Hebben jullie nog echte gekkenmeteen ruig verhaal Amateur weerstaat specialist CcidócOowuvnt TWINTIG JAAR VOORLICHTING OVER GEESTELIJKE GEZONDHEID BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG S JUNI 1984 PAGINA Deetman wil VUT in onderwijs op 59 jaar houden LUXEMBURG Minister Deetman (Onderwijs), overweegt ook dit jaar onderwijskrachten van 59 jaar en ouder een vervroegde VUT-regeling aan te bieden. Dat heeft hij gisteren in Luxemburg meegedeeld, waar hij. een bijeenkomst van de ministers van onderwijs van de EG bijwoonde. Deetman wil echter eerst met de: vakbonden praten over de regeling, die dit jaar voor het eerst is toege past. Verder kondigde de bewinds man een uitbreiding aan van de „taakverlichtende maatregelen" voor onderwijskrachten van 56 jaar en ouder. Dat alles paste in de dis cussie van de onderwijsministers van de EG over de teruglopende werkgelegenheid in het Europees on derwijs. Weduwe VS-afgevaardigde eist 105 miljoen dollar WASHINGTON De weduwe van Larry McDonald, het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dat vorig jaar om het leven kwam toen Russische jagers een Zuidkoreaanse Boeing 747 neerschoten, heeft bij een federale rechtbank in Was hington een eis tot schadevergoeding van 105 miljoen dollar ingediend. Mevrouw Mc Donald eist zeventien miljoen dollar van de Zuidkoreaanse luchtvaartmaatschappij KAL, zeven miljoen van de Amerikaanse regering, zevenentwintig miljoen van de Boeing-fabrieken, zevenentwintig miljoen van het bedrijf Litton Industries (dat de na- vigatie-instrumenten van de 747 heeft ver vaardigd) en zevenentwintig miljoen van het bedrijf Jeppesen Sanderson Inc. (dat de navigatiekaarten leverde). Bij de rechtbank in Washington zijn tot dusver 90 eisen tot schadevergoeding ingediend. Erfgroothertog Luxemburg voor tweede keer vader LUXEMBURG Prinses Maria Teresa, echtgenote van erf groothertog Henri van Luxemburg, heeft zon dag het leven geschon- rijksvoorlichtingsdienst in Luxemburg-stad deelde gisteren mee dat het prinsje de naam Felix krijgt. Prins Fe lix is het tweede kind van erfgroothertog Henri en zijn (van oor sprong Cubaanse) Hallo Een delegatie van i het parlement van i India bracht gisteren een bezoek aan de Tweede Kamer. Kamervoorzitter Dolman (links) liet zijn gasten horen en zien, dat hij ook vanachter zijn zetel kan bellen met wie hij wil. Vierdaagse: deelname CP-jongeren uitgesloten NIJMEGEN Deelneming aan de Vierdaags in Nijmegen van de Jonge Geuzen, de jongj renorganisatie van de Centrumpartij, is uitgL sloten. De Vierdaagse-reglementen verbied; deelneming van politieke partijen en organit I ties van welke kleur dan ook. Dat heeft Vit daagse-marsleider A. van Dongen van de g 1 teravond gezegd. Hij reageerde daarmee op oproep van de Centrumpartij gisteravond opi aan jeugdleden om op 17,18,19 en 20 juli i Jonge Geuzen deel te nemen aan de Vierdaag in Nijmegen. Ook indien de Centrumpartij-jcH geren zich individueel voor de wandeltod-j zouden inschrijven, zullen zij onmiddellijk wf' den weggestuurd zodra blijkt dat zij hun p®* tieke denkbeelden via pamfletten, spandoek)1 of opschriften op shirts trachten uit te dragr' aldus Van Dongen. De Stichting Pandora werd 4 juni 1964 opgericht door de in Amerika wonende Nederlandse multimiljonair