Raad van Kerken wil Europese discussie over Zuid-Afrika NAMIBIË WORDT STEEDS MEER GEMILITARISEERD" fieidóe Arbeidstijdverkorting als redding voor een verloren generatie kerk wereld -ACHTERGROND KORTE METTEN Nationaal monument Qeidt&Qowuwt DINSDAG 5IUNI1984 PAGINAf? Het moderamen van de Raad van Kerken in Ne derland wil, dat er een ontmoeting komt tussen afgevaardigden van de centrale beleidsorganen van de Europese kerken en afgevaardigen van de uitvoerende organen van de EEG over het beleid inzake Zuid-Afrika. Het moderamen heeft de oe cumenische commissie voor kerk en samenle ving in de Europese ge meenschap (ECCSEC) gevraagd komend najaar zo'n ontmoeting te orga niseren. Volgens het moderamen zou den bij de discussie moeten worden betrokken de erva ringen van de zwarte ker ken, zou er een analyse moe ten worden gemaakt van de politiek van de EEG ten op zichte van Zuid-Afrika en zouden de kerken een drin gend beroep op de Europese gemeenschap moeten doen om een krachtiger beleid te voeren tegen het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid. Het moderamen van de Raad van Kerken meent, dat de discussie kan worden voorbe reid door ERE, het oecume nische onderzoeksinstituut van de Europese kerken, dat in Rotterdam is gevestigd. De aanleiding voor het ver zoek van het moederamen is, dat de raad zich ernstige zor gen maakt over de ontwikke lingen in Zuidelijk Afrika. Volgens het moderamen lijkt het, of de zaken een keer ten goede nemen: de nieuwe grondwet waarbij kleurlin gen en Indiërs een eigen par lement mogen kiezen, het verdrag met Mocambique en de gesprekken over de toe komst van Namibië. Maar een analyse van de feiten leert, dat het omgekeerde het geval is en dat de Zuidafri kaanse regering bij haar be leid uitgaat van het verdeel- -en-heers-principe. Zo wor den de kleurlingen en In diërs vervreemd van de zwarte gemeenschap en wordt geprobeerd verdeeld heid te zaaien in de Namibi- sche samenleving. In zijn brief aan de ECCSEC wijst het moderamen erop, dat de Europese Gemeen schap een belangrijke han delspartner is van Zuid-Afri ka, maar nauwelijke invloed heeft op het apartheidsbeleid daar. Er wordt een ambiva lent beleid gevoerd, aldus het moderamen. Enerzijds wor den de buurlanden van Zuid- -Afrika met ontwikkelings gelden gesteund, anderzijds voelt het Zuidafrikaanse be wind zich gesteund door de Europese Gemeenschap we gens de economische belan gen en de belangrijke poli- tiek-strategische positie van het land. De Zuidafrikaanse autoriteiten verwachten daarom geen fundamentele kritiek op het apartheidsbe leid, aldus het moderamen. Deze week brengt minister- -president Botha van Zuid-A frika een bezoek aan diverse Westeuropese landen. Daar tegen is inmiddels geprotes teerd door de commissie van kerken voor buitenlandse werknemers in Europa, eveneens in Brussel geves tigd. Deze commissie ziet het bezoek van premier Botha als een provocatie in de richting van de in Europa verblijven de etnische minderheden en als een aanmoediging van ra cistische neigingen in de Eu ropese samenleving. Bisschop H. Bomers van Haarlem wijdt zaterdag 30 juni Frans Schouten, lid van de congregatie van Mill Hill, tot priester. De plechtigheid wordt gehouden in de kerk van de Heilige Bonifatius in Zaandam. Schouten (27) is in Zaandam geboren. Het is de eerste priesterwijding die mgr. Bomers sinds zijn be noeming tot bisschop van Haarlem in oktober 1983 ver richt. De gereformeerde zending heeft de heer D. Boersma uit Niehove benoemd tot agoog voor vormingswerk in Mid- den-Java. Hij is de opvolger van mevrouw E. Boekestijn. Boersma (34) doet deze zomer doctoraal examen andragolo gie. Hij gaat werken aan een vormingsinstituut in Yogya- karta dat eigendom is van de Javaanse christelijke kerken en de Indonesische christelij ke kerken van Midden-Java. De vormingsactiviteit van het instituut richt zich op predikanten, kerkeraden en groepen uit de gemeente. Boersma vertrekt waar schijnlijk in de loop van 1985 met vrouw en kinderen naar Yogyakarta, nadat hij zijn opleiding aan het Hendrik Kraemer Instituut in Oegst- geest heeft voltooid- Namibië wordt steeds meer gemilitariseerd. Het land begint te lijken op een militair kamp van Zuid-Afrika. Dat schrijft de Namibische raad van kerken in een open brief aan de christenen in Eu ropa en Noord-Amerika naar aanleiding van de reis van premier Botha van Zuid-Afrika naar landen in West-Europa. De Namibische raad van ker ken schrijft, dat hij er on danks de vaak vreedzame woorden van de Zuidafri kaanse autoriteiten getuige nis van wil afleggen, dat „van ons christelijk stand punt uit, vrede en verzoening nooit stand kunnen houden, als zij worden gebaseerd op ongerechtigheid en ongelijk heid". De raad zegt, dat de media in Namibië vaak de polaristie onder de Namibiërs versterken en waarschuwt voor een „bijzonder gevaar lijke trend" op enige blanke scholen in Namibië. Daar worden de leerlingen in ach tervolgingswaanzin en vrees voor de zwarte Namibiërs op geleid, doordat zij worden ge oefend in militaire tactiek ter vergroting van de eigen „vei ligheid". In de brief wordt de Zuida frikaanse regering ervan be schuldigd een ernstige situa- De raad klaagt erover, dat de aanwezigheid van Zuidafri kaanse troepen en de voort durende oorlog in Namibië een storende invloed uitoefe nen, waardoor voor velen geen normaal leven mogelijk is. De raad eist opnieuw, dat er in Namibië vrije en eerlij ke verkiezingen worden ge houden onder toezicht van de Verenigde Naties. Schotse Kerk verkoopt aandelen Zuid-Afrika De synode van de Schotse Episcopale Kerk (de anglicaanse kerk in Schotland) heeft apartheid veroordeeld als ketterij en daarmee zich solidair verklaard met de anglicaanse kerk en andere kerken in Zuid-Afrika. De synode besloot, dat alle aandelen van de Episcopale Kerk in bedrijven die aanzienlij ke belangen hebben in Zuid-Afrika, verkocht moeten wor den. Naar schatting gaat het om een bedrag aan aandelen van 700.000 tot 800.000 Engelse ponden (ongeveer drie miljoen gulden) bij een totale aandelenportefeuille van elf miljoen pond (ongeveer 45 miljoen gulden). De Schotse Episcopale Kerk heeft ongeveer honderdduizend leden. Uitvaartdienst van mgr. Wüstenberg vrijdag in Keulen De uitvaartdienst voor de donderdag onverwacht overleden apostolisch pro-nuntius in Nederland, mgr. Bruno Wüsten berg, zal in de Dom van Keulen worden gehouden en wel op vrijdag 8 juni, te beginnen om tien uur. In Nederland zal er op donderdag 14 juni, des middags om half vijf een mis van requiem worden gecelebreerd in de de kenale kerk van Den Haag, die van de Heilige Jacobus aan de Parkstraat. In de nuntiatuur aan de Carnegielaan 5 te Den Haag zal er morgen en donderdag van tien tot een uur gele genheid zijn tot condoleren. Predikanten bonden leggen geschil bij Het conflict tussen de Bond van Nederlandse Predikan ten, waarin veel hervormde predikanten zijn verenigd en de Vereniging van Predikan ten van de Gereformeerde Kerken in Nederland is bij gelegd. In een verklaring, die is ondertekend door ds. L. de Liefde, voorzitter van de hervormde bond en ds. G. van Loenen, lid van het be stuur van de gereformeerde vereniging, wordt betreurd, dat „beelden