken. Deze keer zal elke vitale installatie in Iran worden vernietigd". De Iraakse luchtaanval op Ba neh viel samen met de viering in Iran van de dag van de isla mitische revolutie. Arabische en westerse diplomaten hiel den gisteren rekening met een nieuw Iraans offensief aan het noordelijk en zuidelijk front. Deze verwachting was geba seerd op de boodschap van ay atollah Khomeini aan zijn sol daten, waarin hij maandag had gezegd dat „de vijfde juni een historische dag kan worden". Langs de grens met Irak zijn zo'n half miljoen Iraanse sol daten samengetrokken. De Iraakse minister van voor lichting heeft gisteren het dreigement van president Hoessein herhaald, dat Irak „een nieuw wapen met een be angstigende vernietigings kracht" zal inzetten om het Iraanse olielaadstation op het eiland Kharg te vernietigen, als Teheran met het aange kondigde „beslissende offen sief" begint. De minister trad niet in details over het nieuwe wapen dat Bagdad uit de Sov- iet-Unie ontvangen zou heb ben. Aan het diplomatieke front is sprake van een grote activiteit om de al 44 maanden durende oorlog tussen Irak en Irak op een vreedzame wijze te beëin digen. De Algerijnse afgezant Abdel Ghani verliet gisteren Bagdad, nadat hij een onder houd had gehad met de Iraak se president Hoessein en hem een boodschap had overhan digd van de Algerijnse presi dent Benjedid. Algerije heeft zowel met Irak als Iran goede betrekkingen en probeert al enige tijd te bemiddelen tussen de oorlogvoerende partijen. duidelijk wat er wel en wat er niet geleverd is. Vermoed wordt dat de wapens voor een deel werden geruild tegen verdovende middelen. De bende leverde volgens de beschuldiging vooral aan Irak. Het land kreeg de be schikking over honderden EG: geld in plaats van voedselhulp LUXEMBURG De Europe- se ministers van ontwikke lingssamenwerking hebben besloten dat het voortaan on der bepaalde omstandigheden mogelijk is voedselhulp aan ontwikkelingslanden te ver vangen door het geld. dat die voedselhulp zou hebben ge kost. De nieuwe regeling is be doeld om ontwikkelingslanden ertoe te bewegen met het geld dat zij dan krijgen, hun eigen voedselvoorziening verder te ontwikkelen. tanks, bijna 34 kilo plutonium, 1.000 kilo uranium, Russische SAM-7 raketten, 500 machi negeweren van het type Ka- lasjnikov en twee ton materi aal voor het vervaardigen van kneedbommen. Somalië werd een partij van 116 tanks en 20 helikopters geleverd terwijl naar Taiwan 238 tanks gingen. Vijf ver dachten worden er verder van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de verkoop van Exocet-raketten aan Ar gentinië ten tijde van de oor log om de Falkland Eilanden. Die transactie ging niet door als gevolg van ingrijpen van de Britse geheime dienst. Het totale dossier van de on derzoeksrechter beslaat zo'n 30.000 pagina's documenten. De inhoud van die stukken is niet bekendgemaakt. Zij val len onder een wet op de amb telijke geheimhouding. BONN De Zuidafri- kaanse premier Pieter Botha is gisteren tijdens zijn Europese rondreis op bijzonder koele wijze ont vangen door de Westduit se bondskanselier Helmut Kohl. Bij de kanselarij was de Zuidafrikaanse vlag niet uitgehangen, de lederen sofa's waar Kohl doorgaans met zijn gasten voor de fotografen po seert, waren verwijderd en Kohl leidde Botha snel zijn kamer binnen zonder hem voor de camera's de hand te schudden. Kohl heeft volgens een rege ringswoordvoerder bij Botha gepleit voor geleidelijke af schaffing van de apartheid en het paal en perk stellen aan de gedwongen verhuizingen van zwarten naar de thuislanden Kohl vond de inspanningen van Zuid-Afrika om tot een vergelijk te komen met zijn buurlanden bemoedigend en prees in het bijzonder het be stand met Angola. Maar het land moet dan ook vriend schappelijke banden met zijn buurlanden en wederzijdse er kenning van de onafhanke lijkheid nastreven aldus Kohl conventie nog een zeer verras send verloop krijgen. Verder zullen zowel Hart als Mondale proberen de steun te verwer ven van een niet onaanzienlijk aantal kiesmannen dat nog geen keus heeft gemaakt. Bo vendien zijn er dan nog de kiesmannen van kandidaten die eerder uit de race