V erontre inigingsheffing paet vier procent omhoog mST CckLe Gouimit ALLERLEI(DS) Zes vrouwen bij plantsoenendienst Bijenmarkt strijkt weer in Leiden neer JJNLAND GAAT ZORGELIJKE TOEKOMST TEGEMOET Negen maanden voor brandstichting Alle goede dingen bestaan in drieën. EcidócSommvt DINSDAG 5 JUNI 1984 PAGINA 3 jlevisiecircuit doet dief de das om DEN Een 35-jarige Italiaanse toerist is gisteren kort nadat bij een benzinestation aan de Plesmanlaan 3.000 gulden had blen, aangehouden. De man kon worden gepakt dankzij het rne televisiecircuit vart het benzinesttion. man stapte om ongeveer half drie het bij het Motorhuis be- jende benzinestation binnen. Op dat moment werd door het koneel net de opbrengst van de kas geteld. Het personeelslid 3e de ongeveer 3.000 gulden even neer toen hij een paar ■fcten moest helpen. Op dat moment vroeg de Italiaan of hij Ijhet toilet gebruik mocht maken. Dat werd toegestaan. Toen Italiaan weer terugkwam greep hij zonder dat het perso- dat in de gaten had de 3.000 gulden en verdween na ihdelijk bedankt te hebben voor het gebruik van het toilet. I de toerist niet wist, was dat via het interne televisiecircuit ^oneel van het benzinestation aan de overkant van de Ples- 4laan de greep naar het geld zag gebeuren. De politie werd praarschuwd en personeel en klanten van het filiaal zette ver is de achtervolging. Even later zagen twee rechercheurs op [Haagse Schouwweg een man lopen, die aan het opgegeven Jalement voldeed. Daar kon de dief worden gepakt. CDA heeft twijfels over nieuwe aanpak arbeidsbureau LEIDEN De CDA-fractie heeft bij het college van B en W haar twijfels geuit over de nieuwe aanpak van het arbeidsbureau zoals dit enige maanden door de directeur van het bureau be kend werd gemaakt. De nieuwe aanpak houdt in dat de vacaturebanken in en kele gemeentehuizen zijn verwijderd terwijl de zelfwerkzaamheid van de werklozen wordt bevorderd. Uit dit laatste zou een minder individuele be geleiding voortvloeien. Raadslid D. van Duijn vraagt zich af of deze aanpak de positie van de werklo zen op de arbeidsmarkt niet zal doen verslechteren. Hij wijst er op dat „een dergelijke verslechtering de duur van de werkloosheid zal verlengen wat con sequenties heeft voor de gemeentebe groting". Van Duijn vraagt zich af of het nieuwe beleid geen initiatieven van de gemeente vergt, hij wil bovendien weten wat het oordeel van B en W in dit kader is met betrekking tot de solli citatieplicht Van Duijn doet de suggestie om in de nieuwe aanpak te komen tot een betere registratie van vraag en aanbod, dit zou een mogelijkheid zijn om de bemidde lende positie van het arbeidsbureau in gunstige zin te veranderen. Hij vraagt het college om met het arbeidsbureau te gaan praten om nadelige effecten van het nieuwe beleid tegen te gaan. Provinciale fietstocht LEIDEN De Provinciale Sijthoffpers Fiets dag wordt dit jaar op zaterdag 16 juni gehou den. De afstanden die gefietst kunnen worden lopen uiteen van 30 tot zelfs 150 kilometer. Alle deelnemers ontvangen een medaille. Belangstellenden kunnen zich inschrijfen bij onze krant aan de Apothekersdijk 34, bij het clubhuis „Ons Tolhuis" aan de Horre 1 in Leid- schendam, het clubhuis „De Bollenstreek" aan de Spekkelaan in Lisse, het VVV-kantoor aan de Herenstraat in Noordwijkerhout en het club huis „De Mol" aan de Merwelanden in Bos koop. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden. Zaterdag kan gestart worden tussen 09.00 uur en 13.00 uur vanaf de adressen waar ook de in schrijving plaats heeft. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij tel. 070-190544 en 070- 190577. 