,Stel natuurgebied Ade voorlopig uit" FINANCIEEL VOORDEEL VOOR KOUDEKERK Definitieve zoutkering in Stompwijksevaart Nieuwe GEB-direeteur in Leidschendam Restauratie gemeentetoren officieel van start REGI0(J0UR)NAAL Bouwontsluitingsweg Zevenhovense sporth r- LEIDEN/REGIO QeidóaQowumt DINSDAG S JUNI 1984 PAGlf dienstverlenin APOTHEKEN De avond- en "hachtdiensten van de apotheken In de regio Leiden worden tot .vrijdag 8 juni waargenomen door .de apotheek Reyst in Leiden e ■13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur 18.30-19.30 u.; klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamatdeling: dag. van 11.15- 12.po u. (alleen voor echtgeno- Spreekuur ma. 19.30-20.30 het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zie kenhuis: Voor alle patiënten (be- 'halve kinderen) zijn 5.00 volgt: Dagelijks 14.15- wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toege staan kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dage lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor op- wijkende tijd afgesproken wor den met de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks van 14.15- 15.00 u. en van 18.30-19.00. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden 18.30-2 di. 10.00- 12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10, tel. 130775; Afde- 18.30-20^0° wo. W*0.00°-'l2.00; do. 18.30-20.30. Afdeling belas- di. 18.30-20.30. wo. )-20.30. Klachtenbureau: di. 18.30-20.30, do. 18.30-20.30. DIERENHULPDIENST Hulp verlening aan verongelukte hon den. katten, vogels, i gemeenten Leiden. L Oegstgeest. Warmonc terwoude. Tel. 071-220021 BURGERRAADSLIEDEN Ko renbrugsteeg 2, tel. 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u.. do. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezins verzorging. Rembrandtstraat jmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611 MAATSCHAPPELIJK WERK Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dage- ook lijks 14.00-15.00 di 14.00-15.00 u. Apollo- RAAD VAN ARBEID Hoge Binnenstad: Gerecht 10. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Ho- gendorpstraat 36. ma. 10.30- 11.30 u.; Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 u Morskwartler: Buurthuis Morskwartier. Topaas laan. 10.00-1100 u. wo. 10.00- 13.00 u.; Tuinstadwijk: Heren gracht 45. vr. 10.30-11.30 u. medisch, juridisch en milieuge bied. werk. sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: elke donderdag van 20.00-21.00 STICHTING VRIJWILLIGERS 33033. Begeleiding en opvang heden van hulpverlening en de bereikbaarheid daarvan. VRIJWILLIGERS CENTRALE Langegracht 246a. Leiden. Tel. WERKENDE JONGEREN - Klachten- en Informatieuur Elke dinsdagavond van 17.00 tot 20.00 u. KWJ-kantoor Koppen- hinksteeg 2. Leiden. Tel. 071- 121139. WERKLOZEN ADVIES CEN TRUM Breestraat 19. tel. 122000. Spreekuur ma. en do. 14-16 u. (Gedurende de maand augustus gesloten). LEIDS WERKLOZEN KOMITE - Pieterskerk choorsteeg 15, tel 123271. Spreekuur wo. 10.11.30 WETENSCHAPSWINKEL In formatiecentrum voor onderzoek van de Leidse universiteit. Sta tionsweg 37. tel. 071 - 148333. Geopend: ma. t/m vr. 10.00- 16.00 u. FIOM Hulpverlening bij z KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een eenmalig rente voordeel brengt het uiteindelijke financiële overschot van de ge meente Koudekerk over het jaar 1983 op ruim drie ton. Dit bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie per sonele, bestuurlijke en algemene zaken. Burgemeester G. Swaan legde de commissie een voorlopig bestedingsplan voor. Een defini tief voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van 2 juli. Voor de aanschaf van een computer met alles wat daar bijhoort, wil het colleg iBenWi ton reserve- halve ton is bestemd voor het egalisatiefonds, dat de eventuele verhoging van de gemeentelijke be lastingen voor de inwoners geleide lijk moet laten verlopen. Met vijfent- Sportvelden wintigduizend gulden wil het college het komende jaar de extra rentelast van veertigduizend gulden voor de Lagewaard-reconstructie verlichten. Honderdduizend gulden gaat naar het recreatiefonds en 57.000 gulden wordt gebruikt om de post zien van