Jan van Zonneveld hoopt als artiest in '85 zijn sluitstuk te halen Omwegen Universiteiten tegen nieuwe korting beursstudenten M EEN HERNIEUWDE KENNISMAKING BIJ VERTROUWDE STROMENDE REGEN Gezondheidszorg kan goedkoper bij invoering volksverzekering Zeepbalkstoeien in Winkelhof 'DEN/REGIO i CeidacSotvuvnt DINSDAG 5 JUNI 1984 PAGINA 5 nbevoegd ^tonrechter Rigters ■tgisteren niet in staat zaak tegen een snel- ïsovertreder, een ma- jongeman, af te han- ><n. Niet dat hij het v kon. Nee, dat was probleem. Rigters sht in dit geval geen ^tspreken. De ver fde, bewoner van het 'gkamp in Valken- had in mei 1983 in Zilk met zijn motor- 83 kilometer per uur den op een weg waar snelheid van 50 was 'estaan. Naar aanlei- u van de woonplaats J de verdachte vroeg ers: „Bent u mili- Dat bleek een t in de roos te zijn. s u al militair toen u vertreding pleegde?", de de volgende °.g. Alweer raak. ?n verklaar ik mij on- r^egd", zei Rigters. „U naar de krijgsraad •e verwees hij de sol- yj naar de militaire eter. „Al betwijfel ik leat er ooit van komt", !<kte de kantonrechter ig op. Waarschijnlijk hij de jongeman op moment door de ma- van de wet glippen. •den 9 Pange man kwam Ma inover een parkeerbon *hij op de Langevel- lag had opgelopen, had zijn auto op een /los-plaats gezet zon- zo'n activiteit te ont- ien. „Maar ik moest ra vrouw inladen", zei Sfrerdachte tegen Rig- Het klonk alsof hij '('kast in zijn auto had Dat vond Rigters tbaar ook. „Dat kt niet erg feminis- meende de kan- echter. „Juridisch uw vrouw niet on- laden of lossen", leg- lij uit. De man hield er stug vol. „Ik was g met het inladen mijn doodvermoeide, jzwangere vrouw, die ;ndien ook nog een n kind bij zich had", ^ogde hij. Officier van Ijtie Van Ek zei de ?jeerswet wat huma- r te vinden. „Daarin nt gesproken over Jladen en lossen van leren en het in- en eppen van passa- i". Hij eiste met suc- ïen boete van 35 gul- hi rpude, gedistingeerde leek in het geheel op een snelheidso- reder. Toch werd hij n beschuldigd op de menschansweg in /■^en 105 kilometer per ja te hebben gereden, mwas 55 kilometer te iij De man keek Rig- j/eens vriendelijk aan. mheb daar niet gere- e' het was mijn auto niet. Ik ben mijn e haren wel zo n e kwijt". Na enige issie werd de zaak elijker. De verdachte k een garagebedrijf in ^enheim en de bewus- r°iuto was eigendom "een van zijn klanten. £Wagen stond op de *van de overtreding [.een kleine reparatie ''e garage. „Het kan dat mijn klant daar gereden, maar het -*k mogelijk dat een mijn monteurs een Eritje heeft gemaakt, yat het niet meer te JLrhalen is, heb ik de -mtwoording maar ge- *n", bracht de man Lin de duisternis. Of- Van Ek kon niets rs doen dan vrij- „uk eisen. Hij kon inri jd niet bewijzen dat, in de dagvaarding t I, de man uit Sassen- de overtreding had rer-egd. Rigters sprak jjian inderdaad vrij. dP maar goed dat ik f ben gekomen", v :te de ex-verdachte terecht op. Als hij was verschenen dan lhij bij verstek ver bid. )P 's. later werd een man brdeeld voor een ieidsovertreding van ^'ilometer. Hij kreeg \>oete van 375 gul- u\ 'Sees van herpen Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 I 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielen. Het plensde gistermid dag in de zoveelste afle vering van deze kletsnat te vooijaarsmedley. Daarom was het eigen lijk een toeval, dat ik door al die miezerigheid heen Jan van Zonneveld zag staan wuiven op de ballustrade van zijn com fortabele appartement in een bejaardencomplex, gelegen in Leiden Zuid- West. Hij zag er, uiter aard, tiptop en correct uit; Jan, die alweer een paar maanden 84 is. Zijn royale vlinderdas combi neerde weer perfect met het roodbruine over hemd en de lichtbeige, laat ik zeggen blazer, of daaromtrent. Van Zon neveld verwachtte be zoek. Het is trouwens al tijd „open huis" bij hem, want