^Noord wijkerhout houdt lalf miljoen gulden over Hecord-voor in kuststrook Irie dagen feest bij Aloysiussehool Reiden IINDER BEZUINIGINGEN VERWACHT Herdenkingsboek voor prinses Juliana Met de schrik vrij KPJ-ploeg in rap tempo van Groningen naar Zoeterwoude Grote deelname aan avondvierdaagse REGEN BEHEERST ZOETERWOUDSE STERRIT CcidócSotucmt DINSDAG 5 JUNI 1984 PAGINA 7 Irandkastkraak nislukt 30RDWIJKERH0UT Inbrekers ibben een vergeefse poging gedaan de -agidkast van het bedrijf Javo aan de jpoweg open te branden. Halverwege de f/ging de kluis te kraken, gaven de inbre- I rs het op en verdwenen. Ze gebruikten n snijbrander van het bedrijf zelf. De in- aak werd vermoedelijk al op Hemel- artsdag gepleegd, maar werd pas gister- jrgen ontdekt. Het gehele bedrijfspand ?rd doorzocht, volgens de politie hebben inbrekers er een puinhoop achtergela- i. Wat er precies is weggehaald, is nog st duidelijk. Wel staat vast dat er geld waardepapieren zijn gestolen. Lisbloemplein in Lisse LISSE Lisse krijgt er een nieuw plein bij. Of liever ge zegd: een al jarenlang bestaand plein krijgt een naam. Het be treft hier het gebied waarop tot nog niet zo lang geleden de Nederlands hervormde school was gevestigd aan de Lis bloemstraat. Op het thans vrij gekomen terrein zal in de na bije toekomst worden overge gaan tot de bouw van 17 wo ningen. Het college stelt de raad van Lisse voor om het plein waaraan deze huizen ko men te liggen het Lisbloem plein te gaan noemen. Braderie in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Aan 't Watertje in Zoeter- woude-dorp wordt vandaag en morgen een brade rie gehouden. Naast diverse middenstanders zijn ook de verenigingen ruim vertegenwoordigd. De braderie wordt vanavond om zeven uur geo pend. Morgen is zij open van twee tot tien uur. Niet minder dan 37 stands zullen tijdens de brade rie 't Watertje een gezellig karakter moeten ge ven. Voor een bijzondere service zorgen de verkenners van scouting Zoeterwoude. Zij beheren namelijk op beide dagen een bewaakte fietsenstalling bij bakkerij Van der Meer en laswerf Westhof. De mensen die naar de braderie komen kunnen der halve met een gerust hart hun .stalen ros" achter laten. Voor de bezoekers worden diverse waarde volle prijzen in het vooruitzicht gesteld. Landschappen van Arnold Beugelsdijk WARMOND De Westlandse kunstenaar Arnold Beugelsdijk exposeert tot en met 21 juni in zijn geboorteplaats Warmond. Zijn landschappen, gemaakt met potlood, balpen, waterverf en pen zijn te zien in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. Arnold Beugelsdijk legt de nadruk op de harmonie tussen na tuur en architectuur. Zijn werkstukken worden gekenmerkt door een vlotte, losse lijnvoering en een subtiel kleurgebruik. Onder de tentoongestelde werken bevinden zich diverse reisim pressies. De kunstenaar trekt er regelmatig met de motor op uit om stukjes Nederlands landschap te ontdekken die de moeite waard zijn om te vereeuwigen. Ook Warmond doet hij daarbij wel eens aan. Naast kunstenaar is Beugelsdijk ook leraar tekenen en kunstge schiedenis. Arnold Beugelsdijk is van veel markten thuis. In op dracht van gemeentebesturen voerde hij grote wandschilderin gen uit en verder was hij nauw betrokken bij de TELEAC-cur- sus tekenen en schilderen. Zemelpoldermolen krijgt opknapbeurt - LISSE De Zemelpoldermolen aan de le Poellaan is aart" een onderhoudsbeurt toe. Uit een in 1982 gehouden onder zoek is al gebleken dat enige zaken waaronder het gevlucht en het rietwerk nodig onder handen genomen moeten wor den. Ook de onderbouw is aan onderhoud toe, maar die werk zaamheden hangen