Van Ameringen. Hij stelde een aanzienlijk deel van zijn vermogen ter beschikking om „vooroordelen, angst en onwetendheid" ten aanzien van psychiatrische patiënten te doorbreken. Met die doelstelling was de - Stichting Pandora de eerste jaren van zijn bestaan uniek in de wereld. f! Aanvankelijk richtte „Pandora" zich op de verbetering van het beeld dat over patiënten bestaat en het 'wegnemen van de angst van de „buitenstaanders" voor inrichtingen. Maar gaandeweg ging de stichting steeds kritischer standpunten innemen ten aanzien van de geestelijke gezondheidszorg. Voorlichting vormt ook nu nog een belangrijke activiteit van de stichting. Maar daarnaast behartigt ze ook belangen van (ex)psychiatrische patiënten. Niet in de laatste plaats door middel van informatie-avonden die (ex)patiënten zelf verzorgen. Via voorlichting op scholen, in wijkcentra en 4 buurthuizen en dergelijke bereikt de stichting jaarlijks zo'n 6000 mensen. Wie informatiemateriaal, lezingen of videofilms bij de Stichting wil aanvragen kan zich wenden tot: Stichting Pandora 2e Constantijn Huygensstraat 77 1054 CS Amsterdam, telefoon: 020 - 127552 AMSTERDAM „Het ge beurt nog steeds dat we opge beld worden door één of ande re televisie-omroep met de vraag: „We willen wat aan psychiatrie doen. Hebben jullie een paar echte gekken met een ruig verhaal en een psy chiater die daar dan wat over kan verklaren Aan zulke verzoeken werken wij natuur lijk niet mee". Egbert van der Poel, directeur van de Stichting Pandora is er een beetje moedeloos van. Pre cies twintig jaar houdt de stichting zich nu bezig met voorlichting over psychiatrie teneinde vooroordelen over (ex)patiënten en psychiatri sche inrichtingen in de volksmond nog altijd gekken huizen weg te nemen. Maar of het veel heeft uitgehaald „Dat is moeilijk te beoorde len", meent Van der Poel. „Ex-psychiatrische patiënten die een rijbewijs willen aan vragen moeten nog steeds door een psychiater gekeurd wor den. Nog altijd worden ex-pa- tiënten geweigerd bij verzeke ringsmaatschappijen. Om over het vinden van een baan en huisvesting maar niet te pra ten. En in de media worden patiënten al te vaak afgeschil derd als volkomen onbegrijpe lijk, ongeneeslijk, chaotisch en zelfs gevaarlijk. Terwijl dat voor maar heel weinigen op gaat". Vooroordelen mogen nog steeds volop bestaan („Het voordeel van een vooroordeel is dat je je verstand niet hoeft te gebruiken", zo meldt een af fiche van de stichting), toch komen er uit de samenleving ook signalen die op een gunsti ge verandering wijzen. Van der Poel, optimistisch: „De psychiatrie is wellicht meer dan ooit tevoren in beweging. Veel staat ter discussie en ook de politiek begint zich einde lijk voor dit onderwerp te in teresseren". Ambulante hulp Om één en ander treffend te illustreren schudt de directeur uit zijn mouw: Oude psychiatrische afdelin gen in stadscentra worden ge sloopt en vervangen door mo derne alternatieven zoals dien stencentra, „beschermde woonvormen" en ambulante hulp. De grote psychiatrische in richtingen, zoals Santpoort (1100 patiënten, van wie de helft langer dan 5 jaar), staan bloot aan heftige kritiek, niet in de laatste plaats vanwege het gebruik van isolatiecellen. Patiënorganisaties zoals de Cliëntenbond, de Landelijke Stichting