dit jaar te verhogen en Lagewaard en de uitbreiding 1 De Ridderhof op te lossen. Mevrouw I. Hudson (CDA) zei gister avond liever eerst de schulden van de reconstructies van de Hoogewaard De renovatie van de voetbalvelden vindt zeker niet meer het komende sportseizoen plaats. Dat deelde burge meester Swaan de commissieleden mee. Daarom is nu, tijdens de voet balstop, begonnen met het normale onderhoud van de velden. De ge meenteraad behandelt 2 juli een voorstel van het college van B en W over de sportveldrenovatie. „Als dat wordt aangenomen", zei de burge meester, „is het natuurlijk wel moge lijk alvast te beginnen met de bouw van bijvoorbeeld de kleedkamers". de Rijnstreek (IGOR) houdt bin nenkort een enquête over het open baar vervoer. De commissieleden drongen er op aan al van te voren de inwoners van Koudekerk op het hart te drukken mee te doen aan de en quête. „Op die manier moet blijken of er werkelijk behoefte is aan een directe verbinding met het Elisabeth- ziekenhuis en Leythenrode in Lei derdorp", zei mevrouw Hudson. „Wie weet veronderstellen wij dat alleen maar als gemeentebestuur". Ook de aansluiting van de bussen op treinen komt in de enquête aan bod. NATUURBESCHERMERS EN BOEREN: ALKEMADE/WAR MOND Een natuurge bied voor weidevogels in Oud Ade, Rijpwetering en een klein stukje Warmond zoals het rijk voorstelt, moet er voorlopig niet ko men omdat het de boeren teveel beperkingen op legt. Dat is de mening van de betrokken agrariërs uit het 1250 hectare grote ge bied. De natuurbescher mingsorganisaties zijn het voorlopig eens met hen. Dit staat te lezen in een rapport van de Agrarische Commissie Relatienotage- bied Ade, die bestaat uit negen veehouders, een bedrijfsvoorlichter, twee biologen, een planoloog en een vertegenwoordiger van de gemeente Alkema de. Het rapport is onlangs gestuurd naar de gedepu teerde J. Noorland. Mocht de overheid de plannen toch door willen drukken, dan zullen de boeren dwars gaan liggen, zo voorspellen zij. De boeren willen eerst tien jaar uitstel voordat zij mogelijk ak koord gaan met de inrichting van een natuurgebied, de na tuurliefhebbers denken aan vijf jaar. Beide partijen zijn be reid rond de tafel te gaan zit ten om zelf beschermings maatregelen op te stellen voor de weidevogels. 1 de boeren in door het rijk tot natuurgebied ning. De boeren denken dat de modernisering van hun bedrij ven in gevaar komt als ze aan strakke overheidsregels ter be scherming van de natuur moe ten voldoen. „Reeds gedane investeringen zullen niet of nauwelijks rendabel te maken zijn", aldus hun brief aan de provincie. Ook denken ze dat de grondprijzen zullen kelde ren, waardoor het land niet meer te verkopen is. Een inko mensdaling hangt ons boven het hoofd, vrezen de agrariërs. In andere delen van het land waar het rijk ook de natuur wil beschermen, is al minstens even furieus gereageerd op de plannen. De vooral onder Volgens de Oud Adese boeren zijn er juist door de moderne r hun broodwin- bedrijven en de mestingsmethoden zoveel wei devogels. Beperkende maatre gelen zijn dus niet nodig. De boeren constateren op inten sief bewerkte en beweide per celen meer vogels dan op an dere gronden. De agrariërs vinden dat het rijk met de instelling van zo genaamde „Relatienotagebie- den" suggereert alsof zij de aantasters van de natuur zijn. „En dat terwijl wij juist bijzon der met de natuur zijn begaan en daar als geen ander afhan kelijk van zijn. Daarbij komt dat wij generaties lang dit ge bied hebben bewerkt en dat mede door onze inzet het land schap en de natuur is gewor den zoals het nu is". De com missie schrijft daar verder over: „Als de overheden nu constateren dat grote delen van het gebied Ade natuur- en landschapswaarde hebben, is dit in de eerste plaats een ver dienste van de boeren". De agrariërs zien de aanwij zing als Relatienotagebied ech ter als een soort afstraffing. Ze menen dat recreatie, verstede lijking, toenemende aantallen kraaien en eksters, vogel vangst in het buitenland, in dustrie en verkeer tesamen de natuur nadeliger beïnvloeden dan de moderne veelteelt-be- drijfsvoering. „Met man en macht is men in