zijn ge stapt. Mondale en Hart voelen er beiden weinig voor afhan kelijk te zijn van de steun van de derde Democratische kan didaat, dominee Jesse Jackson. De zwarte kandidaat heeft zich tijdens zijn campagne zo omstreden gemaakt dat zijn steun, aldus redeneren Monda le en Hart, waarschijnlijk al leen maar stemmen zal kosten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Duitse metaalwerkgevers mogen wel uitsluiten D'Aubuisson toch in VS SAN SALVADOR De leider van de extreem-rechtse Arena-partij in El Sal vador, majoor D'Aubuisson, is alsnog toegelaten tot de VS. De Amerikaanse ambassade in San Salvador heeft hem onlangs een visum verstrekt en D'Au buisson bevindt zich al in de VS. In no vember vorig jaar en in maart dit jaar kreeg D'Aubuisson geen visum, naar wordt aangenomen in verband met be richten over zijn contacten met rechtse doodseskaders. In Washington zal D'Aubuisson, die bij de onlangs gehou den presidentsverkiezingen werd ver slagen door de christen-democraat Du- arte, gesprekken voeren met Congresle den en regeringsfunctionarissen. Rechter wijst klacht Vietnam-veteranen af NEW YORK Een federerale rechtbank In New York heeft een collectieve klacht van 18.000 Viet- nam-veteranen tegen drie Amerikaanse regeringsin stanties afgewezen. De klacht had betrekking op het gebruik van het ontbladeringsmiddel Agent Orange in de Vietnam-oorlog. De veteranen eisten van de regeringsinstanties geen schadevergoeding, maar de garantie dat zij adequate medische en psychiatrische behandeling krijgen en dat in de toekomst de geva ren van chemische stoffen niet meer door de over heid worden verheimelijkt. Bij ex-militairen die met Agent Orange in aanraking zijn geweest komen veel fevallen van kanker voor en bij hun kinderen lalrij- e geboorte-afwijkingen. De rechtbank verwees naar i een uitspraak van het hooggerechtshof uit 1950, waarin staat dat ex-soldaten de regering niet aan kunnen klagen wegens in een oorlog geleden schade. \H BEACH De -strijders vielen een tje in het niet in de •eldige organisatie en kermisachtige atmo- die vanmiddag de tigste verjaardag van nvasie in Normandië- zich meebrachten. waren er tenminste 25.000 Amerikanen ?en goede tienduizend ten naar Utah Beach, het in het Kanaal uitste kende stuk land waar de invasie begon, waar zij een plaats hadden gekre gen achter de aanwezige leiders van alle geallieer de landen. Onder hen president Ronald Reagan, koningin Beatrix, konin gin Elizabeth van Groot- -Brittannië en de presi dent van Frankrijk, Francois Mitterrand. Ook veteranen uit Nederland, Polen, Noorwegen, Zwe den en Tsjechoslowakije gaven vanmiddag acte de présence. Een speciale eenheid van het Amerikaanse leger beklom gisteren opnieuw de steile klippen van Pointe du Hoe, westelijk van Omaha Beach, de geallieerde codenaam voor het strand van St.-Martin, waar de Duitse verdedigers veertig jaar geleden tweeder de van de 400 aanvallende Rangers in de pan hakten. President Reagan hield daar vanmorgen een pleidooi voor vrede. Hij herinnerde ook aan de miljoenen Russen die boos hebben gereageerd op de festiviteiten rond D-Day die zijn gesneuveld en riep de leiders van het Kremlin op af te zien van verovering van Europa. Ook de Duitsers, die niet officieel op de ceremonie aanwezig zijn, hebben enigs zins gereserveerd gereageerd op de herdenking. mm****" CiAMSTSR. I NOONtSl i 1K0ETUH tSfclÈ'. OtoHGANi iPttfWBwl rML.&Kl aMuiKui 3É.M' \m\ K ,uU t 'Su Leden van het Papoea Volkstront hebben gistermiddag gedemonstreerd voor het het Haagse Congresgebouw, waar de llilil- corterentie werd beëindigd. De demonstratie was gericht tegen de hulp. die de donarlanden aan Indonesië geven. DEN HAAG Indonesië kan tie van de Intergouvernemen- gen heeft geduurd, werd voor- norlanden en de Wereldbank, het komende jaar rekenen op tele Groep voor Indonesië gezetten door de minister van het Internationale Monetaire een bedrag van ruim zeven (IGG), die gisteren in Den ontwikkelingssamenwerking. Fonds, het ontwikkelingspro- miljard gulden. Dat is de uit- Haag bijeen is geweest. De mevrouw Schoo. gramma van de VN en de Azi- komst van de 27ste Conferen- IGGI-conferentie, die twee