nauw samen met de vervanging van de veelbesproken vijzel en dat onderhoud kon destijds niet wor den verricht. Thans zijn de vijzelplannen definitief en kun nen de werkzaamheden aan de onderbouw worden uitge voerd. Reparatie- en metselwerk komen daarbij aan de orde, alsmede enig timmerwerk en een bestrate vloer aanbrengen. Tevens zal een nieuwe bliksemafleiders-installatie worden aangebracht en dient de stormschade aan de rieten achter kant te worden hersteld. Voor dat totale karwei is een be drag van bijna 20.000 gulden nodig en dat is dan ook het be drag dat het college van de raad van Lisse vraagt voor het klaren van dit karwei. DORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij- rhout verwacht onge- 2r een half miljoen over houden over het jaar 33. Dankzij dit voordeli- rekeningoverschot zal de komende jaren min- r bezuinigd hoeven te <rden. Bovendien deel- I wethouder Heemskerk de raadscommissie fi- _jiciën gisteren mee dat gemeente nog een ton ugkrijgt vanwege een ^financiering van de lieg van kabels voor de beltelevisie in Zeeburg, geveer vijf jaar geleden. Het precieze bedrag van het rekeningoverschot van 1983 wist voorzitter Heemskerk nog niet. „Het zal niet zo groot zijn als we al enkele jaren gewend zijn", zei hij, maar later bleek dat toch op de helft of mis schien zelfs op tweederde daarvan wel gerekend kon worden. Omdat andere jaren het overschot op de betalings balans steeds ongeveer een miljoen heeft bedragen, zal dus gedacht moeten worden aan bedragen in de orde van grootte van een half miljoen, misschien meer. De wethouder stelde de com missie voorlopig alvast voor om met dit geld zoveel moge lijk zaken af te lossen die daarna niet meer op de begro tingen van komende jaren te rugkeren. Als dergelijke pos ten afgevoerd kunnen worden zal dat betekenen dat in 1985 ƒ70.000.- minder zal hoeven worden bespaard, dat wil zeg gen 10 procent van wat in dat jaar noodzakelijkerwijs bezui nigd zal moeten worden. Dat extra-budget van 70.000.- geldt trouwens niet alleen voor 1985 maar ook voor de ja ren daarna. Voorzitter Heemskerk meldde nog een tweede financiële meevaller. Een jaar of vier ge leden schoot de gemeente geld voor om in de eerste fase van Zeeburg een kabel aan te leg gen voor de kabeltelevisie. Destijds stond de gemeen schappelijke regeling van de bollenstreekgemeenten in op richting op het punt om con tract op te maken met exploi tant Casema. Noord wijkerhout wachtte daar niet op maar leg de tijdens de bouw al direct de kabels in de nieuwe wijk om later ongemak als het opbre ken van straten te vermijden. De voorgeschoten 83.500.- krijgt men nu terug met de in de loop der iaren gederfde rente van 40.000.-. Maar om dat Casema de eerste ander half jaar geen abonnements geld heeft ontvangen (Zeeburg was toen aangesloten op een noodantenne) gaat daar weer ƒ11.500.- vanaf. Na een reeks moeizame gesprekken heeft Noord wijkerhout dus uiteinde lijk ongeveer een ton terugge kregen. CATWIJK Zeven stu- lenten van de Hogere ^andbouw School in Dor- irecht nemen op ludieke wijze afscheid van hun studietijd: zij gaan probe ren de langste ploegvoor _iller tijden te maken. Die ^ecordpoging, gepoogd ^rordt de prestatie te la- ^en opnemen in het Gui- ness Book of Records, wordt gedaan op 22 juni vanaf tien uur 's morgens. Het is de bedoeling over het strand van Zandvoort naar Katwijk een 23 kilo meter lange ploegvoor te trekken, waarbij gebruik wordt gemaakt van een wentelploeg met één schaar, die getrokken wordt door drie-Belgische trekpaarden. Men ver wacht dat de recordpo ging ongeveer acht uur in beslag neemt. De zeven