5DEN Het Hoog- fnraadschap van Rijn- is van plan de ver- ifeinigingsneffing voor aj te verhogen met 20 tot 57.00 per een- 3, een verhoging van 4 procent. De alge- e raad van Rijnland ich er deze week over treken. Voor gezinnen lamenwonenden bete deze verhoging een ing van 6,60 daar zij gewoonlijk voor drie een heden worden aangesla gen. Om de verwachte kostenstij ging op te vangen, zou het tarief met een aanmerkelijk hoger percentage verhoogd moeten worden. Door een wijziging in de regeling is het aantal betalende eenhe den afgenomen (ook vraagt een toenemend aantal men sen ontheffing van de ver ontreinigingsheffing) het geen tezamen met tegenval lers een stijging van 3,69 tot gevolg zou moeten hebben. Dat vond het hoogheemraad schap onder de huidige soci aal-economische omstandig heden te gortig. Het resultaat hiervan is echter, dat op de begroting voor het volgend jaar een gat dreigt van twee miljoen gulden. Mede door andere tegenvallers ziet het hoogheemraadschap zich ge noodzaakt een aantal grote werken van het uitvoerings lijstje te schrappen. Vorig jaar nog behaalde het hoogheemraadschap een winst van 3.8 miljoen gulden, zo blijkt het het jaarverslag. Dijkgraaf E. baron van Tuyll van Serooskerken voorspelt in dit jaarverslag dat het pu bliek zal moeten wannen aan een verlaging van het servi ceniveau van het hoogheem raadschap. Hij spreekt van een „zorgelijke ontwikke- tenaren van Rijnland wer- ling". „Rijk, provincies, ge- den verricht ter controle van meenten en de inwoners van Rijnland zullen hun wensen met betrekking tot het mo ment van bereiken van de gewenste waterkwaliteit moeten matigen en moeten aanvaarden dat op sommige punten wordt teruggekomen op eerdere toezeggingen", al dus de dijkgraaf. de naleving van de wet op het oppervlaktewater. Slechts in acht gevallen hoefde proces verbaal te worden opgemaakt. Wegens overtreding van het vaarre- glement werd tegen 40 per sonen proces verbaal opge maakt. Vijf van hen voeren te hard. Overigens werden Het jaarverslag maakt verder het vorig jaar door Rijnland melding van 300 onderzoe ken die door opsporingsamb- circa 8400 vaarvergunningen verstrekt. Huize St. Maarten Mr. M.D. van Wolf eren, secretaris-generaal van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, verricht vrijdag 15 juni de officiële opening van Huize St. Maarten. In dit voormalige weesen oudeliedenhuis aan de St Jacobs gracht zijn thans 90 wooneenheden ingericht voor één- en tweeper soons huishoudens. De officiële opening heeft plaats om drie uur. Zaterdag is er van elf tot drie uur voor iedereen gelegenheid het fraaie complex te bezichtigen. Om twaalf en om een uur worden er rondwandelingen met deskundige begeleiding gehouden. Ploef Kindertheater Ploef heeft een nieuw toneelstuk voor kin deren 'Polletje Pak en de geheime opdracht' in produktie genomen. De première heeft plaats in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad op 9 juni om half drie. De toegang bedraagt voor kinderen drie gulden en voor volwassenen vijf gulden. Kaartjes kunnen besteld worden via tel. 211220, 214890 en 215431. Ook aan de zaal zijn kaar ten verkrijgbaar. Poolgebieden Dr. G. Nooter houdt maandagavond 11 juni de lezing „Veranderingen in de poolgebieden" in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De lezing be schrijft de manier waarop de oorspronkelijke bevol king van de poolgebieden door de westerse cultuur en techniek worden beïnvloed. De lezing wordt met dia's toegelicht en begint om acht uur. Leden van de Vereni ging van Vrienden van het Rijksmuseum hebben gra tis toegang, niet-leden betalen twee gulden. Fietser breekt been LEIDEN Een 24-jarige Lei- denaar is gistermiddag met een gebroken been naar het AZL overgebracht, nadat hij op de Stationsweg met zijn fiets tegen een auto was gere den. De man had niet in de ga ten dat de auto bestuurd door een 35-jarige inwoner van Lisse stopte en botste er tegen op. Fietser geschept LEIDEN Een 45-jarige Lei- denaar is gisteren met een ge broken sleutelbeen naar het AZL overgebracht, nadat