zijn ontstaan die in strijd zijn met het beleid van beide organisaties in de richting van Samen op Weg". In april besloot de vereniging voor vier jaar een samenwer kingsverband aan te gaan met het CNV. De vereniging, die in 1985 voor het eerst met de verantwoordelijke syno dale instantie gaat onderhan delen over de arbeidsvoor waarden voor gereformeerde predikanten, was van me ning, dat het CNV meer des kundigheid op het gebied van de arbeidsvoorwaarden bezit dan de bond. Vertegenwoordigers van de bond en de vereniging heb ben vorige week een gesprek gevoerd waarin een aantal zaken is opgehelderd. Zo werd duidelijk, dat een „min der gelukkige presentatie" van de secretaris van de bond de mening bij de vere niging deed postvatten, dat de bond niet was toegerust om de gereformeerde predi kanten van dienst te zijn bij de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden. De vereniging heeft er in het gesprek met de bond de na druk op gelegd, dat er geen sprake is van een aansluiting bij het CNV. Verder is zij van mening, dat er „uiter aard" in de toekomst ze ker in het kader van Samen op Weg overleg dient te zijn tussen beide groeperin gen van predikanten. Gekruid rundvlees met saus komkommersalade en rijst karamelvla De benodigdheden voor twee personen zijn: 200 g gaar rundvlees met jus (van gisteren), ui, knof look, sambal, djahé, boem- boe saté, ketjap, 1 theelepel bruine basterdsuiker, (maizena); komkommer, zout, suiker, djahé, koenjit, paprikapoe der, bieslook, azijn; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 75 g suiker, l/t liter melk, 25 g maizena, half pakje vanillesuiker. Haal het vet van de jus en snijd het vlees in blokjes. Fruit sambal, djahé en boem- boe saté. Vul het bruin van de jus aan met water tot twee deciliter en voeg het mengsel met het vlees toe aan de goudbruin gefruite ui. Laat het gerecht nog tien minuten sudderen en maak het dan op smaak af met ketjap, brui ne basterdsuiker en even tueel sambal, djahé of boem- böe saté. Wie graag een ge bonden saus heeft, kan het vocht met maizena binden. Snijd de geschilde komkom mer in blokjes of schaaf haar. Maak een mengseltje van zout, koenjit, suiker en paprikapoeder en strooi dat over de komkommer. Voeg fijngeknipte bieslook en wei nig azijn toe en schep de sa lade een paar keer om. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en licht bruin worden. Wacht tot de helft van het oppervlak van de suiker bruist, voeg een le pel koud water toe, direct ge volgd door bijna alle melk. Laat de karamel op een klei ne pit oplossen en bind het mengsel met maizena, die met het restje koude melk is aangemengd. Laat de vla even koken, voeg van het 'vilur de vanillesuiker toe en koel haar onder af en toe roeren af. JEANNE EINDELIJK is er besluit genomen is over het nationale nument voor koningin Wilhelmina. Maar ook niet meer d| 1 dat. Het is eigenlijk niet meer dan het resultaat van e|t zwaktebod, waarmee een eind is gekomen aan een beself mende vertoning die ruim twintig jaar heeft geduurd. |n commissie, die met de totstandkoming van het monumet0 was belast, wist steeds weer ontwerpen voor te dragen cm grote groepen uit de bevolking kwetsend vonden. Begrijpa lijk protesteerden velen tegen voorstellen om de nagedachi" nis van koningin Wilhelmina te eren met een sliert kei] door Den Haag of een koepel op het Lange Voorhout. Al al heeft het gênant lang geduurd. Het is goed dat de knoop nu is doorgehakt. Maar de ke J voor een standbeeld waarvan een kleiner exemplaar in Rq terdam staat, getuigt van bedroevende geestelijke armoed Want keienlinten