zijn „gallery" toont hij graag en met smaak, en een uurtje bij Jan van Zonneveld doorgebracht is nooit weg. Daarom ook nu weer: „Natuurlijk mag u dat jasje uittrek ken; doe maar net of u hier bent hoor". Nogmaals een keer Jan van Zonneveld: sinds bijna 20 jaar professioneel schilderend kunstenaar op amateurbasis. Toen hij 80 was geworden, in '80, kreeg hij tien dagen open doekjes in de Waag, waar hij mocht exposeren met een keur van zijn doeken. Ook al omdat Van Zonneveld van gemeentewege uitermate om zijn kunst werd en wordt gewaardeerd. Het doet Jan, vier jaar later, nog steeds erg goed- als hij be merkt dat die appreciatie on verflauwd1 is gebleven. Kom, laten we er nog maar eens voor gaan zitten, de stukken langslopen, en babbelen. Een hernieuwde kennismaking op 's mans levensweg, die naar zijn smaak nog heel erg lang is. Daar zit hij dus; met als opvallende kenmerken de in kastanjebruin gehouden spaarzame haartooi die om eerbied vraagt en een smalle regel snorhaartjes die de neus onderstreept. Leven dige donkere ogen, waarvan één „bar slecht is; daarom Jan van Zonneveld bij een nieuw „sappig stillevend produkt, met één sinaasappel die van de volle bak is gevallen". Een tafereel, gegrondvest op het glanzend aanrecht in de keuken, en beschenen door het eerlijke licht uit het noorden. Nog niet volledig geconcipiëerd, want „er komen nog druiven bij". doe ik niet zo vaak meer dat precieze, naturalistische werk. Wel modernere doe ken, abstract. Dat is grover. Ja, abstract doe ik nu 't liefst". Mille fleurs In een wip haalt hij zo'n doek van de wand: een grote toef bloemen. Daar is hij zelf gek op. Zijn het roze rozen, of blauwe anjers? De be schouwer mag het zeggen. „Zelf noem ik het Mille Fleurs. U mag ze tellen. Zo'n stijl rolt er vanzelf uit. Ex pressionistisch? Of een im pressie liever, iets dat je zo direct ziet? Dat vrije doen, daar hou ik 't meest van; de Haagse School is een beetje uit de tijd hè?". Nou, maar uit die Haagse School heeft Jan in de loop van zijn lange le ven aardig wat geklapt. Hij is meester op alle paletten, be heerst alle stijlen, geïnspi reerd door Maris, Van Gogh en Karei Appel en nog ande ren. Daar is dat werkejijk prachtige stilleven, door de propere, welbespraakte ar tiest weer eens onder de aan dacht gebracht: suggestief, die lichte tinnen pan (waarin Jan zelf een pikante deuk heeft geslagen „de aardap pels worden er toch wel in gaar; en bovendien is-ie niet meer nodig sinds onze maal tijden, nu mijn vrouw zelf niet meer kan koken, hier worden aangereikt". De pan bevat een opengescheurde zak vol appels, goudreinet- ten; dat zie je meteen aan de matte kleuren. Mooie groene peren zijn er ook bij. „Ook zuiver, qua kleur, nietwaar?" „Meneer Van Zonneveld, het is puik. In één woord". Vóór het woonkamervenster, dat uitzicht biedt op een groot, door het regenwater verzadigd siergazon maar gröèn dat het is staan ver schillende plastic bloemen echt te zijn in potjes met aar de die je in elk geval nooit water hoeft te geven. Bene den zie je de ruime conversa tiehal van "de hof", waar de bewoners voor een gezellige avond bijeen kunnen komen om het laatste nieuws uit te wisselen, of om er te kaarten. „Nou nee, daar heb ik geen behoefte aan", zegt Jan, die levensvreugde put uit zijn zuivere en heldere coloriet („qua stof-uitdrukking"). „Ziet u, ik denk nog erg jong te zijn. In '75, toen ik in de Boerhaavezalen exposeerde, zei ik: elk jaartje gaat nu tel len. Ik tel nog opgewekt door. Maar je zit hier tussen die ouwe mensen, zal ik maar zeggen. Vergeef me de uitdrukking. Elke dag gaat dat door. En je hoort niet an ders dan: heb ik je al verteld, dat M. dood is? En mevrouw de B. is niet goed, op het ogenblik. Meneer Van G. is gisteren opgenomen, en die goeie K. zal het ook niet lang meer maken. Vervelend, dat je dat allemaal