hij op het Lammenschansplein door een auto was geschept. De fietser gaf de auto geen voorrang en de bestuurder van de auto, een 28-jarige inwoner van Voorschoten, kon hem niet meer ontwijken. ,EIDEN Vrouwen die de geschiedenis van de nu werden belangstellen- hebben in het kader van de De meiden vinden het Wenaamde mannenba- Leidse plantsoenendienst, den uitgenodigd om met ^f,r^,Yer,ruin?ende Maat[e8el vreemd, dat er niet eerder tn vervullen is een het zestal kennis te ma- <WVM> de baan voorlopig vrouwen voor het werk zijn t*n vervuilen, is een zestal Kenms ie ma voor één jaar gekregen, met aangenomen. Zij zien niet in feeds vaker voorkomend Als er mannen in dienst ken. een werkweek van 32 uur. waarom dit werk altijd door Verschijnsel. Gewoon is waren getreden, had de ,oni mannen werd gedaan. „Echt iet echter nog niet. Bij de plantsoenendienst er De zes meisjes (Deirdre (20), Om voor de WVM in aanmer- zwaar jS het niet en ook in de 'Leidse plantsoenendienst waarschijnlijk nooit aan ¥l(: £5. ,1 en te komen q' regen is het goed te doen", e pai wui.i v.iiu v. j j Ania (19), Tim (21) en nog een werknemers minstens 9 c,oiiPn 7p va«t perken sinds gisteren zes gedacht daar een bericht- Michèle (21)) zijn van de ruim maanden werkloos, onder de waHat z;; naHer hadden ken- jTOUwen. Een novum in je over Uit te sturen, maar 30 sollicitanten uitgekozen en 23 jaar en schoolverlater zijn. niSgemaakt met het werk dat zij moeten doen. zocht het zes tal gistermiddag werkkleding en -schoeisel uit in een speci aalzaak op de Haarlemmer straat. Voor mannen bestaat hiervoor een depót maar hier in zijn geen kleinere vrou- wenmaten beschikbaar. Daar om moesten zij elders hun werkplunje aanschaffen. Ui teraard op kosten van de ge meente. De laarzen maat 37 en tuinbroeken maatje „small" hadden daarbij gretig aftrek. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Weinig belangstelling voor fietsvierdaagse De start van de fietsvierdaagse is gisteravond letterlijk in het water gevallen. Hoewel de organisato ren van een fiasco spraken, gingen er toch nog 250 in regenkleding gehulde deelnemers op het terrein van de Groenoordhallen van start voor een tocht van 15 of 30 kilometer. Men had op ruim 1000 fietsers gerekend. Het startschot werd in de stromende regen gelost door R. Eikerbout, de waarnemend wethouder die onder meer sportzaken in zijn portefeuille heeft. Er deed zich gisteravond één ongelukje voor. Op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, ter hoogte van de Meerburgkerk, kwamen een fietsster en een bromfietser met elkaar in botsing. De vrouw kwam er met een paar schaafwonden vanaf en kon verder deelnemen aan de fietsvierdaagse. De bromfietser moest met beenletsel naar het AZL worden gebracht. Aangezien de vierdaagse tot en met vrijdagavond duurt, is de inschrijving nog steeds open. Belangstellenden kunnen tussen half zeven en half acht van start gaan. ïlDEN Het is al weer or achtste keer, dat dit ir de milieu- en bijen- Irkt wordt gehouden |id de Sterrewacht. Za- ;dag 16 juni biedt de ïrrewachtlaan weer het middels traditionele i?ld van kraampjes met formatie op allerlei ge- »d en imkers die laten in hoe met bijenvolken J>et worden omgegaan, y bijenmarkt wordt ge- ganiseerd door de Im- jrsvereniging Leiden en hstreken. Nederland bestaan een Jir imkersverenigingen, (arvan de Vereniging tot Vordering van de Bijen- Ilt waar in Leiden een jeling van is opgericht fgrootste is met ruim 8.000 n. Volgens de vereniging oe belangstelling voor het fiden van bijen de laatste en opmerkelijk toegeno- en dat komt volgens de niging voort uit de aan- £ht die alom wordt gege- fi aan de natuur- en mi- pbescherming. „Imkers er- ten vaak dat het gezegde bbekend maakt onbemind' nog steeds op bijen van toe passing is. Maar dat de angel alleen wordt gebruikt in ge val van