en koepels zijn niet de enige ideeën weest die in de loop der jaren door kunstenaars en ander® zijn aangedragen. Er zijn vele gedachten geuit over el waardig monument. Daaruit had een keus gemaakt kunn en moeten worden, hetgeen men echter niet heeft aang durfd. Als gevolg daarvan zullen Nederland en Den Ha het moeten doen met een bronzen kopie van een graniet* beeld, dat al jarenlang in Rotterdam staat. Het is een mo beeld, maar het is niet origineel. Ook bij de plaats waarop het monument moet komen, ku/ nen vraagtekens worden gezet: uitgerekend voor het Pak Noordeinde.De banden die koningin Wilhelmina met q paleis had waren inderdaad onmiskenbaar: ze had er een IT kei aan. Volgens Eric Hazelhoff Roelfzema, ook bekend i de Soldaat van Oranje, was die afkeer zelfs zo sterk dat zij i afloop van de oorlog verzuchtte: „Hadden ze hierop gël bommetje kunnen laten vallen". Anderzijds, het Palfi Noordeinde is inmiddels van binnen en van buiten grond opgeknapt. Wilhemina's kleindochter Beatrix zal het strak dagelijks bezoeken als het eenmaal in gebruik is als haj werkpaleis. Bovendien staat het pleintje vóór het paleis R( kend als een rustiek, charmant stukje Den Haag. 3, Vrouwelijke exclusiviteit „Vrouwen zijn meer dan man nen geschikt voor priester", aldus heeft moeder Teresa vol gens een bericht in de rubriek „Kerk en Wereld" in een in terview verklaard. Op zich is het prachtig dat een vrouw als moeder Teresa haar positieve visie geeft op de vrouw als priester. Toch vraag ik mij af hoe zij durft te zeggen: „Geen man kan ooit zo intens liefde en mededogen voelen en to nen als een vrouw". Prima als vrouwen opkomen voor zich zelf ik van mijn kant heb geen enkel bezwaar tegen de vrouw in het ambt maar la ten ze alsjeblieft niet vervallen in de fout waar mannen zich al zolang schuldig aan hebben gemaakt en nog maken. Het Sinds 1980 is de totale omvang van de jeugdwerkloosheid verdrievoudigd. Het aantal jongeren tot 25 jaar dat langer dan een jaar werkloos is, is verzesvoudigd. Eind augustus 1983 stonden er 348.000 jongeren onder de 25 jaar als werkloos ingeschreven. Van de mannen onder de 19 jaar is 44 procent werkloos, van de vrouwen in die categorie 53 procent. In 1979 kon de toenmalige minister van sociale zaken Albeda, qog zeggen: „Jeugdwerkloosheid is als het wachten op de tram. Het kan even duren, maar uiteindelijk komt die wel". Minister De Koning van sociale zaken moet nu constateren, dat een groeiend deel van de jeugdige generatie definitief dreigt te worden buitengeslotenx van de arbeidsmarkt; de zogenaamde „lost generation", de verloren generatie. Het aantal plannen van de overheid en het daarbij betrokken geïnvesteerde kapitaal staat niet in verhouding tot de resultaten. Minister De Koning concludeert in een beleidsnotitie van november vorig jaar dat de overheid de grens van zijn beleidsmogelijkheden heeft bereikt en de jeugd niet meer het vertrouwen kan geven dat er ondanks alle inspanningen verbeteringen zullen komen in zijn kansen op werk. Op donderdag 7 juni worden op een congres van het Nederlands Studie Centrum in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht alle tot nu toe uitgevoerde plannen óm de jeugdwerkloosheid te. helpen oplossen, op een rijtje gezet. „Jeugdwerkloosheid, wat doen wij eraan?", is het thema voor het congres. UTRECHT Al sinds 1974 lanceert de overheid plannen die specifiek zijn gericht op de bestrijding van de jeugd werkloosheid. Vele miljoenen zijn geïnvesteerd om jonge ren meer kansen te geven op de arbeidsmarkt, maar in de afgelopen drie jaar is het aantal jongeren zonder werk