amateur-ploegers hopen dit jaar af te studeren in Agrarische Bedrijfskunde. Zij willen met deze stunt de agrarische nijverheid eens in het zonnetje zetten, vooral ook omdat het acht jaar gele den is dat studenten in agrari sche richtingen een spectacu- e record-ploeg met v.l.n.r. staand Jan van Nieuwenhuyzen, Jan Karei Op de Coul, Henry Ka- oen, Henk Beltman, P. Brooymans (de eigenaar van de paarden), Jeroen Schaaf, Jan de Vries n Watze Elsinga. laire afstudeerstunt uitvoer den. Het zijn Henk Beltman, Henry Kapoen, Jan van Nieu wenhuyzen, Jan Karei Op de Coul, Jeroen Schaaf en Jan de Vries. Zij hebben voor dit evenement zelfs een organisa tieteam, PRAB '84, opgericht en zijn van plan van het ge beuren een hele happening te maken. De dag voor de po ging wordt voorgeploegd van IJmuiden naar Zandvoort vanaf elf uur en dat gebeurt op een aparte wijze. Ook de dag na de poging houdt de groep het ploegen nog niet voor gezien en wordt er nog een voor getrokken van Kat wijk naar Schevingen. De drie dagen zal voor de ploeg een door paarden getrokken boerenwagen rijden met daar op een dixieland-orkestje. In Scheveningen staan bij de fi nishlijn allerlei kraampjes met informatie over agrari sche onderwerpen. Bovendien is in het Schevenings Pavil joen een groot slotfeest ge pland. De Belgische trekpaarden die de drie dagen durende krachtproef zullen volbren gen x^zijn van de heer P. Brooymans uit Tholen. De paarden hebben al vaker aan evenementen meegedaan, maar ploegdeskunsige Brooy mans zal er desondanks op letten dat de dieren tijdens de drie dagen niet overbelast worden. Bovendien worden ze door een veearts in de ga ten gehouden. Belgische trek paarden zijn bij uitstek ge schikt voor het ploegen. OETERWOUDSE SCHOOL BESTAAT 60 JAAR IETERWOUDE De mende dagen is het >ot feest op de Aloysius- 100I te Zoeterwoude. En echt, want er valt heel t te vieren in en rond school aan de Schen- Iweg. Ten eerste bestaat school zestig jaar, is de ?r Joop Vink 25 jaar }fd van de school en t slotte is het een kwart ïw geleden dat de iooI werd uitgebreid t een aantal lokalen i de Jan van Banning- aat. Voorwaar voldoen- redenen om er een ;ht ouderwets gezellig st" van te maken. programma ziet er als *t«uit: snsdag 6 juni: 09.15 uur: ocht door de oude dorps- tv met draaiorgel. De kin- in. de teamleden en de be idende ouders zijn gekleed tledij anno 1924; 10.45 uur: Ift kinderspelen op het fcheveld. ierdag 7 juni: 09.15 uur: erprogramma in het Mu icentrum door de leerlin- verzorgd met muziek, s, toneel, een stukje musi cal, oude films enz; 11.00 uur: Toneelspel in het Muziekcen trum door de ouders. Titel: „De gestrafte klas", onder re gie van Mies van der Krogt; 13.45 uur: Playback-show in het Muziekcentrum. De kinde ren mogen meedoen terwijl de teamleden mee moeten doen. Vrijdag 8 juni: 09.00 uur: Puzzeltocht voor kinderen van de lagere school én kleuters van Zonnegaarde; 11.00 uur: Zwemmen en picknicken op Haasbroek. Voor lunchpakket ten, drinken en versnaperin gen wordt gezorgd; 19.00 uur: Eucharistieviering in de Sint Janskerk voor alle kinderen met hun ouders; 21.00 uur: Barbecue op de speelplaats van de school voor ouders en geno digden. Op 1 februari was het 25 jaar geleden dat de heer Joop Vink begon als hoofd van de Aloysi ussehool nadat hij daarvoor al diverse jaren op de school werkzaam was. In het kader van dat zilveren jubileum wordt hem en zijn gezin een receptie aangeboden door het schoolbestuur. De receptie wordt gehouden op woensdag 6 juni van half acht tot negen uur in „Don Bosco". BIJ OPENING ORANJE-EXPOSITIE IN DELFT DELFT Prinses Juliana heeft