da- De IGGI verenigt twaalf do- atische Ontwikkelingsbank. Afnokt flj JW« JVJ (Vervolg van de voorpagina) LOS ANGELES/WASHING TON Ex-vice-president Walter Mondale, de nu vrijwel zekere Democratische presi dentskandidaat, heeft zijn te genstanders Hart en Jackson opgeroepen de rijen van de Democratische partij te sluiten in de strijd tegen president Reagan. „Ik wil een verenigde partij. Ik wil een verenigde conventie", aldus Mondale. Mondale's voornaamste rivaal, senator Gary Hart, heeft zich echter nog niet bij zijn neder laag neergelegd. In het vlieg tuig dat hem vanmorgen naar Los Angeles bracht verklaarde hij tegenover journalisten, dat hij de strijd met zal voortzet ten tot op de conventie. De Democratische partijbijeen komst wordt volgende maand gehouden in San Francisco. In theorie zijn de meer dan 1967 kiesmannen die Mondale achter zich heeft verzameld voldoende voor de nominatie. Maar de afgevaardigden naar de conventie hebben tot op het laatste moment het recht om van hun eerder gemaakte keu ze af te stappen. Op die moge lijkheid beeft senator Hart zijn laatste hoop gevestigd. Hart zal er de komende maand alles aan doen om Mondale's gedelegeerden ervan te over tuigen dat hij, Hart. in novem ber de beste kansen heeft in de verkiezingsstrijd tegen pre sident Reagan. Slaagt hij in die opzet wat waarnemers voor vrijwel onmogelijk houden dan kan de Democratische RENTE Na een on- erzoek van vier jaar (beft het openbaar minis- irie in de Italiaanse stad Irente 30 personen, voor »n deel Italianen, in "aat van beschuldiging esteld op verdenking van handel in wapens en verdovende middelen. Onderdeel van de wapen smokkel zou, volgens het Italiaanse persbureau Ansa, „een plan voor le vering van drie atoom bommen aan Arabische landen" zijn geweest. Deze verkoop ging overi gens niet door. Uit het onderzoeksrapport blijken de transacties giganti sche vormen te hebben aan genomen, ook al is nog niet JITENHEER (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De werkgevers in de metaal in de Duitse deelstaat Hessen hoeven hun uitsluitingen, als antwoord op de stakin gen voor de 35-urige werkweek, niet on gedaan te maken. Dat heeft een recht bank in Frankfurt gisteren in hoger be roep beslist. In Hessen zijn 26.300 werkne mers door de bazen uitgesloten. Eerder stelde een rechtbank in Hessen stelde de vakbond, die meent dat de grondwet van Hessen uitsluitingen verbiedt, in het ge lijk. De rechtbank in Frankfurt verklaar de dat de uitsluitingen legitiem zijn, zich daarbij baserend op bestaande rechtspre kingen in de Bondsrepubliek. n onze correspondent Bob van Huët) YEUX Op een aispunt in Carentan at ëen groene jeep met witte ster op de mo- kap en op de portie- De bemanning be at uit drie zestigers. Ze tuderen een kaart, rnie, we zijn ze kwijt aakt", zegt een man t een Churchill-sigaar. draagt een uniform n het Amerikaanse le- V net als Arnie. De epen op de mouw doen sergeantsrang ver eden. De derde man is burger. Hij is ook nerikaan, maar zijn iform is hij in de loop Ir jaren kwijtgeraakt, mmer, dat wel, maar i voor deze ene week een nieuw grijs tenue n te schaffen... „Libera- jn day" heet het spel t ze spelen, en het mt erop neer dat „Nor- indië opnieuw door de de garde wordt bevrijd, snder mijnen in de we- n schiet je een stuk lier op", vindt Arnie. Ut is alsof de klok veertig ir is teruggezet. Lange ko enes jeeps, amfibie-voertui- wi, vrachtwagens, en zelfs geschutskoepels uitgerus- 9 pantserwagens, denderden 9 afgelopen dagen over de jinenwegen van Normandië. J meeste voertuigen zijn be- *iikbaar gesteld door Franse Jutelclubs die zich bekom- (&ren om het behoud van jtftorisch krijgsmateriaal. 