alleen nog maar drastisch toegenomen. Over het recen te plan van minister De Ko ning van sociale zaken om volgend jaar een kwart mil joen schoolverlaters en nog eens 20.000 langdurig werk loze jongeren als leerling in de bedrijven binnen te halen zijn de meningen nog ver deeld. Volgens De Koning zou dit plan een effectieve aanval op de jeugdwerkloos heid kunnen zijn. Dirk de Jager, landelijk cqör- dinator van de Jongerenbe weging, die met de FNV is verbonden, wijst het plan af. Een bestrijding van een ver schijnsel, noemt hij alle tot nu toe ingediende plannen om de jeugdwerkloosheid op te lossen. Het is bekend, de Jongerenbeweging ziet als enige oplossing drastische ar beidstijdverkorting voor ie dereen. „Zolang daaraan niet serieus een begin wordt ge maakt, zijn voor ons alle plannen marginaal". In een notitie van november vorig jaar somt de minister zelf de sombere resultaten op van de investeringen voor de oplossing van de jeugdwerk loosheid. De 135 miljoen die waren bedoeld om het aantal leerplaatsen in bedrijven met 18.000 uit te breiden, hebben nauwelijks iets opgeleverd. Ook de verlaging van het mi nimum jeugdloon (met 23 procent) heeft geen zoden aan de dijk gezet. Het 32- urenplan, waarmee een ver snelde herverdeling van ar beid onder jongeren werd beoogd, heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Het jeugdwerkplan heeft vorig jaar 12.500jongeren die langer dan negen maanden werk loos waren en 4000 die langer dan zes maanden werkloos waren aan een tijdelijke baan geholpen. Een druppel op de gloeiende plaat, met het som bere vooruitzicht dat de overheid zijn grens heeft be reikt met het uitbreiden van beleidsmaatregelen om de Zo beziet de „verloren generatie" de arbeidsmarkt: geen kans op werk. jeugdwerkloosheid op te los- EAJ-projecten Volgens Dirk de Jager is de overheid doof voor de stelre gel van de jongerenbeweging dat alleen arbeidstijdverkor ting voor iedereen effect zal hebben op het terugdringen van de jeugdwerkloosheid. „Alle plannen ademen de sfeer van tijdelijke alternatie ven", zegt hij. Een uitzonde ring wil hij maken voor de EAJ (Experimentele Ar beidsprojecten Jeugdige Werklozen). Eind 1983 waren er 82 van die projecten, waarbij 910 jongeren waren betrokken. Uit een onder zoek naar de resultaten van deze projecten, die gericht zijn op het creëren van nieu we arbeidsplaatsen, is geble ken dat meer dan de helft goedlopende werkorganisa ties zijn geworden. Hoewel het aantal jongeren dat na vier jaar gesubsidieerd wer ken in deze projecten defini tief een nieuwe arbeidsplaats zal hebben ook geen bres zal slaan in de jeugdwerkloos heid, ziet de Jongerenbewe ging meer in deze aanpak. In juni moet de Tweede Kamer beslissen over de voortgang van deze EAJ-projecten. Het stopzetten van de subsidie van deze projecten noemt de Jongerenbeweging het doven van een kaarsje in de duister nis. „De EAJ-maatregel is voor velen een lichtpuntje. Er liggen nog vele projecten op stapel, waarmee is gezegd dat er wel werk is, maar geen geld om dat te betalen". Uitkeringsgelden moeten volgens Dirk de Jager wor den ingezet om werkgelegen heid te scheppen. „Er is geen geld voor het uitvoeren van een renovatieproject, terwijl er wel werkloze bouwvak kers een uitkering krijgen. Zet hen voor loon in dat pro ject aan het werk. Het uitke- ringsgeld komt dan vrij voor het gedeeltelijk financieren van het project. Je moet dan ook berekenen dat met de uitvoering van dat project weer andere bedrijfstakken werk hebben", zegt Dirk de Jager en noemt dit „werken met behulp van uitkeringen door middel van terugploe gen". Dergelijke