Patiëntenbond en de Landelijke Stichting Patiënten Vertrouwenspersonen hebben een tegenbeweging in de psy chiatrie gevormd, die onder meer vraagtekens zet bij dwangmatige en betuttelende behandelingsmethoden. De Stichting Pandora werkt steeds vaker met hulp van mondige (ex)patiënten die zich niet langer generen en op scholen, dienstencentra, wijk raden en dergelijke voorlich ting geven over de geestelijke gezondheidszorg en hun eigen ervaringen daarmee. Video Om deze (ex)patiënten bij hun voorlichtingswerk te onder steunen heeft de stichting al verschillende videofilms ge produceerd, die aspecten van de geestelijke gezondheidszorg in beeld brengen. Onlangs is daar aan toegevoegd de film: „De Binnenkant", die de meer politieke kanten van de gees telijke gezondheidszorg be licht. „De Binnenkant" werd gemaakt ter gelegenheid van het twintigjarig jubileum van Pandora en beleefde gisteren in het Amsterdamse Paradiso zijn première. In de film komen behalve hulpverleners ook (ex)psychia- trische patiënten aan het woord. Soms moest daarbij de privacy van de patiënt be schermd worden door tegen- lichtopnames of „filmen op de rug". Een enkele patiënt laat zich „en face" filmen. „Want", zo verklaart Van der Poel, „er voor uitkomen dat je een psy chiatrisch verleden hebt bete kent nog steeds dat je veel el lende over jezelf afroept". „De Binnenkant" geeft op deze wijze een goed beeld van de emancipatie van (ex)patiën- ten. Sommige patiënten dur ven ronduit over hun „gekte" te praten één van de pa tiënten: „In mijn hoofd zitten geen hersenen maar een groot Ragas angstig kloppend hart". Ande ren vrezen het vernietigende oordeel van een groot publiek dat wellicht weinig waarde ring of begrip kan opbrengen en blijven liever anoniem. „Chronische" psychiatrische patiënten in de inrichting te Santpoort praten over hun angst in de maatschappij terug te keren, de bewoners van een nieuw „beschermd wonen"- project in Rotterdam vertellen over de specifieke moeilijkhe den en mogelijkheden van hun woonsituatie. Verder geeft „De Binnenkant" een re delijk inzicht in het voor velen nog onderzichtige en met mys terie doorweven spookwoud van psychiatrische voorzienin gen in ons land. „Er is geen duidelijke rode draad in de film", benadrukt de directeur van Pandora. „De film is geen pleidooi voor kleinschalige dan wel groot schalige opvang. Uiteindelijk zullen buurtbewoners, patiën ten en ex-patiënten en de hulpverleners zelf moeten gaan uitmaken welke kant ze met de psychiatrische zorg uit- willen". PAUL KOOPMAN Jose Clemens. Nieuw Noordwljk Connie Schi 81) FIORETTICOLLEGE, L 0 Llsse: Roderick Beljersber- le Bon. Roelof Borst. Arlen v.d. adboud Brulnsma. s Grimbergen. Jos Grimbergen, 9en^Dawd Cecile Ba- eke v. Oos- |a v. Schle, aun. Robbert Broekhof. Ibert Cozijn. Francis v.d. Dillen, Esther v. Dom- Duyvenbode. Esther v. a Grlekspoor. Egon Hogenboom. ■Ld. Veen.