nood, kan iedereen die een beetje verstand van bijen heeft, duidelijk ma ken", aldus de vereniging. De vereniging is ook opge richt met als doel de bijen teelt te bevorderen en de bij enmarkt is daar weer uit vloeisel van. Op de markt is te zien hoe men met bijen moet omgaan zonder gestoken te worden. Dat gebeurt in een demon stratiestal waar een imker een kast met daarin vele dui zenden bijen openmaakt. Hij haalt vervolgens de honing raten eruit en geeft een toe lichting op het leven van de bijen. Om ongelukken te voorkomen, is de bijenstal afgescheiden met plastic. Verder wordt getoond hoe een bevolkte bijenkorf er van binnen uit ziet. De korf is daarvoor op een glasplaat gezet met daaronder een gro te spiegel. Op de markt zijn niet alleen bijfën in alle soorten en ma ten te zien. Ook zijn er tien tallen kraampjes waar de monstraties worden gegeven op allerlei gebied: korfvlech- ten, kaarsentrekken, boek binden, kaasmaken, wolspin- nen, kantklossen en papier- maken. Op de markt staan verder verenigingen, die zich bezighouden met natuur- en milieubescherming en basis scholen uit Leiden en omge ving met door kinderen ge maakte werkstukken, De hele dag treden muziekgroe pen en artiesten op en om het uur worden bijenfilms vertoond. De Hortus Botanicus van af het marktterrein bereik baar is op de dag dat de markt wordt gehouden, gra tis toegankelijk. De milieu- en bijenmarkt gaat om negen uur open en wordt officieel om tien uur geopend door Tj. Reitsma, sectorhoofd van de directie Akker- en Tuinbouw van het ministerie van land- en tuinbouw. De markt duurt tofcfialf vier. oy< vorig jaar werd in Leiden een tjjjenmarkt gehouden LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 36-jarige Leidenaar vanmor gen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waaarvan drie maanden voor- waarlijke met een proeftijd van drie jaar wegens brand stichting. Als bijzondere voor waarde werd de Leidenaar on der toezicht van de reclasse ring gesteld. De man moest terecht staan, omdat hij in de vroege morgen van de 31-ste december van het vorig jaar vier lokalen van de Lorentzschool in vuur en vlam zette. De man sprenkel de op verscheidene plaatsen benzine in de school en stak er de brand in. Vier houten noodlokalen brandden aL De totale schade was ongeveer 700.000 gulden. Tegen de man was negen maanden gevange nisstraf waarvan drie voor-" waardelijk geeist met daarop- volgend een behandeling in een psychiatrische inrichting. Eén van de werkneemsters is Deirdre de Bruyn. Zij was na het behalen van haar diploma HAVO ruim een jaar werk loos. Ze werkte al heel lang als vrijwilligster op de kinder boerderij in de Meren wijk. Nu gaat ze daar als betaalde kracht werken. Michèle Wer ners is al twee jaar werkloos en volgde de school voor agrarisch onderwijs. Zij had moeite met het werkloos zijn en wilde graag wat doen. Zij gaat het Heempark onder, haar hoede nemen. Heieen van Kempen is ook al twee jaar werkloos en dat beviel haar niets. Het werken in de buitenlucht trekt haar aan, hetgeen ook voor de rest van het gezelschap Anja Wijfje, Tini Bekker en Michèle Pie- ters geldt. Deze vier laatsten worden ingezet bij het aanleg gen van het park in de Ste venshof. Tevens zullen zij het groen in de nieuwe wijk on derhouden. Noteer m 1 vdis meuwe abonnee I van de Leidse Courant I Postcode/Plaats - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) n ner kwartaal per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een koker met tennisballen naar: J Naam_ Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon m open envelop geen postzegel plakken naar. a Leidse CourantAntwoordnummer 998. 1 2500 VD Den Haag. Drie prime tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen vaneen nieuwe abonnee voor deze krant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3