de weer om de klok vijfi terug te draaien en ver\ stil te zetten. Dat kan alleen met behulp van ouderwetse landbouwmethoden". aldus het rapport van de Agrarische Commissie. gjaar Minister Rietkerk opent Leidschendams politiebureau LEIDSCHENDAM Mr. J.G. Rietkerk, minister van Binnen landse Zaken, stelt donderdag 7 juni om drie uur het nieuwe po litiebureau van Leidschendam aan de Veurse Achterweg offi cieel in gebruik. De minister komt per postkoets en begeleid door het muziekkorps „Onderling Kunstgenot" van de Haagse politie rond drie uur aan. Na de officiële opening en een aantal toespraken volgt een rondleiding. LEIDSCHENDAM Het hoogheemraadschap van Rijn land en waterschap De Om- medijck werken samen voor wat betreft de bouw van een definitieve zoutkering en een- duikerbrug in de Stompwijk sevaart. Het gecombineerd uit voeren van deze werken bleek voordeliger te zijn. In de Stompwijksevaart be vindt zich reeds een tijdelijke zoutkering. Die is aangelegd omdat het tuinbouwgebied in de Meeslouwerpolder veel last ondervond van het hoge chlo ridegehalte van de Stompwijk sevaart, waaruit water wordt betrokken. Het boezembeheer van Rijnland is niet opgewas sen tegen het plaatselijk zeer zoute uitslagwater van de om liggende polders, waaronder polder De Noordpias. Deze zoutkering voldoet zo goed, dat besloten is een permanente kering te bouwen. Ten oosten van deze tijdelijke dam wil waterschap de Ommedijck een duikerbrug bouwen ter ver vanging van een bestaande op haalbrug nabij de Westeinder- weg in Leidschendam. Deze plaats is ook zeer ge schikt voor de defintieve zout- dam. Er kan dan een nog gro ter deel van de Stompwijkse vaart dan nu het geval is wor den verzoet, waardoor ook bij een eventele uitbreiding van het tuinbouwgebied in de Meeslouwerpolder nog water kan worden ingelaten met een acceptabel chloridegehalte. Brug en dam kunnen als één project worden uitgevoerd. Er worden betonnen duikerele menten en een klepstuw ele ment geplaatst. De brug/dam wordt eigendom van Rijnland. Beheer en bediening wordt door De Ommedijck uitge voerd. De totale kosten bedra gen 173.000 gulden. Rijnland betaalt 80.000 gulden, De Om medijck de resterende 93.000 gulden. LEIDSCHENDAM De gemeenteraad Leidschendam heeft gisteren de heer J. K."Salomons te Rijswijk benoemd tot directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf. De heer Salo mons volgt de heer A. W. Megens op die enkele maanden gele den op zijn verzoek (eervol) is ontslagen. Hij stond overigens tweede op de voordracht van B en W. Bovenaan stond de heer W. J. Naeije te Den Haag die, medisch gekeurd en wel, 'n uur voordat de raadsvergadering begon, burgemeester W. F. de Vreeze telefonisch liet weten van de kandidatuur af te zien. De heer Salomons, werkzaam bij het Gasbedrijf Delfland te Delft, heeft na afloop van de vergadering kennis gemaakt met de.^e- meenteraad. Sky Channel ook in Leidschendam LEIDSCHENDAM Ook in Leidschendam zal binnenkort TV-satelliet- Sky Channel op de Centrale Antenne Installa tie (CAI) worden aangesloten. B en W hebben de commissie voor het Energiebedrijf mee gedeeld dat het experiment zal worden beëindigd als de be staande TV-beelden door deze uitbreiding niet of niet meer van goede kwaliteit zijn. Bovendien indien als gevolg van een wettelijke verplich ting tot het doorgeven van be paalde programma's de capaci teit van het CAI-net onvol doende wordt. De raad zal worden voorgesteld voor de aansluiting van Sky Channel 8.000 gulden uit de CAI-reser- ves beschikbaar te stellen. Tenslotte wil het college zo spoedig mogelijk structurele oplossingen vinden voor uit breiding van de CAI. Door de uitbreiding met Sky Channel zijn geen hogere abonnements kosten te verwachten. Inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben de afgelo pen dagen weer huisgehouden in Alphen. Twee woningen in de componistenbuurt. aan de Pijperhof en de Bartokhof kregen ongewenst bezoek. In beide gevallen bleek een klap- raampje boven de achterdeur het zwakke punt. Bij de woning aan de Pijperhof werden vijftien girobetaal kaarten met pasjes en geld weggenomen, aan de Bartok hof werden