^ Hillegom Vennep: Sonja v Dijk, S|aak ergen. jos Grlmbr Sandra Guldemond, Erica ten Hagen. Helkens, Karin v.d. Helm, Anne Hey. G Hoogkamer, Marlelle Hl|mans, Wim Koning, tans v.d Raadt, Christa Schipper. Mirjam Bovepga. igela Duineveld. Tan nesma. Robert Kloos, Marja k genboom, Andre Hogervorst. Monique Hui- Kamp. Angelle Kapteln. Mark Kaptein, Arjen Langeveld, Sjirk-Jan Mey, Yolande Mooye- Kino, cier weien. uabat v.d. Oever, Stefan Rulgrok. Inge Rutgrink, Dorlen v. Rijn, Ma- non Schaperkotter. Ellen de Smeth, Brigitte Spelthuls. Jan Stapersma. Vanja Treffers. Cecile Truyens. Robert Vaneman. Monlek Visser. Marco v.d. Vlugt. Anjon v.d. Voort. <erssens, Soraya K Loogman* Oud-ministen gehoord over kosten van Oosterschelde DEN HAAG De Kam* commissie voor de Rijksuitg ven zal nog deze maand d oud-bewindslieden horen ov de kosten van de Oostersch dewerken. Voor de commis, dienen de volgende drie ou ministers van Verkeer en W terstaat te verschijnen: Wt terterp (kabinet Den Uy Tuynman (kabinet Van Agt en Zeevalking (kabinett Van Agt 2 en 3). De oud-r nisters zullen gehoord wordt op voorstel van het CDA-K merlid Eversdijk aan de hai van een rapport dat de Alj mene Rekenkamer onlar uitbracht over de kosten de Oosterscheldewerkt Eversdijk nam in 1983 het tiatief de Rekenkamer de k< ten van de Oosterscheldewè ken te laten uitzoeken to< bleek dat die steeds me liepen. GAB mag afwijken va „dode richtlijn" DEN HAAG Een directe)' van het Gewestelijks Arbeidt bureau (GAB) mag voort'ar ook een ontslagvergunnip verlenen in een geval dat nlr „onder de rechter" is. Offici- zou dat niet zijn toegestap volgens een uit 1977 datererKj richtlijn van Sociale Zakfc maar de Haagse rechtbank b-'; sliste vandaag dat de arbeie- bureau's zich daar niet me aan dienen te houden. Volge rechtbankpresident mr. 1 Wijnholt is die norm e „dode richtlijn" gebleken waarvan dan ook mag wordc afgeweken. Het ministerie vt sociale zaken had op verzo» S van de arbeidsbureau-dire] teuren de richtlijn uit 1977 i onuitvoerbaar heeft verklaat: ler, Esther Hoogteijllncj. Be de Jong. Marcel Kemp. Anna kes. Roxanne Kloos. Jacquel Iwan Meijer. Arthur Moree. Rachel O» goor. Theo v.d. Poel. Yvonne Pljnaker. J nemiek Reekers. Andre Romljn, Annertv v. Rooyen. Sclplo v.d. Schoof, Helnv Trlgt, Ingrid Tromp, Tammo Uitterdi|k. R( v.d. Valk. Remco Veelenturf. Belinde Vj hoeven. Mariette Wiegel Tjeerd Wierda. Ij tra v.d. Zande. Sassenhelm: Petra v. Ste Lisserbroek: Wilma v. Breugel, Adriaan C mens. Hans Eveleens donk. Nancy Boot. M Frlggen. Hellen Swart 'ennep: Erwln Beerl 1 are Cleophas. Santo n, Buitenkaag: Ron]1 1 Caroll- n Zijp. Hillegom: Thecla Angevaa Geen krant ontvangen Bel Arthur 18.00 en 19.00 uur. zaterdags et. Ed- 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 122248 en uw krant wordt nog 3 SPORT VALS LES BAINS Het gebeurde precies als Peter Winnen had voorspeld. In de beslissende individuele tijdrit van de Dauphiné Libéré moest de machtige - Bernard Hinault tijd toe geven op gele-truidrager -—Martin Ramirez. De ama- - teur uit Colombia weer stond de grote specialist. Hinault moest 22 secon den goedmaken om de Dauphiné te winnen, hij verloor er vijf. De 36e Dauphiné Libéré bleef op die manier spotten met alle wetten uit het wieler- r' métier. ^7 Nu was Hinault niet op zijn best. In de bergetappes was de Breton al enkele keren in el- o" kaar geklapt. Ramirez is ook .oc geen amateurtje, zoals ze in Nederland bekend zijn. Op 26- jarige leeftijd is hij geen debu te tant meer. Hij heeft weliswaar -een amateurlicentie, maar leeft al jaren als beroepsren ner. In zijn arme vaderland behoort hij al jarenlang tot een du kern van ongeveer