'no 1984 lijken de soldaten „uit „Daar komen de schut- is" weggelopen. Het zijn iendelijke grootvaders, die ped wuivend door het Fran- land trekken. Hier krijgen een glas Normandische ci- r, daar een stuk kaas aange- den. Niemand heeft haast ze week. Opvallend inge- uden sluiten de Franse au- [nobilisten zich achter de kolonnes aan. Normandië is nu allemansland. Over het met stenen bezaaide strand van Bernières-sur-Mer loopt Eddy Miller naar de vloedlijn. Hij komt uit Canada en is 64 jaar. Zijn grootmoeder kwam uit Amsterdam. Zijn LST 517 van het Queen's Own Rifle Regiment liep op een zandbank en toen was het rennen voor je leven. Eddy Miller zat in de derde aan valsgolf. Ze lagen onder Duits artillerievuur. Pfff, Pfff, zo had het geklonken. De „Pfff" was het opspattende zand. Wat hij dacht? Dat hij dood zou gaan. Ze moesten de dui nen bereiken om veilig te zijn. Het was maar 300 meter, maar het duurde wel 40 mi nuten. Sommige jongens raak ten door de angst verlamd. De sergeant vloekte iedereen stijf. Hij werd zelf door een granaatschijf geraakt. Hij was op slag doqd. Een Canadese televisieploeg loopt met Eddy Miller nog eens die beruchte 300 meter. Nu loopt hij het in tien minu ten. Er komen nog meer Ca nadezen het strand op. Jonge soldaten, van de Royal Cana dian Horse Artillery eerste re giment. Ze zijn gelegerd in Lahr, Duitsland. Vincent Rioux luistert naar Eddy Mil lers verhaal. „Ik word trille rig als ik dat allemaal hoor", zal de jonge soldaat later zeg gen. Het moet een hel geweest zijn. Vincent Rioux hoopt zelf nooit in aktie te hoeven ko men. „Drie hoeraatjes voor Eddy Miller", zegt een jonge soldaat. De Canadezen steken hun baretten triomfantelijk in de lucht. Op de camping van Courseul- les wappert de Nederlandse driekleur. Hier is de vereni ging „Keep them Rolling" neergestreken. Meer dan 120 krijgs voertuigen hebben de leden van deze hobbyclub naar Normandië gereden. Zo ook de heer Hermanides uit Amsterdam. Hij bestuurt een indrukwekkende GMC-kraanwagen. Omdat het bakbeest niet harder dan 60 kan rijden, duurde de tocht naar Normandie drie dagen. „Keep them Rolling" is hier op uitnodiging van de Franse regering, maar de leden heb ben alle vervoerskosten uit ei gen zak betaald. Vanmorgen stond de club om vijf uur 's ochtends op het invasiestrand. Een gebaar naar de bevrij ders. In hèt kamp van de Neder landers bivakkeert ook Ge rard Rutte (64) uit Amster dam. Hij maakte destijds deel uit van de Prinses Irene Bri gade. Gerard Rutte wil alleen Amerikaanse Rangers voerden gisteren opnieuw een bestor ming uit van de Pointe du Hoe, de uitstekende rotspunt in Normandië waar veertig jaar geleden het merendeel van deze elitetroepen om het leven kwam. maar over de leuke dingen praten. „Onder de jongens heerste toen echte kameraad schap", zegt hij, „al gingen we wel eens met elkaar op de vuist." Hij blijkt uit een zigeu nerfamilie te stammen,de Nazi's hebben de helft van die familie vermoord. Daarom ging hij naar Engeland. „Voor mij was het een privé-oorlog", zegt hij nu. Gerard Rutte koestert geen haat tegenover de Duitsers, niet tegenover de gewone soldaten tenminste. Hij heeft er een krijgsgevan gen gemaakt en toen hadden ze samen een krat bier soldaat gemaakt. Dat waren van die leuke dingen, hij zegt dat zijn bloed gaat koken als hij het woord „SS" hoort. Dat waren moordenaars. „Hoe is het in Godsnaam mogelijk dat dat tuig nog reünies mag organi seren?", vraagt de indruk wekkende Amsterdammer zich af. Wat hem betreft had den ze ze allemaal tegen de muur moeten zetten. Terug in Bayeux. Op een par keerplaats voor de sous-pre fectuur staat een Duitse cam per. De achterruit is beplakt met een groot papier. „Wij zijn Amerikanen", staat erop. Mevrouw Juanita Kemp uit Jackson Tennessee wil vergis singen uitsluiten. Zij en haar man hebben de camper ge leend van een vriend in Duitsland. Wat verderop staat nog een auto met een Duits kenteken. Een vakantiegan ger uit Trier. „Nee hoor, wij hebben nergens last van", zegt de bestuurder. „De Fran sen zijn juist erg aardig. De mensen willen de oorlog ver geten." De man moet rond de 40 zijn. Bondskanselier Kohl is niet voor de herdenkingsce remonie uitgenodigd, of de journalist dat weet. „Een ge miste kans", vindt de man uit Trier. Reagan zit erachter, weet hij. Hoe het ook zij, D-Day is in ieder geval een gewild verkoopartikel gewor den. In Bayeux' etalages lig gen speciale bevrijdingstaar- fen, flessen wijn met „lan dingsetiketten" en allerhande stickers, landkaarten, speldjes, posters en vlaggen en dat niet voor een vriendenprijsje.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11