hoort. Maar ik denk nooit ziek te worden en 't eeuwige leven te hebben. Ik hoop 100 te worden, ei genlijk. En soms pak ik m'n accordeon (van Jan Gorissen gekregen) en dan ga ik bij de oudjes in het hoofdgebouw spelen, zoals op Sinterklaas middagen. Alles uit 't hoofd. Ik ben ook muzikaal" Sluitstuk '35 In '85, over een jaar, als God 't geeft, hoopt Jan van Zon neveld „als sluitstuk" weer een expositie in de Leidse Waag te houden: Jan van Zonneveld 85. Misschien staat hij dan weer bij dat schilderij waarop hij jaren en jaren geleden zijn Omroep- nichtje Anne van Egmond (zijn vrouw Ali is een Van Egmond) met lange haren heeft gepenseeld. Als u het mij vraagt, gaat Jan na z'n gedachte sluitstuk gewoon door en geeft hij Vader Tijd het nakijken. Hij ziet, dat ik een geënca dreerd landschap aan het koesteren ben. Koetjes, die zo van een Maris-doek zijn weg gelopen naar Van Zonneveld. „Vindt u dat mooi? Ja, dat is het ook wel". Van Gogh- bloemen stralen uit en verva gen in de marge; naast een verregend „naturalistisch" landschapje dat weemoed op wekt. „Zuiver hè?", vraagt Jan, die heus het antwoord wel weet. Het gaat om een tussentijds bezoekje, ik hoef daarom niet alles uit Jans verleden te herhalen. Maar nieuw lijkt me het aspect van Van Zonneveld als „ana toom-patholoog". „Mijn va der was destijds, in de jaren '20, amanuensis bij Oogheel kunde op het Academisch. Daar moest ik vaak mensen met oogkwalen schilderen, althans de oogkwalen. Soms een dag voordat een oog weg genomen zou worden. Ik kon daar wel tegen. Een keer kreeg ik zo'n oog nog eens een keer extra te zien, maar dan op sterk water. Dat was dan om de bloedvaatjes scherper te kunnen schilde ren. Of hersens ook wel, als een biefstukje. Die kwaaltjes, met al die nare dingen, deed ik erbij. Ik vond dat allemaal wel leuk hoor". Ook dat was de stofuitdruk king bij Van Zonneveld, die als knaap op school „naar de natuur" van de meester mocht tekenen. Of thuis, een oude schoen met rafelende veters. Hij vergrootte ook portretjes. Op de ambachts school leerde hij voor huis- en decoratieschilder. Wat hij nooit is geworden, want ie mand zei tegen z'n vader: m'n beste man, je moet je zoon naar de academie stu ren. Dus belandde hij in Den Haag, waar hij leerde schil deren en disciplines onder de knie kreeg. Vervolgens ging de jonge Van Zonneveld zich in Haarlem, bij de „moderne" art nouveau-glazenier Bogt- man, bekwamen in het ont werpen van glasschilderin gen. Hij is een echte „glas man" gebleven. Ik zie een .jeugdig" zelfportret „met kuif" „van nog bij moeder thuis" en het benijdens waardig talent ligt er boven- shuids op. Het portret van zijn verloofde Ali in zijden japon, toen nog een jaar of 27, is zonder meer rembrandt- tesk. De bokkingen Jan leidt me rond door zijn vertrekken: woonkamer, twee slaapvertrekjes, de keu ken. Overal hangen zijn doe ken. Het hadden er veel meer kunnen zijn, maar die werden verkocht aan lieden die best een echte Van Zon neveld wilden hebben. Slechts in de badkamer hangt niets dat met kunst te maken heeft. Een "bijna Ap pel" in de keuken: "Maar Appel die smijt; ik vorm en verdeel de partij met pen seel". In een slaapkamer toont de oprecht trotse Van Zonneveld, die zovelen de loef afsteekt, de twee beken de bokkingen. „Blanke ge stoomde, geloof ik. Maar wel vet. Mooi vet papiertje ook zo hè?" Er tegenover hangt een „heldere nacht", gezien van uit zijn flatwoning; met fancy lichtjes boven een donkere sloot en een gele maan als bleke chaperonne. Het is tijd. Het is altijd tijd. „Het hoeft toch niet steeds iets voor te stellen", meent Jan nog, terwijl hij een „draaikolk" recht hangt. „Zo noemden ze dat". Op korte afstand tikken twee klokken de tijd weg. Daartussen hangt, aan een muurlampje, een heks van sierkonfleks met bezem aan een draadje te bengelen. Nog snel