een videorecorder, een filmcamera en een af standsbediening voor een kleurentelevisie buit gemaakt. Verder werden nog twee win kels van goederen beroofd. Bij Van Wieringen aan de Julia- nastraat werden door een raampje twee huiscomputers uit de etalage gevist met een totale waarde van 1800 gulden. Bij een ijzerwinkel aan de Van Mandersloostraat, waar de die ven binnenkwamen door een ruit aan de achterkant te ver nielen werden zak- en dolk messen ontvreemd. De heer Beinema verricht de officiële handeling. Gemeentesecretaris Verlare houdt hem met een paraplu uit de regen. HAZERSWOUDE DORP De restauratie van de gemeen tetoren is gisteren officieel van start gegaan. De herstelwerk zaamheden zullen ongeveer tien maanden duren. De kos ten ervan worden begroot op 900.000 gulden. De openingshandeling werd verricht door de heer Beine ma, Tweede Kamerlid voor het CDA, en lid van de vaste kamercommissie voor WVC. Hij deed dit door het onthullen van een bord, waarop, wordt aangekondigd dat de restaura tie geschiedt in het kader van werkverruimende maatrege len in de bouw. Voorafgaand aan de onthulling was in het Nederlands Hervormd Vere nigingsgebouw een korte bij eenkomst. Burgemeester Van der Sluijs zei „blij te zijn dat het ge schonden gelaat van Hazers- woude zou worden hersteld". Hij bracht de actie in herinne ring, die de gemeente Hajjrs- woude met andere gemeenten voerde, om een aantal monu menten te kunnen laten res taureren. Men wilde hiervoor het werkgelegenheidsplan ge bruiken. De actie is tamelijk succesvol geweest: in verschil lende gemeenten is men in middels begonnen met herstel van gebouwen. De burgemees ter wees tevens op het nodige herstel aan de kerk, die bij de toren hoort. Vooral het dak moet dringend vernieuwd worden. Om geld hiervoor bij een te brengen worden onder meer rommelmarkten gehou den. De heer Van Hemert van de Rijksdienst voor Monumenten zorg, zei dat de bijeenkomst voor de aanvang van de werk zaamheden, een wat ongebrui kelijke gebeurtenis was. Hij benadrukte ook het andere doel hiervan: het onder de aandacht brengen van de res tauratie van de kerk. Bij de laatste werkzaamheden, die in 1949 en 1950 plaatsvonden werden ook zowel kerk als "to ren hersteld. Toen was er dbor een gebrek aan bouwmateria len sprake van een „zuinige" restauratie. Tot slot was het woord aan de heer Beinema. Hij was bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer, in 1983, mede ondertekenaar van de motie De Vries. In deze motie werd het beschikbaar stellen van werkgelegenheidsgelden voor behoud van gebouwen en vak manschap gevraagd. De res tauratie van de toren is door het aannemen van deze motie mogelijk geworden. De heer Beinema memoreerde de res tauratie in het 1924, die 9.375,- kostte, één honderd ste van het bedrag dat nu no dig is. Overigens vond ook in het jaar 1646 een restauratie plats die kon destijds betaald worden uit een extra belasting op het plaatselijk bierverbruik. Dit was voor de heer Beinema reden om met een knipoog te verwijzen naar een grote brou werij in de regio, om fond.^n voor het kerkdak te vragerf". Finale De finales van het bedrijfsvoetbaltoemooi in Ha Van der Meer/Schrier, F.C. De Loete, Egbo/Boers de Kwekers Smitweg komen dan tegen elkaar Aanvang kwart voor zeven. DOS t Gymnastiekvereniging DOS in Sassenheim heeft weer e paar kampioenen. Bij de onderlinge wedstrijden traden J*' deelnemers van 6 tot 18 jaar aan. Cindy van de Poel wei eerste bij de meisjes van 6 en 7 jaar, Henriëtte Philippo z de meisjes van 8 en 9 jaar, Suzanne Versteeg bij die van s en 11 jaar. Bij de jongens van 6 tot en met 9 jaar won Bi tijn Prins, en bij de groep van 10 tot en met 13 jaar Sjoen Veltman. Bij de jongens junioren was Michel Plukkel w naar, bij de aspirant-heren Dirk Frijlink en bij de heren graad Jan van de Nouland. Bij de keurgroep I legde Desfr Koning beslag op de eerste plaats en datzelfde deed Z"t niëlle Versteeg bij groep II. Jeanet Stein won de prijs bij de dames-junioren en Caroline Soeterbroek bij aspirant-dames. f Ghandi De film over het leven van Ghandi wordt morgj avond vertoond in het jongerencentrum De Stormt