projecten zouden meer aandacht moeten krij gen, vindt De Jager. „Jonge ren moeten uit de wachtka mer worden gehaald. Nu dreigt de situatie dat zij door gebrek aan vooruitzichten hun geloof in enige verbete ring verliezen. Er groeit een enge ontwikkeling, waarin je wel mag werken, maar waar bij „het bijna vies is als je ook nog verwacht dat daar loon tegenover staat". Ondernemer In zijn recente studie naar de jeugdwerkloosheid komt de prof. mr. B.M. Teldersstich- ting (het wetenschappelijk studiecentrum van de VVD) tot een aantal aanbevelingen. De stichting adviseert de re gering het grote aantal be lemmeringen weg te nemen dat jongeren in de weg staat zelf initiatieven te nemen om als ondernemer aan de slag te gaan. Ook vindt de stichting dat diezelfde belemmeringen weggenomen moeten worden op het gebied van het ontsla grecht. De geldende procedu res mogen volgens de stich ting pas worden toegepast als het gaat om ontslag van jon geren tot 25 jaar, die langer dan twee jaar in dienst zijn bij dezelfde werkgever. Ver der moet de aansluiting tus sen onderwijs en arbeids markt worden verbeterd. Werken met behoud van uit kering en vormen van „te rugploegen van sociale uitke ringen" ten behoeve van werk voor jongeren zijn, al dus de Teldersstichting, aan te bevelen instrumenten. Deze aanbevelingen zijn on voldoende om de jeugdwerk loosheid werkelijk te bestrij den. Daarom komt de Tel dersstichting ook tot de con clusie, dat er niet valt te ont komen aan beperking van de arbeidstijd, waarbij de basis van vrijwilligheid alleen moet worden losgelaten wan neer er geen resultaten wor den geboekt. Beperking van de arbeidsdstijd moet dan wel gepaard gaan met verminde ring van het inkomen. MARSCHA VAN NOESEL exclusieve van de man i kerkelijk gebeuren is c nog steeds voortdurende exp€ nent van. Langzamerha^t mag het wel eens doordringt dat in onze overigens ofo nog steeds masculine Wj reld lang niet alle marine, harde, ongevoelige en emotie loze carrièremakers zijn. T weiger tenminste mijzelf die laatste categorie te rel nen en voel me door zo'n spraak behoorlijk aangesp! ken. De kerk zou wel de eer plaats moeten zijn waar de t clusiviteit op grond van slacht verdwijnt. Zo'n t spraak van een vrouw die evangelie getuige haar venswijze begrepen hé doet geen goed, integende Zolang gedacht wordt, dat 1 hart van de wereld door vn wen of mannen alleen vormd wordt, zal die wen er niet menselijker op worde P. Nadoi DEN HAAG. Nu en dan regen DE BILT Ook morg houdt volgens het KNMI 1 wisselvallige weer nog a: Juni is nog geen week oud op sommige plaatsen is nu net zoveel regen gevallen normaal voor de hele maar Ook morgen kunnen er n enkele millimeters bijkom* Het weer wordt dan bepa* door een depressiegebied zich van Noord-Polen tot l ven Engeland uitstrekt. Met een matige, aan de ki vrij krachtige wind wol vochtige lucht aangevoe waarin veel bewolking vo( komt. Daaruit valt af en 1 wat regen of motregen. De n nimumtemperatuur ligt ro{. de 10 graden, de middagtet. peratuur blijft bij circa 16 gt, den steken. Normaal voor de tijd van het jaar is 20 grade De kans op zon wordt in a tweede helft van de week g^ ter, maar een belangrijke sL ging van de temperatuur vj nog niet te verwachten. -Ê Weerrapporten van vanmorgen 07.00 utn Weer Max Min Ne< temp temp Blaf Amsterdam rw.bew. 13 10 51. De Bilt zw.bew. 12 10 8 r Eindhoven Den Helder 'lissingen Z.-Li burg 12 10 0.5 13 10 2 r Klagenfurt I Kopenhagen Lissabon i Locarno i Londen i Luxemburg Madrid Malaga Stockholm h.tx 22 15 0 27 10 0 3 f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2