gistermiddag in het Prinsenhof in Delft de ten toonstelling geopend „Prins Willem van Oranje, 1533- 1584". Tijdens de openings bijeenkomst werd het eerste exemplaar van het officiële herdenkingsboek aan Prin ses Juliana uitgereikt door prof. dr. A.F. Manning, lid van het Comité Willem de Zwijgerherdenking 1984. De auteurs van deze biografie „Willem van Oranje, een strijd voor vrijheid en ver draagzaamheid zijn prof. A.Th. van Deursen, hoogle raar aan de Vrije Universi teit van Amsterdam en de Vlaamse prof. H. de Schep per, hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam. Beiden zijn lid van het Histo risch Genootschap. Prinses Juliana opende de tentoonstelling door de ten toonstellingscatalogus uit het herdenkingsboek te nemen. Onder de vele genodigden bevonden zich de ambassa deurs van Frankrijk, Lu xemburg en Spanje, terwijl de ambassadeurs van Duits land, België en de Verenigde Staten zich lieten vertegen woordigen. De prinses werd verwelkomd door drs. J. Borgman, waarnemend Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en burgemees ter mr. R.M. Gallas van Delft, die tevens voorzitter is van het Comité Willem de Zwijgerherdenking 1984. Het eerste deel van de Prinsen hoftentoonstelling is vanaf 21 september te zien in het Broodhuis in Brussel. Na een botsing is een 64-jarige Rijnsburger gistermiddag met zijn auto te water geraakt. Hij kon zichzelf op het droge bren gen en kwam met de schrik vrij. De man raakte in het wa ter van het Oegstgeesterka- naal toen hij werd aangereden door een 43-jarige plaatsge noot die met zijn auto uit een uitrit aan het Kanaalpad kwam. Ook deze automobilist kwam met de schrik vrij. Reconstructie eindelijk van start HOOFDSTRAAT AFGESLOTEN VALKENBURG Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden aan de Hoofdstraat volgende week dinsdag van start gaan. De weg is dan gesloten voor alle verkeer met uitzondering voor de lijndienst van de NZH, in woners van Valkenburg en diegenen die een bezoek moe ten brengen aan inwoners of bedrijven die uitsluitend via de Hoofdstraat bereikbaar zijn. Teneinde de controle op het verbod te vereenvoudigen heeft het gemeentebestuur de volgende besluiten genomen: 1. Inwoners van Valkenburg kunnen op vertoon van een geldig rijbewijs met een adres sering in Valkenburg, de Hoofdstraat passeren. Zij heb ben dus geen pasje nodig. 2. Zij die dagelijks in Valkenburg werkzaam zijn en hun bedrijf alleen via de Hoofdstraat kun- bereiken, kunnen vanaf vandaag een pasje halen. 3. Bedrijven gelegen aan de Voorschoterweg kunnen die bereiken via Leiden. Bedrij ven aan de Katwijkerweg zijn alleen bereikbaar via Katwijk. 4. Incidentele bezoekers aan familie of bedrijven zullen via controlerende agenten door gang krijgen. Naar het zich laat aanzien, zul len de werkzaamheden onge veer een half jaar in beslag ne men. ZOETERWOUDE Klokslag half drie arriveerde de KPJ- wielerploeg zaterdagmiddag bij „Ons Huis" in Zoeterwoude nadat de zeven renners om vijf uur 's morgens waren ver trokken vanuit de stad Gro ningen. Drie kwartier later had de wedstrijdploeg van Casa Materna het karwei er op zitten en weer ruim een uur later kwam de recreatieploeg van Casa Materna, met in hun midden Paulien Jonker en Marijke Olsthoorn, in Zoeter woude aan. De wedstrijd werd verreden in het kader van de „promotie" van het weeshuis Casa Materna in Napels, Italië. De goed getrainde KPJ-ploeg, bestaande uit Peter Berg, Ben van Kempen, Jan Berg, Kees Janmaat, Nico van der Salm, Huib Duivenvoorden en Lei- denaar Jos van Donzel, heeft de in totaal 255 kilometer in bijzonder rap tempo afgelegd. In