in Sassenheim. De Indiase leider en zijn leven kont uitgebreid in beeld. De filmvoorstelling begint om he negen. Schrijfavond De Leiderdorpse afdeling van Amnesty Internatio. houdt morgenavond van half acht tot half negen in* Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan een schn vond. Men kan dan aan de hand van verschillende vd beeldbrieven schrijven naar landen om zo te pleiten \r de vrijlating van personen die vanwege hun politieke geloofsovertuiging gevangen zitten. Gevangenen blijl naar aanleiding van de gericht geschreven brieven betel worden behandeld en soms zelfs vrijgelaten. Amnê houdt momenteel een internationale actie tegen martê van gevangenen. 1 Ethiek In de Ringhoeve aan de Ringdijk 17 in Ter Aar woj morgenavond een bijeenkomst gehouden over kern pens. Een forum zal discussiëren over de ethischa pecten van kernbewapening. Wim Paalman, frac, voorzitter van het Progressief Akkoord in Ter Aar\ het forum voor. j i Lindehoeve (1) Iedere woensdagmiddag kan er door kinderen worden knutseld in jongerencentrum De Lindehoeve in Voorst ten. De jeugd tussen 6 en 12 jaar kan dit keer terecht onder meer sieraden maken en tekenen tussen drie uut half vijf. Oud materiaal, zoals touw, blikken en dozen Jj nen bij het centrum worden ingeleverd. 1 Lindehoeve (2) i De Hot Rocks treden donderdagavond op in het ziekcafé van De Lindehoeve in voorschoten. Deze derlandse band brengt eigentijdse rock vanaf m( uur. De toegangsprijs is twee gulden. WD-koffie De VVD-Sassenheim houdt donderdag in De Oude Ti, Sassenheim vanaf tien uur 's morgens een koffieocht Jessica Groenendaal-Larive komt spreken over de bet. nis van de Europese verkiezingen voor de vrouw. Spr\ ster is assistente van de fractievoorzitter van de Libel Democratische fractie van het Europese parlement en i als derde op de kandidatenlijst van de VVD bij de kotj de Europese verkiezingen. Expositie Op zijn 80ste verjaardag wordt er bij Sikkens in senheim een expositie geopend van L. van der Pla; vroegere adjunct-directeur van dit bedrijf. De sch rijen zijn tot en met 20 juni te bezichtigen op wer gen van negen tot vier uur. Waterfestijn KPJ Onder het motto „Wie laat de waterloejer loeje?" orj seert de KPJ-Zoeterwoude tijdens de braderie vandai morgen een waterfietsfestiin. Het is de bedoeling o/r zogenaamde „waterloejer' te laten loeien. Om bij „beest" te komen, zal men gebruik moeten maken vai waterfiets. Deelname kost 2,50 terwijl bezitters var 65-plus kaart gratis mogen deelnemen. Het waterfie tijn begint op beide dagen om zeven uur Zwemmen voor volwassenen In het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk den Rijn start morgen het „zwemmen voor volw nen". Onder leiding van een zwemonderwijzer wi volwassenen watervrij gemaakt, kunnen zij zwei sen krijgen of watertrimmen, al naar gelang d hoef te. Elke les duurt een half uur en begint om k voor elf. Wanneer er veel aanmeldingen zijn, begi volgende groep om kwart over elf. De cursus, di hele seizoen duurt, kost 25 gulden naast het ge abonnement of losse entreebewijs. ZEVENHOVEN Aangezien binnenkort de eerste paal ge slagen zal worden voor de nieuwe sporthal, heeft de ge meenteraad gisteravond tij dens een korte raadsvergade ring een krediet beschikbaar gesteld voor de aanleg van een bouwontsluitingsweg naar plan „De Vlijt Deze weg zal /Vrijenhoek. Het lag in de be doeling plan „De Vlijt" vanaf de Dorpsstraat (naast pand van de heer A. van Veen) te ont sluiten om zo weinig mogelijk verkeersoverlast in het West einde te krijgen. Maar de ver werving van de benodigde grond aan de Dorpsstraat ver loopt 2 Tijdens de rondvraag stelde1"de heer J. Aartman (G! vraag wanneer met d van 18 woningwetwoni het Noordeinde wordt nen. Voorzitter J. H kon meedelen dat de g< nog in prijsonderhand met de provincie en c na overeenkomst zo mogelijk met de bouw ginnen. Voorts is er redelijke stelling voor vier kave! aan de dijk in het Noo: waarvan twee kavels principe bebouwd worden. Voor de 100.000 gulden gen die op de plaats oude r.k.-school gebou len worden is men no, derhandeling met bou

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4