dertig klimmers, die per jaar tussen de vijftig- en de honderddui- zend gulden verdienden. Met opzienbarend presterende Colombianen in een sensatio neel verlopende Dauphiné kreeg de wielersport een nieu- we dimensie. Geen organisator kan het zich voortaan nog per- mitteren wedstrijden met ber getappes te houden zonder de Zuidamerikanen uit te nodi gen. Ze zullen als condors over Europa uitzwermen. „Denk er aan, dat Colombia nog wel dertig coureurs heeft van het kaliber Ramirez", vertelde we reldkampioen Greg Lemond, die voor Post's Australiër Phil Anderson de afsluitende tijdrit op zijn naam schreef. „Ik heb in Colombia gekoerst. Als je daar gelost wordt, is het niet door één of twee renners, nee, door wel dertig". Voor de start van de afsluiten de tijdrit kreeg Hinault al de kriebels. In de ochtendetappe probeerde hij Ramirez kwijt te raken. Hinault had het halve peloton daarvoor in dienst ge nomen. Als Hinault op de pe dalen ging staan voor een de marrage, probeerden Franse renners uit allerlei ploegen Ramirez aan de kant te druk ken. Niettemin kwamen Ra mirez en Hinault zij-aan-zij over de eindstreep in Privas, waar de Belg Guy Nulens in de sprint tegen zijn mede vluchters Brun en Bernaudeau voor het derde dagsucces voor de ploeg van Post zorgde. Met zijn eindzege versloeg Ra mirez ook de Nederlandse klimmers, van wie Peter Win nen op de achttiende plaats met een half uur achterstand de beste was. Winnen l#lom voor het eerst dit seizoen naar grote hoogte. Hij deed niets anders dan trainen voor de Ronde van Frankrijk, waarin voor hem het hoogtepunt van het seizoen moet liggen. „Ik sta er heel wat beter voor dan verleden jaar", stelde Winnen na alle ontberingen tevreden vast. „Om in goede vorm voor de Tour te komen, moet ik pijn lijden op de Colas. Ik heb veel pijn gevoeld, dus was het Olympia's Ronde Pas op de vijfde dag is Olym piad Ronde van Nederland een wedstrijd in de letterlijke i het woord geworden. Daarvoor zorgde één man. De Rus Jevgeni Korolkov ging er vlak na de start van de vijfde etappe alleen vandoor. Hon derd kilometer verderop strandde zijn vluchtpoging. Het spel in de negendaagse koers kwam daarmee eindelijk op de wagen, zoals het heet in het wielerjargon. Voor het eerst ook kwam een renner in zijn eentje als winnaar over de eindstreep. John Talen, de eerstejaars amateur uit de jon ge maar uiterst succesvolle ploeg van Piet van der Kruys, ontsnapte in de straten van Hulsberg op 174 kilometer van startplaats Schijndel. De jagen de volggroep van 49 renners zag hem niet meer terug. Te moe om zijn armen in de lucht te steken, bracht Talen het aantal overwinningen van zijn ploeg op drie. Nico Verhoeven eindigde in het peloton op ne gentien seconden en bleef lei der in het algemeen klasse- ^Jelle Nijdam had het gisteren erg moeilijk. De winnaar van de proloog, die drie dagen de oranje leiderstrui droeg, was vergeten te eten. Geen renner doet dat ongestraft. Ook een talent als Nijdam niet. Op de Limburgse heuvels moest hij het peloton laten gaan. Zwab berend op de fiets vervolgde hij zijn weg. Nog erger verging het opnieuw Jean-Paul van Poppet. De winnaar van de tweede etappe moest door de tempoversnellingen van Ko rolkov in de beginkilometers en door zijn angst voor gladde wegen lossen en reed