even rondzien. In de keuken, vol abstracten, een doek: „Daar halen ze nou weer een vogel uit hè, a la Van Gogh, zeggen ze. En kijk, een beetje ouwe rommel met confetti ertus sen. Dat is toch leuk gevon den? Als het maar een beetje verantwoord is. Vind ik. Het is niet zomaar kliederen. Hier: een geweldig bos van viooltjes. Mooi palet, noemen ze dat. Zo verkocht!" De man van zoveel „scholen", die bij voorkeur schildert in de keu ken, waar hij dan zijn ezel neerpoot en „waar het klare noorderlicht kan doordrin gen". Als een "Rembrandt" zag hij ooit, in een ander licht, zijn vrouw. De tijd dringt nu, in de levenscyclus. Enerverend, maar de moeite van het leven waard. Jan van Zonneveld haalt zijn moed nog steeds uit het schil deren. LEIDEN „We hebben de indruk dat de Kamer leden geen idee hebben van de grote bezuinigin gen die de studenten heb ben getroffen en binnen kort opnieuw zullen tref fen. Vorig jaar hebben de studenten vier procent moeten inleveren. Dit jaar worden er dat nog eens drie. Daarom willen we zo gauw mogelijk overleg met de leden van de vaste Kamercommissie van on derwijs en wetenschap pen". Dit verklaarde gis teravond mr. G.J.Jansen, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit. De gezamenlijke instellingen van het wetenschappelijk on derwijs willen voor 1 juli een gesprek met de vaste kamer commissie over het alsnog af wijzen van de drie procent ex tra korting. Directe aanleiding tot de bezorgde reactie van de bestuurders is de aankondi ging, van onderwijsminister Deetman, van nieuwe bezuini gingsmaatregelen ten nadele van de beursstudent. Deze houden onder meer in: een verlaging met drie procent van de jaartoelage voor thuis- en uitwonende studenten tot respectievelijk 6773 en 10.420 gulden; de afschaffing van het begrip „telkinderen" (waar door de ouderlijke bijdrage voor de studenten omhoog gaat); de verlaging van de in dividuele huursubsidie per 1 iuli en een verlaging van het bedrag dat de student jaarlijks mag bijverdienen. De bezuinigingen zijn dus af komstig van de verschillende t departementen. Jansen:' „Daarom wordt het nu nood zaak om de bezuinigingen eens op een rij te zetten voor poli tiek Den Haag. Het moet dui delijk worden dat de studen ten de laatste jaren onevenre dig hard zijn gepakt. Ze zitten onder het minimum inkomen maar hebben bijvoorbeeld geen recht op een eenmalige uitkering". De pogingen om aandacht te vragen voor de financiële posi tie van de beursstudent date ren niet van vandaag. Vorig jaar hebben de besturen al aandacht gevraagd bij de on derwijsminister voor deze pro blematiek, maar zonder succes. Al jaren worden discussies ge voerd over de invoering van een nieuw studiefinancierings stelsel. Onlangs verklaarde de minister dat daar voorlopig geen geld voor is. LEIDSE ECONOOM IN PROEFSCHRIFT: LEIDEN De invoering van een Algemene Wet Ziektekos ten (AWZ) kan zonder verlies aan kwaliteit leiden tot een goedkopere gezondheidszorg en lagere verzekeringspre mies. Dat stelt W. van der Ven in zijn proefschrift 'Studies in Health Insurance and Econo metrics' waarop hij morgen aan de Leidse universiteit pro moveert. De AWZ kan gezien worden als een volksverzeke ring met beperkte dekking. Een eerste stap op weg naar de AWZ is het invoeren van een sypteem van budgettering per afzonderlijk ziekenfonds. In de door Van der Ven voor gestelde AWZ komt het onder scheid tussen ziekenfonds- en particulier verzekerden te ver vallen. „Op deze wijze kan een einde gemaakte worden aan het huidige ondoorzichtige stelsel en aan de bestaande on evenwichtige lastenverdeling van ziektekosten die door ve len als onrechtvaardig wordt ervaren", aldus de gezond heidszorg-econoom. Hij con cludeert in zijn proefschrift dat de overgang van het zie kenfonds naar een particuliere verzekeraar vaak een voordeel vö» enkele