precies 2 uur tijd legde de formatie maar liefst 74 kilo meter af. Op de Afsluitdijk hadden de renners pal tegen wind en moest men flink op de tanden bijten. In een later stadium werd de equipe ge trakteerd op een fikse regen bui. De wedstrijdploeg van Casa Materna fietste via de Noord Oostpolder en Muiderberg richting huis. Harde wind te gen, oponthoud bij bruggen en het zoeken van de juiste route konden de moraal niet aantas ten. Grote pechvogel was Her man de Jong die met een ge broken voorvork genoodzaakt was af'te haken. Een goede prestatie leverde voorts de recreatieploeg van Casa Materna. Precies 12 uur na de start in Gronirtgen, half vijf, arriveerden de fietsers bij „Ons Huis". Onder hen Pau lien Jonker die zelfs gebles seerd aan de start verscheen maar toch de 270 kilometer (via Zwolle, Spakenburg, Hil versum enz. red.) wist te vol brengen en Marijke Olst hoorn die, terecht, voor hun inspanning extra werden be loond. In afwachting van de wieler ploegen kon een gokje worden gewaagd in welke tijd de win naar weer „thuis" zou zijn. De opbrengst van dat gebeuren, zo'n 800 gulden, komt ten goe de aan het werkkamp dat deze zomer weer in Casa Materna wordt gehouden. De heer Van Rijt wist de uitslag het dichtst te benaderen en kan als belo ning gaan genieten van een heerlijke rijsttafel bij „Golden Year" aan de Dorpsstraat. Piz za-eten in Leiden is weggelegd voor de heer Van Vliet terwijl de heer Van Noort tijdens de braderie wordt getrakteerd op pizza en Italiaanse wijn. Bij de hometrainwedstrijd die in afwachting van de renners op het dorpsplein werd gehou den, noteerde Esther van der Spek de beste tijd bij de da mes; Lard Koeken was de rap ste bij de categorie junioren en Ronald Hoogervorst bij de he ren. Gehuld in regenpakken of onder moeders paraplu vertrokken gisteren ongeveer 1200 deelnemers vanaf de VVSB-kantine voor de 38ste editie van de Noordwijkerhoutse vierdaagse. Regen was er de oorzaak van dat er dit keer ongeveer 400 lopers minder de eerste tocht om de Oosterduinen (5 km) en naar De Zilk (10 en 15 km) aflegden dan ander jaren. De grootste groep werd gevormd door de leerlingen van de Prinsenhof, met de Egelantier als goede tweede. De BAVO-wandelvereniging DIO liep met 22 man dit jaar voor de 39ste keer mee. Zij waren het die ooit de eerste Noordwijker houtse vierdaagse organiseerden. Morgen kunnen de wandelaars genieten van de duinen en de derde dag zal de tocht hen naar de bossen bij Leeuwenhorst voeren. De laatste daq loopt het parcours langs de Randweg. ZOETERWOUDE Regen, regen en nog eens regen. Daar mee werden vrijwel alle deelnemers aan de 33e uitgave van de Zoeterwoudse sterrit geconfronteerd. Mede door het mati ge weer bleef het aantal deelnemers aan de fietspuzzeltocht over 40 of 75 kilometer beneden de verwachting. Dat neemt evenwel niet weg dat toch nog 1.927 personen op de fiets stapten om te trachten de juiste weg te vinden. Ongevallen deden zich niet voor. Een groot team van vrij willigers was de gehele dag in touw. om de sterrit vlot te la ten verlopen. Er is vele rekenwerk verzet om voor ieder koppel het aantal strafpunten te berekenen. Na het opmaken van de balans bleken de regelmatigste rijders: 40 kilometer (797 deelnemers): 1. Leo Switzar en dochter Sandra (3 straf punten), 2. Sjaan van der Blom-Berg en dochter Chantal, 3 strafpunten (na loting): 75 kilometer (1130 deelnemers): 1. Ton van der Meijden en Melany Bokern, 3 strafpunten, 2. Cas van Benten en Elles Kamerlingh, 4 strafpunten, 3. Feike en Jeroen van Benten, 4 strafpunten (na loting).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7