in gezel schap van de Joegoslaaf Pinta- ric de etappe voor de bezem- Colombianen in Belgische dienst VALS LES BAINS De Colombianen Francisco Rodriguez en Pablo Wil- ches nemen over een maand als prof in de Bel gische ploeg van Albert de Kimpe deel aan de Ronde van Frankrijk. Assistent- -ploegleider Luc Landuyt liet hen aan het einde van de Dauphiné Libéré een contract tot het einde van het seizoen tekenen. Als voorbereiding op de Tour nemen zij deel aan de Ronde van Luxemburg, de Midi-Libre en de Ronde van de Aude. In de Tour worden Rodriguez en Wil- ches beschermde renners naast de Waal Claude Cri- quielion. Italië Dag-Erik Pedersen zag giste ren zijn aanval in de laatste kilometers van de zestiende etappe van de Ronde van Ita lië beloond met zijn tweede ritzege, na in de negende etap pe ook al succesvol te zijn ge weest. De 25-jarige Noor de marreerde in de slotfase uit een kopgroepje, met onder an deren de Nederlander Johan van de Velde en had op de eindstreep precies drie secon den over op de Italiaan Alfre do Chinetti. Van de Velde werd derde. In de sprint van het achtervolgende peloton, dat slechts elf seconden ach terstand had, werd Frits Pi- rard achtste. In de top van het algemeen klassement waren geen verschuivingen. FV Snoekie uit bekerstrijd DEN HAAG Het zaalvoet balteam van FV Snoekie is gisteravond uitgeschakeld in de strijd om de districtsbeker West II. De Haagse ploeg ver loor in Moordrecht met 3-0 van FC Datarex. In de eerste helft kwam de thuisclub twee maal tot scoren, maar na de hervatting was Snoekie de do minerende ploeg zonder dat de gasten tot scoren konden ko men. Een tegenaanval van Da tarex bepaalde de eindstand tenslotte op 3-0. Bij Snoekie mochten de nieuwelin Harry van der Laan (ex-Hi van Es) en John Vroom! (ex-DZS) nog niet meespele Sportwereld Biljarten Stella Artois (1 schede) won in biljartcentr Die Haghe de eindronde het driebandentoernooi KNBB-bekerteams seL 1983/1984 voor Weena (Rot# dam) en Volmac (Naarden)J Selectie voor Euro-toerno( ZEIST De bondscoaches Kees Rijvers en Ger Blok hebl zeventien spelers geselecteerd voor het Nederlandse elftal, tijdens het Pinksterweekeinde in Groningen mee zal doen het Euro-toernooi voor voetballers tot en met negentien jaar. Oranje-jeugd is in een poule ingedeeld met Tsjecho-Slowak Fiorentina, Everton, GSV en Groningen. De tweede gri wordt gevormd door Oost-Duitsland, Roemenië, Aberdeen, A Sparta en Be Quick. De selectie bestaat uit de volgende spel Van de Boogaard, Van Duren, Libregts (PSV); Bijl, Lodew (Heerenveen); Cohen (Willem II); Hesp (Haarlem); Hoekn (NEC); Krüzen (SC Heracles); Van de Luer (MVV); Van der (FC Wageningen); Pouls (FC Twente); Rosendaal (De Gn schap); Schrijvers (NAC); Kanis (SVV); Tuinman (FC Utree Verbeek (FC VVV). Tips voor Duindigt WASSENAAR Twee ren nen en negen draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: nÏjEVEENPRIJS: Yessie Yardly en Yla N. en Signal Raaphorst. NISPENPRIJS Yna Wielinga, of Thijssen en Yo Yo. NULDEPRIJS: Vuno W. Wiet G Wervelwind. FAKENHAMPRIJS: Gerrif Tango en Creetower. NEEDEPRIJS: Volando Jont Unio Fortuna en Urosa Maire. NAARDENPRIJS: Up Road. Val Dean en Us Rudi. NULANDPRIJS: Terry Buiter s Westerhorn en Schiewago

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12