honderden guldens met zich meebrengt. Hieruit blijkt, volgens Van der Ven, dat het uitgangspunt om de loongrens te hanteren in strijd is met de gedachte van beta ling naar draagkracht. Prikkels De voorgestelde AWZ houdt het midden tussen de bestaan de regelingen die zouden moe ten worden opgeheven. - De premie is gedeeltelijk inko mensafhankelijk en gedeelte lijk een vast bedrag per verze kerde. Hiernaast kunnen vrij willig aanvullende verzekerin gen worden afgesloten. De uit voering van de AWZ zou moe ten geschieden door de huidige ziekenfondsen en particuliere verzekeraars op grond van door de overheid vastgestelde regels. Deze zijn financieel zelfstandig en zullen in de ogen van de promovendus concurreren om de gunst van de verzekerden te verwerven. Volgens Van der Ven leidt dit tot „kostenverlagende prik kels". Hij suggereert dat een verzekeringsvorm, waarbij de verzekerde zelf als deel van het eigen risico een gedeelte van de kosten op zich moet nemen, aanspoort om goedko pe en doelmatige ziekenhuizen op te zoeken. Hierdoor ont staat voor ziekenhuisdirecties en medische specialisten een aansporing tot kostenbeheer sing ""en doelmatigheid. Zeepbalkstoeien. LEIDERDORP Winkelhof Leiderdorp organiseert zaterdag 16 juni een voorronde in het kader van het nationaal kampioen schap zeepbalkstoeien in Leiderdorp. Iedereen kan meedoen aan dit aan Zeskamp ontleende waterspektakel. Op het plein van Winkelhof wordt een groot waterbassin neer gezet. Daarboven wordt een met zeep ingesmeerde balk opge hangen, waarop de deelnemers zo lans mogelijk moeten zien te blijven zitten. De kans om van de balk af te vallen en in het water terecht te komen is vrij groot, dus het is raadzaam om extra kleding mee te nemen. Er wordt gestreden in vijf catego rieën naar leeftijd. Wie erin slaagt lang op de balk te blijven maakt kans zich te classificeren voor de finale zeepbalkstoeien, die op zondag 9 september in De Efteling wordt gehouden. Sylvia van Asten zal het waterspektakel presenteren. Om 11.00 uur gaat de jeugd van 7 tot 9 jaar in de slag, om 12.00 uur de jeugd van 10 tot 12 jaar, om 13.30 uur de jeugd van 13 tot 15 jaar. De heren komen om 14.30 uur aan bod, de dames om 15.15 uur. Deelname is gratis. Aanmelden kan van tevoren bij alle winkels op de buitengalerij van Winkelhof en op zaterdag 16 juni bij de wedstrijdleiding. Ter afwisseling van het vochtige gebeuren zal het komische duo Marwi Dibro optreden. Verder worden er blotmen en posters uitgedeeld. Nieuwe deken Bollenstreek NOORD WIJK ROTTERDAM Pastoor J.G.J. Straathof (47) van de parochie Maria ter Zee in Noordwijk aan Zee, is door mgr. R.Ph. Bar, bisschap van Rotterdam, benoemd tot deken van het dekenaat Bollen streek. De benoeming is tot stand ge komen na een verkiezingspro cedure in het dekenaat. Zij geldt voor een periode van zes jaar en zij is 1 juni ingegaan. Deken Straathof volgt deken J.B.M. Schoonebeek op, die wegens het bereiken van het emeritaat, op 1 juni eervol ont slag kreeg. Deken Straathof zal zijn nieu we functie blijven combineren met de functie van pastoor in Noordwijk aan Zee. Emeritus deken Schoonebeek was sinds 1975 deken van het dekenaat Bollenstreek. Hij combineerde deze functie met die van assis tent in de parochie van de H. Jozef in Noordwijkerhout. Ook daarvan is hij eervol ont slagen. VALKENBURG Geboren: Tamara, dr. v. F.J. van Sinde- ren en J M L. Koster; Roy Vincent Richard, zn. v. E.H. Strik en J.H. van de Kreeke; Maartje Arenda Cornelia, dr. v. C. van der Bent en A. Krijgsman; Johannes Frede- rik, zn. v. L.C. Schouls en C.J. Cats; Marie Louise Johanna, dr. v. C. Blokland en M.H.A. Verschoor. Gehuwd: T.C. Weideman en K.E.M van Rijs- sel; W.P. van der Plas en J.M. Visscher, E.J. Zorn en M Zwaansdijk; P. de Wit en T

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5